• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

רעיון למוצר פנסיוני לפרישה מוקדמת

yanosh34

משתמש בכיר
דירוג
1,579
הרבה אנשים לא אוהבים את המוצרים הפנסיוניים בגלל חוסר השליטה וחוסר הוודאות שהם משליטים על ההון שלנו.
אבל אם נשים את העניין הזה בצד וניזכר לרגע מהי המהות האמיתית של מוצר כגון קרן פנסיה, ניזכר שהוא מאפשר לנו לבטח את עצמנו כנגד אריכות ימים.

מאפיין מאוד חשוב של מוצר כזה זה שהוא קובע מראש כלל משיכה אשר נוגס מהקרן אך ללא הסיכון שהקרן תיגמר יום אחד. מקדם הקצבה שכולנו מכירים מגלם בחישוב שלו תוחלת חיים וריביות אך גם הנחת נגיסה מהקרן כך שהיא תיגמר בדיוק ביום שנמות. אם נמות לפני הפסדנו כסף ואם נמות אחרי הרווחנו כסף. זוהי המהות של הביטוח הזה.

כל תיק שמנוהל באופן אישי, בין אם זה מדדים, דיבידנדים, נדל"ן או כל דבר אחר לא יכול לספק מנגנון כזה, משום שזהו מנגנון שיכול להתאפשר רק על ידי גורם חיצוני כלשהוא. במקרה של פנסיה אלה הם העמיתים האחרים ובמקרה של ביטוח מנהלים זוהי חברת ביטוח.

הבעיה המהותית של המוצרים האלה, עבור אנשים שרוצים לפרוש מוקדם, היא שהכסף נעול עד גיל 60.
לכן אנשים שפורשים מוקדם כיום חייבים להניח כלל משיכה של 4% (3% לשמרנים) על ההון שלהם, ולא יכולים לנגוס מהקרן בלי להסתכן שיום אחד יאזל הכסף.

אם היה קיים מוצר בשוק הפרטי עם התכונות של המוצרים הפנסיוניים אבל בלי מגבלות הגיל שיש בהן, ניתן היה להגדיל את כלל המשיכה אל מעבר לכלל ה3-4% כך שמניחים שכן מתבצעת נגיסה מהקרן, בדומה לקרן פנסיה. הגדלת כלל המשיכה מאפשרת צבירת פחות הון לצורך פרישה וע"י כך את הקדמתה. אני לא נכנס פה למספרים אבל אני יכול להגיד שההבדל בין למשוך רק רווחים לבין למשוך רווחים+קרן יכול להיות מאוד משמעותי, בעיקר כאשר פורשים בשלב מאוחר.

אם היו מציעים לכם מוצר כגון פנסיה או ביטוח מנהלים שניתן להפקיד אליו כמה כסף שרוצים, עוקב אחרי מדדים (IRA אולי בעייתי בגלל נושא הביטוח\ערבות), ומאפשר להתחיל לקבל קיצבה החל מכל רגע שתבחרו (עם מקדם בהתאם) הייתם שוקלים להשתמש בו? יכול להיות שיש כבר משהו כזה או משהו שדומה לזה?

נקודות למחשבה:

1. שיקולי ירושה זה נושא חשוב וככל הנראה מוצר כזה לא מתאים למי שרוצה להוריש את הקרן. כמובן שאפשר פשוט להשתמש בו רק על חלק מההון ואת מה שרוצים להוריש להשאיר בחוץ.
2. המטרה של רובנו היא להתנתק מהתלות באחרים. שימוש במוצר כזה מחזיר אותנו צעד אחורה בהקשר הזה אבל זה פשוט בלתי נמנע. לא ניתן לרכוש ביטוח בלי להיות תלוי בגורם חיצוני כלשהוא.

מדוע אתה צריך "מוצר" ?
אתה יכול בעצמך לייצר הוראת קבע להשקעה באינדקסים שתבחר.
בכל רגע תוכל להחליט שיש מספיק ולהתחיל לשלם לעצמך קיצבה.
מה תורמת לך עוד הוצאה על דמי ניהול למישהו שיעשה את מה שאתה רוצה לעשות?

@רימון כי אני לא יכול לגדר את סיכון אריכות הימים שלי לבדי, אלא אם אני מגייס כמות כסף שתאפשר לי לחיות אך ורק מהריבית.

בכל רגע תוכל להחליט שיש מספיק ולהתחיל לשלם לעצמך קיצבה.
מהו הרגע שבו אני מחליט שיש מספיק?
אם אני לא משתמש בשום "מוצר" ואני לא רוצה להסתכן שהכסף יאזל יום אחד, הרגע שאני מחליט שיש מספיק הוא כאשר צברתי סכום שגדול פי 33 משנת מחיה שלי. אם אתה כמשקיע נדל"ן מצפה לתשואה ריאלית של לפחות 5% על הרכב הנכנסים שלך, אתה צריך סכום שגדול פי 20 משנת מחיה שלך.

אם היה מוצר שמתנהג בדיוק כמו קרן פנסיה, הייתי יכול לצבור סכום שהוא אינו גדול פי 33 משנת מחיה שלי אלא משהו קצת יותר נמוך, אולי 30, אולי 25, זה מאוד תלוי בגיל הפרישה עצמו אבל זה בטוח יותר נמוך מ33.

בקרן פנסיה זה בא לידי ביטוי בכך שכיום מקדם הקצבה של פורש בגיל 67 הוא בערך 163 (ללא הבטחת קצבה לבן זוג). זה אומר שעל מיליון ש"ח של צבירה הוא יקבל 73,620 ש"ח בשנה, או 7.3% על ההון. הקרן לא באמת עושה 7.3% על ההון, ובטח שהיא לא יכולה להתחייב מראש שהיא תעשה 7.3%. היא פשוט "גונבת" קצת מהצבירה כל שנה.
בן אדם שינסה לעשות דבר כזה לבד מסכן את עצמו מאוד - הוא עלול להתרושש לפני שהוא ימות.
אתה חייב "מוצר" או "ביטוח" בשביל לעשות דבר כזה.

אם עדיין לא הבהרתי את עצמי אז בשורה התחתונה היתרון במוצר כזה הוא שבהינתן קצבה חודשית רצויה בגובה X, אדם שחי רק בעזרת ההון שהוא צבר יכול לפרוש בגיל Y אבל אם היה משתמש במוצר הוא היה יכול לפרוש בגיל קטן מY.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
צ עצמאי האם להפקיד לפנסיה את המינימום ושאר הסכום בגמל להשקעה או רעיון אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
Bonfire רעיון לפורום חדש: חומר הלימוד בכלכלה/חשבונאות/מנהל עסקים אוף טופיק 13
3 תשלום שכר דירה לשנה מראש - רעיון טוב? נדל"ן 15
K השקעה רק בNasdaq100 = רעיון רע ¿ שוק ההון 60
L למישהו יש רעיון מה אפשר לעשות עם שעות פנויות וידע בתכנות אוף טופיק 8
ה מחפש רעיון להכנסה נוספת יומני מסע אישיים 3
Y מישהו עדיין חושב שBitcoin זה רעיון טוב? השקעות אלטרנטיביות 788
ל רעיון עסקי לחברות התפתחות אישית 2
deussex רעיון לחלק מהתיק (10%) כמניות דיבידנד שוק ההון 10
ה דיון ו(אולי)רעיון לפוסט בבלוג: האם נכון שבעוד מס' עשורים יהיו בישראל לא מעט מיליונרים? אוף טופיק 24
D שאלה/רעיון פוסטים מאיכות נמוכה 1
סול קרנות ממונפות - רעיון שוק ההון 2
D יש לי רעיון מנצח לאפליקציה, מה עכשיו? אוף טופיק 39
dunya_tatlisi נתח מזומן גדול יותר כתחליף לאג"ח ממשלתי זר - רעיון טוב? שוק ההון 0
4 רעיון חלקיות הלוואה לצורך השקעה התפתחות אישית 1
abby1994 רעיון לאפליקציה יש מה הלאה? התפתחות אישית 12
N רעיון שחשבתי עליו. שוק ההון 38
ס התחלת תואר בפתוחה, רעיון טוב? התפתחות אישית 11
נ אוליי למישהו יש רעיון כיצד ניתן לאמוד מה יהיה מקדם קצבה בגיל פרישה??? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
נ למישהו יש רעיון איך ניתן לאמוד מה יהיה מקדם קצבה בגיל פרישה??? צרכנות פיננסית 1
S רעיון שחשבתי עליו להשקעת הכסף ישר אחרי המרת המטח לקראת השקעה ואבקש את דעתכם כמה הרעיון הגיוני ונכון? שוק ההון 47
י רעיון להשקעה באיזורי תמא 38/2 נדל"ן 4
Fitch תשלום הארנונה על כל השנה מראש - רעיון טוב? צרכנות פיננסית 29
י שוק חופשי מדומה - רעיון לכלכלה טובה יותר אוף טופיק 193
B רעיון לחברת ניכיון המחאות אוף טופיק 18
yanosh34 רעיון לתכנון (הקטנת) מס בניירות ערך זרים מיסים 52
I מחפש רעיון יצירתי (case study) שוק ההון 27
kaligola הפרדת חסכונות לילדים - יש רעיון? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
M על השוואת מחירים נכונה למוצר בסופר מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 39
aeh שאלה: חריגה מתקרת 10% השקעה למוצר אחד בחשבון IRA שוק ההון 20
אחד שתוהה הרבה ניוד כספים למוצר פנסיוני בחו"ל שוק ההון 1
קורא הדוק העברת קופת גמל למוצר שמשלם קצבה לפני פרישה שוק ההון 3
A הלוואה כנגד קה"ש, חסכון פנסיוני או IRA והלוואה מהבנק. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
Finfree IRA ובניית גליון לאיזון תיק פנסיוני... פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
כ איך מוצאים יועצ/ת פנסיוני טוב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M מהו בעצם ייעוץ פנסיוני? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
O התייעצות לחיסכון פנסיוני לבני 60+ שוק ההון 4
dudde162000 התייעצות בנוגע פיצול חיסכון פנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
I האם קורס פנסיה מצויין מייתר את הצורך בתכנון פנסיוני+פרישה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
O לימודי סוכן ביטוח/משווק פנסיוני התפתחות אישית 6
cypriano de rore ביטוח שארים פנסיוני בפנסיית חבר קיבוץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
ה סוכן ביטוח פנסיוני ונדלני התפתחות אישית 0
T מהפוסט של הסולידית על מיסוי: ״הפקידו באופן עצמאי לחיסכון פנסיוני מעבר לשיעורים החייבים בחוק״ דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 6
Lamur יועץ פנסיוני גרוע - מה עושים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
O בחירת סוכן פנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ה מערכת בינה מלאכותית שסורקת את המסלקה הפנסיונית שלי ונותנת המלצות אובייקטיביות כתחליף לייעוץ פנסיוני? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
A כדאיות והערכה של ייעוץ פנסיוני בתשלום פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
G שאלות לגבי ביטוח מנהלים, קרן פנסיה, ושימוש בבית השקעות פרטי כסוכן פנסיוני במקום הסוכן במקום העבוד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
י בקשת המלצה על יועץ פנסיוני פננסי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D חסכון פנסיוני- שאלת בורות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3

נושאים דומים

Back
למעלה