• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

שאלה לגבי wash sale

Mr LA

משתמש ותיק
דירוג
59
קודם כול אני רוצה להבהיר שאני שואל רק במטרה להבין וללמוד, אני מודע לזה ש-wash sale זה לא חוקי (או לכל הפחות תחום אפור בארץ) ולא מתכוון לבצע שום פעולה שעוברת על החוק.

אז ממה שהבנתי הרעיון ב-wash sale הוא למכור מניה בהפסד כדי ליצור מגן מס, ואז לקנות אותה שוב (מיידית או לאחר זמן קצר) כדי להשאיר את ההחזקה בה במחיר הנמוך.
מה שאני לא מבין זה איך זה חוסך, הרי לאחר הקנייה המחודשת של המניה, מחיר הקנייה (שלפיו מחושב הרווח) הוא יותר נמוך, ואז במוקדם או במאוחר כשאני ארצה לממש את הרווחים אני אשלם מס מוגדל.

דוגמה כדי להבהיר את העניין:
נניח שקניתי יחידה אחת של מניה X במחיר 100 דולר. המניה ירדה ל-90 דולר, מכרתי וקניתי אותה שוב. נוצר לי מגן מס של 10 דולר שהשתמשתי בו כדי לממש רווחים ממניה Y (שורה תחתונה = יצאתי ברווח של 10 דולר ללא מס).
אחרי שנה מניה X עולה ל-110 דולר ואני מחליט לממש רווחים. אני מוכר אותה ברווח של 10 דולר (ביחס למחיר המקורי של 100 דולר למניה) ומשלם 5 דולר מס (בגלל מחיר הקנייה הזול יותר). כלומר, הרווחתי עליה 5 דולר.

הרווח הנקי הכולל שלי הוא 10 דולר על מניה Y ו-5 דולר על מניה X, כלומר 15 דולר.
מצד שני, אם לא הייתי עושה את הקומבינה הזאת, הייתי מוכר את מניה Y ברווח של 10 דולר ומשלם 2.5 דולר מס (רווח נקי של 7.5 דולר) ואת מניה X ברווח של 10 דולר עם רווח נקי של 7.5 דולר - גם כאן, הרווח הכולל שלי הוא 15 דולר.

אז בשורה התחתונה, הרווח הכולל הוא אותו רווח, ולא יצא לי שום דבר מכל הקומבינה הזאת. אז מה כל הרעש על wash sale ולמה בארה"ב החליטו לאסור על זה?

FIYaacov

מודרטור
דירוג
14,872
אז מה כל הרעש על wash sale ולמה בארה"ב החליטו לאסור על זה?
1. בארץ זה לא אסור.
2. בארה"ב ניתן לקזז הפסדי הון עם כל הכנסה (ולא רק רווחי הון), ולכן "אסרו" על זה.

הסיבה שכתבתי "אסרו" היא שזה לא אסור. פשוט לא תוכל לקחת את המכירה הספציפית הזאת כהפסד לצרכי קיזוז מול הכנסות אחרות בדוח השנתי.

מה שכן עם עושים פעולת מכירה כזאת בחשבון ממוסה ואז רוכשים את אותה מניה בחשבון פרישה (שלך או של קרוב משפחה) אז הסנקציות יותר מחמירות.

נעם בלה בלה

משתמש בכיר
דירוג
2,154
מה שאתה מפספס זה שאתה לא מוכר רק את הני"ע הזה. בהנחה שאתה מחזיק שני ניירות ערך, ששניהם עולים ויורדים אבל בטווח הארוך עולים.
נייר A עלה ונייר B ירד. אתה יכול למכור את שניהם, לקבע את הרווח בA ולא לשלם מס. עכשיו נכון שעל נייר B אתה מתחיל את חישוב המס שלך ממקום נמוך יותר, אבל על A ממקום גבוה יותר. עכשיו אם B עולה וA יורדת אתה מוכר את שתיהן שוב וקונה בחזרה, ושוב מממש רווחים בלי לשלם מס. אפשר להגיע ככה לכל הפחות לדחיית מס רצינית ביותר, ייתכן גם שלאי תשלום מס בכלל.

לכן זה לא חוקי.

קפה שחור

משתמש בכיר
דירוג
10,036
מה שאתה מפספס זה שאתה לא מוכר רק את הני"ע הזה. בהנחה שאתה מחזיק שני ניירות ערך, ששניהם עולים ויורדים אבל בטווח הארוך עולים.
נייר A עלה ונייר B ירד. אתה יכול למכור את שניהם, לקבע את הרווח בA ולא לשלם מס. עכשיו נכון שעל נייר B אתה מתחיל את חישוב המס שלך ממקום נמוך יותר, אבל על A ממקום גבוה יותר. עכשיו אם B עולה וA יורדת אתה מוכר את שתיהן שוב וקונה בחזרה, ושוב מממש רווחים בלי לשלם מס. אפשר להגיע ככה לכל הפחות לדחיית מס רצינית ביותר, ייתכן גם שלאי תשלום מס בכלל.

לכן זה לא חוקי.
לא כזה נכון שבנכס שנוטה לעלות עשרות אחוזים במספר שנים
זה תעלול רק להתחלת ההשקעה
אחרי 10 שנים לא יהיה מה למכור בהפסד אלא אם אתה מוכר LIFO
וגם זה חוקי

נעם בלה בלה

משתמש בכיר
דירוג
2,154
לא כזה נכון שבנכס שנוטה לעלות עשרות אחוזים במספר שנים
זה תעלול רק להתחלת ההשקעה
אחרי 10 שנים לא יהיה מה למכור בהפסד אלא אם אתה מוכר LIFO
וגם זה חוקי
אלא אם אתה מכניס עוד ניירות חדשים כל הזמן. במקרה של מדדים זה אפילו קל יותר, כי על כל מדד יש המון קרנות מחקות שהן די אותו דבר.
רוב המשקיעים עדיין אקטיביים, ולא סביר שיחזיקו באותן מניות לעשרות שנים אלא ימכרו כשיסיימו את הסיבוב שלהם.

adamshalev

מודרטור
דירוג
22,709
כאמור, חוקי לחלוטין.
במקרה הכי גרוע פקיד שומה יערער על המכירה ולא יכיר בהפסד.

קפה שחור

משתמש בכיר
דירוג
10,036
אלא אם אתה מכניס עוד ניירות חדשים כל הזמן. במקרה של מדדים זה אפילו קל יותר, כי על כל מדד יש המון קרנות מחקות שהן די אותו דבר.
רוב המשקיעים עדיין אקטיביים, ולא סביר שיחזיקו באותן מניות לעשרות שנים אלא ימכרו כשיסיימו את הסיבוב שלהם.
התכוונתי לאותו הנכס בדיוק
בישראל זה חוקי
כל מי שחושב אחרת (או אמריקאי), יכול לבצע שינויים בנכסים הנרכשים

Mr LA

משתמש ותיק
דירוג
59
הבנתי, תודה רבה לכולם על ההסברים! :)

החושב

משתמש ותיק
דירוג
275
אתה מפספס את הכלל היסודי של דיני מיסים "מס נדחה הוא מס נחסך". דחיית מס זהו יתרון מס אדיר (שגובהו כגובה הריבית * שיעור רווח ההון * שנות האחזקה).

אם יש לי רווחים שאני רוצה לממש, אני יכול להשתמש בהפסד שנוצר מהמכירה כדי לדחות את תשלום המס על אותם רווחים ממומשים.

דרך אגב, גם משקיעים פסיביים צריכים לממש רווחים, למשל בעת איזון תיק.

וכמו שאמרו לעיל, זה חוקי לגמרי. יתרה מכך, העובדה שזה חוקי לגמרי, הינה אחת הסיבות העיקריות לאבחנה בין רווחים הוניים לפירותיים.

שלמה 123

משתמש ותיק
דירוג
238
מה קשור קרנות חדשות בדיוק למגיני מס כנגד הפסדי הון?

נעם בלה בלה

משתמש בכיר
דירוג
2,154
מה קשור קרנות חדשות בדיוק למגיני מס כנגד הפסדי הון?
באתי לצטט את המשפט המקורי אליו הגבתי, אבל זה דבילי, הוא הרי עדיין שם, מצוטט בתגובה שלי אותה ציטטת.

אז לא הבנתי מה לא הבנת

נעם בלה בלה

משתמש בכיר
דירוג
2,154

שלמה 123

משתמש ותיק
דירוג
238
צריך קרן חדשה כדי שיהיה מגן מס.
מה בדיוק השימוש במגיני מס והאם בסוף כל שנה צריך לבדוק איזה קרנות בהפסד ומקזז את הפסדי המס עם ריווחי קרן אחרת בסוף השנה הבאה? מה אם אני בIB ורוצה לרכוש אותם ארבע קרנות כל הזמן?

נעם בלה בלה

משתמש בכיר
דירוג
2,154
מה אם אני בIB
אז אתה אדם יותר טוב ממני.

מה בדיוק השימוש במגיני מס
מוכרים קרן שהפסידה ומקבלים מגן מס, ואם מוכרים קרן שהרוויחה מקזזים את מגן המס במקום לשלם. זה בגדול. אני לא יודע אם אני הבן אדם הנכון לענות לשאר השאלות שלך בהקשר הזה. אני לא נוהג כך, ובדצמבר 2018 לא מימשתי קרנות הפסדיות בשביל מגן המס כשיכולתי. זה נראה לי משחק עם השוליים של השוליים.
הרי אם הייתי מוכר וקונה את IVV כשירד ל260, זה היה הבסיס החדש שלי למס רווחי הון והיום זה כבר ב330.

כל היופי בגישה של הסולידית היא מיעוט בפעולות וחסכון בעמלות. אני די נצמד לזה.

שלמה 123

משתמש ותיק
דירוג
238
הע
אז אתה אדם יותר טוב ממני.

מוכרים קרן שהפסידה ומקבלים מגן מס, ואם מוכרים קרן שהרוויחה מקזזים את מגן המס במקום לשלם. זה בגדול. אני לא יודע אם אני הבן אדם הנכון לענות לשאר השאלות שלך בהקשר הזה. אני לא נוהג כך, ובדצמבר 2018 לא מימשתי קרנות הפסדיות בשביל מגן המס כשיכולתי. זה נראה לי משחק עם השוליים של השוליים.
הרי אם הייתי מוכר וקונה את IVV כשירד ל260, זה היה הבסיס החדש שלי למס רווחי הון והיום זה כבר ב330.

כל היופי בגישה של הסולידית היא מיעוט בפעולות וחסכון בעמלות. אני די נצמד לזה.
העמלות ממש זולות בIB וגם בברוקר ישראלי והשאלה אם זה משתלם כלכלית וקידום בסיס המס משתלם כי משלמים פחות מס

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ד שאלה של מתחיל לגבי איזון בין אג"ח למניות שוק ההון 3
ש שאלה לגבי פקדונות שוק ההון 1
H שאלה לגבי עמלות כרטיס אשראי והאם בגלל הלוואה לא ניתן לעזוב. צרכנות פיננסית 7
O שאלה לגבי מיסים על כספי פיצויים בגיל פרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
כ שאלה לגבי דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ו שאלה טכנית לגבי אג"ח ישראלית שוק ההון 12
H שאלה לגבי מארגין קול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
ג שאלה לגבי זכייה בדירה בהנחה נדל"ן 3
ח שאלה לגבי השקעה בעזרת הלוואה שוק ההון 21
9 שאלה של מתחילים לגבי עמלות בהשקעה בקרן מחקה מדד S&P 500 שוק ההון 8
Y שאלה לגבי פיצול של העברת משכורת לטובת הטבות בשני בנקים שונים צרכנות פיננסית 22
M שאלה לגבי מטרייה ביטוחית וביטול קיזוז פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
Itaigrin שאלה לגבי הלוואת בלון צרכנות פיננסית 2
klayhamn שאלה לגבי ETF ו-NAV שוק ההון 13
L שאלה לגבי תהליך אישור תמ"א 38/פינוי-בינוי נדל"ן 4
tomchoook שאלה טכנית לגבי קניה בלאומי טרייד ברוקרים ופלטפורמות מסחר 3
ת ביטוח מבנה - שאלה לגבי אמירה ששמעתי צרכנות פיננסית 1
H שאלה לגבי MSCI ACWI שוק ההון 16
W שאלה לגבי הלוואה בריבית 0 שוק ההון 24
ב שאלה לגבי סעיפי "הרווח הריאלי" בטופס 1399 - עסקת מס שבח. מיסים 0
O שאלה לגבי מס על ריבית בארה"ב. מיסים 21
E שאלה היפותטית לגבי חבות מס הכנסה + בט"ל למי שעובד חלק מהשנה מיסים 5
aminadav שאלה לגבי 6 כללי אצבע להרכבת תיק השקעות. בשביל לישון בשקט צריך להיות מוכן להפסיד את הכל, לא רק חצי, לא? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 24
M שאלה לגבי מיסוי שוק ההון 6
M שאלה לגבי מינוף. נדל"ן 24
S שאלה היפותטית לגבי אבטלה אוף טופיק 7
M שאלה לגבי מה עוד ניתן לעשות על מנת להגיע לפרישה מוקדמת. פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 73
c881 מידי פעם עולה שאלה לגבי לרכוש דירה עם בני משפחה פוסטים מאיכות נמוכה 22
A שאלה לגבי RSU ברכישת חברה שוק ההון 1
ד שאלה לגבי קניית דירה מכונס נכסים נדל"ן 2
A שאלה לגבי נספח 1322 כאשר אין מכירות בשנת המס מיסים 1
עייף ומותש סעמק שאלה לגבי דמי ניהול ב s&p שוק ההון 29
S שאלה לגבי השקעה בהלוואות P2P השקעות אלטרנטיביות 6
O שאלה טכנית לגבי טופס 1301 מקוון: דיווח מס הכנסה ליחיד מיסים 1
T שאלה לגבי קניית כמות של יחידות באיגרת חוב ממשלתית לפני השלב הרציף בבורסת תל אביב שוק ההון 0
ד שאלה עקרונית לגבי מינוף צרכנות פיננסית 1
C שאלה לגבי אינפלציה והיפר-אינפלציה צרכנות פיננסית 12
M שאלה לגבי חישוב מצבי בתיק ההשקעות. שוק ההון 3
Sp0 שאלה לגבי מס רווחי הון מיסים 2
D שאלה לגבי ניוד כספי פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S שאלה די מעניינת לגבי הקשר בין ביטוח צד ג' לרכב לבין מינימליזם ואנטי-צרכנות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
ttmoon שאלה לגבי חשבון השקעות עצמאי אל מול קרן השתלמות (מעבר להפקדות מעסיק) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D שאלה לגבי זכויות בדירה שרשומה על זוג נדל"ן 5
R שאלה טכנית לגבי ספר פקודות פוסטים מאיכות נמוכה 0
TheOneTech שאלה לגבי איחוד חבילות במשלוח מאליאקספרס אוף טופיק 4
H שאלה לגבי הלוואות בשני חשבונות בבנקים שונים צרכנות פיננסית 8
Harvey שאלה לגבי הפוסט - שוקולד מריר (ועוד 24 תיקי השקעות) במבחן הקורונה דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 97
E שאלה לגבי קרנות מחקות שוק ההון 3
E שאלה של מתחילים לגבי מכירה של ETF שוק ההון 2
L שאלה לגבי קרן בלאקרוק ACWI שוק ההון 3

נושאים דומים

למעלה