• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

רעיון לתכנון (הקטנת) מס בניירות ערך זרים

yanosh34

משתמש בכיר
דירוג
1,579
ראשית אפתח בכך שאם הייתי חושב שהרעיון שאני מציג אינו חוקי, לא הייתי מציג אותו. אין כמובן שום בעיה לנהל דיון גם לגבי ההיבט הזה של הרעיון.
שנית, יש להכיר כיצד מחושב מס רווחי הון בניירות ערך זרים.

אתחיל בלהציג דוגמא של התרחיש האופטימלי אשר ממחיש בצורה הטובה ביותר את הרעיון. בסופו של התרחיש, המשקיע הצליח להתחמק לחלוטין מתשלום מס.

פלוני רוכש אחזקה בקרן מחקת המדד החביבה עליו של ואנגארד. נניח שהשער של יחידה בקרן הוא 100$ וששער שקל\דולר הוא 4. כעבור פרק זמן מסוים שער המטבע עלה ל5 בעוד שיחידה בקרן עדיין שווה 100$. פלוני מוכר את כל האחזקה וקונה אותה מחדש. הוא הרוויח 25% עקב עליית שער המטבע אך לא שילם מס כלל משום שכל הרווח הוא אינפלציוני (שינוי בשער המטבעות).
כעבור פרק זמן נוסף, שער הקרן עולה ל125$ בעוד ששער שקל\דולר חוזר ל4, פלוני שוב מוכר את כל ההאחזקה וקונה אותה מחדש. שוב אין תשלום מס משום שאין רווח נומינלי, אומנם הקרן עלתה אבל הרווח מעליית הקרן קוזז עם ירידת שער המטבע.
בסוף התהליך פלוני רשם רווח של 25% על ההשקעה, ולא שילם כלל מס. אם ימשיך לשחק לו המזל, הוא יחזור על התהליך שוב ושוב.

הדוגמא אומנם מציגה את המקרה האופטימלי, אבל ההנחות שהיא לוקחת אינן הנחות מופרכות:
1. להשקעה (במקרה הזה קרן מחקה) יש נטיה לעלות בטווח הארוך, לפחות זה מה שכולנו מאמינים בו.
2. לשערי מטבעות יש: א. נטיה לתנודתיות. ב. ללא כיוון מובהק.

אם ננסח את הרעיון בצורה כללית: אם יש רווח מבחינה שקלית אבל מצב מאוזן מבחינה דולרית (המכירה הראשונה שפלוני ביצע) - כדאי למכור ולקנות. אם יש רווח מבחינה דולרית אבל מצב מאוזן מבחינה שקלית (המכירה השניה שפלוני ביצע) - כדאי למכור ולקנות.

מספר נקודות:
א. חיסרון - עלויות קניה מכירה, אך זהו החיסרון היחיד שעולה בראשי.
ב. אין סיכון, במקרה הטוב מרוויחים חיסכון במס, במקרה הרע לא מפסידים כלום. רק יצרנו פוזיציה חדשה באותו נייר אשר עלותה לצורך חישוב מס היא לכל הפחות כמו עלות הפוזיציה המקורית.
ג. אולי זה יריח למישהו כמו תזמון, אבל זה ממש לא תזמון אלא תכנון. לא צריך לעשות שום דבר מראש. רק צריך להכיר את האפשרות ולהיות מסוגלים לזהות את ההזדמנות ביום שבו יווצר הצירוף המתאים.
ד. אנחנו מעלים פה לא מעט את היתרון של ניירות ישראלים בקטע של מיסוי ריאלי מבחינת מדד. אז הנה אולי מצאנו משהו שיכול להיות אטרקטיבי דוקא במיסוי ריאלי שמחושב על פי שערי מטבע.
ה. אפשר באופן תיאורטי להכיל את התיאוריה גם על ניירות ישראלים: האנלוגיה היא לבצע מכירה-קניה כאשר מדד המחירים לצרכן נופל, בתקווה לקזז את העליה שתגיע לאחר מכן במלואה עם הרווחים. אבל בניגוד לניירות זרים, זה כן מופרך. מדד המחירים לצרכן עולה (כמעט) תמיד ולאט.

נניח שהשער של יחידה בקרן הוא 100$ וששער שקל\דולר הוא 4. כעבור פרק זמן מסוים שער המטבע עלה ל5 בעוד שיחידה בקרן עדיין שווה 100$. פלוני מוכר את כל האחזקה וקונה אותה מחדש. הוא הרוויח 25% עקב עליית שער המטבע אך לא שילם מס כלל משום שכל הרווח הוא אינפלציוני (שינוי בשער המטבעות).
כעבור פרק זמן נוסף, שער הקרן עולה ל125$ בעוד ששער שקל\דולר חוזר ל4, פלוני שוב מוכר את כל ההאחזקה וקונה אותה מחדש. שוב אין תשלום מס משום שאין רווח נומינלי, אומנם הקרן עלתה אבל הרווח מעליית הקרן קוזז עם ירידת שער המטבע.
משהו לא מסתדר לי בהסבר שלך. בשלב הראשון אתה מנתק את הרווח משער המטבע מנושא תשלום המס ובשלב השני אתה לא מנתק את ההפסד משער המטבע מתשלום המס. או שהשינוי בשער המטבע רלוונטי לתשלום המס או שהוא לא.

לא ברור לי מה אתה מרוויח מהסיפור.
אין לך שום ״רווח״ מעליית שער המטבע במובן של מיסוי ומס רווחי הון.
למכור ולקנות מחדש אחרי ששער המטבע עלה לא נותן לך שום דבר חוץ מהפסד על עמלות מסחר.
על עליה בשער הנייר וירידה בשער המטבע תשלם מס בכל מקרה.

@עמוסס ככה זה עובד. כאשר יש רווח נומינלי (בשקלים), מקזזים ממנו את החלק שנוצר בעקבות שינוי בשער המטבעות. אבל כאשר אין בכלל רווח נומינלי, לא משלמים מס, אפילו שמבחינה ריאלית יוצא שכן צריך.
זה כמו שאם קנית נייר ישראלי, יום אחרי הקניה מדד המחירים לצרכן יורד ב10%, ויום אחרי זה אתה מוכר את הנייר - אתה לא תשלם יותר מ25% מס בגלל זה.

@adamshalev
יהיה יותר קל לדון בזה אם תצביע על משהו ספציפי בסיפור של פלוני שהוא לא נכון.
אתה לא מסכים שהוא הרוויח 25% על ההשקעה ללא תשלום של מס?

• אהבתי
Reactions: ogi
היה על הסיפור דיון ארוך בפורום אחר, שאסור לקשר אליו. לאחר הדיון הארוך הגיעו כולם לקונצנזוס שאכן, במצבים שתוארו כאן, כדאי למכור ולקנות (עד כדי עמלות). הסיבה היא, שאם יש רווח נומינלי והפסד ריאלי, או להיפך, אז אין מס.

היה על הסיפור דיון ארוך בפורום אחר, שאסור לקשר אליו. לאחר הדיון הארוך הגיעו כולם לקונצנזוס שאכן, במצבים שתוארו כאן, כדאי למכור ולקנות (עד כדי עמלות). הסיבה היא, שאם יש רווח נומינלי והפסד ריאלי, או להיפך, אז אין מס.
אשמח אם תשים קישור. יש קישורים בפוסטים אחרים ולדעתי זאת לא בעיה.

חושב שהבנתי את החשבון...
בעיה אחרת שאני רואה - עד כמה שאני מבין ה-IRS לא רואה בעין יפה מכירה וקניה של אותו נייר בטווח קצר.
אם אתה עובד דרך ברוקר אמריקאי, אני מניח שהוא יתייחס לזה בהתאם לזווית הראיה של ה-IRS.

תוקן.

נערך לאחרונה ב:
קראתי. הבנתי גם. תודה עם ההסבר והקישור @תל אביבי .
@c881 אתה מתכוון ל-IRS ?
אתה לא חייב דין וחשבון ל-IRS על מס רווח הון כי אתה ממוסה לפי החוק הישראלי, שהוא הרבה יותר עמום בנושא.
אבל, לפקיד שומה יש את הזכות להחליט שפעולה מסויימת נעשתה באופן מלאכותי לצורך הקטנת חבות המס, ולפסול אותה.
לא מוגדר בפקודת מס הכנסה סנקציה כלשהי על פעולה כזאת, כך שנראה שמדובר לכל הפחות במשהו עם תוחלת חיובית.

במקרי קיצון של תנועות חדות במטבע, יש כנראה הגיון לשלם את עלויות המסחר כל עוד זה גם לא גורר עלויות מס רווח הון גדולות.
ככל שתחזיק בנייר מסויים יותר זמן, כך גם יורד הסיכוי שתוכל למכור אותו מבלי לשלם מס רווחי הון (כלומר הדוגמא של לקנות ב-20$ ולמכור ב-20$ אולי ריאלית בטווח קצר, אבל לא אם אתה מחזיק הרבה זמן).
במקרה כזה החישוב אם כדאי לבצע את הפעולה מורכב בהרבה כי אתה צריך לנסות להעריך את תנועת המטבע העתידית אל מול הנזק של לשלם עכשיו מס רווחי הון.

הוספתי לפוסט על תכנון מס.

במקרי קיצון של תנועות חדות במטבע, יש כנראה הגיון לשלם את עלויות המסחר כל עוד זה גם לא גורר עלויות מס רווח הון גדולות.
ככל שתחזיק בנייר מסויים יותר זמן, כך גם יורד הסיכוי שתוכל למכור אותו מבלי לשלם מס רווחי הון (כלומר הדוגמא של לקנות ב-20$ ולמכור ב-20$ אולי ריאלית בטווח קצר, אבל לא אם אתה מחזיק הרבה זמן).
במקרה כזה החישוב אם כדאי לבצע את הפעולה מורכב בהרבה כי אתה צריך לנסות להעריך את תנועת המטבע העתידית אל מול הנזק של לשלם עכשיו מס רווחי הון.

נקודה נכונה. נקודה נוספת היא שפוזיציה בדרך כלל מורכבת ממספר רכישות שבוצעו בזמנים שונים.
על כל רכישה בנפרד יכול להיות שחלים התנאים או שלא חלים התנאים אשר הופכים את הפעולה לכדאית.
במצב כזה נכנס העניין של מה נמכר. ברירת המחדל היא לפי FIFO אבל אולי יש אופציה לשחק עם זה כפי שראינו כאן: http://www.hasolidit.com/kehila/threads/אפשרות-לשנות-סדר-מכירת-מניות-ברוקר-חו-ל.1416/

נראה לי שזה עובד גם בסדר ההפוך:
פלוני רוכש אחזקה בקרן מחקת המדד החביבה עליו של ואנגארד. נניח שהשער של יחידה בקרן הוא 100$ וששער שקל\דולר הוא 5. כעבור פרק זמן מסוים שער הקרן עולה ל125$ בעוד ששער שקל\דולר יורד ל4 . פלוני מוכר את כל האחזקה וקונה אותה מחדש. אין תשלום מס משום שאין רווח נומינלי, אומנם הקרן עלתה אבל הרווח מעליית הקרן קוזז עם ירידת שער המטבע.
כעבור פרק זמן נוסף, שער המטבע חוזר ל5 בעוד שיחידה בקרן עדיין שווה 125$, פלוני שוב מוכר את כל האחזקה וקונה אותה מחדש. הוא הרוויח 25% עקב עליית שער המטבע אך לא שילם מס כלל משום שכל הרווח הוא אינפלציוני (שינוי בשער המטבעות).
בסוף התהליך פלוני רשם רווח של 25% על ההשקעה, ולא שילם כלל מס. אם ימשיך לשחק לו המזל, הוא יחזור על התהליך שוב ושוב.

1. יש לי בעיה עם כל הרעיון הזה כי יוצאים מנקודת הנחה שיודעים מה זה שער גבוה ושער נמוך.
2. פה כבר צירפתי לינק למסמך מס הכנסה עם דוגמאות חישוב. אכן תשלם פחות מס בתרגיל שלך עם פיחות הדולר. מה שכן אם תעשה את התרגיל הזה עם סוכמים רציניים וכמה פעמים, לפקיד שומה יהיו שאלות אליך. במיוחד אם אתה צריך להגיש דוחות שנתיים. אם כבר לעשות משהו כזה אז תעשה את זה בדרך שעושים זאת בארה"ב: קונים נייר\כמה ניירות אחרים שנותנים חשיפה זהה. ככה זה כבר לא נקרא wash sale.

@איליה

1. אני לא יודע מה זה שער גבוה ומה זה שער נמוך. אני יודע מה זה שער שיותר גבוה או יותר נמוך מהשער שקניתי בו ורק משפר את הפוזיציה בהתאם. בגלל זה אני גם לא רואה את זה כתיזמון או ספקולציה.
2. מסכים שזה יותר מתאים למסחר דרך גוף ישראלי, כאשר אתה לא צריך להגיש דוחות.
כשמנקים לך מס במקור אף אחד לא ישים לב בכלל למשחקים האלה.
מה שכן, זה לא תרגיל שאתה יכול לעשות יותר מכנראה פעם אחת בכמה שנים בגלל הצירוף של התנאים שאתה צריך שיתרחשו.
אבל כשכן תהיה את האופציה, זה יכול לחסוך הרבה מאוד כסף.
לדעתי צריכים להיות ערים לאפשרות, לזהות אותה ולנצל אותה בבוא היום.

לדעתי צריכים להיות ערים לאפשרות, לזהות אותה ולנצל אותה בבוא היום.
מה זה להיות ערים לאפשרויות? נניח דולר עלה ל 5ש"ח, מי אמר לך שהוא יעצור שם? או להיפך הדולר יורד ל3 ש"ח, מי אמר לך שהוא יעצור שם?
לדעתי זה נסיון לתזמן את השוק

ועוד משהו, בהמשך לתגובה קודמת שלי: יש סיכוי שתשלם מס רווחי הון מוקדם מהצפוי אם לא פגעת במגמת עליית הדולר

אתה טועה.
אם הפסדת בשקלים אך הרווחת בדולרים אתה תשלם מס ועוד איך.
אין ארוחות חינם.

מה זה להיות ערים לאפשרויות? נניח דולר עלה ל 5ש"ח, מי אמר לך שהוא יעצור שם? או להיפך הדולר יורד ל3 ש"ח, מי אמר לך שהוא יעצור שם?
לדעתי זה נסיון לתזמן את השוק

אם הוא לא יעצור אף פעם לא הפסדתי ולא הרווחתי כלום. אם הוא מתישהוא (וזאת הנחה סבירה לגבי שער מטבע) יחזור, אני ארוויח מזה.

אם הוא לא יעצור אף פעם לא הפסדתי ולא הרווחתי כלום. אם הוא מתישהוא (וזאת הנחה סבירה לגבי שער מטבע) יחזור, אני ארוויח מזה.
פשוט לא נכון, תלוי ברווח הון גלום. נניח אתה מורווח 50-60% ושער הדולר עלה ל 5 ש"ח ושער קנייה 4 ש"ח. אתה הולך לשלם המון מס. לא נראה לי שהסתכלת על דוגמת חישוב מס של מס הכנסה בלינק שצירפתי. אז קודם תסתכל, תחשב ותראה שאם המרת לא נכון פשות תשלם המון מס לפני הזמן.

נערך לאחרונה ב:
אתה טועה.
אם הפסדת בשקלים אך הרווחת בדולרים אתה תשלם מס ועוד איך.
אין ארוחות חינם.

ככל הידוע לי, כשאין רווח נומינלי (במונחים שקליים), לא יהיה מס.
גם בקישור ש @תל אביבי פירסם היה דיון מעמיק על הנושא עם רפרנסים.

תוכל להפנות למשהו שסותר את זה?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
צ עצמאי האם להפקיד לפנסיה את המינימום ושאר הסכום בגמל להשקעה או רעיון אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
Bonfire רעיון לפורום חדש: חומר הלימוד בכלכלה/חשבונאות/מנהל עסקים אוף טופיק 13
3 תשלום שכר דירה לשנה מראש - רעיון טוב? נדל"ן 15
K השקעה רק בNasdaq100 = רעיון רע ¿ שוק ההון 60
L למישהו יש רעיון מה אפשר לעשות עם שעות פנויות וידע בתכנות אוף טופיק 8
ה מחפש רעיון להכנסה נוספת יומני מסע אישיים 3
Y מישהו עדיין חושב שBitcoin זה רעיון טוב? השקעות אלטרנטיביות 788
ל רעיון עסקי לחברות התפתחות אישית 2
deussex רעיון לחלק מהתיק (10%) כמניות דיבידנד שוק ההון 10
ה דיון ו(אולי)רעיון לפוסט בבלוג: האם נכון שבעוד מס' עשורים יהיו בישראל לא מעט מיליונרים? אוף טופיק 24
D שאלה/רעיון פוסטים מאיכות נמוכה 1
סול קרנות ממונפות - רעיון שוק ההון 2
D יש לי רעיון מנצח לאפליקציה, מה עכשיו? אוף טופיק 39
dunya_tatlisi נתח מזומן גדול יותר כתחליף לאג"ח ממשלתי זר - רעיון טוב? שוק ההון 0
4 רעיון חלקיות הלוואה לצורך השקעה התפתחות אישית 1
abby1994 רעיון לאפליקציה יש מה הלאה? התפתחות אישית 12
N רעיון שחשבתי עליו. שוק ההון 38
ס התחלת תואר בפתוחה, רעיון טוב? התפתחות אישית 11
נ אוליי למישהו יש רעיון כיצד ניתן לאמוד מה יהיה מקדם קצבה בגיל פרישה??? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
נ למישהו יש רעיון איך ניתן לאמוד מה יהיה מקדם קצבה בגיל פרישה??? צרכנות פיננסית 1
S רעיון שחשבתי עליו להשקעת הכסף ישר אחרי המרת המטח לקראת השקעה ואבקש את דעתכם כמה הרעיון הגיוני ונכון? שוק ההון 47
י רעיון להשקעה באיזורי תמא 38/2 נדל"ן 4
Fitch תשלום הארנונה על כל השנה מראש - רעיון טוב? צרכנות פיננסית 29
י שוק חופשי מדומה - רעיון לכלכלה טובה יותר אוף טופיק 193
B רעיון לחברת ניכיון המחאות אוף טופיק 18
yanosh34 רעיון למוצר פנסיוני לפרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
I מחפש רעיון יצירתי (case study) שוק ההון 27
kaligola הפרדת חסכונות לילדים - יש רעיון? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
J האם ניתן לסמוך על יועצים פיננסיים לתכנון פיננסי או שחייבים לעשות את הכל לבד? צרכנות פיננסית 7
adamshalev אפשרויות לתכנון מס שוק ההון 13
ה הקטנת חשיפה בתיק השקעות פרטי שוק ההון 5
R הקטנת מס לאחר תיאום מס משתי משרות מיסים 1
S שינוי מסלולי השקעה וחשיפה למניות לשם הקטנת הדימום - עצתכם שוק ההון 13
G הקטנת ההחזר של משכנתא נדל"ן 3
א הקטנת עמלות מסחר ע"י שימוש בברוקר אנגלי, ושאלה על רובינהוד צרכנות פיננסית 19
ינש הקטנת חשיפה לריביות על משכנתא צרכנות פיננסית 2
the_newbie הקטנת חבות מס ע"י קניית ני"ע דומים שוק ההון 12
איתמר חסון הקטנת הפרשות לפנסיה צרכנות פיננסית 9
ה הקטנת מס - שכר היי טק פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 268
M בשורות טובות: הקטנת עלויות בקרנות בלאק רוק שוק ההון 38
מ אסטרטגיה במקום הקטנת אחוז מניות עם הזמן שוק ההון 26