• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלות על אג"חים

ברווח

משתמש רשום
דירוג
3
שלום לחברי הפורום,
מס' שאלות לגבי השקעה באג"חים:

1. אם אני רוכש אג"ח עם תאריך פדיון פחות משנה, בעלות של השער האחרון שלו 115, אז אם אני אחזיק אותו עד תאריך הפידיון, אני אקבל 100 על כל אג"ח שהחזקתי? כלומר אני אפסיד כסף?

2. האם יש הגיון בתקופה זו להשקיע באג"ח לא צמוד מדד? נראה שריאלית מפסידים כסף? מה הקאצ' באג"ח צמוד מדד?

3. אם אני מעריך שהריבית תמשיך לעלות, אז לקנות אג"ח לא צמוד במחיר שוק מתחת ל100 בתקופה זה לא צעד הגיוני? כי הביקוש שלו יקטן ביחס למוצרי השקעה אחרים ואג"חים חדשים עם ריביות אטרקטיביות יותר?

4. אפשר לקבל הדגמה של איך אתם קוראים אג"ח לדוגמא ומחליטים למה לא כדאי להשקיע בו, ודוגמא עם אג"ח שאתם מחליטים שכן כדאי להשקיע בו?

4. אני שואל כי למרות שקראתי לא מעט על אג"חים, עדיין אין לי "תחושה" לזה. יעזור לי אם תוכלו לתת הסבר על מה לשים לב כשאני מנסה להחליט אם כדאי להשקיע באג"ח כזה או אחר?

1. אתה צריך לבדוק אם האגח גם יחלק קופון לפני הפדיון. אם אין קופון אז אתה צודק, שילמת 115 על משהו ששווה 100. אם יש קופון, אז תבדוק כמה תקבל במהלך השנה עד הפדיון.
2. האגח לא צמוד מפצה על סיכון האינפלציה בריבית גבוהה יותר, האגח הצמוד מגן עליך מאינפלציה, אבל בריבית מאוד נמוכה.
3. אי אפשר לענות על זה ב100%, תיאורטית אתה צודק, אבל יש עוד משתנים, למשל ככל שהריבית עולה פחות חברות ירצו להנפיק אג"ח, או שלא תוכל למצוא אג"ח בדירוג המתאים.
חפש את השרשור על אייק, יש שם מידע רלבנטי שיענה לך על הרבה שאלות.

1. אתה צריך לבדוק אם האגח גם יחלק קופון לפני הפדיון. אם אין קופון אז אתה צודק, שילמת 115 על משהו ששווה 100. אם יש קופון, אז תבדוק כמה תקבל במהלך השנה עד הפדיון.
+1
1. אם אני רוכש אג"ח עם תאריך פדיון פחות משנה, בעלות של השער האחרון שלו 115, אז אם אני אחזיק אותו עד תאריך הפידיון, אני אקבל 100 על כל אג"ח שהחזקתי? כלומר אני אפסיד כסף?
מה מספר/שם האג"ח ?

כלומר אני אפסיד כסף?
כן, אבל אתה יודע להגיד בדיוק כמה.
מה יקרה אם תשקיע את ה-100 במניה?
מה יקרה אם תשקיע את ה-100 בקרן סל?
מה יקרה אם תשקיע את ה-100 בפקדון בבנק?
מה יקרה אם תשקיע את ה-100 בזהב?

מה מספר/שם האג"ח ?
זה רק דוגמא, אבל מבוסס מציאות.

למה זה משנה? אבל בצמודים ראיתי את זה קורה יותר, כנראה אנשים רוצים לקנות ולברוח לפני הפידיון, נשמע משחק הכיסאות המוסיקלים.

כן, אבל אתה יודע להגיד בדיוק כמה.
מה יקרה אם תשקיע את ה-100 במניה?
מה יקרה אם תשקיע את ה-100 בקרן סל?
מה יקרה אם תשקיע את ה-100 בפקדון בבנק?
מה יקרה אם תשקיע את ה-100 בזהב?
מה יקרה אם לא תשקיע?

למה זה משנה? אבל בצמודים ראיתי את זה קורה יותר, כנראה אנשים רוצים לקנות ולברוח לפני הפידיון, נשמע משחק הכיסאות המוסיקלים.
בצמוד אתה לא מקבל בסוף 100, אלא 100 מוצמד למדד מאז ההנפקה.
(או את מחיר ההנפקה מוצמד למדד, אני לא בטוח)

וחוץ מזה תתחשב בקופונים כפי שכתבו לך.

2. האגח לא צמוד מפצה על סיכון האינפלציה בריבית גבוהה יותר, האגח הצמוד מגן עליך מאינפלציה, אבל בריבית מאוד נמוכה.
האגח הצמוד מגן על האינפלציה כי הריבית שלו היא הריבית הנקובה + מדד המחירים לצרכן?
זה בא לידי ביטוי בערך של התשואה השנתית?

בצמוד אתה לא מקבל בסוף 100, אלא 100 מוצמד למדד מאז ההנפקה.
(או את מחיר ההנפקה מוצמד למדד, אני לא בטוח)
רוצה לוודא שאני מבין - נניח שקנית היום ב118, זאת עסקה משתלמת רק אם אחד משני הדברים הבאים מתקיימים:
1. או שמכרת כשהמחיר היה מעל 118 וסיימת ברווח (גם אחרי עמלות ק/מ/ניהול ומיסים).
2. או שהגעת למועד הפידיון והמדד עלה כך שהוא יותר גבוה ממה שהיה כשקנית.

נכון?
מי שקונה אגח צמוד בונה על זה שהמדד יעלה ויעלה? כי הוא לא יכול לדעת תשואה עתידית עד שהוא מוכר/פודה.

מי שקונה אגח צמוד בונה על זה שהמדד יעלה ויעלה? כי הוא לא יכול לדעת תשואה עתידית עד שהוא מוכר/פודה.
אתה קצת מסתבך.

תיכנס לאג"ח צמוד ותחפש "תשואה לפדיון". נניח שזה X.
אם תחזיק עד הפדיון, הרווח שלך יהיה המדד מהיום ועד הפדיון, ועוד X לכל שנה.

דוגמה: נניח שהתשואה לפדיון היא 1% והאינפלציה בשנה הקרובה תהיה 3%, אז תקבל 4% על ההשקעה.

שלום לחברי הפורום,
מס' שאלות לגבי השקעה באג"חים:

זה נכון רק לאג"ח לא צמוד שלא אמור לחלק קופונים עד סוף חיי האג"ח.
באג"ח צמוד תקבל 100 + הצמדה מהרגע שהונפק האג"ח.
בנוסף תקבל את הקופונים הן באג"ח צמוד והן באג"ח לא צמוד (אם האג"ח אמור לחלק אותם).

2. האם יש הגיון בתקופה זו להשקיע באג"ח לא צמוד מדד? נראה שריאלית מפסידים כסף? מה הקאצ' באג"ח צמוד מדד?
לדעתי עדיף תמיד אג"ח צמוד כי יש שם הגנה מפני האינפלציה וגם בתקופות שבהן אין אינפלציה אף אחד לא מבטיח לך שהיא לא תתפרץ פתאום.

3. אם אני מעריך שהריבית תמשיך לעלות, אז לקנות אג"ח לא צמוד במחיר שוק מתחת ל100 בתקופה זה לא צעד הגיוני? כי הביקוש שלו יקטן ביחס למוצרי השקעה אחרים ואג"חים חדשים עם ריביות אטרקטיביות יותר?
כדי להחליט מה לקנות עליך להסתכל על התשואות העתידיות שלהן, לבדוק מהו זמן הפרעון (אם אתה חושב שהריבית תעלה אז עדיף אג"ח לטווח קצר. עלית הריבית גוררת ירידה בשערי האג"ח. ככל שזמן הפרעון של האג"ח ארוך יותר הירידה תהיה גדולה יותר. אומנם אם זה אג"ח צמוד הוא יחזור לערכו עד זמן הפרעון אבל אם הפרעון בעוד 25 שנה תאלץ לא למכור את האג"ח במשך 25 שנה כדי לא לצאת מופסד), האם הוא צמוד או לא צמוד (אני מעדיף צמוד כהגנה מפני האינפלציה), האם אתה רוצה אג"ח ממשלתי או קונצרני (תשואת אג"ח קונצרני גבוהה יותר אבל יש סיכון גדול יותר שהחברה שקנית את האג"ח שלה לא תוכל לפרוע אותו ותעשה עליך תספורת), דרוג האג"ח - יש 2 חברות שמדרגות והן מידרג ומעלות (עלי לציין שיש כאן בפורום אנשים שלא כל כך סומכים על הדרוגים האלו).

4. אפשר לקבל הדגמה של איך אתם קוראים אג"ח לדוגמא ומחליטים למה לא כדאי להשקיע בו, ודוגמא עם אג"ח שאתם מחליטים שכן כדאי להשקיע בו?
אתר של אג"ח מדינה צמוד מדד
תסתכל על התשואה (תשואה לעתיד) נטו. זו תשואה שנתית. כלומר אם האג"ח יפרע בעוד 3 שנים - מה שתקבל זה את התשואה הרשומה כפול 3. אם הוא יפרע בעוד 3 חודשים תקבל את התשואה הרשומה מחולקת ל - 4. כמובן שתשואה זו מובטחת רק אם תחזיק את האג"ח עד יום הפרעון.
יש שם מספרים: 1025 - פרושו שהאג"ח יפרע בשנת 2025 בחודש ה-10. 0726 - פרושו שהאג"ח יפרע בשנת 2026 בחודש ה-7.
אני מעגיף 1025 או 0726. אופציה נוספת: תברר במזרחי לדעתי יש להם פיקדון צמוד מדד לשנה בריבית 1.4%. אבל תזכור: כסף מפיקדון אפשר למשוך רק בתום התקופה.
תגגל "אג"ח מדינה צמוד", "אג"ח מדינה לא צמוד", "אג"ח קונצרני צמוד", "אג"ח קונצרני לא צמוד" - תסתכל על התוצאות: זמן פרעון, דרוג, תשואה נטו.
(אג"ח קונצרני פרושו אג"ח חברות).
יש עוד אופציה: קנית קרן נאמנות שמשקיעה במגוון רחב של חברות (כמה עשרות). אם אחת החברות לא תוכל לפרוע את האג"ח שלה - לא יגרם לך נזק גדול.

4. אני שואל כי למרות שקראתי לא מעט על אג"חים, עדיין אין לי "תחושה" לזה. יעזור לי אם תוכלו לתת הסבר על מה לשים לב כשאני מנסה להחליט אם כדאי להשקיע באג"ח כזה או אחר?
כבר ציינתי זאת בסעיפים הקודמים.

לדעתי עדיף תמיד אג"ח צמוד כי יש שם הגנה מפני האינפלציה וגם בתקופות שבהן אין אינפלציה אף אחד לא מבטיח לך שהיא לא תתפרץ פתאום.
לפי גרף מדד המחירים לצרכן https://www.bizportal.co.il/capitalmarket/indices/graphs/33383333
אם היית משקיע באג"ח צמוד בין 05.2019 ל 01.2021 היית בירידות, אני לא בטוח שזה תמיד עדיף.

רוצה לוודא שאני מבין - נניח שקנית היום ב118, זאת עסקה משתלמת רק אם אחד משני הדברים הבאים מתקיימים:
1. או שמכרת כשהמחיר היה מעל 118 וסיימת ברווח (גם אחרי עמלות ק/מ/ניהול ומיסים).
2. או שהגעת למועד הפידיון והמדד עלה כך שהוא יותר גבוה ממה שהיה כשקנית.

נכון?
לא כל כך נכון.
אם קנית משהו ב - 118 והמדד עלה ב - 5% מרגע הקניה עד לרגע המכירה (או פקיעת האג"ח) אז רק אם אתה מוכר ביותר מ - 124 (שזה 118 + 5%) - אתה תרוויח. מכירה בפחות מ - 124 פרושה הפסד. מדוע? עלית המדד (כלומר עליית מחירי המוצרים) - פרושה ירידת ערך הכסף. 124 ברגע המכירה (או פקיעת האג"ח) - שווים כמו 118 ביום הקניה.
כדי להבהיר יותר את המצב אתן לך דוגמא קיצונית מאוד: בישראל היו שנים של אינפלציה אדירה של מאות אחוזים בשנה. מה היה אילו היית משקיע כסף לפני 50 שנה בתשואה שנתית של 15% אבל ללא הצמדה (היום זו תשואה פנטסטית). אז דירה טובה בת 4 חדרים עלתה 150 אלף לירות (המטבע של אז נקרא לירה). 1 שקל חדש שווה 10000 לירות. נניח שהיית מוכר את הדירה ב - 150 אלף לירות שהם רק 15 ש"ח. משקיע אותם עם תשואה של 15%. אחרי 50 שנה היה לך 15 אלף ש"ח (פי 1000). איזו דירה יכולת לקנות היום בסכום זה?
תבין: הרווחים שנובעים עקב עליית המדד אינם רווחים אמיתיים. כאשר אתה מוכר משהו ואתה רוצה לדעת אם הרווחת או לא. עליך לקחת את מחיר הקניה, להוסיף לו את המדד עד לרגע המכירה. את התוצאה יש להחסיר ממחיר המכירה.

אם היית משקיע באג"ח צמוד בין 05.2019 ל 01.2021 היית בירידות, אני לא בטוח שזה תמיד עדיף.
הפסד שולי ביותר, ביחס לעליית המדד שבאה אחריו.

עוד משהו: אם המדד ירד כי כל המחירים נהיו זולים יותר, בדרך כלל זה לא פוגע בך.
אם כל המחירים עלו, אתה בצרות.
אז זה לא נורא להפסיד קצת כסף באג"ח צמוד בזמן של מדד שלילי.

תבין: הרווחים שנובעים עקב עליית המדד אינם רווחים אמיתיים. כאשר אתה מוכר משהו ואתה רוצה לדעת אם הרווחת או לא. עליך לקחת את מחיר הקניה, להוסיף לו את המדד עד לרגע המכירה. את התוצאה יש להחסיר ממחיר המכירה.
וביתר דיוק: יש להבדיל בין רווח ריאלי לרווח נומינלי.

לפי גרף מדד המחירים לצרכן https://www.bizportal.co.il/capitalmarket/indices/graphs/33383333
ירידות במדד המחירים הן מאוד נדירות והן קטנות מאוד. בזמן שאתה ציינת המדד ירד ב-0.9% בלבד. אם היית בודק את המדד 4 חודשים אחרי כן כבר היית לך עליה של 0.2%.
לעומת ירידות במדד שהן קטנות מאוד, עליות במדד יכולות להגיע למאות אחוזים בשנה (דוגמא: ישראל שנת 1983 או 1984) וגם יותר מכך.

אם היית בודק את המדד 4 חודשים אחרי כן
בזמן הירידות לא היה ניתן לדעת שהמדד ישנה כיוון ויעלה כפי שאנחנו יודעים היום.

אם קנית משהו ב - 118 והמדד עלה ב - 5% מרגע הקניה עד לרגע המכירה (או פקיעת האג"ח) אז רק אם אתה מוכר ביותר מ - 124 (שזה 118 + 5%) - אתה תרוויח
אבל יש עוד מקרה, שהמחיר התנפח בגלל ביקוש ועלה מעל התשואה שעליית המדד נותנת, ואז בפידיון אתה תקבל פחות ממה שקנית גם אחרי שמוסיפים את עליית המדד.

בזמן הירידות לא היה ניתן לדעת שהמדד ישנה כיוון ויעלה כפי שאנחנו יודעים היום.
אנחנו יכולים לדעת שהמדד ישנה כוון בסופו של דבר כי כך זה קרה בכל העולם בכל הזמנים.
אבל יש עוד מקרה, שהמחיר התנפח בגלל ביקוש ועלה מעל התשואה שעליית המדד נותנת, ואז בפדיון אתה תקבל פחות ממה שקנית גם אחרי שמוסיפים את עליית המדד.
אני מציע שלא תסתבך יותר מדי. תקרא את ההסברים שנתנו לך כאן. לדעתי יש כאן מספיק אינפורמציה.
כדאי שתזכור רווח אמיתי = מחיר המכירה פחות (מחיר הקניה בתוספת עלית המדד).
כלומר אם קנית אג"ח במחיר של 120 והמדד עלה ב - 10% אז אם מכרת אותו במחיר 132 - לא הרווחת ולא הפסדת. אם מכרת אותו בפחות (נגיד ב - 128) אז אתה מופסד. אם מכרת אותו ביותר (נגיד 140) אז אתה מורווח.

כלומר אם קנית אג"ח במחיר של 120 והמדד עלה ב - 10% אז אם מכרת אותו במחיר 132 - לא הרווחת ולא הפסדת. אם מכרת אותו בפחות (נגיד ב - 128) אז אתה מופסד. אם מכרת אותו ביותר (נגיד 140) אז אתה מורווח.
כדאי לסייג שאם ההוצאות האישיות שלך שונות מהמדד הכללי, אז זה לא לגמרי נכון.

עוד משהו: אם המדד ירד כי כל המחירים נהיו זולים יותר, בדרך כלל זה לא פוגע בך.
אם כל המחירים עלו, אתה בצרות.
אז זה לא נורא להפסיד קצת כסף באג"ח צמוד בזמן של מדד שלילי.

וביתר דיוק: יש להבדיל בין רווח ריאלי לרווח נומינלי.
לא בדיוק שולי:
"Hyper-Deflation was very common in the US until the Great Depression, when the effects of deflation was well understood. The green regions were deflationary periods. At various points of history, annual deflation went as far as -20%."
main-qimg-5821eaa98e0441e5d9edb728d71a572e-pjlq

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
the-hexx שאלות על אחזקת אג"חים ואירועי מס בחשבון דולרי במיטב דש שוק ההון 12
ג שאלות של מתחיל - אג"חים וקרנות מחקות אג"ח שוק ההון 32
ל שתי שאלות על אג"ח וקניה בדולר שוק ההון 1
B מספר שאלות על אג"ח שוק ההון 2
lavi השקעה פאסיבית בין 2 מדינות - סיכוני מט"ח, אג"ח ועוד שאלות שוק ההון 12
4 חישובי מס ותשואה נטו אג"ח ממשלתי לא צמוד (ישיר ודרך קרנות) וכמה שאלות נוספות שוק ההון 1
T שאלות של משקיע צעיר בנושא אג"ח שוק ההון 3
א נעים להכיר וכמה שאלות בסיסיות על אג"ח שוק ההון 5
גירסה 2 תיק השקעה, שאלות על אג"ח שוק ההון 4
M אג"ח וסיכון לטווח בינוני - שאלות שוק ההון 9
A מספר שאלות בנושא אג"ח וETF דרך ברוקר ישראלי שוק ההון 0
C כמה שאלות על אג"ח מיועדות שוק ההון 1
מ שאלות על אג"ח ומק"מ צרכנות פיננסית 13
ע עוד כמה שאלות טכניות (בחירת אג"ח, מעקב אחרי דיבידנדים ועמלות) שוק ההון 0
Oziris מס' שאלות לגבי מסך הרכישה- קניית קרן אג"ח במערכת ספרק שוק ההון 13
S שאלות בנושא תעודות סל אג"ח שוק ההון 3
G שאלות בנושא אג"ח שוק ההון 21
O שאלות אג"ח בסיסיות שוק ההון 2
ה שאלות על אג"ח שוק ההון 9
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 0
M כמה שאלות בנוגע לקופ״ג IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
MaorRocky שאלות על קרנות אמריקאיות ומס ירושה עבור אזרח ישראלי מיסים 6
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1
E דיווח רווחי הון למשקיע המתחיל דרך ברוקר זר IBKR - שאלות בסיסיות שוק ההון 8
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
M דירה ראשונה להשקעה- כמה שאלות נדל"ן 20
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
C עוש -> כספית: כמה שאלות לפני שוק ההון 27
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
פ נספח ד לדוח השנתי למס הכנסה (טופס 1324) - כמה שאלות מיסים 3
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33