• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קידום אוריינות פיננסית במסגרת התנדבותית

גרהם

משתמש בכיר
דירוג
27,163
אני שוקל להתנדב באחד הארגונים שעוסקים באוריינות פיננסית או דרך מערכת החינוך הציבורית.
הרעיון הוא להתנסות ואם הניסיון יהיה מוצלח, ארחיב אותו לאחר הפרישה (בהתנדבות, או בהיקף רחב יותר בתשלום, אבל לא זה העיקר ואני לא שואל איך להתפרנס מהעיסוק הזה).
אסור לי לעסוק בהתנדבות במקצוע שלי, משפטים, ולכן נראה לי שמה שיתאים ומותר לי יהיה הדרכת קבוצות. אני מניח שליווי של משפחות נותן סיפוק רב יותר, אבל נראה לי גבולי יותר מבחינת מה שמותר לי לעשות, ופחות מתאים לניסיון העבר שלי (יש לי ניסיון רב בהדרכה והרצאות ומעולם לא עבדתי בליווי / הנחייה אחד על אחד).
אשמח לשמוע מכל מי שהתנדב / עובד בתחום הזה על הניסיון שלו, ובפרט אם יש למישהו ניסיון במערכת החינוך, כי בעיני זה חוסר עצום שיחסית קל למלא (ולא על ידי פקידי בנקים לפי רעיון מוזר שהיה למשרד החינוך).

אני שוקל להתנדב באחד הארגונים שעוסקים באוריינות פיננסית או דרך מערכת החינוך הציבורית.
תוכל לפרט לגבי שמות של ארגונים / האופן בו ניתן להתחבר למערכת החינוך למטרה הזו?

תוכל לפרט לגבי שמות של ארגונים / האופן בו ניתן להתחבר למערכת החינוך למטרה הזו?
זו בדיוק השאלה שלי.
מחיפוש ברשת יש כל מיני אזכורים, אבל נראה שהנושא די מוזנח מבחינת משרד החינוך. קיוויתי שמישהו כאן יאיר את עיני.
לגבי תחושת החוסר, הידע אנקדוטלי ממקור ראשון - העברתי שיעורים בכל כיתה של אחד משלושת ילדיי (3 בתי ספר שונים) קיבלתי משוב מאד חיובי הן מהמורים והן מההורים לגבי הצורך בלימוד הנושאים האלו.

לגבי תחושת החוסר, הידע אנקדוטלי ממקור ראשון - העברתי שיעורים בכל כיתה של אחד משלושת ילדיי (3 בתי ספר שונים) קיבלתי משוב מאד חיובי הן מהמורים והן מההורים לגבי הצורך בלימוד הנושאים

הבורות עצומה

אני העברתי הרצאה על השקעות בבית הספר שלי והיה הרבה עניין.

בפועל לאור חוסר ההשכלה הכללי בתחום יכולתי להתחיל עם חומר הרבה יותר בסיסי כמו מה הם הכנסות והוצאות.

גם אני :)
בזמנו היתה התארגנות של סטודנטים ואחרים כדי לעצור את הכניסה של הבנקים למוסדות החינוך. נרשמתי בזמנו אבל לא יצא מזה כלום ולא זוכרת איך קראו להתארגנות.
הנה דוגמא לחינוך לאוריינות פיננסית מטעם בנק הפועלים במוסדות החינוך "אורט". בכלל, לבנק הזה יש מוטיבציה גדולה בקשר לחינוך פיננסי. נכנסתי לכמה דפים שלו, לגיל א-ג ולנוער וחיפשתי מה אין שם: השקעות, עמלות, ריביות, אינפלציה. בעיקר איך להתאפק לקנות ממתק כדי לקנות יותר מאוחר משהו אחר.

@גרהם, למה שלא תתנדב בפעמונים? יש להם מסגרת מסודרת ומאורגנת עם גישות רבות ושונות, לא רק מפגשים עם משפחות אלא גם העברת הרצאות וסדנאות.
מצד שני, אם אתה עו"ד, אתה לא יכול להתנדב ב- ש.י.ל? זה לא הולם יותר את הידע וההשכלה שלך?

@גרהם, למה שלא תתנדב בפעמונים? יש להם מסגרת מסודרת ומאורגנת עם גישות רבות ושונות, לא רק מפגשים עם משפחות אלא גם העברת הרצאות וסדנאות.
מצד שני, אם אתה עו"ד, אתה לא יכול להתנדב ב- ש.י.ל? זה לא הולם יותר את הידע וההשכלה שלך?
חשבתי על פעמונים. אני מקווה שמישהו כאן יספר על החוויה.
לגבי ש.י ל לא יודע אם מותר לי כעובד מדינה. נראה לי גם קצת פחות קשור לנושא הפיננסי.

תודה על התיוג
כעיקרון אם מעניין להתנדב בקידום אוריינות פיננסית דרך הרצאות, אתה מוזמן להתנדב בעמותה שאני נמצא בא.
אנחנו מתמקדים בעיקר בתחום של מניעת בורות פיננסית והנגשת ידע פיננסי, ופועלים בעיקר בקרב סטודנטים\זוגות צעירים\חיילים משוחררים\תיכוניסיטים.
במקור העמותה שלנו נוסדה על ידי 4 אנשים מהפורום (אני ו- @yossik די הקמנו אותה מאפס), וכיום אנחנו פועלים בכל הארץ.
אם זה מעניין אותך, אתה מוזמן ליצור עימי בפרטי.
חשבתי על פעמונים.
פעמונים זה אחלה, הם מתמקדים בעיקר בסיוע פרטני למשפחות שנכנסו לחובות וליווי שלהם לאיזון כלכלי.
יש להם גם מערך שנקרא תכל'ס שמיועד בעיקר לבתי ספר.

נערך לאחרונה ב:
@גרהם לשאלתך,
אשמח לשמוע מכל מי שהתנדב / עובד בתחום הזה על הניסיון שלו,

אני מתנדבת בעמותה של @זאב
לא רוצה לעבור על חוקי הפורום, אבל בהחלט ממליצה ומייעצת.

העברתי קבוצה לסטודנטים, היה ממש ממש כיף.
החבר'ה באו כדי ללמוד, שאלו שאלות מצויונות,
קיבלתי מצגות מעולות לפני המפגשים,
והיתה לי חוויה טובה מאוד.
(אפילו @זאב השקיע וכיבד אותנו בנוכחותו במפגש הסיכום)

לצערי, מאז, בנסיבות אישיות, פחות התאים לי להעביר קבוצות.
העמותה השכילה והפנתה אלי נושאים אחרים שיכולתי לסייע בשמחה.

אפשר לפנות אלי בשמחה גם באישי לכל פירוט נוסף
בהצלחה

כעובד מדינה
לא אמרת שאתה רוצה לעשות את זה בפנסיה?
שמישהו כאן יספר על החוויה.
אני התנדבתי בפעמונים כבר יותר מ- 10 שנים. התחלתי עם משפחות קשות יום ממש ובלי המון תמיכה. מאז, הארגון התמקצע מאד.
בתהליך הלווי יש כמה שלבים, בדרך כלל, בהתחלה, המשפחות משתפות פעולה ואפילו נלהבות. הקושי מתחיל כאשר נדרשים לבנות תקציב (והמשפחות בהחלט נדרשות לכך. הן לא יכולות להתנהל על בסיס של מה חיוני...) ולפעמים, בשלבים מאוחרים יותר של ביצוע התקציב בפועל. כאן, הרבה פעמים מתחילים לשמוע יציאות צרכניסיטיות כאלה שהשרשור המפורסם כאן ייראה סולידי לעומתן. כאשר מצליחים ויש שינוי, זה גורם סיפוק גדול מאד. לדוגמא, זוג צעיר שהיה בחובות ענק ובסוף התהליך הם אמרו לי שעכשיו הם יכולים לצאת לסרט עם פופקורן בלב רגוע ולהנות כי הבילוי הזה כבר מתוקצב. ותמיד יש את האתגר של לקרוא ולפעול מול האנשים מולך. אני מתחום מדעי אז למדתי רבות תוך כדי תהליך. אתה עורך דין אז אולי זה יותר אינטואיטיבי לך.
כמתנדב, יש כמה אפשרויות :
לווי רגיל- נכנסים כמלווה כלכלי למשפחה שפונה לפעמונים. בדרך כלל, אלה משפחות שכבר צברו חובות לא קטנים, ניסו בעצמם לצאת מהמצב ולא הצליחו. במקרים האלה מדובר על הגעה פעם ב- לבית המשפחה, מעקב אחרי ההתנהלות הכלכלית שלהם עד שהם מצליחים להתנהל בצורה מסודרת ותקינה או שמבינים שהם לא בעניין.
אפשרות שנייה היא- חד פעמוני- לווי קצר טווח של פגישה אחת או שתיים שבהם נותנים כלים למשפחה להעריך את מצבם כיום, ללמד אותם לבנות תקציב ולהיערך לשינויים עתידיים. מתאים למשפחות בעלות הכנסה גבוהה יחסית וסוכנות גבוהה.
הרצאות וסדנאות- פעמונים מעבירים סדנאות והרצאות למשפחות שלא מעוניינות או לא זקוקות שמשהו זר שיכנס להם לחשבון הבנק ורק רוצות לרכוש כלים מתאימים לעבודה עצמית.
אם יש לך שאלות נוספות אשמח לענות. בטח גם ל- @c881 יש חוויות לשתף.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
בפעמונים כיום יש ליווי פרטני, ליווי קבוצתי (מספר משפחות מגיעות למספר הרצאות ומרתון "שיקופים" לקראת הסוף)
כמו כן, יש הרצאות שמעבירים, ליווי מרחוק (ב-ZOOM) אם בגלל קורונה או בגלל אזורים שקשה להגיע אליהם (גליל/ נגב)
אפשר גם להתנדב כמומחה (משכנתאות/ ליווי משפטי/ מיצוי זכויות וכו')

בנק יכול להעמיד X עובדים ולשלוח אותם להעביר הדרכה בכל בתי הספר (או לפיילוט ב-X בתי ספר), מה שארגון ציבורי/ מתנדבים יתקשו - רובנו עובדים בשעות שבית הספר פתוח.
לא ידעתי ש- @איש ירח מלווה, בכל מקרה
בדרך כלל, בהתחלה, המשפחות משתפות פעולה ואפילו נלהבות.
לא מאיפה שאני עומד...
היה את השלב שהייתי בצוות קליטה של משפחות.
מ-100 משפחות שפונות - לפחות 30%, בן הזוג לא מודע לכך בהתחלה.
מה-70 שירדנו, בתקווה 50 יגיעו עם המסמכים שביקשו מהם להכין לפגישה הראשונה וכמה מהן יבטלו את הפגישה (אפילו 5 דקות לפני תחילתה)
הגענו לכ-40 משפחות ומתוכן בתקווה ש-50% יסיימו בהצלחה, 30% יסיימו חלקית (אבל קיבלו כלים ויתכן ובעתיד יישמו אותם) ו-20% שיודיעו שזה לא מה שהתכוונו.
אבל... אלו עדיין אחוזים טובים יותר משל מחפש זהב במערב הפרוע וגם לשם "כולם" נהרו.

נערך לאחרונה ב:
בנק יכול להעמיד X עובדים ולשלוח אותם להעביר הדרכה בכל בתי הספר (או לפיילוט ב-X בתי ספר), מה שארגון ציבורי/ מתנדבים יתקשו - רובנו עובדים בשעות שבית הספר פתוח
ברור לי מה השיקול ומה האינטרס. החינוך הציבורי לא אמור להכניס אינטרסים כאלו לבית הספר ולתת לפקידי בנק ללמד חינוך פיננסי זה כמו לתת לעובדי רולדין ללמד על תזונה מאוזנת (אולי יותר גרוע כי בבנק צריך להתמקח).

וכמובן תודה על המידע..אתה יכול לספר על החוויה שלך?

אגב, התנדבתי בעבר גם ב"שיעור אחר" במסגרת מקום העבודה.
הצוות שלנו לקח על עצמו ספמסטר, כך של אחד בצוות מעביר שיעור במהלך הסמסטר בחטיבה,
ובסיום הסמסטר "מפגש שיא" בו הזמנו את התלמידים אלינו למשרדים.

עבדתי אז במקום קצת פחות מוצף אינטרסים מאשר "בנק", וזה היה נחמד, בסך הכל (פחות מחוייבות אישית)

בהצלחה!

אתה יכול לספר על החוויה שלך?
כל משפחה היא סיפור בפני עצמו.
יש משפחות שתשמח לפגוש ויש משפחות שיוציאו לך את המיץ, כי "הפרה רוצה להניק יותר משהעגל רוצה לינוק".
יש משפחה שעזבה באמצע ועדיין תתקדם בעתיד, כי יש לה את הכלים.
ומנקודת ראות של ראש צוות ומעלה זה מתחיל להיות משחק של סטטיסטיקה - כמה משפחות נקלטו/ התחילו/ עזבו באמצע/ סיימו/ מצבן חצי שנה אחרי/ זמן שקיבלו ליווי/ כמה משפחות מלווה מלווה בזמן נתון/ כמה משפחות לפני שמלווה פורש...

ומנקודת ראות של ראש צוות ומעלה זה מתחיל להיות משחק של סטטיסטיקה - כמה משפחות נקלטו/ התחילו/ עזבו באמצע/ סיימו/ מצבן חצי שנה אחרי/ זמן שקיבלו ליווי/
תוכל לשתף בסטטיסטיקה?
כמה באמת לאורך זמן שיפרו את מצבם כתוצאה מהליווי של פעמונים?
אני באמת סקרנית לדעת אם בסופו של דבר אנשים מרגישים יותר מחוייבים לתהליך שהם שילמו עליו מאשר כזה שקיבלו בחינם.
או שאולי מי שמלכתחילה מגיעים לליווי חינם הם מיעוטי יכולת כלכלית ואולי יש מתאם בינם לבין יכולת/חוסר יכולת להתחייב לתהליך?
בתור מי שמתלבטת אם להתנדב או לייעץ בתשלום - מעניין אותי מה בסוף עוזר להביא יותר שינוי למתייעצים.

אני לא יודע מה הסטטיסטיקה של מי שמשלם, אז אין באמת דרך להשוות.
עובדים עם משפחות של 2 משכורות מינימום ועם משפחות של סמנכ''לים והייטקיסטים.
לכולם חסר רק "2,000~3,000" שח בחודש.
מה בסוף עוזר להביא יותר שינוי
היכולת לצאת מאזור הנוחות...
לא מתבייש להביא אוכל מהבית.
לא מתבייש להגיד, "אני מוותר הפעם על הטיול".
מגיע לרשום את ההוצאות ולעקוב אחריהם.

נערך לאחרונה ב:
אני לא יודע מה הסטטיסטיקה של מי שמשלם, אז באמת דרך להשוות.
מה הסטטיסטיקה של פעמונים? או שלך כמנהל צוות? האם אתם עוקבים לאורך זמן אחרי זוגות שפרשו באמצע התהליך או סיימו אותו? איך אתם יודעים אם הם השתמשו בכלים שנתתם להם? האם אתם חוזרים טלפונית אליהם לאחר שפרשו/סיימו כדי לברר מה מצב השיפור אצלם?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
V התלבטות קריירה קשה - קידום או עזיבה התפתחות אישית 17
A קידום או משכורת התפתחות אישית 13
D קידום הכנסה על בסיס תחביבים ומיומנות אוף טופיק 14
M איך לבקש העלאת שכר עקב קידום חלקי בתפקיד אוף טופיק 24
ק אוריינות פיננסית פוסטים מאיכות נמוכה 2
c881 ואתה רצית שמשרד החינוך ילמדו "אוריינות פיננסית" צרכנות פיננסית 3
א התנהלות פיננסית ברילוקיישן לארה"ב צרכנות פיננסית 9
האזרח החשדן התנהלות פיננסית משפחתית צרכנות פיננסית 6
פשוט התנהלות פיננסית בעת ירידה מהארץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 31
י איך עושים את זה? שינוי תודעה, חשיפת ילדים בגילאי בית ספר לתכני הבלוג ולאוריינות פיננסית אוף טופיק 2
T מעורבות פיננסית נמוכה של בת הזוג אוף טופיק 63
E אפס השכלה פיננסית. איך מתחילים? אוף טופיק 4
איש ירח עצמאות פיננסית לתינוקות שלך דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 27
B התנהלות פיננסית סביב רילוקיישן לבריטניה צרכנות פיננסית 8
K פיתוח השכלה פיננסית התפתחות אישית 0
מ הלוואה על חשבון "פוליסה פיננסית"? צרכנות פיננסית 4
M התייעצות פיננסית רכישת דירה VS דירה להשקעה שוק ההון 4
א זמן מת בצבא - מחפש ספרים או בלוגים מומלצים להשכלה פיננסית התפתחות אישית 5
MichaelScott על פרשת דרכים פיננסית יומני מסע אישיים 123
amidar התייעצות פיננסית לגבי משכנתא, השקעה והלוואה. צרכנות פיננסית 1
O אחרי פגישה עם יועץ פנסיוני עלתה אפשרות להשקעה בפוליסות פיננסית, דעתכם שוק ההון 51
ע פוליסה פיננסית - למה אני מרגיש שכולם דוחפים אותי לשם? שוק ההון 53
F איטליה - התנהלות פיננסית צרכנות פיננסית 18
S התחלת השקעה פיננסית שוק ההון 6
ט סימולציית פעילות פיננסית מגיל 21 עד 40 צרכנות פיננסית 0
F מה צריך ללמוד כדי להגיע לעצמאות פיננסית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 29
amidar דוגמא (יפה?) ללימוד התנהלות פיננסית כבר מהבית... צרכנות פיננסית 5
oz1987 המרכז להשכלה פיננסית התפתחות אישית 4
F קורס התנהלות פיננסית אקדמאית צרכנות פיננסית 0
de dud לגור בשכירות תמורת עצמאות פיננסית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 28
Espresso התנהלות פיננסית בחו"ל צרכנות פיננסית 4
לא חשוב שמות ראיונות לפעילות קבוצתית העוסקת בהתנהלות פיננסית אוף טופיק 0
ה דרך פיננסית חדשה ושאלות יומני מסע אישיים 25