• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלות לגבי מהות עבודה כמתכנת

השפוי

משתמש רגיל
דירוג
333
היי, ראיתי שבפורום יש הרבה אנשים מתעשיית ההיי טק אז חשבתי לנצל את זה.
יש לי כמה שאלות לגבי עבודה בתור מתכנת. חיפשתי ולא מצאתי פוסט דומה אז החלטתי לפתוח נושא.

רציתי להבין איך בעצם העבודה כמתכנת. למדתי שפת C. כחלק מהלימודים עשיתי תרגילים, כמובן, אבל אני לא יודע עד כמה זה דומה למה שעושים באמת בתעשייה. בשיעורי הבית הייתי צריך לחשוב איך אני כותב פתרון, במה להשתמש (למשל בערך של המשתנה או בהפניה אליו), מקרי קצה שיכולים לדפוק הכל וכו'.. ואז הייתי ניגש לכתוב. ברור לי שבמציאות כותבים הרבה יותר אבל מבחינת התהליך- זה אותו דבר? אותה חשיבה? או שזה בכלל בעיקר כתיבה?
נגיד מבנה נתונים - מתכנת צריך להחליט בעצמו באיזה מבנה להשתמש, או שבכיר כלשהו בחברה מחליט את כל הדברים האלה והמתכנתים רק כותבים את שורות הקוד?

אז לכל אלה מהיי טק פה- מה אתם בעצם עושים בעבודה?

בכל קוד שאתה כותב יש חשיבה ותכנון. אתה תלמד הכי הרבה על פרקטיקות ושיטות טובות לא מהלימודים אלא מלקרוא קוד של אנשים אחרים בעבודה, או בספריות קוד פתוח. מבני נתונים מקבלים בלימודים יותר משקל משאתה תזדקק לו באמת ביומיום. אתה תשתמש ברשימות ומילונים כל היום כל יום. מעבר לזה? אתה יחיד סגולה אם יצא לך להשתמש במחסנית בחיים האמיתיים. כל האלגוריתמים על גרפים ועצים ומבני הנתונים שלהם רלוונטיים רק למקרים מאד מאד מסויימים שאתה יכול לבלות קריירה שלמה כמפתח מבלי להתקל בהם.
יש בחירות שנכפות עליך ברמת החברה, כמו באיזה שפה כותבים או באיזה database משתמשים ויש שלא אבל זה נורא משתנה מחברה לחברה.

בכל קוד שאתה כותב יש חשיבה ותכנון. אתה תלמד הכי הרבה על פרקטיקות ושיטות טובות לא מהלימודים אלא מלקרוא קוד של אנשים אחרים בעבודה, או בספריות קוד פתוח. מבני נתונים מקבלים בלימודים יותר משקל משאתה תזדקק לו באמת ביומיום. אתה תשתמש ברשימות ומילונים כל היום כל יום. מעבר לזה? אתה יחיד סגולה אם יצא לך להשתמש במחסנית בחיים האמיתיים. כל האלגוריתמים על גרפים ועצים ומבני הנתונים שלהם רלוונטיים רק למקרים מאד מאד מסויימים שאתה יכול לבלות קריירה שלמה כמפתח מבלי להתקל בהם.
יש בחירות שנכפות עליך ברמת החברה, כמו באיזה שפה כותבים או באיזה database משתמשים ויש שלא אבל זה נורא משתנה מחברה לחברה.
לא מסכים עם הסיפא. זה נכפה עליך במערכת קיימת. אבל אם צריך להקים סרביס חדש אנחנו בוחנים במה להשתמש וזה לא בהכרח משהו שכבר קיים.

למתכנתים היקרים פה- איזו שפה הכי כדאי ללמוד באפריל 2019? למי שרוצה להשתלב בתעשייה בלי ניסיון קודם.

למתכנתים היקרים פה- איזו שפה הכי כדאי ללמוד באפריל 2019? למי שרוצה להשתלב בתעשייה בלי ניסיון קודם.
כנראה JavaScript. אבל יש לך העדפה כלשהי לתחומים מסויימים?

לא מכיר את התחומים. הייתי אוהב לבנות אתרים בתור ילד, זה נחשב? :)
כן. זה אומר שכנראה כדאי לך ללמוד front end development ולא אחד מתריסר התחומים האחרים. אף מפתח לא מכיר את כל התחומים, אתה צריך לבחור התמחות.

עולם התכנה, או בשמו היפה יותר - מדעי המחשב זה תחום מאוד רחב. אני עוסק בזה 20 שנה וזה עדיין מרגיש כמו קצה הקרחון.

בעולם האמיתי - העבודה מחולקת לפרוייקטים וטכנולוגיות
פרוייקט יכול להכיל מאות קבצי קוד, מתכנת צריך להכיר את הFLOW של המערכת, להכיר איפה לוגיקות החשובות כתובות ולהבין אותן בגדול.
לרוב, לא צריך להכיר ברזולוציות ממש נמוכות, אלא אם אתה עוסק בחלק הזה.
כמתכנת צעיר -
אתה תפתור באגים קיימים במערכת, כלומר לדעת לאתר אותם, לתקן ולקוות שלא הרסת משהו אחר.
כמו כן, אתה תפתח תכולות חדשות, שזה נותן לך המון חופש בחירה, מבני נתונים, לוגיקה, אפילו אולי מיקום בפרוייקט.
אתה עלול גם לפתח בדיקות אוטומטיות, כלומר קוד שבודק קוד של מתכנתים אחרים, מה שטוב - יש המון חופש ולא מגיע למשתמשים - תחום מדהים, אבל לא בדיוק אהוב.
לדעת שפת תכנות זה לא מספיק, צריך להדעת קונספטים, כמו תכנות מקבילי, תכנות מונחה עצמים, תכנות פרוצדורלי וכך הלאה.
למתכנתים יש תחומי התמחות, בכל תחום התמחות ישנן שפות וטכנולוגיות שיותר דומיננטיות -
אם אתה מתכנת WEB, אתה אמור לדעת javascript,css,html לכל הפחות.
אם מפתח צד שרת - אז גם כן, להכיר את השפה הרוולנטית, בד"כ שפה עלית.
אם אתה מכתנת מערכות הפעלה,אז אתה צריך לשלוט ב C ואסמבלי.
אם אתה מעוניין באיבוד תמונה ורובוטיקה אז C++ ופייתון, כמו כן, אם תדע מתמטיקה, זה רק יעזור לך.
BIG DATA - אז אתה חייב להכיר לפחות SQL ושיטות סטטיסטיות.
אם אתה רוצה לתכנת משחקים אז גם שם יש טכנולוגיות שצריך להכיר ומנועים גרפים ומנועים של פיזיקה.
סייבר - שזה להכיר לעומק מערכות הפעלה, שפות תכנות ולדעת לנצל פרצות כדי להגן על התכנה או ההפך, תחום שהוא מאוד רחב ויש חברות שמתמחות רק בו.

הכרה של שפה היא רק פן אחד - צריך להכיר גם את התשתיות שאתה רץ עליהן ואת הממשקים שאתה משתמש בהם.
למשל, אתה צריך להכיר את מערכת ההפעלה שהקוד שלך רץ עליה, ואת הסביבה שהוא רץ בה (AWS, Heroku וכו') ברמה שתאפשר לך לדבג בעיות. אם אתה משתמש בדטאבייס מסוים אתה צריך לדעת איך הוא עובד - לא ברמה של DBA אבל כן להיות מסוגל להבין איך דברים עובדים ואיך אפשר לשפר את הביצועים של הקוד שלך.
מי שעוסק בפיתוח ווב (לא משנה אם צד שרת או לקוח) חייב להכיר בצורה סבירה איך עובדים פרוטוקולים כמו HTTP או TLS, ויש עוד המון דוגמאות.

@Captain Sparo עלול לכתוב בדיקות אוטומטיות? מפתח שלא כותב יוניט טסטים ואינט טסטים אוטומטיים לקוד שלו לא היה מתקבל אצלי.

@wa11a
הכוונה היתה למשרה מלאה - QA אוטומציה.

אני כנראה אעצבן קצת אנשים אבל ב 97% מהמקרים qa זו פונקציה מיותרת.

למה אתה חושב ככה?

עולם התכנה, או בשמו היפה יותר - מדעי המחשב זה תחום מאוד רחב. אני עוסק בזה 20 שנה וזה עדיין מרגיש כמו קצה הקרחון.
לדעת שפת תכנות זה לא מספיק, צריך להדעת קונספטים, כמו תכנות מקבילי, תכנות מונחה עצמים, תכנות פרוצדורלי וכך הלאה.
למתכנתים יש תחומי התמחות, בכל תחום התמחות ישנן שפות וטכנולוגיות שיותר דומיננטיות -

עד כמה מתמטיקה חשובה / תופסת חלק?

לא המון, אבל זה מועיל. זה גם תלוי בתחום עיסוק הספציפי. רקע טוב במתמטיקה עוזר בתרגול פתרון בעיות שהוא חלק אינטגרלי בתכנות, אבל זה לא שאי אפשר לתרגל לפתור בעיות בדרכים אחרות (כמו לתכנת בפועל). ידע פרופר במתמטיקה הוא שימושי לעיתים רחוקות.

תלוי מאוד. יש משרות שבהן אין צורך בשום ידע מתמטי פרט לאריתמטיקה בסיסית ויש כאלה שדורשות ממך חיכוך עם חישובים ביום יום. היופי הוא שיש מספיק מגוון ורמות מורכבות כדי למצוא את התמהיל הנכון עבור רוב האוכלוסיה. הייתי שמח לנסות להכליל ש״בbackend יש יותר מבfrontend״ אבל זה לא נכון לדעתי ותלוי נטו מהאילוצים של הפרויקט שאתה עובד עליו והdna של החברה.
מכיר כמה חבר׳ה עם בגרות 3 יחידות שהלכה להם קשה שעובדים בתעשייה כבר כמה שנים

המקומות שבהם מתמטיקה חשובה הם לא רבים ומצריכים בדכ תואר מתקדם במדעים ולכן (כנראה) שבמצבך ידע מתמטי מתקדם לא מאוד חשוב.

נטייה מתמטית (ריאלית) כן חשובה לדעתי, בעיקר כי יש לה קורולציה לא מבוטלת עם יכולות תיכנות ברמה גבוהה.
כמובן שיש דוגמאות נגדיות אבל בגדול זה פרדיקטור לא רע.

נטייה מתמטית (ריאלית) כן חשובה לדעתי, בעיקר כי יש לה קורולציה לא מבוטלת עם יכולות תיכנות ברמה גבוהה.
כמובן שיש דוגמאות נגדיות אבל בגדול זה פרדיקטור לא רע.
בעיקר כי מלמדים את זה בתואר ראשון ברמה גבוהה אז נוצרת נסיבתיות מאולצת בין השניים, אבל הסיבתיות היא קטנה לדעתי. אם אנשים היו לומדים אותה כמות של זמן ובאותה ריגורוזית מתודולוגיות פרקטיות של פיתוח תוכנה כמו שהם היו לומדים מתמטיקה אז התוצאה הייתה אולי אפילו יותר מועילה. תדמיין את ההשפעה של ללמוד debugging ברמה של חדו״א-1.

מה אתם בעצם עושים בעבודה?
זה:
לחשוב איך אני כותב פתרון, במה להשתמש (למשל בערך של המשתנה או בהפניה אליו), מקרי קצה שיכולים לדפוק הכל וכו'.. ואז הייתי ניגש לכתוב.
בסדרי גודל שונים, הבעיות הרבה יותר גדולות, אבל זה בגדול כמו לגו...

+
לנסות להבין מה לקוחות ולהבדיל משתמשים, רוצים וצריכים, ואיך הגיוני לפתור את הבעיות שלהם.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
C כמה שאלות לגבי מכרז קרקע ברמ"י נדל"ן 4
I שאלות לגבי ניהול השקעות בקרנות למשקיעים עם אזרחות אמריקאית שוק ההון 5
כ שאלות לגבי קיזוז מס בחשבון ממוסה מיסים 2
J מספר שאלות לגבי פנסיה, דמי צבירה, ומחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
A כמה שאלות לגבי T Bills שוק ההון 4
P הוצל"פ - שאלות לגבי תיק איחוד אוף טופיק 1
ו שאלות לגבי הטרנד של סוחרים יומיים צעירים בשוק ההון שוק ההון 36
R שאלות לגבי קרנות מחקות זרות ו IRA שוק ההון 0
T שאלות לגבי משכנתא נדל"ן 5
ת שאלות לגבי החישוב של מדד STOXX EUROPE 600 שוק ההון 4
ע שאלות לגבי ברוקר זר / חשבון זר שוק ההון 0
ה שאלות לגבי ישובים הזכאים להטבות מס מיסים 0
פיטר גריפין שאלות לגבי קרנות השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
Y שאלות לגבי mlp - master limited partnership מיסים 2
Shnizelia שאלות לגבי מעבר מ-PC ל-MAC אחרי 30 שנה עם PC אוף טופיק 56
DiverGirl שאלות לגבי מק"מ שוק ההון 0
ו שאלות לגבי קרן השתלמות IRA לעצמאים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ד חישוב מח"מ ועוד שאלות לגבי תיק-השקעות-שוקולד-מריר שוק ההון 5
Y מספר שאלות לגבי תיק ל5-10 שנים הקרובות שוק ההון 10
G שאלות לגבי ביטוח מנהלים, קרן פנסיה, ושימוש בבית השקעות פרטי כסוכן פנסיוני במקום הסוכן במקום העבוד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
כ כמה שאלות לגבי קרנות סל שוק ההון 0
A שאלות לגבי קרן השתלמות ופנסיה ומעבר לחשבון IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Y שאלות תם לגבי קרן גמל להשקעה + השקעה ב-S&P 500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
T שאלות לגבי מניות SPAC שוק ההון 1
ד שאלות בסיסיות לגבי פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
S שאלות לגבי קרן השתלמות IRA + שאלות על INTERACTIVE BROKERS דרך מיטב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Y שאלות לגבי קופת גמל פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
tomchoook כמה שאלות בסיסיות לגבי IRA שוק ההון 12
H שאלות תם לגבי ira שוק ההון 5
A שאלות לגבי הקצאת תיק השקעות שוק ההון 4
A מספר שאלות לגבי קרן פנסיה\קופת גמל צרכנות פיננסית 2
R מספר שאלות לגבי תיק ממוסה ותיק פטור מס. שוק ההון 10
4 כמה שאלות לגבי השקעה בזהב דרך ETF (וכמה ספציפיות לגבי ZGLD) שוק ההון 11
O דעתכם על תיק השקעות ראשון + שאלות לגבי חלקו הסולידי + שיקולי ברוקר,IRA שוק ההון 2
D שאלות לגבי דוח שנתי לשכיר (טופס 1301 ונספחיו) מיסים 2
B 2 שאלות - לגבי בית השקעות ולגבי אופציות שוק ההון 7
S שאלות לגבי חיסכון לטווח קצר, תיק מנוהל וחיסכון בכללי שוק ההון 0
ז שאלות לגבי יציאה לפנסיה, הלכה למעשה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
V שאלות לגבי טופס 161א צרכנות פיננסית 6
Y שאלות לגבי ההשקעה באמצעות IB שוק ההון 52
T שאלות לגבי בחירת קרן נאמנות שוק ההון 0
לא חשוב שמות שאלות לגבי איגרות חוב. שוק ההון 145
Ben Dover מספר שאלות טכניות לגבי IRA שוק ההון 11
הדב מספר שאלות, לגבי המיקרו בהשקעות ודברים נוספים שוק ההון 10
V שאלות לגבי תיק ראשון שוק ההון 7
Y מתחיל, קצת שאלות לגבי השקעות ועתיד השוק שוק ההון 7