1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

שיחות על השקעות לא כל כך סולידיות

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י RonaR, ‏27/6/20.

data-full-width-responsive="true">
  1. RonaR

RonaR משתמש ותיק

היי, מקווה שאני בתת-פורום הנכון.
    אז, כבר עברו כמה שנים מאז שקראתי באדיקות את הבלוג, כמה שנים שאני חוסכת וכמה חודשים מאז שהתחלתי להשקיע. על אף שאני נוטה לאמץ חלק ניכר מהתובנות של דורין (ומודה לה על ההדרכה הבלתי-אישית), אני דווקא לא משקיעה במדדים, אלא במניות ספציפיות, ולטווחי זמן מוגבלים.
    תהיתי - אומנם זו לא בדיוק גישה סולידית, אבל יש כאן במקרה עוד צעירים שמשקיעים במניות בודדות, לפי לוגיקה כזו או אחרת? הייתי שמחה להתייעץ ולהחליף תובנות :)

האסקי, טל51 ו-ניצן המצוין אוהבים את זה.
  2. Mr. Bigglesworth

Mr. Bigglesworth משתמש ותיק

הייתי ממליץ על הספר הליכה אקראית בוול-סטריט. הוא מתייחס לכל השגיאות המוכרות שאפשר לעשות ולהרבה מהמחקר המודרני על התנהגות שוק ההון. אמנם ככלל הוא מחזק את העמדה של השקעת אינדקסים עבור רוב גדול של האנשים אבל הוא מתייחס לבחירת מניות ולשיקולים רלוונטיים לכך.

3. בת העמק

בת העמק מודרטור

זה הגיוני מאד. מניות ספציפיות נועדו להשקעות לטווח מוגבל לדעתי. איך את קובעת את הטווח? לפי התשואה שכיוונת אליה מראש והגעת אליה? או לפי זמן מוחלט ולא משנה מה התשואה באותה נקודה? משהו אחר?

ניצן המצוין אוהב/ת את זה.
  4. AAA

AAA משתמש ותיק

ניהול סיכונים.
    האם הרווחת יותר מאשר אם היית שמה על לדוגמא S&P500?

5. RonaR

RonaR משתמש ותיק

כן..

6. RonaR

RonaR משתמש ותיק

לרוב כשאני מרוצה מהרווח :)
    יותר בפירוט - אין קריטריון אבסולוטי. לרוב זה קפיצה/רווח, אבל יש ניירות שאני מורווחת יפה ולא מוכרת (nvda למשל, שבדיוק ירדה קצת). תלוי מה הכיוון המסתמן. יש כאן סיכון מסוים, כמובן. יצא לי גם למכור כשחששתי מהבאות. אין זמן מוחלט, עכ״פ.

7. בת העמק

בת העמק מודרטור

ואם יש הפסד מה את עושה? אין לך ני"ע שנמצאים בהפסד? תחכי בתקווה שיהיה רווח? ואיך את מחליטה מה לקנות?

ניצן המצוין אוהב/ת את זה.
  8. מכל מלמדי השכלתי

מכל מלמדי השכלתי משתמש ותיק

מידע פנימי (חוקי כמובן) או שווה ערך לזה = יש לך יתרון על פני שאר המשקיעים, אחרת חבל על הזמן.

נערך לאחרונה ב: ‏29/6/20
    undertaker אוהב/ת את זה.
  9. cypriano de rore

cypriano de rore משתמש בכיר

מה זה מידע פנים חוקי?

10. bengi

bengi משתמש ותיק

זהירות! פוסט של סאחי לפנייך....

מספר חודשים זו לא תקופה זמן מספיק ארוכה לבחינת תיק השקעות, בסוף הסטטיסטיקה מתיישרת.
    לפי הדברים שאת כותבת פה אני לא נותן לך הרבה סיכוי, אני ממש מקווה בשבילך שאני טועה.
    אני חושב שלנצח את השוק ע"י בחירת מניות ספציפיות זה קשה מאוד, לעשות את זה ללא חוקים ברורים, כשמקבלים החלטות לםי מה שנראה או מרגיש לך באותו הרגע, זו ממש גאונות.
    בכל אופן בהצלחה את תצטרכי את זה, אשמח מאוד לאכול את הכובע.

כימאי, טל51, Elies ו-3 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  11. מכל מלמדי השכלתי

אין מידע פנים חוקי. אבל ננתח לרגע מה נחשב מידע פנים כהגדרתו בחוק:
    "מידע על התפתחות בחברה, על שינוי במצבה, על התפתחות או שינוי צפויים, או מידע אחר על החברה, אשר אינו ידוע לציבור ואשר אילו נודע לציבור היה בו כדי לגרום שינוי משמעותי במחיר נייר ערך של החברה"
    מידע פנים יכול להיות מידע על עיסקה שטרם פורסמה, העלאת דירוג אג"ח או דוחו"ת כספיים משופרים (כנ"ל להיפך), הצד השווה בכל אלו שיש לך מידע שאין לשאר הציבור—עד כאן סבבה.

ומה אם יש לך ידע, כלומר הבנה עודפת על פני הציבור?

ניתן דוגמה, אם אתה מומחה קנביס בינלאומי, ביולוג מדופלם, השם לילות כימים על מנת לפענח את רזי הצמח, מן הסתם תהיה לך דעה מוצקה לגבי הסקטור בכלל האם יש לו לאן לצמוח ומה הסיכוי לצמוח בטווח X, כמו כן לגבי חברות שונות, איזו חברה מתומחרת בחסר ואיזו סחפה את ההמון הנבער ללא סיבה מוצדקת.
    המידע על החברה לא חייב להיות נסתר על מנת שתוכל להעריך אותו אובייקטיבית, מספיק שיש לך הבנה שאין לאנשים אחרים.

עכשיו נשאלת השאלה, איפה יש לך הבנה עודפת על פני השוק בכללותו? כמובן ש-"מרגיש לי שטסלה היא הדבר הבא" זה לא מספיק. בטח כשיושבים במקביל אליך גדודים של אנליסטים ומנסים לעשות בדיוק אותו דבר.
    לרוב האנשים כנראה אין "הבנה עודפת" בשום תחום, אי לכך ובהתאם לזאת השקעה במדדים היא כנראה הבחירה הטובה ביותר.

נערך לאחרונה ב: ‏29/6/20
  12. Yoss

Yoss משתמש בכיר

אתה מתאר מידע "חוץ", לא מידע פנים.
    מידע כזה הוא אחלה, רק שההיסטוריה אומרת שסטטיסטית לא סביר לעשות מזה כסף באופן שיטתי.

13. מכל מלמדי השכלתי

צודק. היה כאן ניסיון לתאר מידע חוץ שיהיה שווה באיכותו למידע פנים.

undertaker ו-ניצן המצוין אוהבים את זה.
  14. cypriano de rore

דווקא שונה מאוד באיכותו. אומנם שניהם יכולים להניב לך רווחים עודפים אבל אופי המידע והשימוש בו שונה לחלוטין. אגב, הידע שאתה ציינת גם לא מבטיח תשואה עודפת. הוא כמובן יכול לתרום אך יש כל כך הרבה משתנים וזו עדיין ספקולציה (כמובן שמושכלת יותר מהספקולציה של האדם הממוצע).

אבל אם למשל היה לך מידע שיוניליוור וקוקה קולה הולכות להכריז חרם על פייסבוק ביום מסויים ועשית שורט על מניית פייסבוק הייתי מתקשה לתאר את זה כספקולציה.

בדיוק מהסיבה הזו מסחר שמונע ממידע פנים הוא אסור ומסחר שמונע מניתוח חברות מותר.

15. מכל מלמדי השכלתי

במקרים מסויימים (תיאורטיים לחלוטין) הוא כן. תוכל לנטרל רעשי רקע באמצעות גידורים שונים.

16. גונן1900

גונן1900 משתמש ותיק

מה דעתך על הסיטואציה הבאה: יש לך חברה פרטית לחלוטין באיזה סקטור, למשל סקטור המעליות, הקנאביס, פאנלים סולאריים או מה שלא יהיה, ואתה רואה שברבעון מסויים הביקושים מזנקים בטירוף, לפי ההבנה שלך מה שקורה בחברה הפרטית שלך, זה בדיוק מה שאמור להתרחש בחברות ציבוריות מסויימות שהן המתחרות שלך, אתה משתמש בידע שלך ורוכש את המניות שלהן, האם זה מידע פנים?

תל אביבי אוהב/ת את זה.
  17. cypriano de rore

תיאורטי לחלוטין = לא קיים.
    כמות הידע שצריך בשביל לעשות מה שאתה מתאר ולהבטיח תשואה עודפת היא לא כזו שניתן להכלה במוח אנושי וגם לא כזו שניתן להשגה על ידי אינדבידיואל וגם לא ע״י צי של אנליסטים תותחי על.

18. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

או מזל

undertaker, Mr. Bigglesworth ו-bengi אוהבים את זה.
  19. מכל מלמדי השכלתי

לא מסכים

Leo1 ו-תל אביבי אוהבים את זה.
  20. cypriano de rore

לגיטמי :)

יש לך אולי דוגמא למה שתיארת?

מכל מלמדי השכלתי אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
חייל לקראת תיק השקעות ראשון פינת המשקיעים ‏אתמול ב- 12:43
תיק השקעות ראשון וכמה שאלות פינת המשקיעים ‏ביום שלישי ב- 19:53
חשבון השקעות פרטי פאסיבי - מאיפה להתחיל? פינת המשקיעים ‏9/7/20
העברת תיק השקעות פינת המשקיעים ‏8/7/20
השקעות אלטרנטיביות פינת המשקיעים ‏6/7/20
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.