• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלות תם - איך למכור רכב נכון, בלי ליפול על נוכל + לא להיפגע

deussex

משתמש רגיל
דירוג
489
שלום חברים,

פעם ראשונה שאני מוכר רכב. הרכב ישן למדי, מחירון מתחת ל 8 איפשהו. מתנצל על שאלות תם, פשוט בתהליך התעוררו אצלי מספר קונפליקטים עם עצמי, ואשמח לעזרה.

1. איך נכון להתנהל מבחינת המודעה - לא לשנות מחיר/להוריד מהר מדי אם לא פונים ?

2. טכנית נניח שמגיע מוכר - איך אני מוודא שהכסף עובר לפני העברת הבעלות ? עד סכום מסויים הכי בטוח לדרוש מזומן ? (שלי ישן שעולה עד 8 אלף - סביר לדרוש הכל מזומן ?)

ראיתי באיזשהו מאמר המלצה שאם חלק מהסכום עובר בבנק, לבקש העברת זה"ב שהכסף מיד מופיע בחשבון ובלתי הפיך ? הרי בהעברה רגילה לוקח יום יומיים עד שהכסף עובר, וניתן אולי לבטל ? מניח שאותו דבר לגבי אפליקציות bit ? הפרק זמן הזה, למשל שהוא מציג "קבלה" שהוא העביר (קבלה שיכולה להיות קבלה של סמיון לבייב, קרי נוכל הטינדר), אבל תכלס הכסף לא יעבור.

3. דמי העברת בעלות, על הקונה אני מניח.

4. בזמן שהקונה לוקח את הרכב לסיבוב - חייב לומר שהסיטואציה הזאת מאוד מטרידה - אתה מתיישב ליד נהג שאתה לא מכיר, אולי ללא רישיון בכלל, איזה מישהו שאתה לא יודע עליו שום דבר ולוקח את הרכב שלך לסיבוב, מבחינתך יכול גם לקחת את הרכב לצוק או לך תדע איזה נהג הוא. איך מתמודדים נכון עם הסיטואציה ? האם לגיטימי לומר - אני נוהג, אתה תשב ליד (למשל בטענה שהביטוח רק עלי) ?

4. הרכב על שם הוריי, משהו שאני צריך לדעת ? יש לי יפויי כוח + ת.ז שלהם ? אם מעבירים באפליקציה או באתר, משהו שאני צריך לדעת כדי להעביר בשמם (בדואר אני מניח שהייפוי כח יספיק).

עוד דברים לקחת בחשבון ?

תודה לעונים.

יש דגמים מבוקשים יותר ופחות. אם זה דגם מבוקש ואתה לא לחוץ על המכירה, אתה יכול להוריד את המחיר לאט יותר. אם זה דגם לא מבוקש, אתה תראה שאף אחד לא מתקשר ותבין לבד שזה תמחור יתר.
אגב, כשמכרתי רכב תמיד קיבלתי המון שיחות מסוחרי רכב, והעדפתי לא לעבוד איתם. מי שחייג מחסוי סיננתי. מי שחייג מ057 סיננתי (זה היה בימי מירס, משום מה כל ה057 היו סוחרים). מי שהמספר שלו מופיע בגוגל, סיננתי.
2. טכנית נניח שמגיע מוכר - איך אני מוודא שהכסף עובר לפני העברת הבעלות ? עד סכום מסויים הכי בטוח לדרוש מזומן ? (שלי ישן שעולה עד 8 אלף - סביר לדרוש הכל מזומן ?)
או מזומן או העברת זה"ב (רק אחרי שאתה רואה בחשבון שלך) או צ'ק בנקאי. כדאי גם להפעיל שכל ישר - אם הקונה נראה קצת מעורר חשד, לא למכור לו.
3. דמי העברת בעלות, על הקונה אני מניח.
או חצי חצי. זה סכום זניח.
4. בזמן שהקונה לוקח את הרכב לסיבוב - חייב לומר שהסיטואציה הזאת מאוד מטרידה - אתה מתיישב ליד נהג שאתה לא מכיר, אולי ללא רישיון בכלל, איזה מישהו שאתה לא יודע עליו שום דבר ולוקח את הרכב שלך לסיבוב, מבחינתך יכול גם לקחת את הרכב לצוק או לך תדע איזה נהג הוא. איך מתמודדים נכון עם הסיטואציה ? האם לגיטימי לומר - אני נוהג, אתה תשב ליד (למשל בטענה שהביטוח רק עלי) ?
תבקש לפני שיציג לך רישיון נהיגה תקף. אם הביטוח שלך אכן רק עליך, אז תנהג אתה.
וגם פה, להפעיל שכל ישר ולבחון את האדם השני. אם משהו נראה לך חשוד, לא להתקדם בעסקה.
אם אתה חושש באופן כללי מהאדם השני אתה יכול לבקש מקרוב משפחה / חבר שיצטרף אליכם לנסיעה.
4. הרכב על שם הוריי, משהו שאני צריך לדעת ? יש לי יפויי כוח + ת.ז שלהם ? אם מעבירים באפליקציה או באתר, משהו שאני צריך לדעת כדי להעביר בשמם (בדואר אני מניח שהייפוי כח יספיק).
אם יש להם גישה לאיזור האישי בפורטל הממשלתי, אפשר לבצע את העברת הבעלות ישירות דרך הפורטל בלי לגשת לדואר.

עוד דברים לקחת בחשבון ?
כדאי לנסח איזה הסכם בין הצדדים שמתאר את העסקה, התמורה, ושהקונה קונה את הרכב as is והייתה לו אפשרות לבצע בדיקות לרכב טרם הקנייה. מהצד של הקונה, כדאי להוסיף שהמוכר אחראי לכל קנס / תשלום כביש אגרה וכו' שנוצרו לפני יום המכירה.

מהצד של הקונה, כדאי להוסיף שהמוכר אחראי לכל קנס / תשלום כביש אגרה וכו' שנוצרו לפני יום המכירה.
אתה מתכוון, בזמן שלקח את הרכב ? לפני יום המכירה, אני מניח שהוא יהיה עם הרכב רק בזמן נהיגה.

וראיתי שיש זכרון דברים מוכנים, ממליץ על נוסח מסויים ?

בין אם הוא יאהב את זה או לא, גם אם הביטוח שלי מכסה עוד נהג, אני מעדיף לנהוג בעצמי, כי הבטיחות שלי קודמת למכירת הרכב. לך תדע על מי אתה נופל. כי יש סיכוי שהוא יתחרפן וילך ויחשוב שאני מסתיר ממנו איך זה לנהוג ברכב. אבל אני ממש מתעב את ההרגשה לשבת ליד מישהו שאני לא מכיר ולנסוע בזמן שהוא נוהג.

אתה מתכוון, בזמן שלקח את הרכב ?
הכוונה היא להסכם מכירה - בסופו של דבר יש פה שני צדדים שמחליפים בינהם לא מעט כסף או שווה כסף, וכל צד רוצה לקבל ביטחון מהעסקה.
וראיתי שיש זכרון דברים מוכנים
זכרון דברים זה לרוב משהו שחותמים עליו כשיש עסקה שייקח הרבה זמן להוציא לפועל, ורוצים להבטיח ששני הצדדים מחוייבים לעסקה. במקרה של רכב אין ממש סיבה לחתום על ייפוי כח - שני הצדדים נפגשים, הקונה בודק את הרכב, סוגרים מחיר והולכים לדואר (או לפורטל הממשלתי) - ואם זה ערב או סופ"ש אז יום אחרי משלימים את התשלום והעברת הבעלות.
ממליץ על נוסח מסויים ?
עד היום עשיתי את זה בניסוח מפית -
פרטי הקונה, פרטי המוכר, פרטי הרכב, סכום התמורה.
הצדדים מסכימים שהקונה מעוניין לרכוש את הבעלות על הרכב מידי המוכר.
המוכר מצהיר שלמיטב ידיעתו הרכב לא עבר תאונות דרכים.
הקונה מצהיר כי קיבל אפשרות לבחון את מצבו של הרכב, וכי הוא רוכש את הרכש במצבו (as is), ולא יבוא בטענות למוכר בגין מצב הרכב.
הקונה מתחייב להעביר את תמורת התשלום בסך x באמצעות צ'ק בנקאי לידי המוכר. עם קבלת התשלום יפעלו הצדדים לביצוע העברת הבעלות באותו יום.
המוכר מתחייב כי הרכב אינו משועבד או אסור לנסיעה.
המוכר מתחייב כי יישא בכל תשלום על קנסות חנייה, קנסות תעבורה וחיובים בגין נסיעות בכבישי אגרה שנוצרו לפני תאריך המכירה.
על החתום...

למה זה ? מה זה אומר ? ואיך אתה יודע בלייב שהוא מופיע בגוגל - צריך קודם לענות לבן אדם, ואז אתה בודק באוף ליין לא ?
הכוונה לסוחרים. לפעמים הם מסתירים את זה, אבל אתה מוצא את המספר שלהם במודעות רכב רבות.
וכן, הייתי תמיד חוזר למי שהתקשר (בתנאי שלא זיהיתי אותו כסוחר).

נערך לאחרונה ב:
את העברת הבעלות אפשר לעשות דרך האתר הממשלתי , gov.il, מה שכן צריך שלשני הצדדים יהיו משתמשים באתר , במקרה זה אתה צריך לפתוח להורים שלך במידה ואין להם. תהליך פשוט שלוקח כמה דקות.

דמי העברת בעלות בסך 217 שקל על הקונה , כך מקובל. כסף הייתי מציע לך לקבל בהעברת זה"ב , קל לוודא את זה באופן מיידי עצמאית מול הבנק \באפליקציה. או אם למישהו אין העברת זה"ב אז העברה בנקאית רגילה ולחתום על זכרון דברים סטנדרטי , תוך יומיים תוכל לראות אם התקבל הכסף.

לעשות סיבוב על הרכב זה דבר די מקובל , אבל ראיתי כבר מספיק אנשים שפשוט באים, מסתכלים על הרכב, וקונים אותו. בכל מקרה, אם משהו נראה לך חשוד או שאתה לא בטוח מול מי אתה עושה עסקים, זה בסדר גמור לסרב , או להגיד שהביטוח שלך לא מאפשר את זה ולהציע שאתה תנהג כשמי שמעוניין לקנות ישב לצדך, לגיטימי לגמרי.

בין אם הוא יאהב את זה או לא, גם אם הביטוח שלי מכסה עוד נהג, אני מעדיף לנהוג בעצמי, כי הבטיחות שלי קודמת למכירת הרכב. לך תדע על מי אתה נופל. כי יש סיכוי שהוא יתחרפן וילך ויחשוב שאני מסתיר ממנו איך זה לנהוג ברכב. אבל אני ממש מתעב את ההרגשה לשבת ליד מישהו שאני לא מכיר ולנסוע בזמן שהוא נוהג.
כשאני מכרתי אז הקונה כמעט ועשה תאונה (בלם 10 ס"מ לפני ההתנגשות).
באמת הרגשה מעצבנת.
שלא לדבר על נזקי גוף שהיו עלולים להיגרם.

מחירון מתחת ל 8 איפשהו
במקרה הזה הייתי מוכן לאבד כמה מאות/אלפי שקלים ולנפות קונים שדורשים לנהוג בעצמם.

אצלי בפוליסה בסעיף הרשאים לנהוג ברכב מופיע:
"אדם הנוהג לפי הוראות המבוטח או ברשותו"

אני לא עו"ד, אבל ספק רב אם תאונה שנגרמת בזמן נהיגת מבחן לפני מכירה לא תכוסה. אשמח לתיקון אם אני מבין לא נכון.

@חתול לילה , אתה היית קונה רכב בלי שאפשרו לך לצאת בו לנסיעת מבחן? אני לא.

ברור שהסיטואציה בעייתית מאוד לשני הצדדים.

אני רק אומר שבמקרה הספציפי של פות"ש:
1. מראש המחיר נמוך, כך שהוא לא יאבד עשרות אלפי שקלים אם יסנן קונים.
2. מפוסטים אחרים שלו, הוא גם יכול לתת את הרכב בחינם בלי להרגיש את זה.

לאור שני אלה, לצאת לנסיעת מבחן עם נהג זר מתוך איזה "עיקרון" נשמע לי מיותר.

אצלי בפוליסה בסעיף הרשאים לנהוג ברכב מופיע:
"אדם הנוהג לפי הוראות המבוטח או ברשותו"

אני לא עו"ד, אבל ספק רב אם תאונה שנגרמת בזמן נהיגת מבחן לפני מכירה לא תכוסה. אשמח לתיקון אם אני מבין לא נכון.

אתה עדיין יכול להגיע למצב של תביעות ביטוחיות - שיפגע בך בפרמיות של השנים הבאות.

כמו שחתול לילה ציין, נזקי גוף.

ואכן המחיר של הרכב לא שווה את זה, מה גם שהוא ישן ולא בטיחותי לנהוג עם אדם שאתה לא מכיר, ברכב לא בטיחותי.

בסוף אני מניח זאת הרגשה פנימית.

@חתול לילה צודק שאני אישית מעדיף לאבד סכום עליו מאשר לפגוע בפרמיות בעתיד (אותו סכום כנראה), נזק לרכב והתעסקות נוספת, או חלילה נזק גופני. ביננו אנשים שמחפשים רכבים ישנים מאוד וזולים, בלי להכליל, אנשים שלא תמיד משתייכים לקבוצת אנשים אחראים ומודעות עצמית כמו אנשי הפורום הזה.

@deussex עוד משהו לזכור - תבטל את המנויים (אם יש) של הרכב לכביש 6 / מנהרות הכרמל / הנתיב המהיר / 6 צפון / פנגו / סלופארק, כדי שלא תשלמו על הקונה.

אם הרכב רשום על שני ההורים שלך, לא ניתן לעשות העברת בעלות באינטרנט, אלה חייבים להגיע לסניף דואר.

אני דוגל בלא להוריד מחיר בטלפון. רק פנים מול פנים.

לדעתי בסכום כזה רק מזומן.
נשמע לי קצת פרנואידי..לגיטימי לומר שרק אתה נוהג, אבל לא כל קונה יסכים. אני אישית לא הייתי קונה רכב שלא אני נהגתי בו.
יכול להיות שאם תוריד על המקום כמה אלפים זה יחליק את זה.

עוד דברים לקחת בחשבון ?

תודה לעונים.
לדואר צריך יפויי כח + ת.ז.. יש טופס סטנדרטי להורדה.

מכירת רכב זה תהליך מתסכל ומעצבן שכדאי לגמור איתו כמה שיותר מהר - גם אם זה אומר למכור בפחות.

לעשות העברת בעלות בדואר בלבד -

1. מבקש מהפקידה לבצע העברת בעלות.

2. הקונה מוסר את המזומן/צ'ק בנקאי לפקידה ואתה מבקש ממנה להפקיד את הכסף ישירות לחשבון שלך. אתה לא נוגע בכסף!

3. כך יש לך צד שלישי (פקידה הדואר) שמחזיקה + סופרת את הכסף ולאחר הפקדה לחשבון שלך, מבצעת העברת בעלות.

כל דרך אחרת מסכנת אותך כמוכר (ביטול הוראות העברה/זיוף הוראות העברה/זיוף צ'קים וכו') וגם כקונה לא הייתי מסכים (ביצעתי העברת זה"ב ואחרי זה מתברר שלא ניתן להעביר בעלות בגלל עיקולים או מגבלות רישום אחרות שמתגלות רק במעמד העברת בעלות).
אני לא הסכמתי לתת לקונה לנהוג ברכב.

אמרתי שאין בעיה שישב לידי, יקשיב למנוע, לרעשים, כל מה שהוא רוצה. ניסע לסיבוב באזור, נפנה שמאלה/ימינה. מה שהוא יבקש. אבל רק אני נוהג. לא זוכר שהיה אפילו קונה פוטנציאלי אחד שעבורו זה היה "דיל ברייקר".

נערך לאחרונה ב:
אני לא הסכמתי לתת לקונה לנהוג ברכב.

אמרתי שאין בעיה שישב לידי, יקשיב למנוע, לרעשים, כל מה שהוא רוצה. ניסע לסיבוב באזור, נפנה שמאלה/ימינה. מה שהוא יבקש. אבל רק אני נוהג. לא זוכר שהיה אפילו קונה פוטנציאלי אחד שעבורו זה היה "דיל ברייקר".
נייס. רעיון טוב.

לעשות העברת בעלות בדואר בלבד -

1. מבקש מהפקידה לבצע העברת בעלות.

2. הקונה מוסר את המזומן/צ'ק בנקאי לפקידה ואתה מבקש ממנה להפקיד את הכסף ישירות לחשבון שלך. אתה לא נוגע בכסף!

3. כך יש לך צד שלישי (פקידה הדואר) שמחזיקה + סופרת את הכסף ולאחר הפקדה לחשבון שלך, מבצעת העברת בעלות.

כל דרך אחרת מסכנת אותך כמוכר (ביטול הוראות העברה/זיוף הוראות העברה/זיוף צ'קים וכו') וגם כקונה לא הייתי מסכים (ביצעתי העברת זה"ב ואחרי זה מתברר שלא ניתן להעביר בעלות בגלל עיקולים או מגבלות רישום אחרות שמתגלות רק במעמד העברת בעלות).
בסניף הדואר יכולים להפקיד צ'ק בנקאי לחשבון הפרטי שלי?
עיקולים ושיעבודים אפשר לבדוק אונליין, זה עולה משהו כמו 10-15 ש"ח.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ל קיזוז הפסדים מרווחי הון - שאלות תם מיסים 20
Y שאלות תם לגבי קרן גמל להשקעה + השקעה ב-S&P 500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
H שאלות תם לגבי ira שוק ההון 5
ב כמה שאלות תם על פתיחת תיק השקעות ראשון שוק ההון 11
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 0
M כמה שאלות בנוגע לקופ״ג IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
MaorRocky שאלות על קרנות אמריקאיות ומס ירושה עבור אזרח ישראלי מיסים 6
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1
E דיווח רווחי הון למשקיע המתחיל דרך ברוקר זר IBKR - שאלות בסיסיות שוק ההון 8
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
M דירה ראשונה להשקעה- כמה שאלות נדל"ן 20
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
C עוש -> כספית: כמה שאלות לפני שוק ההון 27
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
פ נספח ד לדוח השנתי למס הכנסה (טופס 1324) - כמה שאלות מיסים 3
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33