1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

קרן סל של רכבים אוטונומיים

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י Jtm, ‏9/1/19.

1. Jtm

Jtm משתמש רשום

אני משקיע חדש, ולא יודע עדיין איך למצוא ולחפש קרנות/תעודות סל.

המהפכה של הרכבים האוטונומיים נמצאת ממש מעבר לפינה (רק בישראל יש מעל 600 חברות שמתעסקות בנושא).
    אני מעוניין להשקיע בקרן סל שמאגדת חברות שמתעסקות ברכב האוטונומי ובכל התעשייה (טעינת רכבים, תדלוק, נקיון, וכו'). איך אני מחפש כאלה דברים? באיזה פלטפורמה/אתר?

ניסיתי לחפש בגוגל ולא מצאתי משהו ספציפי למעט KARS ETF, אבל לא הצלחתי למצוא את פירוט החברות שמרכיבות את הסל ואת אחוז האחזקה בכל חברה.

מישהו יכול לייעץ לי על קרן קיימת, ו/או על פלטפורמה לחיפוש?

תודה!

2. adamshalev

adamshalev מודרטור

3. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

יש לך ידע עודף על שאר המשקיעים שמוביל לכך שהETF של הרכבים האוטונומיים מתומחרים בחסר?

4. DavidA

DavidA משתמש בכיר

המכשול הכי גדול לתעשייה הזו הוא הרגולציה ( ובצדק ). את מי אני אמור לתבוע אם הרכב האוטונומי שמישהו יושב בו נכנס בי?
    אם אני יושב בתוך רכב אוטונומי שסוטה מהכביש אל תוך תעלה או תהום, את מי אני תובע?

5. Jtm

Jtm משתמש רשום

המהפיכה של הרכב האוטונומי היא בלתי נמנעת.
    אנחנו כנראה לא נראה את זה בשנתיים הקרובות בשווקים,אבל החל מבערך 2021 העולם הולך להשתנות דראסטית. תשאל אנשים שעובדים בתחום הרכב איזה רכבים מתוכננים לצאת לכביש בעוד 5 שנים, או שתקשיב לכמה פודקאסטים בנושא.

*כמובן שאני לא מייעץ שום דבר, פשוט רוצה להשקיע בעצמי כ-5% מתיק ההשקעות שלי בקרן סל רלוונטית.

6. קורא הדוק

קורא הדוק משתמש ותיק

KARS
    EKAR
    DRIV

לא ממליץ ולא נעליים.

Jtm אוהב/ת את זה.
  7. Jtm

Jtm משתמש רשום

נכון, זה המכשול הכי גדול, וזאת הסיבה שהמהפכה הזאת תגיע (לכל מדינה בשלב שונה, אבל לישראל כנראה בסביבות 2021) בעתיד ולא היום.
    כבר היום רכב אוטונומי הוא יותר בטוח סטטיסטית מנהג אנושי. בשנת 2017 נהרגו בישראל 365 אנשים בתאונות דרכים. סטטיסטית, בעוד כשנתיים אם 100% מהרכבים יהיו אוטונומיים המספר הזה יהיה (סטטיסטית ותיאורטית) 1-2. בסופו של דבר רגולטורים ומחוקקים יאלצו לאשר את זה.

וגם חברות ביטוח יעדיפו לבטח תעשייה שבה יש 2 הרוגים (ומפוצים) בשנה ולא מאות.

8. DavidA

DavidA משתמש בכיר

לא הצלחתי למצוא נתונים שתומכים בזה שרכב אוטונומי הוא בהכרח יותר בטוח מנהג אנושי. אף שזה נשמע הגיוני.
    לגבי תעשיית הביטוח, זה הפוך, ככל שהתחום המבוטח יותר מסוכן, ככה הפרמיות על הסיכון גבוהות יותר, לכן עדיף להן לבטח תעשייה שבה יש הרבה מיתות מאשר כזו עם מעט מיתות ( הפרמיה גודלת ביחס לא לינארי לסיכון של הפוליסה).

9. Jtm

Jtm משתמש רשום

לגבי בטיחות - הנתון הזה משתפר בכל רבעון. להבנתי החל מ-2017 או 2018 הרכב האוטונומי עושה פחות תאונות ל-מליון ק"מ מנהג אנושי (כמובן שתלוי בחברה, בטכנולוגיה, ובתאריך), והמספר צונח בחדות עם כל רבעון. תעשה גוגל: "autonomous car accident rate"

לגבי מה שכתבת על הביטוח - הבנתי מה אתה אומר ואני מסכים איתך חלקית. אבל אני חוזר לנקודת ההתחלה שבעולם שבו אנו יכולים לצמצם 365 הרוגים בשנה ל-2 (בעלות של עשרות/מאות אלפי משרות קיימות שיעלמו) תהיה התנגדות חזקה למשך כמה שנים, אבל בסופו של דבר זה בלתי נמנע.

10. cypriano de rore

cypriano de rore משתמש בכיר

התשובה שלך מראה בדיוק את מה ש @FIYaacov
    תהה אודותיו. המידע שיש לך זמין לכל ולכן אין סיבה לחשוב שזו השקעה עדיפה על השקעות לא סקטוריאליות.

נערך לאחרונה ב: ‏9/1/19
  11. Jtm

Jtm משתמש רשום

ברור שהמידע שלי זמין לכולם ואין לי שום מידע פנימי. לא המלצתי לאף אחד, ולא תכננתי להשקיע 100% מהתיק שלי בתחום.

אבל אני כן מאמין ששווי של המון חברות בתחום הולך לנסוק בשנים הקרובות - עם כל מדינה שתאשר רגולציה, ועם כל פריצת דרך טכנולוגית שתקרה, וכו'. לכן אני רוצה להשקיע כ-5% מהתיק שלי בקרן סל בנושא. בגלל זה ביקשתי עצה לגבי קרנות קיימות

12. cypriano de rore

cypriano de rore משתמש בכיר

זה מה שאתה לא מבין...
    כששווי של חברה עולה זה לא אומר שאתה תרוויח מהמניה שלה. אתה מרוויח כשהשווי עולה יותר ממה שאנשים ציפו שיעלה. כל עוד כולם חשבים כמוך (וזה המצב) יש לך יותר סיכוי לתשואה נמוכה מהשוק.

לא מבין כלום ולא מייעץ

yrnkrn, Danimiler ו-Yoss אוהבים את זה.
  13. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

אני אישית אין לי 5% למשחקים בתיק, אבל אין לי בעיה עם הקונספט למי שזה מדגדג לו.
    תזכור שכמו ש5% לא ישפיע לרעה במקרה של קריסה, האפסייד גם מוגבל.

וזה מלבד מה שכתב @cypriano de rore למעלה לגבי איך ערך המניה משתנה ביחס לרווחים של החברה.

חתול לילה ו-cypriano de rore אוהבים את זה.
  14. amidar

amidar משתמש ותיק

borg: "resistance is futile"
    agent smith: "it is inevitable"

משה אוהב/ת את זה.
  15. Yoss

Yoss משתמש בכיר

בהחלט, ולא פחות חשוב- אתה מפסיד אם השווי עולה אבל פחות ממה שאנשים ציפו.
    (אם שווי החברות יעלה פי 10, אבל אנשים כיום חושבים שהוא יעלה פי 12, אתה תפסיד יותר מ-15% בזמן ששווי החברות שאתה מחזיק עלה פי 10)

cypriano de rore אוהב/ת את זה.
  16. sogi

sogi משתמש בכיר

מה דעתכם על המצב הנוכחי בשוק הזה?
    יש עשרות חברות רכב אוטונומי עם גיוסי כספים ו"שיתופי פעולה" וללא שום מוצרים שנמכרים.

הנה דוגמה מהיום:
    https://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3769614,00.html
    כמובן שמייד קראתי את התגובות ומתברר שזו חברה שמאסק ניפנף לפני שנתיים.

והנה חברה מהתחום שנסגרה:
    https://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3768867,00.html

17. ariel15

ariel15 משתמש סולידי

לדעתי התחום הזה לא יפרוץ בזמן הקרוב, לפחות לא בעשור הקרוב.
    יש שתי מהפכות שהתחילו לרוץ במקביל: רכבים אוטונומיים ורכבים חשמליים. להבדיל מאלף ואחת הבעיות שיש בתחום הרכבים האוטונומיים (טכניות, רגולטוריות, אתיות וכו'), רכבים חשמליים הרבה יותר פשוטים לעיכול, גם ליצרנים וגם לצרכנים, ולכן לדעתי האישית זו המהפכה האמיתית שתלווה אותנו בתקופה הקרובה (וכמובן שלא נשכח את הניתוק מהתלות בנפט.. )

אגב, כתבה מעניינת שפורסמה בנושא לפני חודשיים:
    https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001293073

yrnkrn אוהב/ת את זה.
  18. kingofgypsum

kingofgypsum משתמש רשום

יש בארץ מעל 600 חברות העוסקות בתחום?? כמה מהן יהיו קיימות עוד שנה? עוד חמש שנים? עוד עשור?
    נראה לי יותר הגיוני שאם אחת החברות האלו תפתח משהו חשוב אז פורד, מרצדס, או כל חברת רכב אחרת תקנה אותם. אם באמת המהפכה תגיע למה לחשוב שלא ניסע ברכבים אוטונומיים תוצרת טויוטה? סתם נקודה למחשבה...

19. מר בחור

מר בחור משתמש סולידי

מסכים.
    העולם מוכן הרבה יותר לרכבים חשמליים שצפויים להיכנס לשימוש רחב יותר בעשור הקרוב.

20. אלישבע

אלישבע משתמש ותיק

האם אלו רכבים שנוסעים בלי השגחה בכלל או עם נהג אנושי ? כי אם יש נהג אנושי - כמו בנתונים שיש לי מ2016 צריך לשקלל את מספר הבלימות שביצעו הנהגים האנושיים בנוסף.
    נכון ל2016 זה היה בטוח פחות מנהג אנושי (בשקלול הבלימות)

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
קניתי קרן סל שמשקיעה בזהב פינת המשקיעים ‏9/10/19
קניתי קרן סל שמשקיעה בזהב פינת המשקיעים ‏9/10/19
קרן מחקה שהפכה לקרן סל פינת המשקיעים ‏6/10/19
קרן פנסיה מסלול מניות עם פחות מ 50% מניות? פינת המשקיעים ‏16/8/19
קרן השתלמות- אינטרגמל (מסלולים) פינת המשקיעים ‏18/7/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.