• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלה בנוגע ל ESPP

דוג

משתמש רגיל
דירוג
281
בגדול עשיתי את החשבון ונראה לי שחישבתי את הכל חוץ מעמלת המרה (לא ידועה) משקל לדולר, וחזרה מדולר לשקל.

אני קונה בהנחה של 15% ממחיר השוק. יוצא שאם אני מוכר את המניות יום אחרי שהן נקנות, ומשלם מס שולי,ועמלת מכירה אני עדיין מרוויח כל חצי שנה 1300 שקל נטו. זה נשמע מעט ואולי חבל לי להתעסק עם זה בכלל, אבל מבחינת אחוזים זה כמעט 11% רווח מובטח על מה שאני מפריש לתוכנית.

אם לא הייתי מפריש את הכסף ל ESPP, הוא היה יושב בעו"ש בכל מקרה, כי אני מהמר שבטווח הקצר מספיק יהיה או משבר דיור או משבר בשוק ההון.

החסרון היחיד שאני רואה הוא שבמידה והשוק קורס, אז לא יהיו לי בין 0 ל 13000 שקל שכרגע תקועים בחשבון ESPP, שהייתי זורק אותם פנימה. (החסרון אפילו פחות משמעותי, כי גם אם יש לי 10K בחשבון, תוך חודשיים אני קונה ומוכר כרגיל, ואז הכסף יתפנה).

חשבתי גם על האופציה של פשוט להחזיק את המניות ולא למכור, כדי שבמידה וכן יהיה משבר, אני אוכל לחוות איך זה מרגיש לאבד קצת כסף...

שיקול נוסף הוא שסביר שאני לא אישאר בחברה המון זמן, אז כנראה שכל זה ייצא לפועל אולי 3-4 פעמים, או פחות אפילו

יש איזה שהוא קאצ'? אם אני קונה ומוכר יום אחרי, אני תמיד מרוויח (אלא אם בדיוק באותו יום השוק ירד בעשרות אחוזים, ונניח שזה לא קורה)

• אהבתי
Reactions: d4c
אלא אם בדיוק באותו יום השוק ירד בעשרות אחוזים, ונניח שזה לא קורה)
לא רק זה.
אופציה אחרת שאתה יכול להפסיד בה היא אם יש אינפלציה משמעותית בדולר בזמן הזה, או סתם ירידה של הדולר מול השקל. במצב כזה גם אם נומינלית בדולרים הרווחת, יכול להיות שריאלית (או אפילו נומינלית בש"ח) אתה תפסיד.
אני מכיר אנשים שזה קרה להם לפני כעשור כשהייתה עליה חזקה יחסית של השקל.

• אהבתי
בטח שלא - תקרא שוב את האותיות הקטנות.

כי יש עד 3 ימי מסחר בין מועד רכישת המניות לבין מועד מכירתן וב-3 ימים כל הרווח שדימיינת שהיה לך יכול להיעלם כלא היה ולהפוך להפסד.
אני מבין שעדיין לא למדת לקרוא את ההודעות בשרשור לפני שאתה מגיב.
אני אעזור לך, תנסה להתרכז במשפט שמופיע בתוך הסוגריים בציטוט:
אם אני קונה ומוכר יום אחרי, אני תמיד מרוויח (אלא אם בדיוק באותו יום השוק ירד בעשרות אחוזים, ונניח שזה לא קורה)

אני מבין שעדיין לא למדת לקרוא את ההודעות בשרשור לפני שאתה מגיב.
אני אעזור לך, תנסה להתרכז במשפט שמופיע בתוך הסוגריים בציטוט:
בחזרה אליך
אם אני קונה ומוכר יום אחרי, אני תמיד מרוויח (אלא אם בדיוק באותו יום השוק ירד בעשרות אחוזים, ונניח שזה לא קורה)
3 ימים != בדיוק באותו יום.

בטח שלא - תקרא שוב את האותיות הקטנות.

כי יש עד 3 ימי מסחר בין מועד רכישת המניות לבין מועד מכירתן וב-3 ימים כל הרווח שדימיינת שהיה לך יכול להיעלם כלא היה ולהפוך להפסד.
אצלנו ההנחה היא בדיוק 15 אחוז על המינימום שבין המחיר ביום הרכישה והמחיר ביום תחילת התוכנית.
והמניות זמינות למכירה ביום המסחר הבא. אני לא מכיר תוכנית שבה מחכים 3 ימים.

אצלנו ההנחה היא בדיוק 15 אחוז על המינימום שבין המחיר ביום הרכישה והמחיר ביום תחילת התוכנית.
מחיר המכירה הוא עד 3 ימים לאחר סיום התכנית (ראה אותיות קטנות בהקשר של "סליקה"). במהלך 3 ימים המחיר יכול להשתנות פלאים (לא מוגבל רק ליום אחד!)

מחיר המכירה הוא עד 3 ימים לאחר סיום התכנית (ראה אותיות קטנות בהקשר של "סליקה").
אני חושב שאתה מבלבל בין סליקה (יום העברת הכסף) לבין יום המכירה בפועל.
כמו בכל מניה, ה"סליקה" מתבצעת כ2-3 ימים אחרי העסקה (תלוי בבורסה), אבל המחיר נקבע ביום העסקה עצמו.
אם אני עכשיו קונה VT כדוגמא (לא ממליץ וכו'), אני קונה אותה לפי השער שלה כרגע, למרות שהתשלום עצמו (ה"סליקה") יתבצע רק עוד 3 ימים.
במהלך 3 ימים המחיר יכול להשתנות פלאים (לא מוגבל רק ליום אחד!)
גם ביום אחד המחיר יכול להשתנות פלאים.
ההנחה היא שאין בדיוק משבר באותו יום (או אותם 3 ימים). סטטסטית ברוב הרצפים של 3 ימים אין נפילות קיצוניות של מניות. זה לא שמניה לא יכולה ליפול ב3 ימים (או אפילו ביום 1), פשוט הסיכוי שזה יקרה בדיוק בזמן הזה הוא די נמוך.

מסכים שESPP הוא לא "15% בטוח", ושהרבה פעמים יש אפילו ירידה קטנה בשווי החברה ביום אחרי הESPP כי הרבה עובדים מוכרים את המניות, ויותר מזה - ברוב תוכניות הESPP של עובדים בארץ יש סיכון הרבה יותר גדול של אינפלציה/מט"ח.
אבל עדיין הסיכוי ליפול בתוכנית כזאת הוא יחסית קטן.

• אהבתי
שים לב שההנחה היא מהמחיר הדולרי של המניה, בזמן שההפרשות שלך הן בשקלים.
יכול להיות מצב (וכבר היה ב2007-2008) שהירידה של הדולר לעומת השקל תמחק את רוב/כל ההנחה הזאת.

מחיר המכירה הוא עד 3 ימים לאחר סיום התכנית (ראה אותיות קטנות בהקשר של "סליקה"). במהלך 3 ימים המחיר יכול להשתנות פלאים (לא מוגבל רק ליום אחד!)
מה פתאום.
אני מוכר יום אחרי, ואפילו עם לימיט.
זה מסחר רגיל דרך ברוקר, etrade. אני מחליט מתי ובאיזה מחיר למכור.

בהנחה שמחיר המניה לא משתנה בין הקניה למכירה אז התשואה (ברוטו) היא:
1 - 0.85 / 1
כלומר: 17.64% ולא 15%.
כמו כן, בתכנית ESPP שמאפשרת לעובדים לממש כל חצי שנה, התשואה היא על תקופת השקעה ממוצעת של פחות משלושה חודשים (לדוגמא, ההפקדה האחרונה ל-ESPP בדרך כלל קורית זמן קצר לפני מימוש ה-ESPP).
על כן במונחים שנתיים, ותחת ההנחות הסבירות שאין שינויים משמעותיים בשערי המניה בין הקניה למכירה ובהתעלם משינויים בשער הדולר (או פשוט התייחסות להשקעה כהשקעה לא מגודרת) זו השקעה ברוטו (ואפילו נטו) מצוינת.

לא יודע מה זה, זה ודאי לא תשואה שנתית
כפי שכתבתי:
כמו כן, בתכנית ESPP שמאפשרת לעובדים לממש כל חצי שנה, התשואה היא על תקופת השקעה ממוצעת של פחות משלושה חודשים (לדוגמא, ההפקדה האחרונה ל-ESPP בדרך כלל קורית זמן קצר לפני מימוש ה-ESPP).

על כן במונחים שנתיים, ותחת ההנחות הסבירות שאין שינויים משמעותיים בשערי המניה בין הקניה למכירה ובהתעלם משינויים בשער הדולר (או פשוט התייחסות להשקעה כהשקעה לא מגודרת) זו השקעה ברוטו (ואפילו נטו) מצוינת.
מדוע התשואה היא על תקופת השקעה ממוצעת של פחות משלושה חודשים?

בנוסף, מה הן העלויות השונות של התהליך: המרה משקל לדולר, quicksale, המרה חזרה לשקל, שליחה לחשבון הבנק בארץ?

מדוע התשואה היא על תקופת השקעה ממוצעת של פחות משלושה חודשים?
אם אתה מפריש כל חודש סכום קבוע להשקעה במשך 6 חודשים אז בממוצע כל שקל שהכנסת "עבד" 3 חודשים.

בנוסף, מה הן העלויות השונות של התהליך: המרה משקל לדולר, quicksale, המרה חזרה לשקל, שליחה לחשבון הבנק בארץ?
תלוי במעסיק. לפעמים חלק מהדברים הללו בחינם.

יש חברות שנותנות espp ב 5% הנחה. לא ברור בשביל מה הן טורחות בכלל.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת שוק ההון 21
נ שאלה בנוגע למחקר טריניטי וכלל ה4% פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 30
G שאלה בנוגע לכדאיות בהשקעה בנדלן נדל"ן 5
ש שאלה בנוגע ל RSU מיסים 18
T שאלה פרקטית בנוגע להיחלשות השקל שוק ההון 164
deussex שאלה בנוגע לסעיף בפוליסת דירה של חברת ביטוח על שיבוב/תחלוף (אחריות צולבת) נדל"ן 6
S שאלה בנוגע ל 2 etf שאני מתעניין שוק ההון 1
ב שאלה בנוגע לקיזוז מס כנגד דיבידנד שהתקבל בדולרים מיסים 3
E עסק פטור - שאלה בנוגע לדיווחים מיסים 1
deussex שאלה בנוגע לרלוקיישן דרך עבודה אוף טופיק 3
L שאלה בנוגע להעברת מניות מבנק לבית השקעות שוק ההון 8
L שאלה בנוגע להעברת תיק מהבנק לאקסלנס שוק ההון 1
D שאלה בנוגע לצבירה מקרן אירית שוק ההון 2
O שאלה בנוגע לתשלום שומת מס על שנת 2020. מיסים 18
T שאלה כללית בנוגע לרכש ETF-ים בתור סוחר עצמאי שוק ההון 3
D שאלה בנוגע לקופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Aslan שאלה בנוגע לביטוח בריאות - למי שמבין צרכנות פיננסית 2
Y שאלה בנוגע להחזר עמלות שוק ההון 15
I שאלה בנוגע לספטמבר בשוק ההון שוק ההון 13
G שאלה בנוגע לביטוח סיעודי מקופת החולים אוף טופיק 6
D שאלה בנוגע לאשראי שוק ההון 1
עייף ומותש סעמק שאלה בנוגע לעקיבה אחרי מדד ה s&p פוסטים מאיכות נמוכה 8
N שאלה בנוגע לאופן הגביה של העמלות בבית השקעות שוק ההון 7
yehonatanlavian שאלה בנוגע לקרנות סל שוק ההון 1
R דעה בנוגע לבניית תיק השקעות + שאלה בנוגע לרכישת ETF שוק ההון 1
I שאלה בנוגע לרכישת קרן SSAC בדולר או שקל שוק ההון 4
לאונל שאלה טכנית בנוגע להעברת קרן מנוהלת ל-IRA שוק ההון 1
D רווחים ב - TD Ameritrade - שאלה בנוגע למס הכנסה מיסים 9
ס שאלה בנוגע למשכנתא נדל"ן 8
G שאלה בנוגע לקרן S&P500 לא זזה מיום 4/6/20 שוק ההון 3
T שאלה בנוגע להגשת דו"ח למס הכנסה צרכנות פיננסית 7
Dinoman שאלה בנוגע לדיבידנדים שוק ההון 13
Wolfman שאלה בנוגע האופן בו מתעדכן שווי התיק שוק ההון 4
OiNK שאלה בנוגע לקביעת שער הפתיחה בקרנות מחקות שוק ההון 3
W שאלה בנוגע להתחמקות מסעיף אי תחרות ביציאה לחלת אוף טופיק 2
D שאלה בנוגע להבנת מסחר ב ETF שוק ההון 2
W רוצה להתחיל להשקיע במניות, שאלה בנוגע לברוקר שוק ההון 8
S שאלה בנוגע לתיקון 190 בניהול אישי צרכנות פיננסית 1
S שאלה בנוגע לקביעת היחס של EIMI+IWRD שוק ההון 39
tpr שאלה בנוגע לתיק השקעות (עדיין לומד את התחום) שוק ההון 0
לא חשוב שמות שאלה בנוגע למילוי טופס 161א' אוף טופיק 9
G שאלה בנוגע לקרנות פנסיה והשתלמות מחקות S&P500 צרכנות פיננסית 29
G שאלה קטנה בנוגע לאקסולידית. אוף טופיק 2
G שאלה בנוגע לפפר. צרכנות פיננסית 60
D שאלה בנוגע לשינוי הפקדות לכספי פיצויים עבור קופת גמל צרכנות פיננסית 7
S שאלה בנוגע לבחירת בית השקעות (מתלבט בין שניים) שוק ההון 10
לא חשוב שמות שאלה בנוגע לתוכניות חיסכון בבנקים בהקשר למשבר הנדל"ן מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 56
I שאלה בנוגע לקרנות נאמנות ובתי ההשקעות שוק ההון 3
צ שאלה בנוגע לניוד תיק השקעות בין בתי השקעות שוק ההון 15
לא חשוב שמות שאלה| בנוגע לדמי אבטלה. מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 20

נושאים דומים

Back
למעלה