• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קניה כאשר מחזור המסחר נמוך עם עושה שוק (בלאקרוק שקלי)

• פותח הנושא s0lid
  • פורסם בתאריך

s0lid

משתמש סולידי
דירוג
67
עד כה הייתי קונה לרוב מניות עם מחזור מסחר עצום (לדוגמה VT), ופשוט הייתי שם פקודת market שהיתה מתבצעת ישירות ואני מאמין שמשיגה את "הערך ההוגן" של המניה.

כעת לאחר שהחלטתי להעביר את התיק לקניה של בלאקרוק MSCI העולמית השקלית (1159235), אני מרגיש שחסר לי קצת ידע בתהליך הקניה\מכירה.

לפי מיטב הבנתי, רוב המסחר של הקרן בבורסה בת"א נעשה על ידי העושה שוק (Flow trader) שהוא הגוף שאחראי להנפיק יחידות חדשות של הקרן (באישור בלאקרוק) ולסחור בהן. (כנראה עושה את תהליך המרת מט"ח קניה דואלית וכו' מאחורי הקלעים)

דוגמה מהיום, ה ASK היה באיזור ה 22350 וה-BID באיזור ה22400 כאשר שער הקניה (המחיר הדיפולטיבי שמופיע גם בפקודת הLIMIT במערכת ספארק היה 22320.

בהתחלה רשמתי פקודת LIMIT על השער הנוכחי (22320) אבל לאחר מספר דקות שהיא לא התבצעה שיניתי את הפקודה אל מחיר הBID שהיה באותו רגע 22390 והפקודה עברה בהצלחה מיידית.

מהסתכלות על העסקאות היומיות באתר הבורסה אני רואה שבאמת במרווח זמן שקניתי ואחרי כולם קנו באמת במחיר שגם אני קניתי ולאחר מכן זה השתנה באופן תנודתי (כנראה עקב שינוי במחיר המניה)

אז אם לתמצת את השאלות שלי:
  1. אם רוב (אם לא כל) המסחר מבוצע על ידי עושה השוק - שום פקודה שהיא לא בדיוק הBID הנוכחי לא תעבור?
  2. אם אני מעוניין במחיר ההוגן הנוכחי, ולא מחפש ל"תזמן" את המניה - מה הדרך האידאלית לכתוב את פקודת הLIMIT?
  3. יש שעות מסחר עדיפות לרכישת המניה הנ"ל? (בלאקרוק MSCI)? הבורסות באירופה בד"כ פתוחות מ10:00 בבוקר שלנו עד 18:30, אז אני מניח שכל זמן בשעות הללו בימים ב'-ה' יניב אותה תוצאה?
  4. איך מחשבים את הSpread המדובר באחוזים בהינתן ה ASK וה-BID? ומה נחשב Spread סביר?
תודה!

יש שעות מסחר עדיפות לרכישת המניה הנ"ל? (בלאקרוק MSCI)? הבורסות באירופה בד"כ פתוחות מ10:00 בבוקר שלנו עד 18:30, אז אני מניח שכל זמן בשעות הללו בימים ב'-ה' יניב אותה תוצאה?
כשגם הבורסות בארה"ב פתוחות, כך שסוחרים מארה"ב גם משתתפים במסחר העולמי בנייר.

איך מחשבים את הSpread המדובר באחוזים בהינתן ה ASK וה-BID? ומה נחשב Spread סביר?
אם הספרד הוא 0.3% זה נמוך (ז"א שאתה קונה במרחק של 0.15% מהמחיר)

כשגם הבורסות בארה"ב פתוחות, כך שסוחרים מארה"ב גם משתתפים במסחר העולמי בנייר.
ספציפית אין עבור קרנות איריות מסחר בארה"ב לא?

אם הספרד הוא 0.3% זה נמוך (ז"א שאתה קונה במרחק של 0.15% מהמחיר)
תודה! ואיך מחשבים את הספרד? חסר לי מידע לגבי "המחיר" שממנו אנחנו מתרחקים (הייתי בטוח שזה השער, אבל בדוגמה שנתתי בפוסט היום השער היה אפילו נמוך מהASK)

תודה! ואיך מחשבים את הספרד? חסר לי מידע לגבי "המחיר" שממנו אנחנו מתרחקים (הייתי בטוח שזה השער, אבל בדוגמה שנתתי בפוסט היום השער היה אפילו נמוך מהASK)
הספרד הוא ההפרש בין הביקוש להצע. אין קשר למחיר עסקה אחרון.

הספרד הוא ההפרש בין הביקוש להצע. אין קשר למחיר עסקה אחרון.
אבל מה המשמעות של הספרד כאשר יש עושה שוק מעורב?

בשוק רגיל אני מאמין שהקונים והמוכרים מתאזנים סביב המחיר ההוגן לאותה נקודה (ובעצם מגדירים אותו), אבל כשיש עושה שוק הוא יכול לעשות בגדול מה שבא לו תחת הרגולציה שהוא אמור לעמוד בה לא?
אפילו אני חושב שלא מובטח שהספרד יהיה סימטרי. אז לדוגמה, אם מחיר המניה ההוגן הוא 100, העושה שוק יכול להזרים פקודות ASK של 90 וBID של 180
אז הספרד יחושב כביכול כאילו המחיר ההוגן יושב באמצע 135 אבל זה לא המקרה.

איך מחשבים את הSpread המדובר באחוזים בהינתן ה ASK וה-BID? ומה נחשב Spread סביר?
הspread הוא בעצם ההפרש באחוזים בין הBID לASK (חפש percentage diff calculator).
כדאי לתת לימיט של לכל היותר אמצע הspread (לפעמים העושה שוק מסכים לקנות בפחות מהאמצע) ככה אתה משלם פחות "עמלה" על הקניה.
טיפ חשוב: תשים לב שהחישוב של הלימיט מתבצע לפי שורות שיש בהם 2500~ יח' (גם בביד וגם באסק), אלו השורות של עושה השוק (בSSAC זה ככה, בקרנות אחרות לפעמים זה מספר שונה).

אם אני לא טועה, נגעת בדיוק בהסבר, ה35 העודפים הללו זו העמלה הסמויה שאתה משלם על המרת מט"ח (לרוב הרבה יותר זולה מאשר המרה בכל גוף ישראלי)

@1337justme תודה על ההסבר!
כמה זמן שווה לחכות ממתן פקודת לימיט שלא מתקבלת לפני שמעדכנים אותה למחיר יותר גבוה? האם זה בדרך כלל עניין של שניות או שיש טעם לחכות זמן רב? (כי בינתיים מחיר המניה גם משתנה שזה עוד פקטור ..)

האם זה בדרך כלל עניין של שניות או שיש טעם לחכות זמן רב?
מניסיון, כמה דק, גג 5 (אם זו קרן לא סחירה במיוחד אז 5+- גג)

(כי בינתיים מחיר המניה גם משתנה שזה עוד פקטור ..)
בדיוק, אלא אם מחיר המניה יורד, אתה תפסיד הרבה יותר מהspread שחסכת. לכן צריך להשים לב שהמחיר לא זז פתאום והbid שלך כבר גלש למטה

לא שידוע לי, אבל זה לא ימנע מסוחרים אמריקאים לקנות אותן, בתנאי שהם לא ישנים.

כדאי לתת לימיט של לכל היותר אמצע הspread (לפעמים העושה שוק מסכים לקנות בפחות מהאמצע) ככה אתה משלם פחות "עמלה" על הקניה.
בדיוק, אלא אם מחיר המניה יורד, אתה תפסיד הרבה יותר מהspread שחסכת. לכן צריך להשים לב שהמחיר לא זז פתאום והbid שלך כבר גלש למטה
משהו שאני לא מבין........
מה הופך את האסטרטגיה הזאת ליותר טובה ממרקט או לימיט יותר גבוה?
ההגיון(שלי) אומר שבמקרה הטוב ביותר אתה מרוויח חצי מהספרד אבל במקרה הגרוע אתה יכול להפסיד הרבה יותר.
לי פעם קרה ששמתי לימיט של 3 סנט מתחת לאסק ובסוף התעודה עלתה ב120 סנט באותו יום
מספיק שזה קורה פעם אחת כדי לבטל רווח של 40 רכישות מוצלחות (וזה לא משהו נדיר)
בהנחה שאתה לא יודע מתי המחיר עולה או יורד איך זה יכול להיות משתלם בממוצע?
צריך להניח שברוב הזמן המחיר יורד(מה שלא נשמע הגיוני)כדי שאולי זה ישתלם(רק אולי כי כול פעם שהצלחנו הרווחנו רק חצי ספרד וכשמפסידים אפשר להפסיד הרבה יותר כאמור)

אולי זה קשור לזה?
טיפ חשוב: תשים לב שהחישוב של הלימיט מתבצע לפי שורות שיש בהם 2500~ יח' (גם בביד וגם באסק), אלו השורות של עושה השוק (בSSAC זה ככה, בקרנות אחרות לפעמים זה מספר שונה).

משהו שאני לא מבין........
מה הופך את האסטרטגיה הזאת ליותר טובה ממרקט או לימיט יותר גבוה?
מה שקרה הוא שבמקרים שקניתי בפחות מNAV, בעצם המחיר של הקרן ירד (לא הגיוני שהעושה שוק ימכור בפחות מNAV). סתם היה לי "מזל".

אבל לתת מחיר בין ASK לNAV, אמור לעבוד, כי עושה השוק אמור להרוויח מזה "מספיק", אני גם רואה שבספר הפקודות שכל הבידים שמחכים בתור דיי נמוכים מהNAV, לכן עושה רושם שלתת קצת מעל הNAV זה משהו שעושה השוק יסכים אליו

אפילו אני חושב שלא מובטח שהספרד יהיה סימטרי. אז לדוגמה, אם מחיר המניה ההוגן הוא 100, העושה שוק יכול להזרים פקודות ASK של 90 וBID של 180
עשיית שוק היא פעילות לא ספקולנטית של עושה השוק, ולכן אין לעושה השוק סיבה להציע מרווח לא סימטרי. זה נטול היגיון.
עבור פעולות ספקולנטיות יש לו דרכים הרבה יותר טובות (לנסות) להרוויח.
אגב, עושה השוק יזרים ask גבוה ו-bid נמוך. לא להיפך (מוכר ביוקר, קונה בזול).
אם אני לא טועה, נגעת בדיוק בהסבר, ה35 העודפים הללו זו העמלה הסמויה שאתה משלם על המרת מט"ח
לא. בדוגמה הזו, מי שימכור לעושה השוק ב-90 (המחיר המבוקש, הנחה של 10 על מחיר השוק) יגרום לו כביכול להפסד על המרת המט"ח.
לעושה השוק אין שום רצון חלהרוויח ממוכרים פחות מאשר מקונים, ובטח שלא להפסיד עליהם.

מישהו יכול להסביר מה זה NAV (אין לי מושג)?
Net Asset Value. (שווי הנכסים פחות התחייבויות) חלקי סך היחידות = השווי ההוגן של כל יחידה.
אם למשל יש בקרן 1,000 יחידות וסך נכסי הקרן שווה 10,000 דולר, השווי ההוגן ליחידה יהיה 10 דולר.
במהלך המסחר יש מוכרים וקונים, וכל אחד יכול להציע/לבקש מחיר שמעל או מתחת לשווי ההוגן.
מה זה למעשה עושה שוק
עושה השוק דואג שתהיה סחירות ונזילות במהלך המסחר ומציע רוב הזמן כמות יחידות במרווח מהשווי ההוגן.
כך גם אם אין בכלל מוכרים וקונים, תמיד יוצעו על ידו יחידות לקנייה ולמכירה במרווח מסויים מהשווי ההוגן.

מה שקרה הוא שבמקרים שקניתי בפחות מNAV, בעצם המחיר של הקרן ירד (לא הגיוני שהעושה שוק ימכור בפחות מNAV). סתם היה לי "מזל".

אבל לתת מחיר בין ASK לNAV, אמור לעבוד, כי עושה השוק אמור להרוויח מזה "מספיק", אני גם רואה שבספר הפקודות שכל הבידים שמחכים בתור דיי נמוכים מהNAV, לכן עושה רושם שלתת קצת מעל הNAV זה משהו שעושה השוק יסכים אליו
באיזה אתר אתה רואה את הnav העדכני?

לא. בדוגמה הזו, מי שימכור לעושה השוק ב-90 (המחיר המבוקש, הנחה של 10 על מחיר השוק) יגרום לו כביכול להפסד על המרת המט"ח.
אבל זה לא מה שאמרתי, אמרתי שאם מישהו יקנה ב135, והנתון הוא ש100 זה הNAV הנוכחי, אז העושה שוק ירוויח 35 אג' על המרת המט"ח, לפי מה שאני מבין.
למשל כאן עבור הגרסא הישראלית של SSAC:
https://www.ishares.com/uk/individual/en/products/251850/ishares-msci-acwi-ucits-etf

אבל שים לב שהNAV מעודכן ליום לפני, ככל הידוע לי אין מידע בזמן אמת, אפשר לשער שאמצע הbid\ask של עושה השוק הוא הNAV.
אם מישהו יודע אחרת אשמח לשמוע.

בגדול בכל אתר שמראה נתוני BID/ASK מהבורסה שבה הנייר נסחר.
אתה פשוט מוצא את הביד/אסק של עושה השוק והאמצע שלו זה בקירוב טוב ה NAV העדכני

אבל זה לא מה שאמרתי, אמרתי שאם מישהו יקנה ב135, והנתון הוא ש100 זה הNAV הנוכחי, אז העושה שוק ירוויח 35 אג' על המרת המט"ח, לפי מה שאני מבין.
לא, הגבת על מקרה בו ה-NAV הוא 100, אמצע המרווח bid/ask הוא 135, ומישהו קונה מעושה השוק ב-180. על זה כתבת, ועל זה הגבתי.

אבל לא משנה, אם אנחנו מסכימים שבאמצע המרווח הוא הערכה טובה ל-NAV. זה כל מה שבאתי לומר שם.
אם מחיר המניה ההוגן הוא 100, העושה שוק יכול להזרים פקודות ASK של 90 וBID של 180
אם אני לא טועה, נגעת בדיוק בהסבר, ה35 העודפים הללו זו העמלה הסמויה שאתה משלם על המרת מט"ח (לרוב הרבה יותר זולה מאשר המרה בכל גוף ישראלי)

לא, הגבת על מקרה בו ה-NAV הוא 100
נראה לי שהבעיה היא שלא יכול להיות מצב תקין שהNAV הוא 100 ואמצע הספרד של העושה שוק הוא 135, מכאן הבלאגן :).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A קרן השתלמות IRA מגבלת קניה חודשית סנופי אירי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
H קרנות בלאקרוק - נוהל קניה חודשית שוק ההון 1
M קניה ומכירה של ניירות ערך גלובלנט IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
V קניה באמזון ומיסים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
A מחשבות על קניה חודשית IRA בעקבות המלחמה שוק ההון 31
idomoney מס על קניה (?) מיסים 1
Z האם Exposure fee באינטראקטיב ברוקר ניתנים לקיזוז רווח הון כעמלות קניה ומכירה או שדרישה לקזזם תעלה את שיעור המס רווח הון ל30% במקום 25%? פוסטים מאיכות נמוכה 3
ריש-לקיש קניה של אותה קרן במטבעות שונים שוק ההון 2
P הבדלים עיקריים בין משכנתא לפני קניה, לכזו על בית בבעלות? נדל"ן 8
D קניה בדולרים של קרן שקניתי בעבר בשקל שוק ההון 0
דו דו השפעת דיבידנד על שערי קניה ומכירה בחישובי דף עזר 1325 מיסים 1
L עזרה - מציאת שער קניה בפלטפורמות פוסטים מאיכות נמוכה 5
R קרן נאמנות מחיר קניה וזמן עדכון שוק ההון 0
ה מינימום קניה בקרן כספית שוק ההון 7
O קניה ישירה של אגרוח חוב אל מול קרנות שוק ההון 5
S כח קניה באינטרקטיב ברוקרס שוק ההון 6
א שעות קניה קרן נאמנות שוק ההון 7
ה רכישת תווי קניה לרשתות מזון מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 27
א אג"ח דרך קרן נאמנות מול קניה ישירה שוק ההון 1
B מעקב הוצאות בתווי קניה צרכנות פיננסית 2
Aslan קיזוז דמי שימוש מול עמלות קניה - תדירות קניה שוק ההון 3
ד קניה בשלב מוקדם נדל"ן 13
R מתי נגבים הדמי מכירה / קניה ? אם בכלל? שוק ההון 2
שם משתמש בעייתי מה זה "שער"? ומה זה "מחיר קניה/פדיון"? שוק ההון 6
MaorRocky קנית qqq אל מול קניה של VGT, VOX, & VCR לטווח ארוך שוק ההון 18
P אפשרות לשיפוצים לפני מלוא ביצוע הסכם קניה/מכירה? נדל"ן 16
F פקודת קניה חסומה במקסימום של 150 אש״ח שוק ההון 15
ס התלבטות לגבי קניה או השכרה נדל"ן 14
המהנדל תווי קניה לסופר מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 71
G יש קרן נאמנות (לא מחקה) ללא דמי קניה מכירה שוק ההון 0
ה קניה באילת לעומת חול מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
ט קיזוז על עמלות משמרת, קניה ומכירה שוק ההון 6
S עמלות קניה קרן מחקה בהוראת קבע בבנק שוק ההון 2
J בדיקת היתכנות הוספת מרפסת בדירה לפני קניה נדל"ן 10
T האם אפשר לבצע קניה חודשית אוטומטית בira בלאומי/מיטב? שוק ההון 5
T אוטמציה של קניה ומכירה שוק ההון 0
M שער קניה בקרן נאמנות כיצד מתבצע? שוק ההון 2
JG1 העברת מניות לברוקר זר ללא מחיר קניה שוק ההון 20
Dinoman עמלות קניה של אגחים ומניות בין לאומיים בIB שוק ההון 1
Jtm קניה ראשונה שוק ההון 4
O שאלה פרקטית של מתחילים בעת ניסיון קניה של קרן סל במערכת + שאלת הבנה על מוצרי ISHARES הנסחרים בארץ שוק ההון 3
Y מה העמלות על קניה או החזקה של NYSE Arca Gold BUGS Index (HUI)? שוק ההון 3
1337justme פק"מ בבנק או קרן אג"ח ממשלתיות קצרות לשמירת כח קניה שוק ההון 35
ש קניה של קרן סל BlackRock-אלטשולר נכשלת שוק ההון 1
י קניה ראשונית של VTI + VXUS לסירוגין או בפעם אחת, והאם והיכן לקנות אג"ח? שוק ההון 24
ד מיקוח על עמלת קניה/מכירה בבנק צרכנות פיננסית 21
P המלצה-קניה של מארז טבליות למדיח מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 1
F קניה ומכירה של אג"ח או קרן אגחי"ת שוק ההון 2
יבגני_ל תוי קניה ומתנות לחגים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
ד תמיכה נפשית לפניי קניה ראשונה :) שוק ההון 12

נושאים דומים

Back
למעלה