• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלת הבנה לגבי אופן צבירת דיבידנדים/קופון ע"י קרן נאמנות

לומדת מההתחלה

משתמש רגיל
דירוג
729
תרחיש דמיוני ומומצא לחלוטין כדי להמחיש את התהייה שלי:

נניח שיש איזו מניה X שהמחיר שלה הוא:
ב-1/1/2010: $100
ב-1/1/2011: $100
ב-1/1/2012: $110
כמו כן, בכל שנה (2010, 2011, 2012) המניה הזו חילקה $3 דיבידנדים.
קניתי את המניה ב-$100 ב-1/1/2010, והחזקתי בה שנה. הגענו ל-1/1/2011. המניה עדיין עולה $100 וכל אחד יכול לקנות אותה בסכום זה. אבל בגלל שקניתי אותה שנה קודם, הרווחתי $3 מדיבידנדים (פחות מסים) על זה שהחזקתי אותה שנה. את ה-$3 האלה (של 2010), מן הסתם, מי שקונה את המניה ב-1/1/2011 לא יקבל.

עכשיו, נניח שיש קרן נאמנות Y, פטורה ממס, שמשקיעה רק במניה הזו, שהוקמה ב-1/1/2010. קרן הנאמנות לא מפרישה את הדיבידנדים, אלא משקיעה אותם מחדש.
קניתי יחידה בקרן הנאמנות Y ב-$100 ב-1/1/2010, והחזקתי בה שנה. הגענו ל-1/1/2011. עכשיו מחיר יחידת השתתפות בקרן הנאמנות אמור להיות $103, נכון? כי הדיבידנדים של שנת 2010 הושקעו חזרה, וזו הדרך של קרן הנאמנות לתת למשקיעים את חלקם בדיבידנדים. לפיכך ב-1/1/2012, יחידת השתתפות בקרן הנאמנות תעלה $116 (מחיר המניה פלוס הדיבידנדים שנצברו). נכון?

מסקנה שלי מהתרחיש הדמיוני:
גרף המציג את עלות היחידה לאורך ציר הזמן של קרן נאמנות שמשקיעה את הדיבידנדים מחדש "בתוך עצמה" אמור לעלות בצורה חדה יותר מאשר גרף המניה, או המניות, אחריהן קרן נאמנות זו עוקבת.
האם הבנתי נכון?

כמו כן אשמח להסבר איך לברר (באינטרנט) האם קרן נאמנות / קרן סל / תעודת סל כלשהי משקיעה מחדש את הדיבידנדים "בתוך עצמה" או מפרישה דיבידנדים. אותה שאלה תקפה לגבי קרנות אג"ח (האם הן משקיעות את הקופון בתוך עצמן או מפרישות אותו החוצה). וגם אותה שאלה לגבי מדד (כמו MCSI World Index) כלשהו - האם הגרף שלו מתעלם מדיבידנדים?

נושא זה מבלבל אותי כי אם מסתכלים רק על עלות המניה, אפשר לצייר גרף פשוט יחסית על ציר הזמן. אבל אם מתחשבים גם בדיבידנדים, אז זה משנה מהי נקודת הכניסה והיציאה (מתי קניתי ומתי מכרתי), ולכן אין גרף אחד שיכול להציג גם את עלות המניה וגם את התשואה מדיבידנדים (או שיש וזה לא הגרף שבדרך כלל מוצג). כשאני אומרת "גרף" אני מתכוונת למה שרואים ב-google finance. לדוגמה: MSFT.

נערך לאחרונה ב:
עכשיו, נניח שיש קרן נאמנות Y, פטורה ממס, שמשקיעה רק במניה הזו, שהוקמה ב-1/1/2010. קרן הנאמנות לא מפרישה את הדיבידנדים, אלא משקיעה אותם מחדש.
קניתי יחידה בקרן הנאמנות Y ב-$100 ב-1/1/2010, והחזקתי בה שנה. הגענו ל-1/1/2011. עכשיו מחיר יחידת השתתפות בקרן הנאמנות אמור להיות $103, נכון?
קרוב אבל לא.
מכיוון שנקבת במחיר דולרי אז אני מניח שהמניה הינה מניה של חברה אמריקאית.
עקב כך ישנו ניכוי מס דיבידנדים במקור (קרי ה-IRS האמריקאי גובה את המס בלי לשאול את הקרן הפטורה) - כלומר הקרן קיבלה דיבידנד של 2.25 דולר בלבד.
לקרן יש במקביל דמי ניהול שהיא גובה בגובה (נניח) 0.1% בשנה - שזה אומר שמחיר הקרן ירד ב-10 סנט.
בפועל בסוף השנה הראשונה הקרן שווה 100-0.1+2.25=102.15 דולר - רווח של 2.15%.
בסוף 2011 דמי הניהול יהיו 10.215 סנט והדיבידנד לאחר מס 2.25 דולר כלומר שווי הקרן הוא: 102.15+2.25-0.10215=104.29785 דולר ולא 106 דולר.

גרף המציג את עלות היחידה לאורך ציר הזמן של קרן נאמנות שמשקיעה את הדיבידנדים מחדש "בתוך עצמה" אמור לעלות בצורה חדה יותר מאשר גרף המניה, או המניות, אחריהן קרן נאמנות זו עוקבת.
האם הבנתי נכון?
כן אבל לא בהכרח בשווי ישר לגובה הדיבידנד שמחולק ורק אם מדובר על קרן שמחזיקה במניות פיזית ולא באמצעות חוזים עתידיים.

כמו כן אשמח להסבר איך לברר (באינטרנט) האם קרן נאמנות / קרן סל / תעודת סל כלשהי משקיעה מחדש את הדיבידנדים "בתוך עצמה" או מפרישה דיבידנדים.
זה לרוב רשום בתשקיף אבל זה לא יעזור לך יותר מדי.
כמעט ואין קרנות בארץ שמחזיקות במניות חו"ל בצורה פיזית והרוב המוחלט מחזיק בחוזים עתידיים על המניות/מדדים הרלוונטיים.
כשמדברים על חוזים עתידיים אז הכל מתחיל להסתבך וצריך להיעזר בכדורי בדולח בשביל להבין מה קורה שם...

נושא זה מבלבל אותי כי אם מסתכלים רק על עלות המניה, אפשר לצייר גרף פשוט יחסית על ציר הזמן. אבל אם מתחשבים גם בדיבידנדים, אז זה משנה מהי נקודת הכניסה והיציאה (מתי קניתי ומתי מכרתי), ולכן אין גרף אחד שיכול להציג גם את עלות המניה וגם את התשואה מדיבידנדים (או שיש וזה לא הגרף שבדרך כלל מוצג). כשאני אומרת "גרף" אני מתכוונת למה שרואים ב-google finance. לדוגמה: MSFT.
אני לא מכיר גרפים כאלו אבל אם יש לך תאריך רכישה אז את יכולה לבדוק באתר longrundata מה התשואה שלך בהינתן השקעה מחדש של דיבידנדים (אם אני לא טועה אז הוא מחשב השקעה מחדש של דיבידנדים ללא מס).

אם אני לא טועה אז הוא מחשב השקעה מחדש של דיבידנדים ללא מס
תודה על התשובה המפורטת. לא ברור לי עניין המס. בהתחלה רשמת שקרן פטורה תקבל דיבידנדים אחרי מס במקור, אם המניה היא של חברה אמריקאית. ואח"כ אמרת שיש סימולציה של השקעה מחדש של הדיבידנדים ללא מס. באלו מקרים אין מס על ההשקעה מחדש של הדיבידנדים?

אח"כ אמרת שיש סימולציה של השקעה מחדש של הדיבידנדים ללא מס.
כל הסימולציות באינטרנט (למעט אקסלים בודדים של אנשים פרטיים כמו שמפורסמים כאן בפורום) מניחות 0 מס, 0 דמי ניהול לקרנות, 0 עמלות, 0 דמי ניהול חשבון ועוד אפסים רבים אחרים.
במלים אחרות כל הסימולציות שנתקלת בהם עד היום מניחות מצב שלא קיים במציאות ומציגים לך מה יכלת להרוויח ביקום מקביל ולא מציאותי...

באלו מקרים אין מס על ההשקעה מחדש של הדיבידנדים?
אזרח אמריקאי שלא מגיע לרף המינימלי של המיסוי.

הדיבידנדים של שנת 2010 הושקעו חזרה
זה אומר שהקרן הגדילה את היקף נכסיה.
עכשיו מחיר יחידת השתתפות בקרן הנאמנות אמור להיות $103, נכון?
כמעט נכון, כפי שציין @daat99 יש מיסוי וכד'
אבל כן, המחיר משקף את הנכסים הנוספים שהקרן רכשה בכספי הדיבידנדים.

אז אלו קרנות או תעודות או משהו יש כדי שצבירת הדיבידנדים / הקופון בתוכן מהווה "דחיית מס"? (במלים האחרות: מה זה שווה שהקופה צוברת בתוכה את הדיבידנדים/קופון אם הדבר לא מבטל את המס על הדיבידנדים)?

אז אלו קרנות או תעודות או משהו יש כדי שצבירת הדיבידנדים / הקופון בתוכן מהווה "דחיית מס"? (במלים האחרות: מה זה שווה שהקופה צוברת בתוכה את הדיבידנדים/קופון אם הדבר לא מבטל את המס על הדיבידנדים)?
כל הקרנות הישראליות שמחזיקות מניות ישראליות בלבד.
שוב - האמריקאים גובים מס דיבידנדים במקור ולא מעניין אותם איפה נמצאים המניות שלהם (למעט פטור לאזרחים אמריקאיים כפי שצוין לעיל).

דובר רבות על איריות צוברות שמשלמות לאמריקאים במקור מס מופחת, ויש להן את החסרונות שלהן..
עדיין יהיה כפל מס (בחשבון חייב) אך נמוך יותר.
תחפשי קצת יהיה לך חומר קריאה לחודשיים :)

עכשיו אני מבינה למה החתימו אותי על טפסים שאני לא משתמשת בפלטפורמה של בית ההשקעות בשביל מישהו אחר... זה כדי שאנשים עם אזרחות אמריקאית לא ישקיעו כספים בשביל אנשים ללא אזרחות אמריקאית?

@לומדת מההתחלה, קרן שמחלקת את הדיבידנדים למשקיעים נקראת "קרן מחלקת", ואילו קרן שצוברת אותם ומשקיעה אותם מחדש נקראת "קרן צוברת". הקרנות האמריקאיות הן בד"כ מחלקות, והישראליות צוברות.
האם הבנתי נכון?
כן. כשמדובר בקרן מדדית, לפעמים ניתן למצוא גרסת Total Return של המדד, ולראות את הגרף.
ב-Total Return הכוונה לתשואה שכוללת השקעה מחדש של הדיבידנדים.
קניתי יחידה בקרן הנאמנות Y ב-$100 ב-1/1/2010, והחזקתי בה שנה. הגענו ל-1/1/2011. עכשיו מחיר יחידת השתתפות בקרן הנאמנות אמור להיות $103, נכון? כי הדיבידנדים של שנת 2010 הושקעו חזרה, וזו הדרך של קרן הנאמנות לתת למשקיעים את חלקם בדיבידנדים. לפיכך ב-1/1/2012, יחידת השתתפות בקרן הנאמנות תעלה $116 (מחיר המניה פלוס הדיבידנדים שנצברו). נכון?
קצת יותר מ-116 בגלל האפקט של ריבית דריבית, כלומר היחידות שנרכשות בכספי הדיבידנד עולות בערכן וגם מניבות דיבידנד, בשנים העוקבות.

@ogi תודה על ההסבר הברור. מאד עזר שציינת את המושגים ה"טכניים" - זה מתחבר לי עם דברים שקראתי ושכחתי (והזכרת לי), ועם דברים שאחפש בהמשך. תודה!

עכשיו אני מבינה למה החתימו אותי על טפסים שאני לא משתמשת בפלטפורמה של בית ההשקעות בשביל מישהו אחר... זה כדי שאנשים עם אזרחות אמריקאית לא ישקיעו כספים בשביל אנשים ללא אזרחות אמריקאית?
זה כדי שתחתמי שאת לא מלבינה כספים. אין קשר לאמריקאי או לא.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A שאלת הבנה בסיסית לגבי עמלות שוק ההון 8
ה שאלת הבנה על התשואה של הסנפ500 שוק ההון 50
ה שאלת הבנה במחירי נדלן נדל"ן 8
G חישוב תוצאה באגח..שאלת הבנה לימודית שוק ההון 1
O שאלה פרקטית של מתחילים בעת ניסיון קניה של קרן סל במערכת + שאלת הבנה על מוצרי ISHARES הנסחרים בארץ שוק ההון 3
O שאלת הבנה על קרנות מחקות לעומת אגרות חוב שוק ההון 44
flower שאלת הבנה - תחשיבי הנפקת חברה שוק ההון 1
maverick שאלת הבנה - כאשר ריבית עולה גם שוק אג"ח וגם שוק המניות צפויים לרדת? שוק ההון 29
עש לילה שאלת הבנה בקשר למדדי מניות שוק ההון 30
ל שאלת הבנה על אג"ח שוק ההון 86
K שאלת משכנתא ודיור נדל"ן 9
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
G שוהם ד' שאלת למידה שוק ההון 1
avivaviv שאלת הדיוט לגבי הראל סל NIKKEI 225 מנוטרלת מט"ח שוק ההון 5
O שאלת אגח קונצרני שוק ההון 0
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
T שימוש בTWS דרך אקסלנס - שאלת ממשק אוף טופיק 0
ביולוג ירושלמי שאלת SPARK בסיסית מאוד - פקודת LMT ומחירי נייר ערך לפי טבלת היצע/ביקוש. שוק ההון 27
י פיצול הפקדות פנסיה וגמל -שאלת ביטוח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
H שאלת מס שבח, מס רכישה ומה שביניהם בסיטואציה מסויימת נדל"ן 3
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
D דמי ניהול בקרן כספית - שאלת הדיוט שוק ההון 3
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
ט שאלת קיטבג: מדוע שערי המניות נקבעים על פי היצע וביקוש? שוק ההון 9
T שאלת דירה בהנחה (מחיר למשתכן) נדל"ן 10
I שאלת מתחילים - אידנקס ישראליות בוול סטריט שוק ההון 0
deussex שאלת הסולידית בטוויטר כל שבוע "מה קניתם השבוע ?" אוף טופיק 2
H שאלת משכנתא - חישוב שליש מההכנסה בניכוי הוצאות נדל"ן 6
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
D חסכון פנסיוני- שאלת בורות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G שאלת מטח עם מישהו מכיר שוק ההון 5
J שאלת מס במקרה של שנת הפסד לאחר שנת רווח מיסים 4
G שאלת השאלות של קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
T שאלת תם ניירות ערך זרים פוסטים מאיכות נמוכה 1
necrophidius שאלת RSU מיסים 16
M שאלת קיזוז מס רווח הון והפסד מניה שוק ההון 9
deussex שאלת תם - אופן העברה של סכום התחלתי לחשבון ממוסה שוק ההון 5
יבגני_ל שאלת היתכנות מימון משכנתא אגרסיבי תוך העמדת תיק ההשקעות בשוק ההון כביטחונות נדל"ן 6
ע קרנות סל - שאלת הבהרה שוק ההון 12
עייף ומותש סעמק אירית או לונדונית שאלת השאלות שוק ההון 15
ר שאלת תם - גיליתי שבחשבון ההשקעות בבנק לקחו 600 שקל עמלה לרבעון שוק ההון 9
מכופף הבננות שאלת פעור על מערכת ספארק ומינימום קנייה פוסטים מאיכות נמוכה 4
L מסחר בשוק האמריקאי דרך מיטב טרייד - שאלת מיסוי מיסים 1
א בחירת אג"ח - שאלת מתחיל שוק ההון 22
G שאלת תם ללא מושג כלל נדל"ן 12
R שאלת תם של אדם שרק מתחיל להתעניין בעולם של פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 29
D שאלת נדל"ן - מה הייתם מעדיפים? נדל"ן 22
abby1994 שאלת השאלות מסלול או דמי ניהול? צרכנות פיננסית 14
מ שאלת השאלות - לקנות או לשכור? נדל"ן 13
L העברת תיק ני"ע ישראלי לברוקר זר (שאלת אופטימיזציה ולא טכנית) שוק ההון 112

נושאים דומים

Back
למעלה