1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

קרן השתלמות - אירופה או ארה"ב?

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י miguel, ‏29/4/20.

data-full-width-responsive="true">
  1. miguel

miguel משתמש רשום

היי,

לא מצאתי תשובה ספציפית לשאלה שלי בהודעות אחרות. אם קיימת, אשמח שתפנו אותי.

יש לי תיק ממוסה שהחלק המנייתי בו מורכב מ-VTI ו-VXUS, בהקצאה זהה לזו שיש ב-VT (כ-57% ארה"ב נכון לעכשיו).

בקרן ההשתלמות, אני כרגע בחשבון מנוהל של אלטשולר שחם עם דמי ניהול של 0.8%. עקב דמי ניהול גבוהים ותשואות לא בהכרח יותר גבוהות, אני מעוניין להפוך את החשבון לפאסיבי.

כיוון שהתיק לא ממוסה, חשבתי (תחת ההנחה שהחלק של ארה"ב ריווחי יותר, ולכן כדאי למקסם את הטבת הפטור ממס רווח הון) להשקיע את כל קרן ההשתלמות בארה"ב ולהפחית בהתאם את ההקצאה של VTI בתיק הממוסה.

אני מבין שבתיקים לא ממוסים עדיף להשקיע בקרנות צוברות, ולכן לא אשקיע ב-VTI בקרן ההשתלמות אלא בעוקב s&p 500 כלשהו, תחת ההנחה שיש קורולציה מאוד גבוהה בתשואות (אף על פי ש-VTI מכסה שוק גדול יותר).

מספר שאלות:
    1. האם יותר זול (דמי ניהול, עמלות קנייה, המרה וכו') לעשות זאת בעזרת קה"ש פסיבית מחקה סנופי, או ע"י מעבר ל-IRA ורכישת ETF מחקה סנופי?

2. אם התשובה היא IRA, יותר משתלם לקנות מחקה סנופי של Blackrock בישראל, או קרן אירית צוברת אחרת במטבע זר (דמי ניהול של ה-ETF, המרת מט"ח, מיסוי)?

3. סייג לקניית ארה"ב בתיק הלא ממוסה - אמנם אני מניח שארה"ב תרוויח יותר ולכן עדיף להשקיע בה בתיק הלא ממוסה, אבל ייתכן שדווקא עדיף להשקיע בלא-ארה"ב בעזרת קרן אירית ולא אמריקאית (הטבות מס של האירית לחברות אירופאיות או בכללי מחוץ לארה"ב)?
    אם כן, בשקלול כולל, האם עדיף לקנות ארה"ב ולקבל תשואה גבוהה יותר אך לשלם מיסים יקרים יותר של קרן אירית לחברות אמריקאיות, או להיפך (לקנות אירופה/לא-ארהב שמביא תשואה נמוכה יותר מארה"ב, אך להנות מהטבות מיסוי של אירית מול חברות אירופאיות/לא-ארהב)?

4. לא קשור ישירות - האם Blackrock מחקה סנופי בשקלים אכן לא מגדרת מט"ח?

תודה רבה

2. sagilevi

sagilevi משתמש ותיק

רעיון טוב לדעתי. אם אתה בשלב ההפקדות כדי לשקול לא למכור VTI אלא לאזן בהדרגה עם הפקדות חדשות.

תלוי כמובן בדמי הניהול שתשיג. קרן אירית מקומית S&P 500 עם דמי ניהול של 0.07% ועמלות קנייה זניחות לגמרי.
    אם לדוגמה תקבל IRA ב-0.2% זה יוצא כ-0.3% כולל דמי ניהול של הקרן והוצאות השקעה וכו'.
    בקה"ש במסלול פסיבי דמי הניהול לרוב 0.5% ומעלה, על זה תוסיף כ-0.1% הוצאות השקעות -> 0.6% (פי 2)
    וזה בלי להתייחס ליעילות דיבידנדים עדיפה עם הקרן האירית.

לדעתי אופציה א'

נכון, לא מגודר מט"ח. כמו CSPX.

monkey22 אוהב/ת את זה.
  3. miguel

miguel משתמש רשום

@sagilevi תודה על התשובה.

יש למישהו חוות דעת לגבי השאלה השלישית?
    האם קיימות לאירית הטבות מס על מניות מחוץ לארה"ב (בפרט אירופה), ואם כן - האם ההטבות הללו יכולות לעלות על התשואה של ארה"ב?

4. sagilevi

sagilevi משתמש ותיק

כן. אם אני זוכר נכון, המס על דיבידנד הממוצע ב-IWDA הוא כ-12%, כאשר בארה"ב הוא 15%. זה אומר ששאר המדינות המפותחות (אירופה וכו) יוצא קצת פחות מ-10% כלומר טוב יותר מארה"ב.

זה אף אחד לא ידע להגיד לך. אבל זה די זניח, לא הייתי מבסס את ההשקעה שלי על בסיס זה.

roneng אוהב/ת את זה.
  5. roneng

roneng משתמש בכיר

במיוחד אם לוקחים בחשבון שבקרן אמריקאית על מניות חוץ-אמריקאיות המיסוי הוא באזור ה28-29% בסה"כ

monkey22 אוהב/ת את זה.
  6. ShDan

ShDan משתמש ותיק

יש לך אולי כיוון למקור למספרים האלו? אני לא מוצא...

7. roneng

roneng משתמש בכיר

האקסל האגדי בשרשור הענק על הקרנות האיריות :)
    למרות שהבנתי שהיום המספרים קצת השתנו, אבל הם עדיין באותו סדר גודל.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
קרן השתלמות s&p 500 פינת המשקיעים ‏ביום רביעי ב- 09:14
הפקדה מעל תקרה שנתית של קרן השתלמות - מס הון גם על רווחים מצטברים מההפרש בעתיד? פינת המשקיעים ‏1/7/20
פנסיה וקרן השתלמות IRA פינת המשקיעים ‏30/6/20
קרן השתלמות - האם אני יכול להפקיד 6 שנים בפעם אחת ? פינת המשקיעים ‏23/6/20
קרן השתלמות וקופת גמל סנופי חדשה באקסלנס/הפניקס פינת המשקיעים ‏11/6/20
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.