• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קרנות איריות - כל מה שרציתם לדעת והסתחרר לכם הראש מרוב דיונים

adamshalev

מודרטור
דירוג
23,045
זה לא: "עוד פוסט על קרנות איריות".
זה כן: סיכום במסמך גוגל ספרשיט של כל המסקנות (כפי שהבנתי אותם) על קרנות איריות כפי שנידונו בפורום, ועוד.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1l46uki-1ygpXLv2wRmQB6eyAPzRrwyrcJW43V8dXb9Q/edit?usp=sharing
תיקון: הערות של @TunaGolem כאן וגם כאן

המסמך הוא work in progress, אבל הנושא כה חם בפורום שנחוץ לשתף אותו sooner than later.

הוא מכיל:
- מיפוי של שלבי המיסוי על דיבידנדים, של קרנות איריות צוברות\מחלקות, קרנות אמריקאיות וקרנות ישראליות מחקות מדד, בחשבון חייב במס וחשבון פטור ממס.
- מיפוי של הקרנות האיריות שנידוני בפורום, קישור לדף הקרן ופרטים נוספים.
- מיפוי של כל הבורסות ושמות הטיקרים והמטבעות שהקרנות הללו נסחרות בהן.
- שיקולים כללים לקחת בחשבון בנושא (הועתק עם בושה מפוסט של הסולידית)
- תקציר מנהלים: שיקולים של איך להרכיב תיק מנייתי מחקה עולם, בחשבון פטור ממס ובחשבון חייב במס.
- מקורות מידע.

אשמח אם חברי הפורום יתקנו שגיאות או יוסיפו ערך לתוכן מסמך, כך שהוא יהיה תמונת מראה עדכנית של הידע הקולקטיבי שלנו בנושא, במקום שהוא יהיה מפוזר באינספור פוסטים ברחבי הפורום.

* כמובן קחו הכל בערבון מוגבל, אני כולה עוד בן אנוש שמנסה להבין איך לא לשלם חצי מההשקעות שלי למס הכנסה, זה לא אומר שאני יודע משהו.

עריכה:
יש גם מסמך שמשווה בין קרנות אמריקאיות לאיריות המקבילות שלהם כאן:
https://www.hasolidit.com/kehila/threads/קרנות-איריות-כל-מה-שרציתם-לדעת-והסתחרר-לכם-הראש-מרוב-דיונים.1495/page-26#post-210867

נערך לאחרונה ב:
תסתכל בטאב "Portfolios".
זה תלוי באיזה סוג של "יהודי" אתה.
תאמת, נשנה את זה לטאב "תקציר מנהלים" שיהיה ברור

נערך לאחרונה ב:
שתי הערות:
1. קודם כל יש אופציה כמו VWRD בשתי קרנות שכתבתי עליה: VDEV ו-VFEM, שתיהן איריות מחלקות של ונגארד, אחת שווקים מפותחים, אחת מתפתחים, דמי ניהול יחד בערך 0.19%, ככה שיותר זול מ-VWRD. זו בעצם אלטרנטיבה מחלקת ל-IWDA+EIMI.
2. לגבי זה שיש יותר מס דיבידנדים באיריות מחלקות- נסייג שזה עדיין בבירור (או שמא?).

חוץ מזה- שוב כרגיל, תודה רבה וכל הכבוד.

@doc29, לא בטוח שאני מבין אותך. מה בטאב של המיסים לא מייצג נכונה את ההבנה שלנו עד כה? שים לב שבמחלקות רשמתי שאלה בצד מודגש בצהוב שלא ברור אם ניתן להזדכות או לא על המס העודף.
לגבי VWRD, מה היתרון בלפצל לשני קרנות (רק דמי הניהול?)

לגבי VWRD, מה היתרון בלפצל לשני קרנות (רק דמי הניהול?)
כן.
מה בטאב של המיסים לא מייצג נכונה את ההבנה שלנו עד כה? שים לב שבמחלקות רשמתי שאלה בצד מודגש בצהוב שלא ברור אם ניתן להזדכות או לא על המס העודף.
קיבלתי, פשוט קראתי את תקציר המנהלים :)

ראשית, @adamshalev, תודה רבה!
אני משתמשת באופציה שלא ראיתי שהופיעה בפורום: VTI+VEA+VWO. יוצאים דמי ניהול קצת יותר זולים יותר מ VTI+VXUS. תוהה אם פספסתי משהו

נערך לאחרונה ב:
אני משתמשת באופציה שלא ראיתי שהופיעה בפורום: VTI+VEA+VWO. יוצאים דמי ניהול קצת יותר זולים יותר מ VTI+VXUS. תוהה אם פספסתי משהו
1. פיספסת medium & small cap מחוץ לארה"ב
2. הרווחת כאב ראש בעת האיזון
http://www.morningstar.com/etfs/XNAS/VXUS/quote.html
http://www.morningstar.com/etfs/ARCX/VEA/quote.html
http://www.morningstar.com/etfs/ARCX/VWO/quote.html

* כרגיל, לא ממליץ וכו'. מחזיק בVXUS וVTI

טוב נקודה אחת אני עדיין לא מבין.
האם מישהו מבין את המיסוי של IWDA+EIMI: אני מבין שהם קרנות צוברות (לא מחלקות דיווידנדים), אז מדוע בעצם אין להם את החסרונות של הקרנות הצוברות הישראליות במיסוי (של מיסוי דיבידנדים כפול)?

הצבירה של הדיבידנדים של הקרנות הצוברות היא ברוטו לעומת הקרנות המחקות הסינטטיות שעוקבות אחרי NTR.
שניהם סובלים ממיסוי של מס רווחי הון בעת המכירה של הקרן, אבל היתרון של צבירת הדיבידנדים בצוברות הוא גדול יותר.
זה על רגל אחת, מקוה שברור.

מדוע בעצם אין להם את החסרונות של הקרנות הצוברות הישראליות במיסוי (של מיסוי דיבידנדים כפול)?
יש להן את החיסרון הזה, לכן הן מתאימות למי שרוצה קרן צוברת אבל לא אוהב את הכלים שיש בישראל.

@Ron B הקרנות הישראליות הסינטטיות מחויבות לערך של מדד NTR שהוא מדד תיאורטי המגלם את הניכוי מס במקור על דיבידנדים הגבוה ביותר האפשרי (בלי שום התחשבות פוטנציאלית באמנות מס במדינות שונות). לעומת זאת הקרנות האיריות הצוברות משלמות בפועל את הניכוי מס הזר במקור הנמוך ביותר האפשרי. למשל, במדד NTR החישוב של דיבידנדים מארה"ב הם של 30% ניכוי מס במקור, בעוד שהקרנות האיריות משלמות רק 15% במקור לארה"ב.

כלומר עצם העקיבה אחרי NTR תיאורטי היא גרועה יותר מאשר עקיבה פיזית דרך קרן אירית הנהנית מכל אמנות המס השונות.

הצבירה של הדיבידנדים של הקרנות הצוברות היא ברוטו לעומת הקרנות המחקות הסינטטיות שעוקבות אחרי NTR.
ואתה בטוח במה שאתה אומר? אתה טוען שהם עוקבות לא אחרי המדד נטו, אלא ברוטו. זה אומר שהסטורית הם אמורות לתת תשואה גבוהה יותר מאשר NTR. האם זה נכון (מישהו בדק את זה?).
לי אישית נשמע מוזר. הרי הם צריכים לשלם מס דיבידנד לאמריקאים. אבל אם זה נבדק, אני מקבל כל דבר.

אל תקבל שום דבר למעט מיסים ומוות.
אה רגע ...
:)
אף אחד מאיתנו לא באמת יודע שום דבר. כל מה שאנחנו מסיקים נגזר ממידע פומבי שמשותף בפורום, אתה מוזמן להגיע לאיזה מסקנה שאתה רוצה ע״ב המידע שזמין לך.

ממה שאני הבנתי, וזה לא בטוח, הן צוברות את הדיבידנד אחרי תשלום מס מופחת של 15% לארהב ועוד פחות מס למדינות אחרות. תעיף מבט בטאב המיסים במסמך ששיתפתי. כך שהן משלמות פחות מס מאשר קרן NTR.
זה לא ממש נכון לקרוא לזה ברוטו כפי שרשמתי מקודם, כיוון שבפועל לא קיימת שום אופציה למיטב ידיעתי שנמנעת משתלום מס דיבידנד ב100%, אבל כן יש לקרנות הצוברות יתרון מס על ה NTR.

תודה על המסמך, מצליח לעשות סדר.

שאלה - מה צריך להיות היחס בין IWDA ל- EIMI כדי שיחקה את שוק המניות העולמי?

עריכה: מצאתי - 90:10.

נערך לאחרונה ב:
עוד שאלה :)

נניח שמשווים את הקרן המחקה תכלית סל מניות לקרנות האיריות, ונניח את הדמי ניהול איך שהם היום (0.03 לתעודה הישראלית ו-0.20/0.25 באיריות). אם שמים בצד לרגע את זה שהכיסוי בתעודה הישראלית הוא פחות טוב: האם היתרון של האיריות שהן צוברות את הדיבידנדים ודוחות אירוע מס "מנצח" את היתרון של דמי ניהול זולים בקרן הישראלית?

(אני גם מניח שהדמי ניהול של תכלית יעלו מתישהו, אבל לצורך השאלה נניח 0.03)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ר השפעת יחסי ישראל-אירלנד על קרנות איריות שוק ההון 21
L קרנות איריות בחשבון IRA שוק ההון 6
I שאלות בסיסיות על מעבר מקרנות אמריקאיות אל קרנות איריות\ישראליות שוק ההון 6
Y קרנות איריות שקליות - מיסוי ריאלי או ע״פ מט״ח שוק ההון 3
Y קרנות איריות שקליות - המיסוי הוא ריאלי או צמוד מטח? שוק ההון 0
A קרנות איריות מחלקות לעומת איריות צוברות שוק ההון 5
לארוצה שיקולים ברכישת קרנות איריות בבורסות אירופאיות באמצעות IB צרכנות פיננסית 27
painblanc העברת קרנות איריות לברוקר בארה״ב שוק ההון 6
מ קרנות או ETFים איריות - האם יתרון המס הוא רק לETF? שוק ההון 10
אגוז_קוקוס העברת קרנות איריות ל-IB או מכירה וקנייה מחדש שוק ההון 63
A מישהו יכול בבקשה להסביר לי (בתור מתחיל) מה זה קרנות איריות ומה זה בלאקרוק? שוק ההון 4
מ מחשבון קרנות איריות VS קרנות אמריקאיות שוק ההון 0
L קיזוז הפסדי ורווחי הון קרנות איריות מיסים 5
ש קרנות איריות שקליות שוק ההון 1
A תמחור קרנות איריות ישראליות וגידור אל מול הדולר שוק ההון 5
מ תמהיל קרנות איריות/אמריקאיות שוק ההון 18
I קרנות שקליות של בלאקרוק או קרנות איריות שוק ההון 10
T השוואת תשואות קרנות מחקות ישראליות מול איריות - ממצאים אמפיריים? פוסטים מאיכות נמוכה 0
א אופן תשלום עמלות ודמי ניהול על קרנות סל איריות שוק ההון 11
א עזרה במציאת קרנות איריות (להשקעה בדולרים) דרך פסגות טרייד שוק ההון 8
P המרת קרנות סל שקליות של בלאקרוק/iShares לקרנות איריות ביורו שוק ההון 47
R קרנות איריות | האם קיים ניתוח שבוחן האם קיים יתרון במיסוי ריאלי על אף דמי ניהול גבוהים יותר? שוק ההון 9
Z האם קרנות איריות על מדדים אמריקאים אינן חשופות למס עיזבון בארה״ב? פוסטים מאיכות נמוכה 1
Z האם קרנות איריות העוקבות אחרי מדדי US מבריחות מחשיפה למס עיזבון בUS? פוסטים מאיכות נמוכה 4
G קרנות איריות כן או לא? שוק ההון 8
Y הבדל בחשיפה לדולר ומט"ח בכללי - קרנות איריות מול אמריקאיות שוק ההון 1
Y קרנות איריות שוק ההון 2
N קרנות איריות לIRA שוק ההון 1
Y קרנות איריות - לקנות בארץ או בחו"ל? שוק ההון 52
ברק א. קרנות איריות IEMA vs EIMI שוק ההון 1
R קיום מס מלכה על קרנות איריות שנסחרות בדולרים בלונדון שוק ההון 1
T אמ;לק: קניית קרנות איריות בדולרים שוק ההון 26
M האם כל קרנות וונגארד (ETF) הן איריות צוברות ? שוק ההון 3
H קרנות איריות שקליות של בלקרוק שוק ההון 2
E קרנות איריות - בזמן קנייה השער נקבע ביום שלפני? שוק ההון 1
S קרנות איריות שוק ההון 2