• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

קרן השתלמות וגודל ההפקדה

Henchman34

משתמש ותיק
דירוג
613
אני מבין שיש תקרה של כ-18K שניתן להפקיד בשנה שפתורה ממס. השאלה שלי היא האם ניתן להפקיד את כל הסכום במכה אחת והאם מדובר ב-18K לבן אדם או שבן אדם עם 2 קרנות נאמנות יכול בעצם להפקיד 36 אלף בשנה.

daat99

משתמש בכיר
דירוג
6,212
אני מבין שיש תקרה של כ-18K שניתן להפקיד בשנה שפתורה ממס. השאלה שלי היא האם ניתן להפקיד את כל הסכום במכה אחת והאם מדובר ב-18K לבן אדם או שבן אדם עם 2 קרנות נאמנות יכול בעצם להפקיד 36 אלף בשנה.
אם אתה שכיר אז ההפקדות מתבצעות במקביל למעסיק דרך תלוש השכר כך שאתה לא באמת יכול להפקיד הכל במכה.

למיטב ידיעתי (ויכול להיות שאני טועה) לכל אדם יכולה להיות רק קרן התשלמות פעילה אחת (שנהנית מהטבות מס).

Henchman34

משתמש ותיק
דירוג
613
אם אתה שכיר אז ההפקדות מתבצעות במקביל למעסיק דרך תלוש השכר כך שאתה לא באמת יכול להפקיד הכל במכה.
את מדינת ישראל , לפחות לפי מה שאני מבין מעניין רק שלא תחרוג מ-18K וכל שקל מעל הסכום המדוייק פשוט ימוסה.
הריי אם המעסיק הפקיד רק 5K בשנה אז ההגיון אומר שאני עדיין אמור להיות מסוגל להשלים לכיוון ל-18K

למיטב ידיעתי (ויכול להיות שאני טועה) לכל אדם יכולה להיות רק קרן התשלמות פעילה אחת (שנהנית מהטבות מס).
זה גם מה שאני חושב, אחרת כל אחד היה פותח 10 קרנות השתלמות.

shamliRotem

משתמש סולידי
דירוג
29
אתה כן יכול לפתוח קרן כשכיר וכעצמאי במקביל. ואז נשאלת השאלה האם תקרת מס רווחי ההון היא כללית או לכל קרן בנפרד ?
לפי מיטב הבנתי מכמה וכמה אנשי מקצוע: רואי חשבון ויועצי מס, הנושא די פרוץ.
משום שכל אחד סיפק תשובה אחרת.
אפילו כשפניתי למס הכנסה עצמו, הפנו אותי לחוק, שדי מעורפל.
  • יש כאלה שטענו שהתקרה היא כללית ל2 הקרנות.
  • אחרים טענו שהתקרה היא לכל קרן בנפרד
  • אחר טען בכלל שאין הגבלה בעניין מס רווחי הון בקרן ההשתלמות
  • טענה אחרת הייתה שאם אינך מושך את הכספים באותה שנת מס, לא יהיה ניכוי מס.
אין לי מושג מה נכון...ואני באמת מנסה להגיע לשורש העניין ללא הצלחה.

daat99

משתמש בכיר
דירוג
6,212
את מדינת ישראל , לפחות לפי מה שאני מבין מעניין רק שלא תחרוג מ-18K וכל שקל מעל הסכום המדוייק פשוט ימוסה.
לא מדוייק.
עבור קרן השתלמות בנוסף לתקרה הכוללת של 18K בשנה יש גם תקרה של הפרשה מההכנסה.
במקרה ומדובר בשכיר אז הגבלה נוספת היא שיופקדו לקרן ההשתלמות כספים מהמשכורת עם מגבלה של 10% מהשכר שמחולקת בצורה הבאה:
7.5% מופרש ע"י המעסיק.
2.5% מופרש ע"י העובד.
ההפרשה החודשית המקסימאלית שפטורה היא 1571.2 שח בלבד (זה יוצא 18854.4 שח בשנה שזו תקרת הפטור).

זה גם מה שאני חושב, אחרת כל אחד היה פותח 10 קרנות השתלמות.
10 בטוח שלא אבל אולי (ורק אולי כי אני חושב אחרת) ניתן לפתוח קרן אחת כעצמאי ואחרת כשכיר כאשר שתיהן פטורות ממס במקביל.
אני לא יודע אם זה אפשרי או לא ונשמע לי הגיוני שזה לא אבל כפי שאמרתי בהחלט יכול להיות שאני טועה בנקודה הזו.

c881

משתמש בכיר
דירוג
7,500
אם אתה שכיר, אתה לא יכול להפקיד לקרן השתלמות.
רק כעצמאי. נולד מהעובדה שקרן השתלמות "נועדה" לכך שתוכל לצאת להשתלמות שתקדם אותך מקצועית.
אין בעיה שיהיו לך כמה קרנות פעילות, אחת כשכיר ואחת כעצמאי, שהסכום המופקד לא יעבור את ה-18,000 וכמה שקלים נוספים בשנה.

נ.ב.
מפרסומים שונים הבנתי שאפשר להפקיד גם בהפקדה אחת גדולה.
לפחות לעצמאי, יש מי שמציע שיפקיד את כל הסכום כבר בהתחלה. כמו שיש את הקריאות להפקיד בסוף השנה ולנצל הטבות מס.

Henchman34

משתמש ותיק
דירוג
613
כלומר (בכובע של שכיר) גם אם המעסיק ביחד איתי מפקיד פחות מהתקרה של 18854.4 אז זה מה יש?

ETL

משתמש ותיק
דירוג
881
אנחנו הפקדנו כמעט את כל גובה התקרה לקרן ההשתלמות מייד עם פתיחת העוסק. אף אחד לא מגביל אותך בשום צורה או בודק את ההכנסות שלך בזמן ההפקדה.
כלומר (בכובע של שכיר) גם אם המעסיק ביחד איתי מפקיד פחות מהתקרה של 18854.4 אז זה מה יש?
אתה תמיד יכול לפתוח עוסק פטור ולהפקיד לקרן נפרדת את ההפרד בין מה שמפקד לך לבין תקרת ההפקדות המותרת.

HHH

משתמש בכיר
דירוג
1,744
יש לציין עוד שאם נניח שההפרשה הפטורה היא 1500 ש"ח לחודש כמו שציין @daat99 (עיגלתי קצת למטה), אז בנאדם שמפקיד 10% ממשכורת של 15,000 ש"ח יהיה פטור ממס רווחי הון על הרווחים ולא ישלם שווי מס על הפקדות מעל לתקרה זו, אבל אם המשכורת שלו היא 30,000 והוא מפקיד 5% ממשכורתו בסה"כ הוא כן ישלם שווי מס על ההפקדות מעל 15,000 ש"ח לחודש וגם מס רווח הון על רווחים בקופה, למרות שהוא יעביר את אותו הסכום כל חודש. במקרה כזה כדאי לו לבקש מהמעסיק שיצהיר על שכר לקרן השתלמות של 15,000 ש"ח לחודש ויפקיד 10% מסכום זה (זה מותר, יש הרבה אנשים שמקבלים רכיבי שכר שאין עליהן הפרשות סוציאליות, כמו מי שמקבל הוצאות רכב, נסיעות וכו').

סימפטי

משתמש ותיק
דירוג
264

להבנתי, לכל אדם יש תקרה של 18K לשנה - אם הוא מקבל את זה דרך שלוש קרנות או קרן אחת, זה לא אמור לעניין אף אחד.
אם המעסיק מפריש 10K שנתי לקרן שכירים, אני לא רואה סיבה שיהיה אסור לאדם להפריש בסוף השנה 8K נוספים לקרן עצמאיים ולקבל עבורם זיכוי והטבת מס.

מאיפה אתה מביא את האמירה שיכולה להיות רק קרן פעילה אחת עם הטבות מס?

daat99

משתמש בכיר
דירוג
6,212
מאיפה אתה מביא את האמירה שיכולה להיות רק קרן פעילה אחת עם הטבות מס?
קרן פעילה כהגדרתה זו קרן שמופקדים אליה כספים באופן שוטף.
כשכיר אתה לא יכול להפקיד לשתי קרנות בו זמנית וברגע שאתה מעביר את ההפקדות מקרן אחת לאחרת אז הקרן הקודמת ננעלת להפקדות חדשות.

כמובן שכל זה לא רלוונטי לעצמאיים.

Henchman34

משתמש ותיק
דירוג
613
כלומר אני מוגבל לגג 10% מהשכר (כמו ש @daat99 ציין) אבל אני לא יכול מוזמתי להפקיד יותר מ-2.5% בחודש ואין לי אפשרות להגיע עם המעסיק לסידור שאני אשלם את כל ה-10%.

נערך לאחרונה ב:

Generics

משתמש ותיק
דירוג
188
אני הפקדתי לפני חודשיים בתלוש אחד על 4 חודשים, יעני על 4 חודשים רטרואקטיבית, לרואת חשבון לא הייתה בעיה, בנוסף אני מפריש לעצמי את כל הקרן של ההשתלמות, יעני החלק של המעביד יורד לי מהנטו, נ.ב. מי שמרוויח מעל לתקרה ורוצה להפקיד לקרן בדיוק את התקרה אפשר לעשות זאת ללא בעיה.

נערך לאחרונה ב:

HHH

משתמש בכיר
דירוג
1,744
@Generics, אתה חייב לוודא שהקרן שלך נתנה לך תאריך וותק נכון (ארבעה חודשים מוקדם מההפקדה הראשונה), ככה שמבחינתם מדובר בארבע הפקדות שונות שהגיעו באיחור. את רואה החשבון של החברה שלך זה בטח לא מעניין כי הוא לא ישלם מס על זה, אבל אתה כן!

Generics

משתמש ותיק
דירוג
188
@HHH על מה שאני אשלם מס מה הכוונה על זה שבעוד X שנים ארצה להוציא את הכסף ואגלה שאני צריך לחכות 4 חודשים? נ.ב. לא ממש משנה לי הוותק של הקרן השתלמות אני מקווה לא לגעת בה לטווח ארוך מאד.

HHH

משתמש בכיר
דירוג
1,744
@HHH על מה שאני אשלם מס מה הכוונה על זה שבעוד X שנים ארצה להוציא את הכסף ואגלה שאני צריך לחכות 4 חודשים? נ.ב. לא ממש משנה לי הוותק של הקרן השתלמות אני מקווה לא לגעת בה לטווח ארוך מאד.
לא, ממש לא קשור, העניין הוא שאם משכורתך 10,000 ש"ח לצורך העניין אז 4 הפקדות הן 4,000 ש"ח ובגלל שהחישוב חודשי ולא שנתי מבחינת מנהל הקרן הייתה לך משכורת אחת של 40,000 ש"ח ואח"כ הרווחת 10,000 ש"ח. כך יוצא שאתה עובר את התקרה בהפקדה זו, אלא אם המעסיק מעביר למנהל הקרן מכתב לפיו זו הפקדה רטרואקטיבית על ארבעה חודשים.

Generics

משתמש ותיק
דירוג
188
כך נעשה זה פוצל לארבעה חודשים ולא בחודש אחד :)

• אהבתי
Reactions: HHH

אנטארטיקה

משתמש ותיק
דירוג
254
כלומר אני מוגבל לגג 10% מהשכר (כמו ש @daat99 ציין) אבל אני לא יכול מוזמתי להפקיד יותר מ-2.5% בחודש ואין לי אפשרות להגיע עם המעסיק לסידור שאני אשלם את כל ה-10%.
לפי הכתבה המצורפת ניתן כשכיר להגדיל הפקדות מעל ל 2.5%. ההפקדות תהיינה מהשכר והן תהיינה חייבות במס רווחי הון. ההגבלות על המשיכה תהיינה זהות.
http://m.ynet.co.il/Articles/4692718

HHH

משתמש בכיר
דירוג
1,744
אני לא מבין מה היתרון בכך.

אנטארטיקה

משתמש ותיק
דירוג
254
יש יתרונות על פוליסת חסכון למי שמעדיף מנוהל ואיננו יכול לפתוח כעצמאי. כמובן במחיר החסרון שהנזילות תלויה בותק של 6 שנים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
V קרן השתלמות IRA הלמן אלדובי בפלטפורמה של מזרחי טפחות - ניתן לקנות ניירות בבורסה האמריקאית? יש לי שאלה זריזה 0
E פתיחת קרן השתלמות בקל גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ד שאלה קטנה על קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M העברת קרן השתלמות ישנה לניהול עצמי - יתרונות וחסרונות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
always.smile קבלת הצעות מהבנקים עבור הלוואה מול קרן השתלמות צרכנות פיננסית 15
O אפשרויות לניהול קרן השתלמות כIRA - 2021 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
ה קרן השתלמות במעמד עצמאי לשכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
L חישוב קרן השתלמות ל-40 שנים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
B קרן השתלמות ira עם 50k פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
D קרן השתלמות - מתי תפדו ומתי תיקחו הלוואה ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
deussex הקצאת נכסים עם סכום צבור בעו"ש + קרן השתלמות, מנהלים ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
R מה עושים עם הכסף? או: בחירת קרן השתלמות, קרן נאמנות ובית השקעות שוק ההון 3
ttmoon שאלה לגבי חשבון השקעות עצמאי אל מול קרן השתלמות (מעבר להפקדות מעסיק) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
מוריה מינוף של קרן השתלמות- מנסה להבין את הלוגיקה המוטעית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 25
א מגבלות על הלוואה כנגד קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
I IRA קרן השתלמות - תיק השקעות קטן פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
tomchoook כדאיות של הפיכת קרן השתלמות לתיק ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ע קרן השתלמות - האם יש דרך לדעת כמה ממנה פטור ממס רווח הון? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
T קרן השתלמות וקופת גמל מחקות SP 500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
S קרן השתלמות IRA , דרך לעקוף מס רווח הון? שוק ההון 6
S שאלות לגבי קרן השתלמות IRA + שאלות על INTERACTIVE BROKERS דרך מיטב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
E קרן השתלמות IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S קרן פנסיה + קרן השתלמות - עמלות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
S קל גמל (SLICE) האם בטוח לעשות שם קרן השתלמות IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
M שאלה לגבי קרן השתלמות ותיק השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
hommie הלוואה על קרן השתלמות לאחר צניחה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
קורא הדוק הורשה של קרן השתלמות צרכנות פיננסית 38
hommie העברת קרן השתלמות של שכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
R קרן השתלמות שהגיעה לפרקה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
I קרן השתלמות בניהול IRA בברוקר חול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
ל איך לבחור קרן השתלמות - עדכונים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
V קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Tsachi01 קרן השתלמות : איזה מסלול כדאי לבחור? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10