• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שימוש בכספי הפיצויים ברצף פיצויים כחלק מהתיק הנזיל ופרישה מוקדמת

kazazo

משתמש סולידי
דירוג
16
מעניין אותי כמה אנשים בונים פה על כספי הפיצויים שלהם כחלק מהתיק הנזיל שלהם? אני אישית לאחרונה החלטתי להתחשב בהם לצורכי חישוב הגודל של התיק הנזיל שלי לצורכי פרישה מוקדמת.

הרעיון הוא כזה, כל מעסיק מעכשיו לא אלך על הדיפולט של רצף קצבה אלא אקבע את הפיצויים עבור רצף פיצויים (מעסיקים).

אני מרוויח פה 2 דברים:
1. עבור כל שנת עבודה יש פטור על 12 אלף ומשהו מכספי הפיצויים. מכיוון שאני ברצף פיצויים אז גם חלקי שנה שעבדתי במקומות עבודה נחשבים ביחד כאילו הכל מעסיק אחד וכך יהיה לי יותר כספים פטורים.
2. עבור כל 4 שנות עבודה ניתן לבצע פריסת מס אחת נוספת כדי להוריד את המס השולי במשיכה. זה טוב למי שאין עוד הכנסות אחרות, שזה מעולה למי שמתכנן בשלב מסוים לחיות רק מהתיק הנזיל שלו הרבה לפני גיל הפנסיה.
כמובן ששוב נכנס פה היתרון שהכל נחשב כאילו מעסיק אחד ארוך כי בחרתי ברצף פיצויים. אפשר עד 6 שנות פריסה (כלומר 24 שנות עבודה).

פשוט עד עכשיו לא הסתכלתי בכלל על כספי הפנסיה מתוך הנחה שאני אפרוש מוקדם הרבה יותר ואני לא רוצה למשוך אותם ולשלם קנס של 35% ומה שיהיה לי שם בגיל פרישה יהיה מעולה ורק בונוס מבחינתי, ולכן אתעלם מזה בינתיים (בעוקב מדד מניות עולמי כרגע).
פתאום אני חושב שהפיצויים ברצף פיצויים מביא אותי ליעד הרבה יותר מהר, זה כן נזיל ואני עדיין יכול לבחור להגיע לתיק נזיל שמתעלם לחלוטין מכספי הפנסיה של התגמולים (עובד ומעביד). את ההפרדה אגב מקבלים בשניה בשימוש במסלקה הפנסיונית..

מישהו עושה משהו כזה?

כמובן שמשיכת פיצויים מקטינה את הקצבה המוכרת כשתתחילו למשוך קצבה מהפנסיה (לפי נוסחת השילוב), אבל אני גם ככה לא בונה על זה היום בכלל ומתכנן שתהיה לי את האופציה להפסיק לעבוד הרבה לפני זה..

יש כאן באתר דוגמא מעולה לכך:
https://pensuni.com/?p=6020

אני גם התחלתי לחשוב על האופציה לאחרונה.
ניתן למשוך רק את החלק של הפיצויים החייבים ואז לא תהיה פגיעה בפטור על הקצבה המזכה.

מעניין אותי כמה אנשים בונים פה על כספי הפיצויים שלהם כחלק מהתיק הנזיל שלהם?
אני כולל גם את הפיצויים וגם את שאר הפנסיה/קהש וגמל כחלק מהתיק הכולל שלי
פשוט עד עכשיו לא הסתכלתי בכלל על כספי הפנסיה מתוך הנחה שאני אפרוש מוקדם הרבה יותר ואני לא רוצה למשוך אותם ולשלם קנס של 35% ומה שיהיה לי שם בגיל פרישה יהיה מעולה ורק בונוס מבחינתי, ולכן אתעלם מזה בינתיים (בעוקב מדד מניות עולמי כרגע).
למה?
אתה לא חייב לשלם "קנס" או אפילו למשוך משיכה מוקדמת.
זה שהכסף זמין לך רק בגיל 60 לא אומר שהוא לא קיים, זה פשוט אומר שאתה מושך קצת יותר מ"כיס א" עד גיל 60 ואחכ תמשוך ממנו פחות
כלומר לדעתי אין בעיה למשוך מהתיק הממוסה יותר מ<אחוז משיכה בטוח> עד גיל 60 כי אתה יודע שבגיל הזה ישתחררו לך עוד כספים.

אני גם התחלתי לחשוב על האופציה לאחרונה.
ניתן למשוך רק את החלק של הפיצויים החייבים ואז לא תהיה פגיעה בפטור על הקצבה המזכה.

זו בכלל אופציה מעולה, עוד יותר מחזק את הגישה שלי לרצף פיצויים על פני רצף קצבה.

אני כולל גם את הפיצויים וגם את שאר הפנסיה/קהש וגמל כחלק מהתיק הכולל שלי

למה?
אתה לא חייב לשלם "קנס" או אפילו למשוך משיכה מוקדמת.
זה שהכסף זמין לך רק בגיל 60 לא אומר שהוא לא קיים, זה פשוט אומר שאתה מושך קצת יותר מ"כיס א" עד גיל 60 ואחכ תמשוך ממנו פחות
כלומר לדעתי אין בעיה למשוך מהתיק הממוסה יותר מ<אחוז משיכה בטוח> עד גיל 60 כי אתה יודע שבגיל הזה ישתחררו לך עוד כספים.

ההפרדה נעשית באמת ממקום שאני לא רוצה לבנות על הכסף במוצרים הפנסיוניים. לא בטוח בכלל שעד אז אראה מהם משהו במדינה הזו.
ולכן חיפשתי דרך "להנזיל" אותם וזה הכי טוב שמצאתי.
כמו שרשמתי, אני מנסה להגיע ליעד העצמאות הכלכלית ללא תלות בפנסיה. כל שקל שאקבל אחרי זה מהפנסיה בגיל 60 יהיה מבורך וייחשב כבונוס עבורי.
מצד אחד אני לא מאמין שכל הכסף יילך שם למדינה, אבל מצד שני אני גם לא יכול לבנות עליו לחישובים שלי להגעה לעצמאות כלכלית ופרישה מוקדמת. נניח ובגיל 50 אני מגיע ליעד שלי יחד עם המוצרים הפנסיונים, ופתאום הרגולטור מלאים אחוזים ניכרים מזה.. כל הדרך שלי משתנה בצורה קיצונית.

אפשר כמובן להגיד את זה על הרבה דברים, אבל התחושה שלי היא שזה קשה יותר לביצוע בכלים "נזילים".
ולכן הוצעה הגישה כאן. כי את כספי הםיצויים אני כן יכול להחשיב כנזילים ולהסתמך עליהם בחישובים שלי.

לולא השיקול הזה אני מסכים כמובן עם גישתו של @roneng שזה לא משנה מאיזה חלק בתיק אני מושך לפי אחוז המשיכה שלי.

ההפרדה נעשית באמת ממקום שאני לא רוצה לבנות על הכסף במוצרים הפנסיוניים. לא בטוח בכלל שעד אז אראה מהם משהו במדינה הזו.
אבל למה?
אלו כספים שלך. הסיכוי שהמדינה תלאים אותם יותר נמוך מהסיכוי שהיא תלאים לך את הבית או את התיק הממוסה.

כמו שרשמתי, אני מנסה להגיע ליעד העצמאות הכלכלית ללא תלות בפנסיה. כל שקל שאקבל אחרי זה מהפנסיה בגיל 60 יהיה מבורך וייחשב כבונוס עבורי.
אם אתה נהנה לעבוד כפול אז שיהיה לך בכיף.
אבל בגישה הזאת אתה יכול להשאיר שם גם את הפיצויים, הרי מקסימום גם הם יחשבו כ"בונוס" בשבילך. מה ההבדל?

@kazazo
סדר המשיכה שלי (על פי התחזיות אמור להתחיל בגיל 45-46):
1) RSU במשך שנה
2) פיצויים שהיו ברצף פיצויים (לא ניתן יותר משנה אם אין מעסיק חדש) - שים לב שגם חייבים למשוך הכל במצב זה, לא ניתן למשוך רק את הפטורים.
3) RSU אם נשאר
4) פיצויים שהיו ברצף קצבה (ממעסיק קודם)
4) קרן השתלמות אם עוד לא הגעתי לגיל 60 - אם נגמר, רווחי הון
5) רווחי הון אחרי גיל 60 (שממוסים במדרגות רגילות עם גג 25%) + קצבה מוכרת (לא מוצא שום סיבה למשוך מעבר ל-60)
6) גיל 67 - קצבה מזכה אבל רק עד התקרה (שיהיה 5,682 בשקלים של היום) + רווחי הון
7) גיל 70 + מוסיף קצבת זקנה ביטוח לאומי (כ-4,300 לזוג)
8) כלו כל הקיצין - משיכות תקופתיות ממה שנשאר מקופת הגמל/קרן השתלמות (שים לב שבגיל 67 ריתקתי כמיליון לטובת הקצבה המזכה)
9) נגמר הכל - Roth IRA (לאמריקאים בלבד).

נערך לאחרונה ב:
@kazazo
1) RSU במשך שנתיים
2) פיצויים שהיו ברצף פיצויים (לא ניתן יותר משנתיים אם אין מעסיק חדש) - שים לב שגם חייבים למשוך הכל במצב זה, לא ניתן למשוך רק את הפטורים.
3) RSU אם נשאר
5) רווחי הון אחרי גיל 60 (שממוסים במדרגות רגילות עם גג 25%) + קצבה מוכרת (לא מוצא שום סיבה למשוך מעבר ל-60)
8) כלו כל הקיצין - משיכות תקופתיות ממה שנשאר מקופת הגמל/קרן השתלמות (שים לב שבגיל 67 ריתקתי כמיליון לטובת הקצבה המזכה)
נשמע טוב, מבחינתי עוד לא נכנסתי לתחום של כספי פיצויים (רלוונטי למישהו שהיה בקבע ואחרי זה עבר לעבודה במקום אחד עד הפרישה?) ואין לי גישה ל-roth ira אבל חוץ מזה אני חושב שזה דומה לתכנון שלי.

אם אתה נהנה לעבוד כפול אז שיהיה לך בכיף.
אבל בגישה הזאת אתה יכול להשאיר שם גם את הפיצויים, הרי מקסימום גם הם יחשבו כ"בונוס" בשבילך. מה ההבדל?

מסכים, אבל בכל זאת כל אחד מותח לעצמו את הגבולות שלו. אני כמובן מנסה לצמצם את זה כדי שאוכל בצורה הגיונית גם להגיע ליעד :)
אפשר להגיד את זה על הרבה דברים, כמו אחוז המשיכה שבחרתי הוא 3.5% ולא 3%. 3% היה יותר בטוח, אבל מהנתונים שאני רואה והתוכניות שלי סתם יהיה יותר מדי בטוח מבחינתי ויידחה לי את היעד ללא סיבה מוצדקת.

אבל למה?
אלו כספים שלך. הסיכוי שהמדינה תלאים אותם יותר נמוך מהסיכוי שהיא תלאים לך את הבית או את התיק הממוסה.
זה בטח מקור ההבדל בנינו פה. אני חושב הפוך על מה יותר קל למדינה להלאים לי..

בתכלס, גם אם מתעלמים מהנקודה של הלאמה של המדינה, לטעמי עושה שכל לפורש הצעיר לבחור ברצף פיצויים על רצף קצבה.
אתעלם כאן מאנשים שאומרים שהם מעדיפים פשוט למשוך את הפיצויים בכל סיום עבודה כי זה גם ככה לא רלוונטי עבורם.
בצורה לש רצף פיצויים אני גם גמיש למשוך כספי פיצויים ולחיות מהם תקופה יפה כשאתחיל למשוך מהתיק במקום לגרור אירועי מס בתיק הממוסה שלי, גם כמו שנאמר פה אוכל למשוך רק את החייבים כדי לא לפגוע בקצבה המזכה שלי וגם רצף המעסיקים פשוט מגדיל לי את הפטורים \ הפריסה של הכספים הללו לעומת רצף הקצבה שאני לא רואה מה הוא מעניק לי למעט ה"גמישות" של למשוך פיצוייפ פטורים לאורך השנים (ופגוע לי בקצבה המזכה על הדרך) ולהשאיר את החייבים לקצבה שתגדל קצת... לא רואה בזה יתרון לעומת רצף פיצויים.

@kazazo
1) RSU במשך שנתיים
2) פיצויים שהיו ברצף פיצויים (לא ניתן יותר משנתיים אם אין מעסיק חדש) - שים לב שגם חייבים למשוך הכל במצב זה, לא ניתן למשוך רק את הפטורים.
3) RSU אם נשאר

פשוט תגובה מעולה. לגזור ולשמור.

לגביי נקודה 2, מצטרף לשאלה של @yanosh34 על משיכה של הפיצויים האם אלו רק החייבים (כדי לא לפגוע בקצבה המזכה) או שזה הכל?

לגביי נקודה 4, למה קרן ההשתלמות מגיעה כאן ולא אחרונה? (ראיתי שהיא גם בנקודה 8)
ממה שאני חשבתי קרן ההשתלמות פטורה ממס רווחי הון (עד התקרה כמובן) ומהווה בעצם מנוע צמיחה הכי חזק בתיק. אופציה נוספת יכולה להיות לדחות את המשיכה ממנה כמה שיותר כדי שתצבור עוד רווחי הון שיהיו פטורים ממס רווחי הון ובינתיים למשוך רווחי הון ולא רק אם נגמר הכסף בקרן ההשתלמות. מה דעתך?

מסכים, אבל בכל זאת כל אחד מותח לעצמו את הגבולות שלו. אני כמובן מנסה לצמצם את זה כדי שאוכל בצורה הגיונית גם להגיע ליעד :)
כלומר אנחנו מסכימים שהגבול שהצבת הוא סתם שרירותי :)
ולכן לדעתי זאת לא אמורה להיות סיבה להתנהגות כזאת או אחרת.
זה בטח מקור ההבדל בנינו פה. אני חושב הפוך על מה יותר קל למדינה להלאים לי..
זה לא כלכך עניין של "חושב" אלא עניין של מה קרה הסטורית ומה יותר קל למדינה לעשות.
להלאים פנסיות מאנשים יגרור התנגדות ציבורית מטורפת. להלאים תיקי השקעות הרבה פחות (כי זה רק של עשירים גם ככה). להפחית את השקל כמובן זה הכי קל, וגם לדלל אג"ח זה מאוד קל.
אתעלם כאן מאנשים שאומרים שהם מעדיפים פשוט למשוך את הפיצויים בכל סיום עבודה כי זה גם ככה לא רלוונטי עבורם.
לא יפה להתעלם ממני ככה באמצע דיון ;)
בצורה לש רצף פיצויים אני גם גמיש למשוך כספי פיצויים ולחיות מהם תקופה יפה כשאתחיל למשוך מהתיק במקום לגרור אירועי מס בתיק הממוסה שלי, גם כמו שנאמר פה אוכל למשוך רק את החייבים כדי לא לפגוע בקצבה המזכה שלי וגם רצף המעסיקים פשוט מגדיל לי את הפטורים \ הפריסה של הכספים הללו לעומת רצף הקצבה שאני לא רואה מה הוא מעניק לי למעט ה"גמישות" של למשוך פיצוייפ פטורים לאורך השנים (ופגוע לי בקצבה המזכה על הדרך) ולהשאיר את החייבים לקצבה שתגדל קצת... לא רואה בזה יתרון לעומת רצף פיצויים.
מה הייתרון של זה על פני "חרטה מרצף קצבה"?

לא יפה להתעלם ממני ככה באמצע דיון ;)
בירה עליי :)

אם גם ככה תתחרט על רצף הקצבה, למה להיות שם מלכתחילה?
ובכל מקרה, בחרטה מרצף קצבה אתה שם לעצמך טיימר על הראש כי יש לא מעט מקרים שכל שנה שעוברת מחרטה מרצף קצבה אתה בעצם מבזבז שנה של פריסת מס.
לדוגמא, אם פרשת (פרישה לפי גיל הפרישה) בשנה X ויש לך 4 שנות פריסה, אבל בשנה X+1 ביצעת חרטה מרצף קצבה, יש לך עכשיו רק 3 שנות פריסה במקום 4.

יש גם דוגמאות על מקרים של עובד שעוד לא הגיע לגיל פרישה שהחרטה מרצף קצבה אוכלת לו שנות פריסה.. יש כמה דוגמאות כאן https://pensuni.com/?p=1063

להלאים פנסיות מאנשים יגרור התנגדות ציבורית מטורפת. להלאים תיקי השקעות הרבה פחות (כי זה רק של עשירים גם ככה). להפחית את השקל כמובן זה הכי קל, וגם לדלל אג"ח זה מאוד קל.
מה לגבי מצב בו חברת הביטוח פושטת רגל? למיטב הבנתי בעת פירוק תאגיד יש עדיפויות שונות להחזרי חוב (והמשקיעים אינם נמצאים בראש הרשימה)

מה לגבי מצב בו חברת הביטוח פושטת רגל? למיטב הבנתי בעת פירוק תאגיד יש עדיפויות שונות להחזרי חוב (והמשקיעים אינם נמצאים בראש הרשימה)
בדיוק אותו דבר שקורה כשבית השקעות פושט רגל - כל עוד אתה לא מחזיק אג"ח/מניות של בית ההשקעות/חברת הביטוח עצמה (או במקרה של בנק - אין לך פקדון מזומן בבנק), לא איכפת לך שהחברה פושטת רגל.
יש הפרדה מלאה בין נכסי החברה לנכסי המשקיעים.

בדיוק אותו דבר שקורה כשבית השקעות פושט רגל - כל עוד אתה לא מחזיק אג"ח/מניות של בית ההשקעות/חברת הביטוח עצמה (או במקרה של בנק - אין לך פקדון מזומן בבנק), לא איכפת לך שהחברה פושטת רגל.
יש הפרדה מלאה בין נכסי החברה לנכסי המשקיעים.
לא הבנתי, אתה טוען שאנחנו כמשקיעים בחברות ביטוח מקבלים חשבון נאמנות נפרד מנכסי החברה? אם כן אשמח לסימוכין (כי לא מצאתי ברשת)
אגב גם בבנק אין שום ערובה לכך שהכספים יהיו זמינים לך בעת הצורך (בין אם בגלל השקעות כושלות שהבנק עושה על חשבון הכספים של הציבור, ובין אם בגלל חובות קיימים עם עדיפות עליונה לחוב לציבור)
לדוגמא בחשבון ממוסה אצל interactive brokers מקבלים ביטוח של SIPC לנפילת הברוקר (מבטח עד 500 אלף דולר מהחשבון גם לאנשים שאינם אזרחי ארה״ב)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
U שימוש בכספי ביטוח חיים על מנת ליצור הכנסה פאסיבית שוק ההון 17
ת שימוש בכספי הפנסיה להשקעה שוק ההון 57
A התעייצות לגבי שימוש חכם ביתרת מט"ח גדולה להשקעה (חשבון ממוסה) שוק ההון 7
S המחשות ב-AI -> שימוש - טיפים? פוסטים מאיכות נמוכה 5
ספייק לי שימוש בנוסחאות google finance ב- google sheets לבורסת תל אביב אוף טופיק 2
S האם אני יכול להוציא חשבונית/קבלה חוקית בעצמי ללא שימוש בשירות חיצוני? אוף טופיק 15
codev זיקה לישראל עקב שימוש בחשבון בנק מיסים 0
חתול לילה שימוש נכון בטוויטר אוף טופיק 39
Michel פטור רווח הון ע"י שימוש בתיקון 90 לבן זוג שאינו עובד. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
A שימוש ב-3 כרטיסי אשראי בשביל להשיג הלוואה בריבית 0% שוק ההון 168
T שימוש בTWS דרך אקסלנס - שאלת ממשק אוף טופיק 0
מ שימוש בדולרים בIB/Wise לקניות באינטרנט צרכנות פיננסית 3
B שימוש במגן מס מיסים 11
R שימוש בביט לצורכים אישיים ועסקיים מיסים 1
ש העברת כספים מבנק לבנק תוך שימוש בכרטיס אשראי צרכנות פיננסית 2
Y שאלה על שימוש בכרטיס אשראי צרכנות פיננסית 6
ר שימוש בברוקר בחו״ל עבור השקעה במט״ח והמרות מט״ח בזול - האם ממוסה? מיסים 1
E שימוש בכרטיס דביט מהעבודה להשקעה? צרכנות פיננסית 5
Aslan קיזוז דמי שימוש מול עמלות קניה - תדירות קניה שוק ההון 3
1337justme שימוש באשראי של בן הזוג (זוג נשוי) צרכנות פיננסית 38
D שימוש בקרן לפרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 54
א שימוש בחברות כמו Walty או Wifix (או בעצם כל יועץ אחר) נדל"ן 4
J שימוש באשראי לצורך מינוף. צרכנות פיננסית 18
ח שווי שימוש ברכב מיסים 1
ג מענק עידוד שימוש בערוצים ישירים צרכנות פיננסית 4
K קימוץ עמלות המרת מט"ח ע"י שימוש במט"ח שנמצא בחשבון ההשקעות צרכנות פיננסית 2
O שאלה לגבי שימוש במערכת אינטראקטיב דרך אקסלנס שוק ההון 3
א הקטנת עמלות מסחר ע"י שימוש בברוקר אנגלי, ושאלה על רובינהוד צרכנות פיננסית 19
T שימוש בברוקר זר שוק ההון 3
Myrath שימוש בטלפון סלולרי ביד אחת אוף טופיק 55
נ שימוש ב AI בהשקעות בשוק ההון? אוף טופיק 14
ה שימוש בפפר כברוקר למתחילים? שוק ההון 3
G שימוש במתאמי חשמל אוף טופיק 20
ר האם יש שימוש נרחב במידע פנים בבורסה הישראלית? שוק ההון 10
G שימוש בהלוואה ללא ריבית והצמדה כדי לשים בקופת גמל להשקעה שוק ההון 34
yossik הורדת עלויות "דמי שימוש" לגז צרכנות פיננסית 10
T שימוש בנקודות זיכוי של מס הכנסה לשוק ההוו שוק ההון 11
P שימוש בבידה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
ק שימוש בRL על השוק אוף טופיק 17
M שימוש בשמאי מטעם הבנק לטובת מיקוח על מחיר הדירה נדל"ן 3
ק שימוש בנתונים טכניים ע"מ לצמצם MAX DROWBACK שוק ההון 59
amit האם אפשרי לבטל דוח תנועה בבית דין ללא שימוש בעורך דין? אוף טופיק 41
O שימוש ב-IB להמרת מט"ח שוק ההון 23
לאץ' שימוש בחשבון ESPP להשקעות פרטיות שוק ההון 6
Aranchik שימוש ב-TurboTax למילוי דוחות IRS נדל"ן 1
ג שימוש בקוברסי או איך להעביר דולרים בשקלים בכמה שפחות נזק? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
M שימוש בתיקון 190 בחלק מכספי הפנסיה בגיל צעיר פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 7
snail שימוש חוזר בגרעיני דלעת ערמונים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
hipo&dylan שימוש באופציות כגידור שוק ההון 1
I שימוש יתר בIBI או אפשרויות לקופת גמל שוק ההון 12

נושאים דומים

Back
למעלה