• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ריצה יחפה

outernet

משתמש רשום
דירוג
2
היי

חשבתי לשתף אתכם ברעיון שהולם את הרוח המינימליסטית של האתר.
רבים אוהבים להשוויץ בנעלי הספורט/ריצה/הליכה החדשות שקנו.
חברות הספורט מנגד מפמפמות לנו כל עונה דגמים חדשים עם ריכוך ג'לי/אוויר/גז דחוס שמטרתו להפוך אותנו לקלים יותר, מהירים יותר ובריאים יותר אם רק נקנה את הדגם הכי חדש.
אלא שגם כאן, העיקרון של הפשטות בא לרעתן (ולטובתנו!).
הרגל האנושית עברה תהליך אבולוציוני של מיליוני שנים והאם הקדמון יכל לגמוע קילומטרים של ריצה בלי נזק לברכיים או לעמוד השידרה. העובדה שאנו מכניסים את המגנון המכני העדין הזה לתוך נעל גורמת לו למספר פעולות פוגעניות:
1.פיצוי על פעולת ההגבהה של הנעל- משמעו עומס יתר על חלקי גוף ספציפיים
2.הפסקת פעילות השיכוך בכף הרגל- כף הרגל שלנו בנויה בצורת קשת ומחוזקת בשרירים. קשת הוא מבנה שסופג זעזועים מטבעו, על אחת כמה וכמה אם ישנם גם שרירים בעניין.

כף רגל מוגבהת ושלא משתתפת בשיכוך הצעד גורמת לברכיים ולגב לספוג את מירב הזעזועים מכל צעד שלנו והתוצאות ידועות לכל- שברי מאמץ, פציעות ספורט, שחיקות מיניסקוס ועוד מיני הפתעות.

ריצה יחפה לא נראתה לי פרקטית במיוחד- זכוכיות, קקי, סתם לכלוך You name it, לכן חיפשתי משהו שיגן על הרגל אבל לא יותר מדי...יש כמה נעליים מינימליסטיות שאפשר לרכוש באינטרנט ושמעתי על רובן תגובות טובות. אני אישית השתמשתי שנים ארוכות בסוג של "נעלי מים" מאוד דקות ועדינות. הבעיה איתן היא שהן היו מתבלות כל חצי שנה (ריצה של 10 ק"מ בשבוע בממוצע). היתרון- מחיר של כ-20 ש"ח לזוג בשוק בפתח תקוה :)

ממליץ לכולם לקרוא מעט במספר אתרים שעוסקים בנושא. בזמנו הופתעתי לגלות שגם ספורטאי על נוהגים לרוץ יחפים.
http://en.wikipedia.org/wiki/Barefoot_running

הקטע המצחיק הוא שגם חברות הספורט הגדולות מתחילות לנוע בכיוון ולהודות שמה שהן מכרו עד עכשיו עובד פחות.
דוגמה לכך הן הNike free.

*לא ממליץ, לא לא ממליץ, לא רופא, תבדקו כל דבר שכתבתי.
גילוי נאות-עסקתי בריצה שנים רבות, מרביתן עם נעליים מינימליסטיות. כיום בעל פציעה שמונעת ריצה.

נפלא לקרוא על רעיון הריצה היחפה! למעשה מדובר בפילוסופיית חיים המרימה על נס פשטות ומגע פחות אמצעי עם העולם. אני לא בקיא במיוחד בשאר העקרונות המאפיינים אותה אך היא ללא ספק מעניינת וברוח הדברים של הסולידית.

גם אני עכשיו מחפש נעל ריצה, להליכה ולריצה קלה. המחירים מרתיעים אותי מאוד, אני לא רואה את עצמי משלם הרבה על נעל ריצה. למעשה, מעבר לקלות הנעל השיקול העיקרי שלי הוא המחיר. תוכל בבקשה להמליץ על נעל קלה שאוכל להזמין אונליין?

@איש
כמו שכתבתי, אני השתמשתי בנעלי מים.
תמונה של נעל דומה מצאתי כאן:
http://sitegonebad.com/2011/09/running-in-water-shoes/
הן התאימו לי כי הן מכסות גם מלמעלה וגם מלמטה בצורה יפה, המשקל (כמו המחיר) אפסיים ואתה נראה לא לגמרי תמהוני איתן. כאמור החסרון הוא שהן נשחקות מהר.
תנסה לחפש בגוגל את נעלי שבט ה-Tarahumara, שגם נמכרות בגרסה מסחרית ויש גם פתרונות Fivefingers שעובדים כמו כפפה לרגל. על שניהם יש המלצות חמות, לי אישית לא יצא להתנסות בהן.

זה מצויין לאנשי שבט הטראהומארה שהורגלו לכך מגיל אפס.
אחת הבעיות בנושא היא לקחת אדם בן 30 שכל חייו הלך ורץ על ג'ל ולהפעיל משטר עומסים אליהם הוא לא רגיל.
גם אם זה "טבעי" יש פוטנציאל פציעות וכדאי לקחת הכל בהדרגה ובמתינות. ממליץ שנית על בלוג מצויין בשם "ציידת" שמדבר על ריצה מינימליסטית, אך גם על איך לקנות בזול מחו"ל.

אישית עברתי לריצה לחילופין עם נעליים "רגילות" ומינימליסטיות על אספלט, ועם נעלי שטח בשטח (יתרונות לריצה על משטח מגוון ובולם)

אז הגיע הזמן להחליף נעלי ריצה ונתקלתי בפוסט הזה שנכתב דיי מזמן, התחלתי קצת לחקור והבנתי שהתופעה של ריצה יחפה/נעל מינימלית דיי מתרחבת, ויש נעליים למתחילים כדי שהמעבר לא יהיה חד מדי ויגרום לפציעות.
חוץ מזה נעל מינימלית לא צריך להחליף באותה תכיפות כמו נעל רגילה.
מישהו מכיר? התנסה?

היי

הרגל האנושית עברה תהליך אבולוציוני של מיליוני שנים והאם הקדמון יכל לגמוע קילומטרים של ריצה בלי נזק לברכיים או לעמוד השידרה. .

האדם הקדמון כנראה לא רץ מרתונים, חצאי מרתונים או אפילו 10 ק"מ פעם בשבוע לכיף. גם לא היו לאדם הקדמון חולצות מנדפות (או בכלל). הוא כנראה נשרף בשמש, נרטב בחורף וכו'. פרט לכך, על-סמך מה אתה טוען שבעבר לא היו בעיות ברכיים, גב וכו'?
התשובה שלי לטענה שאבולוציה לא יכלה ליצור משהו מושלם כמו האדם, ולכן חייב להיות אלוהים היא שאפשר לקפוץ למשרד של כל אורתופד ולראות כמה האדם רחוק מלהיות מושלם. זה נכון, גם לרגל האנושית ולאדם הקדמון. מעבר לכך, אנשים שהולכים יחפים מגיל קטן מפתחים שכבה עבה של עור מת על כפות הרגליים. תיקח כל ילד עירוני בישראל להליכה קצרה בכביש בשעות הצהריים באוגוסט, תחזור לדווח איך זה נגמר.

לגבי נעליים מינימליסטיות, הן אולי לא מספקות הרבה ריכוך ולא מתיימרות לתקן פרונציה או סופינציה למי שצריך, אך הן מספיקות כדי למנוע כוויות, חתכים וכו'.

האדם הקדמון לא חי עד גיל 80 כדי לבדוק מה ההשפעה של ריצה יחפה על המפרקים והסחוסים.

לא חייבים נעלי ריצה ב900 שקל ,אבל בטח לא לרוץ עם נעלי מדוזה ולפרק לעצמך את הגוף.

יש אחלה נעליים ב200 שח

אני קונה נעליים ב startfitness
משלוח לא יקר
ונעליים די זולות

זה מצויין לאנשי שבט הטראהומארה שהורגלו לכך מגיל אפס.
אחת הבעיות בנושא היא לקחת אדם בן 30 שכל חייו הלך ורץ על ג'ל ולהפעיל משטר עומסים אליהם הוא לא רגיל.
גם אם זה "טבעי" יש פוטנציאל פציעות וכדאי לקחת הכל בהדרגה ובמתינות. ממליץ שנית על בלוג מצויין בשם "ציידת" שמדבר על ריצה מינימליסטית, אך גם על איך לקנות בזול מחו"ל.

אישית עברתי לריצה לחילופין עם נעליים "רגילות" ומינימליסטיות על אספלט, ועם נעלי שטח בשטח (יתרונות לריצה על משטח מגוון ובולם)
@גלמ לדעתי התגובה הזו מכסה את הכל.
בנוסף, ממה שהתייעצתי עם פיזיותרפיסטים בנושא אם אין לך פציעות/בעיות קיימות עדיף לא לשנות שום דבר אחרת הסיכון לפציעה גדל.

נושאים דומים

Back
למעלה