קטלן יתושים בעל נורת UV = חארטה בריבוע.

הנושא בפורום 'אוף טופיק' פורסם ע"י ביולוג ירושלמי, ‏5/2/19.

?

האם המידע שהרגע קראתם עזר לכם ושינה את חייכם מקצה לקצה?

1. כן.

40.9%
  2. כן!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

27.3%
  3. לא.

4.5%
  4. לא ממש. ידעתי את זה כבר. מה אתה חושב שאתה מיוחד?

31.8%
  5. עזוב אותי באימא ש'ך. אין לך משהו יותר טוב לעשות עם עצמך?

18.2%
  6. יש עוד??? מה עוד אתה יכול לחדש לי? :-)

45.5%
  7. וואלה חסכת לי עכשיו 180 ש"ח בזאפ על קטלן יתושים של יונדאי כי בדיוק נגמר המבצע על קיה פיקנטו.

13.6%
ניתן להצביע ליותר מאפשרות אחת.
  1. ביולוג ירושלמי

ביולוג ירושלמי משתמש ותיק

היי כולם :>
    במסגרת ההתנדבות החד-שנתית שלי, פעמיים בשנה בעמותה למלחמה במלחמה בפרסום מוטעה ומטעה, אני שמח להחזיר עטרה ליושנה ולהתכבד בלהחזיר את אמון הציבור בדת הצרכניזם ככזו שלא תרצה לעבוד עליכם לעולם יותר כדי לשדוד את כספכם בעורמה מארנקכם.
    NOT!.

אז אם לא התעדכנתם בכל הנוגע למה שהמדע חושב על המוצר הסגול והמטופש הזה שנקרא "קטלן יתושים" - הוא לא עובד. לחלוטין לא עובד.
    כמה לא עובד?.... 99.75%-99.78% לא עובד.

למה הוא כן טוב?... להרוג ברחשים/פרפרים/מעופפים אחרים במטבחים תעשייתיים ובמקומות שרוצים להרחיק מעופפים, למשל מעבדות, חדרי אוכל ושאר מקומות שהאדם החליט שעדיף שיהיו נטולי כנפי חרקים.
    על שום כן אני מעניק לו שם חדש - לוכד חרקים מעופפים או קטלן חרקים מעופפים או השקר הכי גדול באנושות מאז שקלינגון לא נגע ברחוב לווינסקי.
    אין שום קשר ליתושות עוקצות.
    אין שום קשר ללכידת יתושים.
    הטענות הנ"ל לא רק שהן שיווק שגוי ושקרני, פרסום מוטעה ושקרני, עבודה בעיניים שקרנית, אלא הן לא פחות מהטעיית הציבור על אפו ועל חמתו, ובעיקר בלי חמתו כי הוא ממשיך לקנות את השקרים ולחשוב שהוא מוגן מעקיצות.

אני מדגיש, המוצר הזה לא הורג יתושות ולא מגן מעקיצות כי:
    1. יתושים/יתושות לא נמשכים לאור UV. הדבר היחיד שכן מושך יתושות לארוחת הדם שלהן הוא פחמן דו חמצני (עם עוד כמה דברים כמו מקור מים ועוד כל מיני).
    2. לא מעט מינים של יתושים/יתושות הם בכלל פעילי יום ולכן נורת ה- UV חסרת השפעה עליהם.

עכשיו מה עוד?...
    1. הלא קטלן לא יתושים הנ"ל הוא דווקא כן בהחלט קטלן של המון מעופפים אחרים, שבאופן טבעי הם בחלקם טורפים של יתושות (שעוקצות, כי היתושים לא עוקצים, הם סתם הולכים מכות על הנקבות)...
    וככה רבותיי, המין האנושי נדפק פעמיים: גם לא הורגים יתושות עוקצות וגם הורגים את הטורפים הטבעיים והמעופפים שלהם.
    2. אף אחד לא חשב על כך שחרקים מעופפים מכילים על גבי המעטפת החיצונית שלהם (נקרא exoskeleton) אלפי חיידקים, שכן מתפוצצים יחד איתם לכל עבר במהלך הפיצוץ המחושמל. וחלק מהחיידקים הללו שהם נישאים באוויר (airborne) יכולים לעשות לכם יובל המבולבל בדרכי הנשימה.
    בעצם קישור 6 כן חשב על זה.

ועל זה אמר הגאון מנתיבות, הראשון למטבחון - כל הכבוד לאנושות.
    במחקר שקרכלשהוא באיזו אוניברסיטה שקרכלשהיא מצאו שבקטלני היתושים, באופן כמותי, רק 0.25% מהחרקים המעופפים שנמשכו לנורת ה- UV, נלכדו ונקטלו היו יתושות עוקצות.

מקווה שחסכתי לכם/לכן כמה עשרות שקלים לאורך החיים על שלל מתקני השקר והכזב הנ"ל שדווקא מאוד נחמדים בתור נורת לילה.
    בהצלחה עם להפיץ את הבשורה במסיבות :lol:

מקורות ולקריאה נוספת: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Fitch, Leo, Shlomi Z ו-9 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  2. adamshalev

adamshalev מודרטור

למה ההצבעה לא בחירה מרובה :)

ביולוג ירושלמי אוהב/ת את זה.
  3. ביולוג ירושלמי

עקצתי את הבעיה הזו ותיקנתי. פעם ראשונה שאני מפרסם סקר :lol:

Fitch אוהב/ת את זה.
  4. Body Solid

Body Solid משתמש ותיק

מה לגבי קערת מים עם נר?

5. nomad

nomad משתמש ותיק

אגב גם המכשירים שמתיימרים להרחיק יתושים באמצעות צלילים אולטרסוניים זה חארטה

6. nick

nick משתמש בכיר

נתון לא כל כך רלוונטי.
    מה שמעניין זה איזה אחוז הן מכלל היתושות בחדר.

nicepo1 ו-ביולוג ירושלמי אוהבים את זה.
  7. ביולוג ירושלמי

לא שאני מתיימר להיות יבחושולוג... אבל מה זאת אומרת קערת מים עם נר?
    מה הוודו במקרה הנ"ל?

8. ביולוג ירושלמי

מדוע לא רלוונטי?...
    שמו קטלן יתושים עם נורת UV היכנשהוא (ממה שעלעלתי - בחוץ) בכדי לבדוק מה הוא הורג, את מי הוא הורג ואת כל מה שהרג ישבו וכימתו.
    יש נתון מספרי. באחוזים, גילו שרק 0.25% מהחרקים המעופפים שהקטלן הרג - אלו היו יתושות עוקצות.
    יכולים להיות טענות לגבי המתודולוגיה, אבל אני חושב שזה נתון שמסביר משהו.
    משמע - הוא לא יעיל במשיכה ובקטילה של יתושות.

לפי התשובה שרשמת, אתה מתכוון נניח לניסוי שבו שמים 1000 יתושים/יתושות בחדר, להפעיל את הקטלן ולבדוק כמה מהיתושות הרג וכמה הן מהסך הכל?...

9. Body Solid

Body Solid משתמש ותיק

יש איזה תיאוריה שקערת מים עם קצת סבון ונר זה פתרון לפרעושים. לא יעבוד על בנות דודם היתושות?

10. nick

nick משתמש בכיר

למה? אם ה 0.25% הן כל היתושות שהיו בחדר, אז הוא עובד מעולה.
    משהו כזה.

בגדול אני לא טוען משהו על המסקנות, רק על רלוונטיות הנתון, וגם טיפל'ה מטריל.
    תודה
    לא אקנה את הצ'יקמוק הזה.

11. ביולוג ירושלמי

בחיים שלי לא שמעתי על זה :-/
    אני אפילו לא יודע מה זה אומר... שמים את הנר בתוך המים דולק?

יפה... להתחכם עם אחוזים אתה יודע ;) ובכל אופן, חשוב להטיל ספק והשאלות שלך במקום. ברצינות, אני לא מזלזל בהן.
    ההטרלה דווקא באופן רעיונית יכולה להצביע על כשלים.
    בגלל שהנתון הוא כמותי, כלומר quantitative ולא qualtitive - אין השגות על הרלוונטיות של הנתון.
    אני מניח שהם ביצעו את ההריגה המבוקרת ואת הספירה יותר מפעם אחת.

בגדול, במצב של חדר עם 1,000 יתושות-יתושים אקראית, להבנתי הקטלן בקושי יהרוג מעופפים כי הם/הן כלל לא נמשכות אליו באופן ספציפי (אם החדר הוא נניח אולם כדורסל ולא שירותים במעונות רזניק בהר הצופים).

להבנתי, שמו את קטלן ה"יתושים" בשטח פתוח, נתנו לו לעבוד בערב אביבי למשך X זמן, ועשו מדגם אקראי... מתוך מדגם אקראי של 1000 הרוגים מעופפים, 2.5 היו יתושות.
    אפשר לומר שהם שמו את הקטלן סמוך לכוורת דבורים, היו 2.5 יתושות הרוגות ו- 997.5 דבורים שרופות.
    אבל... למה ניסוי שכזה משביע רצון לדעתי? (האישית)
    משום שהטענה של היצרנים ושל המוצר עצמו היא יכולת קטילת יתושים ייעודית, ולאו דווקא יכולת קטילת מעופפים אקראית (לקטילת מעופפים יש מכשירים דומים וייעודיים - UV insect light traps - ILTs והיצרנים שלהם לא מצהירים שאלו קטלני יתושים).
    זה למה האנושות קונה אותו ומאמינה בו.
    במילים אחרות - תפעילו קטלן, הוא ימשוך את [רוב] היתושים/ות ויהרוג אותן.
    אפשר לעמת את הניסוי הזה עם עוד אלף רעיונות ומתודות של בדיקה, וכמו בכל סוף טוב של כל מאמר שנכתב אי פעם - "להבנתנו הנתונים מראים מגמה, אך היא אינה מספקת טענות חותכות וחד-חד-ערכיות, מכאן אנו סבורים שיש להמשיך את המחקר בנושא ולעשות ניסויים נוספים" (=תביאו גראנט הדוקטורנטים מוכרחים לקבל מלגת מחקר!).
    אפשר להניח גם שהם עשו את הניסוי גם בתקופה שבה היתושים בתעופה וזזים הרבה, נניח באביב ולא בשיא החורף כשאין יתושות כמעט.
    אפשר להניח גם שהם עשו את הניסוי בגובה תעופה שאליו היתושים מגיעים ולא על גג של גורד שחקים בקירגיסטן.

אגב, אם לא הייתי ברור (סליחה) קטילת מעופפים על ידי אור UV עובדת בהחלט. שלל סוגים של מעופפים. רק שזה לא ייחודי וייעודי ליתושות עוקצות. היתושות שם לפעמים במקרה, על הדרך. לא באופן ייעודי.

12. Body Solid

Body Solid משתמש ותיק

נראה לי. תנסה לחפש על זה, אני זוכר שנתקלתי פעם במשהו כזה.

13. Shlomi Z

Shlomi Z משתמש בכיר

כרגיל, כל מה שאתה מפיץ כיף גדול. צר לי להיות 0.01% סטיית תקן.
    אנכי גר צמוד לפרדסים/שדות חקלאיים ויש מלא יתושים/יתושות/שקרכלשהו שמפריע לי במנוחתי ורביצתי אל מול הסולידית,
    מאז שהתקנתי קטלן, הן בחוץ והן בפנים, לא זכור לי הזמזום המרגיז הזה ושכחתי מה זו עקיצת יתוש.
    מודה, ייתכן וזה פלסיבו והרגשת הביטחון שלי שקרית אך חד משמעית ב-100% אין יתושים במשכני.

OxoTnicK, Fitch ו-ביולוג ירושלמי אוהבים את זה.
  14. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

מה עם שאר החרקים המעופפים?

15. כבשת הרש

כבשת הרש משתמש ותיק

אנחנו קנינו כילה כדי שלפחות נוכל לישון בשקט בלי לפחד ממעופפים שטניים. רשתות על החלונות גם עוזר.

16. AIML

AIML משתמש ותיק

מיים עומדים מושכים את היתושות להטיל בתוכם ואם שופכים אותם אחרי כמה ימים מדללים את בקיעת היתושים החדשים באזור, כשהתקווה היא שהרוב המוחלט של ההטלות היו במיים שהרגע שפכת ובכך השמדת או מאד דיללת את היתושים החדשים. צריך לדאוג שלא יהיו מקווי מיים עומדים אחרים, וכמובן להקפיד לשפוך את המיים אחרי כמה ימים, נניח ארבע ימים ובכל מקרה שלא יעבור את השבוע, כי אחרת רק עזרת ליתושים להתרבות.

OxoTnicK, ביולוג ירושלמי ו-Body Solid אוהבים את זה.
  17. ErezD

ErezD משתמש ותיק

כל כך נכון חח
    פעם לקחתי אחד כזה והצמדתי אותו ליתוש במרחק של סנטימטר (אולי שניים). היתוש/ה אפילו לא מצמץ לכיוון.

18. יוסי מערוף

יוסי מערוף משתמש ותיק

חשבתי שזו המטרה של זה! עכשיו אתה אומר לי שזה אמור לקטול יתושים???

השמח בחלקו אוהב/ת את זה.
  19. amidar

amidar משתמש ותיק

@ביולוג ירושלמי , אפשר ברשותך לשאול את השאלה הכי מעניינת בעקבות מה שכתבת?

אז בסופו של דבר, איך לעזאזל נפטרים מ[רוב]היתושות העוקצות??????

(אשמח לפיתרון עבור דירה ופיתרון עבור הגינה, אם יש לך משהו כזה...)

20. ביולוג ירושלמי

תודה רבה על הפירגון!

במקרה התקנת את קטלן היתושים בתחילת הסתיו-חורף?... :)
    ואולי בדיוק באותו שבוע עשו ריסוס של מקווי מים? או טיפולים מונעים?...
    הכל יכול להיות. אבל אם אתה מרגיש שהפריט המאיר UV עוזר, אז הכי חשוב שאתה מרגיש לא נעקץ.

לגבי כל שאר החרקים המעופפים (אך לא כנגד יתושות באופן ייעודי, ספציפי ובמיוחד) - כמו שרשמתי, הורג גם קוטל בהחלט ואף יעיל מאוד לכל חרק מעופף שנמשך לאור UV (מן הסתם).

תיקנתי לך את השאלה :lol:
    אני אומר שמכשיר "קטלן יתושים" עם נורת ה- UV הוא לא מכשיר שפועל כנגד יתושות באופן ייעודי, ספציפי ובמיוחד מכוון אליהן. ולכן פה השקר שאני מזהה, כי ככה מוכרים ומשווקים אותו.
    זו כל הטענה שלי.
    אפשר למכור אותו בשם "קטלן חרקים מעופפים" או "קטלן יתושים שיעיל ב- 0.25% מהמקרים באופן אקראי".
    הפרסום של המכשיר הזה הוא בעבור קטילה ספציפית של יתושים, כשהכוונה היא כמובן ליתושים שעוקצים = בעצם רק יתושות בהריון שמחפשות מנת דם להאכיל את הצאצאים שלהן ולכן עוקצות מלכתחילה.
    המכשיר הזה הוא לא ייעודי כנגד יתושות עוקצות. הוא פשוט מכשיר הריגת מעופפים כללי מאוד ויתושים/יתושות בכלל לא נמשכות לאור UV (במרבית המוחלט של הזנים).
    הוא כן מכשיר שקוטל חרקים מעופפים באופן כללי, כשבמדגם אקראי 0.22-0.25% מהחרקים שהוא יקטול יהיו יתושות (שעוקצות, יש יתושות שלא מחפשות ארוחת דם והן לא עוקצות).
    מודה שיש מכשירים שמפורסמים ונמכרים בצורה נכונה ולא שקרית כ"קטלני חרקים מעופפים" (ולא כקטלני יתושים) - וזה נכון לגמרי, המכשיר עם נורת ה- UV אכן קוטל חרקים מעופפים, ולכן אין פה פרסום שקרי במקרה הזה.

ברשת מסתובבים המון פתרונות לא רעים בכלל... חלקם "טבעיים" (מילת הקסם), חלקם אקולוגיים (מילת הבאז), חלקם סביבתיים (מילת החמלה), חלקם כל מיני וודו... אני לא יבחושולוג ;)
    יש פה מאמר קריאה קליל לבני נוער באנגלית שהוא בסך הכל די נכון.
    3. כילה נגד יתושים!
    פתרון הקסם של כל מדינות העולם השלישי והרביעי והעולם המקביל של אלו שהבינו ש"הרחק את היתוש - ואל תיעקץ" זה לא פתרון, זה הגיון.
    3. המקורי ביותר מביניהם היא מלכודת פחמן דו חמצני שמיוצר על ידי שמרים, שהכרתי עוד ממזמן והשתמשתי בה בהצלחה... חיפשתי בעבורך ומצאתי שמתוארת יפה בכתבה במאקו (המלכודת השניה עם בקבוק השתיה הקלה).
    איכס. מאקו.
    הרעיון הוא התססה של שמרים (שמייצרים פד"ח בתהליך הנשימה התאית) והיא מתבססת על המדע שיתושות עוקצות בהחלט נמשכות לפד"ח שאנו מייצרים במהלך הנשימה (אבל לא רק אליו, גם לריחות ולעוד קוקטייל של מרכיבים וגורמים), ולכן למלכודת יעילות די טובה.
    מנסיון אישי שלי, מלכודת שכזו עובדת ועובדת טוב מאוד. במיוחד בעונת היתושים ובמיוחד בחוץ. אחת לא תספיק, צריך לפזר בנדיבות (ברמה של 5-7 מלכודות לחצר ראויה ולא ענקית מדי) ולטפל בה במסירות כי מדובר בעצם במלכודת חיה וכזו שאוכלת סוכרים (שמרים הם קסם!).
    זה חתיכת וודו כי תלוי איך תתסיס את השמרים, שהם גם מאוד רגישים לטמפרטורה ועד כמה תאכיל אותם וכמה זמן היא תחזיק מעמד חיה (כי התססה יוצרת כהל וכהל בסופו של דבר הכהל יהרוג את אלו שייצרו אותו).
    היא כנראה שגם תרחיק עקיצות בזמן שאתה ישן, במידה ותניח אחת כזו היכן שהוא במרחק של כמה מטרים ממך. אבל אז יש גם סיכוי שפשוט תמשוך יותר יתושים לחדר השינה שלך.
    3. כל פתרונות שתילת השיחים הארומטייים למיניהם הם גם פתרונות מעולים שעושים עבודת הרחקה לא רעה.
    3. כל פתרונות מריחת שמנים ארומטייים למיניהם הם גם פתרונות לא רעים - שמן אקליפטוס, שמן לימון ועוד כל מיני.
    3. כמובן, מניעה - הדברה של מקווי מים וכו'. גם ברמת הפרט וגם ברמת העירייה והרשויות.
    3. כמובן כל תרסיסי ומשחות והרול-און והמכשירים האלקטרוניים הללו שמפזרים נוזל או טבליות עם כימיקלים למיניהם שאין איתם שום בעיה (מבחינת הפרופיל הבטיחותי של חשיפה) והם עובדים מעולה.
    בהקשר הזה מצחיק שמי שלא רוצה להימרח בכימיקלים כנגד יתושים או לשים בחדר מכשיר שמפיץ נוזל שמרחיק יתושים - מעשן, או שותה קוקה חרא למיניה וסוגיה המוגזים והמתוקים והרבים, או אוכל אוכל מעובד ומתועש ומהונדס על ידי מהנדסי מזון בהמוניו, גר בעיר אורבנית צפופה ומזוהמת וכו' וכו' וכו' וכו' וכו'.
    3. ציטרונלה גם הוכח כעובד וכאפקטיבי (20-40%). כמובן שלהדליק נר בגינה יעזור כמו שן שום לסרטן.

אתה תצטרך לעשות מחקר קליל ומתודי על עצמך ועל בני המשפחה לנסות ולהבין מה עובד הכי טוב.
    זה גם קשור לפליטת הפד"ח שלך ולעוד גורמים סביבתיים שאין להם שום קשר אליך.

וכמובן...
    הפיתרון הכי טוב והכי מוכח מדעית שהשתמשתי בו באדיקות במהלך שירותי הצבאי באיזור מוכה יתושים בצורה שהיא בלתי נסבלת לשהייית בני אנוש - עיתון, סבלנות, שקדנות וטירוף קל בעיניים אחוז תזזית ואדיקות דתית של מחבל שיעי!
    (לא יינום ולא יישן שומר ישראל עד שכל הייתושים בחדר המשמר של הסמל התורן מות ימותו!)

נערך לאחרונה ב: ‏6/2/19
    ErezD אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.