• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שנה מצויינת ברווחים בדולרים, הרבה פחות ברווחים בשקלים

• פותח הנושא MMM
  • פורסם בתאריך

MMM

משתמש רגיל
דירוג
1,331
לקראת סוף השנה טרחתי להציץ כמה תשואה נתנו ההשקעות שלי השנה. ראיתי שעשיתי תשואה מצויינת אם אני מודד את התשואה בדולרים אבל תשואה ממש הרבה פחות טובה אם אני מודד אותה בשקלים. הפער ענק. כמובן שזה נובע מהתחזקות השקל מול הדולר. אז איך בעצם נכון למדוד?

- - - - עריכה - - - -
ריכוז כל הפוסטים בנושא גידור מט"ח וסיכון מט"ח

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
את אתה רחוק מפרישה מטבע הייחוס רק מסדר לך את קבוע האיזון בין פלחים ןאם אתה פועל בייחוד במט״י (הכנסות הוצאות) אז כנראה שתבחר בשקל.

אם אתה קרוב לפרישה אז מטבע הייחוס חייב להיות מטבע המחייה שלך, ואז זה באמץ כואב, וייתכן שבמצב כזה כדי להפחיץ אפקט מטח צריך למצוא אסטרטגיות גידור לפחות על חלק מהפלח המנייתי.

ל 90% מהחברים כאן (אני בהערכת חסר) זה עדיין לא רלבנטי, תשאל את הפורשים

כמובן שזה נובע מהתחזקות השקל מול הדולר
אני מסתכל על זה קצת אחרת - אם אני לא טועה, הדולר נחלש מול סל כל מטבעות העולם בשנת 2017. כך שחלק משמעותי מהעלייה של המדד שנקוב בדולר הוא לא בשל עלייה אינטרינזית בערך המרכיבים (חברות) שבו, אלא כי מראש מודדים אותו ביחידות מידה (מטבע) קטנות יותר. ככה שאין לי איזו תחושת "פספוס" שאני לא מודד את התשואה שלי בדולרים.

גם היום (כשאני כבר שם את עצמי בקטגוריית הפורשים לצורך העניין) וגם בעבר - תמיד מדדתי את התשואה במושגים שקליים, כי זה גם המטבע שבו אני מודד את ההוצאות שלי ובו אני מחשב את עלויות המחייה שלי לטווח הארוך.

תמיד מדדתי את התשואה במושגים שקליים, כי זה גם המטבע שבו אני מודד את ההוצאות שלי ובו אני מחשב את עלויות המחייה שלי לטווח הארוך.
+1

קח בחשבון שאם יש לך אחזקה גם במניות שנסחרות בתל אביב (ישירות או בקופות), הרווחת בשקלים הרבה פחות בגלל התחזקות השקל, כך שהאפקטים פועלים בכיוונים הפוכים (האם מקזזים זו שאלה של גודל ההחזקות).
מעניין שאף אחד לא שואל את עצמו האם כדאי לקנות שורט על הדולר כדי לגדר סיכון מטח כשהוא מחזיק בחברות ישראליות שמייצאות.

נקודה נוספת היא בהיבט ההוצאות. גם אם טכנית כולנו משלמים בארץ בשקלים, חלק מההוצאות שלנו צמודות במידה כלשהי לשינויי שע"ח. השקל כבר שנים מתחזק אז אנשים לא זוכרים את העליה במחירים כשהוא איבד מחוזקו במידה משמעותית תוך פרק זמן קצר.
אני ישן מצויין עם החשיפה הדולרית בתיק (שהיא בעצם חשיפה לאינספור מטבעות שמשפיעים על שווי החברות שאני מחזיק דרך ת.ס).

אני מסתכל על זה קצת אחרת - אם אני לא טועה, הדולר נחלש מול סל כל מטבעות העולם בשנת 2017. כך שחלק משמעותי מהעלייה של המדד שנקוב בדולר הוא לא בשל עלייה אינטרינזית בערך המרכיבים (חברות) שבו, אלא כי מראש מודדים אותו ביחידות מידה (מטבע) קטנות יותר.
אבל ההפרש בין הדולר ליתר המטבעות שהן לא שקל הוא קטן. למשל, VTI (ארה"ב) עשתה רק מעט פחות מ-VEA (עולם מפותח, לא ארה"ב): הפרש של 3%.
כך שעיקר הבעייה היא התייקרות השקל.
לשאלה המקורית, למרות שאני חי בשקלים העניין לא מפריע לי לחלוטין. אני רואה בזה רעש לבן שאין לו משמעות.

אבל ההפרש בין הדולר ליתר המטבעות שהן לא שקל הוא קטן.
השוואה ארטילאית זריזה - דולר ביחס לסל המטבעות העולמי, ירד ב-8% ביחס לאותו התאריך מלפני שנה:
https://fred.stlouisfed.org/graph/?g=hfhU
ככה ש-8% מתשואה של כל מדד שהוא שנמדד בדולרים נובעת בעיני מעצם היחלשות הדולר, ולאו דווקא מהתחזקות רכיבי המדד עצמם. אני מניח שאפשר לעשות את ההשוואה של דולר ל"סל מטבעות" כלשהו בעוד דרכים, לא מאוד מהותי בעיני.
(את ההשוואה של שני מדדים שנקובים בדולר, רק על ניירות שונים - VTI מול VEA - לא מאוד הבנתי).

ככה ש-8% מתשואה של כל מדד שהוא שנמדד בדולרים נובעת בעיני מעצם היחלשות הדולר,
האם אפשר להסיק מכך שמי שחי בארץ ומשקיע בשקלים, מקבל דבידנדים וריביות בשקלים "לא הפסיד יחסית" למדדי מניות ב$?

@yossik מבחינתי האישית -
מצד אחד, זה רק משחקים עם המספרים בראש, כי כאמור - הן את ההכנסות והן את ההוצאות אני מודד בשקלים בכל מקרה, ואין לי כוונה להטות את ההשקעות שלי לדולר או שקל מתוך דעה כלשהי על העתיד.
מצד שני, אם כבר משווים תשואות במטבעות שונים אז השוואה למשהו כמו "סל מטבעות" (שהוא גם שרירותי למדי) כן מאפשרת אולי להפריד איזה חלק מהתשואה נובע מתנודות שספציפיות למטבע ומה נובע משינוי בערך ה"אמיתי" של רכיבי ההשקעה עצמם. אבל לא חושב שיש לי איזו משנה סדורה במיוחד בנדון.

משהו שעלה לי לראש בנושא , אם חלילה תהיה ירידה של מעל 5-10% בשווקים ויהיו את האנשים שימכרו בפאניקה , יש סיכוי שהדולר יעלה?
חלק גדול הרי יעבירו לדולרים, מה שיגרום לביקושים גבוהים יותר לדולר מה שיכול לגרום למשקיע ישראלי "להפסיד" שקלית פחות.
מה אני מפספס ? (בטוח יש)

משהו שעלה לי לראש בנושא , אם חלילה תהיה ירידה של מעל 5-10% בשווקים ויהיו את האנשים שימכרו בפאניקה , יש סיכוי שהדולר יעלה?
חלק גדול הרי יעבירו לדולרים, מה שיגרום לביקושים גבוהים יותר לדולר מה שיכול לגרום למשקיע ישראלי "להפסיד" שקלית פחות.
מה אני מפספס ? (בטוח יש)
ירידה של 10% היא לא בטוח גדולה מספיק (ולמה חלילה?), אבל ירידות חדות נוטות להסיט כספים לעבר Safe Havens, שהדולר נחשב לאחד מהם. לכן הכרנוקיה שתיארת עלולה להתרחש באופן מדוייק. ועלולה גם שלא.

אז איך בעצם נכון למדוד?

לפי מטבע הפעילות שלך [שהוא בד"כ המטבע המקומי של המדינה שבה אתה חי או מתכוון לחיות בפרישה].
תדמיין תרחיש קיצון שבו התיק שלך השיא מאות אחוזים במונחי דולר ברבות השנים אבל נוצר מצב דמיוני שבו השקל חזק מהדולר במונחי המרה במועד המכירה.

בתרחיש פחות דמיוני: אדם שחסך והשקיע את רוב הכסף בתק' שהדולר היה בין 4 ל 5 ש"ח. היום הדולר שווה 3.5 ש"ח. אתה מבין לבד שעשרות אחוזי התשואה הראשונים במונחי דולר רק מביאים אותו חזרה לנק' ההתחלה במונחי ש"ח.

בתרחיש פחות דמיוני: אדם שחסך והשקיע את רוב הכסף בתק' שהדולר היה בין 4 ל 5 ש"ח. היום הדולר שווה 3.5 ש"ח. אתה מבין לבד שעשרות אחוזי התשואה הראשונים במונחי דולר רק מביאים אותו חזרה לנק' ההתחלה במונחי ש"ח.
אני.
סתם אנקדוטה:
כשהייתי בת 10 עזרתי לשכנה עם הילדים אחת לשבוע והיא שילמה לי. אחת לתקופה פרטתי את הכסף לדולרים, כי זה היה אז ה-דבר. על כל 5 שקלים הורי היו נותנים לי דולר. לאחר כשנה הצטברו 100$ ואבא פרט לי את זה לשטר אחד יפה...
השטר הזה היה נשוא של הרבה חלומות ילדות שלי אבל בסופו של דבר החלטתי לחסוך אותו כדי ש?
אגלה היום, שהדולר שווה 3.5
אני שומרת אותו, אות לשכר הלימוד...

כאין וכאפס לעומת כמה היה מרוויח אילו היה משקיע בהשקעה מניבת תשואה סבירה מאז ועד היום.
אני שומרת אותו, אות לשכר הלימוד...
רק שלמדת את הלקח הלא נכון כנראה: מזומן לא שומרים בארנק, מזומן משקיעים...
מוזמנת לחשב כמה היית מפסידה רק כתוצאה מאינפלציה אילו היית ממירה את הדולרים לשקלים.

כאין וכאפס לעומת כמה היה מרוויח אילו היה משקיע בהשקעה מניבת תשואה סבירה מאז ועד היום.

לא יודע מה זה *תשואה סבירה* ומה זה *כאין וכאפס* בעיניך. לא חושב שלאבד מעל לשמינית של ההשקעה על הפרשי מטבע זה כאין וכאפס. בנוסף, למה אתה מניח שאם זה היה מושקע באפיק שלא חשוף למט"ח זה היה מניב פחות?
שום חישוב חשבונאי / מימוני שמאפשר להפריד בין ההפסד מהפרשי שער לבין הרווח מעליית הערך לא יעניין את פות"ש כשהוא יצטרך לממש את ההשקעה או חלק ממנה. התשואה במטבע הנקוב חשובה ואפשר לללמוד ממנה על כדאיות ההשקעה, בחירה נבונה של ניי"ע ועוד הרבה דברים, אבל בסופו של יום מטבע הפעילות קובע את השורה התחתונה.

לא חושב שלאבד מעל לשמינית של ההשקעה על הפרשי מטבע זה כאין וכאפס.
אתה לא מאבד כלום, ההפך אתה מרוויח.
, למה אתה מניח שאם זה היה מושקע באפיק שלא חשוף למט"ח זה היה מניב פחות?
מוזמן לבדוק.
אבל בסופו של יום מטבע הפעילות קובע את השורה התחתונה.
טעות. הרווח הריאלי שלך קובע את השורה התחתונה.

מוזמן לבדוק.
טעות. הרווח הריאלי שלך קובע את השורה התחתונה.

Challenge accepted.
התק' ששער הדולר מטייל בעיקר בין 4-5 ולא בין 3.5-4 מסתיימת באמצע 2006 +-. מאז עברו 11.5 שנים.
נשוא הדוג' שנתתי השקיע את הדולר שלו ב S&P באמצע 2006 שאז היה בערך 1250 והיום הוא בערך 2700 (פירגנתי לך ב 2 הקצוות). כלומר יש לו 2.16 דולר. בשער של כמעט 3.5 היום יש לו פחות מ 7.56 ש"ח לפני מס אינפלציה וכו'.

איש דמיוני 2 (מפחד מהשקעות וחשיפה למטח) לקח את 4.5 השקלים הפקיד אותם ב "פקדון פי 2" בבנק. ואחרי 12 שנה יש לו 9 שח לפני מס אינפלציה וכו'.

@אורי ג. אגב אם אתה לוקח עוד אחורה ל 2002 שאז שער הדולר היה 5 האפקט כמובן מועצם והפער הרבה יותר גדול לטובת הפקדון השקלי. ברור מאליו וכמובן שזה עובד גם בכיוון השני אבל עדיין ממש לא ברור לי למה אתה מקל ראש בחשיפה למטח - זה לא כאין ולא כאפס ולא מבטיח שום תשואה סבירה.
בכלל גם לא ברור למה בפורום הזה "לא מייעצים" (:P) בכזו החלטיות להשקיע בניי"ע נקובים בדולר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
P סיימתי תואר לפני שנה ולא מוצא עבודה התפתחות אישית 19
M עד לפני שנה לא ידעתי מה זו מניה. בהצלחה לי יומני מסע אישיים 6
ד משכנתא במטרה לפרוע תוך שנה נדל"ן 13
G אם היו לי הפסדים גדולים שנה שעברה, אבל בשנה הזאת הרווחתי קצת - אני צריך לשלם מס כרגיל? מיסים 3
Y מתלבט איזה מדד לבחור בין 3 מדדים ל-20-30 שנה הבאות שוק ההון 3
B כסף בקופ"ג שמיועד לדירה בעוד שנה. לאיזה מסלול להעביר? צרכנות פיננסית 1
B כסף בקופ"ג שמיועד לדירה בעוד שנה. לאיזה מסלול לעבור בינתיים? צרכנות פיננסית 0
א הפקדה לקהש ביום האחרון בשנה - ולקבל רווחים של שנה שלמה? שוק ההון 9
V מגן מס סוף שנה מיסים 1
B התלבטות בין S&P500/כספית/העברה מט״ח שקל לדולר - לטווח של כחצי שנה שוק ההון 7
Y מגן מס לעומת החזר מס מהכנסה על שנה קודמת. מיסים 1
stamEhad קצת סדר בראש לגבי האימרה ״סנופי עשה ~7% תשואה שנתית ב50 שנה האחרונות״ שוק ההון 10
D קיזוז הפסד הון אל מול רווח ממישוש RSU לפני תקופת החסימה (שנה לאחר הענקה) מיסים 1
M דוח שנתי - רווחי הון שהתקבלו כעבור שנה ממועד המכירה מיסים 4
U גלגול מגן מס על שנה שכבר הגשתי טופס מיסים 3
D לימודי רפואה סוף שנה שלישית- מחשבות על העתיד התפתחות אישית 16
E אני מתעד בהוצאות כל שקל כבר מעל שנה וחצי וזה מתחיל להתיש קצת. מה לעשות? להמשיך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
M הוראת קבע שגר ושכח ל 20 שנה - לקניית MSCI WORLD או מוצר מחקה MSCI WORLD פוסטים מאיכות נמוכה 3
O המעסיק עדיין לא מפריש לי פנסיה כי כבר חצי שנה אין לי קרן פנסיה פעילה האם לפי תיקון 190 אוכל להפקיד בעצמי או שצריך לחכות? פוסטים מאיכות נמוכה 1
Z האם נישום יכול לבחור שנה אחת לדרוש הוצאות על תיק ההשקעות ואז לשלם 30% מס על רווח הון ושנה הבאה לא לדרוש מיסים 0
קרמיט מאפס למיליון תוך חצי שנה יומני מסע אישיים 30
A משיכת קופת גמל עצמאית עם וותק גדול מ 15 שנה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
A טיול ארוך בחו"ל - שנה סביב העולם (עם ילדים קטנים) פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 50
ש הוצאות מוכרות - סוף שנה מיסים 3
פיש נסיון להבין קורלציה בין מחיר אג"ח ממשלתי שקלי ל-30 שנה לאינפלציה שוק ההון 11
S השקעה לטווח של מספר חודשים - שנה - קרנות כספיות שוק ההון 1
R שנה שנייה במדעי המחשב התפתחות אישית 7
R האם לשים את כל החסכונות על משכנתא או להשאיר חלק מהחיסכון ולהשקיע במדד ל30 שנה שוק ההון 3
S עדיף דקה ביום מאשר שעות בסוף שנה :) מיסים 1
Shnizelia שאלות לגבי מעבר מ-PC ל-MAC אחרי 30 שנה עם PC אוף טופיק 56
unrealx התלבטות לגבי משכנתא על דירה שנכנס אליה בעוד שנה נדל"ן 11
D מס הכנסה מאמצע שנה מיסים 7
D האם יש שם רשמי למפולת של החצי שנה האחרונה? פוסטים מאיכות נמוכה 17
M הוצאות 'סוף שנה' של אלקטרוניקה ופחת מיסים 4
E שינויים במסמכי ניכוי סוף שנה של הבנקים הישראלים מיסים 7
E רכישת אופציות אחרי שנה בסטארט-אפ מיסים 6
I לא שילמתי ועד בית שנה אוף טופיק 1
S החזר מס אחרי סוף שנה על השקעות מיסים 1
T קה"ש מנייתי או כללי - תקופה של 15 שנה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
בייניש עברה שנה מאז פתיחת תיק ההשקעות שלי, איפה והאם אני יכול לייעל? שוק ההון 5
J פטור ממס שבח - שנה וחצי מרגע חוזה, או מרגע קבלת הדירה? (דירה יד 2) נדל"ן 1
N תמהיל תיק ל 15 שנה לפחות מחקות מדד שוק ההון 0
א הפקדה של מקסימום בתחילת שנה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Z משכנתא לתקופה קצרה שנה עד מקסימום שנתיים. נדל"ן 18
B הפקדת רטרו לקרן השתלמות עבור שנה שעברה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
F מתכנן לחסוך ל 20 שנה בשביל אפקט ריבית דריבית שוק ההון 11
גראהם שנה של למידה - מה עכשיו? יומני מסע אישיים 27
maverick ניוד צבירה מקרן הפנסיה לקופת גמל ira בכל שנה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ת לקחת הלוואה לדחות את ההחזר בחצי שנה ואז להחזיר צרכנות פיננסית 3
F עדיף סילוק משכנתא מהיר או לפרוס ל-25,30 שנה? נדל"ן 7

נושאים דומים

Back
למעלה