• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלת התנהלות לגבי הקצאת נכסים ואיזון חודשי שלא יוצא לפועל

Liron2035

משתמש רגיל
דירוג
152
נניח בהקצאה של 70% VT ו30% מזומן.
כבר חודשיים ברציפות שאני רוצה לקנות בסוף החודש VT עם מזומן חדש אבל רואה שבגלל שהוא עלה, הוא תיקן בעצמו את היחס חלוקה בין המזומן למניות ומחזיר את החלוקה ל70/30.

מבין את הלוגיקה בתהליך אבל משהו לא מסתדר לי אינטואיטיבית כי נשאר כסף מהמשכורת אחרי כל ההוצאות החודשיות ולא משמש לרכישת מניות.

אשמח להערות/הארות.

כבר חודשיים ברציפות שאני רוצה לקנות בסוף החודש VT עם מזומן חדש אבל רואה שבגלל שהוא עלה, הוא תיקן בעצמו את היחס חלוקה בין המזומן למניות ומחזיר את החלוקה ל70/30.

מבין את הלוגיקה בתהליך אבל משהו לא מסתדר לי אינטואיטיבית כי נשאר כסף מהמשכורת אחרי כל ההוצאות החודשיות ולא משמש לרכישת מניות.

אשמח להערות/הארות.
אם החלוקה 70/30 ונשאר לך 10K נניח, תקנה עם 7K מניות ו 3K תשאיר בחשבון. אם המזומן בתיק ההשקעות או בעו"ש זה לא ממש משנה את ההקצאה.

זה המצב רק כי התיק שלך עוד לא גדול מספיק (ביחס להפקדות).
כשהוא יהיה מספיק גדול, אז תצטרך בדרך כלל למכור מניות באופן שוטף כדי לשמור על היחס הזה. בעתיד, תקנה מניות רק כשהבורסה תרד...

מבין את הלוגיקה בתהליך אבל משהו לא מסתדר לי
תחליט, או שאתה מבין או שמשהו לא מסתדר :)

האלוקציה שבחרת נועדה להגן עליך מפעולות פזיזות בזמן משבר בשוק ההון. אם היה לך 100% מניות, אזי במשבר הבא אתה פוטנציאלית יכול לראות נפילות של 50% וזה יכול לכאוב ברמות שאתה תחליט למכור בדיוק בנקודה הכי לא טובה.

תגגל resulting, זוהי הטייה פסיכולוגית נפוצה. אל תתבסס על התוצאה בבואך לשקול אם התיק שהחלטת עליו הוא טוב בשבילך, אלא רק על תהליך קבלת ההחלטות שלך. אם התהליך היה תקין, אז אין לך מה להתחיל לחשוב מחדש.

הדבר היחיד שאתה כן צריך להתחיל לחשוב מחדש הוא האם אתה יכול לקחת יותר סיכון ממה שאתה לוקח היום. לא הייתי מקבל החלטה כזאת אחרי עליות בשוק, אתה מאוד מוטה לתוצאה האחרונה.

אם החלוקה 70/30 ונשאר לך 10K נניח, תקנה עם 7K מניות ו 3K תשאיר בחשבון. אם המזומן בתיק ההשקעות או בעו"ש זה לא ממש משנה את ההקצאה.
אבל הנק' היא שהייתי כבר ב70/30. נניח תאורטית שהיו לי 700 אש"ח מניות ו300 אש"ח מזומן.
הגיעו 10 אש"ח פנויים להשקעה, מה שהעלה את חלק המזומן ל310.
כעת היחס הוא 30.69/69.31
שעה אחרי זה הבורסה עלתה וכעת שווי התיק המנייתי 723 אש"ח וחישוב זריז מראה שהיחס תיק חזר ל30/70 (מבלי שקניתי דבר)

אבל הנק' היא שהייתי כבר ב70/30. נניח תאורטית שהיו לי 700 אש"ח מניות ו300 אש"ח מזומן.
כעת היחס הוא 30.69/69.31
שעה אחרי זה הבורסה עלתה וכעת שווי התיק המנייתי 723 אש"ח וחישוב זריז מראה שהיחס תיק חזר ל30/70 (מבלי שקניתי דבר)
אין עם זה בעיה, כמו ש @Yoss ציין מה שאתה מתאר נובע מגודל התיק, בכל מקרה אני חושב שיש טעם לאזן מחדש פעם ברבעון, כלומר לקנות 70/30 קבוע כל חודש בלי קשר למה קורה לתיק מבחינת שינויים בשווי, ואז פעם ברבעון למכור\לקנות כדי לאזן מחדש.

כעת היחס הוא 30.69/69.31
מה זה חשוב אם התיק 70/30 או 69/31 או 73/27?
זה כל כך חסר משמעות..
זה טוב לדעת מה החלוקה שאתה שואף אליה ולאזן או לקנות בהתאם, אבל שניים-שלושה אחוז לפה או לשם? פליז

• אהבתי
Reactions: MMM
מזומן: 30 שח
מניות: 70 שח

כסף חדש: 10₪
סך התיק: 110
המניות עלו ועכשיו הן שוות 75 ₪

סך התיק: 115₪ שבעים אחוז מ115: 80.5
שלושים אחוז מ115: 34.5

כלומר במצב הזה אתה צריך לשים עוד 5.5 במניות
ועוד 4.5 במזומן.

לא ממליץ לא מייעץ, כנראה מדבר שטויות.

מזומן: 30 שח
מניות: 70 שח

כסף חדש: 10₪
סך התיק: 110
המניות עלו ועכשיו הן שוות 75 ₪

סך התיק: 115₪ שבעים אחוז מ115: 80.5
שלושים אחוז מ115: 34.5

כלומר במצב הזה אתה צריך לשים עוד 5.5 במניות
ועוד 4.5 במזומן.

לא ממליץ לא מייעץ, כנראה מדבר שטויות.
עכשיו תחזור על התרגיל עם תיק גדול פי 10 ואותה הפקדה חודשית...
כרגע, התיק של @Liron2035 בערך בגודל כזה בו היחס בין התשואה על המניות לבין ההפקדה החודשית הוא כ-7:3, ולכן הוא נשאר באיזון. אם התיק יגדל יותר, התשואה תהיה יותר והוא יצטרך למכור כדי להישאר מאוזן. אם התשואה על המניות תרד, הוא יצטרך לקנות עוד מניות.
(כמובן, זה לא אומר שצריך לאזן בכל יום שהתשואה עלתה או ירדה, אבל בגדול זו תמונת המצב)

@Liron2035
מוזמן להשתמש במחשבון איזון עם כסף חדש שלי:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Gcat3CcwMnKbfihX2RI3ggYk2cPY0CsLXttV6y227r4/edit?usp=sharing

בכתום זה מה שצריך למלא/לשנות
בכחול עם טקסט צהוב זה איך לפצל את ההפקדה החדשה.

לגבי המקרה שתיארת, אתה יכול לבחון רק בנקודת זמן אחת, אין לך מה לחכות זמן כדי לראות אם יהיו שינויים.
אני בדרך כלל בודק שנייה לפני שאני קונה עם כסף חדש.

זה קורה כי חלק מהתיק שלך הוא במזומן שזה יחסית נדיר, הרוב שומרים מזומן רק בקרן בטחון שלהם.

זה יכול לקרות עם כל נכסים שהם.
כל הדיון פה הוא פסיכולוגי. פות"ש מזרים כסף לתיק ולא עושה איתו כלום. זה מרגיש מוזר, קצת בזבוז (ותכל'ס זה עלול להוביל לחריגה מהתוכנית).
אפשר לקנות מק"מ.

ולא עושה איתו כלום
כשאין לך מזומן כחלק מהתיק אז תמיד כשנכנסת משכורת תוכל לקנות איתה נכסים אחרים

הוא כן. הוא מחליט/החליט החלטה אקטיבית להשקיע במזומן במקום בנכסים אחרים.
אולי אם יסתכל על זה כך, זה יפתור את:
כל הדיון פה הוא פסיכולוגי.

אשמח להערות/הארות.
נשמע לי לא שלא צריך להתאבסס (מלשון אובססיה) על אחוז לפה אחוז לשם. אני באופן אישי מפקיד באופון קבוע לתיק 75% מנייתי בשיטת value avaraging: א. קובעים סכום יעד לחלק המנייתי בתיק בסוף כל תקופה ב. מפקידים לחלק המנייתי סכום משתנה כדי לעמוד ביעד. לדוגמא: יעד סוף תקופה א: שווי מנייתי 10000₪, סוף תקופה ב: 20,000₪ וכו'. בשיטה זו תמיד אני קונה יותר אם החלק המנייתי ירד וקונה פחות אם החלק המנייתי עלה שזה הרגל טוב. השיטה הזו יכולה לפתור לך את הבעיה אבל דורשת להפקיד סכום משתנה כל תקופה וכנראה גם לשנות את משך התקופה כדי להיות מסוגל לעמוד בזה במקרה שתדרש הפקדה גדולה יותר.

להפקיד סכום משתנה כל תקופה
אתה מרמה את עצמך. אם יש לך כסף שאתה בוחר להשאיר במזומן, אתה משקיע אותו במזומן, ולא "לא משקיע אותו", העובדה שהמזומן הזה יושב אצלך בחשבון ההשקעות, בעו"ש או בארנק לא משנה.
הדרכים היחידות בהן אתה באמת "לא משקיע" זה או שאין לך את הכסף, ואז כל הדיון הזה לא משנה; או שאתה מבזבז אותו כדי לא להשקיע אותו. אני מאמין שאתה לא עושה את זה כי זה כמובן מטופש.

אתה מרמה את עצמך
ממש לא מרמה את עצמי. תקרא על dca וvalue averaging. לא אני המצאתי. אין שום משמעות אם אתה עושה את ההפקדות פעם בשבוע, בפעם בחודש או פעם ברבעון (תקרא גם על זה) . כמובן שאפשר לדחוף כסף לתיק מיד כשנכנס- אבל כאמור אין לזה יתרון

תקרא על dca וvalue averaging
מיצוע (DCA) זה בדיוק מה ש @Yoss אמר - להשקיע את הכסף במזומן.

אין שום משמעות אם אתה עושה את ההפקדות פעם בשבוע, בפעם בחודש או פעם ברבעון
ודאי שיש.

כמובן שאפשר לדחוף כסף לתיק מיד כשנכנס- אבל כאמור אין לזה יתרון
מאיפה אתה מסיק את זה?
אם הסכום שיש לך צפוי להניב תשואה גבוהה יותר מהעמלות אז ודאי שיש לזה יתרון.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
K שאלת משכנתא ודיור נדל"ן 9
ה שאלת הבנה על התשואה של הסנפ500 שוק ההון 50
ה שאלת הבנה במחירי נדלן נדל"ן 8
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
G שוהם ד' שאלת למידה שוק ההון 1
avivaviv שאלת הדיוט לגבי הראל סל NIKKEI 225 מנוטרלת מט"ח שוק ההון 5
O שאלת אגח קונצרני שוק ההון 0
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
T שימוש בTWS דרך אקסלנס - שאלת ממשק אוף טופיק 0
ביולוג ירושלמי שאלת SPARK בסיסית מאוד - פקודת LMT ומחירי נייר ערך לפי טבלת היצע/ביקוש. שוק ההון 27
י פיצול הפקדות פנסיה וגמל -שאלת ביטוח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
H שאלת מס שבח, מס רכישה ומה שביניהם בסיטואציה מסויימת נדל"ן 3
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
D דמי ניהול בקרן כספית - שאלת הדיוט שוק ההון 3
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
ט שאלת קיטבג: מדוע שערי המניות נקבעים על פי היצע וביקוש? שוק ההון 9
T שאלת דירה בהנחה (מחיר למשתכן) נדל"ן 10
I שאלת מתחילים - אידנקס ישראליות בוול סטריט שוק ההון 0
deussex שאלת הסולידית בטוויטר כל שבוע "מה קניתם השבוע ?" אוף טופיק 2
H שאלת משכנתא - חישוב שליש מההכנסה בניכוי הוצאות נדל"ן 6
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
D חסכון פנסיוני- שאלת בורות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G שאלת מטח עם מישהו מכיר שוק ההון 5
J שאלת מס במקרה של שנת הפסד לאחר שנת רווח מיסים 4
G שאלת השאלות של קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
T שאלת תם ניירות ערך זרים פוסטים מאיכות נמוכה 1
necrophidius שאלת RSU מיסים 16
M שאלת קיזוז מס רווח הון והפסד מניה שוק ההון 9
deussex שאלת תם - אופן העברה של סכום התחלתי לחשבון ממוסה שוק ההון 5
יבגני_ל שאלת היתכנות מימון משכנתא אגרסיבי תוך העמדת תיק ההשקעות בשוק ההון כביטחונות נדל"ן 6
ע קרנות סל - שאלת הבהרה שוק ההון 12
עייף ומותש סעמק אירית או לונדונית שאלת השאלות שוק ההון 15
ר שאלת תם - גיליתי שבחשבון ההשקעות בבנק לקחו 600 שקל עמלה לרבעון שוק ההון 9
מכופף הבננות שאלת פעור על מערכת ספארק ומינימום קנייה פוסטים מאיכות נמוכה 4
L מסחר בשוק האמריקאי דרך מיטב טרייד - שאלת מיסוי מיסים 1
א בחירת אג"ח - שאלת מתחיל שוק ההון 22
G שאלת תם ללא מושג כלל נדל"ן 12
R שאלת תם של אדם שרק מתחיל להתעניין בעולם של פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 29
D שאלת נדל"ן - מה הייתם מעדיפים? נדל"ן 22
abby1994 שאלת השאלות מסלול או דמי ניהול? צרכנות פיננסית 14
G חישוב תוצאה באגח..שאלת הבנה לימודית שוק ההון 1
מ שאלת השאלות - לקנות או לשכור? נדל"ן 13
L העברת תיק ני"ע ישראלי לברוקר זר (שאלת אופטימיזציה ולא טכנית) שוק ההון 112
ג שאלת הדיוט לגבי עמלות בקרנות סל שוק ההון 4
נ שאלת תם שוק ההון 1
ג שאלת הדיוט לגבי קופת גמל להשקעה שוק ההון 24
T שאלת מיסים של טירון בIB שוק ההון 8
ט שאלת משקיע טירון בנוגע לקרנות נאמנות שוק ההון 1
G שאלת נוב על הfutures שוק ההון 3
P שאלת תם - יציאה לשם כניסה שוק ההון 34