1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

שאלות על אג"ח

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י הדיוט בכלכלה, ‏26/1/15.

1. הדיוט בכלכלה

הדיוט בכלכלה משתמש ותיק

למרות שאג"ח לכאורה אמור להיות נושא יותר פשוט ממניות, אני חייב לומר שאני מבין אותו הרבה פחות. מה שאני לא מבין בעיקר, זה מה המשמעות של כל האג"חים הממשלתיים - אלה שלכל אחד מהם יש מספר. האם בכל שנה הממשלה מוציאה אג"חים חדשים לכל אחד מהטווחים האפשריים, ונותנת לכל אחד מספר חדש?
    וכשאומרים "אג"ח קצר טווח/ארוך טווח", האם מתכוונים לטווח מהיום או לטווח מרגע ההנפקה?
    ומאיפה בכלל מתחילים כדי להבין את סוגי האג"ח הממשלתי?

2. הסולידית

הסולידית מנהל מייסדת

שלא יהיה ספק -- אג"ח הן מכשיר השקעה מורכב בהרבה ממניות.

ישנם שלושה סוגים עיקריים של אג"חים ממשלתיים:
    בריבית קבועה (ממשלתי שקלי, לשעבר: "שחר")
    בריבית משתנה (ממשלתי משתנה, לשעבר: "גילון")
    וצמוד מדד (ממשלתי צמוד, לשעבר "גליל").

"המספר" הנלווה לכל אג"ח מייצג את החודש והשנה בו האג"ח תיפרע. לדוגמה, ממשל שקלי 0118 היא אגרת חוב (הלוואה) שהונפקה על ידי ממשלת ישראל שתאריך פדיונה הוא ינואר 2018.

טווח ארוך או קצר מתייחס בגדול למספר השנים שנותרו עד לפדיון האיגרת. אג"ח שמועד פדיונם הוא עד 5 שנים נחשב לקצר. אג"ח שמועד פדיונם הוא בין 5 ל-10 שנים נחשב בינוני, ואג"ח שמועד פדיונם ארוך יותר (ממשל שקלי 0142 היא הארוכה ביותר נכון להיום) ייחשבו לארוך.

אני בטוחה שכתבתי כמה פוסטים על הנושא בעבר, מוזמן להריץ חיפוש בבלוג (במיוחד "מבוא קצרצר להשקעה באג"ח").

ג"נ: מחזיקה ממשלתי שקלי 0142

Ben Dover אוהב/ת את זה.
  3. הדיוט בכלכלה

הדיוט בכלכלה משתמש ותיק

תודה, אכן כתבת הרבה בנושא ואני חושב שקראתי הכל, אבל תמיד תהיתי מאיפה סופרים את 5 או 10 השנים, ועכשיו אני מבין שזה מהיום.
    אז בעצם, האם זה משנה בכלל מתי האג"ח הונפקה? לדוגמה, אם אג"ח 0118 תיפרע ב-2018, אז האם היא הונפקה ב-2013, 2008 או 1993? והאם זה בכלל מהווה שיקול כלשהו, או שהדבר היחיד שמשנה הוא כמה זמן נותר לפרעון?
    סליחה אם זאת שאלה טפשית. זה בטח משהו שמובן מאליו לכולם חוץ מאשר לי, כי לא הצלחתי למצוא תשובה לזה באף כתבה או בלוג.

4. הסולידית

הסולידית מנהל מייסדת

משנה כמה זמן נותר עד לפרעונה. ככל שהזמן לפרעון קצר יותר מיום רכישת האגח, כך קטנה משוואת הסיכון/תשואה. ככל שהאג"ח ארוך יותר, כך מחירו יהיה תנודתי יותר בתגובה לשינויים בריבית הבנק המרכזי. במילים אחרות, הוא יהיה מסוכן יותר. כפיצוי, התשואה מאג"חים ארוכים גבוהה יותר.

5. הדיוט בכלכלה

הדיוט בכלכלה משתמש ותיק

אז המדינה מנפיקה אג"ח חדש מסוג 0142 כל הזמן?

6. Cfy

Cfy משתמש ותיק

לא, אג"ח 0142 הונפק ב-2012 ל-30 שנים.
    לפי הבנתי, ב-2022 יונפק אג"ח 0152 ל-30 השנים הבאות.

7. Sterling

Sterling משתמש רשום

Cfy, אתה דווקא טועה.
    אם תסתכל באתר היחידה לניהול החוב הממשלתי במשרד האוצר, תראה שמנפיקים כל אג"ח ממשלתי קיים כמעט כל חודש בהתאם לצרכי הנזילות הצפויים של המדינה.

אני לא בטוח מתי מגדירים אג"ח מדינה חדש.

רומן ו-הדיוט בכלכלה אוהבים את זה.
  8. Cfy

Cfy משתמש ותיק

זכור לי שקראתי על הנושא דווקא באחד הפוסטים באתר זה, אבל כנראה שהבנתי לא נכון.
    סליחה על הבלבול.

9. בלהבלהבלה

בלהבלהבלה משתמש רשום

שלום, לא מצאתי על זה תשובה באינטרנט..
    אני כאדם פרטי יכול להוציא אג"ח?
    ועוד שאלה, נכון שיש אגח בעלי תשואה נמוכה, זה אומר שהסיכוי שיחזירו לך את הכסף הוא גבוה מאוד, ולהפך - אם התשואה גבוהה הסיכוי נמוך..
    השאלה שלי היא, זה לא חובה שהם יחזירו לך את הכסף? הרי זה לא חוקי ואפשר לתבוע את מי שלא מחזיר לך את ההלוואה.

10. DavidA

DavidA משתמש בכיר

לא, אתה לא יכול. למרות שלקיחת הלוואה היא כמו הוצאת אג"ח- במהות שתיהן הלוואות.
    זה חובה שיחזירו את הכסף, אבל אם החברה פושטת רגל, אז אין מה להחזיר, כי אין מספיק הון כדי לשלם חזרה את האג"ח.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
שאלות לגבי אגח ממשלת ישראל ואחוז מניות בתיק פינת המשקיעים ‏17/10/15
שאלות לגבי חיסכון לטווח קצר, תיק מנוהל וחיסכון בכללי פינת המשקיעים ‏אתמול ב- 19:53
מחיר פדיון של קרן מחקה אג״ח צמוד מדד ושאלות נוספות על שמירת ערך כסף פינת המשקיעים ‏28/10/19
כמה שאלות פינת המשקיעים ‏22/10/19
כמה שאלות טכניות קה"ש IRA פינת המשקיעים ‏9/10/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.