• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שיטת השקעה ומימוש לפורש מוקדם + פרדוקס?

כוכבי

משתמש סולידי
דירוג
9
נניח ששמוליק, בן 50, צבר סכום יפה ופרש. אין לו הכנסות והוא חיי על סכום זה שמושקע בשוק ההון
שיטת ההשקעה שלו:
כספים שיצטרך לשנה הקרובה - בקרן כספית / עוש (להלן החלק הכספי)
כספים שיצטרך לטווח של משנה עד שש שנים מהיום - באג"ח מדינה (להלן החלק הסולידי)
שאר הכספים (שנה שביעית והלאה) - במדדי מניות והשקעות אחרות בסיכון (להלן החלק המנייתי)
== עד כאן שמוליק סקרן לשמוע דעות על שיטתו. כמובן לא המלצות ==

בסוף כל שנה שמוליק שצרך את החלק הכספי תוהה מה עליו לעשות...
כעקרון הוא אמור להעביר סכום מחייה של שנה אחת אל החלק הכספי.
מאיפה יעביר את הסכום?
אם מהחלק הסולידי אזי יהיה חסר סכום מחייה של שנה אחת בחלק הסולידי והוא יצטרך בנוסף להעביר לחלק הסולידי כפיצוי על החסר את אותו הסכום מהחלק המנייתי.

בסה"כ יוצא מזה ששמוליק העביר למעשה סכום מהחלק המנייתי אל החלק הכספי (אמנם דרך החלק הסולידי)
שמוליק תוהה... האם זה שקול להעברה אחת ישירה מהחלק המנייתי אל החלק הכספי? ואם כן - מה משמעות החלק הסולידי שבמקרה כזה לא נוגעים בשנים הקרובות?
האם החלק הסולידי יבוא לשימוש רק שיגמר החלק המנייתי ואז מה הטעם להשקיע בחלק הסולידי לתקופה הרבה יותר ארוכה מהכוונה המקורית? היה כבר עדיף לפי המדיניות להשקיעו חלק מהזמן במניות.

אני חושב שקודם כל צריך להגדיר מה התפקיד של החלק הסולידי.

בשביל זה צריך הנחה על ההתנהגות של החלק המנייתי.

דוגמה: נניח שמניות מדי פעם מתרסקות ב- 50%, אבל מתקנות תוך 6 שנים.
אז אם החלק הסולידי מחזיק אותך ל- 6 שנים, לא תצטרך למכור מניות בהפסד.

מצד שני במודל כזה אולי כדאי להחזיק הכל במניות. כן, יהיו שנים שבהן תמכור בהפסד, אבל יהיו הרבה יותר שנים שבהן תקבל תשואה גבוהה בחלק המנייתי.

אני אישית יוצא ממודל אחר: המניות יכולות ליפול ב- 50% ולא לתקן יותר אף פעם (נניח, תפרוץ מגיפה אמיתית)
ואז בחלק הסולידי אני מחזיק רק כספים שאני לא מוכן להפסיד בשום אופן, והשאר במניות.

ויש גם עניין של סיבולת סיכון, בכמה אתה מוכן לראות את התיק שלך יורד גם אם אתה יודע שהוא "כנראה" יתקן בעתיד.

שאר הכספים (שנה שביעית והלאה) - במדדי מניות והשקעות אחרות בסיכון (להלן החלק המנייתי)
שמוליק תוהה... האם זה שקול להעברה אחת ישירה מהחלק המנייתי אל החלק הכספי? ואם כן - מה משמעות החלק הסולידי שבמקרה כזה לא נוגעים בשנים הקרובות?
יש סתירה בין שני המשפטים האלו.
לפי הגישה שכתבת חלק מהחלק המנייתי הוא בהגדרה לטווח של פחות מ-7 שנים.
ואם רוצים לדקדק, אז אחרי כל הוצאה מהשכבה הראשונה צריך כבר להעביר כספים מהשכבות הגבוהות יותר כדי לשמור על סכום למחיה של שנה בקרן כספית.

סוף סוף נושא מעניין בפורום.

זה באמת לא עובד ככה!
מתחילים בקביעת מבנה התיק. לדוגמא: 30% אג"ח, 70% מניות.
בתחילת כל שנה (אפשר כל 3 חודשים או כל 6 חודשים) עושים איזון תוך כדי משיכת הכספים הנדרשים לצורך מחייה לתקופה הקרובה.
כך משמרים את מבנה התיק כל שנה.
נניח שאתה מאזן כל Y חודשים ורוצה שבכל רגע גם יהיו לך X חודשי מחייה בכספים זמינים אז בכל איזון אתה משאיר בצד (X+Y) חודשי מחייה.

השאלה איך מוחזק האגח.
אם דרך קרן ששומרת על מחמ באורך הרצוי, אז ניתן למכור מניות, לעקוף את האגח ולהעביר ישירות לקרן הכספית.
אם האגח מוחזק ישירות אז המחמ שלו מתקצר ולכן צריך לדאוג להארכתו, ואז מוכרים מניות, קונים בתמורה אגח עם מחמ באורך הרצוי, מוכרים אגח עם מחמ קצר ומעבירים לקרן הכספית.

והוא חיי על סכום זה שמושקע בשוק ההון
שיטת ההשקעה שלו:
== עד כאן שמוליק סקרן לשמוע דעות על שיטתו.
שיטה גרועה לטעמי,נראה ששמוליק קרא על שיטה דומה שכוללת משיכה קבועה ואיזון התיק כול שנה\תקופה ושינה אותה באופן שיגרום לה לתפקד באופן אחר לגמרי במצבים שונים.
בסוף כל שנה שמוליק שצרך את החלק הכספי תוהה מה עליו לעשות...
שמוליק המציא שיטה,לכן עדיף לו להחליט על מנגנון קבוע כחלק ממנה ולא לתהות כול שנה.

אני יכולה רק להגיד מה הפתרון שהתאים לי.
אני משקיעה רק מנייתי (קרן מחקה סנופי).
שכבות הקניה הותיקות שלי כבר עשו תשואה מאד גדולה, גם שכבות הקניה הבינוניות עשו תשואה נאה, ונכון להיום - גם השכבה הכי חדשה (מלפני שנה) עברה מהפסד לרווח. אם וכאשר אתחיל להשתמש בתיק לצורך מחיה - ני"ע מהשכבה הראשונה יהיו הראשונים להימכר (ככה זה עובד) היישר אל העו"ש. בינתיים שאר ניה"ע ימשיכו לייצר תשואות נוספות. אין לי צורך בהקמת חלק אג"חי בדרך ולא ברור לי למה הוא נחוץ.
נניח שמניות מדי פעם מתרסקות ב- 50%, אבל מתקנות תוך 6 שנים.
אז אם החלק הסולידי מחזיק אותך ל- 6 שנים, לא תצטרך למכור מניות בהפסד.
כל שכבות הקניה מתרסקות ב-50%? זה לא עובד ככה, אתה יודע...
אני יכולה להבין את מה שכתבת אם מדובר על תחילת הדרך. אבל ככל שעובר זמן ושכבות קניה נוספות - לדעתי העוגן הזה מתייתר.

ביחס למחיר הקנייה לא, ביחס למחיר שלהן אתמול אז כן.

מחיר הקנייה הוא לא רלבנטי ברוב המקרים, מלבד שיקולי מס.

אין לי צורך בהקמת חלק אג"חי בדרך ולא ברור לי למה הוא נחוץ.
כתבתי, זו בהחלט אסטרטגיה סבירה תחת הנחות מסוימות.

שכבות הקניה הותיקות שלי כבר עשו תשואה מאד גדולה, גם שכבות הקניה הבינוניות עשו תשואה נאה, ונכון להיום - גם השכבה הכי חדשה (מלפני שנה) עברה מהפסד לרווח. אם וכאשר אתחיל להשתמש בתיק לצורך מחיה - ני"ע מהשכבה הראשונה יהיו הראשונים להימכר (ככה זה עובד) היישר אל העו"ש. בינתיים שאר ניה"ע ימשיכו לייצר תשואות נוספות.
אני יכולה להבין את מה שכתבת אם מדובר על תחילת הדרך. אבל ככל שעובר זמן ושכבות קניה נוספות - לדעתי העוגן הזה מתייתר.
זו חשבונאות מנטלית.

אם את יודעת (כמו פות"ש) שתצטרכי כסף בשנה הקרובה,
אז בנקודת זמן זו - החלק הזה של הכסף מושקע בשוק ההון לטווח קצר (כלומר, "הימור" ולא השקעה).
זה לא משנה שהכסף מגיע משכבה שבעבר הייתה מושקעת לטווח ארוך.

תודה רבה על התגובות עד כאן

עונה לשאלות שנשאלו כאן:
החלק הסולידי נשמר בקרן פאסיבית מחקה מדד תל גוב שאמורה לשמור על מח"מ פחות או יותר קבוע של 7 שנים
תפקידה לשמור על כספים שמיועדים לשימוש ב טווח הבינוני של שנה עד שש שנים מהיום כך שיהיו בסיכון מופחת ולהגן מפני מפולת שלא יתאוששו ממנה בטווח זמן כזה כמו שיכול להיות עם מניות. עם זאת לתת תשואה כלשהיא.

אשמח לנימוקים , בעיקר מ ארגמן ו nicepo1 מדוע אתם חושבים שהשיטה לא נכונה / לא הגיונית.
וגם להתייחסויות לתהיות לגבי שיטת המימוש.

נערך לאחרונה ב:
החלק הסולידי נשמר בקרן פאסיבית מחקה מדד תל גוב שאמורה לשמור על מח"מ פחות או יותר קבוע של 7 שנים
תפקידה לשמור על כספים שמיועדים לשימוש ב טווח הבינוני של שנה עד שש שנים
זה לא סולידי לדעתי ועלול בהסתברות ממשית לא למלא את תפקידו.
בהודעת הפתיחה כתבת אג"ח מדינה (והנחתי שבמח"מ קטן יותר). איך זה השתנה פתאום?
האם אתה שואל איך לבנות תיק או שאתה שואל על תיק קיים?
* אני הייתי בוחר לצורך זה אג"ח ממשלתי שקלי 2-5. לא ממליץ, לא איש מקצוע, וקורה שאני מפסיד כספים.

זה לא סולידי לדעתי ועלול בהסתברות ממשית לא למלא את תפקידו.
בהודעת הפתיחה כתבת אג"ח מדינה (והנחתי שבמח"מ קטן יותר). איך זה השתנה פתאום?
האם אתה שואל איך לבנות תיק או שאתה שואל על תיק קיים?
תל גוב זה השם החדש לאג"ח מדינה
אתה כנראה מתבלבל עם תל בונד
תיק קיים

תפקידה לשמור על כספים שמיועדים לשימוש ב טווח הבינוני של שנה עד שש שנים מהיום כך שיהיו בסיכון מופחת ולהגן מפני מפולת שלא יתאוששו ממנה בטווח זמן כזה כמו שיכול להיות עם מניות. עם זאת לתת תשואה כלשהיא.
סך הכל הגיוני.

כדי לפשט את העניין, אפשר לצורך הדיון להתעלם מהקרן הכספית: התשואה שלה היא בקרוב תשואת האג"ח, ובכל מקרה החלק שלה בתיק הוא קטן. כך שאפקטיבית זה כמו להחזיק מניות ואג"ח.
עכשיו אתה רק צריך לשמור על היחס ביניהם בהתאם לסיכון שאתה רוצה לקחת.

מחיר הקנייה הוא לא רלבנטי ברוב המקרים, מלבד שיקולי מס.
מחיר הקניה לא רלוונטי להבנת התשואה?
אם את יודעת (כמו פות"ש) שתצטרכי כסף בשנה הקרובה,
אז בנקודת זמן זו - החלק הזה של הכסף מושקע בשוק ההון לטווח קצר (כלומר, "הימור" ולא השקעה).
זה לא משנה שהכסף מגיע משכבה שבעבר הייתה מושקעת לטווח ארוך.
זאת לא השקעה אלא סוג של שמירה על המזומן. כתבתי שאני מוכרת מהקרן ומעבירה לעו"ש את מה שצריך לשנה הקרובה.
השאלה היתה מה לעשות עם הסכומים שצריך בעוד שנתיים-שלוש-שבע, והפתרון שלי הוא להשאיר בקרן שימשיך לעבוד.
נניח ששמוליק, בן 50, צבר סכום יפה ופרש. אין לו הכנסות והוא חיי על סכום זה שמושקע בשוק ההון
ראשית, זאת שאלה גדולה מהו הסכום היפה שנצבר ביחס להוצאות הנהוגות ע"י שמוליק.
שנית, מתישהו לשמוליק יצטרפו גם קצבאות בט"ל ופנסיה וכדאי לקחת אותן בחשבון.

מדוע אתם חושבים שהשיטה לא נכונה / לא הגיונית.

שיטת ההשקעה שלו:
אז בעצם שמוליק משקיע בתיק 100% מניות ובנוסף שומר קרן חרום בשווי 7 שנות מחייה.
לי נשמע מאוד לא יעיל,לא ברור מה מטרת קרן החרום הזאת.

והכי גרוע שמוליק מחזיק אותה מהסיבה הלא נכונה(ככסף שישמש אותו ב7 השנים הקרובות למרות שבפועל הוא לא)
בראש שלו הוא מחשיב את קרן החרום הזאת כחלק מהתיק שבו ישתמש בשנים הקרובות למרות שזה לא כך.
מפה מגיעות כול השאלות(הטובות)שגורמות לשמוליק להתבלבל מהשיטה שפיתח.

האם החלק הסולידי יבוא לשימוש רק שיגמר החלק המנייתי ואז מה הטעם להשקיע בחלק הסולידי לתקופה הרבה יותר ארוכה מהכוונה המקורית? היה כבר עדיף לפי המדיניות להשקיעו חלק מהזמן במניות.

שמוליק קודם כול צריך לשאול את עצמו מה מטרת קרן החרום הזאת ומתי הוא משתמש בה בכלל.

לא ברור מה מטרת קרן החרום הזאת.
הוא דווקא הגדיר, הוא לא רוצה למכור מניות בהפסד. בשנים שאחרי מפולת הוא ימכור מהחלק האג"חי ולא מהחלק המנייתי.

אני לא טוען שזו אסטרטגיה אופטימלית, אבל פסיכולוגית היא יכולה לעזור. כמו לדוגמה להחזיק תיק דיבידנדים ולשכנע את עצמך שהתזרים יותר חשוב מערך התיק.

תל גוב זה השם החדש לאג"ח מדינה
אתה כנראה מתבלבל עם תל בונד
אכן טעיתי, תודה על התיקון.
עדיין הפיזור והמח"מ גבוהים מדי לדעתי ביחס למשך הזמן שהגדרת.

הוא דווקא הגדיר
צודק פספסתי את ההסבר,אבל הגדרה כללית בלבד,מתי בדיוק מקטינים אותה ומתי מתחילים להגדיל חזרה?

הוא לא רוצה למכור מניות בהפסד. בשנים שאחרי מפולת הוא ימכור מהחלק האג"חי ולא מהחלק המנייתי.

אני לא טוען שזו אסטרטגיה אופטימלית, אבל פסיכולוגית היא יכולה לעזור. כמו לדוגמה להחזיק תיק דיבידנדים ולשכנע את עצמך שהתזרים יותר חשוב מערך התיק.

אני מסכים בקשר לפסיכולוגיה,במקרה שתיארת זה כן יהיה חלק מהתיק בדומה לתיק 80\20 שמושכים ממנו כול שנה ומאזנים בהתאם לצורך.
עדיין צריך להחליט על מנגנון קבוע ואז זה יכול להיות סוג של "שיטה" לאיזון נכסים משתנה שאפשר לעמוד בה לאורך זמן.
במקרה של שמוליק היא לא קיימת להבנתי.
בנוסף נשאלת השאלה למה לא פשוט להשתמש בתיק מניות\אג"ח רגיל.
לדעתי צריך גם להבין לעמוק מה עושים ולמה כדי שהפסיכולוגיה תעבוד לאורך זמן.....
האם החלק הסולידי יבוא לשימוש רק שיגמר החלק המנייתי ואז מה הטעם להשקיע בחלק הסולידי לתקופה הרבה יותר ארוכה מהכוונה המקורית?

האם החלק הסולידי קבוע עד ש"נגמר החלק המנייתי"?במידה וכן זה "קרן חירום" כמו שתיארתי.
במידה ולא מתי בדיוק שמוליק מקטין את החלק הסולידי ומתי הוא מגדיל אותו?

בסה"כ יוצא מזה ששמוליק העביר למעשה סכום מהחלק המנייתי אל החלק הכספי (אמנם דרך החלק הסולידי)
שמוליק תוהה... האם זה שקול להעברה אחת ישירה מהחלק המנייתי אל החלק הכספי?
כן
ואם כן - מה משמעות החלק הסולידי שבמקרה כזה לא נוגעים בשנים הקרובות?
וזו בדיוק הבעיה כשעובדים עם ערכים מוחלטים, במקרה הזה 6 שנים, ולא עם אחוזים למשל 20 80.

כאשר מדובר באחוזים מספר השנים בחלק הסולידי ישתנה בתלות בשוק. כאשר אתה עובד עם מספרים מוחלטים האחוזים משתנים, ואז יש סיכוי שאחד החלקים יתאדה (הסיכוי תלוי בפרמטרים). ואם אחד מהם יכול להתאדות, אז למה לא להתחיל מהמצב היציב הזה.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N האם עוד מישהו מרגיש מתוסכל מהאופן בו מתנגדי שינוי שיטת המשטר מציגים את הסכנה במהפכה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 64
ג שיטת המיסוי מעבר לתקרה בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 27
E שיטת של שילר שוק ההון 4
א הערות על שיטת עבודה עם תיק ממוסה, עסק עצמאי, חיסכון פנסיוני ומה שבניהם שוק ההון 16
Res Cogitans הצעת חוק לשינוי שיטת המיסוי בארה"ב ממבוססת על אזרחות למבוססת טריטוריה שוק ההון 38
M שיטת שני התיקים של כהנמן שוק ההון 13
korma שיטת הפניקס ז"ל - מהן האלטרנטיבות ? שוק ההון 102
yossik לבדוק חשבוניות חברים, שיטת מצליח על ימין ושמאל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
G שיטת הפניקס בפנסיה צרכנות פיננסית 34
מ השקעה, קרן כספית ועו"ש שוק ההון 2
@ השקעה בנחושת שוק ההון 19
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א השקעה mutual funds לעומת SGOV שוק ההון 13
M שינוי מסלול השקעה בפנסיה - תוך כמה זמן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
A ניודים מגוף אחד לאחר, שינוי מסלול השקעה - מה ידוע ומה לא ידוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 25
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5
אור כחול אלטרנטיבות השקעה לפיקדון בנקאי שוק ההון 7
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
E 500 אש״ח אפשרויות השקעה? שוק ההון 20
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
O השקעה פאסיבית לאזרחים אמריקאים שוק ההון 5
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
S השקעה בסיכון גבוה שוק ההון 55
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
M העברת השקעה מכספית ל? שוק ההון 5
I השקעה בקרנות מנוטרלות מט"ח שוק ההון 3
Z חשבון השקעה לאחר נישואין שוק ההון 0
T להגדיל משכנתה בשביל השקעה שוק ההון 2
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2
S השקעה באג"ח ישראלי דרך ברוקר זר שוק ההון 1
S החלפת אסטרטגיית השקעה שוק ההון 5
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 14
A איך להקל על יורשים בהוצאת כספים מחשבונות השקעה אמריקאיים של אזרח אמריקאי שנפטר שוק ההון 188
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
A השקעה באג"ח שוק ההון 3
O השקעה בבורסה תא שוק ההון 0
א השקעה סולידית בדולרים שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה