• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלה בנוגע לתוכניות חיסכון בבנקים בהקשר למשבר הנדל"ן

אבדוק בהגדרות. בכל מקרה, דוגמת חישוב:
החלטת לפתוח תיק הארי בראון עם 2,000 ש"ח.
אתה קונה בהתחלה זהב ב500 ש"ח, אג"ח ב500 ש"ח, מניות ב500 ש"ח ומשאיר מזומן 500 ש"ח.

לאחר שנה, ראית שהמניות שלך שוות 580 ש"ח, האג"ח שלך שווה 420 ש"ח, האג"ח והמזומן לא השתנו. על מנת לאזן את התיק בלי להכניס כסף נוסף, אתה מוכר מניות ב80 ש"ח וקונה אג"ח ב80 ש"ח וחוזר לפרופורציות המקוריות.

אחרי שנה אתה שוב בודק מה מצב התיק. גילית שהמניות שוות 1,000 ש"ח, האג"ח 800, המזומן 500 והזהב 450. סך כל התיק שלך עכשיו: 2,750₪. 25% מזה - 687.5 ש"ח. אתה תמכור מניות ב312.5, תמכור אג"ח ב112.5, תקנה זהב ב237.5 ותשאיר עוד 137.5 במזומן. ככה חזרת לפרופורציות המקוריות של 25% לכל פלח השקעה.

בעיניי עדיף לעשות את האיזון עם הכנסה של כסף חדש לפלח שירד אבל כפי שהראתי ממש אין צורך.

לגבי הספוילר שלך - החל מ2,000 ש"ח אפשר לפתוח חשבון בבית השקעות שהוא לאין ערוך זול יותר מבנק. אני חושב שאתה עושה קצת overthinking ואולי כדאי שפשוט תקפוץ למים

בעיניי עדיף לעשות את האיזון עם הכנסה של כסף חדש לפלח שירד אבל כפי שהראתי ממש אין צורך
לא רק בעינייך. איזון עם הכנסה של כסף חדש חוסך עמלות ואירועי מס.

לא רק בעינייך. איזון עם הכנסה של כסף חדש חוסך עמלות ואירועי מס.
ברור. אבל אם אין כסף חדש להשקיע, עדיין צריך לעשות איזונים. לכן הראתי את זה שזה בעיניי מורכב יותר (אם אפשר בכלל לקרוא לזה מורכב)

ברור. אבל אם אין כסף חדש להשקיע, עדיין צריך לעשות איזונים.
מדויק.
מה שכן, ברגע שמאזנים בעזרת מכירה וקניה במסגרת התיק שווה לבדוק מתי משתלם לאזן כי לפעמים העמלות ואירועי המס יעלו יותר מהתשואה הצפויה. זה דבר שכדאי לחשב (פחות או יותר כי כמובן שאי אפשר לצפות מה יהיה) ואז להחליט לאזן רק כשהחריגה היא מעל אחוז מסויים.

לא ממליץ. זה מה שאני הייתי עושה ואני לא יודע כלום :roll:

@Yoss תודה רבה מקרב לב על התגובה המושקעת והרצון לעזור! תודה מיוחדת לגבי הבהרת עניין האיזון!

@נעם בלה בלה , תודה רבה שהראית לי את האור ;)

בעיניי עדיף לעשות את האיזון עם הכנסה של כסף חדש לפלח שירד אבל כפי שהראתי ממש אין צורך.
מדוע בעצם? אם לצורך העניין בשנת 2010 קניתי אגרות חוב של יוון, אשר היום ככל הנראה הן ספקולטיביות יותר או לפחות לא מבטיחות החזר וודאי. לא עדיף במצב כזה שמנגנון האיזון של התיק שלי היה שומר על סירקולציה במוצרי התיק, קונה ומוכר מוצרים במקום להכניס עוד כסף חדש לתיק שרק קונה מוצרים חדשים (במקום למכור את הישנים במקביל?). כנ"ל לגבי מנייה של טבע הנקנית בינואר 2017 ואילו בסוף אותה השנה שווה הרבה פחות.

שאלה נוספת שעשויה אולי מעט להתקשר היא, האם לפי העיקרון של השקעה סולידית ארוכת טווח אני צריך להתחתן עם המנייה של טבע או עם אגרות החוב של יוון? או שהתפטרות מהן באחד ממועדי איזון התיק תהיה מקובלת?
* ומה קורה כשמדובר בקרנות מחקות או קרנות נאמנות?

מה שכן, ברגע שמאזנים בעזרת מכירה וקניה במסגרת התיק שווה לבדוק מתי משתלם לאזן כי לפעמים העמלות ואירועי המס יעלו יותר מהתשואה הצפויה.
תוכל להרחיב או לתת דוגמה? חוש העכביש שלי התעורר בקריאת שורות אלו וזיהה הסתבכות שלא בטוח שארשה לעצמי להיכנס אליה בכל פעם שארצה לאזן את התיק. לצורך העניין, אם ההדיוט הטיפש מעוניין פשוט לבצע איזון בהתייחס לתחשיב ש- @Yoss ציין קודם, האם ברוב המקרים התשואה הצפויה תעלה על אירוע המס והעמלות? או שמדובר בנושא שחשוב מאוד לקחת בחשבון בכל קנייה/מכירה שאני מבצע?

תוכל להרחיב או לתת דוגמה? חוש העכביש שלי התעורר בקריאת שורות אלו וזיהה הסתבכות שלא בטוח שארשה לעצמי להיכנס אליה בכל פעם שארצה לאזן את התיק. לצורך העניין, אם ההדיוט הטיפש מעוניין פשוט לבצע איזון בהתייחס לתחשיב ש- @Yoss ציין קודם, האם ברוב המקרים התשואה הצפויה תעלה על אירוע המס והעמלות? או שמדובר בנושא שחשוב מאוד לקחת בחשבון בכל קנייה/מכירה שאני מבצע?
לא מסובך כלל ואין לך סיבה להלחץ מזה. אין צורך לעשות חישובים מדוקדקים מדי - לפשטות יש גם ערך רב בניהול תיק ההשקעות.

נניח שאתה מנהל תיק הארי בראון כפי ש @נעם בלה בלה הראה מקודם ואתה מחליט לאזן את התיק בכל פעם שיש סטיה של 2% ומעלה. מה שככל הנראה יקרה זה שתצטרך לאזן את התיק לעיתים תכופות מאוד והדבר יעלה לך בהרבה עמלות ומיסים וגם לא תרוויח הרבה מהאיזון.
אבל אם החלטת שאתה מאזן בכל פעם שיש סטיה של 10% ויותר (אני חושב שזה מה שנהוג בהארי בראון) אתה תרוויח מהעניין. למשל, אם הפלח המנייתי ירד ב10% (ועומד על כ15%) והזהב עלה ב10% (ועומד על כ35%) - מכירת זהב וקניית מניות תהווה רווח כפול: נעילת הרווח מהזהב וקניית מניות בזול. במקרה של 10% זה כנראה ישתלם לך למרות העמלות והמסים (כמובן שבתיק עם סכום נמוך מאוד אז פחות אבל אז כנראה שתוכל לאזן מהחיסכון השוטף).

תקרא את הפוסט הזה: https://www.hasolidit.com/איזון-תיק-השקעות

לדעתי האישית, הדבר החשוב ביותר הוא לבחור דרך פעולה ולדבוק בה. תנסה לא לפחד יותר מדי.
ניהול תיק מוצלח דורש ידע יחסית מועט ואיתנות פסיכולוגית רבה :)

מדוע בעצם? אם לצורך העניין בשנת 2010 קניתי אגרות חוב של יוון, אשר היום ככל הנראה הן ספקולטיביות יותר או לפחות לא מבטיחות החזר וודאי. לא עדיף במצב כזה שמנגנון האיזון של התיק שלי היה שומר על סירקולציה במוצרי התיק, קונה ומוכר מוצרים במקום להכניס עוד כסף חדש לתיק שרק קונה מוצרים חדשים (במקום למכור את הישנים במקביל?). כנ"ל לגבי מנייה של טבע הנקנית בינואר 2017 ואילו בסוף אותה השנה שווה הרבה פחות.
מנגנון האיזון משתנה לפי מיקומך בטווח ההשקעה, בשלב הצבירה ובשלב הפרישה המנגון אמור להיות שונה
כאשר בשלב הצבירה האיזון נעשה בעזרת כסף חדש וגם בעזרת הקיים,
בשלב פרישה האיזון נעשה אך ורק בעזרת הכסף הקיים
שאלת לגביי אג"ח של יוון, אבל לאג"ח הזה יש תפקיד אחר והוא הספקולטיבי, האג"ח שממלא מקום בתיקים של רבים מגוון ומורכב או ע"י ממשלת ה"בית" של המשקיע או של מדינה גדולה כמו ארה"ב או בכלל העולם
אז אם יהיה לך אג"ח שהוא לא מבוסס מדינה כושלת האיזון תקף, לגביי איזון מוצר ספקולטיבי, זה או לזרוק עוד כסף לפח או להגדיל את הספקולציה (סיכון לא מתואם תשואה)
לפי העיקרון של השקעה סולידית ארוכת טווח
לפי העיקרון, המטרה לא להתביית על מניה אלא להחזיק מדד רחב של מניות, סל מניות שמרכיב אותם לפי גודלן בשוק
ככה ההימור שחברה מסויימת תישאר איתך עד הפרישה מתנטרל ע"י פיזור
כמובן שניתן "לתבל" את התיק בחלקו למניות פרטניות, אבל זה כבר מבוסס ניתוח ו"עבודה" שיש לתת או מסגרת\מסננת שיש להפעיל כדי לדעת מה לקנות ומתי
תוכל להרחיב או לתת דוגמה?
חלק אחד מפעולות האיזון הינה מכירה, מכירה הינה אירוע מס, עליו יש להחשבן, בין אם בתשלום המס עצמו או חלקו \ואו כולו ע"י קיזוז מול הפסד מס בנייר אחר
יתכן מצב שיש לך הרבה רווחים (הלוואי) ומעט מאוד הפסדים, אז פעולת האיזון תגרום לכך שתשלם מס "מוקדם" ממה שציפית - שזה בעצם זמן הפרישה שבו הוא יותר נמוך (אחרי גיל מסויים)

לפני שאענה, בוא נחזור רגע להגדרה של איזון:
כשאתה מתכנן תיק השקעות, יש 2 אפשרויות. או שהתיק כולו מורכב מנכס אחד (יש תיקים מצויינים כאלו), או שיש בו כמה נכסים. אם בחרת בנכס אחד החיים פשוטים. לא צריך לאזן או לשנות שום דבר. כשיש כסף חדש קונים עוד מאותו הנכס, ואם צריך למכור מוכרים מאותו נכס.
לעומת זאת, אם יש בתיק יותר מנכס אחד (לדוגמה מניות, אג"ח וזהב), אז אתה צריך להחליט כמה מהתיק יוקצה לכל פלח.
נניח בחרת 50% מניות, 30% אג"ח ו20% זהב, וקנית בהתאם. עכשיו, אני יוצא מנקודת הנחה שהשקעת מחשבה בהקצאה הזו והיא מתאימה לך, ולכן אתה רוצה שהיא תשאר כזו. הבעיה היא שתיק כזה הוא דינאמי, והוא יוצא משיווי משקל (יוצא מאיזון) עם הזמן, כי החלקים השונים צומחים בקצב או בכיוונים שונים. אם המניות צמחו מהר יותר מהחלקים האחרים, אתה תראה פתאום שהתיק שלך לא נראה כמו מה שקבעת לעצמך. לדוגמה, בגלל שהמניות צמחו מהר, כעת בתיק יש 70% מניות, אבל אתה רוצה רק 50%. כמובן גם שאם מניות הן 70%, אז החלקים של האג"ח או הזהב (או שניהם) קטנים יותר ממה שתכננת. כדי לפתור את הבעיה ולהחזיר את התיק לשיווי משקל (להקצאה המקורית), אתה מבצע איזון, כלומר מקטין את המשקל של המניות ומגדיל את המשקל של החלקים האחרים.
יש 3 דרכים לעשות את זה: אתה יכול למכור חלק מהמניות כך שהן יהיו שוב רק 50% מהתיק. הבעיה היא שאז יש לך הרבה מזומן, בזמן שאתה רצית להשקיע במניות, אג"ח וזהב.
פתרון יותר טוב יהיה למכור חלק מהמניות (אבל חלק קטן יותר מבאפשרות הקודמת) ובתמורה שתקבל לקנות עוד אג"ח וזהב, כך שהכל יחזור למשקל המקורי. זה נשמע מסובך, אבל טבלת אקסל מאוד מאוד פשוטה תסדר אותך. אתה יכול גם לחזור לדוגמה של @נעם בלה בלה מלמעלה עם מספרים.
זו אפשרות הרבה יותר טובה מהראשונה, ולפעמים אין אפשרות יותר טובה. החסרון הוא שעל מכירת החלק מהמניות אתה צריך לשלם מס, ואת הכסף ששילמת למדינה אתה מן הסתם לא תוכל להשקיע יותר. באסה. (אותו דבר גם ביחס לעמלות קניה ומכירה.) לזה התכוון @cypriano de rore ששווה לך לבדוק שהאיזון הזה משתלם. אם לדוגמה המניות הן עכשיו 52%, ואתה רוצה למכור קצת כדי לאזן, יכול להיות שתשלום המס יהפוך את זה ללא כדאי. לכן, בדרך כלל, איזונים כאלו יעשו רק במקרים של חריגה משמעותית מההקצאה.
האפשרות השלישית, אם אתה יכול להרשות אותה לעצמך, היא הכי טובה ופשוטה, לא דורשת חישובים מורכבים ולא מחייבת אותך במס: אם יש עכשיו בתיק יותר מדי מניות, כלומר מעט מדי אג"ח וזהב, אז פשוט תקנה עוד אג"ח וזהב, והתיק יחזור להיות מאוזן. זה איזון באמצעות כסף חדש.

עכשיו נחזור לשאלה שלך: אם ישבת ותכננת את התיק שלך, והגעת למסקנה שנכון להשקיע את חלקו באג"ח איטליה, ואז אג"ח איטליה ירד, אז כנראה שעכשיו יש לך פחות אג"ח איטליה ממה שתכננת. במקרה כזה, פעולת איזון היא לקנות עוד אג"ח איטליה כדי להחזיר את הפלח למשקל המקורי שלו, ולא כמו שהצעת להיפך למכור אותו.
2 הערות לגבי זה:
1) הרצון שלך למכור אג"ח איטליה/טבע בגלל שהם ירדו יכול להיות בעייתי, כי שים לב למשמעות שלו: אם אתה מוכר נכסים שירדו וקונה נכסים שעלו, אז אתה מוכר בזול וקונה ביוקר. דרך הפעולה הזו היא גורם הפסד מרכזי למשקיעים פרטיים, שעושים אותה באופן שיטתי. לעומת זאת אם אתה משתמש באיזון (כפי שהסברתי) ומוכר את מה שעלה וקונה את מה שירד, אז אתה קונה בזול ומוכר ביוקר. תסכים איתי שזה נשמע מתכון יותר טוב להצלחה?
2) למרות זאת, אני מבין מצויין את הבעיה להמשיך להחזיק אג"ח איטליה ומניית טבע במקרים שתיארת. כפי שכתבתי, האיזון מיועד להחזיר את פלחי התיק למשקלים שקבעת להם כי אלו המשקלים הטובים עבורך, אבל מן הסתם ההחלטה הזו יכולה להתברר כשגויה בהקשר של אג"ח איטליה ומניית טבע. הסיבה שזה "קרה" לך היא שהקצית אחוז מהתיק לנכס ספציפי, שקשה מאוד לדעת מה יהיה איתו לאורך זמן, ולכן בעייתי לתכנן תיק לטווח ארוך בדרך הזו. דרך מצויינת להתמודד עם הבעיה הזו, וזו השיטה המדוברת בבלוג ובפורום לרוב, היא להקצות אחוזים מהתיק לסוג מסויים של נכס, ולפזר את הפלח על פני נכסים שונים מהסוג הזה במקום לבחור נכס ספציפי. לדוגמה, במקום לקנות אג"ח איטליה, אתה יכול לשקול השקעה בקרן של אג"ח ממשלתי בינלאומי. כך, גם אם אג"ח איטליה ירד, אתה עשוי להרוויח במקביל מאג"ח מאוריטניה, וגם אם לא מיד, אז בטווח הארוך זה כן צפוי להסתדר. כמובן, יתכן שסוגי נכסים מסויימים לא צפויים להסתדר עם הזמן, אבל זה משהו שתוכל להתמודד איתו כבר בתכנון התיק בצורה טובה בהרבה מאשר במקרה של נכסים ספציפיים.

נדמה לי שהתייחסתי כאן לכל השאלות שהעלית בפוסט האחרון.

עריכה: הקדימוני, אבל שישאר, אולי 3 הסברים יסגרו את הפינה.

נערך לאחרונה ב:
כשאתה מתכנן תיק השקעות, יש 2 אפשרויות. או שהתיק כולו מורכב מנכס אחד (יש תיקים מצויינים כאלו), או שיש בו כמה נכסים. אם בחרת בנכס אחד החיים פשוטים. לא צריך לאזן או לשנות שום דבר. כשיש כסף חדש קונים עוד מאותו הנכס, ואם צריך למכור מוכרים מאותו נכס.
לעומת זאת, אם יש בתיק יותר מנכס אחד (לדוגמה מניות, אג"ח וזהב), אז אתה צריך להחליט כמה מהתיק יוקצה לכל פלח.
נניח בחרת 50% מניות, 30% אג"ח ו20% זהב, וקנית בהתאם. עכשיו, אני יוצא מנקודת הנחה שהשקעת מחשבה בהקצאה הזו והיא מתאימה לך, ולכן אתה רוצה שהיא תשאר כזו. הבעיה היא שתיק כזה הוא דינאמי, והוא יוצא משיווי משקל (יוצא מאיזון) עם הזמן, כי החלקים השונים צומחים בקצב או בכיוונים שונים. אם המניות צמחו מהר יותר מהחלקים האחרים, אתה תראה פתאום שהתיק שלך לא נראה כמו מה שקבעת לעצמך. לדוגמה, בגלל שהמניות צמחו מהר, כעת בתיק יש 70% מניות, אבל אתה רוצה רק 50%. כמובן גם שאם מניות הן 70%, אז החלקים של האג"ח או הזהב (או שניהם) קטנים יותר ממה שתכננת. כדי לפתור את הבעיה ולהחזיר את התיק לשיווי משקל (להקצאה המקורית), אתה מבצע איזון, כלומר מקטין את המשקל של המניות ומגדיל את המשקל של החלקים האחרים.
יש 3 דרכים לעשות את זה: אתה יכול למכור חלק מהמניות כך שהן יהיו שוב רק 50% מהתיק. הבעיה היא שאז יש לך הרבה מזומן, בזמן שאתה רצית להשקיע במניות, אג"ח וזהב.
פתרון יותר טוב יהיה למכור חלק מהמניות (אבל חלק קטן יותר מבאפשרות הקודמת) ובתמורה שתקבל לקנות עוד אג"ח וזהב, כך שהכל יחזור למשקל המקורי. זה נשמע מסובך, אבל טבלת אקסל מאוד מאוד פשוטה תסדר אותך. אתה יכול גם לחזור לדוגמה של @נעם בלה בלה מלמעלה עם מספרים.
זו אפשרות הרבה יותר טובה מהראשונה, ולפעמים אין אפשרות יותר טובה. החסרון הוא שעל מכירת החלק מהמניות אתה צריך לשלם מס, ואת הכסף ששילמת למדינה אתה מן הסתם לא תוכל להשקיע יותר. באסה. לזה התכוון @cypriano de rore ששווה לך לבדוק שהאיזון הזה משתלם. אם לדוגמה המניות הן עכשיו 52%, ואתה רוצה למכור קצת כדי לאזן, יכול להיות שתשלום המס יהפוך את זה ללא כדאי. לכן, בדרך כלל, איזונים כאלו יעשו רק במקרים של חריגה משמעותית מההקצאה.
האפשרות השלישית, אם אתה יכול להרשות אותה לעצמך, היא הכי טובה ופשוטה, לא דורשת חישובים מורכבים ולא מחייבת אותך במס: אם יש עכשיו בתיק יותר מדי מניות, כלומר מעט מדי אג"ח וזהב, אז פשוט תקנה עוד אג"ח וזהב, והתיק יחזור להיות מאוזן. זה איזון באמצעות כסף חדש.

עכשיו נחזור לשאלה שלך: אם ישבת ותכננת את התיק שלך, והגעת למסקנה שנכון להשקיע את חלקו באג"ח איטליה, ואז אג"ח איטליה ירד, אז כנראה שעכשיו יש לך פחות אג"ח איטליה ממה שתכננת. במקרה כזה, פעולת איזון היא לקנות עוד אג"ח איטליה כדי להחזיר את הפלח למשקל המקורי שלו, ולא כמו שהצעת להיפך למכור אותו.
2 הערות לגבי זה:
1) הרצון שלך למכור אג"ח איטליה/טבע בגלל שהם ירדו יכול להיות בעייתי, כי שים לב למשמעות שלו: אם אתה מוכר נכסים שירדו וקונה נכסים שעלו, אז אתה מוכר בזול וקונה ביוקר. דרך הפעולה הזו היא גורם הפסד מרכזי למשקיעים פרטיים, שעושים אותה באופן שיטתי. לעומת זאת אם אתה משתמש באיזון (כפי שהסברתי) ומוכר את מה שעלה וקונה את מה שירד, אז אתה קונה בזול ומוכר ביוקר. תסכים איתי שזה נשמע מתכון יותר טוב להצלחה?
2) למרות זאת, אני מבין מצויין את הבעיה להמשיך להחזיק אג"ח איטליה ומניית טבע במקרים שתיארת. כפי שכתבתי, האיזון מיועד להחזיר את פלחי התיק למשקלים שקבעת להם כי אלו המשקלים הטובים עבורך, אבל מן הסתם ההחלטה הזו יכולה להתברר כשגויה בהקשר של אג"ח איטליה ומניית טבע. הסיבה שזה "קרה" לך היא שהקצית אחוז מהתיק לנכס ספציפי, שקשה מאוד לדעת מה יהיה איתו לאורך זמן, ולכן בעייתי לתכנן תיק לטווח ארוך בדרך הזו. דרך מצויינת להתמודד עם הבעיה הזו, וזו השיטה המדוברת בבלוג ובפורום לרוב, היא להקצות אחוזים מהתיק לסוג מסויים של נכס, ולפזר את הפלח על פני נכסים שונים מהסוג הזה במקום לבחור נכס ספציפי. לדוגמה, במקום לקנות אג"ח איטליה, אתה יכול לשקול השקעה בקרן של אג"ח ממשלתי בינלאומי. כך, גם אם אג"ח איטליה ירד, אתה עשוי להרוויח במקביל מאג"ח מאוריטניה, וגם אם לא מיד, אז בטווח הארוך זה כן צפוי להסתדר. כמובן, יתכן שסוגי נכסים מסויימים לא צפויים להסתדר עם הזמן, אבל זה משהו שתוכל להתמודד איתו כבר בתכנון התיק בצורה טובה בהרבה מאשר במקרה של נכסים ספציפיים.

רק רוצה שתדע שהתגובות שלך מועילות להמון המון קוראים שקטים ומלמדות המון לא רק את הנמען להן.
תודה רבה על ההשקעה שלך.

רציתי לשאול, בכל הנוגע לאיזון שההיגיון שלו מובן לי חוץ מפאן אחד בו:

האם המשקל של איזון תיק ההשקעות להקצאה שקבענו מראש חזקה יותר מתשואה טובה מאפיק השקעה מסויים?

זא

השקעתי בזהב וקרן מחקה מדדים מסויימת, 50%:50%

קרן המחקה עושה תשואה נהרדת והביצועים שלה עולים על כל דמיון והגעתי למצב של 20:80

למה שארצה להוציא כסף מהאפיק הכי ריווחי שלי ולו רק כדי לאזן את התיק? זא, קרן המחקה גורמת לכסף שלי "לעבוד" טוב, בעוד הזהב לא כל כך, למה שהעביר מהסוס המנצח לסוס האיטי?

האם המשקל של איזון תיק ההשקעות להקצאה שקבענו מראש חזקה יותר מתשואה טובה מאפיק השקעה מסויים?

זא

למה שארצה להוציא כסף מהאפיק הכי ריווחי שלי ולו רק כדי לאזן את התיק? זא, קרן המחקה גורמת לכסף שלי "לעבוד" טוב, בעוד הזהב לא כל כך, למה שהעביר מהסוס המנצח לסוס האיטי?
כי באופן הזה אתה נועל רווחים וקונה בזול.
בנוסף, אפיקים שעולים בצורה אגרסיבית לרוב גם ירדו בצורה אגרסיבית (ולהפך) - זו ההגדרה של תנודתיות (גם זהב וגם מניות נחשבים לאפיקים תנודתיים [לרוב עם קורלציה הפוכה])

תשאל את עצמך למה החלטת להקצות לזהב 50%. בהנחה שהיתה לזה סיבה, זו הסיבה העיקרית שלך לאזן.
וזה זמן טוב להזכיר ששוק ההון הוא תנודתי, ותשואות עבר אינן מעידות וכו'.

עוד הערה: זו המשמעות של פיזור התיק. אם כל אפיקי התיק שלך מתנהגים באותה צורה (עולים יחד/יורדים יחד) סימן שהפיזור בין אפיקי התיק השונים לא מוצלח כל כך. אם כל רכיבי התיק היו נעים אותו דבר אז היית יכול להחזיק רק רכיב אחד ולחסוך כאב ראש מיותר :)

נניח שאתה מנהל תיק הארי בראון כפי ש @נעם בלה בלה הראה מקודם ואתה מחליט לאזן את התיק בכל פעם שיש סטיה של 2% ומעלה. מה שככל הנראה יקרה זה שתצטרך לאזן את התיק לעיתים תכופות מאוד והדבר יעלה לך בהרבה עמלות ומיסים וגם לא תרוויח הרבה מהאיזון.
תודה, חוש העכביש מגיב כעת הרבה יותר טוב. ועדיין, כל הרעיון של קביעת עיתויים קבועים לאיזון התיק, פעם ברבעון/חצי שנה/שנה, לא נועד בין השאר להגן עלינו מהבעיה שציינת? אם אבחר באסטרטגיה של איזון התיק אחת לחצי שנה, האם עדיין עלי לחשב או להתייחס לאחוזי הסטיות?

שאלת לגביי אג"ח של יוון, אבל לאג"ח הזה יש תפקיד אחר והוא הספקולטיבי, האג"ח שממלא מקום בתיקים של רבים מגוון ומורכב או ע"י ממשלת ה"בית" של המשקיע או של מדינה גדולה כמו ארה"ב או בכלל העולם
אז אם יהיה לך אג"ח שהוא לא מבוסס מדינה כושלת האיזון תקף, לגביי איזון מוצר ספקולטיבי, זה או לזרוק עוד כסף לפח או להגדיל את הספקולציה (סיכון לא מתואם תשואה)
הוי! לא הבנתי כלום.

לפי העיקרון, המטרה לא להתביית על מניה אלא להחזיק מדד רחב של מניות, סל מניות שמרכיב אותם לפי גודלן בשוק
ככה ההימור שחברה מסויימת תישאר איתך עד הפרישה מתנטרל ע"י פיזור
כמובן שניתן "לתבל" את התיק בחלקו למניות פרטניות, אבל זה כבר מבוסס ניתוח ו"עבודה" שיש לתת או מסגרת\מסננת שיש להפעיל כדי לדעת מה לקנות ומתי
חשוב לי לוודא את מה שאמרת עכשיו. אם אני רוכש קרנות סל ובמהלך תקופת ההשקעה שלי רוסיה כובשת את ארה"ב, יוון פושטת את הרגל וטבע יוצאת מהבורסה והופכת לרשת חנויות פרחים, מי לאורך התקופה הזאת דואג למכור את המניות/אג"חים הללו מקרנות הסל או הנאמנות המצויות בתיק שלי? ומה נקנה במקומן?

יתכן מצב שיש לך הרבה רווחים (הלוואי) ומעט מאוד הפסדים, אז פעולת האיזון תגרום לכך שתשלם מס "מוקדם" ממה שציפית - שזה בעצם זמן הפרישה שבו הוא יותר נמוך (אחרי גיל מסויים)
לא הבנתי את כוונתך לצערי, מעריך מאוד את המאמץ!

עכשיו, אני יוצא מנקודת הנחה שהשקעת מחשבה בהקצאה הזו והיא מתאימה לך, ולכן אתה רוצה שהיא תשאר כזו.
בעודי צעיר אלך על תיק שמורכב מ: 40-60% מניות, ואילו באמצע תקופת ההשקעה ארצה להוריד את אחוז המניות. האם זה לא מערער את כל העיקרון של השקעה סולידית? אם לא, מהו התהליך הבטוח והנכון לבצע שינויים אלו לאורך תקופת ההשקעה?

אני מזהה כאן כמה בעיות או סכנות פוטנציאליות:
1. בהתחשב במטרה לשמה אני עשוי לרצות להיכנס לשוק - בדיקת התפקוד הפסיכולוגי וההתנהגותי שלי בתקופות אפוקליפטיות נוסח 2008 - השקעת עוד ועוד כסף חדש בתיק עלולה מאוד "ללכלך" את ההשפעה על המשתנה התלוי שלי במחקר. אם התפקוד הפסיכולוגי שלי היה נהדר ובריא כאשר נניח 20K מושקעים בתיק, אז כנראה שהוא לא יהיה בריא בכלל אם לאחר כמה שנים התיק שלי יכיל 100K אשר את רובו אני השקעתי ולא הרווחתי מהתשואות.
* חסרון זה בתורו יכול לגרום למשקיע להחליט שנמאס לו ולצאת מהשוק כשהוא בהפסד, מה שהיה יכול להיות שונה אילו היה משקיע מעט כסף חדש בתיק, אם בכלל, בכל איזון.

2. יותר כסף שמושקע בתיק הופך אותו לפחות ופחות סולידי במובן אחר - לא סולידי מבחינת תפקוד או הרכב התיק אלא מבחינת המאמץ, הדאגה והכסף הרב שמושקעים בו. אני מניח שהצעיר הממוצע שקורא את הבלוג של הסולידי לא מתכנן לנהוג כך כאשר הוא דמיין לעצמו השקעה סולידית לאורך שנים אשר גובה ממנו מינימום של מאמץ ודאגה (בתחום שככל הנראה אין לו שמץ של מושג בו או רצון להתעמק בו יותר מידי).

3. פגיעה ברווחה הנפשית והפיזית בעיתויים של טבלאות אדומות בבורסה והפסד הון רב שהושקע מחשבון הבנק שלי ולא מהתשואות. זה תרחיש דיי מסוכן הייתי אומר.

מנגד, איזון באמצעות קנייה-מכירה עליהם אשלם מס זאת לא אופציה רלוונטית כלכך מבחינתי. תוהה מה ניתן לעשות.

גם אם לצורך העניין מדינת טסמניה כבשה את איטליה, הפכה אותה למדינה וואסלית, והאג"ח האיטלקי ממזמן נחשב לאג"ח זבל ולעולם לא אראה ממנו רווח? צורת החשיבה בטענה שלך לא ברורה לי ואני חשוב כי אני מפספס משהו.

בשוטף, לאורך תקופת ההשקעה, זה בהחלט נשמע מתכון טוב יותר. יחד עם זאת, לא לזה התכוונתי אלא לשאלה מדוע עלי להישאר עם מוצר שכבר אינו מספק רווח, סביב התקופה שבה ארצה למשוך את הכספים ולצאת מהשוק? לדוגמה, היום אני יכול לקנות מוצר שמכיל בתוכו מניות של חברת "אפל", אבל אם להודות באמת איני סמוך ובטוח שחברת "אפל" תמשיך להתקיים עד שאגיע לגיל פרישה וארצה להנות מהתשואות שלה. אז נכון, לקנות אותה ביוקר ולמכור בזול זה לא חכם, אבל יחד עם זאת עוד יותר לא חכם להשאיר בתיק שלי מוצר שהסיכויים שיראה תשואות נאות שיפצו על ההפסדים שהוא גרם (או שנגרמו בתיק שלי באופן כללי), הם בלתי-סבירים (שוב, אג"ח זבל לדוגמה).

הסיבה שזה "קרה" לך היא שהקצית אחוז מהתיק לנכס ספציפי, שקשה מאוד לדעת מה יהיה איתו לאורך זמן, ולכן בעייתי לתכנן תיק לטווח ארוך בדרך הזו
איני מתכוון ככל הנראה להשקיע במנייה/אג"ח ספציפיים, כמובן שהאוריינטציה היא לכיוון קרנות נאמנות/סל אך עלי להבין את המוצרים הללו טוב יותר.

דרך מצויינת להתמודד עם הבעיה הזו, וזו השיטה המדוברת בבלוג ובפורום לרוב, היא להקצות אחוזים מהתיק לסוג מסויים של נכס, ולפזר את הפלח על פני נכסים שונים מהסוג הזה במקום לבחור נכס ספציפי.
כשאתה מכותב "סוג מסויים של נכס" הכוונה לסוג של אג"ח/קרנות סל/נאמנות וכו'? או למשל מניות מתחום הקנאביס הרפואי/מתחום בורסת הפרחים/מתחום חברות משחקי המחשב המובילות בעולם וכן הלאה, אשר להן יש קרנות בפני עצמן?

רק רוצה שתדע שהתגובות שלך מועילות להמון המון קוראים שקטים ומלמדות המון לא רק את הנמען להן.
תודה רבה על ההשקעה שלך.
זה כיף ומתסכל יחד שאני מקריב את פרטיותי למען קוראים אנונימיים ומספיק נבונים שלא מרגישים צורך מיוחד לחקור ולשאול שאלות, אלא רק ללקט מאחרים את המידע שכבר קיים. מקווה שמתישהו אשתייך לסוג האנשים אותו אתה מייצג בדיון הזה.

נערך לאחרונה ב:
זו אפשרות הרבה יותר טובה מהראשונה, ולפעמים אין אפשרות יותר טובה. החסרון הוא שעל מכירת החלק מהמניות אתה צריך לשלם מס, ואת הכסף ששילמת למדינה אתה מן הסתם לא תוכל להשקיע יותר. באסה. (אותו דבר גם ביחס לעמלות קניה ומכירה.) לזה התכוון @cypriano de rore ששווה לך לבדוק שהאיזון הזה משתלם. אם לדוגמה המניות הן עכשיו 52%, ואתה רוצה למכור קצת כדי לאזן, יכול להיות שתשלום המס יהפוך את זה ללא כדאי. לכן, בדרך כלל, איזונים כאלו יעשו רק במקרים של חריגה משמעותית מההקצאה.

2 הערות לגבי זה:

מדהים. תודה רבה!

ועדיין, כל הרעיון של קביעת עיתויים קבועים לאיזון התיק, פעם ברבעון/חצי שנה/שנה, לא נועד בין השאר להגן עלינו מהבעיה שציינת? אם אבחר באסטרטגיה של איזון התיק אחת לחצי שנה, האם עדיין עלי לחשב או להתייחס לאחוזי הסטיות?
אתה יכול לשלב. למשל, להחליט שאתה מכניס כסף לתיק כל חצי שנה. כשמגיע הזמן אתה בודק אם הכסף שיש לך הוא מספיק בשביל לאזן את התיק למצב בו הסטיה היא פחות מ10% אחוז. אם כן אז יופי (גם אם עדיין יש סטיה אבל קטנה מ10%). אם לא אז בנוסף להכנסת הכסף תוכל למכור חלק מאפיק שעלה לטובת קניית אפיק שירד.
* כל הנאמר כאן מתיחס לתיק תאורטי בלבד וכמובן שברגע שתגדיר לעצמך את תוכנית העבודה תצטרך להחליט מה הדרך שהכי הולמת את התוכנית שלך.

הערה לפני הכל:
בהתחשב במטרה לשמה אני עשוי לרצות להיכנס לשוק - בדיקת התפקוד הפסיכולוגי וההתנהגותי שלי
אני מתכוון להתעלם מהנקודה הזו כרגע. התשובות שלי יתייחסו למניעי השקעה שאני רואה כהגיוניים, כלומר השקעת הכסף באפיק שצפוי להקנות לחוסך תועלת מקסימלית מהכסף (אם באמצעות צמיחה ואם באמצעות שימור ערך). בינתיים אמשיך לענות לפי זה כי אני חושב שיש בזה תועלת (תודה למגיבים על הפידבק) אבל אם הניסוי המוזר שלך יהפוך למרכזי בדיון, כנראה אאבד יכולת (ובטוח אאבד עניין) לתרום לו.

חזרה לעניינים.
אם אבחר באסטרטגיה של איזון התיק אחת לחצי שנה, האם עדיין עלי לחשב או להתייחס לאחוזי הסטיות?
גם אם קבעת מועדים לאיזון, אתה חייב להתייחס לגודל הסטיה. אם (בתרחיש של 50:50) המניות עלו ב-10 אגורות מעבר לאג"ח, מן הסתם אין צורך למכור 5 אגורות מניות ולקנות אג"ח. באיזון תקופתי, אחת לתקופה אתה בודק אם התיק בסטיה משמעותית, ואם כן, מאזן.
במהלך תקופת ההשקעה שלי רוסיה כובשת את ארה"ב, יוון פושטת את הרגל וטבע יוצאת מהבורסה והופכת לרשת חנויות פרחים, מי לאורך התקופה הזאת דואג למכור את המניות/אג"חים הללו מקרנות הסל או הנאמנות המצויות בתיק שלי? ומה נקנה במקומן?
מנהל הקרן מתחזק אותה באופן שוטף, כך שאם נכס מסויים יצא מהמדד אחריו הקרן עוקבת ואחר נכנס, המנהל ימכור ויקנה מה שצריך.
אבל שים לב שזה לא נעשה בין נכסים שלא כלולים במדד (אם נניח יש לך קרן עוקבת S&P500, והכלכלה האמריקאית כולה צנחה ואילו הכלכלה הרוסית עלתה, מנהל הקרן הזו לא יקנה מניות רוסיות. אם אתה חושש מתרחיש כזה, בחר מראש קרן רחבה יותר, לדוגמה כזו שעוקבת אחרי מניות מכל העולם). אם אתה מחזיק קרן נפרדת לארה"ב ולרוסיה, תראה באיזון התקופתי שלך שאתה שומר על היחס הרצוי לך. אותו דבר לגבי איזון בין מניות ואג"ח (בעצם, בתוך נכסי הקרן אם יש צורך, מנהל הקרן יאזן עבורך, ואילו בין קרנות אתה מאזן).
אבל נקודה חשובה נוספת: בעוד בין סוגי נכסים (לדוגמה אג"ח מול מניות) כדאי לקבוע מראש יחס הקצאה, הרי שבתוך פלח מסויים אפשר פשוט להיצמד למשקל שוק. כלומר, במקום לבחור ש-70% מהמניות יהיו בארה"ב ו-30% מרוסיה, אתה יכול לבחור שהאחוז לארה"ב יהיה לפי משקלה בשוק המניות (כיום בין 50-60%) ולרוסיה לפי חלקה (ולמדינות אחרות לפי חלקן). עכשיו ראה קסם: נניח שיש לך קרן עוקבת ארה"ב וקרן עוקבת רוסיה (או קרן אחת שעוקבת אחרי שתיהן). כשרוסיה תכבוש את ארה"ב, יתכן מאוד שמחירי המניות האמריקאיות ירדו, ומחירי הרוסיות יעלו. בהנחה שהיעד שלך (ההקצאה שבחרת) היא לשמור על משקל שוק, אז כתוצאה מהעליות והירידות האלו אין בכלל צורך לבצע איזון, כי בתיק שלך עכשיו יש חלק גדול יותר שמושקע ברוסיה (כי החלק הזה עלה) וקטן יותר מושקע בארה"ב, שזה בדיוק תואם למשקל השוק.
לכן הרבה פעמים תראה בפורום שמישהו שואל "מה דעתכם על התיק שלי" ועונים לו בשאלה כמו "למה יש לך חשיפת יתר ליפן" - כי אתה צריך סיבה טובה לחשוב שכדאי להקדיש ליפן חלק שהוא יותר ממשקל השוק שלה (לא פוסל את האפשרות שיכולה להיות לך סיבה כזו).
בעודי צעיר אלך על תיק שמורכב מ: 40-60% מניות, ואילו באמצע תקופת ההשקעה ארצה להוריד את אחוז המניות. האם זה לא מערער את כל העיקרון של השקעה סולידית? אם לא, מהו התהליך הבטוח והנכון לבצע שינויים אלו לאורך תקופת ההשקעה?
אין שום בעיה. הגיוני מאוד שכבר בשלב תכנון התיק תבנה על הקצאה דינאמית, לפיה ככל שגילך יעלה כך תקטין חשיפה למניות. כל עוד זה לפי שיקולים הגיוניים כלליים ולא בתגובה לאירועים מלחיצים בשוק, אין בעיה (וזה המקום לציין שתגובה לאירועים מלחיצים בשוק היא לרוב שגויה כלכלית, אבל לפעמים היא מוצדקת משיקולים חוץ-כלכליים, בעיקר פסיכולוגיים).
יותר כסף שמושקע בתיק הופך אותו לפחות ופחות סולידי במובן אחר - לא סולידי מבחינת תפקוד או הרכב התיק אלא מבחינת המאמץ, הדאגה והכסף הרב שמושקעים בו
עבור השקעה שמטרתה (כאמור בהתחלה) מקסום התועלת מהכסף, יהיה מטופש לשים כסף באפיק בעל תועלת פחותה יותר רק בגלל שיש לך יותר כסף. כמובן, שהתועלת המיטבית יכולה להיות גם שימור ערך הכסף, ובכזה מקרה הייתי בונה מראש תכנית שמשקללת את זה (לדוגמה, יעד ליבה של 50K שכדי להגיע אליו ההשקעה תהיה באפיקים מניבים ומסוכנים יותר, כגון יותר מניות, וברגע שהתיק ישיג את היעד - שימור מיטבי של ה-50K שנצברו ואולי גם כסף חדש, וזאת לדוגמה באמצעות אפיק השקעה בעל תנודתיות נמוכה או צמוד מדד. זו לא המלצה לכאן או לכאן, רק דוגמה להקצאה דינמית. זה גם הבסיס של הפחתת אחוז מניות עם ההתקרבות לפרישה, למי שבוחר בכך).
פגיעה ברווחה הנפשית והפיזית בעיתויים של טבלאות אדומות בבורסה והפסד הון רב שהושקע מחשבון הבנק שלי ולא מהתשואות. זה תרחיש דיי מסוכן הייתי אומר.
אין ספק. לכן חשוב לבחור מראש הקצאת נכסים שתואמת את היכולות שלך. קריאה מומלצת בניית תיק השקעות – חלק א’: שולחן השרטוטים וגם ההחלטה הגורלית ביותר עבור תיק ההשקעות שלכם.
מנגד, איזון באמצעות קנייה-מכירה עליהם אשלם מס זאת לא אופציה רלוונטית כלכך מבחינתי. תוהה מה ניתן לעשות.
שים לב שיש 3 תרחישים שדורשים איזון:
1) כל (או רוב) הנכסים שלך עלו, אבל חלק עלו יותר מהאחרים ולכן אתה צריך למכור ממה שהרוויח הרבה ולקנות ממה שהרוויח פחות. בתרחיש זה, אתה משלם מס רק על רווחים כמובן ולא מאבד מההשקעה המקורית בכלל, ועל זה נאמרת הברכה "שיהיה לך כמה שיותר מס לשלם".
2) חלק מהנכסים עלו וחלק ירדו, ולכן צריך למכור מה שעלה ולקנות מה שירד. במקרה כזה יש משקיעים שיבחרו באופציה של קיזוז רווחים: מוכרים את העודף מהנכס שברווח, ובמקביל מוכרים גם מהנכס שהפסיד (! לא להילחץ, זה זמני), כך שכעת במשוקלל לא מימשת רווחים (הרווח וההפסד מתקזזים) ואינך חייב במס. אחר כך קונים מחדש את הנכס שהפסיד ודורש קניה (כדי להימנע מבעיות, ותלוי מדינה, יש שיעדיפו להמתין מעט לפני הקניה מחדש, ויש שיבחרו פשוט לבחור נכס מקביל, לדוגמה קרן סל אחרת שעוקבת אחרי אותו מדד. כך, המכירה לא נתפסת כתרגיל מס בלבד. ממליץ לבדוק היטב את החוק ולא להסתמך על אנונימי בפורום).
3) כל הנכסים ירדו, אבל יש כאלו שירדו יותר וצריך למכור קצת ממה שירד ולקנות עוד ממה שירד יותר. תרחיש מבאס אבל עלול לקרות לפעמים. במקרה כזה, כמובן שאין חבות מס (כי אין רווח), ובנוסף יש פרס ניחומים - בגלל שמימשת הפסד, אתה מקבל "מגן מס" עבור רווחים דומים, כך שבעתיד כשתמכור ברווח תוכל לקבל פטור. שים לב שמגן המס תופס אוטומטית לאותה שנה, אבל דורש הגשת דו"ח מס כדי לגרור אותו לשנה הבאה (אין מגבלה על כמות השנים לגרירה, כל עוד תגרור כל שנה, או עד 6 שנים אחורה).
גם אם לצורך העניין מדינת טסמניה כבשה את איטליה, הפכה אותה למדינה וואסלית, והאג"ח האיטלקי ממזמן נחשב לאג"ח זבל ולעולם לא אראה ממנו רווח?
הערת אגב: אג"ח זבל זה אג"ח בסיכון גבוה, שבהתאם מחירו נמוך כך שמקבלים עליו תשואה גבוהה במיוחד. רק במצב של חדלות פרעון האג"ח אבוד (בערך) ובמצב כזה בכל מקרה לא נשאר מה למכור ממנו... (מה שטוב זה שנכסים יכולים ללכת לאיבוד לחלוטין, ובכך להפסיד לכל היותר 100%, אבל הם יכולים להרוויח לאינסוף ולעלות באלפי אחוזים ויותר.)
ולשאלה העקרונית: כאמור, זו סיבה מצויינת לא לקנות דווקא אג"ח איטליה אלא לפזר בין כל מיני אג"חים.
בשוטף, לאורך תקופת ההשקעה, זה בהחלט נשמע מתכון טוב יותר. יחד עם זאת, לא לזה התכוונתי אלא לשאלה מדוע עלי להישאר עם מוצר שכבר אינו מספק רווח, סביב התקופה שבה ארצה למשוך את הכספים ולצאת מהשוק? לדוגמה, היום אני יכול לקנות מוצר שמכיל בתוכו מניות של חברת "אפל", אבל אם להודות באמת איני סמוך ובטוח שחברת "אפל" תמשיך להתקיים עד שאגיע לגיל פרישה וארצה להנות מהתשואות שלה. אז נכון, לקנות אותה ביוקר ולמכור בזול זה לא חכם, אבל יחד עם זאת עוד יותר לא חכם להשאיר בתיק שלי מוצר שהסיכויים שיראה תשואות נאות שיפצו על ההפסדים שהוא גרם (או שנגרמו בתיק שלי באופן כללי), הם בלתי-סבירים
קודם כל, שוב: פיזור נועד להתמודד בדיוק עם הבעיה הזו. אז אפל ירדה והיא עכשיו שווה פחות (ולכן היא גם אחוז קטן יותר מהתיק שלך!), ובמקום זה יש נכסים אחרים שהם עכשיו דומיננטיים יותר בתיק.
בנוסף, אחרי שנכס ירד והפסדת הרבה, למכור אותו לא יעזור להחזיר את הכסף, ולכן השאלה אם הוא "יפצה" על ההפסד היא לא מעניינת, ונסה לא לנטור טינה. השאלה הרלוונטית במצב הזה זה האם להמשיך להחזיק במניה הזו יגרום לי להרוויח יותר או פחות מאשר מניה אחרת. נקודת המוצא של השקעה עוקבת שוק היא שהמחיר של המניה ברגע זה משקף בקירוב גבוהה את משוואת הסיכוי/סיכון שלה, כך שאין שום סיבה לחרוג ממשקל השוק, להיפטר לגמרי מהמניה ולקנות במקומה מניה אחרת (מה שיביא אותך בהכרח לחשיפת חסר לאפל אבל גם לחשיפת יתר למניות אחרות).
כשאתה מכותב "סוג מסויים של נכס" הכוונה לסוג של אג"ח/קרנות סל/נאמנות וכו'? או למשל מניות מתחום הקנאביס הרפואי/מתחום בורסת הפרחים/מתחום חברות משחקי המחשב המובילות בעולם וכן הלאה, אשר להן יש קרנות בפני עצמן?
בסוג מסויים אני מתייחס בעיקר למניות, אג"ח וכדומה. אני בודאי לא מתכוון לקרנות סל/נאמנות וכדומה, כי אלו מכשירי השקעה, כלומר כלי נוח שבאמצעותו אתה קונה את סוג הנכס הרצוי לך (שיכול להיות מניות, אג"ח, סחורות וכן הלאה). לגבי התייחסות לתתי-סוגים של נכס, לדוגמה לסוגי מניות שונים, זה מורכב יותר ואין לי תשובה ברורה. בגדול, תתי-סוגים של נכסים ששונים באופן מהותי יכולים להיחשב כסוגים שונים (ובהתאם, לקבל הקצאה ייחודית משלהם בתכנית העבודה שלך). יש שיטענו שחברות קטנות מתנהגות באופן אחר מחברות גדולות ומצדיקות פלח נפרד. אחרים יטענו שמניות אמריקאיות שונות באופן מהותי ממניות אחרות. כנ"ל לגבי סוגי אג"ח - ממשלתי מול קונצרני, גיאוגרפיה, ריבית קבועה/צמודה/משתנה וכן הלאה. קשה יותר לטעון זאת על סקטור מסויים של מניות, וקשה עוד יותר (גם אם אתה סבור שסקטור מסויים שונה מהותית מהאחרים) להפוך את זה למספר, כלומר לפלח בגודל מסויים בתיק שלך. סקטור לדוגמה שיחסית נפוץ להסתכל עליו בתור סוג נכס נפרד זה קרנות ריט, וזה בגלל שהן בנויות באופן שונה ממניות אחרות (אבל זה בהחלט רחוק מהסכמה). בגדול, לדעתי, השאלה עד כמה הנכסים האלו צפויים להגיב בצורה שונה לאירועי מאקרו זו שאלת מפתח, אבל לא מספיקה. בכל מקרה, בפוסטים בבלוג שמציגים סוגי תיקים שונים (כמו כאן וכאן), נראה לי שניתן לומר במידה מסויימת שכל תיק כזה טוען שתתי הנכסים שלו הם סוג שונה של נכס.

בינתיים אמשיך לענות לפי זה כי אני חושב שיש בזה תועלת (תודה למגיבים על הפידבק) אבל אם הניסוי המוזר שלך יהפוך למרכזי בדיון, כנראה אאבד יכולת (ובטוח אאבד עניין) לתרום לו.
הזכרת לי את המשפט "אלוקים נותן אגוזים למי שאין שיניים" ;)

חשוב שתדע כי אין סתירה עקרונית בין בדיקת ההתנהגות הפסיכולוגית ופיתוח ביצי בת-יענה, לבין הפקת תועלת מקסימאלית מהכסף. אבל זה לא אומר שאהיה מוכן להפוך את ההשקעה שלי להימור. להשקיע כסף חדש בכמויות גדולות בכל איזון (נניח 2000 ₪ +), בהתחשב בידע הזעיר שיש לי (ובחוסר הניסיון), זהו הימור מסוכן שסופו דיי צפוי.

בכל מקרה, אני מעריך מאוד את העניין שגילית בשאלותיי!

באיזון תקופתי, אחת לתקופה אתה בודק אם התיק בסטיה משמעותית, ואם כן, מאזן.
תודה. מהו אחוז משמעותי של סטייה בתיק? והאם הוא יהיה תקף לאדם שמשקיע 10K ולאדם שמשקיע 800K?

אם אתה מחזיק קרן נפרדת לארה"ב ולרוסיה, תראה באיזון התקופתי שלך שאתה שומר על היחס הרצוי לך.
יתכן ואני מפספס פה משהו? אתה רומז לזה שאם אני מפזר את ההשקעה שלי עד-כדי-כך, התיק שלי צפוי מאוד לצאת מאיזון באופן דרמטי בכל פעם?

יתכן ויש לכך קשר כלשהו לכל הקונספט של השקעה במדינות עם מדיניות כלכלית בעייתית/שווקים מתפתחים וכן הלאה?

אותו דבר לגבי איזון בין מניות ואג"ח (בעצם, בתוך נכסי הקרן אם יש צורך, מנהל הקרן יאזן עבורך, ואילו בין קרנות אתה מאזן).
אז למעשה האיזון כולל שני אלמנטים?
1. איזון בין צורת המוצר (מניות/זהב/אג"ח/מט"ח).
2. איזון בין מכשירי המוצרים השונים?

כלומר, במקום לבחור ש-70% מהמניות יהיו בארה"ב ו-30% מרוסיה, אתה יכול לבחור שהאחוז לארה"ב יהיה לפי משקלה בשוק המניות (כיום בין 50-60%) ולרוסיה לפי חלקה (ולמדינות אחרות לפי חלקן).
היכן ניתן להתעדכן במקומה של כל מדינה או של כל תחום (חברות משחקי המחשב, חברות היהלומים, תאגידים מתחומים מסוימים וכו') בשוק?

ואיך זה מתחבר למדדים כמו s&p500 לדוגמה? האם מדד זה למעשה ייצג בתיק שלי את ארה"ב או מה?

כשרוסיה תכבוש את ארה"ב, יתכן מאוד שמחירי המניות האמריקאיות ירדו, ומחירי הרוסיות יעלו. בהנחה שהיעד שלך (ההקצאה שבחרת) היא לשמור על משקל שוק, אז כתוצאה מהעליות והירידות האלו אין בכלל צורך לבצע איזון, כי בתיק שלך עכשיו יש חלק גדול יותר שמושקע ברוסיה (כי החלק הזה עלה) וקטן יותר מושקע בארה"ב, שזה בדיוק תואם למשקל השוק.
בהקשר זה אני מעט מבולבל לגבי השאלה היכן למעשה מתבצע האיזון כל עוד אני משקיע לפי מיקום המדד או המדינה בשוק:
* האם האיזון הזה מתבטא בכמות הכסף של כל מדד? (למשל, אם רוסיה כבשה את ארה"ב, כמות הכסף במדד של רוסיה יגדל).
* האם האיזון מתבטא בכמות הקרנות/מדדים בהם אני מחזיק?

אם הנקודה הראשונה נכונה, זה אומר שבסונריו הדמיוני של רוסיה הכובשת, יהיו לי יותר הפסדים בתיק מאשר רווחים כי עד לאותו הרגע ארה"ב תפסה נפח גדול יותר בשוק ורוב התיק שלי הושקע בה. לא?

בהנחה שהיעד שלך (ההקצאה שבחרת) היא לשמור על משקל שוק, אז כתוצאה מהעליות והירידות האלו אין בכלל צורך לבצע איזון, כי בתיק שלך עכשיו יש חלק גדול יותר שמושקע ברוסיה (כי החלק הזה עלה) וקטן יותר מושקע בארה"ב, שזה בדיוק תואם למשקל השוק.
אוקי, אז לא הצלחתי להבין כיצד אני דואג לשמור על משקל השוק באופן שוטף.

לכן הרבה פעמים תראה בפורום שמישהו שואל "מה דעתכם על התיק שלי" ועונים לו בשאלה כמו "למה יש לך חשיפת יתר ליפן" - כי אתה צריך סיבה טובה לחשוב שכדאי להקדיש ליפן חלק שהוא יותר ממשקל השוק שלה (לא פוסל את האפשרות שיכולה להיות לך סיבה כזו).
אילו מוצרים יפניים נראה בתיק כזה לצורך העניין? מדובר באיזשהו מדד מייצג של החברות היפניות המובילות או גם במוצרים אחרים כמו השקעה ביאן היפני או באנימה הרדודה שלהם בשנים האחרונות?

בתרחיש זה, אתה משלם מס רק על רווחים כמובן ולא מאבד מההשקעה המקורית בכלל
לא הצלחתי להבין מה ההבדל בין מס בהפסד או מס ברווח? מעבר לכך, אני אשלם מס גם על מכירת מה שהרווחתי יותר וגם על קניית מה שהרווחתי פחות. במצב בו אני בהפסד אשלם רק על קנייה... נשמעת עסקה יקרה מאוד מבחינת המס. או שהתכוונת לכך שההבדל הוא שברווח אני משלם רק מהתשואות ולא מהכסף שאני מביא מהבית כביכול?

כך שכעת במשוקלל לא מימשת רווחים (הרווח וההפסד מתקזזים) ואינך חייב במס.
כאן איבדתי אותך. יתכן שישנם אילושהם חוקי מס שאיני מודע להם? דווקא הבנתי את התמונה כך:
* קיזוז רווחים זה לא למכור רק את הרווח ולקנות את מה שבהפסד? בכך הרווח וההפסד יתקזזו.
* אם מכרתי גם מה שבהפסד וגם מה שברווח - שילמתי מס פעמיים, לא? (בהקשר זה יכול להיות שיש לי פער בידע לגבי ענייני המס).
* "אחר כך קונים מחדש את הנכס שהפסיד ודורש קניה" - מדוע? מדוע בכלל הנכס דורש קנייה? כי למעשה פגעתי ביחס שקבעתי מראש של נניח 25% לכל מוצר? אם כן, לא הצלחתי להבין את הרציונאל של הפגיעה הזאת.. אולי בשביל להימנע מתשלום מס מיותר?
* מדוע לקנות קרן סל אחרת?

מקווה לסגור איכשהו את פער הידע הזה, נראה שיש לי כמה פערים כאלו ושזה יהיה מאוד חסר אחראיות מצידי להיכנס לשוק במצב כזה.

(וזה המקום לציין שתגובה לאירועים מלחיצים בשוק היא לרוב שגויה כלכלית, אבל לפעמים היא מוצדקת משיקולים חוץ-כלכליים, בעיקר פסיכולוגיים).
אפשר לבקש דוגמה?

כמובן, שהתועלת המיטבית יכולה להיות גם שימור ערך הכסף, ובכזה מקרה הייתי בונה מראש תכנית שמשקללת את זה
כיצד למעשה זה מתקשר לחוסר הרצון להשקיע כמות גדולה של כסף חדש בתיק?
לא הבנתי באיזה שלב צריך להזרים כסף חדש ובאיזה שלב לא צריך (לפני ואחרי ה-50K לצרוך העניין)?
ומהי האלטרנטיבה השנייה בהתחשב בכך שציינת "יכולה להיות גם.."?

תרשה לי בשלב זה להודות על כל ההשקעה ועל כך שאינך מתייאש לסייע לי ולקוראים האנונימיים!
מניח שבשלב זה אפסיק עם השאלות ואגש להמשיך לבנות את תרשים הזרימה שלי בהתאם לידע הרב שאתה ואחרים כאן חלקתם איתנו. במקביל גם אגש לקרוא בשנית או בשלישית את הפוסטים אותם ציינתם אתה ואחרים בתגובותיכם. לאחר מכן אעלה את התרשים לכאן עם השאלות הרלוונטיות ונקודות התקיעה, ובשאיפה לאחר מכן גם לברר כיצד הלכה למעשה פותחים חשבון בבית השקעות וקוראים בצורה נכונה את סוגי המוצרים המצויים בשוק בשביל להתחיל לרכוש.

תודה רבה ושבת שלום :)

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
נ שאלה בנוגע למחקר טריניטי וכלל ה4% פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 30
G שאלה בנוגע לכדאיות בהשקעה בנדלן נדל"ן 5
ש שאלה בנוגע ל RSU מיסים 18
T שאלה פרקטית בנוגע להיחלשות השקל שוק ההון 164
deussex שאלה בנוגע לסעיף בפוליסת דירה של חברת ביטוח על שיבוב/תחלוף (אחריות צולבת) נדל"ן 6
S שאלה בנוגע ל 2 etf שאני מתעניין שוק ההון 1
ב שאלה בנוגע לקיזוז מס כנגד דיבידנד שהתקבל בדולרים מיסים 3
E עסק פטור - שאלה בנוגע לדיווחים מיסים 1
deussex שאלה בנוגע לרלוקיישן דרך עבודה אוף טופיק 3
L שאלה בנוגע להעברת מניות מבנק לבית השקעות שוק ההון 8
L שאלה בנוגע להעברת תיק מהבנק לאקסלנס שוק ההון 1
D שאלה בנוגע לצבירה מקרן אירית שוק ההון 2
O שאלה בנוגע לתשלום שומת מס על שנת 2020. מיסים 18
T שאלה כללית בנוגע לרכש ETF-ים בתור סוחר עצמאי שוק ההון 3
D שאלה בנוגע לקופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Aslan שאלה בנוגע לביטוח בריאות - למי שמבין צרכנות פיננסית 2
Y שאלה בנוגע להחזר עמלות שוק ההון 15