• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלות בנוגע לאסטרטגית איזון מחדש

לא חשוב שמות

משתמש רגיל
דירוג
381
צהרי יוני מצוינים לכולם :]

ברצוני לשאול מספר שאלות תיאורטיות על מנת להשביע את סקרנותי בנוגע לאסטרטגיית ה-Rebalancing.

אציין תחילה כי קראתי את מקור המידע הבא.

כעת, תרשו לי לפתוח את הדיון עם מספר שאלות:
1. בבלוג "התמונה הגדולה" מצוין שיש לבצע איזון פעמיים בשנה, בחודשים ינואר ויולי או בראש השנה ובפסח. מדוע זאת?
* מדוע דווקא שני מועדים אלו?
* האם קיימים בתי השקעות שלא יותירו את החשבון פתוח לאורך זמן אם המשקיע יאזן רק פעם או פעמיים בשנה?

2. הקצאת הנכסים החדשים שמכניסים בכל מועד איזון, ובעת פתיחת התיק מן הסתם, מתבצעת עפ"י חלוקה לאחוזים של הכספים המושקעים, ולא עפ"י קנה מידה אחר כגון יחידות של כל מוצר/פלח/אמצעי השקעה?
* אם התשובה היא "בוודאי!", כיצד ניתן לחשב מקרים מבלבלים מעט יותר כגון מכירה של X% מניות על מנת לרכוש Y% אג"ח? או במקרה ממש מבלבל בו גם מכניסים כסף חדש לתיק וגם מוכרים וקונים?
* האם מלבד חישוב אחוזים, קיימים חישובים נוספים שיש לדעת בבואנו לאזן את התיק?
* משיהו כבר המציא קובץ אקסל בעניין? ;)

3. אם אדם נוקט בטקטיקת "Time-and-threshold", עם Threshold של 5% ומבצע איזון פעמיים בשנה:
א. האם זה מהלך לא אופטימלי כיוון שתחילה יהיה מדובר בתיק קטן מאוד, ועדיף להוזיל עלויות? במצב זה מוטב שאדם זה יאזן רק פעם בשנע?
ב. האם מוטב שהוא ישקול אחוזי סף אחרים?

4. מהם השיקולים שיש לקחת בנוגע לאשליית האחוזים?
לדוגמה, אם בשביל להשאיר יחס שווה של 50-50% בין אג"ח ומניות, אדם נאלץ להזרים 9999999$ לפלח המנייתי בשביל לשמור על היחס הזה, כיצד הוא ייחלץ מהמכשול? וכיצד כמות הכסף שהוא מוכן לאבד מתקשרת לנקודה זו?

5. האם קיימים עקרונות עזר על מנת להמשיך לאזן כמתוכנן במצבי משבר עולמי או מדיני?
להבנתי מהמקור שציינתי קודם, כאשר פורץ משבר או שהשוק צומח מאוד, לרוב המשקיעים קשה מאוד לדגול באסטרטגיית האיזון שהם הציבו לעצמם.

6. באילו מצבים מוטב למשקיע לסטות מאסטרטגיית האיזון שקבע לעצמו?
* ובפרט, מה עליו לעשות במקרים כגון סיכון מנפיק או עלייה דרסטית בריבית (כמו בשנות הייצוב לדוגמה) שהופכת את האג"ח שהוא מחזיק ללא רלוונטי? האם מותר לסטות מאסטרטגיית האיזון או שיש לקנות בסה"כ אמצעי/מוצר אחר ולהמשיך עם אותה אסטרטגיה כנר לרליו?

שאלות פחות מהותיות בשלב זה:
7. יתכן מועד איזון בו מוצר מסוים לא יהיה זמין לקנייה?

8. האם פעולת האיזון לוקחת זמן? אם אדם נתן פקודת מכירה – כמה זמן ייקח למוצר להימכר?

תודה רבה לך מקרב לב! אם קראת עד כאן.. :]

נערך לאחרונה ב:
וואי
אני צריך לחכות לרשת 5G עד שההודעה נטענת....:roll:

מחליטים על מתי מכניסים כסף לתיק בהתאם להכנסות הצפויות ובהתאם לחלוקה לנכסים.
פעמיים בשנה זה אחלה. לא חייב להיות בראש השנה ובפסח.

יכול להיות שבתי השקעות יעשו בעיות למי שרק קונה פעמיים בשנה וזהו. יכול להיות שלא יעשו כלום.

דוגמה קונקרטית:
חלוקה 50-50
סכום ראשוני: 20
מניות: 10 אגח: 10

הפקדה פעמיים בשנה = כל 6 חודשים
במשך 6 חודשים - חוסך 4 , כל ה4 מיועדים להיכנס לתיק כי אין לי משהו אחר לעשות עם הכסף הפנוי.

עברו 6 חודשים ראשונים.
המניות ירדו ושוות 7. האגח ירד ושווה 9.
9 ועוד 7 שווה 16. ועוד כסף חדש 4 שווה 20.
חצי מ20 שווה 10.
זאת אומרת שכל פלח ראוי שישקול עכשיו 10 לאור ההקצאה הראשונית שלנו.
לכן קונים 3 מניות ו1 אגח וחזרנו ל50-50.
אחרי שישה חודשים שוב אותו סיפור.

4. מהם השיקולים שיש לקחת בנוגע לאשליית האחוזים?
לדוגמה, אם בשביל להשאיר יחס שווה של 50-50% בין אג"ח ומניות, אדם נאלץ להזרים 9999999$ לפלח המנייתי בשביל לשמור על היחס הזה, כיצד הוא ייחלץ מהמכשול? וכיצד כמות הכסף שהוא מוכן לאבד מתקשרת לנקודה זו?
למה צריך להזרים כסף כדי לאזן את התיק? מאזנים עם מה שיש כבר בתיק. בדוגמא שלך מוכרים אגח וקונים מניות, לא צריך להזרים כסף חדש.

5. האם קיימים עקרונות עזר על מנת להמשיך לאזן כמתוכנן במצבי משבר עולמי או מדיני?
להבנתי מהמקור שציינתי קודם, כאשר פורץ משבר או שהשוק צומח מאוד, לרוב המשקיעים קשה מאוד לדגול באסטרטגיית האיזון שהם הציבו לעצמם.
ממה שקראתי פה בבלוג משבר הוא הזדמנות לקנות במחיר נמוך לכן מאזנים כרגיל ואם הכל הולך business as usual נהנים במיוחד כשהשוק משתקם.

חשבת אולי לתת לאיש מקצוע לנהל את הכסף שלך? אני לא חושב שזה בשבילך וחבל שתעשה לעצמך נזק
תגובה מסקרנת ולא עניינית בה-בעת. זאת לא חוכמה גדולה לזרוק הערה שלא בהכרח מתקשרת לדיון ולברוח. מנגד, מסקרן אותי לדעת אילו נקודות מהודעתי הראשונה גרמו לך להסיק זאת?

אולי נקודה זו?
* אם התשובה היא "בוודאי!", כיצד ניתן לחשב מקרים מבלבלים מעט יותר כגון מכירה של X% מניות על מנת לרכוש Y% אג"ח? או במקרה ממש מבלבל בו גם מכניסים כסף חדש לתיק וגם מוכרים וקונים?

בכל מקרה, אשמח אם תוכל להסביר את עצמך.

עברו 6 חודשים ראשונים.
המניות ירדו ושוות 7. האגח ירד ושווה 9.
9 ועוד 7 שווה 16. ועוד כסף חדש 4 שווה 20.
חצי מ20 שווה 10.
זאת אומרת שכל פלח ראוי שישקול עכשיו 10 לאור ההקצאה הראשונית שלנו.
לכן קונים 3 מניות ו1 אגח וחזרנו ל50-50.
אחרי שישה חודשים שוב אותו סיפור
תודה רבה על הדוגמה המלמדת. זה סידר איזו קובייה או שתיים לגבי המידע התיאורטי אותו קראתי.

וואי
אני צריך לחכות לרשת 5G עד שההודעה נטענת....:roll:
אתה רומז שעלי לקצר את תוכן הודעותיי? D:

תגובה מסקרנת ולא עניינית בה-בעת. זאת לא חוכמה גדולה לזרוק הערה שלא בהכרח מתקשרת לדיון ולברוח. מנגד, מסקרן אותי לדעת אילו נקודות מהודעתי הראשונה גרמו לך להסיק זאת?

אולי זה בגלל שכל הדיון הזה על תיק ההשקעות שלך נמרח כבר על פני כמה שבועות ועל עשרות עמודים ואיכשהו זה נראה שאתה עדיין לא סגור על שום חלק בו?

בכל מקרה, יש פה כמות לא הגיונית של שאלות על נושא כל כך פשוט כמו איזון וחלק מהשאלות הזויות ברמה של חוסר הבנה מוחלט בנושא (וזאת הסיבה שמוריארטי הציע מה שהציע) או טרולינג.

לא מסכים איתכם, סך הכל אגוז קשה לפיצוח,
אני מאמין שעוד 30 שנה הוא יזכר בשרשורים האלה ויצחק בעודו משקיע מחדש ידנית בפעם האלף כי ככה הוא התרגל :)

אני מאמין שעוד 30 שנה הוא יזכר בשרשורים האלה ויצחק בעודו משקיע מחדש ידנית בפעם האלף כי ככה הוא התרגל :)
עם עוד 30 שנה כל זה לא ממוכן אז משהו ממש לא בסדר. לשם השוואה בארהב יש לך את betterment ו-wealthfront שבהם הכל ממוכן, החל מהפקדה תקופתית מחשבון הבנק לחשבון ההשקעות, השקעה בקרנות הסל, איזון מחדש באופן שמטיב מיסויית ועוד.
וגם אני יכול לחתום בוודאות שעם כמות הסרבול ש @לא חשוב שמות בונה לתיק ובפרט ממקום של חוסר ידע התחלתי - התיק שלו הולך להשתנות לא משנה כמה הוא יחפור. משתי סיבות - 1. אותו תהליך מחשבתי שמייצר סרבול עכשיו ייצר סרבול חדש/נוסף/אחר אח״כ. 2. הוא ילמד דברים חדשים אח״כ (זה רק טבעי) וזה ישנה לו את מערכת השיקולים השברירה גם ככה מספיק בשביל לשנות את התיק.
אני לא חושב שיש בזה משהו פסול, רק מציין אבחנה שאולי @לא חשוב שמות עצמו לא מודע אליה.

זה נכון, עודני מחפש את מפצח האגוזים.

עוד יותר נכון... אך לא הבנתי מה זה אמור להוכיח להם בדיוק?

אני לא חושב שיש בזה משהו פסול, רק מציין אבחנה שאולי @לא חשוב שמות עצמו לא מודע אליה.
מודע אליה. זו אחת הסיבות לסיבוך שלי כביכול.

מערכת השיקולים השברירה
איזו מערכת שיקולים אינה נחשבת לשברירה? מישהו רשם איזשהו צ'ק ליסט של שיקולים לגבי אסטרטגיות השקעה כלשהן?

בכל אופן, אל תצאו מנקודת הנחה שאפעל בהתאם למסקנות הפוסט הזה. אני רק מעוניין להרחיב את הידע התיאורטי בשביל להבין מה אותו חשבון השקעות מנוהל יעשה או שאולי לא אשקיע בכלל D:

בכל מקרה, יש פה כמות לא הגיונית של שאלות על נושא כל כך פשוט כמו איזון וחלק מהשאלות הזויות ברמה של חוסר הבנה מוחלט בנושא (וזאת הסיבה שמוריארטי הציע מה שהציע) או טרולינג.
ואולי מדובר באיזשהו פער שבין ציפיות חברי הפורום המושקעים המון זמן, לבין הידע וההבנה הריאליים של אנשים אשר כלל לא מושקעים בשוק ההון?

בכל אופן, זה היה עוזר לי מאוד אם היית מוכל לציין אילו מבין שאלותיי היו כלכך הזויות.

אולי זה בגלל שכל הדיון הזה על תיק ההשקעות שלך נמרח כבר על פני כמה שבועות ועל עשרות עמודים ואיכשהו זה נראה שאתה עדיין לא סגור על שום חלק בו?
אני דווקא חושב שזה החלק הכי נכון ומדוייק ש @לא חשוב שמות עושה
לא משקיעים במה שלא מבינים
זה שלוקח לו זמן להבין, זה גם בסדר וטבעי
רק משאלת השאלות ופירוקן, זה מסמל על נסיון להבין
וזה חשוב יותר מלנסות, לא להצליח ו rage quit

ואולי מדובר באיזשהו פער שבין ציפיות חברי הפורום המושקעים המון זמן, לבין הידע וההבנה הריאליים של אנשים אשר כלל לא מושקעים בשוק ההון?

בכל אופן, זה היה עוזר לי מאוד אם היית מוכל לציין אילו מבין שאלותיי היו כלכך הזויות.
שאלות 4, 7 ו- 8 נראות כמו שאלות שהסיבה היחידה שהן שם זה כדי שיהיו הרבה שאלות בת'רד.
גם שאר השאלות עוסקות יותר בטפל מבעיקר, ויכלת לענות לעצמך על רובן (וכנראה גם על חלק מהשאלות ששאלת בת'רד על הפלח המנייתי שלך) אם היית מבין את הקונספט הבסיסי של מה זה איזון ולמה עושים אותו (זה מוסבר בלינקים ששמת בהודעה הראשונה, אבל יכול להיות שהסבר של הסולידית בבלוג יהיה לך יותר ברור).

שאלות 4, 7 ו- 8 נראות כמו שאלות שהסיבה היחידה שהן שם זה כדי שיהיו הרבה שאלות בת'רד.
גם שאר השאלות עוסקות יותר בטפל מבעיקר, ויכלת לענות לעצמך על רובן (וכנראה גם על חלק מהשאלות ששאלת בת'רד על הפלח המנייתי שלך) אם היית מבין את הקונספט הבסיסי של מה זה איזון ולמה עושים אותו (זה מוסבר בלינקים ששמת בהודעה הראשונה, אבל יכול להיות שהסבר של הסולידית בבלוג יהיה לך יותר ברור).
תודה רבה על ההתייחסות. דבריך דווקא הרגיעו אותי.

אני דווקא חושב שזה החלק הכי נכון ומדוייק ש @לא חשוב שמות עושה
לא משקיעים במה שלא מבינים
זה שלוקח לו זמן להבין, זה גם בסדר וטבעי
רק משאלת השאלות ופירוקן, זה מסמל על נסיון להבין
וזה חשוב יותר מלנסות, לא להצליח ו rage quit
:$

תודה רבה על החיזוק החיובי!

ואם נוכל לחזור אל הנושא ברשותכם, אני רואה שהשאלות לא "באות בטוב" לאלו שמסוגלים להשיב עליהן, אז תרשו לי למקד את עיקר תהיותיי ולסיים את הדיון:

1. איזון פעמיים בשנה, ינואר ויולי, Good enough?

2. סף של 5% הוא ריאלי או אידאלי מידי?

3. האם ישנם מצבים שעשויים להצדיק סטייה מאסטרטגיית האיזון שנקבעה בתחילת הדרך?

שבת שלום לכולם.

1. איזון פעמיים בשנה, ינואר ויולי, Good enough?
לגמרי.

2. סף של 5% הוא ריאלי או אידאלי מידי?
אם אתה מוכר כדי לאזן אז זה נמוך מדי לדעתי. לא הייתי מוכר כדי לאזן מתחת ל10%.

אם אתה מתכנן לבדוק את התיק בין זמני האיזון אז אתה יכול לקבוע סף מסויים שבמידה והתיק חורג ממנו אתה מאזן (בלי קשר אם הגיעה העת). אבל זה ממש לא חובה ואפשר גם פשוט לדבוק בפעמיים בשנה בזמנים קבועים.

. איזון פעמיים בשנה, ינואר ויולי, Good enough?
אכן
כל מועד שתחקוק באבן הוא מועד שתצטרך לעמוד בו ולבצע את הפעולות
תסגור זאת עם עצמך ותבצע
סף של 5% הוא ריאלי או אידאלי מידי?
הוא ריאלי, למרות שיתכן שיהיה בסטייה יותר גדולה לזמן קצר, זה פשוט חלק מתנודות הרגילות של השוק
אם מצבך השתנה, מבחינת הכנסות ו\או מבחינת הוצאות, אולי סכום כסף שלא חשבת שיהיה ברשותך נכנס לתמונה, ואולי תרצה להקצות את החלק השמרני דווקא לגביו
אולי תרצה לבצע הוצאה לא קטנה בשנים הקרובות ותרצה שדווקא החלק הזה מהתיק יקבל תשומת לב בסיכון נמוך יותר

או במקרה ממש מבלבל בו גם מכניסים כסף חדש לתיק וגם מוכרים וקונים?
מה מבלבל בזה?
שווי התיק הכולל + הכסף המוכנס = 100%
את הסכום הזה תכפיל באחוז של הפלח הספציפי וכך תדע כמה הוא צריך להיות שווה (משם מאוד פשוט לדעת אם צריך למכור או לקנות :) )

אכן
כל מועד שתחקוק באבן הוא מועד שתצטרך לעמוד בו ולבצע את הפעולות
תסגור זאת עם עצמך ותבצע

הוא ריאלי, למרות שיתכן שיהיה בסטייה יותר גדולה לזמן קצר, זה פשוט חלק מתנודות הרגילות של השוק

אם מצבך השתנה, מבחינת הכנסות ו\או מבחינת הוצאות, אולי סכום כסף שלא חשבת שיהיה ברשותך נכנס לתמונה, ואולי תרצה להקצות את החלק השמרני דווקא לגביו
אולי תרצה לבצע הוצאה לא קטנה בשנים הקרובות ותרצה שדווקא החלק הזה מהתיק יקבל תשומת לב בסיכון נמוך יותר
+1
אם אחוז החיסכון לתיק שלך עולה משמעותית אז אולי שווה להפקיד כל רבעון ולא כל חצי שנה.
כדאי לחשב עמלות אל מול תשואה צפויה (היסטורית כמובן).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
Z כמה שאלות בנוגע לדו"ח שנתי מיסים 2
D שאלות בנוגע לפנסיה וביטוח לאומי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
K שאלות בנוגע לניהול סיכונים התפתחות אישית 7
S שאלות בנוגע למחקר לפני קניית דירה ראשונה להשקעה - בדגש על התחדשות עירונית נדל"ן 11
TheOneTech שאלות בנוגע להליכים אחרי פטירת בן אדם אוף טופיק 12
G שאלות בנוגע להתנהלות מול קרן פנסיה בין עבודות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
C שאלות בנוגע למציאת עבודה בשנה ב במדעי המחשב התפתחות אישית 17
A שאלות טכניות בנוגע לקרנות ישראליות חשופות למטח שוק ההון 2
L כמה שאלות בנוגע לקרנות מחקות שוק ההון 7
A 2 שאלות בנוגע לאפיקי השקעה ״בטוחים״ שוק ההון 5
Almoni שאלות בסיסיות בנוגע להשקעה בקרנות מחקות בארץ שוק ההון 5
M כמה שאלות בסיסיות בנוגע למיסוי צרכנות פיננסית 3
מ שאלות בנוגע לפנסיה וקרן השתלמות שוק ההון 1
W שאלות בנוגע להפסדי הון ומגן מס שוק ההון 5
A כמה שאלות בנוגע לקרן השתלמות IRA שוק ההון 1
ק שאלות בנוגע לעלות ילדים צרכנות פיננסית 21