• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קרן השתלמות לשכיר שהוא גם עצמאי

ארי

משתמש רשום
דירוג
2
אני עובד במקביל כשכיר שהוא גם עצמאי (עוסק פטור). לאחרונה התחלתי לעבוד כשכיר במקום שבמפריש לקרן השתלמות וההפרשות יתחילו מהחודש הבא. סך ההפקדות החודשי עומד על 1,000 ש"ח ולכן יופרשו לי 12,000 ש"ח בשנה ולא אגיע לתקרה הפטורה ממס רווחי הון.

שאלותיי (כל הסכומים מעוגלים לצרכי נוחות):

1. האם אני יכול לפתוח קרן השתלמות של שכיר שהוא גם עצמאי (או סתם קרן רגלה כשכיר) ולהוסיף כסף בעצמי עד התקרה של 18,000 (או אפילו למעלה מכך אם אני רוצה)? באם התשובה היא חיובית, האם אקבל גם פטור ממס רווחי הון וממס הכנסה (של 4.5% מהכנסותיי) על מה שהפקדתי עד 18,000 ש"ח?

2. האם אני יכול לפתוח שתי קרנות השתלמות שונות. האחת - שבו יופרשו לי כספים כשכיר, והשנייה - שבה אפריש לעצמי כספים כעצמאי? אם כן, האם בקרן שלי כעצמאי אני יכול להפריש עד ל-18,000 ש"ח (בעיגול) ולזכות בפטור ממס רווחי הון, או שהפטור שלי על מס רווחי הון יהיה רק על 6,000 ש"ח (נוסף על 12,000 שיש לי בקרן השתלמות כשכיר).

3. באם שתי האופציות בסעיף 1-2 אפשריות, אלו מהן עדיפה לי?

4. לגבי ההפרשות שלי כעצמאי: כיצד אני מקבל את הפטור ממס הכנסה של 4.5%? האם בסוף השנה כשאני מגיש את הדוח השנתי למס הכנסה כעוסק פטור, אני צריך לדווח להם על ההפרשות שלי לקרן השתלמות, והם יחשבו מה היה השכר הכולל השנתי שלי ובעצמם יתנו לי ניכוי ממס לפני שמורידים לי? או שמא רק רטרואקטיבית לאחר שהורידו לי מס יחזירו לי כסף?

תודה,

אני עובד במקביל כשכיר שהוא גם עצמאי (עוסק פטור). לאחרונה התחלתי לעבוד כשכיר במקום שבמפריש לקרן השתלמות וההפרשות יתחילו מהחודש הבא. סך ההפקדות החודשי עומד על 1,000 ש"ח ולכן יופרשו לי 12,000 ש"ח בשנה ולא אגיע לתקרה הפטורה ממס רווחי הון.

שאלותיי (כל הסכומים מעוגלים לצרכי נוחות):

1. האם אני יכול לפתוח קרן השתלמות של שכיר שהוא גם עצמאי (או סתם קרן רגלה כשכיר) ולהוסיף כסף בעצמי עד התקרה של 18,000 (או אפילו למעלה מכך אם אני רוצה)? באם התשובה היא חיובית, האם אקבל גם פטור ממס רווחי הון וממס הכנסה (של 4.5% מהכנסותיי) על מה שהפקדתי עד 18,000 ש"ח?

2. האם אני יכול לפתוח שתי קרנות השתלמות שונות. האחת - שבו יופרשו לי כספים כשכיר, והשנייה - שבה אפריש לעצמי כספים כעצמאי? אם כן, האם בקרן שלי כעצמאי אני יכול להפריש עד ל-18,000 ש"ח (בעיגול) ולזכות בפטור ממס רווחי הון, או שהפטור שלי על מס רווחי הון יהיה רק על 6,000 ש"ח (נוסף על 12,000 שיש לי בקרן השתלמות כשכיר).

3. באם שתי האופציות בסעיף 1-2 אפשריות, אלו מהן עדיפה לי?

4. לגבי ההפרשות שלי כעצמאי: כיצד אני מקבל את הפטור ממס הכנסה של 4.5%? האם בסוף השנה כשאני מגיש את הדוח השנתי למס הכנסה כעוסק פטור, אני צריך לדווח להם על ההפרשות שלי לקרן השתלמות, והם יחשבו מה היה השכר הכולל השנתי שלי ובעצמם יתנו לי ניכוי ממס לפני שמורידים לי? או שמא רק רטרואקטיבית לאחר שהורידו לי מס יחזירו לי כסף?

תודה,

למרות שניתן למצוא את כל התשובות בפורום להלן מה שאני יודע
1. כן וכן
2. כן, תוכל לפתוח כמה שאתה רוצה, פטור על רווחי הון יהיה עד 18K אבל תוכל להפקיד כמה שאתה רוצה מעבר לכך בלי לקבל פטור אבל לקבל דחיה במס עד מועד המשיכה (כמו ש @adamshalev מתכנן לעשות)
3. מה ההבדל בעצם?
4. כל תוכנת שכר היום יודעת להתמודד עם הקלות במס, כמו נקודות זיכוי, פנסיה, קרן השתלמות, משמע אם תפקיד באופן שוטף חודש בחודשו את הכספים חבות המס שלך לא אמורה להשתנות לרעתך (שקודם תשלם ואז תקבל זיכוי)
במידה ותפקיד בסוף השנה סכום אחד גדול יתכן ותצטרך לעשות תיאום מס על מנת לקבל (ו\או לקזז) את המס חזרה

מיותר לציין שאין לי מושג בכלום ועדיף להתייעץ עם מישהו שיש לו

לא לגמרי הבנתי.
אתה אומר שאין הבדל בין שני הדברים אבל לכאורה יש הבדל גדול. אם אני פותח קרן נפרדת כעצמאי אני יכול להפקיד שם לכאורה עד 18,000 ולהיות פטור ממס ואם אני עושה את זה בקרן משותפת אז לכאורה אני מוגבל כי כבר הפקדתי כשכיר 12,000 ש"ח.

שכיר המפריש לקרן השתלמות במקום עבודתו, יכול להפריש לקרן השתלמות נפרדת גם כעצמאי. סכומי ההפקדה בקרן ההשתלמות במעמד עצמאי אינם מוגבלים, אך הטבת המס תקפה עד לתקרה הרגילה הקבועה בחוק בלבד, המחושבת באופן אישי תוך שקלול כלל הכנסות העמית. אין אפשרות לקבל הטבות מס לסכומים המופרשים בגין הכנסות מעבר לתיקרה.

תקרות הפקדה והטבות מס לשנת 2016
הפקדה לקרן השתלמות מעניקה לך הטבות מס.
על פי סעיף 17(5א) בפקודת מס הכנסה, עצמאי יכול להפקיד אל קרן ההשתלמות לעצמאים עד 4.5%
מהכנסתו השנתית.

בשנת המס 2016 תקרת ההכנסה השנתית הינה 261,000 ₪.

כלומר, הפקדה לקרן השתלמות מזכה אותך בהטבת ניכוי של עד 11,7450 ₪.

הפקדה לקרן השתלמות פטורה ממס רווחי הון.
תקרת ההפקדה השנתית המוטבת בקרן השתלמות לעצמאים אשר פטורה ממס רווחי הון בשנת 2016
עומדת על 18,240 ₪. מעבר לסכום זה יחול מס בשיעור 25% על הרווח הריאלי.

נערך לאחרונה ב:
ואם אני עושה את זה בקרן משותפת
אתה לא יכול.
יש קופה 'במעמד שכיר'
ויש קופה 'במעמד עצמאי'
לא ניתן לערבב הפקדות בין הקופות.
אם אני פותח קרן נפרדת כעצמאי אני יכול להפקיד שם לכאורה עד 18,000 ולהיות פטור ממס ....... הפקדתי כשכיר 12,000 ש"ח.
מבחינת הפטור ממס והתקרות זה מחושב בנפרד, על מנת להינות מהטבות המס ניתן להפקיד כשכיר עד התקרה של שכיר ובנוסף כעצמאי עד התקרה של עצמאי.

מבחינת הפטור ממס והתקרות זה מחושב בנפרד, על מנת להינות מהטבות המס ניתן להפקיד כשכיר עד התקרה של שכיר ובנוסף כעצמאי עד התקרה של עצמאי.
לא רשום בחוק שיכולה להיות רק קרן אחת שמפקידים אליה בזמן נתון? וזה גם לא נשמע הגיוני כלל (אבל אם כן...אז אפשר להרוויח!) בגלל שזו אפליה לטובת אנשים שהם גם שכירים וגם עצמאיים.

לא רשום בחוק שיכולה להיות רק קרן אחת שמפקידים אליה בזמן נתון?
לא.
מותר להפקיד גם ל 100 קרנות
הטבת מס תקבל רק עד התקרות שצוינו ועם הפרדה בין מעמד שכיר למעמד עצמאי.
בגלל שזו אפליה לטובת אנשים שהם גם שכירים וגם עצמאיים.
לא בדיוק כי כל אחד יכול להיות עצמאי.
וחוץ מזה יש אפליות קשות יותר ;)

שים לב שיש תקרה כללית: אתה יכול להפקיד כשכיר (במקרה שלך 12,000 ש"ח בשנה) ואת ההפרש כעצמאי (6,240 ש"ח)

תודה על העזרה, אבל אני רואה שיש פה מחלוקת. יוסי אומר ששתי הקרנות נחשבות ביחד לעניין הפטור ממס רווחי הון, ואילו מתכנת טוען שכל אחת נחשבת בנפרד. אז מי צודק?

למיטב ידיעתי יוסי צודק.

אם ני מבין נכון מהקישור ששותף אז ניתן לזכות בפטור ממס רווחי הון על כל קרן בנפרד. הבנתי נכון?

שים לב שיש תקרה כללית: אתה יכול להפקיד כשכיר (במקרה שלך 12,000 ש"ח בשנה) ואת ההפרש כעצמאי (6,240 ש"ח)
שאלה כזו נשאלה בקישור שהובא קודם, @נדב ענה שהתקרות נפרדות
נכתב ע"י נדב טסלר:
יפתחו שני חשבונות שונים, אחד במעמד עצמאי ואחד במעמד שכיר. בכל חשבון תבחן העמידה בתקרה בנפרד.

@יוסי אשמח אם תפנה אותי לחקיקה או חוזרים כי מהחפירות שלי הבנתי שהתקרות נפרדות.
תודה על העזרה, אבל אני רואה שיש פה מחלוקת. יוסי אומר ששתי הקרנות נחשבות ביחד לעניין הפטור ממס רווחי הון, ואילו מתכנת טוען שכל אחת נחשבת בנפרד. אז מי צודק?
[אופטופיק: על מנת לתייג מישהו תוסיף @ לפני שמו וכך יקבל התראה ששמו הוזכר]
@יוסי משווק מורשה וככל הנראה בקי יותר ממני.
אנכי גולש אנונימי שכותב כאן מה העליתי בחיפושיי.

נערך לאחרונה ב:
אני טוען שנכון ליום זה, כל עוד הקרן נמצאת באותו הבנק (פיזית) שני בתי השקעות שונים ידעו מה הוא הכסף הצבוע, הם לא ידעו מאיפה הוא נצבע אבל הבנק יגיד להם בדיוק כמה
וכאשר הם בבנקים אחרים ויהיו הפקדות מעבר לתקרות, לא תהיה (לא קיימת נכון ליום זה) תקשורת בין בתי ההשקעות ותצוץ בעיה שיכולה להפתר רק עם הגשת דוח שנתי, הבעיה היא כמובן להיות חשוד בהעלמת מס כך שעדיף לא להתחכם!

כמובן אציין שאינני מבין כלום ועדיף שתבדקו בעצמכם עם מישהו פחות אנונימי

אני טוען שנכון ליום זה, כל עוד הקרן נמצאת באותו הבנק (פיזית) שני בתי השקעות שונים ידעו מה הוא הכסף הצבוע, הם לא ידעו מאיפה הוא נצבע אבל הבנק יגיד להם בדיוק כמה
וכאשר הם בבנקים אחרים ויהיו הפקדות מעבר לתקרות, לא תהיה (לא קיימת נכון ליום זה) תקשורת בין בתי ההשקעות ותצוץ בעיה שיכולה להפתר רק עם הגשת דוח שנתי, הבעיה היא כמובן להיות חשוד בהעלמת מס כך שעדיף לא להתחכם!

כמובן אציין שאינני מבין כלום ועדיף שתבדקו בעצמכם עם מישהו פחות אנונימי

עד לפני כשנה גם אני אמרתי את זה, אבל החל מסוף 2015 כבר ראיתי ניצנים של מידע שעבר: עד אז יכלת לפתוח רבה קרנות כעצמאי וכל עוד לא עברת את התקרה אצל כל אחת הכספים לא נצבעו כחייבים במס רווח הון, החל משנה שעברה כבר נוכחתי לגלות שלא כך הוא הדבר.

עד לפני כשנה גם אני אמרתי את זה, אבל החל מסוף 2015 כבר ראיתי ניצנים של מידע שעבר: עד אז יכלת לפתוח רבה קרנות כעצמאי וכל עוד לא עברת את התקרה אצל כל אחת הכספים לא נצבעו כחייבים במס רווח הון, החל משנה שעברה כבר נוכחתי לגלות שלא כך הוא הדבר.
ישנם גם בנקים חדשים שנכנסים לתמונת איסוף הכספים, מעניין יהיה לראות אם הם יצליחו להרכיב מערכת שיתוף מידע כזה
נכון ליום זה, רוב העברות במס"ב (החברות הגדולות משתמשות) שבבעלות 4 הבנקים נכנסות למערכת איסוף נתונים משותפת ולא נגעו בליבה שלה שנים רבות, קשה לראות את הגלגל החלוד הזה מתאמץ

עברו שנתיים מכתיבת השאלה, האם יש חדש?
האם ניתן לקבל פטור מריווחי הון על קרן השתלמות לעצמאיים כאשר מלוא ההטבה מומשה במעמד שכיר?

תודה

מצטרף לשאלה. בעצם, מצרף עוד 2
1. כיצד אני יודע איזה כסף "צבוע" במס רווח הון ואיזה לא
2. בהנחה שתקרת 2 הקרנות, שכיר ועצמאי, הם עד תקרת 18 אלף, איפה נוצרת החפיפה בינהם? בדו"ח השנתי של מס ההכנסה כעצמאי מופיע עניין קרנות ההשתלמות?

האם ניתן לקבל פטור מריווחי הון על קרן השתלמות לעצמאיים כאשר מלוא ההטבה מומשה במעמד שכיר?
אני עצמאי עוסק פטור ובמקביל שכיר
ובוודאות ההפקדות הן בנפרד כשכיר ובנפרד כעצמאי אבל התקרה השנתית היא סכום שניהם ביחד....אין תקרות נפרדות

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ה קרן השתלמות במעמד עצמאי לשכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
N החלת וותק קרן השתלמות לשכיר שוק ההון 1
E קרן השתלמות לשכיר ללא הפקדת מעסיק שוק ההון 12
צפי קרן השתלמות במעבר מעצמאי לשכיר שוק ההון 3
A קרן השתלמות לשכיר שהוא גם עצמאי שוק ההון 2
E פתיחת קרן השתלמות לשכיר באופן עצמאי שוק ההון 10
J קרן השתלמות לשכיר ועצמאי - ללא הפרשת מעביד צרכנות פיננסית 7
Igor קרן השתלמות לשכיר שהוא גם עצמאי שוק ההון 3
T קרן השתלמות לשכיר-עצמאי צרכנות פיננסית 35
N האם להוציא קרן השתלמות אחרי 6 שנים? שוק ההון 2
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R איך מאזנים קרן השתלמות IRA כשאין הפקדות? שוק ההון 6
ב דו"ח מס שנתי - קרן השתלמות ובטוח לאומי מיסים 0
ל האם למשוך קרן השתלמות לטובת סילוק הלוואה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
Y קרן השתלמות הטבת פטור ממס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
עידו ג קרן השתלמות טווח קצר או בינוני - ארוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ש קרן השתלמות לעצמאי/ת כדאית אל מול הפרשה לחשבון פרטי ממוסה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
A שיקולים ותהיות בבחירת קרן פנסיה וגמל\השתלמות לאחר סקר שוק ולימוד עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
L באיזה קרן השתלמות לבחור? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
צ קרן השתלמות לעצמאי - מעל תקרת הפקדה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
מ קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S קרן השתלמות - שכיר ועצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
A קרן השתלמות IRA מגבלת קניה חודשית סנופי אירי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
I כמה נכונה ההמלצה לא לשבור קרן השתלמות לעומת מכשירים אחרים? מיסים 49
S העברת קרן השתלמות לעובדי הוראה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ד קרן השתלמות לעצמאי שכבר לא פעיל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
I מעבר קרן השתלמות ואיפוס פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
someone235 קרן השתלמות עם עמלות פחות מ-0.8% פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
I קרן השתלמות שכיר ועצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D קרן השתלמות שמשתחררת לי (נושא- הלוואה) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
X דמי הניהול בקופת גמל, קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S קרן השתלמות IRA חדשה עם הפקדות לעצמאי - איפה כדאי לפתוח? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
B דיווח קרן השתלמות ללא הפרשות לirs מיסים 1
R דמי ניהול קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 154
N דיווח מס IB, קרן השתלמות מיסים 9
S פתיחת קרן השתלמות חדשה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
A משיכת קרן השתלמות לטובת העברה לתיק ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ה קרן השתלמות לעצמאי שהינו שכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
I קרן השתלמות לעצמאים - מחקה מדד S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
O קרן השתלמות IRA במגדל - לא ניתן להפקיד הפקדות חדשות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 57
U קרן השתלמות IRA בנק לאומי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A מסוי על קרן השתלמות.... שוק ההון 29
I האם כדאי לפתוח קרן השתלמות לעצמאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
ה עיכוב שיוך הפקדות קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ס קרן פנסיה וקרן השתלמות פעם ראשונה בחיים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
ה פתיחת קרן השתלמות ללא סוכן פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
O משיכת קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
L האם ניתן להעביר פנסיה/קרן השתלמות ל-IB אמריקאי ולנהל זאת כ-IRA? פוסטים מאיכות נמוכה 1
י החזר מס על משיכת קרן השתלמות לפני 6 שנים \פנסיה מיסים 3

נושאים דומים

Back
למעלה