• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

רגע לפני קניית תיק ראשון - חוות דעתכם

• פותח הנושא Ron1
  • פורסם בתאריך

Ron1

משתמש רגיל
דירוג
199
שלום לכולם

הביורוקרטיה מאחורי, וקרן ההשתלמות שלי עברה סוף סוף ל IRA.

שניה לפני שאני לוחץ על הכפתור ומבצע קניה, אשמח לקבל פידבק על הרכב התיק שבחרתי , וסוג הניירות שבחרתי (מנפיק, תעודות סל לעומת קרנות, דמי ניהול וכדומה).

אני יוצא מנקודת הנחה שלא שווה לי כרגע להיכנס לאגח בכלל , אז את כל המזומן אני שומר במזומן.
אני לא מרגיש נוח להיכנס לשוק כרגע, ולכן נכנס בצורה סולידית ביותר.
בחרתי מספר מועט של ניירות כדי לא להתפזר יותר מידי.
הסחורות נבחרו כדי להוות קורלציה שלילית למניות.

הרכב התיק:

יתרה : 112000
מזומן 60% - 67200
השקעה40% - 44800

30% מניות
10% סחורות

15% ארהב - קרן נאמנות אי.בי.אי סל S&P 500 (סימול 5117601) 0.03
5% אירופה - תעודת סל הראל STOXX Europe 600 מנוטרלת מטבע (סימול 1130376) – ד"נ 0%
10% ישראל - תכלית (אינדקס) ת"א 100 (40a) – דמנ 0.1
זהב 5% - מיטב סל סחורה זהב לונדון (סימול 1121789 ) – ד"נ0.80%
סחורות 5% - פסגות סל סחורות נזילות (סימול 1096650) (נפט גולמי, נפט להסקה, אלומיניום, תירס, חיטה, זהב) – ד"נ0%

אשמח לקבל פידבק (לא ייעוץ ספציפי כמובן) ונקודות למחשבה.

נקודה למחשבה.
אם אתה לא רוצה להיכנס כולך לשוק מיידית אז הייתי שוקל את האפשרות להיכנס לשוק בהדרגה עם יותר מ-40% בסך הכללי.
כלומר בחודש הראשון לקנות ב-10%, חודש אחרי להוסיף 10% נוספים וכו'.

כמו כן האם אתה הצטרפת לקבוצה של קרן השתלמות IRA שאיליה הקים כאן בפורום?
הדמי ניהול שלהם הם 0.22% ואין עמלות מינימום על ניירות שנסחרים בישראל.
הפטור מעמלת מינימום לפעולות בארץ יכול להפוך את הכניסה ההדרגתית שתיארתי למאוד כדאית.

@Yakir האם היתרה שאתה מצטט (112k) כולה בקרן ההשתלמות? או שזו היתרה הזמינה להשקעה שלך (כך שחלק ממנה בקרן ההשתלמות וחלק במקום אחר, לא פטור ממס).

אני במיטב דש - עם דמ"נ 0.3. הקבוצה של איליה גם במיטב?

ויש לך מזומן או ניירות ערך במקום אחר?

יש לי סכום במזומן, שאותו כרגע אני לא משקיע (שוכב לו להנאתו בעו"ש), כמו שאמרתי, זו טבילת האש הראשונה שלי בהשקעה עצמאית שהיא לא פקמ בבנק.

תעודת סל הראל STOXX Europe 600 מנוטרלת מטבע (סימול 1130376) – ד"נ 0%

אני לא בטוח שהתעודה הזו עדיין קיימת, אתה יכול לצריף לינק אליה?

אז אם אתה רק מתחיל, אין פסול בהשארת כסף במזומן, מה שחשוב הוא שתוכל לישון בשקט.

מה שכן, מזומן בתוך קרן ההשתלמות נשמע לי כמו בזבוז של פטור ממס. כמו כן המזומן לא באמת נזיל כי לא תרצנ לפתוח אותה לקחת אותו. אז בעתיד, שכבר תרגיש נוח ותצבור ניסיון, לדעתי שווה שכל קרן ההשתלמות תהיה מושקעת איכשהו, והמזומן יישב בחוץ (נניח בריבית 3% בבנק איגוד, או בקרנות כספיות כשהריבית תעלה).

דעתי האישית, לא ממליץ

למה זהב? למה סחורות?
איזה ערך הם מייצרים?

נשמע לי סביר גם בהינתן "הפסד" של פטור מס להשקיע ראשית רק חלק מכסף במיוחד למי שמתחיל.

לדעתי האישית בהתחלה כדאי להיצמד לניירות בסיסיים - מניות ואג"ח ולא להתעסק עם זהב וסחורות - אלו נושאים מתקדמים ולדעתי מסובכים יתר על המידה למשקיע מתחיל אל מול התועלת\נזק שלהם לתיק.

אז אני הייתי מתחיל עם מניות ואג"ח.
מניות :
נמצא מנק' הנחה שאני משקיע אינדקסים רחב, אז הדיפולט כאן יהיה בהשקעה בכל המניות בחלוקה לפי שווי שוק משמע 50% ארה"ב 50% שאר העולם. לא רואה סיבה להשקיע בישראל בכלל אבל אם אתה ממש רוצה אני אישית מחשיב את ה% הישראלי תחת ארה"ב אז : 50% ישראל+ארה"ב 50% שאר העולם.

אג"ח : אתה טוען כי לא שווה להיכנס כרגע לאג"ח, אני מניח שהכוונה שלך היא שהתשואה\סיכון שהאפיק הזה יניב לדעתך אינה אופטימלית - נשמע לי קצת כמו כדור בדולח מסתורי שיש לך. אני דווקא כן הייתי משקיע באג"ח (עדיף לא בקרן השתלמות אבל אם מסיבה פסיכולוגית כלשהי אתה רוצה רק להשקיע שם אז ניחא). אז אם באג"ח עסקינן הדיפולט להשקעה רחב היא כל שוק האגח הישראלי (יש סיבות למה כן ולמה לא להשקיע באג"ח חול לא אכנס לזה)

אז סיכמנו על 3 אפיקים :
1) מניות ארה"ב (S&P500 מספיק טוב)
2) מניות שאר העולם (אין קרן מחקה ישראלית כזאת, אז נחפש את הקרן הרחבה ביותר או ETF)
3) כל האג"ח הישראלי (יש קרן מחקה כזו)

את החלוקה בין אג"ח למניות אתה מוזמן לעשות לפי מידת הסיכון שאתה רוצה לקחת. יותר סיכון יותר מניות, אופק השקעה קצר פחות מניות, משקיע מתחיל פחות מניות - כך אני הייתי פועל.
אם אתה ממש ממש חושש מאסון אג"ח אז אפשר להוריד את המח"מ (~5.5 לכל האגח) ע"י רכישה של קרן אג"ח קצרה יותר כמו 2-5

* כמו שציינתי במשך התגובה, זאת לא המלצה לדרך פעולה עבורך אלא מה אני הייתי עושה אם הייתי מתחיל להשקיע ולא בטוח מי נגד מי

נערך לאחרונה ב:
@Yakir
בנוגע לניירות עצמם:
1) תכלית ת"א 100 גובה 0.03% אם אני זוכר נכון, לא 0.1%.
2) אישית הייתי מחליף את תעודת הסל של הראל בקרן נאמנות. לא המלצה וכו'. אני מעדיף לשלם קצת יותר בדמי ניהול ולהבין יותר טוב את המוצר - בין היתר, מפני שיכול מאוד להיות ש"לשלם קצת יותר" הוא למעשה לשלם קצת פחות, כאשר בתעודת סל קשה הרבה יותר לדעת באיזה דרכים עקיפות אפשר לקחת דמי ניהול נוספים בצורות כאלה ואחרות. למגדל יש קרן על STOXX, וגם אחת מנוטרלת מטבע, ב-0.29% דמי ניהול כוללים.

דבר ראשון תודה לכולם על ההשתתפות והעזרה.

@Cfy בביזפורטל מופיע 0.1 עבור תכלית (1097815)
הסתכלתי על הקרן של מגדל Stoxx Europe 600 MTF ואני רואה שגם היא לא באמת קונה את המדד אלא חשופה אליו דרך חוזים עתידיים, אז מה ההבדל בין הקרן לבין תעודת הסל?

@dimamah כפי שאמרתי, זהב וסחורות, להוות קורלציה שלילית למניות, לגבי אגח, אשמח אם תרחיב, איך שאני רואה את זה, המקסימום שאני יכול להרוויח שם זה פחות מאחוז לשנה, והפסד ההון במקרה של עליית ריבית יהיה משמעותי לא?.

בביזפורטל מצויינת גם עמלת המרה של 0.7. כדאי לחפש את התשקיף

דבר ראשון תודה לכולם על ההשתתפות והעזרה.

@Cfy בביזפורטל מופיע 0.1 עבור תכלית (1097815)
הסתכלתי על הקרן של מגדל Stoxx Europe 600 MTF ואני רואה שגם היא לא באמת קונה את המדד אלא חשופה אליו דרך חוזים עתידיים, אז מה ההבדל בין הקרן לבין תעודת הסל?

@dimamah כפי שאמרתי, זהב וסחורות, להוות קורלציה שלילית למניות, לגבי אגח, אשמח אם תרחיב, איך שאני רואה את זה, המקסימום שאני יכול להרוויח שם זה פחות מאחוז לשנה, והפסד ההון במקרה של עליית ריבית יהיה משמעותי לא?.

בנוגע לתכלית ת"א 100 - שוב מדובר בתעודת סל, אני כרגיל יצאתי מנקודת הנחה שמדובר בקרן. למה לא ללכת על הקרן של תכלית שעוקבת אחרי ת"א 100, עם, כאמור, 0.03% דמי ניהול? לחלופין יש גם כאלו של IBI ומגדל (וקסם ופסגות, אבל קרנות פחות מוצלחות)

בנוגע לקרן של מגדל - אתה צודק, אבל עדיין יש הבדלים בין קרן סינטטית לתעודת סל. אתה יכול לקרוא עוד בהרבה ת'רדים בפורום, אבל במילה, שני ההבדלים הכי מהותיים הם כנראה (1) שקיפות ו-(2) עניין הנאמנות (בקרן לכאורה לא תוכל לאבד את הקרן [מה שהשקעת], וסליחה על השימוש הכפול המבלבל במילה קרן P:)

בנוגע לאג"ח, גם בנוגע לזה אני ממליץ לך לקרוא אינספור ת'רדים ברחבי הפורום שהסבירו שהרי עכשיו האג"ח חייב לרדת ולמה לקנות אג"ח ואוי מה נעשה כשהריבית תעלה וכו' וכו' וכו'...
כמו כן, "המקסימום שאני יכול להרוויח שם זה פחות מאחוז לשנה" - האם זה מה שרלוונטי בנושא האג"ח? יכול להיות שכן, זה תלוי בך, אבל בהרבה מקרים התשואה זה החלק הפחות רלוונטי באפיק הזה של התיק.

לא ממליץ וכו'

כמו כן, "המקסימום שאני יכול להרוויח שם זה פחות מאחוז לשנה" - האם זה מה שרלוונטי בנושא האג"ח? יכול להיות שכן, זה תלוי בך, אבל בהרבה מקרים התשואה זה החלק הפחות רלוונטי באפיק הזה של התיק.

@Cfy אתה מתכוון לאגח צמוד, כדי להיות מכוסה למקרה של עליית המדד?

@Cfy אתה מתכוון לאגח צמוד, כדי להיות מכוסה למקרה של עליית המדד?
לאו דווקא. כל תיק והשיקולים שלו.
לצורך העניין בתיק של הארי בראון האג"ח לא אמור להיות מנוע הצמיחה העיקרי, אלא לכסות סינאריו מאקרו-כלכלי ספיציפי.
בהרבה תיקים האג"ח מיועד בעיקר לשם הקטנת התנודתיות ולצורך הורדת הסיכון ולאיזון של החלק המנייתי המסוכן יותר. במקרה כזה אם האג"ח לא עושה מבחינתך מספיק תשואה, אולי אתה צריך להגדיל את החלק המנייתי.
ומצד שני, יש כאן כאמור לא מעט אנשים שחושבים שאין טעם יותר לקנות אג"ח, ומעדיפים אפילו להחזיק מזומן.
כל אחד ודרכו. רק תוודא שאתה יודע למה אתה משקיע באג"ח, ומה מטרתו בתיק שלך :)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א רגע לפני קניית iphone ESE, יש חשיבות לאחריות יבואן רשמי? אוף טופיק 5
S רגע לפני מעבר ל-IRA התיעצות אחרונה - האם לנייד כסף מקרן הפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
פ קופצת למים - רגע לפני פתיחת תיק השקעות שוק ההון 6
ס כמה שאלות רגע לפני פתיחת חשבון שוק ההון 16
amit רגע לפני שאני מבקש דחיית משכנתא. שוק ההון 1
א רגע לפני שאני מרים ידיים והולך לרואה חשבון -- אשמח לעזרה צרכנות פיננסית 5
אל ניניו קבוצת רכישה - נדל"ן מסחרי, רגע לפני החתימה... נדל"ן 34
ע רגע לפני ההשקעה יומני מסע אישיים 5
H פתיחת עסק עצמאי - רגע לפני צרכנות פיננסית 8
עכברת רגע לפני פרישה מוקדמת – תבדקו אם פספסתי משהו? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 31
הדב רגע האמת - התחלת השקעה ארוכת טווח בקרן מחקה מדד - שאלות שוק ההון 3
I תעשו לי רגע סדר בדמי ניהול שוק ההון 0
ז רגע לפניי פתיחת תיק, כמה שאלות. שוק ההון 25
קורא הדוק רגע רגע רגע.. מה ? (מס על הפקדות לרכיב הפיצויים) צרכנות פיננסית 3
ETL רגע של עברית אוף טופיק 9
Namy מימוש RSU לפני חופשת לידה מיסים 3
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
P סיימתי תואר לפני שנה ולא מוצא עבודה התפתחות אישית 19
S איך להעריך עלות הנכס לפני מכירה נדל"ן 4
כ מכירים 10 90 מעניין מקבלן? פטור ממד וללא הלוואת קבלן (אפילו לפני היתר) נדל"ן 1
M עד לפני שנה לא ידעתי מה זו מניה. בהצלחה לי יומני מסע אישיים 6
D התייעצות לפני רכישת דירה להשקעה נדל"ן 1
C עוש -> כספית: כמה שאלות לפני שוק ההון 27
I האם החוק מתיר יציאה מדירה מושכרת לפני הזמן? נדל"ן 28
O האם הגיוני להגיע לתקרות ההפקדה לפני שעוסקים במסחר עצמאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
Y לבטים לפני רכישת דירה ראשונה להשקעה נדל"ן 0
B קרקע שנרכשה לפני קום המדינה נדל"ן 5
O השקעה דולרית לשנה לפני תשלום שקלי שוק ההון 6
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
א תשואות מפורסמות של קופג וקהש - לפני או אחרי הוצאות ניהול השקעות ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
R מה עושים עם תיק השקעות לפני מעבר לארה"ב שוק ההון 1
ח הכנות לפני קבלת אזרחות אמריקאית - מבחינת מיסים שוק ההון 15
N האם אפשר לשלם יתרת אשראי לפני סוף החודש? צרכנות פיננסית 10
כ הפחתת סיכון לפני ובפרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
י החזר מס על משיכת קרן השתלמות לפני 6 שנים \פנסיה מיסים 3
T האם חייב לקחת שמאי מקרקעין לפני רכישת דירה? נדל"ן 7
L שאלות לפני תכנון טיסה לארצות הברית עם דרכון אירופי אוף טופיק 3
U מה הצעדים הנדרשים לפני פרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 23
ע ביטחונות לפני כניסה לדירה נדל"ן 1
Homer הפקדת סכום גדול בפנסיה לפני פרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G הכנה לפני פגישה עם סוכן פנסיה עבור קרוב משפחה צרכנות פיננסית 1
P הבדלים עיקריים בין משכנתא לפני קניה, לכזו על בית בבעלות? נדל"ן 8
Y ניוד ביטוח מנהלים (לפני 2001) לגמל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
Gun איך לחסוך כסף בתור בן 18 שגר לבד (לפני הצבא?) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
ז מה צריך לדעת לפני ששוכרים דירה? נדל"ן 23
M התלבטות לפני מעבר דירה שמייקר את הוצאות השכירות נדל"ן 13
B האם להקים פנסיה באופן עצמי לפני תחילת עבודה כשכיר, למי שאין קופה פעילה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
deussex סוגיית צביעת דירה לפני יציאה/כניסת דייר - אשמח לתובנות נדל"ן 29
R בן 18 לפני שירות צבאי מתחיל בהרהורים יומני מסע אישיים 12
D קיזוז הפסד הון אל מול רווח ממישוש RSU לפני תקופת החסימה (שנה לאחר הענקה) מיסים 1

נושאים דומים

Back
למעלה