• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קרנות מחקות על אג"ח ממשלתי - למה עדין?

• פותח הנושא nbi
  • פורסם בתאריך

nbi

משתמש רשום
דירוג
4
אהלן,
רציתי לשאול שאלה שאולי תראה בסיסית אך מטרידה אותי בבואי לבנות תיק השקעות. רציתי לציין לפני תחילתה שסקרתי חלקים נרחבים בבלוג, בפורום ובאינטנרט לפני שאני מעלה אותה כאן, אז אני מתנצל אם בכל זאת זוהי שאלה שכבר נענתה.
השאלה שלי היא כזו:
מקריאה נרחבת כאן וגם מחוץ לבלוג, אני רואה הרבה חזרה על ההמלצה להקצות את החלק הפחות מסוכן בתיק להשקעות באג"ח ממשלתי (בין אם ישירות או דרך קרן מחקה). בהנתן סביבת ריבית אפסית, שניתן להעריך כי הכיוון היחידי שלה בעתיד הנראה לעין הוא כלפי מעלה (אני לא נכנס לספקולציה האם העליה תקרה שנה הבאה או עוד 5 שנים, אלא רק על הכיוון), אני מבין כי ניתן רק להפסיד מהשקעה כיום בסוג כזה של השקעה. במיוחד אם אני מעדיף להשקיע דרך קרן מחקה.
אני מבין את הטיעון שלא ניתן לתזמן את השוק, אך מכיוון שאני מאמין שכיוון שינוי הריבית בנק ישראל הוא בסבירות גבוהה מאוד רק אחד, אני אשמח אם מישהו יוכל לפרט איזשהו טיעון סדור על היתרון של להמשיך לרכוש ולהקצות פלח מהתיק להשקעה זו, אפילו בזמנים כאלו.

תודה

אהלן,
רציתי לשאול שאלה שאולי תראה בסיסית אך מטרידה אותי בבואי לבנות תיק השקעות. רציתי לציין לפני תחילתה שסקרתי חלקים נרחבים בבלוג, בפורום ובאינטנרט לפני שאני מעלה אותה כאן, אז אני מתנצל אם בכל זאת זוהי שאלה שכבר נענתה.
השאלה שלי היא כזו:
מקריאה נרחבת כאן וגם מחוץ לבלוג, אני רואה הרבה חזרה על ההמלצה להקצות את החלק הפחות מסוכן בתיק להשקעות באג"ח ממשלתי (בין אם ישירות או דרך קרן מחקה). בהנתן סביבת ריבית אפסית, שניתן להעריך כי הכיוון היחידי שלה בעתיד הנראה לעין הוא כלפי מעלה (אני לא נכנס לספקולציה האם העליה תקרה שנה הבאה או עוד 5 שנים, אלא רק על הכיוון), אני מבין כי ניתן רק להפסיד מהשקעה כיום בסוג כזה של השקעה. במיוחד אם אני מעדיף להשקיע דרך קרן מחקה.
אני מבין את הטיעון שלא ניתן לתזמן את השוק, אך מכיוון שאני מאמין שכיוון שינוי הריבית בנק ישראל הוא בסבירות גבוהה מאוד רק אחד, אני אשמח אם מישהו יוכל לפרט איזשהו טיעון סדור על היתרון של להמשיך לרכוש ולהקצות פלח מהתיק להשקעה זו, אפילו בזמנים כאלו.

תודה
לצורך העניין, מזומן זה גם אג"ח. אבל גם לו יש בעיות (שחיקה כמעט ודאית). או שאתה מתכנן להיכנס 100% מנייתי?

אהלן,
אני אשמח אם מישהו יוכל לפרט איזשהו טיעון סדור על היתרון של להמשיך לרכוש ולהקצות פלח מהתיק להשקעה זו, אפילו בזמנים כאלו.

אני מחזיק בעיקר אג"ח ממשלתי צמוד למקרה של התפרצות אינפלציונית. זה בחלק התיק שאני לא מוכן לקחת בו סיכון מנייתי.

לצורך העניין, מזומן זה גם אג"ח. אבל גם לו יש בעיות (שחיקה כמעט ודאית). או שאתה מתכנן להיכנס 100% מנייתי?

אני לא מתכוון ל-100% מנייתי, אבל אני תוהה האם הפלח חסר הסיכון שמוקצה לאג"ח ממשלתי הוא בעצם שחיקה כמעט ודאית גם כן

אני לא מתכוון ל-100% מנייתי, אבל אני תוהה האם הפלח חסר הסיכון שמוקצה לאג"ח ממשלתי הוא בעצם שחיקה כמעט ודאית גם כן
זה תלוי מה המטרה שלך לפלח האג"ח.
אם הוא כדי למתן תנודתיות של מניות, זה יעשה את זה גם אם הריבית תעלה.
השחיקה זה תוצר לוואי של הביטחון.

לצורך העניין, מזומן זה גם אג"ח
יעקב, למה בעצם? מה אני מפספס?
אם ככה, למה יש פלח אג"חי ופלח מזומן בתיקי השקעות רבים?
הקצאת הפלח האג"חי בתיק ההשקעות תפקידה למתן את התנודתיות של הפלח המנייתי ("האם זהו תיק ההשקעות המושלם?"). נכסים בקורלציה הפוכה.
פלח המזומן (שמכיל בתוכו גם את קרן החירום) הוא פלח אחר, אלא אם מאחדים את פלח האג"ח עם פלח המזומן והופכים את כולו למזומן.
נדמה לי שאם הכוונה למזומן - אז מק"מ? ("מה לעשות עם הכסף? 5 סיבות טובות לקנות מק"מ").
התבלבלתי?

אם הוא כדי למתן תנודתיות של מניות, זה יעשה את זה גם אם הריבית תעלה.
השחיקה זה תוצר לוואי של הביטחון.
גם אני מבין את זה בדיוק ככה.
"אי אפשר" גם וגם. גם תשואה וגם ביטחון....

ניתן לשקול לקצר מח"ם.
ניתן לשקול אג"ח צמוד.
לגמרי מסכים.

תסתכל על מזומן כאג"ח בעל מח"מ 0 עם ריבית 0 לא צמודה.

ההבדל שאנשים עושים בתיקים שלהם הוא בשביל שיקולי נזילות. בעיניי זו גם טעות. נזילות זה בשביל שתוכל מחר לקנות משהו לא מתוכנן. לא בשביל שתוכל לחיות 3-6 חודשים במקרה של פיטורים.

אמנם זה נותן להרבה אנשים לישון טוב בלילה, אבל צריך להבין שיש לזה מחיר.

שאלתי על הנושא גם כן לא מזמן, כאן:
http://www.hasolidit.com/kehila/threads/מזומן-לעומת-כמו-מזומן.4081/

בקיצור - זה שהיום אין הבדל ממשי בין מזומן ל"כמו מזומן" לא אומר שכך זה יהיה גם מחר, מחרתיים ועוד 10 שנים. טבעו של דבר כי דברים משתנים, וכפי שזה שלפני 20 שנה הייתה אינפלציה והיום אין לא אומר שעוד 20 שנה כן או לא תהיה אינפלציה. מכאן אני מבינה שאם התיק הוא לטווח ארוך כדאי שיכלול רכיב "כמו מזומן" שאינו חשוף לאינפלציה כמו מזומן רגיל. מוזמנים לתקן אותי אם אני טועה.

אני מאמין שכיוון שינוי הריבית בנק ישראל הוא בסבירות גבוהה מאוד רק אחד
במקום לבלבל שטויות על אג"ח
put your money where your mouth is .
(נגזרים וכו'.)

אני מבין כי ניתן רק להפסיד מהשקעה כיום בסוג כזה של השקעה.
לא מדויק בכלל. במצב של עליית ריבית תשואות הקרן יושפעו, בעיקר, משתי השפעות עיקריות. האחת - כמו שתיארת, אכן ההשקעות באג"ח יספגו הפסדי הון כתוצאה מעליית התשואות. השנייה, אשר תפעל בכיוון ההפוך - הקרן בעצם ממחזרת את החזקותיה, ותרכוש אג"ח חדשות עם תשואות גבוהות יותר אשר יגדילו את תשואת ההשקעה של הקרן.
כך שבהתחלה אכן יירשמו הפסדים אשר אמורים להתאזן תוך תקופה כלשהי , תקופה זאת מושפעת מהמח"מ - ככל שהמח"מ יותר קצר, זה יקרה בדר"כ מהר יותר.
ראה סימולציות שביצע מאיר מ"התמונה הגדולה", שמסבירות טוב את הרעיון -
http://thebigpicture.co.il/blog/התנהגות-אגח-בסביבת-ריבית-עולה/

מכאן אני מבינה שאם התיק הוא לטווח ארוך כדאי שיכלול רכיב "כמו מזומן" שאינו חשוף לאינפלציה כמו מזומן רגיל. מוזמנים לתקן אותי אם אני טועה.

אני מציע לנסות לפתור את הסוגיה באופן מדעי - ללכת ל"Google scholar" ולחפש "hedging against inflation".

המסקנה שלי מהממצאים היא שהחזקת שוק המניות העולמי הגנה מפני אינפלציה לטווחי זמן ארוכים, לפחות על סמך ההיסטוריה.
גם זהב יכול לעשות זאת על פי חלק מהמחקרים.

בהנתן סביבת ריבית אפסית, שניתן להעריך כי הכיוון היחידי שלה בעתיד הנראה לעין הוא כלפי מעלה אני מבין כי ניתן רק להפסיד מהשקעה כיום בסוג כזה של השקעה. במיוחד אם אני מעדיף להשקיע דרך קרן מחקה.
אתה מבין לא נכון.

היה וממשלתיות, אתה צריך לשאול את עצמך האם אתה מסכים עם ציפיות השוק או חושב אחרת.
אם אין לך ניחוש טוב יותר, הבריקאיבן שלך הוא בערך תשואה שנתית ברוטו של 1.1%, לפני עלויות ומיסים, בקרן מחקה מח"מ 5, נכון להיום.
(וכן, גם השוק מתמחר ריבית גבוהה מ - 0.1% בסוף 2018, ובטח בשנים שלאחר מכן).

לצורך העניין, אם בעוד חמש שנים הריבית תהיה רק 1%, כנראה שיהיו לך רווחי הון מעבר לתשואה הפנימית הנוכחית בקרן מחקה. כלומר, הפסד אלטרנטיבי של מעל ל - 5.5% על חמש השנים שישבת על מזומן או דמוי מזומן.

אתה מבין לא נכון.

אם אין לך ניחוש טוב יותר, הבריקאיבן שלך הוא בערך תשואה שנתית ברוטו של 1.1%, לפני עלויות ומיסים, בקרן מחקה מח"מ 5, נכון להיום.

מאיפה המידע מה התשואה הפנימית של הקרן מחקה על אג״ח ממשלתי? האם זה צמוד/לא צמוד/צמוד למחצה ?

מאיפה המידע מה התשואה הפנימית של הקרן מחקה על אג״ח ממשלתי? האם זה צמוד/לא צמוד/צמוד למחצה ?
שקלי 1.1%, שזה בערך כמו 0% + ציפיות האינפלציה לחמש השנים הבאות בממוצע.
אם השוק חוזה נכון את האינפלציה, אין הבדל בין לקנות שקלי למדדי (הקרנות הללו יושבות בערך חצי/חצי).
התשואה הפנימית של קרן מח"מ 5 זהה לתשואה של אג"ח ממשלתית מח"מ 5, ואם לא יש ארביטראז' שאתה יכול לעשות ממנו הרבה מאוד כסף במשחק ממונף על עקומים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ה אג"ח קונצרני: בודדות? קרנות? קרנות מחקות? שוק ההון 10
A שאלת קרנות מחקות אג"ח לעומת אחזקה ישירה שוק ההון 5
OiNK טיוטה לתיק השקעות פשוט לטווח בינוני (איריות מחקות+קרנות אג״ח) שוק ההון 61
א קרנות מחקות אג"ח שוק ההון 2
ג הבדל בין קרנות סל אג"חיות לקרנות מחקות אג"ח שוק ההון 16
Liron2035 קרנות מחקות שמחזיקות אג"ח ממשלתי צמוד מדד לטווח קצר אך לא מתחייבות ל100% חשיפה שוק ההון 13
S קרנות מחקות מנייתיות שמחזיקות בעיקר אג״ח?? שוק ההון 1
A תמהיל קרנות מחקות אג"ח שוק ההון 64
liranviper קרנות מחקות אג"ח - ישראלי או אמריקאי? שוק ההון 146
אשר קרנות מחקות אג"ח ממשלתי - איך זה עובד? שוק ההון 3
B ערך קרנות ישראליות מחקות מדדים בינלאומיים בזמן המלחמה שוק ההון 5
JaywalkerPenguin קרנות מחקות ישראלית למדדי חו"ל שוק ההון 5
The Thinker רשות ניירות הערך האמריקנית אישרה קרנות סל מחקות ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 99
U קרנות סל/קרנות מחקות אחרי מדדי הבנקים פוסטים מאיכות נמוכה 1
מ קרנות מחקות מדד - לקנות בזול או ביקר? שוק ההון 10
N אתר לחיפוש קרנות נאמנות להשקעה מחקות מדדים שוק ההון 3
R שאלות לגבי קרנות מחקות זרות ו IRA שוק ההון 0
I אסטרטגיית השקעה ארוכת טווח באמצעות קרנות מחקות מדד שוק ההון 14
M אתר שמשווה קרנות השתלמות מחקות S&P דמי ניהול פוסטים מאיכות נמוכה 0
P הסבר על השקעה באג"ח באמצעות קרנות מחקות שוק ההון 5
S סוגי קרנות מחקות מדד - בהיבט המדיני שוק ההון 3
סשה המלצה על קרנות מחקות גז טבעי שוק ההון 11
S נדל"ן מניב VS קרנות מחקות מדד שוק ההון 10
O קרנות סל מחקות שוק ההון 10
D קרנות מחקות בארץ או בחו"ל שוק ההון 5
ל קרנות מחקות בסיכון גבוה שוק ההון 7
K קרנות סל מחקות מדד - איך הן נסחרות בבורסה? שוק ההון 1
לאץ' הבדלים בין קרנות מחקות ת"א 125 שוק ההון 0
ע הסברים על קרנות מחקות שקליות ומחקות מניתיות שוק ההון 4
Y קרנות סל מחקות מדד ת"א 125 שוק ההון 3
T האם יש הבדל בין קרנות הפנסיה מחקות מדד S&P 500? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M מס ירושה על קרנות ישראליות ואיריות מחקות SP500 מיסים 6
T השוואת תשואות קרנות מחקות ישראליות מול איריות - ממצאים אמפיריים? פוסטים מאיכות נמוכה 0
B קניית קרנות מחקות ישראליות ב IB שוק ההון 16
F קרנות מחקות מדד מנוטרלות מט"ח - הטוב מכל העולמות? שוק ההון 4
sha256 קרנות מחקות מדדים איריים *מנוטרלות מט"ח* שוק ההון 5
Y פיזור בין קרנות מחקות דומות וחברות שונות שוק ההון 10
E מספר שאלות על קרנות מחקות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
aminadav מה דעתכם על מנת לחסוך בדמי ניהול לקנות ישירות את המניות ולא דרך קרנות מחקות? שוק ההון 3
G השתלמות\גמל להשקעה - קרנות מחקות מדד SP500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ קרנות ישראליות מחקות מדדים אמריקאים או השקעה ישירות בארהב? שוק ההון 7
M קרנות מחקות או תעודות סל על סקטורים שוק ההון 0
A קרנות מחקות לעומת השקעה ישירה במדד שוק ההון 7
E שאלה לגבי קרנות מחקות שוק ההון 3
E קרנות סל מחקות - חפיפה שוק ההון 7
S קרנות השתלמות מחקות S&P 500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
M שתי שאלות על קרנות מחקות שוק ההון 1
ה קרנות מחקות - האם הן מרחיקות קוטלות חלומות? שוק ההון 23
M קרנות מחקות s&p עם דמי ניהול 0% - מה הקטע? שוק ההון 4
N קרנות מחקות- פערי עקיבה שוק ההון 3

נושאים דומים