• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

רכב במתנה - לקחת או לא?

DesertMinimalist

משתמש רגיל
דירוג
58
היי,

אני וחברה שלי קיבלנו הצעה לקבל רכב בחינם, יונדאי I10 2012 שמורה מעולה.
עד כה לא רצינו להחזיק ברכב היות וההכנסות שלנו נמוכות ואנחנו מנסים לחיות בצמצום ולחסוך כמה שיותר, אז אנחנו מתלבטים והייתי שמח לשמוע עוד דעות.

בעד:
  • לא רק שנקבל רכב בחינם, אלא שגם ישלמו לנו את הביטוח והטסט השנתי. סה"כ ההוצאות שלנו יסתכמו בדלק (ולא הרבה ממנו) וטיפולים.
  • גרים בחולון, שנינו עובדים/לומדים/מבלים בעיקר בבית אז לא נשלם הרבה על דלק, אבל כן תהיה לנו גמישות בשבתות וכן נוכל לנסוע בחופשיות לת"א שזה ממש מעט דלק (אני במקור מת"א ורוב חיי החברה שלנו הם בת"א).
  • בוודאות תהיה לנו עלייה באיכות החיים. לא מעט פעמים רכב היה חוסך לי הרבה זמן ולא פעם סחבתי דברים שמצאתי או קיבלתי כמו שטיחים, שידות ורמקולים בידיים או עשיתי קניות עם אופניים ומוצ'ילה מלאה.
  • הרכב יאפשר לנו להמשיך להתגורר מחוץ לת"א = לשלם פחות שכירות. אנחנו יכולים להמשיך לגור בחולון בלי רכב אבל אפילו אני, ככזה שחשב שלעולם לא יהיה לו רכב, מודה שהחיים מחוץ לת"א בלי רכב מבאסים.

נגד:
  • אנחנו מרוויחים מעט ומוציאים מעט, אז מצליחים לחסוך. רק הדלק והטיפולים של הרכב יעלה את ההוצאות שלנו בכמה מאות שקלים שזה יחסית משמעותי במצב שלנו.
  • אני נהג חדש, רק לאחרונה הוצאתי רישיון. אני לא מכיר את עולם ביטוחי הרכב בכלל, אבל אני יודע שאצטרך לשלם לא מעט כדי לנהוג ברכב. בנושא הזה - אשמח להכוונה לחומרי קריאה על איך להוזיל ביטוחים.
  • גם עכשיו כשיש לנו את האוטו אנחנו לא נוסעים המון, ואנחנו חוששים שזה יגרום לנו לתלות ברכב ושלא נרצה לחזור אחורה. אני טוען שזה פחות אישיו כי אני יודע להסתגל אבל החברה כן העלתה את זה.

אשמח לשמוע דעות שונות ומשונות, ואם למישהו או מישהי יש מקור מידע מהימן לגבי ביטוח רכב לנהג חדש פר קילומטר אני ממש אשמח.

תודה!

לדעתי

חשבון פשוט איפה תרויחו יותר

האם הוצאות הרכב יעלו על התועלת הכלכלית-אז לא.

הפוך-אז כן.

אלא שגם ישלמו לנו את הביטוח והטסט השנתי
אני לא מכיר את עולם ביטוחי הרכב בכלל,
*תיסגר שנייה, הביטוחים עליכם או לא ?

אני גר ביישוב באיזור עמק חפר. בלי רכב לא הייתי יכול לעבוד/לצאת/לברוח למדבר/לברוח לצפון.
אם לא תסעו, לא יהיה דלק. אם הרכב במצב סבבה, תעמדו בטיפולים.

אם אתם מסתדרים בלי תמשיכו ככה, אכול קנאה.

אם הם משלמים לכם את הביטוח, למה שתצטרך לשלם עליו הרבה כי אתה נהג חדש?
טיפולים תעשה בעצמך, ותחסוך הון כל החיים (חפש בפייסבוק תשאל כנופצון).
דלק - פשוט, אם יש חודש שאתה מרגיש שקשה לך, אז אל תיסע הרבה. לא סרט.

אני הייתי במצב דומה לשלך, לא רציתי רכב הרבה זמן כי זה להתחייב להוצאות רציניות. כיום עובד במקום שמשלם לי החזרים על הטסט והביטוחים, כך שלמעשה אני משלם רק על הדלק (את הרכב עצמו קיבלתי מההורים). מצד אחד - זריקת כסף לפח, מראשון עד חמישי הוא חונה ברחוב ורק סופג שריטות. מצד שני - החופש הוא אינסופי. אני גר בירושלים, בשבוע האחרון ביקרתי חבר בחיפה, טיילתי בבקעה, בים המלח ובמכתש הקטן. אני נוסע להופעות בתל אביב לפחות פעמיים בחודש, וחוזר בשעות שתחבורה ציבורית היא סיוט.

אני מסכים עם זה שקשה לוותר עליו, יהיה לי קשה לחזור לתחב"צ עכשיו, זו נקודה חשובה שחברה שלך מעלה.

סך הכל נראה שההוצאה היחידה שלך תהיה דלק, וזה לחלוטין נשלט על ידך (קילומטראז'), אז לא הייתי נלחץ מזה יותר מדי.

אם אין לכם ילדים עדיין,לדעתי אפשר לוותר.
רכב זה הוצאות של 1,200 ש"ח מינימום בחודש (דלק,ביטוחים,טיפולים וכו') בשימוש סביר (לא חישבתי חניונים,פנגו ושאר ירקות).
אתה גר בחולון,סך הכל הצורך שלך להגיע לתל אביב ברכב זה לבילויים.לא עבודה,לא לחץ של זמן להגיע ממקום למקום.
התחבורה הציבורית בגוש דן היא בתדירות די גבוהה במשך רוב שעות היום.אתה לא נמצא באלסקה.
אם אתה עושה הליכות או ספורט כלשהו,קח בחשבון שהרכב מדכא לך את החשק הזה באופן מיידי לפחות בטווח הקרוב.
שורה תחתונה,להתפנק זה אחלה אבל יש לזה מחיר שבמצבך לדעתי לא משתלם.

רכב זה הוצאות של 1,200 ש"ח מינימום בחודש
במקרה של פות"ש זה לא נכון כי הוא נושא רק בהוצאות על דלק (לגמרי תלוי בדפוסי השימוש שלהם, סוג של תרגיל בשליטה עצמית) ובהוצאות על טיפולים כאשר טיפול "רגיל" לא אמור לעלות יותר מ- 600-700 ש"ח ואם צריך להחליף חלקים (צמיגים/מצבר/בלמים) זה עוד כמה מאות שקלים בשנה בממוצע. אפשר להניח שההוצאה על טיפולים לא תעלה על 150 ש"ח בממוצע לחודש אם הולכים למוסך מורשה (לא של היבואן).

הדעה שלי היא שאם עליית הוצאות על סך של 300-500 ש"ח בחודש הורגים לכם את החיסכון - תשקיעו בהגדלת יכולת ההכנסה שלכם.

היי, תודה רבה על כל התשובות, אתייחס אליהן אחת אחת, כמו שצריך (:

לדעתי

חשבון פשוט איפה תרויחו יותר

האם הוצאות הרכב יעלו על התועלת הכלכלית-אז לא.

הפוך-אז כן.

כסף זה חשוב, אבל העולם הוא לא חדגוני - כסף הוא לא הדבר היחיד, יש עוד דברים שחשובים.
בסופו של דבר, רווחה נפשית יכולה לשפר את היכולת שלך להרוויח.

בכל מקרה, פחות או יותר 0 תועלת כלכלית מהרכב.

*תיסגר שנייה, הביטוחים עליכם או לא ?

אני גר ביישוב באיזור עמק חפר. בלי רכב לא הייתי יכול לעבוד/לצאת/לברוח למדבר/לברוח לצפון.
אם לא תסעו, לא יהיה דלק. אם הרכב במצב סבבה, תעמדו בטיפולים.

אם אתם מסתדרים בלי תמשיכו ככה, אכול קנאה.

אמא של חברה שלי תשלם ביטוח, אבל לא דיברנו על זה שאני נהג חדש ואם הפער משמעותי אני רוצה לשלם אותו בעצמי, לא נעים לי שהיא תשלם עליי.
עד דצמבר חברה שלי תהיה נהגת צעירה, אז כנראה שהפער יהיה זניח, אבל אחרי כן הפער כבר יהיה גדול ממה שראיתי.

אם הם משלמים לכם את הביטוח, למה שתצטרך לשלם עליו הרבה כי אתה נהג חדש?
טיפולים תעשה בעצמך, ותחסוך הון כל החיים (חפש בפייסבוק תשאל כנופצון).
דלק - פשוט, אם יש חודש שאתה מרגיש שקשה לך, אז אל תיסע הרבה. לא סרט.

אני הייתי במצב דומה לשלך, לא רציתי רכב הרבה זמן כי זה להתחייב להוצאות רציניות. כיום עובד במקום שמשלם לי החזרים על הטסט והביטוחים, כך שלמעשה אני משלם רק על הדלק (את הרכב עצמו קיבלתי מההורים). מצד אחד - זריקת כסף לפח, מראשון עד חמישי הוא חונה ברחוב ורק סופג שריטות. מצד שני - החופש הוא אינסופי. אני גר בירושלים, בשבוע האחרון ביקרתי חבר בחיפה, טיילתי בבקעה, בים המלח ובמכתש הקטן. אני נוסע להופעות בתל אביב לפחות פעמיים בחודש, וחוזר בשעות שתחבורה ציבורית היא סיוט.

אני מסכים עם זה שקשה לוותר עליו, יהיה לי קשה לחזור לתחב"צ עכשיו, זו נקודה חשובה שחברה שלך מעלה.

סך הכל נראה שההוצאה היחידה שלך תהיה דלק, וזה לחלוטין נשלט על ידך (קילומטראז'), אז לא הייתי נלחץ מזה יותר מדי.

מבהיר גם כאן לגבי הביטוחים - אני נהג חדש, חברה שלי נהג צעיר עד סוף 2020. אולי הפער עכשיו יהיה קטן אבל אחרי כן לבטח אותי יעלה עוד הרבה כסף ואני לא רוצה שאמא שלה תשלם עליי כל כך הרבה.

לגבי טיפולים, האמת שלא חשבתי על לטפל בעצמי. יש לי ידיים לא רעות ואני בדרך כלל מתקן ועושה דברים בעצמי, וגם עכשיו אני חושב שזו יכולה להיות תקופה טובה לבנות את המיומנות הזו כי אנחנו לא תלויים ברכב אז גם אם צריך לטפל בו, אפשר לקחת את הזמן וללמוד לעשות את זה לבד.

לגבי הגמישות - אני שמח לשמוע שאתה ממש מרגיש את זה. תכלס, עד היום לא הודתי בזה, אבל החופש והעצמאות הזו היא פרייסלס ואני יכול להשוות את זה למעבר לדירה משלנו - שווה כל שקל, והרבה יותר מזה.

אם אין לכם ילדים עדיין,לדעתי אפשר לוותר.
רכב זה הוצאות של 1,200 ש"ח מינימום בחודש (דלק,ביטוחים,טיפולים וכו') בשימוש סביר (לא חישבתי חניונים,פנגו ושאר ירקות).
אתה גר בחולון,סך הכל הצורך שלך להגיע לתל אביב ברכב זה לבילויים.לא עבודה,לא לחץ של זמן להגיע ממקום למקום.
התחבורה הציבורית בגוש דן היא בתדירות די גבוהה במשך רוב שעות היום.אתה לא נמצא באלסקה.
אם אתה עושה הליכות או ספורט כלשהו,קח בחשבון שהרכב מדכא לך את החשק הזה באופן מיידי לפחות בטווח הקרוב.
שורה תחתונה,להתפנק זה אחלה אבל יש לזה מחיר שבמצבך לדעתי לא משתלם.

היי, אני מבהיר - ביטוחים וטסט לא נשלם, אולי רק אצטרך להוסיף קצת בגלל שאני נהג חדש. סה"כ מהחישוב שלי יצא לנו בערך חצי מזה, בין 300-700 שקלים בחודש.
עלה כאן שאפשר לעשות טיפולים לבד - אני נוטה לראות בכך אפשרות לתקופת למידה שבה אלמד איך רכב עובד ואתנסה בתיקונים שונים, יכולת ששווה הרבה כסף בטווח הארוך וגם מעודדת עצמאות (דבר שאני מאוד מאמין בו).

לגבי ספורט, אני עושה הרבה ספורט, לא עושה הליכות אלא נוסע על אופניים וגם רץ מחולון לתל אביב לפעמים. רכב לעולם לא ידכא לי את זה, יש לנו אותו לא מעט גם עכשיו והוא מחליף ריצה או אופניים רק כלנסוע או לרוץ זה ברירת מחדל לא טובה (בלילה, למשל).

במקרה של פות"ש זה לא נכון כי הוא נושא רק בהוצאות על דלק (לגמרי תלוי בדפוסי השימוש שלהם, סוג של תרגיל בשליטה עצמית) ובהוצאות על טיפולים כאשר טיפול "רגיל" לא אמור לעלות יותר מ- 600-700 ש"ח ואם צריך להחליף חלקים (צמיגים/מצבר/בלמים) זה עוד כמה מאות שקלים בשנה בממוצע. אפשר להניח שההוצאה על טיפולים לא תעלה על 150 ש"ח בממוצע לחודש אם הולכים למוסך מורשה (לא של היבואן).

הדעה שלי היא שאם עליית הוצאות על סך של 300-500 ש"ח בחודש הורגים לכם את החיסכון - תשקיעו בהגדלת יכולת ההכנסה שלכם.

משמעת עצמית יש בשפע, עושה צומים לסירוגין, מקלחות קרות וכמעט ולא אוכל בחוץ. אני לא איפול למלכודת הדבש שיש לרכב להציע.

אתה צודק שאפשר להוזיל את הטיפולים, וגם לגבי זה שאנחנו צריכים להשקיע בהגדלת ההכנסה שלנו.
זה לא שזה "יהרוג" את החיסכון, אבל כרגע אני עצמאי בתחום שבו אני לא מצליח להשקיע יותר מכמה שעות ביום ובשאר הזמן משקיע בתחביבים ומתנדב בתנועה כלשהי - מנסה לחסוך כל שקל.

בכל מקרה, נראה ששווה לעבוד קשה כדי להגדיל את ההכנסה בעוד כמה מאות שקלים ולהשקיע אותם ברכב הזה.

הייתי הולך על זה בלי לחשוב הרבה..
גם רכב חינם גם ביטח וגם טסט חינם...
העלייה ברמת החיים לעומת ההוצאה נראית לי שולית לגמרי, אבל אולי זה רק אני.

קח את האוטו. אם יהיה לך יקר - תיסע פחות. אם עדיין יקר - אל תיסע בכלל. אם עדיין יקר - תמכור אותו.

בשבילי הרכב היה כמו סיגריות - תועלת נמוכה, עלות גבוהה, מאוד ממכר (הייתי נוסע גם לטווח של 2 דקות הליכה רגלית)
הגמילה הייתה בהתאם, בהתחלה היה קצת קשה אבל הסתגלתי, במבט לאחור זה היה בעיקר שינוי mindset, להשתחרר מההרגשה הזו שהרכב בחניה זמין כל רגע, יציאה למקום שהוא לא בשגרה היומית דורשת היערכות מסוימת - לאתר מסלול תח״צ או להזמין מונית.

הייתי הולך על זה בלי לחשוב הרבה..
גם רכב חינם גם ביטח וגם טסט חינם...
העלייה ברמת החיים לעומת ההוצאה נראית לי שולית לגמרי, אבל אולי זה רק אני.

זה לא רק אתה, אחרי יומיים של מחשבה ברור לי שלקחת ובמקרה הכי גרוע - למכור.

קח את האוטו. אם יהיה לך יקר - תיסע פחות. אם עדיין יקר - אל תיסע בכלל. אם עדיין יקר - תמכור אותו.

זה בדיוק מה שאני אעשה, תודה!

בשבילי הרכב היה כמו סיגריות - תועלת נמוכה, עלות גבוהה, מאוד ממכר (הייתי נוסע גם לטווח של 2 דקות הליכה רגלית)
הגמילה הייתה בהתאם, בהתחלה היה קצת קשה אבל הסתגלתי, במבט לאחור זה היה בעיקר שינוי mindset, להשתחרר מההרגשה הזו שהרכב בחניה זמין כל רגע, יציאה למקום שהוא לא בשגרה היומית דורשת היערכות מסוימת - לאתר מסלול תח״צ או להזמין מונית.

מבין את זה לגמרי. המיינדסט שלי לגמרי לא שם, אני מתייחס לאוטו בתור דבר חיובי אבל גם מודע לחלוטין לסכנה שמגיעה איתו.
כמו שלפעמים העדפתי לרוץ מחולון ועד ת"א כדי לא לשלם על אוטובוס (וגם בשביל ספורט וכדי לחזק את המנטליות שלי) כך גם אסתכל על הרכב - כל נסיעה היא בלאי, כל נסיעה עולה כסף. שימוש מודע ואם לא הולך - התנזרות.

כשגרתי אצל ההורים הייתי משתמשת ברכב שלהם,
מאז החתונה היינו 8 שנים תמימות בלי רכב
בשכונה נידחת בצפת(!)
עם ילד ואז שניים ואז שלושה
ואז ההורים נתנו לי רכב במתנה
אני משתדלת לעשות איתו הרבה דברים טובים כדי להשקיט את נקיפות המצפון שלי, לא על הכסף אלא על האקולוגיה (עוצרת לכל טרמפיסט, עוצרת גם לסתם נשים מבוגרות בתחנת אוטובוס גם אם הן לא מבקשות טרמפ, מקפיצה לאנשים את הילדים שלהם מהגן וכו' וכו')
עברה מאז כחצי שנה, התרגלנו לגמרי.. לראשונה בחיי אני מבינה את הרציונל מאחורי "לצאת להליכה", מה שפעם הייתי עושה יום יום בעל כורחי ובלי לחשוב על זה - ללכת לאוטובוס או לטרמפים או פשוט ברגל, להוציא את הילדה מהגן, ללכת לסופר - אני כבר לא עושה יותר. הפיתוי לחסוך בזמן ולצאת חמש דקות לפני שאני צריכה להגיע לעבודה במקום חצי שעה לפני, גורמת לזה שאני בקושי יוצאת מהבית ברגל (מזל שיש שבת שבה אני לא נוהגת...) ובמיוחד בחורף הגשום שהיה (ועודנו!)
זה כן יגרום לכם לתלות. וכן יש הוצאות לא צפויות (אוף, כמה פעמים כבר נסעתי על ברגים!!! מעצבן)
אבל, אתם שניים והרכב רק אחד, אז לא תהיו משועבדים לו לגמרי (אצלנו רק לי יש רישיון ולבעלי לא, אז הרכב צמוד אליי)
וכן, זה יאפשר לכם המון דברים שקודם לא יכולתם.
משהו ששונה מהמצב שלי - במרכז יש המון פקקים ורמזורים ולפעמים גם מצוקת חניה, וזה לפעמים מחרפן לחשוב "הלוואי שהייתי מחוץ לרכב, הייתי מגיע כבר מזמן". אבל זה יעזור לכם לזכור שיש יתרונות גם ללהיות בלי רכב ושלא תתחילו לרחם על אנשים בלי רכב כמו שעד עכשיו בטח כולם ריחמו עליכם :) (טוב, אולי זה רק לאנשים עם ילדים.. כמה פעמים שמעתי "טוב, עם ילד כבר חייבים רכב" ואחרי כמה שנים "טוב, עם שני ילדים כבר חייבים רכב" ואחרי כמה שנים.. הבנתם כבר. או "הרכב זה כמו הרגליים שלי, לא הייתי מסתדר יום אחד בלעדיו")

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 3
yancuk רכב חברה - כדאיות צרכנות פיננסית 14
ה איך להיות בעל רכב וגם מנימליסט ;) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
ל כניסה עם רכב לחלקה פנימית נדל"ן 2
P כדאיות ביטוח רכב צרכנות פיננסית 6
I החלפת רכב ביש ברירה צרכנות פיננסית 11
O קניית רכב ומימון צרכנות פיננסית 10
U ימי מכירות רכב אוף טופיק 0
A מה הדרך הטובה לרכוש רכב? צרכנות פיננסית 6
W הוצאות נסיעה עבור רכב חשמלי מיסים 0
ישראלי מצוי קנית רכב חדש סקודה פאביה או יונדאי אי 20 צרכנות פיננסית 25
Y רכב משפחתי צרכנות פיננסית 1
א החלפת רכב מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 36
I ביטוח רכב , עליה ממש גבוהה? צרכנות פיננסית 2
M הוצאות רכב עצמאי- פחת מיסים 1
M קניית רכב עם כסף מהכיס או במימון צרכנות פיננסית 4
I ביטוח רכב שכור בחו״ל? צרכנות פיננסית 8
י ביטוח רכב לפי קילומטרים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
Flex האם לסגור הלוואה על רכב צרכנות פיננסית 6
ח אופטימזציה בקננית רכב והחלטה על תקציב צרכנות פיננסית 1
ש רכב ליסינג או פרטי? מיסים 1
Shnizelia איך קונים רכב "סולידי"? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 15
לב מישקין מה עדיף לקנות רכב יד שנייה או לקחת מהעבודה תמורת תשלום? צרכנות פיננסית 12
L נהג צעיר רכב ראשון - יד 2 או ליסינג פרטי צרכנות פיננסית 3
A רכב קטן במחיר משתלם, יד שנייה או חדש? שמעתי 0 קילומטר עם הנחות מאוד משמעותיות-"חבר" וכו'. צרכנות פיננסית 4
D רכב צמוד מהעבודה ומעבר ליישוב מזכה מס מיסים 1
Couch Potato השכרת רכב בסקוטלנד מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
U מס רכישה על רכב חשמלי צרכנות פיננסית 1
דאניל תיקון יקר של רכב אוף טופיק 22
M קניית רכב חדש ואחזקתו לתקופה ארוכה צרכנות פיננסית 20
M מדוע בביטוחי רכב אין מס ערך מוסף? פוסטים מאיכות נמוכה 4
LtWorf תביעת רכב - ויתור סודיות - טופס 1010 צרכנות פיננסית 1
ט רכב פרטי סולידי (נראה לי) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
deussex שאלות תם - איך למכור רכב נכון, בלי ליפול על נוכל + לא להיפגע אוף טופיק 45
T השכרת רכב פרטי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 34
M רכישת רכב. מה הדבר הנכון כלכלית? צרכנות פיננסית 18
א רכב למשפחה בדרך מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
deussex רכישת רכב חדש - איזה כדאי ? מבולבל מאוד, ועליית מחירים צרכנות פיננסית 62
Y אופטימיזציה של ביטוח רכב מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
L רכב פרטי, האם זה באמת שווה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 73
Z התלבטות בנוגע לכספי פיצויים/קרן השתלמות/הלוואה לצורך רכישת רכב צרכנות פיננסית 9
א רכישת רכב - הלוואה על קרן ההשתלמות צרכנות פיננסית 6
E רכב מומלץ עם 3 כסאות בטיחות מאחורה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 38
M ביטוח רכב - מי מוגדר "נהג עיקרי" כשיש זוג שחולק רכב? צרכנות פיננסית 21
V רכישת רכב חדש ע''י מינוף קופה צרכנות פיננסית 12
O החלפת רכב נוכחי לרכב חשמלי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 186
ס שכירת רכב לסופשים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
M יועץ ברכישת רכב - כדאי? אוף טופיק 9
L בחירת גודל רכב - בטיחות מול נוחות מציאת חניה ועלות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 48
T האם כדאי לחכות עם קניית רכב לדצמבר, אם החל מה-1 לאוקטובר לא יהיה לי רכב? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6

נושאים דומים

Back
למעלה