• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שיקולים בפיזור מניות בעת אחזקת RSU

romrom

משתמש רשום
דירוג
0
חלק מהשכר שלי הוא ב-RSU.

אני לא רוצה למכור בשנים הראשונות בגלל הטבות המס, ועכשיו יש לי בעיה של פיזור במניות.
האם כדאי להחשיב את ה-RSU במלואו בחלק המנייתי? האם רק את החלק שאני צופה שישאר אחרי מיסים? או שלא להתייחס אל זה בכלל כחלק מהתיק?

לדוגמא, אם יש 20% אג"ח ו-80% מנייתי שהם יצאו 200k$. ונניח שיש לי ברגע מסוים 100k$ ב-RSU, אבל אחרי החלק הפירותי של המיסים זה יהיה בערך 50k$ - איזה חלק "להחשיב"?

ובנוסף - האם זה צריך להשפיע על חלק שאני מחלק את שאר התיק? (שהרי הוא כבר לא בפיזור שרציתי)
ההיגיון שלי אומר להחשיב רק את החלק שאני צופה שישאר אחרי מיסים, אבל רציתי לראות אם יש לך שיקולים שאני מפספס :)

תודה!

באידיאל אני מתכוון להנזיל במס משמעותית פחות מהמס השולי שלי ולכן מחשיב את הכל (אין לי כוח להתחיל להעריך מה יהיה המס בעתיד כשאפדה).

מה שכן הגדרתי שאני לא נותן לפלח הזה לעבור 10% מהשווי הנקי שלי, ואז אפדה למרות מס שולי גבוה כדי להחזיר את האלוקציה ל-10%.

חלק מהשכר שלי הוא ב-RSU.

אני לא רוצה למכור בשנים הראשונות בגלל הטבות המס, ועכשיו יש לי בעיה של פיזור במניות.
האם כדאי להחשיב את ה-RSU במלואו בחלק המנייתי? האם רק את החלק שאני צופה שישאר אחרי מיסים? או שלא להתייחס אל זה בכלל כחלק מהתיק?

לדוגמא, אם יש 20% אג"ח ו-80% מנייתי שהם יצאו 200k$. ונניח שיש לי ברגע מסוים 100k$ ב-RSU, אבל אחרי החלק הפירותי של המיסים זה יהיה בערך 50k$ - איזה חלק "להחשיב"?

ובנוסף - האם זה צריך להשפיע על חלק שאני מחלק את שאר התיק? (שהרי הוא כבר לא בפיזור שרציתי)
ההיגיון שלי אומר להחשיב רק את החלק שאני צופה שישאר אחרי מיסים, אבל רציתי לראות אם יש לך שיקולים שאני מפספס :)

תודה!
אם אתה אמיץ אתה יכול להחזיק את הrsu עד פרישה מוקדמת (או עד הפסקה ארוכה בין עבודות) ולמכור אותן במיסוי יותר טוב.

אני אישית לא מתייחס ל-RSU בכלל. אם זה יהיה שווה משהו כשאפרוש לפנסיה, אחלה. אם לא, אז לא.
מצד שני אין לי שם סכום משמעותי (נע בין 20 ל-25 אלף דולר, כתלות במצב הרוח של הבורסה בארה"ב) והוא גם לא יגדל יותר כי עברתי לחברה אחרת שבה אין RSU, אז יכול להיות שאם היה שם סכום יותר גדול הייתי מתייחס לזה אחרת.

ההיגיון שלי אומר להחשיב רק את החלק שאני צופה שישאר אחרי מיסים
זה גם מה שאתה עושה עם שאר הניירות בתיק? כי אם לא - מה הסיבה להבדל?

זה גם מה שאתה עושה עם שאר הניירות בתיק? כי אם לא - מה הסיבה להבדל?
המיסוי על rsu (אם מממשים בזמן שעובדים) הוא משמעותית יותר גבוה

המיסוי על rsu (אם מממשים בזמן שעובדים) הוא משמעותית יותר גבוה
יכול להיות שכן, יכול להיות שלא (אם הרוב זה רווחי הון).
הנקודה הייתה שבד"כ אנחנו מסתכלים על שווי התיק (והניירות) לפני מס, ולא אחרי הנזלה מלאה.

יכול להיות שכן, יכול להיות שלא (אם הרוב זה רווחי הון).
הנקודה הייתה שבד"כ אנחנו מסתכלים על שווי התיק (והניירות) לפני מס, ולא אחרי הנזלה מלאה.
מי זה אנחנו?
דרך אגב, להניח שהרוב יהיה רווחי הון זה די פנטסטי (יש חברות שהמניות שלהם הוכפלו תוך 4-5 שנים ויש כאלה שלא הוכפלו גם תוך 12 שנים. בכל מקרה, גם אם המניות הוכפלו פי 2, אתה עדיין מדבר על 37.5% מס לעומת 25%, זה הבדל משמעותי).
אני דרך אגב מסתכל גם על ה״ברוטו״ וגם על ״הנטו״ תחת כמה תרחישי מיסוי שונים (מיסוי בין גיל 60 לפרישה, מיסוי אחרי פרישה מוקדמת, מיסוי במימוש תוך כדי עבודה, וכו׳)

להניח שהרוב יהיה רווחי הון זה די פנטסטי
כן, אבל קורה. למשל מי שקיבל RSU של אפל/גוגל/נטפליקס/טסלה לפני 15-20 שנה :)
מי זה אנחנו?
התכוונתי לפורום, אבל אתה צודק, לא צריך להניח באופן גורף. מתקן ל-"אני".
אני דרך אגב מסתכל גם על ה״ברוטו״ וגם על ״הנטו״ תחת כמה תרחישי מיסוי שונים (מיסוי בין גיל 60 לפרישה, מיסוי אחרי פרישה מוקדמת, מיסוי במימוש תוך כדי עבודה, וכו׳)
יפה. אך האם אתה מניח הנזלה מלאה בכל התרחישים שלך (כי זה יהיה לגמרי worst case)? או שאתה בודק משיכה חלקית ותכנוני מס כגון LIFO וכד'?

כן, אבל קורה. למשל מי שקיבל RSU של אפל/גוגל/נטפליקס/טסלה לפני 15-20 שנה :)

התכוונתי לפורום, אבל אתה צודק, לא צריך להניח באופן גורף. מתקן ל-"אני".

יפה. אך האם אתה מניח הנזלה מלאה בכל התרחישים שלך (כי זה יהיה לגמרי worst case)? או שאתה בודק משיכה חלקית ותכנוני מס כגון LIFO וכד'?
גם וגם.
בעיקרון מעניינים אותי בעיקר תרחישי worst case ו-best case (ברור לי שכנראה התרחיש המציאותי הוא איפשהו באמצע, בכל מקרה פחות טוב מברוטו שלא מתייחס למיסוי בכלל)

@KickR ולפי איזה שווי אתה מקצה נכסים? נניח החלטת X% מניות. X * איזה תרחיש?

@KickR ולפי איזה שווי אתה מקצה נכסים? נניח החלטת X% מניות. X * איזה תרחיש?
אתה שואל מה הקצאת הנכסים שלי?
בתיק ההשקעות הממוסה אני 100% VT, בקה"ש ובקופת גמל אני בתהליכים לעבור ל-100%מחקה סנופי 500.
יש לי קצת מאוד מזומן (ברמה של להישאר בפלוס בעו"ש).
אחרי שאסדר דברים יותר קריטיים (למשל, לא להפקיד מעל התקרה לקה"ש) אולי אתעסק בלעבור ל-IRA ואם זה יקרה אני מאמין שאשקיע באיריות ב-IRA.

אולי בעתיד כשהמצב המשפחתי שלי ישתנה אשנה את דעתי ביחס להקצאה, אבל כרגע אני מרוצה.

בתחשיב שלי, אני מחשיב את ה rsu בתור חצי, לפי תשלום מס שולי. נכון שחלק זה רווחי הון. מצד שני, אני מחשיב unvested בתור חצי מ vested. כלומר רבע. לא נראה לי הגיוני להתעלם מזה, כי זה גם חשיפה לשוק.

איך אתם מתייחסים ל unvested?

בתחשיב שלי, אני מחשיב את ה rsu בתור חצי, לפי תשלום מס שולי. נכון שחלק זה רווחי הון. מצד שני, אני מחשיב unvested בתור חצי מ vested. כלומר רבע. לא נראה לי הגיוני להתעלם מזה, כי זה גם חשיפה לשוק.

איך אתם מתייחסים ל unvested?
מבחינתי unvested זה כלום. זה כמו שאני לא מחשיב משכורות עתידיות.

טוב. אחרי 10 שנים במקום אחד, ואחרי שזה "שרד" מעבר חברה, אני לא מתייחס לזה בתור כלום.
בשנה מסויימת, כתלות בביצועי החברה בלבד, אתה יכול לקבל x או 3x. מאותו רגע זה נקבע. זמן ווסטינג של 4 שנים בעצם יוצר תוחלת של שנה וחצי לכסף. עובד אמור לדעת מה קורה בטווח כזה.

טוב. אחרי 10 שנים במקום אחד, ואחרי שזה "שרד" מעבר חברה, אני לא מתייחס לזה בתור כלום.
בשנה מסויימת, כתלות בביצועי החברה בלבד, אתה יכול לקבל x או 3x. מאותו רגע זה נקבע. זמן ווסטינג של 4 שנים בעצם יוצר תוחלת של שנה וחצי לכסף. עובד אמור לדעת מה קורה בטווח כזה.
א. תצטט או תתייג את מי שאתה מגיב אליו, אחרת הוא עלול לא לראות שהגבת
ב. אתה מדבר על vested או unvested? ברור ש-vested זה שלך ותחשיב את זה, זה בתכלס מניות בידיים שלך (עם תנאים קצת מיוחדים מבחינת מיסוי). אבל unvested זה שלך רק אם תמשיך לעבוד במקום העבודה. זה שקול למשכורת עתידית, בונוס שנתי, ולהפרשות עתידיות של המעסיק לפנסיה. זה לא שאתה לא יכול להניח שתקבל את זה, אבל להגיד שזה חלק מהשווי הנקי הנוכחי שלך זה פשוט לא נכון.

זה שקול למשכורת עתידית, בונוס שנתי, ולהפרשות עתידיות של המעסיק לפנסיה. זה לא שאתה לא יכול להניח שתקבל את זה, אבל להגיד שזה חלק מהשווי הנקי הנוכחי שלך זה פשוט לא נכון.
אז אתה צריך להתייחס להקצאה גדולה בתור עלייה במשכורת, ולהקצאה קטנה בתור הורדת שכר? נראה לי לא לגמרי נכון.

אז אתה צריך להתייחס להקצאה גדולה בתור עלייה במשכורת, ולהקצאה קטנה בתור הורדת שכר? נראה לי לא לגמרי נכון.
אני פשוט לא מתייחס לכסף שאולי יהיה לי כשלי. כשהוא יהפוך לשלי אתייחס אליו ככה.

ה גם מה שאתה עושה עם שאר הניירות בתיק? כי אם לא - מה הסיבה להבדל?
בRSU (ובדברים דומים) אני מתחשב בניכוי מס ההכנסה אבל לא מנכה מס רווח הון.
אני מזין את זה ליאהו as is עם שאר הדברים אבל מזין ״חיסור״ של 50% מהשווי ברגע ההענקה (i.e cost basis)

אז זה לא ״הנזלה מלאה״, אלא השוואת המצב לשאר הניירות שאני מחזיק.
ובסיכום הכללי אפשר לראות את השווי של כל התיק (וזה לא כולל את מס ההכנסה) ואת הרווח הכללי (שכן כולל מס רווח הון, אבל עבור כלל הניירות).
תופעת לוואי נחמדה היא שקל נורא לראות את התשואה הממונפת ביחס ל״נטו״, כי הרווח הוא גם על חלק המס, אבל הcost basis נמוך פי 2.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A שיקולים ותהיות בבחירת קרן פנסיה וגמל\השתלמות לאחר סקר שוק ולימוד עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
ג שיקולים בחשיפה למטח בקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
N IRA סנופי לעומת מדד עולמי - שיקולים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
N שיקולים במעבר בין קרנות סל שוק ההון 2
A שיקולים בבחירת מסלול ביטוחי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
לארוצה שיקולים ברכישת קרנות איריות בבורסות אירופאיות באמצעות IB צרכנות פיננסית 27
ח שווה לצאת ממעמד עוסק פטור? שיקולים בנוגע לביטוח לאומי מיסים 5
M קבלת חלק קטן בדירה במתנה - שיקולים נגד? נדל"ן 7
ז איך לבחור עבודה אל מול שיקולים אחרים התפתחות אישית 8
epk שיקולים בבחירת שיעור הפקדת עובד לחסכון לגמלאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ל שיקולים לתמהיל משכנתא בחלקים עבור דירה למשתכן נדל"ן 7
ת שיקולים בהשקעה במדד ממונף במסגרת תיק ההשקעות שוק ההון 6
S שיקולים להחלפת קרן מחקה בתיק שוק ההון 2
Ron.B שיקולים של בעלי דירה בהשכרה- שיפוץ משותף נדל"ן 16
T שיקולים לבחירת קרן פנסיה/גמל/השתלמות צרכנות פיננסית 3
amidar שיקולים בבחירת דירה - מספר חלופות והמשמעויות שלהן צרכנות פיננסית 18
T שיקולים משניים, אני יודע, אבל בכל זאת - חצץ בנעל שוק ההון 49
KickR שיקולים ב-relocation לסין אוף טופיק 9