• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קצת שאלות לברנש המתחיל

Dončić

משתמש רגיל
דירוג
404
אהלן קהילה נפלאה,

לאחר שבמשך כמה חודשים קראתי הרבה על שוק ההון, בקרוב אסיים את התואר וארצה לפתוח חשבון מסחר עצמאי.

יש לי כמה שאלות\תהיות של צעירים ברמה הפרקטית של הביצוע (כלומר, לאחר שהגדרתי לעצמי את היעדים, הבנתי בערך מה הסיבולת שלי וכמה אני מוכן להיות ריסקי):

נגיד בניתם תיק השקעות שמורכב לצורך הדיון מ70% סנופי, 20% אג"ח כלשהו ו10% זהב, וכל חודש החלטתם שאתם מעבירים 5000 ש"ח לחשבון. כשאתם קונים את הניירות האלה, אתם מחשבים כמה כל חלק בתיק שווה ואז קונים ידנית? ככה בכל חודש? יש איזשהי דרך לעשות את זה באופן אוטומטי?

אשמח שתשתפו מה קרה אצלכם החל מהרגע שהתחלתם להשקיע באופן עצמאי - אז התחלתם מבניית תיק. כל כמה זמן החלטתם שתקנו עוד? מה קרה בפועל? האם הרכב הנכסים בתיק השתנה תוך כדי תנועה? תוך כמה זמן זה לקח?

כרגע התוכנית שלי היא לחסוך בצורה יחסית אגרסיבית (כ80% במניות) ולהפקיד כל חודש סכום נוסף (ולשכוח ממנו), אך הייתי מעוניין לדעת האם זה באמת יכול לקרות בפועל או שקורים שינויים תו"כ תנועה.

הערה אחרונה: תכל'ס אני מאוד מבולבל באיזה נכסים בדיוק להשקיע ואני יודע שאסור לדבר על זה - אבל תיק שבנוי מ80% SP500\MSCI והשאר אג"ח נשמע סביר?

אבל תיק שבנוי מ80% SP500\MSCI והשאר אג"ח נשמע סביר?
מה המטרה של 20% אג"ח?

בוא נניח שהחלק המנייתי נמחק לגמרי במפולת. אתה מרוצה מזה שנשארו לך 20% מהתיק?

לדעתי, או שהולכים על 50% אג"ח בתור הגנה, או שמוותרים עליו לגמרי.

ככה בכל חודש?
כן.
אשמח שתשתפו מה קרה אצלכם החל מהרגע שהתחלתם להשקיע באופן עצמאי - אז התחלתם מבניית תיק. כל כמה זמן החלטתם שתקנו עוד? מה קרה בפועל? האם הרכב הנכסים בתיק השתנה תוך כדי תנועה? תוך כמה זמן זה לקח?

כרגע התוכנית שלי היא לחסוך בצורה יחסית אגרסיבית (כ80% במניות) ולהפקיד כל חודש סכום נוסף (ולשכוח ממנו), אך הייתי מעוניין לדעת האם זה באמת יכול לקרות בפועל או שקורים שינויים תו"כ תנועה.
לוקה של היום יכול לתכנן. לוקה של העתיד אמור לבצע את התכנית לאורך זמן. מבטיח לך שיהיו שינויים. רצוי שהתכנית תהיה גמישה מספיק מצד אחד וסדורה מספיק כדי שתוכל להקפיד לבצע אותה בקביעות.

נגיד בניתם תיק השקעות שמורכב לצורך הדיון מ70% סנופי, 20% אג"ח כלשהו ו10% זהב, וכל חודש החלטתם שאתם מעבירים 5000 ש"ח לחשבון. כשאתם קונים את הניירות האלה, אתם מחשבים כמה כל חלק בתיק שווה ואז קונים ידנית? ככה בכל חודש? יש איזשהי דרך לעשות את זה באופן אוטומטי?

כאן הסולידית מסבירה איך לאזן את תיק ההשקעות. אישית יצרתי קובץ אקסל פשוט שבו אני מזין את השווי של כל חלק בתיק (קרנות השתלמות, פנסיות ותיק השקעות) ואת הסכום שאותו אני רוצה להשקיע ואני מקבל את הסכום שצריך להשקיע בכל פלח.

האמת היא שלרוב החישובים האלו מיותרים אצלי כיוון שיש לי הרבה הפקדות אוטומטיות לפלח האמריקאי (S&P500) דרך קרנות הפנסיה וההשתלמות ולכן כרגע כל ההפקדות שלי הולכות לאיזון בפלח הלא אמריקאי (VXUS).

הערה אחרונה: תכל'ס אני מאוד מבולבל באיזה נכסים בדיוק להשקיע ואני יודע שאסור לדבר על זה - אבל תיק שבנוי מ80% SP500\MSCI והשאר אג"ח נשמע סביר?
בחירת הנכסים היא השאלה האחרונה שלך בתור משקיע. אבל כן, למשקיע צעיר עם סיבולת סיכון גבוהה 80% מניות ו20% אג"ח נשמע כתיק סביר (לא יעוץ וכו'..)

נערך לאחרונה ב:
הקצאת נכסים זה הדבר הכי חשוב.

איזה תעודות בדיוק (איריות/אמריקאיות/ישראליות) זה כמעט לא משנה.

אני לא חולק על האמירה שהבחירה בסוג התעודה אינה קריטית. אני רק מציין שלפני שמחליטים האם לקנות איריות / אמריקאיות (כאמור שאלה זניחה) חשוב להתחיל עם שאלות בסיסיות יותר כמו מה אחוז החיסכון, מה טווח ההשקעה ומה סיבולת הסיכון.

בוא נניח שהחלק המנייתי נמחק לגמרי במפולת
באיזו קונסטלציה מדד סנופי נמחק לדעתך?
כרגע התוכנית שלי היא לחסוך בצורה יחסית אגרסיבית (כ80% במניות) ולהפקיד כל חודש סכום נוסף (ולשכוח ממנו),
לא סיפרת מה מטרת ההשקעה וטווח הזמן הצפוי לפי התכנית שלך כיום. אם אתה מתכנן להוציא את הכסף בבת אחת בשנים הקרובות, כדאי לחשוב שוב אם תהיה מוכן לסכן את כספך. אם זה נועד לבנות הון לעתיד הרחוק - נשמע לי סבבה לגמרי.

הגזמה לצורך הדיון.
אני עדיין מנסה להבין מה הרציונל ב- 20% אג"ח (למשקיע צעיר עם טווח השקעה ארוך מאוד).
משקיע צעיר שעדיין לא חווה נפילות לא באמת יודע מה סיבולת הסיכון שלו. אני התחלתי עם תיק של 80/20 ועברתי ל100% מניות  אחרי שחוויתי נפילות בבורסה.

זו דרך להקטין את הסיכון שסיבולת הסיכון שלך קטנה ממה שחשבת מה שיגרום לך למכור בנפילות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y מתחיל, קצת שאלות לגבי השקעות ועתיד השוק שוק ההון 7
ס עבודה עם לפטופ בסביבה קצת אחרת אוף טופיק 1
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
P הפעלת מזגן בצורה חסכונית ויעילה יותר - קצת על פונקציית I-FEEL בשלט. צרכנות פיננסית 13
G אם היו לי הפסדים גדולים שנה שעברה, אבל בשנה הזאת הרווחתי קצת - אני צריך לשלם מס כרגיל? מיסים 3
stamEhad קצת סדר בראש לגבי האימרה ״סנופי עשה ~7% תשואה שנתית ב50 שנה האחרונות״ שוק ההון 10
F קונה קרן בפעם ראשונה מסתבך קצת פוסטים מאיכות נמוכה 6
S עושה חשבון נפש בנושא התעסוקה ואולי גם קצת פריקה התפתחות אישית 49
E אני מתעד בהוצאות כל שקל כבר מעל שנה וחצי וזה מתחיל להתיש קצת. מה לעשות? להמשיך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
גימפל קצת יותר על KTF שוק ההון 5
D חייל בן 19, קצת הלכתי לאיבוד מהאופציות ואני אשמח לקבל קצת הכוונה יומני מסע אישיים 4
A צריך קצת עזרה בלהבין את אופציות ההשקעה בבלנדר צרכנות פיננסית 2
stamEhad השקעה אלטרנטיבית בגוון קצת שונה השקעות אלטרנטיביות 6
N יש לי קצת הפסד לא ממומש בEURO והעברתי את הEURO מפועלים לIB, מה עליי לעשות כדי לשמור על מגן המס ? מיסים 6
L שאלה קצת מוזרה שוק ההון 2
מ קצת מבולבל מנושא קרנות ההסל שוק ההון 10
F צריך קצת סדר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
I מחיר למשתכן במיקום קצת שונה נדל"ן 33
M עוד פוסט של איך להתחיל, דומה אבל אולי קצת שונה שוק ההון 12
סול קצת מבולבל - איך אני ברווח והיחידות זולות יותר? שוק ההון 9
P קצת מקנא בחבר'ה שרושמים כאן ומפרגן אוף טופיק 11
א שאלה קצת מביכה - למה למישהו אכפת מדיבידנדים ? שוק ההון 172
ש השקעה לטווח ארוך, לצד מימושים בטווח קצת יותר שוק ההון 14
ש השקעה פאסיבית קצת אחרת שוק ההון 3
אוגורן כניסה קצת מאוחרת וקצת מהוססת לבורסה שוק ההון 23
N רציתי לדעת קצת על חשבון margin ב-IB שוק ההון 93