• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

רשות המסים תעביר באופן יזום החזרי מס לכ-1,900 הורים לילדים עם מוגבלות שלא מימשו את זכאותם להקלה במס של 2 נקודות זיכוי

מתכנת

מודרטור
דירוג
8,695
https://www.gov.il/he/departments/news/sa210721-1
נכתב ע"י דוברות רשות המסים:
רשות המסים שולחת בימים אלו מכתבי זכאות להחזר מס לכ-1,900 הורים לילדים עם מוגבלות, שבשנים 2015 – 2017 קיבלו גמלת ילד נכה מביטוח לאומי, שילמו מס הכנסה ולא מימשו את זכאותם להקלה במס של 2 נקודות זיכוי עבור הילד (מדובר בהנחה במס בסכום של כ-5,200 ₪ בשנה). לראשונה – הורים אלו לא יידרשו לכל פעולה אקטיבית לצורך קבלת החזר המס והוא יועבר ישירות לחשבונם.
תחילתו של עידן חדש ?!

יש לי חברים מאחת המדינות הנורדיות. מסתבר ששם אם אתה ממלא בצורה לא אופטימלית את הדוח למס הכנסה, הם מודיעים לך על זה בהודעת אס אם אס ומודיעים לך שהם מניחים שטעית ואם לא תשיב להודעה זו עם ״לא״ הם ינכו לך את המס בצורה שתהיה לך טובה יותר.
אולי יש מקום לאופטימיות גם בארץ ...

עדיין לא ברור למה בעולם של היום אתה פשוט מדווח על כל ההכנסות שלך ובהתאם לנתונים שלך הכל מחושב אוטומטית
ועוד יותר עצוב שאנחנו מרוצים מזה שקורים מקרים קטנים כאלה(וטוב שקורים) ולא משהו שבשגרה עבור כולנו

עדיין לא ברור למה בעולם של היום אתה פשוט מדווח על כל ההכנסות שלך ובהתאם לנתונים שלך הכל מחושב אוטומטית
ועוד יותר עצוב שאנחנו מרוצים מזה שקורים מקרים קטנים כאלה(וטוב שקורים) ולא משהו שבשגרה עבור כולנו
כי אין אמון.
לא אתפלא אם גם הפיילוט הזה ייגמר בתביעה משפטית כשיגיעו לשלב השני של פניה יזומה למי שלא הגיש דוחות וזכאי לכאורה להטבה במס.
הלוואי ואני טועה.

יש לי חברים מאחת המדינות הנורדיות. מסתבר ששם אם אתה ממלא בצורה לא אופטימלית את הדוח למס הכנסה, הם מודיעים לך על זה בהודעת אס אם אס ומודיעים לך שהם מניחים שטעית ואם לא תשיב להודעה זו עם ״לא״ הם ינכו לך את המס בצורה שתהיה לך טובה יותר.
מעניין. באיזה נורדית?

בגדולה שבהן לפחות הרשויות ורשות המיסים בפרט לא שולחות סמסים, זה ידוע כספאם ונסיון פישינג.
מניח שסטנדרטים דומים קיימים בשאר המדינות הנורדיות.

כי אין אמון.
לא אתפלא אם גם הפיילוט הזה ייגמר בתביעה משפטית כשיגיעו לשלב השני של פניה יזומה למי שלא הגיש דוחות וזכאי לכאורה להטבה במס.
הלוואי ואני טועה.

מסכים, אבל זו לא בעיה שאי אפשר לפתור.

כי אין אמון.
הלוואי ואני טועה.
זה לא כל כך פשוט ו"ברור מאליו" כפי שאתם מציגים את זה. והמצב הקיים לא נובע מרשעות וטיפשות של הרשויות אלא ממגבלות חוקיות, אתיות ותרבותיות אמיתיות.

העקרון המנחה בדיני הגנת הפרטיות בישראל, כמו במדינות רבות בעולם, הוא שצריך להימנע ממצב שרשות/משרד ממשלתי אחד מרכזת אצלו את כל המידע הקיים על אזרח ספציפי. לכן כל רשות ציבורית מחזיקה מאגרי מידע נפרדים שאסור לה לשתף עם רשויות אחרות – אלא אם יש חוק ספציפי שמאפשר את זה.

לגבי רשות המיסים והורים לילדים עם מוגבלות, מקווה שברור לכולכם שרשות המיסים לא מחזיקה את המידע הזה. מדובר במידע אישי רגיש על קטינים, שכנראה מוחזק בחלקו במשרד החינוך ובמשרד הבריאות. ובכלל לא ברור שכל הורה רוצה שהמידע הזה יועבר ללא ידיעתו וללא הסכמתו לרשויות נוספות. וזה נכון לעוד הרבה סוגים של זכאויות שקיימות, והמידע לא נמצא אצל רשות המיסים או משרד ממשלתי אחר שאחראי על מימוש הזכאות.

אז כן משקיעים מאמץ בלאתר את האוכלוסיות הרלוונטיות, ליידע אותן על הזכויות שלהן ולסייע להגיש בקשות באופן יזום. זה המצב האופטימלי. ונכון שיש את המציאות, לא כולם מבינים או רוצים להתעסק בזה. וזו בעיה אמיתית.

ואם מחר רשות הטבע והגנים תחליט לתת הנחה לכל גבר עם חשד לסרטן הערמונית, אתם גם תשמחו שכל קופות החולים יעבירו את המידע הזה לרשות הטבע והגנים, ללא הסכמת אותם הגברים? ואם משרד החקלאות יחליט לשלוח סלי מזון למשפחות במעמד סוציואקונומי נמוך, אז זה נכון יהיה שמשרד הרווחה יעביר רשימות של משפחות כאלה? ואגב, מדובר בדוגמאות לא כל כך רחוקות מהמציאות.

אולי אם היו מענקים והטבות לגברים/נשים שנראים מצוין, יפים וחכמים, אז לא היה איכפת לאנשים שישתפו את המידע עליהם. אבל מה לעשות, לרוב מענקים והטבות סוציאליות הולכות לאנשים במצבים אישיים, בריאותיים וכלכליים מאוד קשים. וזה לא פשוט לאזן בין הדברים.

ודוגמה של המדינות הנורדיות היא דווקא דוגמה טובה.

כי דיני הגנת הפרטיות שם, והתפיסות התרבותיות מאוד שונות מישראל, וגם מהרבה מדינות אחרות בעולם.

שם לדוגמה, דוחות המס שלך ונתוני שכר לא נחשבים למידע אישי מוגן. כל אחד יכול להרים טלפון לפקיד המס, לבקש - ולקבל - בדיוק כמה השכן/דוד/בוס שלך מרוויח. בחלק מהמדינות זה בכלל מפורסם על ידי רשויות המס באופן יזום באינטרנט. בישראל - ועוד מדינות רבות בעולם - פרסום ומסירה של המידע הזה מהווה עבירה פלילית.

זה לא כל כך פשוט ו"ברור מאליו" כפי שאתם מציגים את זה. והמצב הקיים לא נובע מרשעות וטיפשות של הרשויות אלא ממגבלות חוקיות, אתיות ותרבותיות אמיתיות.

העקרון המנחה בדיני הגנת הפרטיות בישראל, כמו במדינות רבות בעולם, הוא שצריך להימנע ממצב שרשות/משרד ממשלתי אחד מרכזת אצלו את כל המידע הקיים על אזרח ספציפי. לכן כל רשות ציבורית מחזיקה מאגרי מידע נפרדים שאסור לה לשתף עם רשויות אחרות – אלא אם יש חוק ספציפי שמאפשר את זה.

לגבי רשות המיסים והורים לילדים עם מוגבלות, מקווה שברור לכולכם שרשות המיסים לא מחזיקה את המידע הזה. מדובר במידע אישי רגיש על קטינים, שכנראה מוחזק בחלקו במשרד החינוך ובמשרד הבריאות. ובכלל לא ברור שכל הורה רוצה שהמידע הזה יועבר ללא ידיעתו וללא הסכמתו לרשויות נוספות. וזה נכון לעוד הרבה סוגים של זכאויות שקיימות, והמידע לא נמצא אצל רשות המיסים או משרד ממשלתי אחר שאחראי על מימוש הזכאות.

אז כן משקיעים מאמץ בלאתר את האוכלוסיות הרלוונטיות, ליידע אותן על הזכויות שלהן ולסייע להגיש בקשות באופן יזום. זה המצב האופטימלי. ונכון שיש את המציאות, לא כולם מבינים או רוצים להתעסק בזה. וזו בעיה אמיתית.

ואם מחר רשות הטבע והגנים תחליט לתת הנחה לכל גבר עם חשד לסרטן הערמונית, אתם גם תשמחו שכל קופות החולים יעבירו את המידע הזה לרשות הטבע והגנים, ללא הסכמת אותם הגברים? ואם משרד החקלאות יחליט לשלוח סלי מזון למשפחות במעמד סוציואקונומי נמוך, אז זה נכון יהיה שמשרד הרווחה יעביר רשימות של משפחות כאלה? ואגב, מדובר בדוגמאות לא כל כך רחוקות מהמציאות.

אולי אם היו מענקים והטבות לגברים/נשים שנראים מצוין, יפים וחכמים, אז לא היה איכפת לאנשים שישתפו את המידע עליהם. אבל מה לעשות, לרוב מענקים והטבות סוציאליות הולכות לאנשים במצבים אישיים, בריאותיים וכלכליים מאוד קשים. וזה לא פשוט לאזן בין הדברים.

כי דיני הגנת הפרטיות שם, והתפיסות התרבותיות מאוד שונות מישראל, וגם מהרבה מדינות אחרות בעולם.

שם לדוגמה, דוחות המס שלך ונתוני שכר לא נחשבים למידע אישי מוגן. כל אחד יכול להרים טלפון לפקיד המס, לבקש - ולקבל - בדיוק כמה השכן/דוד/בוס שלך מרוויח. בחלק מהמדינות זה בכלל מפורסם על ידי רשויות המס באופן יזום באינטרנט. בישראל - ועוד מדינות רבות בעולם - פרסום ומסירה של המידע הזה מהווה עבירה פלילית.
זו נקודה טובה.
לרשות המיסים סמכויות נרחבות לקבלת מידע הפוגע בפרטיות. לא בדקתי את מידע מהסוג הזה נכלל בהן, אבל אכן גם זו עשויה להיות עילה בתביעה שאני משער שתוגש.
על פני הדברים, אם המידע נדרש לצורך קביעת חבות המס, אני בספק אם אין סמכות לקבלו, אבל צריך לבדוק.

נערך לאחרונה ב:

לא טענתי שזה פשוט, אבל טכנולוגית אנחנו שם ממזמן. אני גם לא חושב שזה נובע מרשעות או כל דבר אחר, אבל לא נראה שאנחנו עושים מספיק כדי להגיע לנקודה הרצויה/אידיאלית. אפשר להסכים שמערכת המס פה מסורבלת ומתוסבכת, וניתן ורצוי לעשות צעדים בין אם לפשט אותה ובין אם דרך להתמודד איתה.

עכשיו ברור לי שכל המידע לא נמצא אצל רשות המיסים, אני גם לא חושב שהוא צריך להיות. אבל אם בסופו של דבר אתה מקבל הטבות מס למיניהן על סמך מצבך הסוציואקונומי אתה בלווא הכי מצהיר על כך בטופס שאתה ידנית ממלא אותו. בכל מקרה אתה חושף מידע אישי ורגיש. לא רוצה לחשוף או שיעיבירו מידע אחד לשני? בכבוד, תמלא את הטופס שלח לנציג וחכה לטיפול שלו. בנוסף, תקווה שרשות המיסים תמצא אותך כמו שפורסם בכתבה

אני באמת לא יודע את כל המשמעויות של תהליך כזה, כולה אדם פשוט שניסה למלא טופס 106 והיה צריך לשבור על זה את הראש. אין לי שבריר של הבנה מה באמת הבעיות או המגבלות, אבל לתפיסתי אפשר לעשות יותר. אין סיבה שאצטרך רואה חשבון או לשבת שעות מול הטופס הזה ואני עוד מקרה פשוט של רווק, צעיר וללא ילדים. מה עם אותם מקרים קשים שאתה מתאר ואין להם מושג מה הם עושים?

אפשר להסכים שמערכת המס פה מסורבלת ומתוסבכת, וניתן ורצוי לעשות צעדים בין אם לפשט אותה ובין אם דרך להתמודד איתה.
מסכים בהחלט.

אני באמת לא יודע את כל המשמעויות של תהליך כזה, כולה אדם פשוט שניסה למלא טופס 106 והיה צריך לשבור על זה את הראש. אין לי שבריר של הבנה מה באמת הבעיות או המגבלות, אבל לתפיסתי אפשר לעשות יותר. אין סיבה שאצטרך רואה חשבון או לשבת שעות מול הטופס הזה ואני עוד מקרה פשוט של רווק, צעיר וללא ילדים. מה עם אותם מקרים קשים שאתה מתאר ואין להם מושג מה הם עושים?
אם זה באמת מעניין אותך, יש כאן סקירה קצרה על יישום החלטת הממשלה של ASK ONCE/"שאל פעם אחת בלבד" (PDF). העברת כספים של רשות המיסים להורים של ילדים עם מוגבלות, היא דוגמה אחת לתחילת יישום המדיניות.

לרשות המיסים סמכויות נרחבות לקבלת מידע הפוגע בפרטיות. לא בדקתי את מידע מהסוג הזה נכלל בהן, אבל אכן גם זו עשויה להיות עילה בתביעה שאני משער שתוגש.
אין כאן עילה לתביעה. המידע הועבר בהתאם לדין, גם של הגוף המוסר וגם של הגוף המקבל.

אין כאן עילה לתביעה. המידע הועבר בהתאם לדין, גם של הגוף המוסר וגם של הגוף המקבל.
אני שמח שזו דעתך, אבל אחרי שקראתי פסק דין של שופטת שחושבת שקבלת החזר מס לחשבון של נישום מהווה פגיעה בפרטיות שלו כלפי הבנק, אני כבר לא מאמין שיש פעולה שאינה עילה לתביעה שתתברר ותצרוך משאבים.

אבל אחרי שקראתי פסק דין של שופטת שחושבת שקבלת החזר מס לחשבון של נישום מהווה פגיעה בפרטיות שלו כלפי הבנק
על פניו לא נשמע הגיוני. אבל מבלי לקרוא את פס"ד, לא יכול באמת להתייחס.

פס"ד פורסם? יש מראה מקום?

על פניו לא נשמע הגיוני. אבל מבלי לקרוא את פס"ד, לא יכול באמת להתייחס.

פס"ד פורסם? יש מראה מקום?
לא פורסם. תביעה קטנה.
בכל מקרה, החשיפה העיקרית לרשות היא במישור דיני המס וסוגיית הפרטיות היא משנית.

לא פורסם. תביעה קטנה.
אוקיי.

אתה יודע לומר מה היו הנסיבות בכלליות? מי פגע בפרטיות הנישום? רשות המיסים? איזה סעיף הופר בחוק הגנת הפרטיות?

אוקיי.

אתה יודע לומר מה היו הנסיבות בכלליות? מי פגע בפרטיות הנישום? רשות המיסים? איזה סעיף הופר בחוק הגנת הפרטיות?
מצטער, אבל לא זוכר כי זה היה מזמן ורק קראתי את פסק הדין. היה שם שעד מוזר של מחיקת העובדה שהתקבל החזר מרישומי הבנק.
למיטב זיכרוני במחוזי הושגה פשרה שכללה ביטול פסק הדין כמובן.

טוב, מבלי לקרוא את פס"ד או להכיר את הנסיבות, אי אפשר לדעת האם הוא רלוונטי לנושא השרשור.

בכל מקרה, בתקיפת העברות המידע (אם מישהו בכלל ינסה זאת), בית משפט לתביעות קטנות הוא לא הפורום הנכון.

מסכים בהחלט.

אם זה באמת מעניין אותך, יש כאן סקירה קצרה על יישום החלטת הממשלה של ASK ONCE/"שאל פעם אחת בלבד" (PDF). העברת כספים של רשות המיסים להורים של ילדים עם מוגבלות, היא דוגמה אחת לתחילת יישום המדיניות.

מעניין מאוד, תודה. אעבור על זה.

• אהבתי
Reactions: YPV
שם לדוגמה, דוחות המס שלך ונתוני שכר לא נחשבים למידע אישי מוגן. כל אחד יכול להרים טלפון לפקיד המס, לבקש - ולקבל - בדיוק כמה השכן/דוד/בוס שלך מרוויח.
אתה לא יכול לדעת מה השווי המדויק של אף אחד, וגם לא לדעת כמה הוא מרוויח.
אתה יכול לדעת כמה מיסים הוא שילם ולפי זה לבצע שערוך לכמה הוא מרוויח.

מצד שני, המעסיקים צריכים לפרסם כמה הם משלמים לעובדים שלהם, אבל אני לא סגור על זה שכל אחד יכול לבקש את המידע הזה מהם.
זה בעיקר נועד לעובדים של אותה חברה לצורך השוואת שכר.

אתה לא יכול לדעת מה השווי המדויק של אף אחד, וגם לא לדעת כמה הוא מרוויח.
אתה יכול לדעת כמה מיסים הוא שילם ולפי זה לבצע שערוך לכמה הוא מרוויח.
תודה על התיקון. לא מכיר לעומק.

הנקודה היא אותה נקודה. דברים שחוקיים ומקובלים במדינות מסוימות, אי אפשר "לייבא" אוטומטית למדינות אחרות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
E מערכת פניות הציבור באתר האינטרנט של רשות המסים (מפ"ל) לא עובדת מיסים 2
The Thinker רשות ניירות הערך האמריקנית אישרה קרנות סל מחקות ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 99
עידו ג error 404 - אתר רשות המיסים אוף טופיק 14
י רשות ני"ע מקדמת הקמת קרנות כספיות שיבטיחו תשואה מראש שוק ההון 2
ה מחירי דירות- רשות המיסים נדל"ן 1
V interactive broker רשות המס מיסים 62
G אשתי עוסקת פטורה - אם רשות המיסים תגדיר אותי כסוחר בבורסה האם זה עלול להשפיע עליה? פוסטים מאיכות נמוכה 0
Z דיווח מס שנוכה לפי טופס 867 בטופס 1301 של רשות המיסים מיסים 1
A משיכת כספים מתוך קרן השתלמות IRA על ידי הגוף הפנסיוני ללא רשות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
T עד כמה אמין מדד איכות השירות ע״פ רשות שוק ההון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M רשות שוק ההון עוצרת את המינוף בקרנות הפנסיה המחקות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
K רווח קטן מניירות ערך בבנק מצריך התעסקות עם רשות המיסים? מיסים 3
A רשות ני"ע מובילה מהלך לצמצום משמעותי במספר קרנות הנאמנות בישראל שוק ההון 1
hommie האתר של רשות המיסים אוף טופיק 5
ח הבנת טופס של רשות המיסים - 867 צרכנות פיננסית 1
doc29 מגדיר הרעלים הפיננסיים- גרסת רשות ניירות הערך אוף טופיק 0
A רשות המיסים ו- IRA לא פטורה שוק ההון 17
כ רשות ני"ע מציעה: כל אחד יוכל לתת המלצות השקעה לציבור שוק ההון 8
S רשות האוכלוסין וההגירה / ועדה הומניטרית אוף טופיק 0
aeh רכז הצעה מורשה ע"י רשות ני"ע - מי שמע מי השקיע שוק ההון 15
amidar מסלול ירוק של רשות המיסים להעברת כספים להשקעות בחו"ל. שוק ההון 8
wa11a רשות ניירות ערך אוסרת על אינטראקטיב לתת שירותי מטבע שוק ההון 49
Sinister רשות ני"ע הופכת את תעודות הסל לקרנות נאמנות! שוק ההון 10