• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קניית אג"ח בתיק מנייתי - בחירת מכשיר

Mamaof

משתמש רגיל
דירוג
833
אהלן,
אתחיל ואומר שקראתי הרבה מאוד פוסטים שנכתבו בעבר בנושא אבל בוחר לכתוב מחדש מאחר ו:
א. עבר הרבה זמן מחלקם
ב. ראיתי דעות מועטות ושונות

אני בן 25, בונה תיק השקעות שיהיה מורכב כרגע מאזור 80% מניות ו-20% אג"ח.
אופק ההשקעה - 20+ שנים.

אני כרגע בשלב בחירת האג"ח כאשר מה שאני מחפש שהאג"ח יעשה הוא יהווה קורלציה שלילית לחלק המנייתי (באירוע משבר), כרית ביטחון. את התשואה המרכזית אני כמובן מתכנן שהמניות יעשו.

על מנת שהאג"ח יהוה את מה שאני רוצה שהוא יהוה, אני מתלבט האם להשקיע בקרן או באחזקות ישירות של אג"ח. כמו כך, מתלבט בנוגע למח"מ. האם מה שאני מתאר אמור לבוא מאג"ח בינוני (2-5 שנים) או מאג"ח ארוך (5+ שנים)?
הריבית של אג"ח בינוני היא ממש מזערית.
כמו כן, בעקבות ההלאה של דמי הניהול של הרבה מהקרנות בתחילת השנה (2018) ל0.18% (0.15% דמי ניהול + 0.03% דמי נאמן), אני יוצא מנקודת הנחה שאלו דמי הניהול לכל הקרנות - אם לחלקן לא העלו השנה אז סיכוי טוב שיעלו בשנה הבאה.

תודה רבה על הסבלנות!

*לא מחפש יעוץ, יוצא מנקדות הנחה שכולם לא יועצים במקצועם ולא מבינים שום דבר D:

או מאג"ח ארוך (5+ שנים)?
ארוך. אבל אתה צריך ארוך מאוד (12+).

הריבית של אג"ח בינוני היא ממש מזערית.
גם של אגח ארוך. אבל אם המטרה שלך זה קורלציה שלילית זה לא צריך להטריד אותך. אתה מצפה שהמחיר של האגח ישתנה בזמן משבר (לטובה) לא הריבית/קופון.

האם אג"ח ישראלי יפצה על מניות גלובליות?
או מיעוט שלו 1:4?

אני תוקף את הנקודה שבגיל הזה צריך אג"ח, אבל זה רק אני, שכל אחד יעשה מה שטוב עבורו

ארוך. אבל אתה צריך ארוך מאוד (12+).

גם של אגח ארוך. אבל אם המטרה שלך זה קורלציה שלילית זה לא צריך להטריד אותך. אתה מצפה שהמחיר של האגח ישתנה בזמן משבר (לטובה) לא הריבית/קופון.
מה בדבר החזקה זל קרן אל מול אחזקה ישירה לטובת המטרה הזאת? (אציין שקראתי את הפוסט של הסולידית בעניין).

מה בדבר החזקה זל קרן אל מול אחזקה ישירה לטובת המטרה הזאת? (אציין שקראתי את הפוסט של הסולידית בעניין).
בקרן אתה מוגן (יותר) מפני תרחישים של:
עליית ריבית - כי הקרן מחזיקה טווחים שונים לפדיון.
חדלות פרעון - כי (בתקווה) היא מחזיקה אגח של מנפיקים שונים.

אני מדבר על קרנות שמחזיקות אג"ח ממשלתי בלבד

אם אתה בונה על מתאם שלילי, אז מן הסתם ככל שהמח"מ ארוך יותר כך העוצמה גבוהה יותר, תיאורטית.
מח"מ 3.7 או 5.3 שנים, לא יתנו לך את הקונטרה שאתה מחפש. אם כבר, הייתי פוזל למח"מ 25 ומעלה (לא המלצה, סיכון בהתאם).

אם אתה בונה על מתאם שלילי, אז מן הסתם ככל שהמח"מ ארוך יותר כך העוצמה גבוהה יותר, תיאורטית.
מח"מ 3.7 או 5.3 שנים, לא יתנו לך את הקונטרה שאתה מחפש. אם כבר, הייתי פוזל למח"מ 25 ומעלה (לא המלצה, סיכון בהתאם).
היי תודה על התשובה, תוכל להסביר לי למה אג"ח עם מל"מ כל כך ארוך הוא זה שמתאפיין בקורלציה שלילית למניות?
לדוגמה במידה ומחר קורה משבר.

אני מדבר על קרנות שמחזיקות אג"ח ממשלתי בלבד
אם זה אגח ממשלתי ישראלי לא בטוח שתקבל את האפקט הרצוי (פשוט אין מספיק נתונים בבורסה הצעירה שלנו).
המחקר שמצביע על הקונטרה הזו התחשב במניות ואגח אמריקאיות.

ממש לא בטוח שגיור (הגם אם כשר) יספק אותם תוצאות.

• אהבתי
Reactions: MMM
אם זה אגח ממשלתי ישראלי לא בטוח שתקבל את האפקט הרצוי (פשוט אין מספיק נתונים בבורסה הצעירה שלנו).
המחקר שמצביע על הקונטרה הזו התחשב במניות ואגח אמריקאיות.

ממש לא בטוח שגיור (הגם אם כשר) יספק אותם תוצאות.
הבנתי אותך.. אז לפי המחקרים, אם תיק ההקשעות שלי בנוי ממניות אמריקאיות וקצת אירופאיות - עלי לקנות אג"ח אמריקאי עם המאפיינים שדיברנו עליהם (מח"מ ארוך)?. על פי המחקר כמובן ;)

היי תודה על התשובה, תוכל להסביר לי למה אג"ח עם מל"מ כל כך ארוך הוא זה שמתאפיין בקורלציה שלילית למניות?
לדוגמה במידה ומחר קורה משבר.
זה לא עניין של קורלציה (שמודדת רק את כיוון השינוי) אלא של השונות המשותפת (ממנה מחושבת הקורלציה, אבל בניגוד אליה, מתחשבת גם בעוצמת השינוי).
אג"ח ארוך יותר הוא תנודתי יותר (שווה גם להבין למה). לכן אם תהיה ירידת תשואות באגחים (ריצה לחוף מבטחים) אז המחיר של האגח הארוך ישתנה באחוז גבוה יותר מאשר אגח קצר יותר. כך גם הוא ירד יותר כאשר התשואות ינועו בכיוון ההפוך.

לא חושב שקרן אגח ממשלתי מגינה יותר מאגח בודד מעליית ריבית. היא אמנם מחזיקה טווחים שונים, אבל בסוף הם מתכנסים למחמ סינטטי אחד.
למעשה, בקרן עליית ריבית מעבר למצופה תגרום לאבדן ערך תמידי, כי אגחים ימכרו בהפסד לצורך קניית חדשים, שהציפייה היא שעם הזמן הריבית הגבוהה יותר תפצה את המשקיע.
לעומת זאת, אגח בודד מחירו ייפול זמנית, אך עם הזמן יתכנס לפארי- הקרן מובטחת (ממשלתי).

היתרון של קרן זה בעיקר נוחות- מחליט על מחמ, קונה ושוכח. אגחים צריך לתחזק אחרת המחמ באופן טבעי מתקצר. גם דחיית מס אבל שולי בממשלתי. חיסרון (אולי)- מס 25% צמוד ולא 15% נומינלי על לא צמוד, וכמובן דמי ניהול. סהכ אין הבדלים עצומים/ עניין של טעם ונוחות.

גנ- מחזיק ממשלתי ישירות, תיק בגלריה.

האם אג"ח ישראלי יפצה על מניות גלובליות?
לא.
להלן המתאמים של התשואות השבועיות, לאחר תיקון מטבע:

SU5QWFd.png

הסברים:
  1. הגרף העליון מציג ארבעה מדדים: סנופי (TR) מתוקן שקל, מדד אג"ח ממשלת ארה"ב ארוכות (TR) מתוקן שקל, מדד ת"א 100 ומדד אג"ח ממשלת ישראל. ציר הY הינו לוגריתמי, כדי שההשוואה של העליות והירידות תהיה תקיפה.
  2. בתקופה שבאיור (ובטבלא), הסנופי (TR) עלה ב75% אחוזים, האג"ח האמריקאי עלה ב290%, והדולר ירד ב6%. באותה התקופה, ת"א 100 עלה ב140%, ומדד אג"ח ממשלתיות עלה ב160%.
  3. הממוצעים (μ), סטיות התקן (σ) והמתאמים שבטבלא, הינם כולם עבור תשואות שבועיות. דוגמא: היתה התאמה של 44% בין התנודה השבועית של הסנופי לבין התנודה של ת"א 100 באותו השבוע.
  4. הגרף התחתון מראה את המתאם השבועי שמחושב על פני תקופה קצרה יותר (כשנה) בחלון זז שמרכזו מצויין בציר הX. לדוגמא: העליה המתואמת של הסנופי ואג"ח ארה"ב בסוף 2014 (ראו בגרף העליון), העלתה את המתאם ביניהם (העקומה הירוקה בגרף התחתון) כך שהמתאם היה חיובי, למרות ממוצע שלילי על כל התקופה.
  5. ניתן לראות שבזמן משברים המתאם בין המניות האמריקאיות לבין המניות הישראליות עולה, ואילו המתאם בין המניות לבין האג"ח, יורד.
מסקנות:
  1. להחזקה של אג"ח ממשלת ישראל אין את אותם היתרונות של אג"ח ממשלת ארה"ב, ולכן (לדעתי) אין להחזיק אותם בחלק האג"חי של תיק הארי בראון, או כגידור מפני נפילות בורסה בתיק כללי.
  2. ניתן להשתמש באג"ח ממשלת ישראל ככרית בטחון (ולהכיר במגבלותיה).
  3. החזקה של מניות ישראליות תועיל להוריד את התנודתיות של תיק מבוסס מניות אמריקאיות, על ידי הסופת נכס שתלוי יותר בשקל.
  4. כפי שהעליות שנבעו מירידת הריבית לא היו מתואמות בין הארץ לבין ארה"ב, אינני מצפה שהנפילות שתבואנה בעקבות עליית הריבית תהינה מתואמות בין שווקיהן, ולכן אני חושב שניתן להשתמש באג"ח ממשלת ישראל כגידור מפני עליות ריבית בארה"ב ולהפך, במגבלת איזון תדיר בלבד.

יש בכלל קרנות ישראליות לזה?
יש קרנות של אג"ח אמריקאי קונצרני (דוגמת 5118179) אבל ממשלתי אמריקאי כנראה אפשר לקנות רק דרך קרנות אמריקאיות..

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ITS קניית אג"ח אמריקאי (3-7 שנים) - עדיף בIRA או בתיק ממוסה? שוק ההון 16
S קניית אג"ח ממשלתי אמריקאי שוק ההון 2
י יעוץ בנושא קניית מדדי אג"ח - מתחיל שוק ההון 1
e4e5nf3nc6 קניית אג״ח ממשלתי צמוד שוק ההון 0
T קניית אג"ח ממשלת אוקראינה שוק ההון 1
O קניית אג״ח ממשלתי באופן ישיר שוק ההון 22
I קניית אג"ח ממשלתי בהנפקה שוק ההון 1
A קניית אג"ח ממשלתי שוק ההון 2
א קניית אג"ח ישראלי לטווח ארוך ישירות - איגרת אחת או לפזר? שוק ההון 36
B קניית אג"ח שוק ההון 2