• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קרן אירית - ווידוא הבנה + מה ואיך קונים :)

Amirb

משתמש רגיל
דירוג
51
אני משקיע היום דרך קרן מחקה ישראלית על מדדי MSCI WORLD ועל המדד של השווקים המתעוררים (ביחס 1:9 בערך).
דמי הניהול שלי הם בסביבות 0.45%.
יש את הפוסט המעולה על הקרנות האיריות - הכוונה היא ממש לא להתחיל שיח מקצועי ודיון מחדש אלא לוודא אם הבנתי נכון, לשאול על קונצנזוסים במידה ויש, ושאלות פרקטיות בנושא.
התקווה שלי שהפוסט הזה יעזור בעיקר למי שהחליט לקנות אירית ועכשיו צריך עזרה עם דברים יותר קונקרטיים
השאלות:
  1. לפי מה שאני מבין - לטווח ארוך קרן אירית אמורה להניב תשואה טובה יותר - בעיקר בגלל סיפור של מס דיבדנדים אבל לדעתי גם בגלל דמי ניהול קצת יותר טובים (לפי מה שאני מבין ~ 0.2%). האם הבנתי נכון והאם ידוע בערך על איזה סדר גודל של אחוזים ההפרש יוצא לאורך 30 שנים (לפחות בסדר גודל - הבדל של אחוז, חמש או עשר ?)
  2. הבנתי מפה שבתיק ממוסה אין הבדל בין צוברת כמו IWDA+EIMI לבין VWRLD, הבנתי נכון ? האם יש קונצנזוס/ בגדול זה לא משנה ? לא ברור לי אם יש שיקול מוביל, חשבתי שאולי אני אחסוך עמלות קניה שוב אם אלך על צוברת). לפי מה שראיתי בשיטוטים בפורום יש הרבה שקונים שילוב IWDA+EIMI.
  3. הבנתי שיש כמה בורסות שונות שבהן קרנות כמו IWDA+EIMI - באיזו בורסה כדאי לקנות ? אני לא בטוח מה השיקולים, אני מניח שהמטבע זה שיקול עיקרי (אני סוחר דרך אקסלנס ולפחות מבחינת המרת מטבע ידוע לי רק על המרה לדולרים (2 אגורות מעל השער)).
  4. בהקשר השאלה הקודמת - האם דמי הניהול קשורים לבורסה שבה אני אקנה את הקרנות ?
  5. בהמרה הראשונית של כל התיק (כמה מאות אש"ח) - כדאי להמיר דרך אחרת ממה שיש באקסלנס עם ה 2 אגורות ? (המטרה היא לא לחסוך כמה עשרות שקלים אבל אם יש הבדל מהותי אז אולי כדאי בדרך אחרת..)
אם יש דברים נוספים בפרקטיקה שכדאי לדעת - אשמח שתוסיפו! :)
תודה רבה לעונים

לפי מה שאני מבין - לטווח ארוך קרן אירית אמורה להניב תשואה טובה יותר - בעיקר בגלל סיפור של מס דיבדנדים אבל לדעתי גם בגלל דמי ניהול קצת יותר טובים (לפי מה שאני מבין ~ 0.2%). האם הבנתי נכון והאם ידוע בערך על איזה סדר גודל של אחוזים ההפרש יוצא לאורך 30 שנים (לפחות בסדר גודל - הבדל של אחוז, חמש או עשר ?)
אאל"ט אחרי 30 שנה ההבדל בין קרן צוברת לקרן מחלקת מתאזן, ומעבר לזה קרן צוברת מתחילה להיות יותר משתלמת.
עד כמה? זה משהו שאתה יכול לחשב באקסל. בגדול אתה חוסך כ15% מס על הדיבידנדים בקרן אירי/קנדית צוברת לעומת קרן אמריקאית מחלקת, אבל מצד שני אתה לא מקבל זיכוי מס על המס הזה ששילמת, כלומר תצטרך לשלם על הרווחים האלה שוב מס בפדיון.
הבנתי מפה שבתיק ממוסה אין הבדל בין צוברת כמו IWDA+EIMI לבין VWRLD, הבנתי נכון ?
לא.
IWDA+EIMI הן קרנות צוברות, מה שאומר שאת המס הנוסף בארץ תשלם רק כשתמכור אותן, בניגוד לVWRD שמחלקת ולכן תשלם את המס בכל שנה.
הבנתי שיש כמה בורסות שונות שבהן קרנות כמו IWDA+EIMI - באיזו בורסה כדאי לקנות ? אני לא בטוח מה השיקולים, אני מניח שהמטבע זה שיקול עיקרי (אני סוחר דרך אקסלנס ולפחות מבחינת המרת מטבע ידוע לי רק על המרה לדולרים (2 אגורות מעל השער)).
אין באמת הרבה הבדלים.
השיקולים המרכזיים הם עלות קניה (יכולות להיות עלויות שונות בבורסות שונות) ומרווח (spread).
מעבר לזה יש שיקולים של נוחות (לא אצל כל הברוקרים אפשר לקנות בכל הבורסות אונליין), ושיקולים משניים אולי של פיזור מטבעי לצרכי מס (מס רווחי הון ישראלי בקרנות זרות צמוד למטבע שבו הקרן נקובה).
בהקשר השאלה הקודמת - האם דמי הניהול קשורים לבורסה שבה אני אקנה את הקרנות ?
לא

האם הבנתי נכון והאם ידוע בערך על איזה סדר גודל של אחוזים ההפרש יוצא לאורך 30 שנים (לפחות בסדר גודל - הבדל של אחוז, חמש או עשר ?)
האמת שזה עלול לגבול באובר-אופטימיזציה
אנחנו מעריכים כל כך הרבה משתנים Uknown Knowns
לדוג: תשואה שנתית ממוצעת עתידית, גובה דיבידנד שנתי ממוצע עתידי, אחוז המיסוי הישראלי שישאר על כנו, אחוז המיסוי העולמי שישאר על כנו, מקלט מס או כלי פטור ממס חדש שיעלים את הקרן (השתלמות) במתכונתה הנוכחית
דמי ניהול, עמלות קניה, טעויות עקיבה, המון המון גורמים שעלולים להטות את הכף בהנתן טווח ארוך של השקעה
אז תנסה לחשוב על היום לטווח הבינוני ולהיות מוכן לעבור לנהר אחר לזרום בו כאשר הקרן נזילה (עריכה: אם זה חשבון ממוסה אז ניתן לשקול לשנות את סוג הנכס כדי לבצע סדר בחירה במכירה), ואז תחליט החלטה חדשה, כזאת שנמצאת בקו אחד עם הטווח הארוך, לפי הנתונים הנוכחיים שתמצא באותו היום
הבנתי מפה שבתיק ממוסה אין הבדל בין צוברת כמו IWDA+EIMI לבין VWRLD, הבנתי נכון ? האם יש קונצנזוס/ בגדול זה לא משנה ? לא ברור לי אם יש שיקול מוביל, חשבתי שאולי אני אחסוך עמלות קניה שוב אם אלך על צוברת). לפי מה שראיתי בשיטוטים בפורום יש הרבה שקונים שילוב IWDA+EIMI.
VWRD מחלקת, השניה צוברת, הראשונה מכסה את כלל העולם, השניה רק את המפותחות (השלמה למתפתחות עם IEMI)

אאל"ט אחרי 30 שנה ההבדל בין קרן צוברת לקרן מחלקת מתאזן, ומעבר לזה קרן צוברת מתחילה להיות יותר משתלמת.
עד כמה? זה משהו שאתה יכול לחשב באקסל. בגדול אתה חוסך כ15% מס על הדיבידנדים בקרן אירי/קנדית צוברת לעומת קרן אמריקאית מחלקת, אבל מצד שני אתה לא מקבל זיכוי מס על המס הזה ששילמת, כלומר תצטרך לשלם על הרווחים האלה שוב מס בפדיון.
אולי אני טועה אבל נראה לי שהוא משווה לקרן ישראלית ב0.45 שיקרה מהאירית ולא לקרנות אמריקאיות שזולות ממנה.

אולי אני טועה אבל נראה לי שהוא משווה לקרן ישראלית ב0.45 שיקרה מהאירית ולא לקרנות אמריקאיות שזולות ממנה.
אני דיברתי רק על מיסים ולא התייחסתי בכלל לדמי ניהול.
אתה צודק שצריך להכניס גם דמי ניהול לחישוב, אבל זה קצת בעייתי לטווח כזה ארוך כי הם משתנים באופן די תדיר

אמת.
להבנתי ההבדל עומד על כ 0.25% בין הישראלי לאירי ולכן על 30 שנה זה הבדל של מעל 5 אחוז (0.25*30) - זה נכון ?
אני מוסיף את זה לכך שאומנם דמי הניהול לא ידועים - אבל הישראלי בפוטנציאל לעלות יותר מהאיריות בתחושתי (מה גם שנק' הפתיחה שהישראלי כפול).
@קפה שחור - אם זה באמת ההבדל זה לא מרגיש לי אובר אופטימיזציה.

באיזו בורסה חברי הפורום 'נוהגים' לרכוש את IWDA+EIMI ? יש משהו נפוץ ?

להבנתי ההבדל עומד על כ 0.25% בין הישראלי לאירי ולכן על 30 שנה זה הבדל של מעל 5 אחוז (0.25*30) - זה נכון ?
לא בדיוק. תשואה/עמלות וכו לאורך שנים מחשבים בחזקה ולא בכפל. למרות שבמקרה הזה מגיעים בשני החישובים לתוצאה דומה (כ7.5%)

בהמרה הראשונית של כל התיק (כמה מאות אש"ח) - כדאי להמיר דרך אחרת ממה שיש באקסלנס עם ה 2 אגורות ? (המטרה היא לא לחסוך כמה עשרות שקלים אבל אם יש הבדל מהותי אז אולי כדאי בדרך אחרת..)
ברוב בתי השקעות ניתן לקבל הנחה משמעותית (לפעמים עד 50%) בהמרות חד פעמיות גבוהות. הבדל בין 200 פיפס ולמשל 125 פיפס זה בערך 200 ש"ח על כל 100000 ש"ח מומרים. שווה להתמקח.

אם זה באמת ההבדל זה לא מרגיש לי אובר אופטימיזציה.
אני לא הבנתי שהכוונת לקרן ישראלית, בתשובתי כיוונתי לקרן השתלמות בכלל, ואאפשרות להחזקה בחשבון ממוסה מול חלופה בדמי ניהול קרובים (כמו האמריקאיות)
לא לקחתי בחשבון דמי ניהול גבוהים כפי שציין @nicepo1 לכן המרחק באמת משמעותי ויש לבחון חלופות (זרות)

אמת.
אני מוסיף את זה לכך שאומנם דמי הניהול לא ידועים - אבל הישראלי בפוטנציאל לעלות יותר מהאיריות בתחושתי (מה גם שנק' הפתיחה שהישראלי כפול).
זאת גם תחושתי. רק חשוב שתבין שיש עוד הבדל בנושא המס בין מחלקת לצוברת וזה בלי קשר לדמי הניהול.

זאת גם תחושתי
הסימולציה שלי מראה גם הבדל כ-5% בין מסלול של קרן ישראלית עוקבת MSCI WORLD ו-IWDA (הנחה של 4% תשואה שנתית *ועוד* 2% דיבידנד ללא התחשבות בהפרשי דמי ניהול). בהנחות תשואה/תשואת דיבידנד אחרות מספרים משתנים. באותן הנחות אבל דמי ניהול כמו שניתן לקבל היום (כ-0.4% על קרנות מחקות ישראליות ו-0.2% ב-IWDA) ההבדל אחרי 30 שנה הוא כבר כ-10%. רוצה להדגיש שהבדלים מתייחסים לסכומים אחרי מס (נטו) ומתורגמים לשקלים של היום לאחר הנחת אינפלציה שנתית של 2%. בברוטו ההבדלים הרבה יותר גדולים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
N קרן אירית או אמריקאית שוק ההון 5
N קרן אירית? שוק ההון 2
Y השפעת מט״ח על קרן אירית מחקה מדד שנסחרת בשקלים שוק ההון 0
S קרן אירית צוברת שנסחרת בלונדון ועוקבת אחרי אג״ח? פוסטים מאיכות נמוכה 5
ב קרן אירית צוברת מחקה נסדק שוק ההון 48
B רכישה קרן אירית רחבה ב-IB לעומת רכישת אותה קרן בארץ: יש הבדל במדד היחוס? מיסים 7
ה קרן אירית על הנאסדק פוסטים מאיכות נמוכה 3
ל קרן מחקה אירית שקלית כנגד דולרית שוק ההון 4
ל קרן אירית המחקה את השוק היפני פוסטים מאיכות נמוכה 2
J מיסוי דיבידנדים על מכירת קרן אירית צוברת CSPX וחישוב מס כולל שוק ההון 3
D אמריקאי המחזיק קרן ישראלית/אירית מיסים 7
O קרן אמריקאית או אירית בחברות כלל עולמיות שוק ההון 2
Aslan קרן השתלמות מחקה s&p פטורה vs קרן סל מחקה s&p אירית צוברת - מתי דמי הניהול בעוכרי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א קרן מחקה ישראלית לעומת אירית/לוקסמבורגית בתיק פטור ממס (IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
NightStyle חדש מהתנור: קרן אירית מנייתית עולמית צוברת עם small cap שוק ההון 4
ITS קרן אירית צוברת על אינדקס עולמי? פוסטים מאיכות נמוכה 14
O הבדלי תשואה S&P500 - מדד, קרן ישראלית, קרן אירית שוק ההון 2
M קנית קרן אירית בשלב הרציף שוק ההון 5
נ קרן סל אירית sp 500 - "עושה שוק" שוק ההון 2
נ קרן השתלמות - מחקה ישראלית או קרן סל אירית שוק ההון 16
ה קרן אירית מפותחות ללא ארצות הברית, יש חיה כזו? שוק ההון 2
K קרן אירית מחלקת - למה זו האופציה העדיפה בעיניי שוק ההון 64
M ברוקר מקומי - קרן אג"ח אמריקאית או אירית? שוק ההון 7
Y קרן על שווקים מתעוררים - ישראלית או אירית? שוק ההון 3
R קרן מחקה אירית WSML שוק ההון 30
ס קניית אותו נייר ערך (קרן אירית) בזמנים שונים במספר בורסות, דרך ברוקר ישראלי שוק ההון 3
K קרן אג"ח אמריקאי ארוך אירית שוק ההון 3
Z האם ניתן לרכוש את CSPX (קרן אירית המחכה S&P500) בבורסה אמריקאית? שוק ההון 6
K קרן השתלמות פאסיבית של IBI לעומת קרן אירית ב-IRA שוק ההון 12
ש קרן אירית צוברת מקבילה ל-VEA? שוק ההון 3
R IMID - קרן אירית כלל עולמית של SPDR שוק ההון 158
ס מדוע קרן (אירית) צוברת של S&P מניבה תשואה נמוכה מקרן אמריקאית מחלקת? שוק ההון 10
F קה"ש IRA - מתי להחליף קרן ישראלית בקרן אירית? שוק ההון 9
adamshalev מס ירושה על קרן אירית בברוקר אמריקאי? שוק ההון 81
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
B ניכוי מס קרן כספית מיסים 5
C קנית קרן כספית - למה מסווגת כפעולה מחוץ לבורסה? שוק ההון 2
R חשיפה לסל מדדי מניות עולמיים עם קרן מובטחת - האם כדאי? שוק ההון 32
R איך מאזנים קרן השתלמות IRA כשאין הפקדות? שוק ההון 6
ב דו"ח מס שנתי - קרן השתלמות ובטוח לאומי מיסים 0
ל האם למשוך קרן השתלמות לטובת סילוק הלוואה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
H טריק? העברת כל הפנסיה לקופ"ג, ואז פתיחת קרן פנסיה חדשה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
N סגירת חובות באמצעות קרן חירום מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 12
M האם יש קרן סל שקלית עוקבת RUSSELL 2000? שוק ההון 9
Y קרן השתלמות הטבת פטור ממס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ב קרן פנסיה משלימה כאלטרנטיבה לקופת גמל בניהול אישי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
עידו ג קרן השתלמות טווח קצר או בינוני - ארוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5

נושאים דומים

Back
למעלה