• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

רווח ריאלי (עם התחשבות באינפלציה) בפדיון פוליסת חיסכון לצורך חישוב מס רווחי הון

amikal

משתמש רגיל
דירוג
40
הבנתי שבזמן משיכת כספים מתיק השקעות משלמים 25% רווחי הון.
כלומר אם החזקתי את הכסף שנה בתיק והיה לי רווח בתיק של 100 ש"ח בשנה אז אני אמור לשלם 25 ש"ח מס רווח הון. (יישאר לי 75 ש"ח)

אבל משלמים מס רווחי הון רק על הרווח הריאלי, לא הנומינלי, כלומר אם הייתה בשנה הזאת אינפלציה של 2% אז ה 100 ש"ח בעצם שווים 2% פחות, כלומר 98 ש"ח, אז אני אשלם מס רווחי הון על 98 ש"ח ולא על 100 ש"ח וזה יוצא פחות מס לשלם, רק .24.5 ש"ח ויותר כסף שנשאר אצלי ביד. (74.5 ש"ח).

שתי שאלות:
א. האם זה מצטבר עם השנים? כלומר, נאמר והכסף היה בתיק למשך 10 שנים והרווחים שהצטברו היו 1000 ש"ח, ובכל שנה כזאת עלתה האינפלציה ב 2%, זאת אומרת סה"כ ב 10 שנים האלה הייתה של 20% (10 שנים כפול 2% אינפלציה),
האם החישוב אותו חישוב, כלומר קודם מחשבים את הרווח הריאלי בעקבות האינפלציה ומשלמים רק על הרווח הריאלי 25%, כלומר במקרה הזה: 20% מתוך 1000 ש"ח זה 200 ש"ח, כלומר הרווח הריאלי הוא 800 ש"ח ו 25% מתוך 800 ש"ח זה 200 ש"ח, כלומר אני אצטרך לשלם מס רווחי הון של 200 ש"ח?

ב. שאלה שנייה: עניין האינפלציה עובד גם לכיוון ההפוך? כלומר כשהאינפלציה שלילית, המס רווחי הון יצא גדול יותר? לדוגמה: ב 10 שנים האלה הייתה אינפלציה שלילית של מינוס שתיים לשנה, כלומר סה"כ אינפלציה של מינוס 20%.
אז הרווח של ה 1000 ש"ח הוא בעצם רווח ריאלי של 1200 ש"ח ואז אני אצטרך לשלם 25% מס רווחי הון מ 1200 ש"ח שהם 300 ש"ח?

אינפלציה מחושבת על הקרן, ולא על הרווח.
אם למשל השקעת 10,000 שח, והרווחת 1000 שח, ובאותה תקופה הייתה אינפלציה של 2%, אז ה-10,000 שח שלך נשחקו ב-2%, כלומר הפסדת עליהם 200 שח, אז הרווח הריאלי שלך הוא 1000-200=800 ועליו תשלם 25% מס.

מודדים רווח ריאלי לפי מדד המחירים לצרכן ביום הרכישה לעומת מדד המחירים לצרכן ביום המכירה (לא מכפילים 2%*10 כמו שתיארת).

הרווח הריאלי החייב במס לא גדל אם הייתה דפלציה. הוא יכול לכל היותר לקטון עד לאפס וגם לא מתחת לאפס.

אם למשל השקעת 10,000 שח, והרווחת 1000 שח, ובאותה תקופה הייתה אינפלציה של 2%, אז ה-10,000 שח שלך נשחקו ב-2%, כלומר הפסדת עליהם 200 שח, אז הרווח הריאלי שלך הוא 1000-200=800 ועליו תשלם 25% מס.

ככה הבנק קובע לי את כמות המס באופן אוטומטי?
ז"א בודק ביום הרכישה וביום המכירה את האינפלציה ומנכה מהרווח?

זאת אומרת סה"כ ב 10 שנים האלה הייתה של 20% (10 שנים כפול 2% אינפלציה),
בנוסף למה ש @adamshalev אמר על חישוב אינפלציה, יש משהו חשוב שכדאי שתדע לגבי אחוזים (בין אם זה תשואה או אינפלציה):
בחישוב לא מכפילים את האחוז במספר השנים אלא מעלים בחזקה.
למשל אם השקעה מסויימת עשתה תשואה של 7% בשנה במשך 10 שנים, זה לא אומר שהתשוה הכוללת שלה ב10 שנים היא 70% אלא היא 1.07 בחזקת 10 פחות 1, שזה כמעט 97%.

תודה, הבנתי.

רק דבר אחד: לפי המספרים שכתבת - האינפלציה מחושבת על הקרן ביום הרכישה, לא על הקרן במועד המכירה\פידיון\משיכה.
כי אם השקעתי 10,000 ש"ח והרווחתי 1000 ש"ח, עכשיו הקרן שלי בסכום 11,000 ש"ח, אבל החישוב שאתה עשית הוא על קרן בגובה 10,000 ש"ח, לא 11,000 ש"ח.
עם אינפלציה של 2%:
2 אחוז מ 10,000 זה 200.
2 אחוז מ 11,000 זה 220.

• אהבתי
Reactions: d4c
תודה, הבנתי.

רק דבר אחד: לפי המספרים שכתבת - האינפלציה מחושבת על הקרן ביום הרכישה, לא על הקרן במועד המכירה\פידיון\משיכה.
כי אם השקעתי 10,000 ש"ח והרווחתי 1000 ש"ח, עכשיו הקרן שלי בסכום 11,000 ש"ח, אבל החישוב שאתה עשית הוא על קרן בגובה 10,000 ש"ח, לא 11,000 ש"ח.
עם אינפלציה של 2%:
2 אחוז מ 10,000 זה 200.
2 אחוז מ 11,000 זה 220.
אכן, מחושב על הקרן ביום הקניה. תחשוב למה זה?
נגיד קנית נכס כלשהו ששומר בדיוק על ערכו הראילי שקלי (נגיד משהו כמו אגח צמוד מדד עם תשואה ריאלית אפס).
קנית ב-10,000. אינפלציה של 2% בשנה.
אחרי שנה מכרת, בשווי 10,200. איך מחשבים רווח הון ריאלי? רווח נומינלי (200) פחות החלק האינפלציוני (10,000*2% = 200), כלומר רווח ריאלי 0.
אין הגיון לחשב על הקרן בסוף התקופה, כי היא לא מבטאת את השחיקה האינפלציונית של ההשקעה שלך, רק הקרן המקורית כפול האינפלציה מבטאת את זה.

בנוסף למה ש @adamshalev אמר על חישוב אינפלציה, יש משהו חשוב שכדאי שתדע לגבי אחוזים (בין אם זה תשואה או אינפלציה):
בחישוב לא מכפילים את האחוז במספר השנים אלא מעלים בחזקה.
למשל אם השקעה מסויימת עשתה תשואה של 7% בשנה במשך 10 שנים, זה לא אומר שהתשוה הכוללת שלה ב10 שנים היא 70% אלא היא 1.07 בחזקת 10 פחות 1, שזה כמעט 97%.
למה זה מחושב בצורה כזאת? מה ההיגיון בזה?
ולא ממש הבנתי את הנוסחה לזה. אתה יכול לתת לי אותה?
איך תיראה המשוואה אם מדובר ב 3% במשך 6 שנים למשל?

למה זה מחושב בצורה כזאת? מה ההיגיון בזה?
אתה צריך קודם להבין מה אומרים האחוזים בעצם, ואז תראה מה ההגיון בשיטת החישוב הזאת.
בוא נסתכל על מספרים יותר גדולים כי איתם יותר קל להבין:

אם התשואה שלך היא 50% בשנה, זה אומר בעצם שהקרן שלך גדלה פי 1.5. כלומר אם היו לך בהתחלה 100 ש"ח, אחרי שנה יהיו לך 150 ש"ח.
עכשיו אם במשך 5 שנים הקרן גדלה ב50% כל שנה, זה אומר שהיא גדלה 5 פעמים פי 1.5, או במילים אחרות היא גדלה פי 1.5 בחזקת 5. זה אומר שאחרי 5 שנים יהיו לך 759 ש"ח.

ולא ממש הבנתי את הנוסחה לזה. אתה יכול לתת לי אותה?
((1 + השינוי השנתי באחוזים) בחזקת מספר השנים) פחות אחד = סה"כ השינוי באחוזים לאחר אותם שנים.
איך תיראה המשוואה אם מדובר ב 3% במשך 6 שנים למשל?
‎(1+0.03)^6 - 1 = 1.03^6 - 1 =~ 1.194 - 1 = 19.4%​

אתה צריך קודם להבין מה אומרים האחוזים בעצם, ואז תראה מה ההגיון בשיטת החישוב הזאת.
בוא נסתכל על מספרים יותר גדולים כי איתם יותר קל להבין:

אם התשואה שלך היא 50% בשנה, זה אומר בעצם שהקרן שלך גדלה פי 1.5. כלומר אם היו לך בהתחלה 100 ש"ח, אחרי שנה יהיו לך 150 ש"ח.
עכשיו אם במשך 5 שנים הקרן גדלה ב50% כל שנה, זה אומר שהיא גדלה 5 פעמים פי 1.5, או במילים אחרות היא גדלה פי 1.5 בחזקת 5. זה אומר שאחרי 5 שנים יהיו לך 759 ש"ח.

((1 + השינוי השנתי באחוזים) בחזקת מספר השנים) פחות אחד = סה"כ השינוי באחוזים לאחר אותם שנים.

‎(1+0.03)^6 - 1 = 1.03^6 - 1 =~ 1.194 - 1 = 19.4%​

אז זאת הנוסחה שאני רושם באקסל:
=((1+C5/100)^C2-1)*100​
אם נתון ש C5 מייצג את האינפלציה השנתית שזה 3 במקרה הזה
ונתון ש C2 מייצג את השנים שבהם מתחשבים שזה 6 במקרה הזה

אז זאת הנוסחה שאני רושם באקסל:
‎=((1+C5/100)^C2-1)*100​
אם נתון ש C5 מייצג את האינפלציה השנתית שזה 3 במקרה הזה
ונתון ש C2 מייצג את השנים שבהם מתחשבים שזה 6 במקרה הזה
כן.
בהנחה שאתה רושם את האחוזים כמספר שלם ולא כאחוז.
אם אתה רושם באקסל "3%" הוא אוטומטית יודע להמיר לשברים (הוא מתייחס ל "3%" כ "0.03") ולא צריך לחלק ולהכפיל ב100.

קיים חישוב באשכול ישן - קישור.

כדי לדעת את ערך הקרן בעקבות האינפלציה:
החישוב נעשה על ידי הכפלת האינפלציה בקרן ואז חיסור.

אבל אני חושב שצריך לעשות זאת כך:
קוד:
fund = 100.0    # Units: ILS
inflation = 2   # The inflation in the CPI. Units: percents
gain = 20.0     # Units: ILS
tax = 25        # Units: percents

def calc_real_capital_gains_tax(fund, inflation, gain, tax):
    # Convert the fund in old units to its equivalent value in new units.
    # Is is clear that:
    #
    # fund_in_Old_ILS_units = fund
    # fund_influenced_by_inflation = fund * (1.0 + inflation/100.0)
    #
    # So, we should revert the process:
    #
    # fund_in_New_ILS_units = fund_in_Old_ILS_units * fund_in_Old_ILS_units / fund_influenced_by_inflation
    #                       = fund_in_Old_ILS_units / (1.0 + inflation/100.0)
    #
    fund_in_terms_of_post_inflation = fund / (1.0 + inflation/100.0)
    tax_value = ( fund_in_terms_of_post_inflation + gain - fund ) * (tax / 100.0)

return (fund_in_terms_of_post_inflation, tax_value)

print(calc_real_capital_gains_tax(fund, inflation, gain, tax))

עושה היגיון?

התוצאה:
קוד:
(98.0392156862745, 4.509803921568626)

עריכה:
בתצוגה מקדימה הקוד מופיע מיושר משמאל לימין, אבל אחרי פירסום ההודעה הקוד מופיע מימין לשמאל.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
מספר שאלות לגבי פוליסת חיסכון:
1. שמתי לב שבחישוב רווח ריאלי של מכירה בפוליסת חיסכון, ערך הבסיס חושב לפי סך הקניה הנומינלית ולא הריאלית. לטענת החברה כך מבוצע התחשיב במצב של דפלציה (ערך המדד ברכישה גבוה מערכו במכירה). האם נכון?
2. שמתי לב שבמכירה רעיונית יש פער של לפחות יום עסקים בין המכירה לקניה. האם מכירה רעיונית אינה אמורה להיות ‘על הנייר’ וע”כ עם אותו יום ערך של מכירה וקניה?
3. שמתי לב שבמכירה רעיונית ערך המדד של המכירה ושל הקניה שונים. לטענת החברה נובע מכך שמשתמשים בטבלת מדד יומית ולא חודשית וע”כ הפרש של יום יכול ליצור את התופעה הנ”ל. מישהו יכול לכוון אותי באיזו טבלה הם משתמשים?
4. האם נכון שמכירה רעיונית יכולה להתבצע אך ורק בדצמבר?

שמתי לב שבחישוב רווח ריאלי של מכירה בפוליסת חיסכון, ערך הבסיס חושב לפי סך הקניה הנומינלית ולא הריאלית. לטענת החברה כך מבוצע התחשיב במצב של דפלציה (ערך המדד ברכישה
במקרה של רווח, נכון.
שים לב שזה לטובתך.

האם נכון שמכירה רעיונית יכולה להתבצע אך ורק בדצמבר?
לא נשמע סביר. אבל לרוב תרצה לעשות את זה בדצמבר מכיוון ואתה יודע את שאר ההכנסות שלך ויודע אם עומד או לא בתנאי של פטור מריבית.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א האם רווח והפסד הון מתקזז גם אם זה ריאלי ונומינלי ? שוק ההון 7
S מס רווח הון ריאלי ESPP/RSU מיסים 4
Regevkr חישוב רווח (הפסד) הון ריאלי ממניות מיסים 6
חתולחתול מס רווח הון [ריאלי] ומכירת rsu/espp מיסים 3
M מס רווח הון לא ריאלי מיסים 13
ה חישוב רווח הון ריאלי בניירות ערך נקובים במט"ח שוק ההון 9
A מס רווח הון נומינלי לעומת ריאלי שוק ההון 15
Y פטור ממס רווח הון לעולה חדש מיסים 3
Y קרן השתלמות הטבת פטור ממס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
בן מלך חסכון במס רווח הון מיסים 1
S חישוב רווח: קופגל"ה מול ניהול עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M מיסוי רווח הון ורילוקשיין מיסים 6
Z תוספת 5% מס בדרישה להכרת הוצאות רווח הון מיסים 6
Z קיזוז רווח הון חצי שנתי (למי שמדווח כך) מיסים 4
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
I רווח הון/הפסד הון - ישנה הצמדה ? שוק ההון 1
Z האם ניתן לקבל הטבות מס בשל הפקדות לפנסיה מהמס ששולם על רווח הון בשוק ההון? מיסים 14
C האם יש תקרת רווח בקרן השתלמות ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
א Etrade וקיזוז רווח הון מיסים 1
C האם מידע על רווח והפסד לא נכלל בטופס 1042-S? מיסים 3
A מס רווח הון בחשבון משותף מיסים 9
R החזר מס רווח הון ששולם בעקבות הפסד הון בשלב מאוחר יותר מיסים 1
א חישוב מס רווח הון - הפקדות לקרן השתלמות (עצמאי) מעל לתקרה המזכה: מיסים 7
Z האם Exposure fee באינטראקטיב ברוקר ניתנים לקיזוז רווח הון כעמלות קניה ומכירה או שדרישה לקזזם תעלה את שיעור המס רווח הון ל30% במקום 25%? פוסטים מאיכות נמוכה 3
Cfy תשלום מיסים על רווח הון דולרי ב-IBI מיסים 0
Michel פטור רווח הון ע"י שימוש בתיקון 90 לבן זוג שאינו עובד. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
F מדינות באירופה ללא מס רווח הון (אוגוסט 2023) מיסים 53
ס קיזוז רווח הון כנגד הפקדה עצמאית לפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
מ מס יסף על רווח הון של ידועים בציבור מיסים 15
S רווח אבסולוטי VS תשואה אישית שוק ההון 19
4 האם ניתן לקזז הפסד שבח ממכירת דירה מול רווח כלשהו? נדל"ן 4
F 1322: חשבון IB, יש הפסד רווח הון, אבל על דיבידנדים שולם מס במקור - למלא 2 טפסים? מיסים 7
ריש-לקיש קיזוז מס - רווח בקופת גמל להשקעה והפסד בחשבון האישי העצמאי מיסים 5
ש מכפילי רווח ותשואות דיבידנדים של מדדים פוסטים מאיכות נמוכה 4
D קיזוז הפסד הון אל מול רווח ממישוש RSU לפני תקופת החסימה (שנה לאחר הענקה) מיסים 1
P מס רווח הון על מכירת נדל"ן בחו"ל שהתקבל בירושה מיסים 5
R שאלה לגבי קיזוזי רווח דיבידנדים והפסד ממסחר במניות מיסים 8
Plato כמה מהצבירה שלי היא רווח? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
Y דוח שנתי - ברוקר זר המרת מטח בברוקר מציגה רווח לא ברור בפירוט פעולות מיסים 2
Shnizelia רווח מהיר מהפרשי שער השקעות אלטרנטיביות 89
D רווח בVT לעומת שווי תיק פוסטים מאיכות נמוכה 8
Z מה הן מדינות הכי כדאיות מבחינת מס רווח הון? מיסים 10
Z האם נישום יכול לבחור שנה אחת לדרוש הוצאות על תיק ההשקעות ואז לשלם 30% מס על רווח הון ושנה הבאה לא לדרוש מיסים 0
N מימוש הפסדי הון בIB כנגד רווח הון בRSU - מקרה דחוף מיסים 1
The Stoic האם עמלת הברוקר מקוזזת מחישוב מס רווח הון? צרכנות פיננסית 24
דו דו מס רווח הון על קרן כספית מיסים 2
F שאלה על רווח מאג״ח פוסטים מאיכות נמוכה 4
I חישוב מס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
י תיאום לאינפלציה של רווח הון במכירה בחסר (שורט) - הוראות החוק והתקנות מיסים 6

נושאים דומים

Back
למעלה