• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קניית מטבעות זהב בספרד (בוליון, לא לאספנות) - מבקש עצות

• פותח הנושא ITS
  • פורסם בתאריך

ITS

משתמש רגיל
דירוג
360
שלום,

אני רוצה לרכוש מטבעות זהב (לא לאספנות) כדי לאזן את תיק ההשקעות שלי.

למרות שיש לי כבר חלק בתיק שמושקע בזהב דרך IAU ומטרתו לאזן מול הפלח המנייתי והמזומן, ברצוני להוסיף גם פלח של זהב פיזי ל"ביטוח" במקרה של תרחיש קיצון (מקווה שלא יגיע כזה כמובן).
לכן הגעתי למסקנה שאני רוצה לקנות מטבעות זהב פיזיים סחירים לשעת צרה.

מקריאתי בפורום ובבלוג, אני לומד שבאירופה ניתן לקנות מטבעות שכאלו יחסית בקלות (לעומת ישראל) בבנקים או אצל סוחרים.
בקרוב מאוד אבקר בספרד ורציתי לנצל את ההזדמנות לעשות זאת בשהותי שם.
אשמח מאוד אם תוכלו להמליץ לי כיצד לעשות זאת!

כמה שאלות שעולות מיד לראשי והייתי שמח אם מי שיש לו נסיון וידע בנושא יוכל לענות עליהן:

1. איפה כדאי לי לרכוש את הזהב? בנק/סוחר? אם אפשר המלצה ספציפית על בנק/מוסד/סוחר בספרד זה יהיה נהדר. אני מתוכנן לבקר באיזה מדריד וסביליה.
  2. האם עלי להכין דברים מראש? תעודת זהות, דרכון, טפסים כלשהם וכדומה...
  3. איזה סוג מטבע מומלץ לקנות? בעיקר מבחינת סחירות, אמינות והאפשרות למכור אותו בקלות יחסית במקרה הצורך. (פילהרמונית, קרוגרנד, מייפל וכדומה...)
  4. מה העמלה הצפויה לעסקה כזו? מה נחשב סביר או "נורמלי"?
  5. האם עלי לדרוש מהמוכר מסמכים כלשהם ובכלל איך אדע שהעסקה כשרה ולא "עובדים" עלי?
  6. מה עלי לדעת כאשר אני מכניס את הזהב חזרה לארץ? מותר? אסור? חובת דיווח או לא? האם אצטרך לשלם מע"מ או מכס או אולי שניהם? קראתי על כך בפורום אך לא ראיתי מסקנה חד משמעית עד כה.
  7. היכן אוכל למכור בארץ את הזהב במקרה הצורך?
  8. האם יש דברים שכדאי שאדע בעניין לפני שאני מבצע את הרכישה? דברים שאולי לא חשבתי עליהם... אשמח לכל עצה שתאיר עיניים.
הרבה שאלות, אני יודע... אבל זו פעם ראשונה שאעשה משהו כזה וממש אשמח להכוונה :)

בתודה מראש.

ננעל בטעות ונפתח מחדש

• אהבתי
Reactions: ITS
3. מטבעות מוכרים (אמריקן איגל, מייפל ליף, פילהרמונית, בריטאניה)
4. כנס לאתר של סוחרים גדולים (APMEX,JM BULLION) ותשווה את העמלה אליהם
7. תגגל מכירת זהב (ואתה תגלה שאתה תלוי במספר סוחרים קטנים)

אבל הכי חשוב: למה לרכוש בחו"ל בכלל? איזו תועלת אתה מנסה להפיק מזה?
אני לא מכיר את החוקים בדבר הכנסת זהב לארץ באופן פרטי, ולא יודע איזה כמות אתה רוצה להכניס. אבל בתור איש מכס בנתב"ג - הייתי מתחיל לחשוד בך.

• אהבתי
תודה @ברננקי .

3. מטבעות מוכרים (אמריקן איגל, מייפל ליף, פילהרמונית, בריטאניה) - מעולה, ככה חשבתי. חיזקת את דעתי.
4. כנס לאתר של סוחרים גדולים (APMEX,JM BULLION) ותשווה את העמלה אליהם - נכנסתי. נראה שבסביבות 5-7% מעל מחיר הספוט. נשמע נכון?
7. תגגל מכירת זהב (ואתה תגלה שאתה תלוי במספר סוחרים קטנים)

אבל הכי חשוב: למה לרכוש בחו"ל בכלל? אני לא מבין גדול בתחום והרעיון היה לקנות ממוסד אמין, כמו בנק נגיד, כדי להימנע מנושא של חוסר אמינות ושינסו לנצל את חוסר הנסיון שלי בתחום. בארץ לא ניתן לרכוש מטבעות כאלו בבנקים ולכן חשבתי למנף את השהייה שלי בחו"ל לקנייה כזו. איזו תועלת אתה מנסה להפיק מזה? התועלת היא החזקת מטבעות זהב פיזיים ליתר ביטחון בתרחיש (קיצוני) של רעד חזק מאוד במערככת הפיננסית. זהו חלק מפלח הזהב בתיק ההשקעות שלי.
אני לא מכיר את החוקים בדבר הכנסת זהב לארץ באופן פרטי, ולא יודע איזה כמות אתה רוצה להכניס. אבל בתור איש מכס בנתב"ג - הייתי מתחיל לחשוד בך - לפי הבנתי ממה שקראתי ולמדתי עד כה, לא נראה שיש כאן כלל עבירה על החוק. מכס לפי מה שלמדתי בינתיים, לא צריך לשלם ונשארת השאלה לגבי מע"מ והצורך להצהיר (כן או לא). אז מה יש כאן לחשוד בי בעצם? זה כל הרעיון, אני מנסה לברר את הנושא מראש ולהתארגן בהתאם. מדובר על2-4 מטבעות, שווי כולל של כ-5,000$ במקרה העליון המקסימלי, במידה ואביא ארבעה כאלו.

לגבי 4 כן זה יחסית סביר
לגבי מע"מ - צריך לשלם. לא יודע לגבי הצהרה. יש נושא לא ברור האם להתיחס לזהב כסחורה או מט"ח. אבל שוב - בתור איש מכס אם היתי רואה מישהו שמכניס כמה מטבעות זהב ארצה - היו לי לא מעט שאלות אליו. ולא יודע כמה הייתי קונה את הטיעון שזה למטרת ביטוח נגד קטסטרופה כלכלית או כל סוג של השקעה לגיטימית.

העניין הוא שאתה יכול לקנות מטבעות מחו"ל - בלי להיות בחו"ל. כלומר פשוט להזמין מחו"ל. יש סוחרים אמינים ששולחים לארץ. אתה מרויח בטחון, חוסר התעסקות עם כל אי הוודאות של להכניס זהב באופן פרטי, ומשלם בעלות גבוהה יותר. זהב פיזי זה כאב ראש, תחשוב האם התרחישים שאתה מתגדר בפניהם (והסבירות שלהם) שווים את המחיר הזה.

לגבי מע"מ - צריך לשלם. לא יודע לגבי הצהרה. יש נושא לא ברור האם להתיחס לזהב כסחורה או מט"ח.
אם מדובר במטבע שמוטבע עליו דולר אחד, והמטבע הינו הלך חוקי בארה"ב, איך יכולים לחייב במע"ם?

• אהבתי
@ברננקי

"לגבי מע"מ - צריך לשלם. לא יודע לגבי הצהרה. יש נושא לא ברור האם להתיחס לזהב כסחורה או מט"ח."
מדוע צריך לשלם? הרי יש ערך נקוב על המטבעות הללו. ומעצם שמם, הם מטבעות. יותר דומים לכסף פיאט מאשר לבקר, תירס או נפט (סחורות), לא?
זה כמו לשלם מע"מ על דולרים או יורו שהייתי רוכש בחו"ל ... זה מה שההגיון שלי אומר, אבל אני מבין ממך שאתה אומר זאת מתוך ידיעה ולא מתוך השערה, אם הבנתי אותך טוב.

אבל שוב - בתור איש מכס אם היתי רואה מישהו שמכניס כמה מטבעות זהב ארצה - היו לי לא מעט שאלות אליו. ולא יודע כמה הייתי קונה את הטיעון שזה למטרת ביטוח נגד קטסטרופה כלכלית או כל סוג של השקעה לגיטימית.

"העניין הוא שאתה יכול לקנות מטבעות מחו"ל - בלי להיות בחו"ל. כלומר פשוט להזמין מחו"ל. יש סוחרים אמינים ששולחים לארץ." אני מניח שבנקים לא כלולים בינהם ושוב זה מחזיר אותי לנקודה בה אני צריך להחליט מי בעיני סוחר אמין (אונליין) ומי לא וכאמור אין לי את הכלים לכך כרגע ולכן להיכנס פיזית לבנק באירופה נראה לי פשוט בהרבה.
אתה מרויח בטחון, חוסר התעסקות עם כל אי הוודאות של להכניס זהב באופן פרטי, ומשלם בעלות גבוהה יותר. נראה לי שיש דמי שילוח מחו"ל לארץ וביטוח שלוודאי יהיו גבוהים שלא לקחת בחשבון.
זהב פיזי זה כאב ראש, תחשוב האם התרחישים שאתה מתגדר בפניהם (והסבירות שלהם) שווים את המחיר הזה. עשיתי את השיקול הזה, ואני אשן יותר טוב בידיעה שיש לי נגישות לשניים שלושה מטבעות זהב במקרה של תרחיש אפוקליפטי (שאני כמובן מקווה שלא יגיע).

סליחה על צורת הכיתוב הזו עם השימוש בצבע הכחול, פשוט עוד לא למדתי כיצד להשתמש בציטוטים... :|

קצת מהנסיון שלי, הכנסתי כמה פעמים זהב בכמות קטנה ואף פעם לא נתקלתי בבעיה, בפעם היחידה שעצרו אותי במכס שאלו עם יש לי מעל 100K ועניתי שיש לי 8K דולר ו2 מטבעות זהב קנדים.
שאל משהו בסגנון: מה זאת אומרת מטבע קנדי? עניתי מטבע מייפל קנדי של 50 דולר.
לא ביקש לראות אותם אפילו :) וזה תוך כדי שאני כבר "מסובך" איתם.
כמובן שאני לא לוקח אחריות על מותר\אסור והאם צריך להצהיר.
בקשר למחיר בארה"ב ניתן לקנות באייבי\ישירות מסוחרים באינטרנט בספוט+$20 כולל משלוח הכי זול, זה יוצא בערך 2% לא יודע מה קורה בספרד.

נערך לאחרונה ב:
קצת מהנסיון שלי, הכנסתי כמה פעמים זהב בכמות קטנה ואף פעם לא נתקלתי בבעיה, בפעם היחידה שעצרו אותי במכס שאלו עם יש לי מעל 100K ועניתי שיש לי 8K דולר ו2 מטבעות זהב קנדים.
שאל משהו בסגנון: מה זאת אומרת מטבע קנדי? עניתי מטבע מייפל קנדי של 50 דולר.
לא ביקש לראות אותם אפילו :) וזה תוך כדי שאני כבר "מסובך" איתם.
כמובן שאני לא לוקח אחריות על מותר\אסור והאם צריך להצהיר.
בקשר למחיר בארה"ב ניתן לקנות באייבי\ישירות מסוחרים באינטרנט בספוט+30\$20 כולל משלוח הכי זול, זה יוצא בערך 2% לא יודע מה קורה בספרד.
מעולה. הכי רציתי לשמוע מבעלי נסיון :)
תודה רבה על השיתוף!

אני מניח שבנקים לא כלולים בינהם ושוב זה מחזיר אותי לנקודה בה אני צריך להחליט מי בעיני סוחר אמין (אונליין) ומי לא וכאמור אין לי את הכלים לכך כרגע ולכן להיכנס פיזית לבנק באירופה נראה לי פשוט בהרבה.
יש סוחרים גדולים מאוד עם ביקורות מפה ועד הודעה חדשה. אם החלטת שאתה רוצה להזמין מחו"ל זו לא באמת בעיה למצוא מאיפה.

לעניין המע"מ: (@TunaGolem )
אני באמת לא יודע את לשון החוק. אני כן יודע שכשאתה מזמין בדואר בחברות שילוח (כמו UPS), לוקחים מע"מ על שווי ההזמנה. ככה זה גם כשאתה מזמין מהחברה הישראלית למטבעות ומדליות.
אני מאוד אשמח לדעת אם באמת אפשר לטעון שזה מט"ח (בערך ה face-value של המטבע) ולכן אין צורך לשלם מע"מ.

נערך לאחרונה ב:
  • אהבתי
נכנסתי לארץ עם מספר מטבעות בארנק ולא היה בעיה.נדמה לי שעל זהב בצורת מטיל יש מס בגלל שזה חומר תעשייתי. במדינה שאני נמצא יש הרבה דילרים של מתכות יקרות ורשתות שקונות זהב בכל הצורות,אבל אף אחד מהם לא יקנה ממך במחיר ספוט וצריך לקחת את זה בחשבון,ובארץ זה בוודאי יותר גרוע
אני לא רואה בזהב השקעה למצבי קיצון(לא ראיתי סחר ער בזהב במשבר בתוך יוון או ארגנטינה או במשבר ב2008),,המשק העולמי לא יחזור לעבוד על בסיס זהב,והזהב בשבילי הוא השקעה ספוקליטיבית לטווח קצר בעיקר,עליה של10 אחוז ואני מוכר לדילר חלק מהמטבעות בחזרה.

והזהב בשבילי הוא השקעה ספוקליטיבית לטווח קצר בעיקר,עליה של10 אחוז ואני מוכר לדילר חלק מהמטבעות בחזרה.
חוץ מהעובדה שנראה לי שהזהב הוא אחד ההשקעות היותר גרועות לטווח קצר, ה spread העצום שאתה חוטף פה די מונע ממך להרוויח
אם כבר לטווח קצר, מה רע ב ETF

תודה @Izik .

נכנסתי לארץ עם מספר מטבעות בארנק ולא היה בעיה.
טוב לשמוע.

נדמה לי שעל זהב בצורת מטיל יש מס בגלל שזה חומר תעשייתי.
נשמע כבר בהחלט יותר הגיוני ואולי מכאן נובע הבלבול סביב הנושא. נשמע לי הגיוני שזהב בצורת מטבע ייחשב כCurrency ואילו מטיל הוא לא בדיוק מטבע סחר חליפין ולכן מתייחסים אליו אולי גם כסחורה, שהרי הוא בכמות גדולה יותר ויכול פרקטית לשמש יותר לתעשייה וכדומה מאשר מטבע זהב.

במדינה שאני נמצא יש הרבה דילרים של מתכות יקרות ורשתות שקונות זהב בכל הצורות,אבל אף אחד מהם לא יקנה ממך במחיר ספוט
אני גם לא מצפה שיעשו כן, גם הם צריכים להתפרנס :)

בארץ זה בוודאי יותר גרוע
הערה טובה. תודה, אני מוסיף זאת למערך השיקלולים.

אני לא רואה בזהב השקעה למצבי קיצון(לא ראיתי סחר ער בזהב במשבר בתוך יוון או ארגנטינה או במשבר ב2008)
אלו לא מצבי הקיצון עליהם מדובר.
מי שמחזיק זהב פיסי בבית, כנראה מנסה לגדר מהפיכת הבורסה לאבק, ולא רק קריסה של מספרים וירטואלים על גרפים דמיוניים.

אלו לא מצבי הקיצון עליהם מדובר.
מי שמחזיק זהב פיסי בבית, כנראה מנסה לגדר מהפיכת הבורסה לאבק, ולא רק קריסה של מספרים וירטואלים על גרפים דמיוניים.
מחזק. ביוון למשל גם סתם דולרים מתחת למזרן היו עוזרים.

תודה לעונים על הדיון המפרה שנפתח כאן.

עדיין הייתי מאוד שמח לתשובות או מידע לגבי חלק מהשאלות המקוריות ששאלתי ועדיין לא ידועה לי התשובה עליהן:
  1. איפה כדאי לי לרכוש את הזהב? בנק/סוחר? אם אפשר המלצה ספציפית על בנק/מוסד/סוחר בספרד זה יהיה נהדר. אני מתוכנן לבקר באיזור מדריד וסביליה.
  2. האם עלי להכין דברים מראש? תעודת זהות, דרכון, טפסים כלשהם וכדומה...
  3. האם עלי לדרוש מהמוכר מסמכים כלשהם ובכלל איך אדע שהעסקה כשרה ולא "עובדים" עלי?
  4. האם יש דברים שכדאי שאדע בעניין לפני שאני מבצע את הרכישה? דברים שאולי לא חשבתי עליהם... אשמח לכל עצה שתאיר עיניים.
שבת שלום

חוץ מהעובדה שנראה לי שהזהב הוא אחד ההשקעות היותר גרועות לטווח קצר, ה spread העצום שאתה חוטף פה די מונע ממך להרוויח
אם כבר לטווח קצר, מה רע ב ETF
יש מפגשים של פורום משקיעים בזהב שם אני רוכש מטבעות במחיר הספוט כך שהספרד לא כל כך גדול.ETF של זהב גרוע מבחינת מס.אם מחיר הזהב עולה ,אני משלם מס על הרווח אפילו אם לא מכרתי אותו.. ובנוסף מעונין להחזיק רחוק מהעין של האח הגדול. טווח קצר הכוונה שאם יש רווח באחוז מסוים אני מוכר

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
S קניית ציוד לטרק ארוך אוף טופיק 20
H שאלה בנושא קניית iShares S&P500 שוק ההון 21
R קניית מניות דיבידנד שוק ההון 39
קפיטליסט_מרושע עמלת קניית קרן כספית צרכנות פיננסית 5
P עסקאות קניית קרקע נדל"ן 13
S קניית אג"ח ממשלתי אמריקאי שוק ההון 2
Y קניית נייר ערך העוקב אחרי מחיר SOLANA השקעות אלטרנטיביות 0
M קניית דירה ראשונה בפרויקט דירה בהנחה - השוואת תמהילים נדל"ן 52
J קניית דירה ראשונה - התלבטויות נדל"ן 2