• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלת תם בנושא מיחזור משכנתא

nimrodko

משתמש רגיל
דירוג
85
הי
יש לי משכנתא העומדת על כ-280K כיום, שנלקחה בשנת 2007 וצפויה להסתיים ב-2032 כמדומני.
היא מורכבת ממספר מסלולים עם ריביות שונות, כולן גבוהות בלפחות 1% מריבית הפריים כיום.
אני מעוניין לבדוק אפשרות של מיחזור, קראתי מעט, ועדיין לא כל כך ברור לי מאיפה להתחיל.
האם לפנות ישירות לבנק ממנו נלקחה ההלוואה ולשאול מה האפשרויות שלי?
לגשת קודם לבנק אחר ולבקש הצעה?
איך זה עובד?

יש מספר פרמטרים שע"פ ממחזרים משכנתא.
החשוב ביותר זה פער הריביות בין אז כשחתמת על המשכנתא והריבית היום.
הפרמטר השני הוא "הקנס" שתשלם עבור המחזור - ז"א התשלום על פדיון מוקדם ופתיחת תיק חדש.
אם איני טועה שאלת בעבר וקיבלת תשובה ואני מתפלא מדוע לא המשכת בתהליך לאחר שקיבלת כבר תשובה לפני מספר חודשים?
http://www.hasolidit.com/kehila/threads/זקוק-לדחיפת-עידוד.1188/#post-17841

אני אישית עברתי תהליך דומה כשעזרתי לבעל הבית שלי למחזר את המשכנתא שלו.
חשוב לציין שהוא מרח את התהליך כשלושה חודשים ומההצעה שהוא קיבל ביום הראשון ועד ההצעה שהוא בסוף חתם עליה הריבית שלו גדלה בחצי אחוז... אז אל תמרח את זה!
רק בשביל לסבר את האוזן חצי אחוז בשנה על 280 אלף שח זה 1400 שח - יש לו עוד ~20 שנה לשלם חצי אחוז יותר בכל שנה ושנה... (המשכנתא שלו היתה הרבה יותר גבוהה משלך).

בגדול מדובר בלכתת רגליים, ללכת לכל בנק שאתה רק יכול לחשוב עליו ומכולם לקחת הצעה למחזור.
יש דבר אחד שאתה צריך להחליט לפני שאתה מגיע לבנק וזה מה החלוקה בין הריביות השונות.

האלטרנטיבות המרכזיות שלך הן:
1. ריבית קבועה לא צמודה למדד.
2. ריבית קבועה וצמודה למדד.
3. ריבית משתנה כל X שנים לא צמודה למדד.
4. ריבית משתנה כל X שנים צמודה למדד.
5. ריבית פריים מינוס X.
* הערה: צמוד למדד == מדד המחירים לצרכן == אינפלציה (לא בדיוק אבל קרוב מספיק בשביל שאני לא אבלבל אותך בפרטים קטנים).

אתה יכול לחלק את הסכום שלך בין האלטרנטיבות השונות כך שלא כל הסכום יהיה בכל מסלול.

נקודות חשובות:
הריבית הקבועה יותר גבוהה אבל אם הריבית במשק תעלה אז אתה נשאר עם הריבית הקבועה שהבנק התחייב עליה והוא לא יכול להעלות לך את התשלום החודשי.

הריבית המשתנה יותר נמוכה אבל כאשר הריבית במשק תעלה אתה תגלה שההחזר החודשי שלך פתאום קפץ בלי התראה כי חישבו לך את הריבית מחדש - אין לך שום דרך לדעת בכמה זה יעלה ואם תוכל בכלל לעמוד בהחזר של המשכנתא בעקבות ההעלאה הזו.

ריביות שלא צמודות למדד יותר גבוהות אבל אם יש אינפלציה אז ההחזר החודשי שלך לא משתנה ואפקטיבית הבנק נדפק כי אתה משלם לו את אותו הכסף ששווה פחות.
ריביות צמודות למדד יותר נמוכות אבל ההחזר משתנה בהתאם לאינפלציה כך שאם יש אינפלציה כמו בשנות ה-80 אתה פתאום צריך לשלם סכום הרבה יותר גבוה ואם ההכנסה שלך לא צמודה לאינפלציה אז אתה תקלע לקשיים.

ריבית הפריים היא סוג של הכלאה בין ריבית משתנה להצמדה למדד.
אתה למעשה צמוד לריבית הפריים בלי קשר למדד/אינפלציה.

דרך נוחה שאני אהבתי להשתמש בה בשביל להשוות בין משכנתאות היא מחשבון המשכנתא הזה:
http://www.mashkantaoptimalit.com/
חשוב לי להדגיש שאני לא השתמשתי בו בשביל "המשכנתא האופטימלית" אלא בשביל לראות את הסיכום של איך נראית ההצעה שבעל הבית קיבל מהבנק.
הכנסנו את הערכים של כל ההצעות שהוא קיבל למחשבון (כל אחת לחוד) ושמרנו בצד את הסיכום של המשכנתא (לשוניות שונות בדפדפן).
בסוף ביצענו השוואה בין הסיכום של כל ההצעות והוא החליט איזו הצעה הוא רוצה.

אני אישית מעדיף וודאות גם אם היא עולה לי יותר היום ולכן מבחינה פסיכולוגית אני נוטה יותר לכיוות הריבית הקבועה לא צמודה.
אתה כמובן יכול לשלב ולקחת חלק מהסכום בריבית קבועה וחלק משתנה או פריים.
את חלוקת הריביות הזו חשוב שתעשה לפני שתתחיל לכתת את הרגלים בין הבנקים השונים (אולי תעשה זאת ביחד עם מי שמטפל במשכנתא שלך היום במקום לבד בבית).

תראה הנושא של מחזור משכנתא הוא עקרונית נכון כי אם התנאים שלך גבוהים משמעותית מהתנאים שקיימים היום בשוק יש פה פוטנציאל חסכון. על כל אחוז ריבית אתה יכול לחסוך 2800 ש"ח, ואפילו לקצר קצת את התשלומים (תוך שמירה על אותו החזר חודשי) ובכך לחסוך אפילו עוד.

מבחינת המחזור עצמו יש אפשרות למחזר בבנק שלך (מה שנקרא "מחזור פנימי") ואז אתה יכול לבחור אם למחזר את כל המסלולים להלוואה חדשה או רק את חלקם (נניח, אם יש לך מסלולים שהם טובים לפחות כמו השוק היום). בבנק אחר אתה למעשה לוקח משכנתא חדשה ואיתה פורע את הישנה.

עקרונית ההלוואה שלך איננה גדולה; מבחינת הבנקים אין בה שולי רווח גבוהים ולכן יכול להיות שתקבל הצעות שאינן מספיק אטרקטיביות למחזור. מה שחשוב, להבין אילו הלוואות אתה צריך ובאילו תנאים אתה רוצה לקחת אותן, ולוודא שהבנקים מציעים לך את התנאים הקרובים לשם ביותר. חשוב מאוד שתדע מראש מה אתה רוצה ועם הרצון הזה תגיע לבנק, אחרת כל בנק יתן לך את ההצעה שהכי רווחית עבורו ולא יהיה לך בסיס נאות להשוואה בין ההצעות (לא מספיקה הצהרה בסגנון "לשלם כמה שפחות לבנק בהחזר חודשי הנמוך ביותר"). על אף שאתה כביכול "לקוח שבוי" בבנק שלך, מהנסיון שלי לא תמיד בנק אחר יתן את ההצעה הטובה ביותר- בפרט כאשר גובה ההלוואה איננו גבוה דיו לספק שולי רווח נומינליים גבוהים לבנק.

הצעתי- גש לבנק שלך ותבקש מידע לפני מחזור פנימי. הם ישלחו לך סיכום קצר של המסלולים בהלוואת המשכנתא שלך, כמה נשאר מכל אחד, מה התנאים של כל אחד וכמה יעלה לך לבצע מחזור (אם הריביות בשוק ירדו, יש סבירות שתצטרך לשלם בחלק מהמסלולים "עמלת היוון" מה שהציבור קורא "קנס מחזור"). קח את המידע שהבנק שלך נתן לך, גש לפורום משכנתאות וייעוץ מחזור בתפוז (מקווה שאין בעיה עם הפרסום הזה, אין מדובר בגוף עסקי) ובקש מהפורום עזרה בהכוונה הטובה ביותר של משכנתא עבורך ולא עבור הבנק. תזכור שכמו כאן, המלצות של אנשים אנונימיים בפורום ברשת זה לא תמיד הדבר הכי אמין להשען עליו, אולם מנסיון רב שנים אני יכול להעיד שהם עושים שם בתפוז עבודה טובה :)

הטיפים הנוספים שלי:
- כנס ל"פורום משכנתאות תפוז" (חפש בגוגל). יש פורום חי, פעיל ותוסס. בפרום אנשים מדווחים על ההצעות של הבנקים (מבחינת ריביות) מהימים האחרונים, ואפשר לראות האם ההצעה שקיבלת היא ל"סגירה" (כלומר, הצעה מספיק טובה שאפשר לסגור עם הבנק עניינים) או לא. בנוסף, אתה יכול להתעניין אם ע"ס המשכנתא שלך כיום כדאי לך למחזר... מציע לך לקרוא שם את שלושת העמודים הראשונים, כדי להיכנס לעניינים לראות אם אתה ב"כיוון". ולשאול שאלות שם- יש שם אנשים שעוזרים (כמו פה;)). פעמיים כבר השתמשתי בפורום לפני מחזור משכנתא, והמידע שלמדתי מהפורום שם מאוד עזר לי.
עריכה: ראיתי ש @Lyman Zerga הפנה לאותו פורום אח"כ...
- מניסיוני האישי, הבנק בו הייתה לי משכנתא, לא שש לעזור לי. הבאתי הצעות מבנקים אחרים, ואז הוא התחיל לפרפר... הרבה פעמים בנקים אחרים יציעו לך ריבית טובה יותר אם גם תפתח אצלם חשבון עם משכורת. זה מה שקרה אצלי. בסופו של דבר הבנק המקורי לא הצליח להשוות לי תנאים ומחזרתי את המשכנתא בבנק אחר (למרות שהרבה יותר קל למחזר משכנתא באותו בנק) + העברתי את המשכורת שלי לבנק החדש (גם בגלל שלא התייחסו אלי יפה בבנק המקורי בהתחלה).

נערך לאחרונה ב:
2 הסנט שלי.
תתקשר לבנק ותבקש שיעבירו לך דוח יתרות שמפרט כמה נשאר לך בכל מסלול ומה גובה הקנס בפירעון מוקדם.
אתה יכול לפרסם אותו פה/ בפורום בתפוז ואז לקבל מידע האם משתלם למחזר.
מכאן יהיו לך 3 פרמטרים שישפיעו על כמה ריבית אתה הולך לשלם (לפי החשיבות)
1)ההחזר החודשי
2)חלוקת המסלולם
3)הריבית שתקבל על מהסלולים שלך

השתמשתי במחשבון משכנתא עם חלוקת מסלולים די סטנדרטית ועם החזר חודשי משתנה רק בשביל להראות לך עד כמה ההחזר החודשי משפיע על הריבית שתשלם לבנק
* החזר של 3600 בחודש:
93 אלף במסלול פריים (ריבית כיום 0.7%) ל-25 שנים (יקוצר אחרי שהמסלול השני יסתיים)
187 אלף במסלול קבוע לא צמוד (נניח ריבית של 2%) ל-5 שנים
משכנתא שמסתיימת תוך 7 שנים ותשלם לבנק (בהנחת הפריים כיום) כ-13000 ש"ח ריבית
* החזר של 2100 בחודש:
93 אלף במסלול פריים (ריבית כיום 0.7%) ל-25 שנים (יקוצר אחרי שהמסלול השני יסתיים)
187 אלף במסלול קבוע לא צמוד (נניח ריבית של 2.8%) ל-10 שנים
משכנתא שמסתיימת תוך 13 שנים ותשלם לבנק (בהנחת הפריים כיום) כ-34000 ש"ח ריבית
* החזר של 1700 בחודש:
187 אלף במסלול קבוע לא צמוד (נניח ריבית של 3.5%) ל-15 שנים
משכנתא שמסתיימת תוך 18 שנים ותשלם לבנק (בהנחת הפריים כיום) כ-62000 ש"ח ריבית

שים לב לקפיצה בריבית שאתה משלם לבנק ככל שאתה מקטין את ההחזר החודשי.
קח בחשבון שברגע שאתה מבצע מחזור בבנק אחר מתווספות לך עלויות של כ-2000 ש"ח (שמאי, טאבו, פתיחת תיק) ובזבוז זמן ככה שגם אם הבנק הנוכחי שלך לא יתן את הריבית הנמוכה ביותר ייתכן שעדיף לך להישאר איתו.

נ.ב.
לא מייעץ ולא ממליץ

@yossik אני מתנצל אם זה נראה כמו כפל הודעות באותו נושא, בזמנו השאלה היתה לגבי שבירת תכנית חיסכון בחברת ביטוח, ועל הדרך התעניינתי בנושא מיחזור המשכנתא אך לא קיבלתי מידע מלא למעט עצה לפנות ליועץ חיצוני, אז עזבתי את זה, כעת אני רוצה לקדם את הנושא ולכן העליתי שאלה ספציפית יותר
אני מודה לכולכם על האינפורמציה המלאה והמפורטת, ועל העצות המועילות, זה אדיר! אצלול לפרטים ואחזור אם יהיו לי שאלות נוספות
המון תודה!!

@nimrodko
אין צורך להתנצל, רק הפניתי ללינק הקודם כדי לקשר בינהם כי בלינק הקודם נוספה אינפורמציה שאולי מועילה גם לחברים האחרים.

גם לי משכנתא 280k מורכבת משלושה מסלולים . סה"כ משלמים 1700 ש"ח בחודש
כשרצינו למחזר ולהגדיל את התשלום החדשי ל 3500 ש"ח הבנו שעדיף לחסוך סכום כסף ולסגור את אחד המסלולים
מאשר להתחיב לבנק לתשלום גבוה ,כך חסכנו סגירת תיק ופתיחתו מחדש והעלויות שמסביב.

אני מעוניין לבדוק אפשרות של מיחזור, קראתי מעט, ועדיין לא כל כך ברור לי מאיפה להתחיל.
האם לפנות ישירות לבנק ממנו נלקחה ההלוואה ולשאול מה האפשרויות שלי?
לגשת קודם לבנק אחר ולבקש הצעה?
איך זה עובד?
בגדול נשמע שבהחלט יש הגיון במיחזור המשכנתא.

משהו חשוב שאתה תודה לי עליו בעוד 10 שנים - אל תיקח "מסלולים". האופציה שתניב לך הכי הרבה ודאות ושקט נפשי היא ריבית קבועה לא צמודה בלבד עבור 100% מסכום המשכנתא. כן, ינסו לשכנע אותך שזה יקר יותר ולדחוף לך תמהילים אבל מה שהם לא יספרו לך זה שאם הריבית או המדד יעלו אתה תשלם יותר, אולי הרבה יותר ואף אחד גם לא יודע כמה יותר. בריבית קבועה לא צמודה אתה יודע בוודאות כמה תשלם עד היום האחרון בדיוק בשקלים.

נערך לאחרונה ב:
כשרצינו למחזר ולהגדיל את התשלום החדשי ל 3500 ש"ח הבנו שעדיף לחסוך סכום כסף ולסגור את אחד המסלולים
מאשר להתחיב לבנק לתשלום גבוה ,כך חסכנו סגירת תיק ופתיחתו מחדש והעלויות שמסביב.
זה מאוד תלוי אם הריבית שלך אטרקטיבית או לא.

משהו חשוב שאתה תודה לי עליו בעוד 10 שנים - אל תיקח "מסלולים". האופציה שתניב לך הכי הרבה ודאות ושקט נפשי היא ריבית קבועה לא צמודה בלבד עבור 100% מסכום המשכנתא.
כאן אני אחלוק עליך אבל בהתניה...
לדעתי האישית למשפחה שחוסכת ומתכננת להחזיר את המשכנתא לפני הזמן (ע"י החזרת סכומים במהלך התקופה) כדאי לקחת חלק בריבית משתנא או פריים.
הסיבה היא שכאשר חוסכים סכום מספק אפשר להחזיר אותו לבנק ולהגיד להם לקצר את אורך החלק שבריבית משתנה/פריים.

בצורה הזו אתה תקבל ריבית יותר נמוכה היום על המשתנה/פריים אבל לא תהיה חשוף לריבית המשתנה הזו לכל אורך חיי המשכנתא.

לדעתי (לא חישבתי) מספיק שנחזיר בערך כחצי מהסכום שלקחנו בריבית משתנה/פריים בשביל שזה יהיה יותר משתלם מלקחת את אותו הסכום בריבית קבועה ויותר גבוהה מההתחלה.

לדעתי האישית למשפחה שחוסכת ומתכננת להחזיר את המשכנתא לפני הזמן (ע"י החזרת סכומים במהלך התקופה) כדאי לקחת חלק בריבית משתנא או פריים.
הסיבה היא שכאשר חוסכים סכום מספק אפשר להחזיר אותו לבנק ולהגיד להם לקצר את אורך החלק שבריבית משתנה/פריים.

נקודה מצוינת (אפשרות להחזר מוקדם\מיחזור ללא קנס).
מצד שני, בייחוד בפורום הזה שמדבר על השקעה, עולה השאלה האם ומתי כדאי להחזיר את הכסף מוקדם לבנק: אם יש לי סכום כסף ואני יודע להשקיע אותו (קורא את הפורום הזה) ומאמין שעל הסכום הזה בתוחלת ארוויח יותר כסף מאשר הריבית שאשלם על המשכנתא- אז מבחינה כלכלית כנראה שלא שווה להחזיר את הכסף מוקדם.
ג"נ: מחזרתי משכנתא לפני שנה. קיבלתי ריבית קל"צ של כ-2.6 ל-12 שנה (2/3 מהסכום), ופריים -0.85. בריבית כזו של קל"צ, גם אם אפשר למחזר בלי קנס, לא נראה לי שכדאי.

בגדול נשמע שבהחלט יש הגיון במיחזור המשכנתא.

משהו חשוב שאתה תודה לי עליו בעוד 10 שנים - אל תיקח "מסלולים". האופציה שתניב לך הכי הרבה ודאות ושקט נפשי היא ריבית קבועה לא צמודה בלבד עבור 100% מסכום המשכנתא. כן, ינסו לשכנע אותך שזה יקר יותר ולדחוף לך תמהילים אבל מה שהם לא יספרו לך זה שאם הריבית או המדד יעלו אתה תשלם יותר, אולי הרבה יותר ואף אחד גם לא יודע כמה יותר. בריבית קבועה לא צמודה אתה יודע בוודאות כמה תשלם עד היום האחרון בדיוק בשקלים.
אני לא בטוח שזה תמיד משתלם.
אני רואה ייתרון בלקחת חלק מהמשכנתא בריבית צמודה לפריים בגלל:
1)היתרון בלקחת מסלול של פריים זה שהריבית בפריים לא תלויה בתקופה ולכן אפשר לקחת פריים לתקופה ארוכה (25-30 שנה).
ואז את השני שליש הנותרים אפשר לקחת לתקופה יותר קצרה שמורידה את הריבית של הקל"צ (הריבית של הקל"צ עולה ככל שמאריכים את התקופה).
אחרי שמסימיים עם הקל"צ אפשר לקצר את הפריים.
2)צריך לזכור את הפרשי הריביות. היום אפשר לקבל מסלול פריים ב-0.7% (פריים -0.9%) בעוד שקל"צ יכול להגיע גם ל-4%+.
זאת אומרת שהריבית צריכה לעלות ב-3.5% רק בשביל להשתוות לריבית של הפריים. בנתיים הלווה הרוויח את הריבית הנמוכה.
3)לוח התשלומים(שפיצר) בנוי ככה שבהתחלה חלק גדול יותר הולך לתשלום הריבית והוא יורד ככל שעובר הזמן. לכן אם לוקחים מסלול פריים הקרן "נאכלת" יותר מהר בהתחלה.
4)מסלול של פריים מאפשר גמישות. אפשר לקצר/להאריך את המסלול בלי צורך למחזר את המשכתא.

בכל מקרה כל אחד שרוצה משכנתא צריך ל"שחק" עם מחשבון משכנתא ולראות כיצד הוספת מסלול פריים משפיעה.
כמו כן חשוב לראות מה קורה לתשלום החודשי במקרה של העלאת ריבית ולהיות מוכנים להגדלת ההחזר.

נערך לאחרונה ב:
1)היתרון בלקחת מסלול של פריים זה שהריבית בפריים לא תלויה בתקופה ולכן אפשר לקחת פריים לתקופה ארוכה (25-30 שנה).
זה חיסרון עצום כי הריבית יכולה לעלות, אולי משמעותית ואז אתה תקוע במצב שההחזר החודשי כבר לא מה שחשבת, ואין שום חסם עליון או ודאות כלשהי. בקיצור זה לא מאפשר לתכנן תקציב של משפחה.

ואז את השני שליש הנותרים אפשר לקחת לתקופה יותר קצרה שמורידה את הריבית של הקל"צ (הריבית של הקל"צ עולה ככל שמאריכים את התקופה).
אחרי שמסימיים עם הקל"צ אפשר לקצר את הפריים.
קיצור טווח התשלום יביא אותך לתשלום חודשי גבוה מאוד, ואני לא חושב שרוב המשפחות יעמדו בקלות במשכנתא של 6-7 אלף שקל בחודש כדי להחזיר ב-10 או ב-15 שנים.

2)צריך לזכור את הפרשי הריביות. היום אפשר לקבל מסלול פריים ב-0.7% (פריים -0.9%) בעוד שקל"צ יכול להגיע גם ל-4%+.
זאת אומרת שהריבית צריכה לעלות ב-3.5% רק בשביל להשתוות לריבית של הפריים. בנתיים הלווה הרוויח את הריבית הנמוכה.
ומה קורה מאוחר יותר כשהריבית עולה והתשלום כבר לא 4 אלף בחודש אלא 7-8 אלף? מוכרים את הבית? (זה משקף עליית ריבית לרמה של 6%, כלומר מה שהיה לפני 8 שנים)

4)מסלול של פריים מאפשר גמישות. אפשר לקצר/להאריך את המסלול בלי צורך למחזר את המשכתא.
זה נכון אבל הגמישות הזו חסרת ערך אם הריבית עולה בכמה אחוזים, וכל האופציות שלי הן בעצם קטסטרופליות אחת אחת.

עם סעיף 3 אני מסכים.

ה חיסרון עצום כי הריבית יכולה לעלות, אולי משמעותית ואז אתה תקוע במצב שההחזר החודשי כבר לא מה שחשבת, ואין שום חסם עליון או ודאות כלשהי. בקיצור זה לא מאפשר לתכנן תקציב של משפחה.
נכון, אין שום וודאות וחסם על עליית הריבית ואני גם בטוח שהיא תהיה מתישהו אבל:
<אזהרת ספקולציה אישית>
* אנחנו בריבית נמוכה כבר מספר שנים טובות.
* עליה כשתהיה ככל הנראה תהיה הדרגתית ותינתן תקופת הסתגלות.
* אנחנו בתקופה של אינלפציה סביב האפס ואפילו שלילית.
* התקופות שבהם ריבית בנק ישראל הייתה גבוהה היו תקופות שהתאפינו באינפלציה גבוה.
במקרה כזה 2/3 מהמשכנתא הולך ונשחק בגלל האינפלציה ורק שליש משתנה וצמודה פחות או יותר לערך המטבע החדש.
בתקופות כאלו סביר להניח שהמשכורת גם היא תעלה כגובה המדד והחזר המשכנתא ירד ביחס למשכורת.
<ספקולציה אישית/>
קיצור טווח התשלום יביא אותך לתשלום חודשי גבוה מאוד, ואני לא חושב שרוב המשפחות יעמדו בקלות במשכנתא של 6-7 אלף שקל בחודש כדי להחזיר ב-10 או ב-15 שנים.
לא הבנת אותי
אני אתן דוגמא.
בוא ניקח זוג שלוקח משכנתא של 600K עם החזר של 4K בחודש.
100% קל"צ:
בריבית של 3.8% יקח לזוג 17 שנים לסיים את המשכתנא.
בפיצול:
400K קל"צ ל-12 שנים בריבית של 3% (הריבית ירדה בגלל שהתקופה יותר קצרה)
200K בריבית צמודה לפריים ל-25 שנים
אחרי 12 שנים הם לוקחים את כל ההחזר שלהם ומקצרים את הפריים ל-2.5 שנים.
כלומר הם מסימיים את המשכתנא שנתיים וחצי לפני האלטרנטיבה של ה-100% קל"צ.
עכשיו לגבי תשלומי הריבית עצמם.
100% קל"צ יעלה להם 220K בריבית
בפיצול:
הקל"צ יעלה 77K והפריים (בלי שינוי ריבית) יעלה 18K (סה"כ - 95K).
במקרה והפריים יעלה כל שנה באחוז אחד עד לריבית של 5.2 (פריים של 6%) הריבית על הפרים תעלה ל-90K ו170K סה"כ (עדין נמוך משמעותית מ-100% קל"צ)

ומה קורה מאוחר יותר כשהריבית עולה והתשלום כבר לא 4 אלף בחודש אלא 7-8 אלף? מוכרים את הבית? (זה משקף עליית ריבית לרמה של 6%, כלומר מה שהיה לפני 8 שנים)
זו קפיצה לא ממש ריאלית ברוב המקרים.
בתרחיש שלי בעליה ל-6% ההחזר על הפריים יעלה מ-726 ל-1140. ובסה"כ מ-4 אלף ל4.5 אלף.
במקרה הגרוע ביותר הם יכולים להאריך את הפריים ל-30 שנה ובכך להוריד מעט את ההחזר.

זה נכון אבל הגמישות הזו חסרת ערך אם הריבית עולה בכמה אחוזים, וכל האופציות שלי הן בעצם קטסטרופליות אחת אחת.
בדוגמא שלי העליה לא ממש קטסטרופלית.

לסיכום,
אני מסכים שיש פה סיכון אם הריבית תתחיל להשתולל (למשהו דו סיפרתי) בלי עליה של המשכורת. אבל במצב כזה אני לא בטוח שהמשכנתא זו הבעיה הכי גדולה שלך).
מצד שני יש פה אפשרות לחסוך לא מעט כסף בכל התרחישים שהם לא קטסטרופה ענקית.

לקחת 100% קל"צ שקול לקנית ביטוח על עליית ריבית.
וכל לווה צריך לשאול את עצמו האם העלות של הביטוח שווה את המחיר שלו או לא.

נערך לאחרונה ב:
<אזהרת ספקולציה אישית>
זהו, שאני לא חושב שאנשים שקונים בית לגור בו מעוניינים לעשות ספקולציה ולקבל ריגושים אלא לקבל ראש שקט ולהיות רגועים. אולי יש מקרים שלא אבל בגדול זו ההתרשמות שלי מהמקרים שנתקלתי בהם.

לגבי החישובים שעשית, אשתדל לעבור עליהם מחר.

זהו, שאני לא חושב שאנשים שקונים בית לגור בו מעוניינים לעשות ספקולציה ולקבל ריגושים אלא לקבל ראש שקט ולהיות רגועים. אולי יש מקרים שלא אבל בגדול זו ההתרשמות שלי מהמקרים שנתקלתי בהם.
אם אתה מעדיף 100% וודאות אז כמובן שתקח 100% קל"צ.
אותם אנשים סביר להניח שלא ישקיעו במניות בגלל הסיכון.

100% קל"צ שקול לתעודת ביטוח מפני עליית ריבית.
כמו כל ביטוח יש לו תוחלת שלילית וכל אחד צריך לקחת בחשבון האם הוא רוצה להיות מבוטח או לא.

כמו כל ביטוח יש לו תוחלת שלילית וכל אחד צריך לקחת בחשבון האם הוא רוצה להיות מבוטח או לא.
נכון.

אם כי לתחושתי יש פה כשל שוק מסויים כי יש לי תחושה שהריבית הממוצעת ב-30 השנים הקרובות כן תהיה גבוהה יותר ממה שמשתקף מהריבית הקבועה כיום, שזה 4% בערך. ספקולציה כמובן.

נכון.

אם כי לתחושתי יש פה כשל שוק מסויים כי יש לי תחושה שהריבית הממוצעת ב-30 השנים הקרובות כן תהיה גבוהה יותר ממה שמשתקף מהריבית הקבועה כיום, שזה 4% בערך. ספקולציה כמובן.
זאת עדין ספקולציה
אם אתה לוקח משכנתא שכולה ל-30 שנה אז אתה גם ככה במצב רע ועל גבול יכולת ההחזר שלך ככה שבאמת יהיה עדיף שהיא תהיה 100% קל"צ כי לא תעמוד בהגדלת ההחזר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C שאלת תם בקשר לעמלות מסחר עצמאי דרך ההנחה באתר אוף טופיק 1
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
T שאלת תם ניירות ערך זרים פוסטים מאיכות נמוכה 1
deussex שאלת תם - אופן העברה של סכום התחלתי לחשבון ממוסה שוק ההון 5
ר שאלת תם - גיליתי שבחשבון ההשקעות בבנק לקחו 600 שקל עמלה לרבעון שוק ההון 9
G שאלת תם ללא מושג כלל נדל"ן 12
R שאלת תם של אדם שרק מתחיל להתעניין בעולם של פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 29
נ שאלת תם שוק ההון 1
P שאלת תם - יציאה לשם כניסה שוק ההון 34
S שאלת תם...שאלת מתחילים בנוגע לגיוס כספים נדל"ן 18
A הלוואות מגופים מוסדיים - שאלת תם שוק ההון 2
C שאלת תם, משכנתא ל-25 שנה למטרת השקעה נדל"ן 18
ל שאלת תם: חישוב שווי "מזומן" של תיק שוק ההון 2
E שאלת תם לאחזקות של קרן נאמנות שוק ההון 4
B שאלת תם - MTFי S&P 500 סד-1 שוק ההון 5
Modric19 שאלת תם על אג"ח ארה"ב שוק ההון 7
Modric19 שאלת תם על IB / IBI שוק ההון 12
S שאלת תם - ריבית ארה"ב שוק ההון 11
מ שאלת תם על עמלות צרכנות פיננסית 3
B שאלת תם- מסי שוק הון לעומת נדלן שוק ההון 59
Y שאלת תם על אג״ח שוק ההון 2
M שאלת תם על איזון תיק שוק ההון 5
גלק שאלת תם: איך אני יכול לקנות מניות בארה"ב? שוק ההון 1
ט שאלת תם אוף טופיק 2
ל שאלת תם לגבי רווח מתנודתיות של מניות שוק ההון 38
Y שאלת תם לגבי מקמ ועמלות שאוכלות אותו שוק ההון 12
I הרחבה כמותית - שאלת תם שוק ההון 8
R שאלת תם בנוגע למט"ח שוק ההון 4
K שאלת משכנתא ודיור נדל"ן 9
ה שאלת הבנה על התשואה של הסנפ500 שוק ההון 50
ה שאלת הבנה במחירי נדלן נדל"ן 8
G שוהם ד' שאלת למידה שוק ההון 1
avivaviv שאלת הדיוט לגבי הראל סל NIKKEI 225 מנוטרלת מט"ח שוק ההון 5
O שאלת אגח קונצרני שוק ההון 0
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
T שימוש בTWS דרך אקסלנס - שאלת ממשק אוף טופיק 0
ביולוג ירושלמי שאלת SPARK בסיסית מאוד - פקודת LMT ומחירי נייר ערך לפי טבלת היצע/ביקוש. שוק ההון 27
י פיצול הפקדות פנסיה וגמל -שאלת ביטוח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
H שאלת מס שבח, מס רכישה ומה שביניהם בסיטואציה מסויימת נדל"ן 3
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
D דמי ניהול בקרן כספית - שאלת הדיוט שוק ההון 3
ט שאלת קיטבג: מדוע שערי המניות נקבעים על פי היצע וביקוש? שוק ההון 9
T שאלת דירה בהנחה (מחיר למשתכן) נדל"ן 10
I שאלת מתחילים - אידנקס ישראליות בוול סטריט שוק ההון 0
deussex שאלת הסולידית בטוויטר כל שבוע "מה קניתם השבוע ?" אוף טופיק 2
H שאלת משכנתא - חישוב שליש מההכנסה בניכוי הוצאות נדל"ן 6
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
D חסכון פנסיוני- שאלת בורות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G שאלת מטח עם מישהו מכיר שוק ההון 5

נושאים דומים

Back
למעלה