• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

שאלה לגבי אג"ח

Oziris

משתמש ותיק
דירוג
58
שלום,

ממש לפני רכישת קרנות אג"ח, אני מתלבט ומעוניין להבין את היתרון ברכישת אג"ח הללו:

KTF קסם ממשלתי צמוד 2-5 שנים + אי.בי.אי סל שקלי ריבית קבועה 2-5

לעומת קרן אג"ח כללי כלשהי (הכוונה לאג"ח ישראלי).
האופציה הראשונה היא בעלת מח"מ קצר יחסית + צמודת מדד+בעלת ריבית קבועה, אך האם האופציה השניה לא כוללת את האופציה הזו ואף נרחבת מכך ?

אם תפקיד האג"ח להוות את החלק הלא מנייתי - מדוע לא לבחור במדד נרחב ככל הניתן ?

מקווה שהסברתי את ההתלבטות ותודה

ברננקי

משתמש בכיר
דירוג
1,501
האופציה הראשונה היא בעלת מח"מ קצר יחסית + צמודת מדד+בעלת ריבית קבועה, אך האם האופציה השניה לא כוללת את האופציה הזו ואף נרחבת מכך ?
גם האופציה השניה כוללת חשיפה לאפיק השקלי והצמוד.
מכיוון שהמח"מ של המדד הרחב יותר גבוה יחסית, ורבים מעוניינים במח"מ קצר יותר (למשל עקב חשש מעליית ריבית).

TunaGolem

משתמש בכיר
דירוג
8,118
אם כל האג"ח הן של אותה מנפיקה, מה תורם רוחב המדד?

Oziris

משתמש ותיק
דירוג
58
אם כל האג"ח הן של אותה מנפיקה, מה תורם רוחב המדד?
האם העקרונות הנוגעים לבחירה בקרנות מחקות מדדי מניות נרחבים ככל הניתן (עליהם יש הסכמה באופן כללי) אינם נכונים לחלק האג"חי?
הטיעון של @ברננקי לגבי המח"מ - מובן לי.
עדיין לא כ"כ ברור מדוע פיזור גדול ככל הניתן עם קרן אג"חית כללית, הכוללת את שני המדדים החלקיים שציינתי אך לא רק אותם - אינו טוב יותר מבחירה בשתי הקרנות הללו בלבד. (ובנוסף 'לחסוך' דמי ניהול של קרן אחת).

TunaGolem

משתמש בכיר
דירוג
8,118
האם העקרונות הנוגעים לבחירה בקרנות מחקות מדדי מניות נרחבים ככל הניתן (עליהם יש הסכמה באופן כללי) אינם נכונים לחלק האג"חי?
רק לאג"ח קונצרניות (או ממשלתיות בעייתיות).

לא כ"כ ברור מדוע פיזור גדול ככל הניתן עם קרן אג"חית כללית, הכוללת את שני המדדים החלקיים שציינתי אך לא רק אותם - אינו טוב יותר
שוב, מה מועיל פיזור בין אגרות של אותה מנפיקה?

בחירה

משתמש ותיק
דירוג
85
בספרות ההשקעות הפסיביות בעולם, למשל ברנשטיין או סולין, הם אכן ממליצים להשקיע בקרן מנייתית עולמית (או בקרן מנייתית ארצות הברית ועוד קרן עולמית) ובקרן אג"חית כללית. אפשר לראות במעקב ארוך טווח אחרי תשואות בשוק האמריקאי שהמדד של כלל האג"חים עלה יותר מהמדד של האג"חים הממשלתיים של ממשלת ארצות הברית.

בשוק הישראלי היו לאחרונה כמה תספורות כואבות, וגם הריבית בתקופה האחרונה היא נמוכה יחסית לממוצע הרב שנתי. לכן יש אנשים (ולהבנתי כולל הסולידית עצמה, לפי הפוסט שלה) שהחליטו לקנות רק אג"ח ממשלתי (בגלל שלא סומכים על האג"חים הקונצרניים בשוק הישראלי) ורק בעלי מח"מ קצר. זאת בניגוד לפילוסופיה הכללית של השקעה בלי לתזמן את השוק ובמדד רחב. זאת מתוך הנימוק שהחלק האג"חי בתיק אמור לספק יציבות.

לי עצמי אין נתונים. למשל חסר לי הנתון לדעת האם לאורך זמן מדד תל בונד, שהוא מדד האגחים הכללי הישראלי, עלה מעל למדד האגחים הממשלתיים או לא. אשמח לדעת את הנתון הזה.

Oziris

משתמש ותיק
דירוג
58
תודה רבה לכולם!

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
6,407
לי עצמי אין נתונים. למשל חסר לי הנתון לדעת האם לאורך זמן מדד תל בונד, שהוא מדד האגחים הכללי הישראלי, עלה מעל למדד האגחים הממשלתיים או לא. אשמח לדעת את הנתון הזה.

יש נתונים כאלה באתר של הבורסה.
נראה שבטווח של 5-10 שנים מדד תל-בונד 20 התנהג דומה מאוד למדד הממשלתי הכללי.

ג.נ. : משיקולי פיזור אני מחזיק את שניהם בתיק.

Benjamin W

משתמש בכיר
דירוג
7,133
שים לב גם למגוון סוגי האג"ח: שחר, גליל, גילון.
ועקומת התשואות...

TunaGolem

משתמש בכיר
דירוג
8,118
ולהבנתי כולל הסולידית עצמה, לפי הפוסט שלה
לסולידית יש טיעון אחר: הסיכון של האג"ח הקונצרניות מקורלץ עם הסיכון של המניות של אותן החברות, לכן הוספתן לתיק לא משפרת את התשואה לאותה תנודתיות.
אם מדברים על בדיקה אמפירית, ניתן לראות שהאג"ח הקונצרניות לא מופיעות על העקום היעיל ההסטורי (בטווח של התיקים הנורמליים). בניגוד לטענה זו, לטענה האמפירית שאת הבאת, אין משמעות, מכיוון שהיא בוחנת תשואה של נכס אחד, בהתעלמות מהסיכון שלו ומהמתאם עם יתר הנכסים.

בחירה

משתמש ותיק
דירוג
85
הערה אחרת:
שמתם לב שיש עכשיו אגח ממשלתי עוד יותר ארוך? 0347

ושאלה אחרת:
למה לא לקנות בחלק האגחי דווקא אגחים ארוכים? הרי הם האגחים שנותנים את התשואה הכי גבוהה. אני משקיעה לטווח ארוך, ואני בשלב שבו אני בונה את התיק, אז אני יכולה להחזיק בהם עד לפדיון. ולקנות בהמשך אגחים אחרים שיתנו תשואה יותר גבוהה. האגחים מהווים נכס מניב, הם נותנים ריבית כל שנה. ככל שהריבית הזאת יותר גדולה, כך התיק של יגדל יותר מהר בריבית דריבית, לעומת האגחים הקצרים שלא נותנים כמעט כלום. אם אני צריכה לאזן את התיק, אז אאזן לפי מחיר השוק של המניות ושל האגחים באותה עת.

בחירה

משתמש ותיק
דירוג
85
אם מדברים על בדיקה אמפירית, ניתן לראות שהאג"ח הקונצרניות לא מופיעות על העקום היעיל ההסטורי (בטווח של התיקים הנורמליים). בניגוד לטענה זו, לטענה האמפירית שאת הבאת, אין משמעות, מכיוון שהיא בוחנת תשואה של נכס אחד, בהתעלמות מהסיכון שלו ומהמתאם עם יתר הנכסים.

לא הבנתי.
על איזו "טענה זו" אתה מדבר ועל איזו "טענה אמפירית" אתה מדבר. על איזה "נכס אחד" אתה מדבר. באמת שאני רוצה להבין. אפשר פרוט?
אתה אומר שמבחינה אמפירית האגח לא עוזר לבנות תיק יעיל, אז זה טיעון חזק מבחינתי. אני הרי בדיוק אמרתי שאין לי את הנתונים. אני באה מתחום המדעים. אז עובדות הן מנצחות מבחינתי.

ברננקי

משתמש בכיר
דירוג
1,501
למה לא לקנות בחלק האגחי דווקא אגחים ארוכים? הרי הם האגחים שנותנים את התשואה הכי גבוהה. אני משקיעה לטווח ארוך, ואני בשלב שבו אני בונה את התיק, אז אני יכולה להחזיק בהם עד לפדיון. ולקנות בהמשך אגחים אחרים שיתנו תשואה יותר גבוהה. האגחים מהווים נכס מניב, הם נותנים ריבית כל שנה. ככל שהריבית הזאת יותר גדולה, כך התיק של יגדל יותר מהר בריבית דריבית, לעומת האגחים הקצרים שלא נותנים כמעט כלום. אם אני צריכה לאזן את התיק, אז אאזן לפי מחיר השוק של המניות ושל האגחים באותה עת.
ברוב התיקים שאני מכיר, תפקיד האג"ח הוא לא לתת תשואה מקסימלית. זה התפקיד של המניות. לאג"ח לרוב תפקיד אחר (להוות חלק יציב, ולעיתים גם להוות נכס עם קורלציה הפוכה למניות). לכן, ובמיוחד אם המטרה היא להיות חלק יציב, נדרש מח"מ לא ארוך. צריך לזכור שלאג"חים ארוכים סיכון גדול. אם את עמידה לסיכון גבוה ומעוניינת בתשואה גבוהה, כנראה שעדיף לקחת את הסיכון הזה במניות ולא באג"חים ארוכים.

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
6,407
הערה אחרת:
שמתם לב שיש עכשיו אגח ממשלתי עוד יותר ארוך? 0347

מה יקרה למחיר שלו כשהריבית תעלה בחזרה ל- 3% ?
כמה כסף זמין יהיה לך אז להשקיע באג"ח שנותן 3%, אם תקני עכשיו את האג"ח הארוך, או אם לא תקני אותו?

בחירה

משתמש ותיק
דירוג
85
מה יקרה למחיר שלו כשהריבית תעלה בחזרה ל- 3% ?
התשואה שלו היא כבר כיום 3% נטו לאחר מס. (%2.9)

אם את עמידה לסיכון גבוה ומעוניינת בתשואה גבוהה.
זו דווקא לא תשואה גבוהה, אבל היא דווקא כן בטוחה. היא בטוחה עד שנת 47.

אם המחיר של האגח ירד, אני אאזן את התיק עם הרווחים מהמניות, ואקנה עוד אגח. בעקרון, אם היו אגח ממשלתיות שהיו נותנות, נניח, 8% בשנה אז אין שום סיבה להחזיק מניות בכלל. (כך זה היה כשנכתב הספר "your money or your life"). לאחרונה דווקא מכרתי אגחים ארוכים ברווח וקניתי etf.

לא ממליצה וכו'. כל אחד יעשה מה שהוא מבין.

ברננקי

משתמש בכיר
דירוג
1,501
זו דווקא לא תשואה גבוהה
התכוונתי למה שאת התכוונת:
הם האגחים שנותנים את התשואה הכי גבוהה

אבל היא דווקא כן בטוחה. היא בטוחה עד שנת 47.
זה נכון (ובמיוחד כשמסתכלים על הצמודים, ובהנחה שהמדינה לא תקרוס). אבל, כשמסתכלים על פרק זמן של 30 שנה (אורך האג"ח הנ"ל), מעניין להשוות את התשואה בתרחיש הכי גרוע שאי פעם קרה במניות (באותו אופק השקעה), לתשואה המובטחת של האג"ח הזה. (אם את לא יודעת איך למצוא את המידע, אתן לינק)

בעקרון, אם היו אגח ממשלתיות שהיו נותנות, נניח, 8% בשנה אז אין שום סיבה להחזיק מניות בכלל
הם נתנו פעם 8%, ועדיין היה מתשלם להחזיק מניות (כי תשואת הדיבידנד השוותה את עצמה לסדר גודל של תשואת האג"חים)

נערך לאחרונה ב:

TunaGolem

משתמש בכיר
דירוג
8,118
על איזו "טענה זו" אתה מדבר
האג"ח הקונצרניות לא מופיעות על העקום היעיל ההסטורי

על איזו "טענה אמפירית" אתה
במעקב ארוך טווח אחרי תשואות בשוק האמריקאי שהמדד של כלל האג"חים עלה יותר מהמדד של האג"חים הממשלתיים של ממשלת ארצות הברית.

על איזה "נכס אחד" אתה מדבר.
אג"ח קונצרניות.

אתה אומר שמבחינה אמפירית האגח לא עוזר לבנות תיק יעיל, אז זה טיעון חזק מבחינתי. אני הרי בדיוק אמרתי שאין לי את הנתונים. אני באה מתחום המדעים. אז עובדות הן מנצחות מבחינתי
במקרה גם אני מתחום המדעים.
קחי את העקום היעיל ההסטורי משנות השבעים, כאשר מתחשבים בארבעה נכסים: אג"ח ממשלתיות ארוכות, ממשלתיות קצרות, מניות ואיזה קונצרניות שתרצי. אפשר לראות אותו בportfoliovisualizer.com. ראי שהקונצרניות לא מופיעות בתיקים עם 50% מניות ומעלה.
אכן, טיעון חזק.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א שאלה לגבי תשואות אג"ח שוק ההון 6
M שאלה לגבי תשואה של אג"ח ספציפי שוק ההון 0
S שאלה בסיסית לגבי קרנות אג"ח קונצרני שוק ההון 3
לא חשוב שמות שאלה טכני לגבי קרנות נאמנות של אג"ח ישראלי שוק ההון 2
S שאלה לגבי אג"ח שוק ההון 10
S שאלה לגבי אג"ח קצר שוק ההון 16
Z שאלה לגבי בחירת קרן אג"ח מחקה שוק ההון 1
V שאלה לגבי אג"ח שוק ההון 8
N שאלה לגבי ההבדל בין רכישת אג"ח ישירות לבין קרנות אג"ח שוק ההון 12
H שאלה לגבי MSCI ACWI שוק ההון 16
W שאלה לגבי הלוואה בריבית 0 שוק ההון 24
ב שאלה לגבי סעיפי "הרווח הריאלי" בטופס 1399 - עסקת מס שבח. מיסים 0
O שאלה לגבי מס על ריבית בארה"ב. מיסים 21
E שאלה היפותטית לגבי חבות מס הכנסה + בט"ל למי שעובד חלק מהשנה מיסים 5
aminadav שאלה לגבי 6 כללי אצבע להרכבת תיק השקעות. בשביל לישון בשקט צריך להיות מוכן להפסיד את הכל, לא רק חצי, לא? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 24
M שאלה לגבי מיסוי שוק ההון 6
M שאלה לגבי מינוף. נדל"ן 24
S שאלה היפותטית לגבי אבטלה אוף טופיק 7
M שאלה לגבי מה עוד ניתן לעשות על מנת להגיע לפרישה מוקדמת. פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 73
c881 מידי פעם עולה שאלה לגבי לרכוש דירה עם בני משפחה פוסטים מאיכות נמוכה 22
A שאלה לגבי RSU ברכישת חברה שוק ההון 1
ד שאלה לגבי קניית דירה מכונס נכסים נדל"ן 2
A שאלה לגבי נספח 1322 כאשר אין מכירות בשנת המס מיסים 1
עייף ומותש סעמק שאלה לגבי דמי ניהול ב s&p שוק ההון 29
S שאלה לגבי השקעה בהלוואות P2P השקעות אלטרנטיביות 6
O שאלה טכנית לגבי טופס 1301 מקוון: דיווח מס הכנסה ליחיד מיסים 1
T שאלה לגבי קניית כמות של יחידות באיגרת חוב ממשלתית לפני השלב הרציף בבורסת תל אביב שוק ההון 0
ד שאלה עקרונית לגבי מינוף צרכנות פיננסית 1
C שאלה לגבי אינפלציה והיפר-אינפלציה צרכנות פיננסית 12
M שאלה לגבי חישוב מצבי בתיק ההשקעות. שוק ההון 3
Sp0 שאלה לגבי מס רווחי הון מיסים 2
D שאלה לגבי ניוד כספי פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S שאלה די מעניינת לגבי הקשר בין ביטוח צד ג' לרכב לבין מינימליזם ואנטי-צרכנות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
ttmoon שאלה לגבי חשבון השקעות עצמאי אל מול קרן השתלמות (מעבר להפקדות מעסיק) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D שאלה לגבי זכויות בדירה שרשומה על זוג נדל"ן 5
R שאלה טכנית לגבי ספר פקודות פוסטים מאיכות נמוכה 0
T שאלה לגבי איחוד חבילות במשלוח מאליאקספרס אוף טופיק 4
H שאלה לגבי הלוואות בשני חשבונות בבנקים שונים צרכנות פיננסית 8
Harvey שאלה לגבי הפוסט - שוקולד מריר (ועוד 24 תיקי השקעות) במבחן הקורונה דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 97
E שאלה לגבי קרנות מחקות שוק ההון 3
E שאלה של מתחילים לגבי מכירה של ETF שוק ההון 2
L שאלה לגבי קרן בלאקרוק ACWI שוק ההון 3
M שאלה לגבי קרן השתלמות ותיק השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
A שאלה תיאורטית לגבי ברוקרים שוק ההון 6
M שאלה לגבי אחוז משיכה קבוע בתיק ממונף פי 2 שעוקב מצויין שוק ההון 25
M שאלה לגבי לקיחת משכנתא נדל"ן 8
ג שאלה לגבי מכירה של ניירות ערך שוק ההון 5
H שאלה לגבי ishares s&p information technology של בלקרוק שוק ההון 5
O שאלה לגבי פתיחת חשבון בTD. שוק ההון 3
S שאלה לגבי קרן vxus שוק ההון 36

נושאים דומים