1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

שאלה על מזעור דמי ניהול ומציאת זהב

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י Django, ‏8/12/18.

1. Django

Django משתמש רשום

שלום רב,

אני עוקב אחר הבלוג מספר שנים, ולאחרונה מעוניין להתחיל להשקיע.

הצלחתי להחליט על הנכסים שאני מעוניין לכלול בתיק ההשקעות שלי. בגדול, מדובר על וריאציה מסוימת של תיק הארי בראון, עם אחוז רב יותר של השקעה במניות, ופיזור המניות על פני שלושה שווקים (עם חפיפה). כלומר, אלה הנכסים שאני מעוניין לכלול בתיק:
    • מניות (ארה"ב, עולמי, ישראל)
    • זהב
    • אג"ח ממשלתי ארוך
    • מזומן
    הייתי בטוח שאת עיקר העבודה סיימתי, עם החלטה גורלית זו, וכעת כל מה שנותר הוא לפתוח חשבון השקעות בבנק, ולרכוש את הנכסים בהתאם לסימולים שעלו בזמנו (ינואר 2017) בפוסט "25 תיקי השקעות להרכבה עצמית", בתיקים 1 (100% מניות) ו-11 (הארי בראון):

https://www.hasolidit.com/25-תיקי-השקעות-להרכבה-עצמית

שאלתי היא - האם אני מפספס משהו?
    האם אני נדרש לשלב נוסף של מחקר עדכני, לבדוק האם הניירות שהומלצו שהוזכרו בזמנו הם עדיין הניירות הטובים ביותר, מבחינת דמי ניהול? האם זה דבר שמשתנה?
    אם כן, אני מודה שאני לא בטוח מה השיטה הטובה ביותר לבדוק זאת זה - בפרט, איך ניתן לבדוק מי הם כל הניירות שמחקים אותו מדד. אולי זו שאלה ממש בסיסית, ואני מצטער אם כן, אבל אני מניח שגם שאלות טיפשיות עדיף לשאול ולא להדחיק..
    בנוסף - האם צריך לבדוק את זה כל הזמן? הרי עוד שנה ייתכן שיהיו ניירות אחרים שעושים בדיוק מה שעושים הניירות בתיק שלי, אך עם דמי ניהול עדיפים, לא? בניגוד למה שחשבתי, שמרגע שיצרת תיק, עיקר תפקידך הוא לא לפעול בפזיזות, ולאזן את האחוזים בין הנכסים בתיק מעת לעת.

למעשה, בכלל לא חשבתי על האפשרות שצריך לבדוק את דמי הניהול (לאור זה שהפוסט כלל ניירות ספציפיים), עד שניסיתי לבנוק תיק וירטואלי באתר של הבנק, והוא פשוט לא מצא את הסימול של זהב שנכתב בפוסט ("קסם זהב (סימול: 1093160)"). זה אומר שהנייר הזה כבר לא קיים?

ושוב, מצטער אם מדובר בשאלה טיפשית, או שהתשובה נמצאת ממש מול העיניים שלי פה באתר ובפורום, והצלחתי בכישרון רב לפספס אותה.

תודה לעונים ותודה לסולידית על הבלוג הנפלא הזה (:

נעם בלה בלה אוהב/ת את זה.
  2. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

קרנות ישראליות משנות את דמי הניהול שלהן לרעה, זאת כמובן בעיה כי צריך לעקוב
    קרנות אמריקאיות עושות בדיוק את ההיפך (מורידות ד"נ) אבל נדרשת המרת מט"ח
    משקיע צריך להחליט מה עולה לו יותר וכמה זה עלול להשתנות בעתיד
    כמה עולה לרכוש את התיק במכה, כמה עולה לרכוש את התיק בחלקים (אחת לרבעון\חודש\חצי שנה)
    כמה עולה להחזיק את התיק, היום מחר ובעתיד הרחוק (עם עוד כסף צבור)
    מה תדירות האיזונים ומה טווח ההשקעה

מבלי לבלבל אותך, שים לב שהארי בראון הוא תיק שמטרתו שימור הון, אמנם אתה מגביר את כמות המניות אבל לא בטוח שהפלחים הנוספים שלך בתיק ימלאו את תפקידם (אם בכלל)

לא חשוב שמות אוהב/ת את זה.
  3. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

על כמה חשבת? ולכמה שנים התיק הזה (או שהוא אמור להיות תיק נצחי)?
    למה אתה רוצה תיק לשימור הון?

כל תעודות הסל הפכו להיות קרנות סל בגלל הרפורמה האחרונה. מעניין שהם שינו סימולים.

4. Django

Django משתמש רשום

כלומר, אם אכן ארכוש קרן ישראלית, נדרש (ומשמעותי?) לעקוב לאורך זמן אחרי דמי הניהול שלה ולהשוות לקרנות אחרות?
    אם כן, שואל שוב - יש דרך פשוטה למצוא את כל הקרנות הישראליות שמחקות אותו מדד?

לגבי הפלחים הנוספים - מה הכוונה? תוכל בבקשה להרחיב?

חשבתי על חלוקה זהה בין ששת הנכסים (3 מדדי המניות, זהב, אג"ח, מזומן). כלומר, 50% מהתיק הוא מניות.
    בעיקרון הרציונל העיקרי שלי מאחורי ההשקעה הוא רצון שהכסף שלי יתחיל לעשות משהו, ולא סתם יישב בבנק. ניסיתי לאזן בין תיק שישיג רווח גבוה בסיכוי גבוה יחסית (מניות) לבין תיק נטול סיכון יחסית (הארי בראון). אני בן 25, ככה שמדובר בתיק לשנים רבות קדימה.

אז כיצד ניתן למצוא את קרן הסל המקבילה לתעודת הסל המקורית?

5. Yoss

Yoss משתמש בכיר

כן. גם במידה ולא יהיה כדאי להחליף החזקה קיימת (משיקולי מס) עדיין תוכל להתחיל לקנות מאותו זמן את הקרן הטובה יותר.
    שאלה טובה. היה אפשר באתרים כמו פאנדר, לאומי טרייד ועוד (לא לפי מדד, אבל כן לפי ענפים). מאז הרפורמה אני לא ממש מצליח. בפאנדר אני מצליח לראות קרנות נאמנות, אבל לא קרנות סל. אפשר גם לחפש את שם המדד באתרים כאלו.
    עבור תעודה ספציפית- בדיווחים שלה במאיה.

Django, קפה שחור ו-חתול לילה אוהבים את זה.
  6. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

התיק הזה מכיל אגח אמריקאי ודולרים, וגם מניות אמריקאיות. ממש לא בטוח שהמקבילות הישראליות יתנו את אותי אפקט, ואפילו לא ברור שבראייה קדימה התיק המקורי יתח את אותו אפקט.

Django אוהב/ת את זה.
  7. Django

Django משתמש רשום

כלומר, גם אילו הייתי בוחר בתיק הפשוט ביותר, של השקעה 100% במניות, בעזרת קרן מחקה של MSCI World עם דמי ניהול מינימליים, עדיין ייתכן שבפועל היה עדיף לי לרכוש קרנות שונות מעת לעת?

8. Rahash

Rahash משתמש ותיק

כן, אלא אם היית קונה קרן אמריקאית (ונגארד) או אירית (בלאקרוק) שלרוב לא נוטות להעלות את דמי הניהול, אלא להיפך.

9. Django

Django משתמש רשום

ומה השיקולים העיקריים נגד קנייה של קרן כזו? המרת מט"ח? מה זה בעצם אומר?

הרעיון של נכס אחד קבוע נשמע לי מאוד קורץ. בלי צורך באיזון תקופתי, בלי צורך בבדיקת דמי ניהול כל פעם מחדש. רק לדעת ש "אתה צעיר, יש לך חיסכון קטן, אתה משקיע אותו במניות ונותן לשוק לעשות את שלו [לטוב ולרע]".

10. cypriano de rore

cypriano de rore משתמש ותיק

האם אתה מבין את הרציונל שעומד מאחורי תיק הארי בראון?
    מה הסיבה שלך להגדלת הפלח המנייתי?

באיריות אני לא מבין.
    בנוגע לאמריקאיות - מס עיזבון, עמלות ק/מ גבוהות יותר, עמלות המרת מט״ח וסיכון מט״ח.
    דעתי האישית היא שלטווח ארוך השיקולים בעד עולים בהרבה על השיקולים נגד אבל זו רק דעתי ואני אדם זר באינטרנט שאין לסמוך עליו!
    ג.נ.
    מחזיק קרנות אמריקאיות

11. Koodoo

Koodoo משתמש רשום

קיים מס עיזבון על קרנות אמריקאיות גם אם הן מוחזקות בחשבון מסחר ישראלי (בנק / מיטב דש / איי בי איי וכו׳)?

12. Yoss

Yoss משתמש בכיר

אין שום סיכון מט"ח בהחזקת <VOO> מול החזקת <MTF סל (S&P 500 (4D> (לדוגמה).

cypriano de rore ו-FIYaacov אוהבים את זה.
  13. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

תלוי איפה
    גם בקרן ישראלית על מדד זר ממירים לך את השקלים למטבע הרלוונטי, זה פשוט שקוף לך.
    בכל מקרה כשאתה קונה מניות, זה לא באמת משנה המטבע שהם נקובים בו.

קיים מס עזבון תיאורטי, גם אם הם מוחזקות. הערכה שלי שעם השנים הבנקים ובתי השקעות בישראל ידווחו לאמריקאים יותר ויותר מידע, אבל זה סתם ניחוש.

Koodoo ו-cypriano de rore אוהבים את זה.
  14. cypriano de rore

cypriano de rore משתמש ותיק

נכון. לא הייתי בטוח שלזה הוא התכוון.

כלומר כל ההמרות והפרשי המט״ח אמורים להיות מגולמים בתנודות הקרן?

15. Yoss

Yoss משתמש בכיר

נראה לי אבל שרוב הקרנות הישראליות מחזיקות את רוב הכסף בפקדונות שקליים...

16. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

נכון, אבל המינוף על החוזים גורם להשפעה להיות זהה מבחינה דולרית.

17. Yoss

Yoss משתמש בכיר

מבחינת עלויות המרת מט"ח (לא חשיפה)?

18. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

ביחס לעלויות המרה בנק/בית השקעות ישראלי (150 פיפס ומעלה), כנראה שיש להם עלויות המרה הרבה יותר טובות.
    לעומת IB בכלל לא בטוח.

19. Yoss

Yoss משתמש בכיר

אוקי אנסה להבהיר את השאלה שלי-
    העובדה שהם מחזיקים בעיקר שקלים, והמעקב נעשה באמצעות חוזים, לא אומרת שהם חוסכים המרות בפועל, ובהתאם עמלות המרה? (בלי קשר לשאלה כמה עולה להם להמיר כל שקל - הם פשוט צריכים להמיר הרבה פחות שקלים, לא?)

20. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

נשמע נכון.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
שאלה לגבי קרן השתלמות מחקה מדד פינת המשקיעים ‏ביום שבת ב- 20:14
שאלה של חייל משוחרר שרוצה להשקיע פינת המשקיעים ‏ביום שבת ב- 18:35
קרן מחקה אג"ח - שאלה על אירועי ריבית/פרעון פינת המשקיעים ‏7/1/19
שאלה לגבי כלל תיק ההשקעות בIRA פינת המשקיעים ‏5/1/19
שאלה על סינגפור פינת המשקיעים ‏31/12/18
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. המשך גלישתך באתר מאשרת את השימוש בעוגיות דפדפן.