1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

רוצה לוודא שהבנתי את הרעיון של VALUE INVESTING

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י קובי_חדש, ‏10/3/19.

1. קובי_חדש

קובי_חדש משתמש ותיק

כשגרהאם כותב לחפש מניות בהם הערך של הנכסים פחות החובות חלקי המניות גבוה ממחיר המניה האם זה אומר לקחת את השדות הבאים מהBALANCE SHEETS:
    Total Current Assets - (כלל הנכסים כרגע)
    Total Current Liabilities - (כלל החובות שצריך לחסר מהנכסים)
    Total Stockholder Equity - (מספר המניות הקיימות בחוץ)

ואז הנוסחה היא:
    (Total Current Assets-Total Current Liabilities)/Total Stockholder Equity

או שהחובות שצריך לחסר נמצאות תחת השדה:
    Total Liabilities?

(דוגמא של באלאנס שיט (ערוך יפה): https://finance.yahoo.com/quote/MSFT/balance-sheet?p=MSFT)

2. DavidA

DavidA משתמש בכיר

Current assets זה לא " הנכסים כרגע" אלא "נכסים שוטפים". שהמשמעות היא שונה מאוד.

זו אחת מהסיבות שאני נרתע מספרים על השקעות.

קובי_חדש אוהב/ת את זה.
  3. קובי_חדש

קובי_חדש משתמש ותיק

תוכל להסביר את המשמעויות ואת הטעויות?

4. DavidA

DavidA משתמש בכיר

נכסים שוטפים ( CURRENT) זה נכסים נזילים יותר, נכסים לא שוטפים זה נכסים שהם לא נזילים.
    דוגמאות לנכסים שוטפים: מזומן, מלאי, פיקדונות, לקוחות וכו'
    דוגמאות ללא שוטפים: רכוש קבוע, נדלן להשקעה, השקעות בחברות כלולות ( שלא מיועדות למכירה) וכו'.

זה לא טעות מה שהם אומרים בספרים, זה פשוט כבר לא מידע שימושי כי כולם יודעים אותו, לקבל החלטות השקעה על סמך חישוב יחסים זה בעייתי כי לרוב מה שהיחסים מראים נמצא כבר במחיר המניה, ואם לא- אז זה כי יש משהו שאתה פשוט לא יודע על החברה.

אם אתה רוצה בכל זאת לקרוא ספרים, הייתי מתחיל עם ספרים על שוק האג"ח, אישית ממליץ על
    bond markets analysis and strategies של פרנק פאבוזי.
    במיוחד ה 50-100 עמודים הראשונים שעוסקים בפאן הטכני של אגרות חוב.

5. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש בכיר

יש פער עצום בין שווי חשבונאי לשווי כלכלי.
    השקעות ערך זה לא משהו שקל ללמוד על רגל אחת, וזה בטח לא להציב נתון מהמאזן בנוסחה פשוטה

6. aeh

aeh משתמש ותיק

מכונת ההפחדות פועלת במלוא הקיטור, והמון העם נבהל ונרתע...

7. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש בכיר

בוא תגיד לי מה הרקע שלך בחשבונאות, בהשקעות ערך וכמה תשואה השגת בשנים האחרונות. זה פורום אנונימי וקשה לדעת מי עומד מולך אבל סביר מאוד בעיניי שאני עוקף אותך בשתי הקטגוריות הראשונות.
    להגיד למישהו שלחשב יחס פיננסי פשוט לפי נתונים ממאזן זה לא השקעות ערך, זה לא לזרוע פחד אלא לחסוך לו הפסדים וכאב לב. אם זה היה כזה פשוט, כל ילד בכתה י' היה עושה מיליארדים.

מוריארטי, doc29 ו-חתול לילה אוהבים את זה.
  8. aeh

aeh משתמש ותיק

לא חושב שזה רלוונטי לגופו של הדיון
    אבל בבקשה

https://www.hasolidit.com/kehila/threads/הספר-חוק-מס-1-פיל-טאון.8310/page-6

בעמוד 6 ו7 הצגתי גרפים.

מעבר לכך אני בטוח שיש לך השכלה פיננסית יותר ממני... אבל למי אכפת, אני משתמש בידע המוכן שאחרים עמלו עליו.

9. aeh

aeh משתמש ותיק

גם אני חשבתי כך בתחילת דרכי, אך בהמשך גיליתי ש
    1) זה בכלל לא קשה אבל לא פשוט, מי שמשקיע - יכול להצליח.

2) בזכות פורום כזה ועוד אלפי פורומים דומים בכל רחבי העולם - המון העם נרתע מהשקעות ערך ומשאיר מספיק מרווח להצליח לטיפוסים מוזרים כמוני.

המון העם ישקיע במדדים ותעודות ואני ישקיע במניות.

10. כימאי

כימאי משתמש ותיק

אבל ל- @נעם בלה בלה יש ידע מוכן שהוא מוסר לך, ואתה בוחר לא להקשיב.
    "אשקיע", עם א' בראש מילה עבור גוף ראשון יחיד. אולי בהשקעות ערך אני לא מבין, אבל עמלתי על חוקי השפה, ואתה מוזמן להשתמש בידע הזה.

Roi, נעם בלה בלה ו-אורי ג. אוהבים את זה.
  11. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש בכיר

רלוונטי בבחינת put your money ehere your mouth is.
    בתור אחד שמתעסק בזה, אתה רוצה להגיד לי שאתה בוחר אם להשקיע במניה או לא לפי נוסחה אחת של אלגברה כתה ז' עם נתונים מהמאזן? כי על זה פות"ש דיבר. ועל זה שאמרתי שזה שטות אתה טענת שאני מפחיד אנשים. רק מזכיר איך הדיון הזה התחיל.
    זו לא תחרות אורך. יש "בעיה" בפורמט הזה שאתה לא יודע מול מי אתה עומד ואיך לנסח את התשובות כך שהם יובנו. זה פחות קורה ככל שהמשתמשים בולטים יותר.
    ולעניין: השקעות ערך, כפי שאני מניח שאתה יודע מהקריאה שעשית, זה עבודה לא מועטה. לדעת לנתח דו"ח של חברה ציבורית ברמה גבוהה מצריך לא מעט ידע. זה לא מסתכם בחישוב של יחסים פיננסים, שזה החלק הקל, וגם את זה פות"ש עשה לא נכון - מה שמחזיר אותי להמלצה המקורית לא להשקיע במשהו שאתה לא מבין בו.
    המון העם מהווה חלק די מבוטל מהבורסה. מנהלי קרנות, גופים מוסדיים, מנהלי השקעות - הרבה מהם לא נרתעים מזה, ובכל זאת לא נוקטים בגישה הזו או נוקטים בה בחוסר הצלחה.

חוסר הצלחה - בהשוואה למדד הייחוס לאורך זמן, הכוונה.
    אם זה מה שגורם לך להרגיש טוב יותר ומרומם מעם, אחלה.

לגבי הביצועים של התיק שלך: להשיג 70% בזמן קצר זה מתוק, אבל אני מוכן להתערב שזה לא נשאר ככה. הגרפים שהעלית מדברים על שלושה חודשים ושנה אם הבנתי נכון, פרקי זמן שבגדול לא אומרים כלום ולא מעידים על כלום, בגלל שהשונות בתקופות כל כך קצרות היא עצומה. אקסטרפולציה לקו של שלושה חודשים היא חסרת משמעות.

מעבר לססמאות שזרקת, לא הבאת טיעון אחד נגד אחד מהדברים שאמרתי שציטטת, ואני עומד מאחוריהם לגמרי. מנסה להבין מה זה מכונת הפחדה בעיניך.
    אתה טוען שאין פער בין שווי חשבונאי לשווי כלכלי?
    אתה טוען שהשקעות ערך זה להציב בנוסחה של יחס פיננסי אחד מנתוני מאזן?
    הדבר היחידי שהתייחסת אליו זה שבעיניך השקעות ערך זה קל, פשוט צריך להשקיע. טוב.

12. aeh

aeh משתמש ותיק

נעם בלה בלה

אם הבנתי נכון אתה משקיע ערך ?

כמה שנים אתה בתחום ?

קודם כל, אני שמח להכיר וכמובן אשמח להיעזר מנסיונך.

לגופם של דברים אני מנסה להבין את עמדתך בענין.

האם לדעתך לאדם מהשורה (המון העם) אין סיכוי להשקיע בהצלחה לאורך זמן בניירות ספציפיים אלא אם ילמד את הנושא לעומק (לדוגמה מקצוע חשבונאי) ?

דעתי היא שאפשר גם אפשר מתחילים בקריאה בספרים אח"כ עוברים לתרגול על יבש בתיק וירטואלי ולאחר כמה חודשים מתחילים בקטנה ומתקדמים לאט לאט.

אינני טוען שאשיג תשואה של 70 % באופן קבוע (על אף שכמובן אשמח לתשואה כזו וליותר מכך), ממעקב אחרי ביצועי וורן באפט ראיתי שבשנות משבר הוא היה בתשואה חד ספרתית ובשנה ספציפית היה אף בהפסד, אף אין לי כל תחרות עם מדד ולמרות שביצועי המדדים יהיו חזרים ממני לא אעבור אליהם מכיוון שאני משקיע במשהו שאני למדתי אותו ומבין בו ולא מפזר כספים על עשרות או מאות חברות.

בהחלט אצפה לתשואה של לפחות 15% שנתי, ברוך ה' עד עתה השגתי מידי שנה תשואות גבוהות בהרבה, ואני נמצא בשוק מ 2016.

אציין שאני מתעתד בימים אלו לקחת הכשרה נוספת מעמיקה יותר בניתוח חברות, וככל שיחלוף הזמן אעמיק את הידע יותר ויותר - התחלתי בקטנה והתקדמתי צעד אחרי צעד, וזה מה שאני ממליץ גם לאחרים, בניגוד לדעה הרווחת בפורום כאן לפסול באופן גורף את השקעות הערך כי אם זה היה כל כך קל אז כל ילד היה עושה מיליארדים.

אני בהחלט מסכים שאם מישהו שרוצה להשקיע ואינו מתכוון להקדיש לכך לפחות מספר שעות שבועיות, כדאי שלא ייגע בזה ויתן לאחרים לנהל את כספו (עם תשואה מעליבה..).

לסיכום:
    אנחנו חולק כאן על שאר החברים בדבר אחד, האמינו שזה ניתן ונגיש לכל אחד שרוצה להקדיש לכך זמן, ואל תפסלו מראש גישות אחרות שטוענות שמצליחות, אולי לכם זה לא מתאים אבל תנו לאחרים לקבל החלטה מושכלת.

13. totoguy

totoguy משתמש ותיק

בלי להעליב, אבל גם אם היה בא אלי בנאדם שמשקיע 50 שעות בשבוע בנושא, לא הייתי לוקח ממנו עצות על השקעות ערך אם הוא היה בשוק רק 3 שנים. לא משנה כמה תשואה יש לו.

עכשיו אתה זה שזורע פחד וטוען שמי שלא רוצה להיכנס להשקעות ערך ולשים על כך כמה שעות בכל שבוע צריך להישאר עם תיק מנוהל וזהו.
    הפורום הזה לא קיים בשביל להפחיד אנשים מהשקעות ערך אל מנהלי השקעות, ההפך, הוא בשביל לקחת את אלה שכבר פוחדים ולהראות להם שיש אפשרות ביניים.

Roi ו-Mamaof אוהבים את זה.
  14. aeh

aeh משתמש ותיק

בלי להעליב אני לא באתי לקבל לגיטימציה מהגולשים, מציע דרך שונה מ'אפשרות הביניים' המוצעת כאן בפורום, וכל אחד יבחר מה שנח לו.

15. totoguy

totoguy משתמש ותיק

ובכל זאת שללת לגיטימציה מבערך כל הפורום.

תציע בשמחה, לחלוק דיעות וידע זה טבעי בפורומים. לצבוע את הדעות והידע של אחרים בתור "זריעת פחד", פחות.
    יכלת פשוט לחלוק את דרכך השונה כמו שעשית בהמשך הדיון במקום לפתוח בשלילת כל מה שנאמר לפניך.

מוריארטי ו-נעם בלה בלה אוהבים את זה.
  16. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש בכיר

לא. משקיע במדד רחב. התיק שלי מורכב מני"ע אחד.

לא חייב תעודת מקצוע, אבל בגדול כן. בלי הרבה למידה זה לא יקרה.

וכמה כסף מפסידים בינתיים?

כן...
    כל הכבוד, אבל זה 180 מעלות מההודעה הראשונה שלך. זה בדיוק מה שאמרתי כשהאשמת אותי בהפחדות.

תקרא שוב את כל השרשור. פספסת בענק. אתה נלחם בטענות מדומיינות.

מסכים עם מי או עם מה? דעתי הפוכה לגמרי. משקיעים קצת בהתחלה להבין את עקרונות ההשקעה הפסיבית ומשקיעים דקה וחצי אחת לתקופה ברכישה.

מי שרוצה לנהל לעצמו תיק אקטיבי, שיקדיש את הזמן שצריך ולא יחפש נוסחת קסם.
    אתה לא חולק על כלום, אלא שוב נלחם בטענות מדומיינות שלא הועלו כאן. למעשה אתה אומר את מה שאני אמרתי ברמה שקשה להאמין שזה אותו בן אדם מאחורי ההודעות האלה.

כימאי אוהב/ת את זה.
  17. קובי_חדש

קובי_חדש משתמש ותיק

ניתן לקצר את הדיון הזה בהבנה של מה אתה תאכלס עושה.
    איך אתה מעריך חברות? ע"פ היוון תזרים המזומנים? ע"פ נט-נט?

לפי זה יהיה יותר קל להמשיך את הדיון ולהפוך אותו גם למועיל לאלו שיקראו אותו בעתיד ביום מן הימים?

grimble grumble אוהב/ת את זה.
  18. totoguy

totoguy משתמש ותיק

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
הפקדה בקה"ש מעבר לתקרה - רוצה לוודא שהבנתי פינת המשקיעים ‏7/8/19
מח"מ סינטטי/סולם אג"חים - רק לוודא שהבנתי נכון: פינת המשקיעים ‏7/3/15
מכירת מניות ESPP - יש דרך לוודא את הדיווח של הנאמן? פינת המשקיעים ‏22/8/19
רק לוודא שלא טעיתי פינת המשקיעים ‏16/8/18
קרנות איריות - רוצה לוודא פינת המשקיעים ‏28/5/17
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.