• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קניית דירה בארץ מול השקעה בשוק ההון - השוואה

ramiv

משתמש רגיל
דירוג
138
שלום לכולם,

במשך הרבה זמן חייתי תחת הרושם שלא כדאי מבחינה חשבונאית גרידא לקנות דירה בארץ בגלל המחירים הגבוהים אלא עדיף לרכוש נכסים בשוק ההון ולחיות בשכירות. המחירים נראו לי מנופחים מדיי ונחרתי בבוז על כל הצרכנו-קרייריסטים שמשעבדים את עצמם לדעת עבור דירה.

תחושה זו התחזקה תוך קריאת הספר The Investor's Manifesto של William Bernstein שמסביר איך לחשב את התשואה מדירה בבעלותנו (שבה אנו גרים). ברנשטיין מגיע למסקנה שקניה בארה"ב זו עסקה גרועה (תכף אסביר מדוע). כל החישוב מתבצע בהנחה שיש לנו את כל הכסף מראש. אני העדפתי לבצע השוואה כזו מכיוון שהוספת עלויות מינוף , משכנתא ומס מסבכות (אך לדעתי הן נוטות לדעתי לטובת קניית דירה). הנוסחה לחישוב:

תשואה ריאלית צפויה מדירה = תשואת שכירות + עלייה ריאלית של שוק הנדל"ן.

מקרה אמריקאי
ברנשטיין טוען שבארה"ב בממוצע ארוך שנים, מחירי הדירות קבועים מבחינה ריאלית ובמדינות אחרות (למשל הולנד) עולה בקצב מתון של 1%. אז לצורך העניין נניח עלייה ריאלית של 1%. הנחת תשואת השכירות אצלו היא 3% והוא מוריד ממנה 1% של עלויות מיסוי וביטוח שבעלי הדירה צריכים לשלם. לכן סה"כ התשואה הריאלית של שוק הנדל"ן היא 3% במקרה הטוב.

מקרה ישראלי ממוצע
בקישור - בחינת נתונים בישראל על בסיס הלמ"ס בין השנים 1993-2019. טווח של 26 שנה. השכירות הממוצעת בארץ היא 3.7% אחוז אבל נניח הנחה שמרנית של 3% (שדומה יותר לתשואות הנוכחיות). אני לא מוסיף מיסים כי אין לדירה בבעלותך (או שכירות עד 5100 ש"ח) ועלויות ביטוח אני גם מניח שאין אם קונים במזומן.

ההבדל העיקרי הוא בעליית מחיר של דירה ממוצעת בארץ. באופן ממוצע (ע"פ הלמ"ס), דירה ריאלית בארץ עלתה 2.53% מאז 1993 ועד היום. אם ניקח את שני העשורים הראשונים של המילניום נקבל עליה של 5.38% ו4.2% בהתאמה.
כלומר - התשואה הממוצעת הריאלית על דירה בבעלותך בין השנים 93-19 בארץ (בהנחת 3% שכירות) היא 5.53%. אם לוקחים את שני העשורים הראשונים של המילניום מדובר על 8.38% ו7.19% בהתאמה.

לכאורה - השקעה בשוק הנדל"ן הישראלי זו ההשקעה הכי טובה בעיר. להלן כמה השוואות:

שוק ההון האמריקאי הכולל סיפק תשואה ארוכת טווח ריאלית (מ72) של 5.9% (מתוך portfoliocharts.com) בתנודתיות הרבה יותר גבוהה (ירידות של כמעט 40%). אם מסתכלים על העשורים הראשונים של המילניום עבור ה S&P500 מדובר על תשואה ריאלית מתואמת אינפלצייה של -3.45% ו 11.52%. או בסה"כ ל20 שנה מדובר על תשואה ריאלית של 3.76%.

על בסיס נוסחת גורדון (תשואה צפויה = תשואת דיבידנד + עלייה ריאלית בדיבידנד) מתוך הספר של ברנשטיין אפשר לחשב את התשואה הצפויה היום למניות. בגלל מחירן הגבוה יחסית, תשואת הדיבידנד היום היא בערך 2.1% (הסתכלתי על VT) ועליית תשואת הדיבידנד הריאלית בארה"ב היא בערך 1.3%. כלומר התשואה הצפויה הריאלית ממניות הולכת להיות נמוכה מהעבר ותעמוד בערך על 3.5%. תשואת ריאלית צפויה לאג"ח קונצרני אמריקאי ארוך טווח היא היום 2.2%.

סיכום ביניים - שוק ההון הישראלי סיפק בעשורים האחרונים תשואה פנומנלית שדומה לתשואת שוק ההון האמריקאי. ומהווה חלופת השקעה מעולה מהיבטי תשואה.

חורים בתזה מעלה
  1. אין לי יכולת להשקיע בכלל שוק הדיור הישראלי. בסוף אני יכול לקנות דירה אחת למגורים ולכן אני חשוף לשלל סיכונים שהרחיבו עליהם בפרסומים רבים כולל בפורום ובבלוג הזה. כלומר, קניית דירה ספציפית שקולה לקניית מנייה ספציפית. וזה יכול להיות מאד מסוכן.
  2. יכול מאד להיות שיש בועה במחירי הדיור בארץ והם ירדו / יצנחו ואז כל ההערכות הגבוהות לתשואה ייפלו. מצד שני, עושה רושם שיש המון גורמים במדינה שדואגים להחזיק את המחירים גבוהים בין אם זה השלטון ע"י תוכניות מחיר למשתכן, ריבית נמוכה או הקבלנים שלא יתחילו לבנות אם לא משתלם להם.
  3. החישוב הוא ממוצע ע"פ הלמ"ס. אם הנתונים שגויים אז הם שגויים. מה גם שהם לא לוקחים בחשבון תופעות יותר מקומיות כמו שכונות שעוברות מחזורי חיים שונים.
  4. עלויות שיפוצים והשבחת הנכס - לא הכנסתי בחשבון. לא ידעתי להעריך היטב. אבל גם אם זה 1% מתשואת השכירות. עדיין דיור הוא מאד אטרקטיבי בעשורים האחרונים.
נושאים נוספים שלא נלקחו בחשבון: דברים שלא לקחתי בחשבון אבל הם רלוונטיים לחישוב והנה מה שאני חושב עליהם
  1. הדירות דורשות הרבה משכורות - מאלץ שימוש במינוף. המינוף היום זול מאד ויש הטבות משמעותיות של המדינה בנושא. מינוף לטובת שוק ההון הרבה פעמים יקר יותר או מכניס לסיכון MC.
  2. אין מיסוי על דירה למגורים - הטבה משמעותית ביחס לשוק ההון עם 25% מס רווח הון שלו.
  3. גיוס הון התחלתי קל יותר - רב הרוכשים הצעירים במדינה מתבססים על הוריהם שיתנו בקלות יותר כסף לרכישת דירה מאשר לשוק ההון.
  4. עלויות נלוות לרכישת הדירה - יש עלויות שונות של דמי תיווך, עו"ד, שמאי, יועץ משכנתאות ובטח שכחתי דברים אבל אם אני מבין נכון הם לא משפיעים על המסקנה הכוללת בטווח הארוך.
  5. ישנן סיבות רבות לקנות דירה למגורים שהן לא כלכליות - רצון להשתקע במקום ספציפי. שוק הדיור בארץ שרבים התייאשו ממנו (פינויים בהתראה של חודש, נכסים במצב גרוע ועוד..), רצון להתאים את הדירה לצרכיך / שיגעונותיך.

אשמח לשמוע את דעתכם. אני מאד אשמח לנפץ את הסטיגמה שנורא כדאי לרכוש דירה בארץ. זה גם מדכא אותי. בתור בן 28 עם הכנסה של כ10K אחרי מיסוי, אם הייתי רוצה "לקפוץ על הרכבת" היה עליי לשעבד את העתיד שלי ל20-25 שנה קדימה ולוותר על אפשרות הפרישה המוקדמת באזור גיל 45. וגרוע מכך, לקחת סכום כסף מכובד מהוריי שיכול לשמש אותם בפרישה.

אשמח אם מישהו יפוצץ עבורי את הבועה. כמו שהתחלתי ופתחתי, לפני הבחינה - הייתי בטוח שעדיף לשכור, להשקיע את ההפרש ולא לקנות.

נערך לאחרונה ב:
בדקת בתקופה של הורדת ריבית וניפוח נכסים.

אם לוקחים את שני העשורים הראשונים של המילניום מדובר על 8.38% ו7.19% בהתאמה.

בהתאמה, בתקופה זו מדד ת"א עלה ב- 200% ומדד הסנופי עלה ב- 211% (מקביל לתשואה שנתית של 5.8%)
לא מאוד רחוק מהעלייה במחירי הדירות.

בהתאמה, בתקופה זו מדד ת"א עלה ב- 200% ומדד הסנופי עלה ב- 211% (מקביל לתשואה שנתית של 5.8%)
לא מאוד רחוק מהעלייה במחירי הדירות.

צודק, אבל באיזו תנודתיות.. עם נפילות של40% בערך הנכס.

אבל אוסיף השוואה לפוסט עצמו.

אני אישית (וכתבו זאת בפורום לפני), לא מתחבר להשוואה בין מדד מניות לעסקאת נדל"ן בודדת.
גם כי כל הנתונים ההיסטוריים לא מביאים אותי לשום מסקנה פרקטית לגבי מה יהיה בעתיד, וגם כי עסקת נדלן לא תיתן לי שום ממוצע של מחירי דירות.

אני אישית (וכתבו זאת בפורום לפני), לא מתחבר להשוואה בין מדד מניות לעסקאת נדל"ן בודדת.

אכן נקודה חשובה. אבל מה אתה עושה? יש לך תיקון להשוואה או שאתה פשוט קונה/שוכר וזהו.

כפי שנאמר - הנושא נדון בעבר, והמסקנה הייתה שההשוואה לא רלוונטית. בשוק המניות יש לך אפשרות לרכוש את הממוצע, כלומר את השוק כולו, ובנדל"ן אין אפשרות כזו. הנתון של 1% תשואה ממוצעת שנתית ריאלית מעליית ערך לא רלוונטי כשאתה קונה נכס יחיד.

בנדל"ן, כל מקרה לגופו וכל השקעה לגופה. בניגוד למניות, הרבה פעמים תשואות עבר בנדל"ן כן מעידות על תשואות עתיד, ולא תמיד לטובה. יש למשל שכונות שאתה יודע להגיד שכבר עשו את הקפיצה שלהן, ועכשיו משקיע שיכנס יעשה פחות ממה שעשה מי שקנה לפני 5/10/15 שנים.

אשמח לשמוע את דעתכם. אני מאד אשמח לנפץ את הסטיגמה שנורא כדאי לרכוש דירה בארץ. זה גם מדכא אותי. בתור בן 28 עם הכנסה של כ10K אחרי מיסוי, אם הייתי רוצה "לקפוץ על הרכבת" היה עליי לשעבד את העתיד שלי ל20-25 שנה קדימה ולוותר על אפשרות הפרישה המוקדמת באזור גיל 45. וגרוע מכך, לקחת סכום כסף מכובד מהוריי שיכול לשמש אותם בפרישה.
לא הבנתי למה קניית דירה מנפצת את האפשרות לפרישה מוקדמת? אתה צריך מקום לגור בו...
אם הדירה שלך - אין לך הוצאת שכ"ד. נדרש הון שמכסה את שאר ההוצאות החודשיות.
אם הדירה לא שלך - יש לך הוצאת שכ"ד. נדרש הון גבוה יותר שמכסה את ההוצאות החודשיות כולל שכ"ד.
במידה ומחשבים לפי כלל ה-400, לפי שכ"ד של 4K ש"ח לחודש - נדרש לך הון נוסף של 1.6M כדי לממן בעתיד הוצאת שכ"ד.
אם אתה מצליח לקנות את הדירה במחיר של 1.5M, אז "הרווחת" 100K בחישובים
אשמח אם מישהו יפוצץ עבורי את הבועה. כמו שהתחלתי ופתחתי, לפני הבחינה - הייתי בטוח שעדיף לשכור, להשקיע את ההפרש ולא לקנות
השאלה שאתה שואל היא בעצם: לקנות או לשכור - מה המסלול שבו אהיה עשיר יותר בעוד X שנים ?
לפחות לגביי, בהסתכלות אחורה, אם לא הייתי קונה דירה, כנראה שהיום היה לי פחות כסף.
מחירי הדירות בארץ אכן גבוהים, אבל יש כאן קצב גידול אוכלוסין ייחודי בעולם המערבי, שלא צפוי להשתנות בקרוב. מדינת ישראל היא מדינה מפותחת עם גידול אוכלוסין של מדינה מתפתחת. בנוסף יש המון זוגות גרושים - מה שמגביר ביקושים.
גרוע מכך, לקחת סכום כסף מכובד מהוריי שיכול לשמש אותם בפרישה
לגבי עזרה מההורים - בדרך כלל אם ההורים יכולים ורוצים לעזור, זה מבורך וזה דווקא אחד היתרונות ברכישת דירה, בטח כאשר מקבלים סכום משני זוגות ההורים. הכסף הזה בדר"כ לא ייתקבל אם בוחרים באופציה של שכירות. נשמע שבמקרה שלך זה לא נחשב כיתרון אלא כחסרון.

לא הבנתי למה קניית דירה מנפצת את האפשרות לפרישה מוקדמת? אתה צריך מקום לגור בו...
אם הדירה שלך - אין לך הוצאת שכ"ד
נכון - אבל יש הוצאות על איבוד התשואה האלטרנטיבית. אם אני פורש מוקדם עם משכנתא - זה אומר שבמקום שכירות אני משלם על הדירה. העניין הוא שריתוק ההון העצמי יעכב את הפרישה המוקדמת. המשכנתא מצידה תחייב אותי לעובד עד שאשלם אותה או אמכור את הבית.

מחירי הדירות בארץ אכן גבוהים, אבל יש כאן קצב גידול אוכלוסין ייחודי בעולם המערבי, שלא צפוי להשתנות בקרוב. מדינת ישראל היא מדינה מפותחת עם גידול אוכלוסין של מדינה מתפתחת. בנוסף יש המון זוגות גרושים - מה שמגביר ביקושים.
הבנתי שלא נכון להשוות את ישראל למדינות מפותחות אחרות.

גבי עזרה מההורים - בדרך כלל אם ההורים יכולים ורוצים לעזור, זה מבורך וזה דווקא אחד היתרונות ברכישת דירה, בטח כאשר מקבלים סכום משני זוגות ההורים. הכסף הזה בדר"כ לא ייתקבל אם בוחרים באופציה של שכירות. נשמע שבמקרה שלך זה לא נחשב כיתרון אלא כחסרון.
עבורי בטווח הקצר, כן. אבל אני מסתכל על טובתי גם כטובת הוריי. N מאות אלפי שקלים שהם יכולים להעניק לנו במתנה יבואו על חשבון משהו. במקרה של ההורים שלי, חסכונות שלהם לעת הפנסיה .עבורי חשוב יותר שיהיה להם הון לטובת מקרים לא צפויים (ולא חסר כאלו בעת זקנה) על פני הון עצמי לדירה עבורי.

נכון - אבל יש הוצאות על איבוד התשואה האלטרנטיבית. אם אני פורש מוקדם עם משכנתא - זה אומר שבמקום שכירות אני משלם על הדירה. העניין הוא שריתוק ההון העצמי יעכב את הפרישה המוקדמת. המשכנתא מצידה תחייב אותי לעובד עד שאשלם אותה או אמכור את הבית.
אני לא מצליח להבין את החישוב שלך.
בוא נתחיל משכ"ד - האם אתה משכיר את הדירה לבד או גר עם שותפים? מהו שכר הדירה בחישוביך? כמה הון אתה צריך רק כדי לממן את שכ"ד העתידי שלך?

בוא נתחיל משכ"ד - האם אתה משכיר את הדירה לבד או גר עם שותפים?
לצורך העניין לבדי.

מהו שכר הדירה בחישוביך?
נניח 3% מערך הנכס

כמה הון אתה צריך רק כדי לממן את שכ"ד העתידי שלך
רק את שכר הדירה? אז שכר הדירה כפול 400 או 300 תלוי לפי איזה כלל אתה הולך.

כוונתי היא שאם קונים דירה צריך לשים הון התחלתי של 25%-40% מהדירה (תלוי באיזה אחוז מימון אתה). ההון הזה לא ייצר תשואה אלטרנטיבית. ולכן בשביל עצמאות כלכלית, צריך להתחיל לצבור מההתחלה.

אם אני פורש בזמן תשלום המשכנתה, התיק צריך להיות גדול יותר ולשלם עליה. סביר להניח אבל שנסגור את המשכנתא בהקדם כדי להקטין סיכון (עדיף על תיק 60/40 ומשכנתא). בהנחה שסגרנו אותה, כל שקל שנחסוך משם יצטרך לשלם את ההוצאות השוטפות ללא דיור (כי הוא כבר שולם).

לכאורה - השקעה בשוק הנדל"ן הישראלי זו ההשקעה הכי טובה בעיר. להלן כמה השוואות:
הייתה, העתיד אינו ידוע אבל לדירה יחידה זו עדיין אחת ההשקעות הטובות ביותר שיש לדעתי.
ואגב ההשוואה שלך ממש לא נכונה, דירת מגורים, בטח שבאזור ביקוש הוא נכס הרבה פחות מסוכן מתיק של 100% מניות.

בטח שבאזור ביקוש הוא נכס הרבה פחות מסוכן מתיק של 100% מניות.
כיצד אתה מעריך סיכון בהשוואה כזו?
אני מסכים לחלוטין שהסיכוי לנפילת מחירים משמעותית של דירה כזו הוא נמוך לאין שיעור מתיק של 100% מניות. השאלה היא איך מעריכים את הסיכון שבאחזקת נכס בודד לעומת אלפי נכסים מגוונים ומפוזרים גיאוגרפית וסקטוריאלית?

סטיית תקן וMAX DD אם בא לך.

במספרים.
אבל אתה הרי בודק את זה על ממוצע. בתיק מפוזר החישוב הזה רלבנטי. השאלה אם כשבודקים סיכון ממוצע ומחילים אותו על נכס בודד זה נכון או שהסיכון בנכס בודד גבוה יותר? ואם כן אז איך מחשבים את הסיכון הזה?

איך מעריכים את הסיכון
כמו שאתה יודע יש הרבה סוגים שונים של סיכונים, מבלי לציין באיזה סיכון מדובר הדיון קצת חסר משמעות.. למרות שלרוב הדיפולט שמדברים עליו הוא סיכון תנודתיות ונזילות.
קצת תזכורת לחלק מהסיכונים:
https://www.hasolidit.com/13-סיכונים-בשוק-ההון-שחובה-להכיר

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M קניית דירה ראשונה בפרויקט דירה בהנחה - השוואת תמהילים נדל"ן 52
J קניית דירה ראשונה - התלבטויות נדל"ן 2
י התייעצות לגבי קניית שליש דירה נדל"ן 9
J קניית דירה ראשונה נדל"ן 4
A קניית דירה ראשונה - איפה מתחילים? נדל"ן 3
N קניית דירה ראשונה למגורים בזמן המלחמה אוף טופיק 10
M התייעצות - קניית דירה להשקעה בפסגת רמות ב"ש נדל"ן 8
T קניית דירה ברחוב שאמור לעבור בו מטרו נדל"ן 0
Mufasa קניית דירה ראשונה להייטקיסט בן 26 נדל"ן 87
צ קניית דירה - זוג לפני חתונה נדל"ן 24
D קניית דירה בפולין נדל"ן 14
D קניית דירה בלי משכנתא נדל"ן 19
ה קניית דירה חדשה לפני קבלת מפתח נדל"ן 4
D קניית דירה בהתניה של המוכר, שימכור הדירה אם לא ישלם מיסים . אשמח לטיפים, וממה להזהר. נדל"ן 246
י התלבטות על מזומן לפני קניית דירה נדל"ן 10
D אשמח לטיפים, איך אפשר למנוע קניית דירה ע'י אמא שלי, ושהחלופה תהיה שכירות לכמה שנים... נדל"ן 78
D קניית דירה שהיא לא בית משותף, אלא מושע, מגורים או השקעה לעתיד בפינוי בינוי, אם יהיה נדל"ן 27
D שאלה בנושא התקדמות בהליך קניית דירה , מהם השלבים הנדרשים? שלב העורכי דין, המו"מ , התשלום נדל"ן 6
D שאלה לגבי קניית דירה ללא חנייה נדל"ן 14
ה קניית דירה נוספת לאחר זכייה במחיר למשתכן נדל"ן 25
S שאלות בנוגע למחקר לפני קניית דירה ראשונה להשקעה - בדגש על התחדשות עירונית נדל"ן 11
O איך להוציא הון מדירה קיימת לצורך קניית דירה נוספת נדל"ן 0
O איך להוציא הון מדירה קיימת לצורך קניית דירה נוספת נדל"ן 42
מ קניית דירה במגדל מגורים (כ-20 קומות) לעומת דירה בבניין עד 9 קומות נדל"ן 18
מ קניית דירה מעמידר ללא קבלת הנחה ולחסוך את הערת הזהרה נדל"ן 7
א קניית דירה מדיור ציבורי נדל"ן 10
משקיע בתבונה כדאיות לקיחת הלוואה מקופת גמל להשקעה לצורך קניית דירה להשקעה נדל"ן 9
F קניית דירה בחכירה - כמה משפיע על השווי? נדל"ן 11
ולנטין קניית דירה ראשונה למגורים בצפון נדל"ן 14
מומו הברווז קניית דירה כמשפר דיור... בלי חרטות? נדל"ן 1
M משכנתא על קניית חצי דירה נדל"ן 17
ד קניית דירה לטווח קצר נדל"ן 8
B קניית דירה למגורים כדירה שנייה נדל"ן 8
L קניית דירה חדשה למגורים, שתהיה גם השקעה טובה נדל"ן 74
O השוואה בין אלטרנטיבות - קניית דירה אחת או שתי דירות (הון התחלתי זהה) נדל"ן 2
A הון עצמי נמוך קניית דירה נדל"ן 21
ח קניית דירה להשקעה , עם מינוף וחלוקה לשלישים נדל"ן 7
Y התלבטות לגבי קניית דירה בנאות אפק בקריית ביאליק דרך מחיר למשתכן נדל"ן 5
ד שאלה לגבי קניית דירה מכונס נכסים נדל"ן 13