• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שלום איך הלכה למעשה עובדת ריבית דריבית? אני אמור להשקיע חזרה את התשואה?

עמיחי

משתמש סולידי
דירוג
12
שלום אנשים יקרים,
אפשר בבקשה הסבר פשוט על מה אני צריך לעשות, מהם הצעדים, בשפה הפשוטה ביותר,
לאיך ליצור ריבית דריבית?

נניח קניתי 10 מניות ב100 דולר כ"א כלומר 1000 דולר סה"כ.
המניות עלו ב10% וכעת יש לי 1100 דולר.
אני מושך את ה100 דולר ואז משקיע אותם חזרה על ידי קניה של מניה נוספת?
איך זה בעצם עובד?

בנוסף יש לי כרגע VOO של S&P 500. איך בדיוק ריבית דריבית עובד עם קרן סל?

ואיך עם דיבידנדים זה עובד?

תודה רבה לכל העונים :)

צריך להבחין קודם בין ריבית לתשואה
http://www.key4life.com/financial-security/interest-yield

תודה יאח אבל אני יודע מה ההבדל.
ריבית/פירותית זה משהו קבוע שאני מקבל
תשואה/הונית עליה במחיר נכס או מכירה שלו (אני צודק?)

מה שאני שואל זה פשוט מאוד -
מה הצעדים שאני צריך לעשות כדי שתהיה לי ריבית דריבית?
אני צריך למכור משהו? למשוך כסף ולהשקיע חזרה?

מהם הצעדים הלכה למעשה?
אני יודע מזה ריבית דריבית, זה ריבית על הסכום הקודם שצבר כבר ריבית.

אבל איך זה עובד בפועל בשוק ההון עם מניות ודיבידנדים?

איך זה בעצם עובד?
לא, זה הרבה יותר פשוט.
שנה הבאה שבתקווה תרוויח שוב 10% תרוויח אותם על 1100$ ושוב שנה אחרי...

לאיך ליצור ריבית דריבית?
לא לגעת במניות במשך הרבה שנים :)
האפקט הזה מתקיים כאשר מחשבים שוב ושוב את התשואה על הערך החדש של אותו נכס שקנית (במקרה הזה-מניות).
אם קנית 1000 ניירות ערך במחיר של 1$ לאחד ואחרי שנה הניירות שווים 1100 אז שנה אחרי זה (בהנחה של אותה תשואה) התשואה היא כבר ביחס ל-1100. כלומר 1100 ועוד 10%.
אם הקרן שאתה משקיע בה נוהגת להוסיף את הדיבידנדים של אותן חברות הכלולות בה אל הקרן (במקום להעביר לך לחשבון הבנק) אז יש לך תיגבור של האפקט.
אם אתה מוכר כל פעם בסכום של עליית הערך כדי לקנות מניות נוספות (נניח של אותה קרן) אז אתה מאבד את האפקט כי מהסכום הזה יורידו לך עמלת מכירה ומס רווח הון ואז בקניה יורידו לך עמלת קניה. מעבר לזה, אתה לא באמת מוכר את הרווח, אתה מוכר חלק מנירות הערך העומדים לרשותך ואז קונה מחדש פחות נירות ערך.
*זה הסבר סופר פשטני כדי שיהיה ברור. ערך הניירות משתנה בכל זמן מסחר, יש תנודות ויש ירידות ועליות גדולות בערך מדי פעם.

שלום אנשים יקרים,
לאיך ליצור ריבית דריבית?

איך זה בעצם עובד?

בנוסף יש לי כרגע VOO של S&P 500. איך בדיוק ריבית דריבית עובד עם קרן סל?

ואיך עם דיבידנדים זה עובד?

תודה רבה לכל העונים :)
אתה לא צריך לעשות כלום.
קנית מניות ב1000.
נניח שבכל שנה הן עולות ב10%.
אחרי שנה יהיו לך אותן המניות בשווי 1100.
בשנה אחרי אותן המניות בשווי 1100*1.1 =1210.
בעצם ה100 שהרווחת בשנה הראשונה יצרו לך את ה10 הנוספים.

אתן הסבר במילים שלי לפי הדוגמה שלך

(במילים אחרות יש לך 10 מניות כשהמחיר של כל אחת 110$)

(*) העליה של ה 10% היא במחיר המניה ולא בכסף שנוסף לך משום מקום.. כשאתה אומר מושך 100$ אתה אומר במילים אחרות למכור X מניות במחיר השוק שמחירן 100$ (בדוגמה שלך זה לא אפשרי כי כל מניה שווה 110$ ואי אפשר למכור חלקי מניות)
העניין של ריבית דריבית אומר בדיוק את זה שאם עכשיו אחרי העליה של ה 10% במחיר מניה כשכל מניה שווה 110$ זה אומר עליה של 10$ למניה אבל נניח ששוב לאותה תקופת זמן המניה עולה 10% זה אומר שהשווי של כל מניה הוא 121$ למניה זאת אומרת עליה של 11$ למניה ולא 10 למרות שהעליה גם הפעם הייתה 10% זה הריבית דריבית במחיר המניה
לגבי דיבידנדים זה אומר כסף שהחברה\קרן מחלקת לך איתה אפשר לקנות מניות במחיר השוק למשל קיבלת 121$ דיבידנדים מהקרן ומחיר ירידה אחת היא 121$ ממקודם.. אז למעשה אתה יכול לקנות יחידה נוספת מהקרן ואז ההסבר על הריבית דריבית הוא אותו הסבר מ - (*)
לגבי VOO זה עובד באותו אופן כמו מניות רק במקום מניות יש יחידות של קרן שמאחורי הקלעים מחזיקה מניות.. אבל מבחינת ריבית דריבית מחיר של יחידה של קרן או מחיר של מניה עובד באותו אופן

בנוגע למניות, גם כאן התשובה היא כן, אם יש דיבידנדים מהמניה, כדי להינות מריבית דריבית צריך להשקיע את הדיבידנדים מחדש.

עריכה, תיקון.

ריבית דה ריבית- זה חרטא. זה מושג מעוות וחסר משמעות.

הבעיה, היא שלבני אדם קשה להבין את הקונספט של גידול אקספוננציאלי. הם מבינים אותו "אינסטיקטיבית" בכל מיני הקשרים, אבל לא "אינטואיטיבית", ואפילו כשמתחילים לחשוב רציונלית על דברים זה מושג מבלבל.

שתי עובדות:
- היסטורית, שוק ההון (האמריקאי/ העולמי), צמח בקצב אקספוננציאלי.

- צורה נהוגה לתאר עסקאות והשקעות היא כזאת: אני אתן לך X שח, ואתה תחזיר לי 1.1*X . אם אנחנו נבצע עסקאות כאלה לאורך מספר מחזורים, כאשר אני משקיע מחדש כל פעם את התוספת שאני מקבל. הגידול הכולל שנקבל יהיה אקספוננציאלי.

דוגמה: נניח שיש לי אוכלוסיה בת 100 בני אדם. כל זוג מוליד 3 ילדים במהלך דור. אבל בדור הבא יהיו פי 3/2 ילדים, שכל זוג מהם יוליד 3 ילדים. כלומר בדור השלישי תקבל 100 *3/2 * 3/2 . בדור הרביעי: 100 *3/2 * 3/2 * 3/2 . ככה נראה גידול אקספוננציאלי. והוא יעבוד דומה על הלוואות - אחרי שתחזיר לילי הלוואה בשיעור 1.1 מהסכום המקורי, אני אשקיע אותה מחדש, ואז אקבל 1.1 * 1.1 מהמקורי.

https://www.hasolidit.com/kehila/threads/לא-הבנתי-את-העניין-של-ריבית-דריבית.9730/#post-220350

תודה לכולם על העזרה.

יש משהו שעוד מתפספס לי...
איך בדיוק יש בכלל ריבית?

הרי מחיר המניה נקבע פשוט על ידי הביקוש וההיצע.
על מה יש בדיוק ריבית דריבית בדיוק?
בסך הכל מה שקורה זה עליה במחיר המניה לפי מה שמשערים בשוק.

הריבית כביכול זה ביחס למחיר הראשוני שקניתי את המניה בעצם?

ועוד שאלה קטנה,
אני משקיע מתחיל ואשמח שמשהו ימליץ לי על סדרה של מקורות/פוסטים/סרטונים
להתחיל מהם.
ובכלל איזושהי תכנית למידה למשקיע המתחיל אם יש לכם.

נכון, מה שקורה זה עליה של מחיר המניה.
בוא נניח שמי שקונה מניות ב-100 ש"ח בתחילת 2017 הרויח 4%, ויכול היה למכור אותם ב-104 בסוף השנה.
מי שהיה קונה את אותם מניות בסכום של 100 ש"ח בתחילת 2018 הרויח 6% ויכול היה למכור ב-106 בסוף השנה.

כמה ירויח מי שקנה ב-100 ש"ח בתחילת 2017 ומכר בסוף 2018? לא בדיוק 110, אלא טיפה יותר (110.24 ש"ח).
ההשפעה לאורך שנים היא ההבדל שבין גידול לינארי לגידול מעריכי.

(נשים לב שמי שקנה בתחילת 2018 ב-100 ש"ח קנה פחות מניות ממי שקנה ב-2017 ב-100 ש"ח).

ועוד שאלה קטנה,
אני משקיע מתחיל ואשמח שמשהו ימליץ לי על סדרה של מקורות/פוסטים/סרטונים
להתחיל מהם.
ובכלל איזושהי תכנית למידה למשקיע המתחיל אם יש לכם.
יש בבלוג (לא בפורומים) קישור של "התחילו כאן".

יש בבלוג (לא בפורומים) קישור של "התחילו כאן".

תודה יאח הבנתי את העניין של הריבית דריבית.
זה פשוט מאוד הריבית על מחיר המניה בעת שקניתי אותה.
עכשיו עוד איזו העמקה קטנה בנושא.

אם כבר מתפלפלים בנושא -
נניח ואני קונה מניה במחיר מסוים.
מהרגע שקניתי אותה, בכל קניה יש עליה קטנה במחיר שלה. כלומר בכל קניה ומכירה של המניה המחיר רק עולה ואין ירידה אחת.
אז הריבית דריבית בעצם עובדת כאן כל הזמן.
זאת אומרת המסקנה היא שריבית דריבית עובדת כל פעם שיש קניה ומכירה של מניה כשהמחיר שלה עולה.

אם בסוף השנה המניה עלתה ב10 אחוז וזה ממוצע של סתם לדוגמא 10 עסקאות כאשר 3 מהן היו ירידה ו-7 היו עליה,
זה אומר שהריבית דריבית בעצם התרחשה 7 פעמים נכון? והשקלול שלה הוא בסוף השנה 10 אחוז. נשמע הגיוני? זה נכון?

אם בסוף השנה המניה עלתה ב10 אחוז וזה ממוצע של סתם לדוגמא 10 עסקאות כאשר 3 מהן היו ירידה ו-7 היו עליה,
זה אומר שהריבית דריבית בעצם התרחשה 7 פעמים נכון? והשקלול שלה הוא בסוף השנה 10 אחוז. נשמע הגיוני? זה נכון?
בסופו של דבר, כדי להעריך בצורה אחידה, מעריכים את הריבית בערכים שנתיים (כמה הרווח הכולל בסוף שנה). במקרה של קניות ומכירות באמצע השנה משתמשים ב-XIRR באקסל (מקווה שאני זוכר את השם נכון) - מכניסים לו זרם תשלומים (בתאריך מסויים השקעתי X, בתאריך אחר השקעתי עוד Y, ובתאריך שלישי מכרתי את הכל וקיבלתי Z, או שלא מכרתי, אבל השווי אם הייתי מוכר היה Z), והוא מחשב לפי זה ריבית שנתית.

מניות לא נושאות ריבית כי הן לא הלוואה, הן שטר בעלות (חלקית) על חברה.
אג"ח הוא סוג של הלוואה והוא נושא ריבית.

התשואה במניות מקורה בשני דברים: עליית ערך (מחיר השוק של יחידה אחת של שליטה בחברה, שנמצא בקורלציה גבוהה להערכת השווי של החברה עצמה),
ודיבידנדים (כשישנם).

דיבידינד - במקום להיות מחולק, יכל להיות מושקע (לצורך העניין) בגידול וצמיחה של החברה, ובכך (בתקווה) להעלות את ערכה ומכאן את ערכן של המניות.
יש אנשים שמעדיפים לקבל את הדיבידנדים (מסיבות שונות ומשונות), ויש חברות שמעדיפות לחלק אותם (כנ"ל).

לכן, אין באמת "ריבית דה-ריבית" על מניות, יש פשוט תשואה, אלא שבניגוד לריבית, התשואה על מניה היא לא קבועה מראש ולא מובטחת, והיא תלויה בצמיחה הטבעית שתתרחש (ובמצב השוק כולו). צמיחה בקצב של 10% בשנה פירושה שכל שנה - אתה מרוויח תשואה הן על החלק המקורי שהשקעת, והן על התשואה שהרווחת כבר, אבל זה סתם משחק חשבונאי. באותה מידה יכלת להסתכל על כלל תקופת ההשקעה (נניח 20 שנה) ולשאול מה הייתה התשואה הכוללת (כלומר, מה ההפרש באחוזים בין מחיר המניה כשקנית אותה ובין המחיר שלה בנקודת זמן עתידית כלשהי). שווי השוק או התנודה בערך המניה לא באמת מחולקים ל-"שנים" או "תקופות". (הדבר היחיד שבאמת "מחלק" אותן בדרך כלשהי הם ימי המסחר - שכן המסחר הוא לא רציף אלא מקוטע). אתה יכול לחשב גם "ריבית דה-ריבית" ברמת הדקה אם אתה רוצה, או הנאנו-שניה, אבל ברור לכל בר-דעת שזה חסר משמעות ( זה קצת כמו פרדוקסים פילוסופיים יווניים כמו של אכילס והצב). בסוף יש שני ערכים רלוונטיים: ערך קנייה וערך מכירה, וההפרש ביניהם באחוזים הוא התשואה הכוללת.

ריבית - היא סכום כלשהו שמשולם לך - בעקרון עבור הלוואה - והמנגנון שקובע אותו מוגדר מראש כחוזה בין הצדדים. אם הריבית מחושבת על כלל הסכום - כולל הריבית שנצברה עד כה - הרי שאז מתקבל אפקט "ריבית דה-ריבית".
הריבית (בניגוד לתשואה על מניות) *כן* מוגדרת לפי תקופה (נניח, ריבית בפקדון פר"י - מוגדרת לפי כל יום, ובכל יום הסכום מחושב מחדש [אבל האחוז נותר קבוע] ע"פ הסכום החדש שהצטבר אחרי הענקת הריבית.

להשקיע מחדש את הדיבידנדים במניה (כלומר - לרכוש בעזרתם עוד מניות) - זה דומה אבל לא בדיוק שקול ל-"ריבית דה-ריבית" (שוב, יש פה עניין חשבונאי, ובת'כלס בתור משקיע - אם כל מה שמעניין אותך זה השורה התחתונה בתום תקופת ההשקעה, היה עדיף לך לו הכסף היה מושקע עבורך אוטומטית בגידול החברה, ולא מועבר אליך לצורך רכישת מניות נוספות).

מקווה שעכשיו זה ברור יותר.

נערך לאחרונה ב:
לכן, אין באמת "ריבית דה-ריבית" על מניות,
רגע של עברית (לא בדיוק עברית): למושג קוראים ריבית דריבית, עם ד' שוואית. המקור מארמית, בה קידומת כזו למילה יכולה לשמש בין היתר כ-"של" - "ריבית של ריבית (שנזקפה כבר לקרן)".

התשואה במניות מקורה בשני דברים: עליית ערך (מחיר השוק של יחידה אחת של שליטה בחברה, שנמצא בקורלציה גבוהה להערכת השווי של החברה עצמה),
ודיבידנדים (כשישנם).

דיבידינד - במקום להיות מחולק, יכל להיות מושקע (לצורך העניין) בגידול וצמיחה של החברה, ובכך (בתקווה) להעלות את ערכה ומכאן את ערכן של המניות.
יש אנשים שמעדיפים לקבל את הדיבידנדים (מסיבות שונות ומשונות), ויש חברות שמעדיפות לחלק אותם (כנ"ל).

לכן, אין באמת "ריבית דה-ריבית" על מניות, יש פשוט תשואה, אלא שבניגוד לריבית, התשואה על מניה היא לא קבועה מראש ולא מובטחת, והיא תלויה בצמיחה הטבעית שתתרחש (ובמצב השוק כולו). צמיחה בקצב של 10% בשנה פירושה שכל שנה - אתה מרוויח תשואה הן על החלק המקורי שהשקעת, והן על התשואה שהרווחת כבר, אבל זה סתם משחק חשבונאי. באותה מידה יכלת להסתכל על כלל תקופת ההשקעה (נניח 20 שנה) ולשאול מה הייתה התשואה הכוללת (כלומר, מה ההפרש באחוזים בין מחיר המניה כשקנית אותה ובין המחיר שלה בנקודת זמן עתידית כלשהי). שווי השוק או התנודה בערך המניה לא באמת מחולקים ל-"שנים" או "תקופות". (הדבר היחיד שבאמת "מחלק" אותן בדרך כלשהי הם ימי המסחר - שכן המסחר הוא לא רציף אלא מקוטע). אתה יכול לחשב גם "ריבית דה-ריבית" ברמת הדקה אם אתה רוצה, או הנאנו-שניה, אבל ברור לכל בר-דעת שזה חסר משמעות ( זה קצת כמו פרדוקסים פילוסופיים יווניים כמו של אכילס והצב). בסוף יש שני ערכים רלוונטיים: ערך קנייה וערך מכירה, וההפרש ביניהם באחוזים הוא התשואה הכוללת.

ריבית - היא סכום כלשהו שמשולם לך - בעקרון עבור הלוואה - והמנגנון שקובע אותו מוגדר מראש כחוזה בין הצדדים. אם הריבית מחושבת על כלל הסכום - כולל הריבית שנצברה עד כה - הרי שאז מתקבל אפקט "ריבית דה-ריבית".
הריבית (בניגוד לתשואה על מניות) *כן* מוגדרת לפי תקופה (נניח, ריבית בפקדון פר"י - מוגדרת לפי כל יום, ובכל יום הסכום מחושב מחדש [אבל האחוז נותר קבוע] ע"פ הסכום החדש שהצטבר אחרי הענקת הריבית.

להשקיע מחדש את הדיבידנדים במניה (כלומר - לרכוש בעזרתם עוד מניות) - זה דומה אבל לא בדיוק שקול ל-"ריבית דה-ריבית" (שוב, יש פה עניין חשבונאי, ובת'כלס בתור משקיע - אם כל מה שמעניין אותך זה השורה התחתונה בתום תקופת ההשקעה, היה עדיף לך לו הכסף היה מושקע עבורך אוטומטית בגידול החברה, ולא מועבר אליך לצורך רכישת מניות נוספות).

תודה רבה ידידי. עזר מאוד! :)

ודיבידנדים (כשישנם).

תגובה טובה, אוסיף רק שיש מרכיב שלישי שיכול להשפיע על התשואה של מניה וזה רכישות חוזרות, שבהן החברה מגדילה למעשה את החלק היחסי בהון המוחזק על ידי המשקיעים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
עניי עירך קודמים שלום.שאלה לגבי עמלות באקסלנס.לא מזמן עברתי לשם לפי קישור של הסולידית. שוק ההון 5
C נבואות זעם, מלאכים של שלום פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 25
ב היי שלום,אני בן 57,מעוניין להפקיד סכום הוני,בכדי ליצור לי קיצבה לפנסיה מגיל 60. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
י שלום אנשים. לימודים. קריירה. צומת דרכים. הייטק. לאן? התפתחות אישית 18
ה שלום. חדש. החלטתי לעשות צעד ראשון - הורדתי את האקסולידית אוף טופיק 3
G שלום שאלה מינוף או לא יש לי כל הסכום נדל"ן 11
N דילמה- תשלום וועד בית לפי שטח הדירה או באופן שיוויוני ושמירה על שלום בית בבניין נדל"ן 25
K שלום =] יומני מסע אישיים 4
M שלום איך לחסוך בהוצאות של אכול בריא מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 20
ג שלום, חדש כאן ומעוניין בספרים התפתחות אישית 2
ש שלום אני חדש בשכונה יומני מסע אישיים 1
T היי שלום אני בן 17 שוק ההון 12
ה באתי להגיד שלום יומני מסע אישיים 6
ט שלום. אשמח להתייעץ שוק ההון 1
T שלום לכולם יומני מסע אישיים 2
Ram Vegas שלום, אני רם :) יומני מסע אישיים 3
הסולידית בואו לומר שלום! שער הקהילה 413
Finfree חסכון לכל ילד - איניפיניטי הלכה - הרהור כפירה(ע"ב מידע) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
G חסכון לכל ילד - מה השתנה באינפיניטי הלכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
ב הפחתת דמי ניהול הלכה למעשה בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
YizhakF מינוף אינפיניטי גמל להשקעה הלכה - מחקה מדד MSCI העולמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ח הלוואה במסלול הלכה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
abby1994 הלכה למעשה אוף טופיק 11
ImCarryGG גלגול חוזים על סנופי בIB - הלכה למעשה שאלות שוק ההון 3
ז שאלות לגבי יציאה לפנסיה, הלכה למעשה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
J השקעה על פי הלכה שוק ההון 45
י שאלה בהשקעות אבל למישהו שונה - הלכה וכשרות. שוק ההון 15
chen15 קרן השתלמות או קרן פנסיה - מסלול הלכה צרכנות פיננסית 17
G צומת דרכים- מהלכה למעשה. נדל"ן 13
א מתי למעשה מחירי הדירות יירדו? האם יש בועת נדל"ן? נדל"ן 1035
ס איך המדדים המחקים למעשה מחושבים? שוק ההון 7

נושאים דומים

Back