• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

רכישת 2 דירות לפני הנישואין

• פותח הנושא o_b7
  • פורסם בתאריך

o_b7

משתמש רשום
דירוג
4
שלום לכולם,

לא מצאתי תשובה מוחלטת ברשת ולכן פונה לפורום -
אני וזוגתי מתחתנים בקרוב, ברצוננו לקנות 2 דירות להשקעה ולצמצם את מס הרכישה למינימום האפשרי

האם נוכל לקנות 2 דירות לפני הנישואין, אחת על שם כל אחד מבני הזוג ובכך להמנע ממס רכישה על הדירה השניה?
אם כן, האם נדרש לקחת משכנתא נפרדת על כל אחת מהן (על שם הקונה)? האם נדרש להסכם ממון? האם יש דגשים ותכנונים נוספים שנדרש לעשות?

בנוסף, האם נוכל בצורה כלשהי לקנות את הדירות הנ״ל לאחר הנישואין ולהמנע ממס רכישה? האם נוכל לקנות אחת מהן לאחר הנישואין ולהמנע ממס הרכישה?

תודה

האם נוכל לקנות 2 דירות לפני הנישואין, אחת על שם כל אחד מבני הזוג ובכך להמנע ממס רכישה על הדירה השניה?
תראה, מס הכנסה לא מגדיר את זה רק על פי סטטוס זוגי, אלא גם על פי משק בית/ידועים בציבור. בעיקרון זה על פי הצהרה שלכם, אבל כל עוד אתם לא רשומים כזוג נשוי מס הכנסה לא יכול באמת לטעון אחרת.
אם כן, האם נדרש לקחת משכנתא נפרדת על כל אחת מהן (על שם הקונה)?
כן, מתקשר גם לתשובה הבאה, אם אתה לא רוצה להסתבך עם מס הכנסה
האם נדרש להסכם ממון? האם יש דגשים ותכנונים נוספים שנדרש לעשות?
תקרא על כל העניין של הפרדה רכושית שמומלץ לעגן בהסכם ממון ותשפיע על ההתנהלות הכלכלית בהמשך. ייתכן שיהיה אפשר גם להימנע ממס שבח בהמשך.
אבל בכל הסיפור הזה הפרדה רכושית חשובה כדי שגם מס הכנסה לא יוכל לבוא בטענות.
בנוסף, האם נוכל בצורה כלשהי לקנות את הדירות הנ״ל לאחר הנישואין ולהמנע ממס רכישה? האם נוכל לקנות אחת מהן לאחר הנישואין ולהמנע ממס הרכישה?
לא.

אני לא איש מקצוע, זה רק על פי דברים שקראתי, אז קח את זה בערבון מוגבל. מומלץ מאוד להתייעץ עם רו"ח\עו"ד שעוסק בתחום המקרקעין\הסכמי ממון כדי לא להיכוות בהמשך.

ברוך הבא לעולם של קנס הנישואין

נערך לאחרונה ב:
אני וזוגתי מתחתנים בקרוב, ברצוננו לקנות 2 דירות להשקעה ולצמצם את מס הרכישה למינימום האפשרי
לענייני מיסוי מקרקעין, נשואים או ידועים בציבור נחשבים ליחידה אחת.
כדאי לבדוק את הנושא.
כן, אם אתם לא מוגדרים אחד מהנ"ל.
כן.
כן, אם יהיה לכם הסכם ממון והפרדת רכוש.

**תתייעץ אך ורק עם בעל מקצוע, ותבצע תכנון מס בהתאם.

כן, אם יהיה לכם הסכם ממון והפרדת רכוש.
לא נכון. אם זה אחרי הנישואין זה אבוד. גם אם יש הסכם ממון שמגדיר מראש שאחד מבני הזוג יקנה דירה מכספו לאחר הנישואין. זה כבר הגיע לבית משפט ומס הכנסה ניצח.
המקסימום שאפשר לקבל זה 50% מס רכישה מלא 50% מס רכישה דירה יחידה אם אחת הדירות נקנתה לפני הנישואין.

בוודאי שדיברתי על לפני הנישואים. מי עושה הסכם ממון אחרי? מה זה נותן?
לא ההסכם ממון. הקניית דירה. אם דירה שניה נקנתה אחרי הנישואין אין דרך להתחמק ממס רכישה לגמרי, אפילו אם יש הסכם ממון שנעשה לפני.

לא ההסכם ממון. הקניית דירה. אם דירה שניה נקנתה אחרי הנישואין אין דרך להתחמק ממס רכישה לגמרי, אפילו אם יש הסכם ממון שנעשה לפני.
מה זאת אומרת להתחמק לגמרי? התכוונתי שימוסה לפי דירה יחידה (בהנחה שזה באמת המקרה).
אם יהיה לכם הסכם ממון והפרדת רכוש.
ברגע שיש הפרדת רכוש מלאה (כמובן שצריך להיות מעוגן בהסכם ממון, ולהוכיח שאכן ההתנהלות בפועל היא כך) אפשר.

ראה פסק דין רפפורט ו"ע 54905-05-13 מתאריך 14.5.2015, מצרף את הקטע הרלוונטי:

"..ורכש בכספי התמורה – דירה חלופית במהלך נישואיהם. בני הזוג גרים באחת מדירות בת הזוג. מנהל מסמ"ק הוציא שומת מס רכישה וקבע שני חישובי מס לצורך חישוב מס הרכישה הכולל: בחישוב האחד קבע כי מר רפפורט פטור מתשלום מס רכישה עבור המחצית האחת ממחיר רכישת דירתו, שכן מדובר "בדירה יחידה", ובחישוב השני נקבע, כי בגין רכישת המחצית האחרת של הדירה – ימוסה מר רפפורט במס רכישה לפי חישוב המתייחס ל"רוכש דירה שניה", שכן רעייתו נכנסה לנישואין עמו כשבבעלותה שתי דירות אחרות. בית המשפט קבע כי לאור הלכת שלמי יש לקבוע דין זהה גם לעניין מס רכישה ועל כן הגיע למסקנות הבאות: הסכם הממון שנכרת בין בני הזוג, יוצר הפרדה רכושית מלאה ביניהם, ובפרט בנוגע לדירותיהם. בחינת ההפרדה הרכושית בפועל, מצביעה על קיומם של כל מבחני העזר הבאים: בני הזוג אינם גרים במשותף בדירה הנרכשת, בת הזוג לא נטלה שום חלק במימון דירת בן הזוג, דירת בן הזוג לא מומנה במשכנתא (ואם כן – לא היתה נפרעת מכספים משותפים) והמשכנתא על דירתה של בת הזוג המשמשת למגוריהם- מוחזרת מכספי דמי השכירות של דירה אחרת בבעלותה, דמי השכירות מדירתו נכנסים אמנם לחשבון בנק משותף – אולם רק כדי לשלם את הוצאות מגוריו בדירת בת הזוג.

בית המשפט קיבל את הערר וקבע כי החיוב במס רכישה על כל הדירה שרכש בן הזוג, יעשה לפי השיעורים המתייחסים לרכישת "דירה יחידה".

ברגע שיש הפרדת רכוש מלאה (כמובן שצריך להיות מעוגן בהסכם ממון, ולהוכיח שאכן ההתנהלות בפועל היא כך) אפשר.
טוב נראה שאתה צודק וזכרתי לא נכון. זה עניין מורכב. מצאתי עוד מקרה שהצליח בבית משפט, אבל הנה מקרה שלא הצליח, אבל זה לא הגיע לבית משפט, אולי היה מנצח בבית משפט:

בכל מקרה זה סיכון ואני לא אתפלא אם כל המקרים שקיבלו את ההטבת דירה יחידה במצב הזה עברו דרך בית משפט.
במצב כזה לרכוש לפני הנישואין יחסוך כל כך הרבה כאב ראש ולא יהיה חוסר ודאות.

תודה רבה על התשובות

האם ייתכן שמכיוון שהדירות נקנו בזמן שאנחנו ביחד או בסמוך לחתונה מס הכנסה ירצה למסות את הדירה השניה? האם בכלל יש לו גישה למידע? (אולי בדיעבד)

שאלה למתקדמים -
מתי בני זוג נחשבים נשואים לצורכי מס? מיום הנישואין? מרגע פתיחת התיק ברבנות? רישום במשרד הפנים?

אני סקרן

למה לא לקנות דירה אחת ואחת שאר הכסף להשקיע במקום אחר? עוזר מבחינת פיזור סיכונים ומבחינת המיסוי על גיטרה שנייה

האם ייתכן שמכיוון שהדירות נקנו בזמן שאנחנו ביחד או בסמוך לחתונה מס הכנסה ירצה למסות את הדירה השניה? האם בכלל יש לו גישה למידע? (אולי בדיעבד)
בהחלט, עדיף לעבוד חכם ולא לבצע מעשים שהם בהגדרה תכנון מס אגרסיבי.
תזכור ששומת מס סופית לוקחת חודשים רבים.

אני סקרן

למה לא לקנות דירה אחת ואחת שאר הכסף להשקיע במקום אחר? עוזר מבחינת פיזור סיכונים ומבחינת המיסוי על גיטרה שנייה

אני רוצה לקנות 2 דירות זולות יחסית במקום אחת חדשה, מכמה סיבות (אשמח לתיקונים):
* לדעתי פוטנציאל תשואה מדירות זולות הוא גבוה יותר
* פוטנציאל עליית ערך גבוה יותר
* אופציה לתמ״א או פינוי בינוי

בהחלט, עדיף לעבוד חכם ולא לבצע מעשים שהם בהגדרה תכנון מס אגרסיבי.
תזכור ששומת מס סופית לוקחת חודשים רבים.

איך אני יכול לעבוד חכם במקרה הזה?
ובכל מקרה, מה הסיכונים? (מקסימום ימסו אותי על הדירה השניה)

אני רוצה לקנות 2 דירות זולות יחסית במקום אחת חדשה, מכמה סיבות (אשמח לתיקונים):
כאשר תרצה למכור, יש יתרון להחזקה של דירה אחת לעומת שתי דירות. כמו כל דבר במיסים, יש תנאים נוספים ונסיבות רלוונטיות, אבל ככלל אצבע יש יתרון בהחזקה של דירה אחת לעומת שתיים מבחינת מס שבח. מצד שני, בהשכרה יש יתרון לשתי דירות לעומת אחת מבחינת מס הכנסה.

לפני הנישואין כן.
כן.
האם נדרש להסכם ממון?
חובה הסכם ממון אבל יותר מזה, צריך לדאוג שאתם לא גרים באחת הדירות הללו אחרת, גם הסכם ממון לא יעזור כשהנישואין יסתיימו. הסכם ממון והפרדה רכושית יעזרו גם המכירת הדירות מול רשויות המס

אני לא רוצה לגלוש לייעוץ פרטני, אז בגדול, האפשרות לשלב בין מסלולים בהשכרת מספר דירות מאפשרת גמישות שיכולה לחסוך מס בתכנון נכון.
זו לא הנדסת טילים, אבל מומלץ בחום להתייעץ עם מומחה לפני שנוקטים פעולה, כי לכל בחירה יכולות להיות השלכות עתידיות גם במכירה.
ראה הסבר טוב של מישהו שאני מעריך כאן.

אני לא רוצה לגלוש לייעוץ פרטני, אז בגדול, האפשרות לשלב בין מסלולים בהשכרת מספר דירות מאפשרת גמישות שיכולה לחסוך מס בתכנון נכון.
זו לא הנדסת טילים, אבל מומלץ בחום להתייעץ עם מומחה לפני שנוקטים פעולה, כי לכל בחירה יכולות להיות השלכות עתידיות גם במכירה.
ראה הסבר טוב של מישהו שאני מעריך כאן.

"חריגה מהתקרה אינה שוללת את הפטוֹר לחלוטין, אלא מַקטינה אותו בגובה ההפרש שבין דמי השכירות לבין התקרה.
למשל: אם ההכנסה החודשית מדמי שכירות הינה בסך 5,140 ש"ח (כלומר, חריגה בסך 70 ש"ח), אזי דמי השכירות הפטוּרים ממס יהיו בגובה 5,000 ש"ח ואילו יתרת דמי השכירות בסך 140 ש"ח תחויב במס.
אין זאת אלא, כי במקרה של הכנסה חודשית מדמי שכירות בגובה 10,140 ש"ח, לא ניתן להינות כלל מהפטוֹר ממס."

אז מה קורה עם דירה שמושכרת בעלות של 6500 במסלול של פטור? תשלום של 31% על הכנסה של 2860?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ע רכישת דירה להשקעה במחיר השוק בשכונה שרובה דירות מחיר למשתכן (יבנה) נדל"ן 7
ט מגורים בשכנות: רכישת קרקע ובניית בניין מגורים/ רכישת מס' דירות בפרוייקט קבלני/ ליקוט דירות שכנות נדל"ן 16
D משפחה צעירה - שאלת רכישת שתי דירות נדל"ן 25
X רכישת אופציות מחברה בחו״ל מיסים 1
י [מס רכישה] הצהרה בעת רכישת דירה שניה מיסים 4
L רכישת דירה ראשונה מקבלן נדל"ן 4
ח יעוץ לגבי מימון רכישת דירת יד שנייה ומכירת דירה קיימת במצב שוק לא אידיאלי נדל"ן 15
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 6
R רכישת בית עם היתר בניה מאושר להוספת 2 קומות נוספות נדל"ן 14
D התייעצות לפני רכישת דירה להשקעה נדל"ן 1
S רכישת שטח למגורים נדל"ן 17
M מינוף נכס קיים לטובת רכישת נכס נוסף נדל"ן 11
M רכישת דירה ראשונה נדל"ן 6
ר שאלה על רכישת קרן לעתיד שוק ההון 5
ש רכישת שליש דירה לאחר זכייה במחיר למשתכן. נדל"ן 3
Y לבטים לפני רכישת דירה ראשונה להשקעה נדל"ן 0
לאץ' רכישת מניות של חברות קטנות עבור תזרים דיבידנדים שוק ההון 11
R רכישת שבר מניה בבנק שוק ההון 5
B רכישת מקרר - מעבר דירה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
littleSeal רכישת דירת פינוי בינוי בצל המלחמה נדל"ן 15
C רכישת בית למגורים עם חריגות בניה נדל"ן 21
T רכישת דירה ראשונה באיזור חיפה ללא משכנתא נדל"ן 14
C רכישת בית קרקע לעומת שכירות ושימור תיק השקעות נדל"ן 12
T האם חייב לקחת שמאי מקרקעין לפני רכישת דירה? נדל"ן 7
R פיקוח ממשלתי על מחירי הדיור בעת רכישת דירה נדל"ן 43
השועל רכישת דירה שנייה או שדרוג דירה נדל"ן 1
B רכישת מניות ללא עמלת קנייה שוק ההון 17
ל רכישת גג לצורך בניית דירה נוספת נדל"ן 4
O רכישת קרן ריט שוק ההון 5
וינסנט רכישת US Treasury לעומת CD שוק ההון 16
341Omer רכישת אג״ח דרך מערכת המסחר Viewtrade שוק ההון 6
O רכישת אג"ח ארה"ב במינוף דרך Interactive Brokers שוק ההון 7
O רכישת מולטי פמילי בארה"ב להשקעה - איפה ולמה? נדל"ן 1
י שכירות של 12,000 ש"ח או רכישת דירה נדל"ן 30
T איך עובד תהליך רכישת דירה? נדל"ן 1
A מתלבטים בין רכישת דירה למגורים לבין רכישת דירה להשקעה נדל"ן 32
A רכישת אגח'ים שוק ההון 0
B רכישה קרן אירית רחבה ב-IB לעומת רכישת אותה קרן בארץ: יש הבדל במדד היחוס? מיסים 7
M רכישת דירה למגורים - האם זה הזמן הנכון? נדל"ן 8
T רכישת דירה מהון עצמי בלבד בזמן של ריבית גבוהה נדל"ן 20
א רכישת דירה חדשה בחיפה בעת הנוכחית נדל"ן 6
stamEhad סיום עבודה - מימון רכישת אופציות ע"י כספי פיצויים + ימי חופשה מיסים 6
ר רכישת דירה בעיתוי הנוכחי נדל"ן 6
M רכישת אופציות מבלי להוציא כסף - equitybee ודומיהן צרכנות פיננסית 12
F רכישת דירה יד 2 - מה מבנה תשלום נפוץ? נדל"ן 3
yancuk תוכנית עבודה עבור רכישת נכס נדל"ן 10
S רכישת קרן כספית - טכנית שוק ההון 6
א רכישת דירה שהמוכרים חתומים על פינוי בינוי פוסטים מאיכות נמוכה 6
א רכישת מכונת כביסה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
M התלבטות לגבי רכישת נכס נדל"ן 6