• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלות למשקיע מתחיל

Family Guy

משתמש רשום
דירוג
0
שלום לכולם,
יש לי מספר שאלות לגבי השקעות בקרנות סל ואג"ח. המטרה היא השקעה לטווח של 6-8 שנים על מנת להשיג הון עצמי לרכישת דירה.
אצהיר מראש שסף הסיכון שלי גבוה - עומד מנטלית ופיננסית במקרי קיצון של נפילת ערך, מוכן להתעכב במשך ההשקעה במקרה של נפילת ערך.
פתחתי תיק השקעות לפני כרבעון, בו השקעתי כ-20 אלף ש"ח לשם "טבילת אש", כאשר בערך 60% הלכו לקרן סל הנפוצה של ishares s&p500, ועוד 40% הלכו לקרן סל של אקסלנס "קסם s&p500 מנוטרלת מט"ח" (על מנת להימנע באופן חלקי מהשפעות הדולר על חלק מסך התיק).
עבר לו רבעון, אני מרגיש יותר נוח עם ההשקעה ומתכנן להוסיף סכום של כ-60 אלף ש"ח ועוד תוספת שנתית של כ-15 אלף ש"ח.

יש לי מספר שאלות לגבי המשך ההשקעה.
1. לגבי אג"ח - נאמר שרכישת אג"ח (או קרן מחקה) מטרתה לאזן תנודתיות, כלומר שאחוז מסוים מתוך סך הסכום המושקע יהיה בעל ריבית/תשואה נמוכים מאוד אך קבועים. עד היום רוב החסכונות שלי הושקעו בקופות גמל וקופת גמל להשקעה שהביאו תשואה שנתית חיובית באופן קבוע לאורך העשור האחרון, למה לא לשים אחוז מסוים מסך ההשקעה בקופת גמל שתניב תשואה גבוהה יותר מאשר אג"ח ובתנודתיות דומה לאג"ח? האם ההבדל המשמעותי היחיד הינו דמי הניהול?
2. לגבי המשך ההשקעה - האם יש יתרון כלשהו בלהשקיע בקרנות סל שעוקבות אחרי מדדים שהתשואה ההסטורית הממוצעת שלהם דומה? לדוגמה ETF של ishares שעוקב אחרי מדדי אירופה? או שבמצב כזה עדיף כבר להשקיע באותה הקרן?
3. באופן כללי אשמח לשמוע על עוד קרנות סל שנסחרות בארץ ודומות לקרן הסל של ishares s&p500 (דמי ניהול נמוכים, ללא חלוקת דיבידנדים).

מצטער מראש על הניסוח הלא מקצועי, אני עוד לומד את המקצוע :)

נערך לאחרונה ב:
1. לגבי אג"ח - נאמר שרכישת אג"ח (או קרן מחקה) מטרתה לאזן תנודתיות, כלומר שאחוז מסוים מתוך סך הסכום המושקע יהיה בעל ריבית/תשואה נמוכים מאוד אך קבועים. עד היום רוב החסכונות שלי הושקעו בקופות גמל וקופת גמל להשקעה שהביאו תשואה שנתית חיובית באופן קבוע לאורך העשור האחרון, למה לא לשים אחוז מסוים מסך ההשקעה בקופת גמל שתניב תשואה גבוהה יותר מאשר אג"ח ובתנודתיות דומה לאג"ח? האם ההבדל המשמעותי היחיד הינו דמי הניהול?
תשואות העבר לא מעידות על תשואות העתיד.
הטענה הזאת - "עד היום קופת הגמל שלי התנהגה יפה ולכן ניתן להסיק שמסלול ההשקעה שלי בה איננו מסוכן" היא מגוכחת.
לשם השוואה זה כמו להגיד - "כבר 15 שנה אני נוהג בכבישי ישראל ועד היום לא עשיתי תאונה, לכן ניתן להסיק שנהיגה איננה דבר מסוכן"

כמו כן, האם אתה יודע באיזה מסלול קופת הגמל שלך מושקעת?
2. לגבי המשך ההשקעה - האם יש יתרון כלשהו בלהשקיע בקרנות סל שעוקבות אחרי מדדים שהתשואה ההסטורית הממוצעת שלהם דומה? לדוגמה ETF של ishares שעוקב אחרי מדדי אירופה? או שבמצב כזה עדיף כבר להשקיע באותה הקרן?
עדיף לצמצם את כמות הניירות בתיק ככל האפשר (מאותה סיבה גם אני חושב שזה מיותר ומזיק להחזיק שתי קרנות על אותו מדד)
אבל אפשר להגדיל את הפיזור מבלי להגדיל את מספר הניירות בתיק כפי שכבר צויין פה מעליי.

תודה על התשובות, מכל מלמדי השכלתי :)
עדיף לצמצם את כמות הניירות בתיק ככל האפשר (מאותה סיבה גם אני חושב שזה מיותר ומזיק להחזיק שתי קרנות על אותו מדד)
אבל אפשר להגדיל את הפיזור מבלי להגדיל את מספר הניירות בתיק כפי שכבר צויין פה מעליי.
האם הכוונה פה שאפשר להגדיל את הפיזור על ידי השקעה בקרן סל של מדד עולמי במקום קרנות סל של מדדים ששייכים לשווקים מקומיים (אירופה, סנופי)?
בנוסף, נניח ומשקיעים בקרן שצוינה לעיל (שוק גלובלי), האם עדיין יש טעם להשקיע גם במדד מקומי כגון סנופי או אירופה או שעצם זה שהחברות (או לפחות רובן) שיושבות במדדים הללו נמצאות גם באותה קרן או שזה מיותר? כמובן הכול בהסתכלות של ההסטוריה וללא התחייבות לעתיד.

האם הכוונה פה שאפשר להגדיל את הפיזור על ידי השקעה בקרן סל של מדד עולמי במקום קרנות סל של מדדים ששייכים לשווקים מקומיים (אירופה, סנופי)?
כן
בנוסף, נניח ומשקיעים בקרן שצוינה לעיל (שוק גלובלי), האם עדיין יש טעם להשקיע גם במדד מקומי כגון סנופי או אירופה או שעצם זה שהחברות (או לפחות רובן) שיושבות במדדים הללו נמצאות גם באותה קרן או שזה מיותר? כמובן הכול בהסתכלות של ההסטוריה וללא התחייבות לעתיד.
אם אתה קונה גם את ACWI וגם SP500 אז אתה נחשף לשווקים מכל העולם, אבל מגדיל את החשיפה לשוק האמריקאי ביחס לשווקים האחרים.
האם זה מיותר? תלוי בך, במטרות ההשקעה שלך, ובאמונה שלך בשוק של מדינה/יבשת ספציפית.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
E דיווח רווחי הון למשקיע המתחיל דרך ברוקר זר IBKR - שאלות בסיסיות שוק ההון 8
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 0
M כמה שאלות בנוגע לקופ״ג IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
MaorRocky שאלות על קרנות אמריקאיות ומס ירושה עבור אזרח ישראלי מיסים 6
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
M דירה ראשונה להשקעה- כמה שאלות נדל"ן 20
C עוש -> כספית: כמה שאלות לפני שוק ההון 27
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
פ נספח ד לדוח השנתי למס הכנסה (טופס 1324) - כמה שאלות מיסים 3
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
the-hexx שאלות על אחזקת אג"חים ואירועי מס בחשבון דולרי במיטב דש שוק ההון 12
3 כמה שאלות של שוכר מתחיל נדל"ן 8