• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

רוב האנשים משתגעים מבזבוז "כספי ציבור" אבל מבזבזים את הכסף שלהם בלי לחשוב

גובים מהעשיר סכומי עתק בשביל "חינוך לכולם", אבל לא מוכנים להחזיר לו את סכום "השובר השוויוני" והוא צריך לשלם הכל מאפס.
לא יודע אם רק העשירים צורכים חינוך פרטי, אבל לא מדובר על "חינוך לכולם". מדובר על חינוך ציבורי שמכיר בזרמים שונים. מי שלא נאה לו כי לא מוכן למינימום שהמדינה דורשת, שיתכבד וישלם.
אגב, לפחות עד לפני כמה שנים לא היה חינוך ציבורי חרדי. אם המצב עדיין כזה, אז אכן לחרדים מגיע מימון כפי שאתה טוען, כי זה לא הגיוני שהמדינה לא נותנת להם חינוך לפי השקפתם וגם מונעת מהם תיקצוב. אם בינתיים הוקם זרם חרדי, לדעתי לא מגיע מימון למוסדות הפרטיים. ושוב, גם בעניין הזה, כמו בנושאים הקודמים עליהם כתבתי - היישום צריך להיות מקל עם ה"צרכנים".

לא מסכים עובדתית. לעניים הרבה ילדים וגרים בדירות קטנות. בני 60 שכבר צברו הון והילדים עזבו את הבית, לא ממהרים למכור דירות גדולות. אשמח אם יש לך נתונים שהם לא אנקדוטות.
אתה מצד אחד טוען שאתה לא מסכים איתי ואז מביא דוגמאות שמחזקות את הטענה שלי?
אני טענה שהמשפט שלך:
.
אם לשנינו דירה באותה קומה ואותו מספר מקומות חניה, אני לא מנצל יותר כלום ממך (ניקיון, מעלית וכו').
לא נכון, והניצול קשור הרבה יותר לכמות הנפשות בבית (שיש לו לרוב קורלציה עם גודל הדירה) מאשר לקומה שבה אנחנו גרים או לכמות החניות (שלדעתי בכלל לא קשורה)

מסכים איתך שחלוקה לפי שווי עדיפה, אבל זה מאד בעייתי לתפעול כי לא יביאו שמאי כל שנה ולכן העדיפו את שיטת השטח שקלה יותר ליישום.
אם זה עובד בארה"ב (עבור המקבילה של ארנונה) אני לא רואה סיבה שזה לא יעבוד בארץ.

(שיש לו לרוב קורלציה עם גודל הדירה)
על זה שאלתי. יש לך נתונים או שרק תחושת בטן?
מאשר לקומה שבה אנחנו גרים או לכמות החניות
למה? אתה לא חושב שמי שעולה כל יום לקומה 8 מנצל את המעלית יותר ממי שגר בקומת קרקע?
אם זה עובד בארה"ב (עבור המקבילה של ארנונה) אני לא רואה סיבה שזה לא יעבוד בארץ.
לא יודע אם איך עובד שם. יודע מהעבודה שלי ששמאות מקרקעין זה אחד המקצועות "מוטי לקוח" בצורה הכי בוטה. לא רוצה שהם ישלטו בגביית המס.

תציץ בתקנון*, מה יש לך להפסיד? אולי תמצא שם הפתעות.

*לא ברור לי אם כבר ניתן לקבל את זה אונליין, אני לקחתי ממוכר הדירה דיסק פיזי עם התסריטים והכל שקיבל מרשם המקרקעין ("טאבו")
ניתן לקבל אונליין. בערים מסוימות בחינם. אחרת אפשר במשרד המשפטים תמורת 33 ש"ח (כולל תשריט וכד').

בכל מקרה, לכונן אסיפה שלא מן המניין צריך רוב רגיל או לחכות ל 1/2 בשנה מן המניין שמתקיימות גם ככה. באסיפה צריך להצביע על תקנון חדש. את התקנון החדש אח"כ להפקיד בטאבו. לא משהו דמיוני.

ג.נ - ועד הבית :$

מי שלא נאה לו כי לא מוכן למינימום שהמדינה דורשת, שיתכבד וישלם.
זה נושא אחר. דיון אחר.

הבעיה היא פופוליסטים כמו שר החינוך הקודם שיש להם בעיה עקרונית עם עשירים, למשל הורי ילדי הריאלי בחיפה, שמקובל עליהם המינימום של המדינה, אבל רוצים להוסיף עוד הרבה.
אז מבחינתו שישלמו הכל מהשקל הראשון.
מבחינתי זה גזל ואכזריות של ההמון כלפי העשירים, שגם ככה מממנים להמונים את החינוך.

• אהבתי
Reactions: ogi
על זה שאלתי. יש לך נתונים או שרק תחושת בטן?
תחושת בטן.
איזה אחוז ממשקי הבית שיש בהם ילדים גרים בדירת 2 חדרים? איזה אחוז מהרווקים/אלמנים גרים בדירת 5 חדרים?
לי זה נראה טריויאלי. אם יש לך נתונים סותרים אשמח לשמוע.
למה? אתה לא חושב שמי שעולה כל יום לקומה 8 מנצל את המעלית יותר ממי שגר בקומת קרקע?
אני לא חושב שההבדל כזה גדול בין לעלות קומה 1 במעלית לבין 8 קומות (מסכים שאני לא מומחה מעליות. אם יש לך נתונים סותרים תביא :) )
מצד שני ככל שיש יותר נפשות בדירה יש יותר זבל, יותר צריכת מיים, יותר נסיעות במעלית (לדעתי כמות נסעיות יותר משפיעה על הבלאי מאורך הנסיעה) ובאופן כללי יותר שחיקה של הרכוש המשותף.

לא יודע אם איך עובד שם. יודע מהעבודה שלי ששמאות מקרקעין זה אחד המקצועות "מוטי לקוח" בצורה הכי בוטה. לא רוצה שהם ישלטו בגביית המס.
לא יודע איך זה עובד בעבודה שלך, אבל מהבתים שיש לי בארה"ב זה עובד די טוב :)

לכונן אסיפה שלא מן המניין צריך רוב רגיל או לחכות ל 1/2 בשנה מן המניין שמתקיימות גם ככה. באסיפה צריך להצביע על תקנון חדש. את התקנון החדש אח"כ להפקיד בטאבו. לא משהו דמיוני.
בבניין בו אני מתגורר מזה 5 שנים לא התקיימה אסיפה משך כל התקופה הזו...

לי זה נראה טריויאלי. אם יש לך נתונים סותרים אשמח לשמוע.
נתתי דוגמאות למה זה לא טריוויאלי, אבל לשנינו אין נתונים אז נשאיר את זה כך.
לגבי השאר - זבל ומים לא קשורים לועד הבית.
בכל מקרה, מדברים על מנגנון שלא קיים. מספר הנפשות לא רלוונטי לקביעת שום תשלום, לא ועד בית ולא ארנונה. המחוקק העדיף את הקריטריון של גודל הדירה.
לגבי שמאים שקובעים מס, אשמח אם תרחיב.

לגבי השאר - זבל ומים לא קשורים לועד הבית.
זבל זה לא בהכרח זבל שזורקים לפחים הגדולים בחוץ אלא סתם ליכלוך וכו' שמצטבר בשטחים המשותפים וצריך לנקות.
לגבי מים - בלאי של הצנרת? מסכים שלא דוגמא הכי טובה...
בכל מקרה, מדברים על מנגנון שלא קיים. מספר הנפשות לא רלוונטי לקביעת שום תשלום, לא ועד בית ולא ארנונה. המחוקק העדיף את הקריטריון של גודל הדירה.
אני אבל טוען שמשתמשים בגודל הדירה בגלל הקורלציה שלו עם מספר הנפשות, ולכן המנגנון קיים (חלקית, ודי גרוע). מצד שני אמרנו שאנחנו לא מסכימים שקיימת בכלל קורלציה, אז נעזוב את זה.
לגבי שמאים שקובעים מס, אשמח אם תרחיב.
לא אמרתי ששמאים קובעים מס, אמרתי שבארה"ב Property tax (שזה סוג של מקבילה לארנונה) נקבע כאחוז משווי הבית.
אני לא מכיר בדיוק איך הם מחשבים את שווי הבית, אבל אני כן יודע שיש אפשרות לערער על קביעת השווי מול העיריה אם יש לך סיבות טובות.

לא אמרתי ששמאים קובעים מס, אמרתי שבארה"ב Property tax (שזה סוג של מקבילה לארנונה) נקבע כאחוז משווי הבית.
אני לא מכיר בדיוק איך הם מחשבים את שווי הבית, אבל אני כן יודע שיש אפשרות לערער על קביעת השווי מול העיריה אם יש לך סיבות טובות.
שלא נדע. המחשבה ששמאים של העיריה קובעים כמה מס אשלם מעוררת חלחלה. מתברר שיש דברים יותר גרועים מחישוב הארנונה בארץ.

שלא נדע. המחשבה ששמאים של העיריה קובעים כמה מס אשלם מעוררת חלחלה. מתברר שיש דברים יותר גרועים מחישוב הארנונה בארץ.
לא יודע למה זה נראה לך בעייתי כלכך.
לדעתי זה הרבה יותר הגיוני מאשר השיטה שנהוגה בארץ, ועם הרבה פחות מקום למשחקים והתחכמויות (מרפסת נחשבת לארנונה? ואם יש לה גג? ואם סגרנו אותה? וכו' וכו').

לא יודע למה זה נראה לך בעייתי כלכך.
כפי שכתבתי, מדובר בבעלי מקצוע בעייתיים מאד. הקריטריונים שלהם מאד מאד נזילים.
השיטה בארץ גרועה, אבל שקופה. אין המון ויכוחים על ארנונה למגורים, כי החוק והצווים יחסית ברורים (שוב, הם גרועים ולא הגיוניים, אבל ברורים).

כפי שכתבתי, מדובר בבעלי מקצוע בעייתיים מאד. הקריטריונים שלהם מאד מאד נזילים.
השיטה בארץ גרועה, אבל שקופה. אין המון ויכוחים על ארנונה למגורים, כי החוק והצווים יחסית ברורים (שוב, הם גרועים ולא הגיוניים, אבל ברורים).
לא יודע, לי יש רושם שבארה"ב הקריטריונים הרבה יותר ברורים ושקופים מאשר השיטה בארץ.

מהנסיון שלי בארץ, רוב האנשים מקבלים איזשהי קביעה מהעיריה לגבי גודל הדירה ואין להם מושג איך בדיוק הגיעו לגודל הזה.
כבר הייתי בדירה שלדעתי הייתה כ80 מטר ובתלוש ארנונה היה כתוב 120 מטר, ומצד שני בדירה שהייתה לפחות 50 מטר ובארנונה היה כתוב 30.

Back
למעלה