• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קרנות סל - עמלת יצירה/פדיון

JohnDoe

משתמש רשום
דירוג
2
שלום רב,

בחודשים האחרונים חלק מהקרנות המחקות שהחזקתי הומרו לקרנות סל. אני בטוח שעד כאן אתם מכירים את התופעה ואולי גם חוויתם אותה.

כעת, לקראת סוף השנה, אני מעוניין למכור חלק מהן ומגלה שישנם שני מסלולי מכירה/קניה: מסלול רצף ומסלול קרן. בעיקרון אני מעדיף למכור במסלול קרן ולקבל את השווי ההוגן של האחזקה שלי (ללא תלות בהיצע הקונים באותו רגע). שמתי לב שלתענוג הזה נוספה כעת עמלה חדשה בשם "עלמת יצירה ופדיון" שאותה גובה הקרן. גובה העמלה הזאת הוא כ-0.3% משווי הפעולה (לפחות לגבי חלק מהקרנות שבדקתי) - סכום גבוה לכל הדעות שלא היה קיים בעולם הקרנות המחקות. על מנת להימנע מכך ניסיתי לתת פקודת מכירה ברצף, אך מערכת המסחר מזהירה אותי שגם כאן תיגבה העמלה הנ"ל.

הכתעקצה? האם אכן זה המצב עם אותן קרנות סל? מה שלא אעשה יש לשלם את העמלה החדשה הזאת על כל פעולה?

אודה מאד לעצתכם כיצד ניתן להימנע מאותה עמלה שעד היום לא הייתה קיימת.

תודה!

בבירור העמלה לא אמורה להיגבות על מסחר ביחידות. גם כי זה לא הגיוני, וגם כי אחת ההצדקות בחוק לעמלה זו היא עידוד מסחר בקרן במקום יצירה ופדיון. ראה כאן (pdf).
אין לי מושג מה קורה בפועל, אבל שני ניחושים:
יכול להיות שיש לך שברי יחידות (כתוצאה מההמרה)? יכול להיות שלא ניתן לסחור בהן. אם כן, נסה למכור יחידות שלמות.
יכול להיות שמערכת המסחר שאתה עובד בה לא יודעת עדיין איך לאכול את המוצר הזה. אני לא אדע לענות, אבל יוכל לעזור ציון של מערכת המסחר, ובאיזו פקודה ניסית להשתמש. אולי כדאי גם להתקשר לחדר המסחר.

נערך לאחרונה ב:
גם באתר "מדריך ניהול השקעות" כתוב כך:
זהירות עלות נוספת: מהיום, ביצוע עיסקה שלא בזמן המסחר הרציף, אלא ישירות מול מנהל קרן הסל תחויב בעלות נוספת ! ולכן יכול להיות פער בשער הביצוע בעיסקה ישירה מול מנהל הקרן לבין שער סוף יום. כך, מי שיש לו הוראת קבע לקניה שוטפת של תעודות סל (פעולה שעמדתי על יתרונה מבחינת מדיניות ההשקעה שאני מתאר בבלוג הזה) מעתה כאשר הוראת הקבע הופכת להוראת קניה של קרן סל, המשקיע יחויב בעלות נוספת וזאת בהתאם לחוק. כאמור, מעתה כדי לחסוך עלות זו יש לבצע את הקניה במהלך המסחר הרציף ולא בהוראת קבע.

זה באמת מצער. אני לא מבצע פעולות במסחר הרציף כי הן עלולות להתרחק משווי הוגן.
העמלת "יצירה ופדיון" היא מעצבנת, אני מתנחם בכך שאני ממצע אותה על תקופת אחזקה גדולה.

נערך לאחרונה ב:
תודה על התגובות המועילות!

במסגרת המעבר לקרנות סל חלק לא מבוטל מהקרנות העלו את דמי הניהול שלהן. זה אחד הטריגרים שלי למכירה.

אני סוחר דרך בנק מזרחי ונתתי פקודת מכירה עתידית ברצף (אוטומטית, דהיינו פתיחה+רצף). לצערי קשה לי לסחור בזמן אמת כי אני במרחק של 10 אזורי זמן ושעות המסחר בת״א נופלות בדיוק על שעות הלילה.

עושה רושם, כמו בהרבה מקרים, שהרגולטור אמנם כיוון להטיב עם הצרכן, אבל הנהנים העיקריים הם הגופים הפיננסיים שניצלו זאת להרחיב את המרווחים שלהם ולצמצם את התחרות. כל הכבוד למשרד האוצר...

שהרגולטור אמנם כיוון להטיב עם הצרכן,
לא בקטע הכלכלי, אלא בקטע הביטוחי והשקיפות
תעודת סל שקורסת לוקחת איתה את הכסף, קרן שקורסת משאירה את הכסף
לא זכורה לי אג'נדה של אף אחד להוזיל עלויות

לא בקטע הכלכלי, אלא בקטע הביטוחי והשקיפות
תעודת סל שקורסת לוקחת איתה את הכסף, קרן שקורסת משאירה את הכסף
לא זכורה לי אג'נדה של אף אחד להוזיל עלויות
נדמה לי גם שמטרה מרכזית היתה להבטיח (לשפר את הבטחון) את היציבות של החברות המנפיקות, יותר מאשר להגן על מחזיקי התעודה באופן ספציפי.

זה באמת מצער. אני לא מבצע פעולות במסחר הרציף כי הן עלולות להתרחק משווי הוגן.
יש כזה הבדל בישראל בין NAV למחיר הקרן? זה אמור להיות דיי זניח. במיוחד בקרנות בעלות סחירות טובה.

בנוגע לרגולטור, התכוונתי לקרנות המחקות, ולא לתעודות הסל.
למיטב ידיעתי לקרנות המחקות, כמו כל קרן נאמנות, לא הייתה בעיה של סיכון מנפיק. הרגולציה הפכה אותן לקרנות סל יקרות יותר ללא תועלת לצרכן. בתי ההשקעות עשו סיבוב על צרכן תודות לעובדי המדינה החלמנים.

הרגולציה הפכה אותן לקרנות סל יקרות יותר ללא תועלת לצרכן.
הרגולציה לא הפכה את הקרנות המחקות לקרנות סל, אלא איפשרה למנהלי קרנות מחקות לשנות את המוצר לקרן סל (כדאי לזכור שבמקור הקרנות המחקות היו צריכות להפוך לקרנות סל, מה שבסוף בוטל, ואחר-כך בערך בלי קשר בוצעה הרפורמה בתעודות הסל). הרוב לא עשו זאת, מגדל בגדול כן.
זוהי הקלה רגולטורית, ולא להיפך, בעיקר כלפי המנפיקות, אבל בפועל היא איפשרה גמישות גם למחזיקים- המרה אוטומטית של היחידות שלהם, אם יבחרו בכך, במקום פדיון כפול שיגרר מסגירת קרנות הנאמנות (על ידי החברה המנהלת שתבחר להחליפן לקרנות סל).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
omer101 מגדל, קרנות סל ועלית עמלת קנייה שוק ההון 15
Gari קרנות סל על מדדים סקטורים\מדדים דפנסיביים בשלב המשיכה כדי למזער נעילת הפסדים בשוק דובי שוק ההון 34
ה מסחר עצמאי - קרנות סל שוק ההון 5
מ קנית קרנות סל ביטקיון באינטראקטיב ברוקר השקעות אלטרנטיביות 16
The Thinker רשות ניירות הערך האמריקנית אישרה קרנות סל מחקות ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 92
U קרנות סל/קרנות מחקות אחרי מדדי הבנקים פוסטים מאיכות נמוכה 1
א קרנות סל לבעל אזרחות כפולה אוף טופיק 3
N שיקולים במעבר בין קרנות סל שוק ההון 2
D קרנות סל שקליות להשקעה בחו״ל שוק ההון 4
צ השוואה בין קרנות סל שוק ההון 0
N שאלה לגבי קרנות סל - השקעה ראשונה שוק ההון 2
S אתר למיון קרנות וקרנות סל? שוק ההון 3
ס שתי קרנות סל זהות בביצועים, אך שונות במחיר, עמלות וגודל. מה הייתם קונים? שוק ההון 8
ס קרנות סל: גודל הקרן, עירוב מט"ח מסוג שונה, ודמי ניהול שוק ההון 8
ס מחיר קרנות סל (ETFs) בזמנים כלכליים שונים שוק ההון 3
A לא מצליח להבין לגבי קרנות סל חוץ שנסחרות בארץ שוק ההון 16
O קרנות סל מחקות שוק ההון 10
מ השוואה בין קרנות סל שוק ההון 3
K קרנות סל מחקות מדד - איך הן נסחרות בבורסה? שוק ההון 1
S קרנות סל reit פוסטים מאיכות נמוכה 2
mk1 השוואה בין קרנות סל ת״א שוק ההון 1
א קרנות סל זרות מוטות דיבדנדים בישראל שוק ההון 3
פ היכן ניתן למצוא נתונים היסטוריים על שינויים בתשואת הדיבידנד של מדדים ושל קרנות סל? פוסטים מאיכות נמוכה 1
Y קרנות סל מחקות מדד ת"א 125 שוק ההון 3
ת Invesco משיקים קרנות סל בארץ שוק ההון 113
ח הפיכת קרן השתלמות לIRA ורכישת קרנות/תעודות סל עוקבות קריפטו השקעות אלטרנטיביות 10
R משיכת נתוני קרנות סל ישראליות ל גוגל שיטס-GOOGLE SHEETS, אוף טופיק 5
B קרנות סל ישראליות - איכות עקיבה שוק ההון 11
כ כמה שאלות לגבי קרנות סל שוק ההון 0
S אתר לגילוי אחוז חפיפה בין הרכב קרנות סל שוק ההון 2
פ קרנות נאמנות, קרנות סל, קופות גמל להשקעה ופוליסת חיסכון שוק ההון 4
א אופן תשלום עמלות ודמי ניהול על קרנות סל איריות שוק ההון 11
P המרת קרנות סל שקליות של בלאקרוק/iShares לקרנות איריות ביורו שוק ההון 47
Anrala כדאיות פדיון כספים מפוליסת חיסכון לצורך השקעה דרך קרנות סל שוק ההון 1
Gari קרנות סל צוברות (ETF) שוק ההון 1
כ קרנות סל mid cap שוק ההון 10
G קניית קרנות סל באירופה על פני תעודות סל ישראליות שוק ההון 13
M קרנות מחקות או תעודות סל על סקטורים שוק ההון 0
ע קרנות סל - שאלת הבהרה שוק ההון 12
גיא הראשון קרנות סל כהשקעה לטווח ארוך שוק ההון 12
Gari הוראות מסחר לקניית קרנות סל של בלאקרוק שוק ההון 24
N קרנות סל וקופת ג להשקעה... שוק ההון 11
E קרנות סל מחקות - חפיפה שוק ההון 7
I בעקבות הפוסט של הסולידית על קרנות סל מוטות דיבידנד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 73
O קרנות ותעודות סל בלאגאן בראש שוק ההון 3
R קרנות סל ותעודות סל שוק ההון 3
W קרנות סל ארה"ב ממנופות בקופת גמל IRA שוק ההון 0
L דמי ניהול של קרנות נאמנות ותעודות סל שוק ההון 5
פ אם משקיע תאורטי רוצה לקנות קרנות סל של נפט וגם של שווקים מתעוררים, בנטרול מטח, איך יעשה זאת? שוק ההון 34
I קרנות סל \סנופי\הבדלים שוק ההון 3

נושאים דומים

Back
למעלה