• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלה לבעלי 3 נכסים ומעלה

uwillneverknow

משתמש רגיל
דירוג
26
יש לי מטרה להיות בעל מספר נכסים מניבים חוץ מהנכס שאני גר בו כעת.
לא מעוניין בהשקעה בנדלן בחו"ל משום שאני לא מבין בחוקי המס והרגולציה במקומות אחרים בעולם.
אני חוסך בשנה באיזור ה- 65000 ש"ח. האם יש לי סיכוי להגשים את החלום הזה ?
הרי אם אני חוסך במשך 10 שנים יהיה לי רק 650000 מה שמספיק אולי לדירה בפריפריה . ברור לי שאפשר להתמנף . (כרגע אני ממונף בסכום לא גבוה).
השאלה איך אני מתחיל. כמה עליי לחסוך בשלב הראשון , איפה אני בוחר להשקיע בארץ- שהרי במרכז רב הדירות הן מ- 1.8 צפונה, ונניח אני מתמנף וקונה דירה להשקעה ב- 1.2 מיליון שמניבה לי שכירות של 2500/3000 איך אני ממשיך הלאה לנכס הבא ? האם רצוי להעדיף 2 דירות בפריפריה במקום דירה אחת ?
או שבכלל אין לי סיכוי כי החסכונות השנתיים שלי נמוכים ?

אשמח לשמוע מבעלי יותר מ-2 נכסים איך התחילו.

לא מעוניין בהשקעה בנדלן בחו"ל משום שאני לא מבין בחוקי המס והרגולציה במקומות אחרים בעולם.
מבין את החשש ואני שותף לו, אבל זה משהו שאפשר ללמוד ואפשר גם לשלם עבור ליווי מקצועי ברכישה הראשונה כדי שיחזיקו לך את היד. זה סוג של מחסום שחבל שזה יהיה מה שיעצור אותך (קל להגיד, אני יודע).

הרי אם אני חוסך במשך 10 שנים יהיה לי רק 650000 מה שמספיק אולי לדירה בפריפריה .
אז תחסוך 5 שנים ותתמנף.

*אין לי שלושה נכסים, סתם נדחפתי.

האם יש לי סיכוי להגשים את החלום הזה ?
אני חוסך בשנה באיזור ה- 65000 ש"ח. האם יש לי סיכוי להגשים את החלום הזה ?
בקלות, בערד לדוגמא תוכל לרכוש דירות ב400K ש"ח, כלומר 240K הון עצמי ו200K משכנתא, כלומר בערך כל 3.5 שנים תוכל לרכוש דירה נוספת.

קלות, בערד לדוגמא תוכל לרכוש דירות ב400K ש"ח, כלומר 240K הון עצמי ו200K משכנתא, כלומר בערך כל 3.5 שנים תוכל לרכוש דירה נוספת.
על אילו פרמטרים אתה מסתכל בבואך לרכוש נכס בעיר שאינה עיר מגורייך ? ואיזה משקל אתה נותן לכל אחת מהנקודות ?

על אילו פרמטרים אתה מסתכל בבואך לרכוש נכס בעיר שאינה עיר מגורייך ? ואיזה משקל אתה נותן לכל אחת מהנקודות ?
אני לא רוכש אבל אם כן הייתי רוכש אז קודם כל הייתי חורש את השכונה הספציפית בה אני מכוון אליה, פרמטרים:
1. סוג אוכלוסיה, איכותה, יכולת התשלום שלה, רמת הסיכון שלה, כמה אני רוצה להתעסק עם אוכלוסיה כזו.
2. הגירה שלילית או חיובית מהעיר והשכונה.
3. צפי להשבחה עתידית של העיר, מוקדי תעסוקה, תחבורה ציבורית וכו'
4. האם היא מושכת יזמים, קבלנים ומשקיעים? רואים אתרי בנייה? רואים מנופים? יש הרבה עסקאות?
5. אפשרויות השבחה, האם יש היתכנות לתמ"א 38? זכויות בנייה לא מנוצלות? פינוי-בינוי?
6. מי הם השכנים.
7. מה דרגת התחזוקה של הבניין.
8. כמה זה רחוק ממני.
9. האם אני מכיר שם מישהו אישית או מקצועית.
10. האם יש לי ערך מוסף כלשהו על פני משקיע מקומי.

יה, איכותה, יכולת התשלום שלה, רמת הסיכון שלה
תודה.
האם בחנת ערים שונות בארץ בהתאם לפרמטרים אילו ? האם יש שכונות מסוימות/ערים בארץ שעונות לדעתך על קריטריונים אילו ? שמתומחרות נמוך משווי השוק ועם צפי לעליה ?
היכן ניתן למצוא מידע על הגירה שלילית מהעיר ?
יא מושכת יזמים, קבלנים ומשקיעים?
איך ניתן לדעת אם מושכת משקיעים ?

יש לי מטרה להיות בעל מספר נכסים מניבים חוץ מהנכס שאני גר בו כעת.
העיקר שיהיו נכסים מניבים? לא משנה התשואה והתזרים החודשי?

הרי אם אני חוסך במשך 10 שנים יהיה לי רק 650000 מה שמספיק אולי לדירה בפריפריה . ברור לי שאפשר להתמנף . (כרגע אני ממונף בסכום לא גבוה).
אם אתה משקיע ולא חוסך, יהיה לך יותר. כמובן שזה מחייב גמישות וסיבולת סיכון.

השאלה איך אני מתחיל
מבין מה התזרים החודשי הרצוי, מחשב את סיבולת הסיכון וסיכויי התשואה הפוטנציאלית, מבין מה ההון הנדרש, מכין תוכנית איך להגיע לסכום.

האם בחנת ערים שונות בארץ בהתאם לפרמטרים אילו ?
את ת"א בחנתי היטב, קצת את ר"ג, קצת את חיפה.
האם יש שכונות מסוימות/ערים בארץ שעונות לדעתך על קריטריונים אילו ?
על איזה קריטריונים? קריטריונים שלי זה לאו דווקא קריטריונים שלך, מה גם זה תלוי בתקציב שלך.
שמתומחרות נמוך משווי השוק ועם צפי לעליה ?
נכס בפחות ממחיר השוק אפשר (לנסות ובספק) למצוא בכל מקום.
היכן ניתן למצוא מידע על הגירה שלילית מהעיר ?
אולי בלמ"ס ואולי באתר העירייה.
איך ניתן לדעת אם מושכת משקיעים ?
ריבוי עסקאות, ריבוי מודעות להשכרה אצל מתווכים/שלטים/יד-2, קשרים עם מתווכים, משקיעים ותושבים.

העיקר שיהיו נכסים מניבים? לא משנה התשואה והתזרים החודשי?
בוודאי שחשוב. התזרים הרצוי הוא 7000/6000 ש"ח . זה היעד הסופי. איך להגיע לשם זה אומר שאני צריך להיות מושקע בנדלן בסכום של כ- 3 מליון.
בהינתן שאני חוסך רק 65000 בשנה. זה נראה לא ישים ברמות המחירים במרכז בארץ . לכן אני מסתכל על פריפריה.
השאלה אם השקעה בפריפריה באוכלוסיה חלשה כמו שהציע אורי בכלל יכולה להצליח או שנידונה לכישלון מראש משום שיכולת הגביה נמוכה, אין תחבורה ציבורית נוחה וכו'.

את ת"א בחנתי היטב, קצת את ר"ג, קצת את חיפה.
האם תא ורג יש לדעתך פוטנציאל לעליית ערך ? שהרי המחירים יקרים מאד. מה מסקנותייך לגבי חיפה ?
ריבוי עסקאות, ריבוי מודעות להשכרה אצל מתווכים/שלטים/יד-2, קשרים עם מתווכים, משקיעים ותושבים.
ריבוי מודעות להשכרה מעיד על מקום עם ביקוש ? יכול להעיד גם על ההפך. כמו חריש למשל.

בוודאי שחשוב. התזרים הרצוי הוא 7000/6000 ש"ח . זה היעד הסופי. איך להגיע לשם זה אומר שאני צריך להיות מושקע בנדלן בסכום של כ- 3 מליון.
בהינתן שאני חוסך רק 65000 בשנה. זה נראה לא ישים ברמות המחירים במרכז בארץ . לכן אני מסתכל על פריפריה.
השאלה אם השקעה בפריפריה באוכלוסיה חלשה כמו שהציע אורי בכלל יכולה להצליח או שנידונה לכישלון מראש משום שיכולת הגביה נמוכה, אין תחבורה ציבורית נוחה וכו'.
תראה, אני אישית לא מאמין בנדלן בארץ, לפחות לא בעת הנוכחית. אני משקיע בחו״ל -5+ השנים האחרונות (משקיע בשוק ההון להגדלת ההון ומשקיע בנדלן ליצירת תזרים מזומנים). אני לא נכנס לפרטים ולסכומים מטעמי פרטיות אבל אני יכול לומר לך שבחו״ל (ספציפית ארה״ב) לא צריך 3 מיליון כדי להגיע ל-6,000-7,000 בחודש (יש לי הרגשה שרוני יסכים איתי).

*** מה שהיה הוא לא בהכרח מה שיהיה, אני לא ממליץ/מייעץ להשקיע בחו״ל וגם לא ממליץ/מייעץ לא להשקיע בארץ.

האם תא ורג יש לדעתך פוטנציאל לעליית ערך ? שהרי המחירים יקרים מאד. מה מסקנותייך לגבי חיפה ?
ת"א כמו כל עיר אחרת היא לא מקשה אחת, יש שכונות עם פוטנציאל מעולה לעליית ערך ויש כאלה שפחות, הכל כמובן זה ציפיות וסקולציות, לא מבטיחים לך דבר.
במצב בר"ג איני מעודכן, הדברים משתנים שם באופן תדיר, גם בחיפה כבר איני בקיא.
ריבוי מודעות להשכרה מעיד על מקום עם ביקוש ? יכול להעיד גם על ההפך. כמו חריש למשל.
בת"א יש יותר מודעות להשכרה מחריש, בת"א יש ביקוש.
זה אחד הפרמטרים, כמה זמן דירות על המדף, באיזה מחיר, האם התגמשו במחיר וכו'
קל לזהות איזורי ביקוש ולא איזורי ביקוש: ככל שהמחיר גבוה יותר אתה יודע שהוא גם מבוקש יותר.

גיע ל-6,000-7,000 בחודש (יש לי הרגשה שרוני יסכים איתי).
לאיזה הון צריך לכוון בארה"ב כדי להגיע ל- 6000-7000 בחודש ? האם אתה מבקר שם לעיתים תכופות ?
האם אתה לא חושש מניהול נדלן מרחוק ?

האם התגמשו במחיר וכו'
איך אתה יכול לדעת אם התגמשו במחיר במקום מסוים ?
האם לדעתך קיימות שכונות בתא שצפויות להיות בהן עליות ערך? אם כן, היכן ? ואיך אתה יודע אם עיר מסוימת מיצתה את פוטנציאל עליית הערך שלה?

אני לא נכנס לפרטים ולסכומים מטעמי פרטיות אבל אני יכול לומר לך שבחו״ל (ספציפית ארה״ב) לא צריך 3 מיליון כדי להגיע ל-6,000-7,000 בחודש (יש לי הרגשה שרוני יסכים איתי).

רק לציין שגם בארץ לא.
זה כמובן תלוי איזור אבל מנסיוני האישי צריך בערך חצי מזה (בסביבות 1.7 מליון).

ג.נ. יש לי שתי דירות בארץ ועוד דירה בחו״ל.
**לא ממליצה ולא מייעצת

נראה לי שאין לך מספיק ידע בנדלן בארץ ידידי.
מציע לך לקבוע מטרות יותר מדויקות, עד מתי אתה רוצה את הסכום הזה? לאיזה מינוף אתה מוכן להתחייב? מה ההחזר החודשי שאתה יכול לספוג? האם תצטרך כסף נזיל בסכום גדול מתישהו?
יש אפילו באיזור המרכז דירות שעולות מיליון שיתנו לך שכ"ד של 3000 ש"ח. סה"כ תשואה שנתית של 3.5%, ממש לא מציאה.
אחרי שקבעת מטרות יותר מדויקות וברורות, כדי להתחיל לחרוש משרדי תיווך, להתחיל לראות דירות בעיניים ולחרוש שכונות ברגליים. מומלץ לא להתפזר, אלא להתמקד ב2-3 מקומות שאתה מאמין בהם ושלדעתך יש מוקדי משיכה טובים (מוסד אקדמי, מקומות תעסוקה או בילוי טובים, אוכלוסיה חזקה וכו), לבדוק בעיריות תב"ע שקורות באיזור.
מזכיר כמובן את עניין מס דירה שנייה שמוסיף סכום לא קטן למחיר הדירה.
לגבי המינוף, אפשר לקחת מינוף של 50 אחוז, ואז תוך בערך 13-14 שנה יש לך שתי דירות.
כמובן שאם תקרא אבא עשיר אבא עני ודומיו אז יציעו לך להגדיל את המינוף של הדירה הראשונה שלך למקסימום, ולקנות עוד דירה יחסית מהר, ולנסות למנף את עצמך עוד. זה רק אתה יכול לדעת אם מתאים לך ועד כמה ומחזיר אותי למשפט השני שכתבתי.

בהצלחה

נערך לאחרונה ב:
לאיזה הון צריך לכוון בארה"ב כדי להגיע ל- 6000-7000 בחודש ? האם אתה מבקר שם לעיתים תכופות ?
האם אתה לא חושש מניהול נדלן מרחוק ?
בטווח של 1.5-2 מיל׳ (אפשר גם בפחות אם אתה יודע מה אתה עושה ואחרי שצברת ניסיון וקשרים). חשוב מאוד לצבור ידע ולעשות עבודת מחקר רצינית (שיחות עם אנשים שמתעסקים בתחום, מתווכים, מחקר רב שעות באינטרנט, נסיעות לשם וכו׳ וכו׳).
לגבי ביקורים וחשש לניהול מרחוק- בהתחלה היו קצת, היום כבר לא. כשיש לך צוות טוב שבנית (שזה כשלעצמו לא כזה פשוט)- אתה כבר מרגיש יותר בנוח (כמובן שאני מתעדכן ובודק שהכל מתנהל כשורה ומקבל דוחות חודשיים). אני גם אזרח אז טיפה יותר קל לי, אבל זה לא חסם משמעותי.

עריכה חשובה:
אני לעולם אפזר את ההשקעות ולא אשים את כל הביצים בסל אחד. כשהתחלתי להשקיע בנדלן, זה כבר היה אחרי שהיה לי קופת חירום וקצת כסף בשוק ההון.

איך אתה יכול לדעת אם התגמשו במחיר במקום מסוים ?
אתה לא ממש יכול, אא"כ אתה "חי את השוק".
האם לדעתך קיימות שכונות בתא שצפויות להיות בהן עליות ערך? אם כן, היכן ?
בטח. בשפירא, במיוחד בצפונה יש פוטנציטל טוב לדעתי, לחלקים ביפו שדרומיים לצפון יפו (שכבר עשה את המהלך שלו), בדגש על האזורים הקרובים לתוואי הרכבת, והאזורים שהמדיניות בת"א מעודדת התחדשות, כנ"ל ביד אליהו. הדר יוסף זו שכונה שמאד מתפתחת ועם כדאיות להתחדשות עירונית.
ואיך אתה יודע אם עיר מסוימת מיצתה את פוטנציאל עליית הערך שלה?
אין לי מושג, אני לא ממש מכיר ערים חוץ מת"א, אולי קצת הרצליה.

אין לי מושג, אני לא ממש מכיר ערים חוץ מת"א, אולי קצת הרצליה.
נניח והיה לך סכום של 1.5M עם יכולת למשכנתא של עד 0.5M והיית מעוניין להשקיע רק בנדלן בארץ.
מה היית עושה כדי להשיג את התשואה המקסימלית מאותו נדלן ? האם קונה 2 דירות בפריפריה ? דירה 1 במרכז? אם כן, איפה ?
אשמח גם לשמוע את @רוני

כלל אצבע: ככל שהדירה זולה יותר, התשואה ב% גבוהה יותר.
כמובן שהוצאות על תחזוקה ומציאת שוכרים ועוד ירקות הן ביחס ישיר לכמות הנכסים.

שם לב שרכישה במקום רחוק ממגוריך בד"כ תגרור הוצאות על ניהול\אחזקה\תיווך אלא אם אתה מטייל הרבה בארץ

כלל אצבע: ככל שהדירה זולה יותר, התשואה ב% גבוהה יותר.
רק לגבי תשואת שכירות, לא כדאי להתעלם מעליית ערך. וגם כך, ככל שהדירה זולה יותר אפשר להניח שסיכון השוכר הבעייתי יעלה ולכן אחוז התשואה על הנייר לא בהכרח מבטא את תשואת השכירות נטו במציאות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
שמוליק קיפוד לאומי דיגיטל שאלה לבעלי חשבון צרכנות פיננסית 52
A שאלה לבעלי חשבון מט"ח בבנק הדואר צרכנות פיננסית 1
ל שאלה לבעלי חשבון במיטב שוק ההון 6
Nons Ense שאלה בנושא חובת דיווח והתנהלות עם חשבון מסחר שיושב בחו״ל שוק ההון 5
א שאלה בנושא - ריבית דריבית שוק ההון 2
E שאלה בנוגע לזכויות עובדים אוף טופיק 5
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
H שאלה לגבי פרפרייה לעומת מרכז. נדל"ן 1
H שאלה בנושא קניית iShares S&P500 שוק ההון 21
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
נ שאלה בנוגע למחקר טריניטי וכלל ה4% פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 30
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
ר שאלה על סוג קרן שוק ההון 9
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
ר שאלה על רכישת קרן לעתיד שוק ההון 5
S שאלה על קיזוז מגן מס משנה קודמת עם רווחים משנה נוכחית מיסים 0
ר שאלה על דמי ניהול שוק ההון 4
א שאלה לגבי blackrock שוק ההון 24
G שאלה בנוגע לכדאיות בהשקעה בנדלן נדל"ן 5
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
edangz שאלה לגבי ההעברה הבנקאית בIB שוק ההון 7
edangz שאלה לקראת פתיחת חשבון מסחר בIB שוק ההון 2
N שאלה בקשר לשדה 258\272 בטופס 1301 מיסים 16
B ירושות וגירושין, חשבון השקעות אמריקאי - שאלה אוף טופיק 0
G שאלה על קרן 1159235 שוק ההון 6
B שאלה על קרן הסל 1159250 שוק ההון 7
ש שאלה על אמזון ו- eBay - האם מוצר זה נמכר בפלטפורמות האלה? אוף טופיק 0
ג'וני לנד שאלה בנושא ריבית דריבית שוק ההון 48
U שאלה גסה - חברה מומלצת לניהול תיק השקעות שוק ההון 7
ש העברה בנקאית - שאלה של טירון בתחילת דרכו צרכנות פיננסית 14
deussex שאלה על טיפול בקרנות גמל (ולא רק) בעקבות רלוקיישן לארה"ב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D שאלה לגבי הכנסה מדיבידנדים שוק ההון 79
א שאלה המטילה בספק את כל צורת ההשקעות הנפוצה כאן בבלוג שוק ההון 20
E שאלה בעקבות קבלת הודעה ממס הכנסה לגבי שנת המס 2018 מיסים 9
א משקיע חדש-שאלה על הרכב התיק. שוק ההון 3
S שאלה בסיסית - פקודת לימיט בקניה שוק ההון 4
Y קופת גמל להשקעה - שאלה על משיכת כספים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א דמי ניהול בפנסיה - שאלה עקרונית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א שאלה על המדד העולמי, שוק ההון 2
M שאלה תיאורטית לגבי סחר חליפין מיסים 3
K שאלה לגבי ניהול תיק עי בתי השקעות שוק ההון 3
K שאלה של מתחילים בקשר לאג"ח לעומת מזומן שוק ההון 3
T שאלה לגבי מיסוי על רבע מדירה מיסים 3
T שאלה על מס שבח נדל"ן 9
ה שאלה בסיסית - קניית מניות בהפקדה חודשית שוק ההון 5
Odnight והפעם שאלה שונה לגמרי - האם לפרוע משכנתא? נדל"ן 14

נושאים דומים

Back
למעלה