• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קוראי הארץ מאוד נחרדים לקרוא שהשרה לשוויון חברתי שולחת את ילדיה לחינוך פרטי

הגיע הזמן לעבור לשיטת השוברים במקום מערכת החינוך הגרועה שלנו שבחיים לא תהיה טובה בשליטה ובתכנון ממשלתי.

הגיע הזמן לעבור לשיטת השוברים במקום מערכת החינוך הגרועה שלנו שבחיים לא תהיה טובה בשליטה ובתכנון ממשלתי.
אני לא בטוח, ואני תומך בהפרטה מוחלטת של מערכת החינוך.
לפעמים פתרונות כאילו מופרטים הם גרועים יותר מפתרונות מולאמים לגמרי. שיטת הוואצ'רים מנתקת את הקשר בין המשלם (המדינה) למקבל ההחלטה (ההורים). זה רע יותר מהמצב הקיים (בו מקבל ההחלטה הוא המדינה והוא המשלם) וכמובן רע יותר ממה שצריך לשאוף אליו (שוק חופשי, בו מקבל ההחלטה הוא ההורים, והם גם המשלמים).
לדעתי הדרך הנכונה להתקדם להפרטה היא דרך עידוד של יוזמות חצי-פרטיות, הורדת האחריות לעיריות (בתקצוב מתאים) והכרה בכמה שיותר ממסגרות עדתיות וקהילתיות (בתי ספר ערביים, חרדים, אנתרופוסופיים, שטות-אחרת-סופיים וכו'). זה יביא להתפרקות דה פקטו של המסגרת המולאמת בסוף, ולשם זה נראה כהולך ממילא.

אני בעד סוציאליזם תמיד, אפילו קומוניזם.
יש רק בעיה קטנה, זה לא עובד, זה פשוט נכשל שוב ושוב,
אז אני מעדיפה להיות חכמה, במקום להיות צודקת, ולבחור בשיטה שעובדת

תודה רבה על דיון מעניין.
בנוגע לשאלה הפוליטית, לדעתי רוב ההורים ששולחים את ילדיהם לבתי ספר פרטיים/סמי פרטיים מצביעים שמאל, אולי אפילו פעילים בשמאל
כנראה שמתוך רציונאל של "חשוב לי לתקן את העולם אבל לא על חשבון ילדיי".
אותי פשוט הורגת העובדה שכשזה חינוך זו צביעות, אבל אם היא תגור בפנטאוז במרכז ת"א זה יהיה סבאבה,
בחינוך חייבים להיות שוויוניים, אבל זה אם היא רוצה לטוס לחופשה מטורפת, זה לגיטימי
זה פועל יוצא של סדר יום צרכני, וזה מעוות בעיני
הייתי מעדיפה שאנשים יילחמו כל היום על הזכות לשלם לחינוך פרטי מאשר לשלם על כל שאר השטויות שהם נלחמים עליהם

תודה רבה על דיון מעניין.
בנוגע לשאלה הפוליטית, לדעתי רוב ההורים ששולחים את ילדיהם לבתי ספר פרטיים/סמי פרטיים מצביעים שמאל, אולי אפילו פעילים בשמאל
כנראה שמתוך רציונאל של "חשוב לי לתקן את העולם אבל לא על חשבון ילדיי".
אותי פשוט הורגת העובדה שכשזה חינוך זו צביעות, אבל אם היא תגור בפנטאוז במרכז ת"א זה יהיה סבאבה,
בחינוך חייבים להיות שוויוניים, אבל זה אם היא רוצה לטוס לחופשה מטורפת, זה לגיטימי
זה פועל יוצא של סדר יום צרכני, וזה מעוות בעיני
הייתי מעדיפה שאנשים יילחמו כל היום על הזכות לשלם לחינוך פרטי מאשר לשלם על כל שאר השטויות שהם נלחמים עליהם
אני חושב שאת טועה עובדתית והרוב המכריע של אלו ששולחים את ילדיהם לחינוך פרטי הם מצביעי ימין דווקא. קחי בחשבון שרוב בתי הספר הפרטיים והסמי פרטיים לא פונים לאוכלוסיה החילונית.
בקשר לביקורת, קחי בחשבון שמדובר בשרה לשיוויון חברתי. אם היא לא מאמינה בשיוויון בחינוך, מה בדיוק היא עושה בתפקיד? ואם לדעתה שיוויון בחינוך כולל מימון ציבורי לבתי ספר לעשירים, זה מנוגד למדיניות הממשלה.

• אהבתי
Reactions: HHH
אם היא לא מאמינה בשיוויון בחינוך, מה בדיוק היא עושה בתפקיד?
אז מי שמאמין בהגדלת מיסים לעשירון העליון, צריך לשלם מיוזמתו את המס הזה? זוכר את באפט שאמר שזה לא הוגן שהוא משלם מס (באחוזים) קטן יותר מהמזכירה שלו? אז הוא התחיל לשלם יותר מס? הוא הפסיק להעסיק מתכנני מס?
אם השרה מאמינה ופועלת למען הגברת השיוויון, היא לא צריכה לשלוח את ילדיה לבית ספר ציבורי ולא לגור בשכונת עוני ולא לוותר על משכורת גבוהה. התפקיד שלה הוא ליצור מצב מעודד שיוויון לכלל האוכלוסיה (והשד יודע מה זה אומר).
אני בעד סוציאליזם תמיד, אפילו קומוניזם.
יש רק בעיה קטנה, זה לא עובד, זה פשוט נכשל שוב ושוב,
אז אני מעדיפה להיות חכמה, במקום להיות צודקת, ולבחור בשיטה שעובדת
שום "איזם" לא עובד כשהוא טוטאלי. גם הקפיטליזם לא. והשיטה העולמית הנוכחית לא קשורה לקפיטליזם אלא לשלטון המקורבים,המושחתים והחזקים שזו השיטה שכנראה עבדה תמיד מתחת לכל ההגדרות היפות.

קחי בחשבון שמדובר בשרה לשיוויון חברתי. אם היא לא מאמינה בשיוויון בחינוך,
אולי תתקדמו...? מכאן - http://www.kolzchut.org.il/he/המשרד_לשוויון_חברתי
המשרד לשוויון חברתי הוא שמו הנוכחי של המשרד לאזרחים ותיקים, שהוחלף בעקבות החלטת הממשלה מיום 04.08.2015.
בנוסף לטיפול באזרחים הוותיקים, נוספו לאחריות המשרד תחומי הפעולה של הרשות לקידום מעמד האישה, הרשות לפיתוח כלכלי של מגזר המיעוטים, נושא הצעירים והמיזם "ישראל דיגיטלית", שנועד לקדם אמצעים חדשים למתן שירותים דיגיטליים לאזרח.
אין קשר בין שם המשרד לתפקידו לשיוויון בחינוך.
יש לכם בעיה עם מערכת החינוך? עם הפניית כספים ללא פיקוח לרשת חינוך פרטית (מעיין החינוך התורני, החינוך העצמאי ודומיהם) - פנו למשרד החינוך והעומד בראשו.
אם הוא יצליח להוציא את הראש שלו מהתיישבות, חוק הסדרה וכל הדברים האחרים שקשורים למשרד שלו... אולי הוא יצליח להזכר מה תפקידו/המשרד בראשו הוא עומד.

אז האם אתה מציע:
1. משרד החינוך יאפשר לי לשלוח את ילדי לכל בי"ס שאחפוץ ולאו דווקא זה שקרוב למקום מגורי. (אגב, אין לי מושג, זה לא אפשרי כלל היום?)
2. משרד החינוך לא יתערב לשום בי"ס בתכני הלימוד.
3. משרד החינוך יאפשר לבי"ס להחליט האם לקבל תלמיד או לא (יחד עם מנגנון למניעת אפליה).

אני מציע לבטל לחלוטין את משרד החינוך. ניתן להשאיר נציב תלונות, שאך ורק מתעסק במקרים קשים שלא קשורים ישירות לחינוך אלא רק למסביב, כמו למשל אם בית ספר מסויים מתעלל בילדים שלומדים בו ודברים בסגנון.
כל בית ספר פרטי יחליט מה ללמד, באיזו שיטה ללמד זאת, ואת מי לקבל.
אם מה שמטריד אותך זה שיהיו תלמידים שלא יתקבלו לשום מקום, אפשר ליצור מנגנון בו תלמיד שנדחה מכמה בתי ספר, משרד החינוך ישלם עליו יותר למוסד שיהיה מוכן לקלוט אותו. כי יש מצב שבאמת צריך להשקיע בו יותר משאבים על מנת שילמד כמו שצריך, או משהו אחר בסגנון.
ותמיד אפשר להשאיר איזה בית ספר ממלכתי אזורי בודד (ככה שיהיו כמה עשרות בלבד בכל הארץ), שיקבל בכל מקרה את כל מי שרוצה. אבל העלות של זה תהיה זניחה ביחס לעלות של כל מערכת החינוך היום.

נתח לא קטן מתוך ה 60 מיליארד מופנה למקומות אחרים כדוגמת השכלה גבוהה וכו'
ולכן ציטטתי רק את החלק שהוא למערכת החינוך עצמה, אתה יכול לראות כאן שתקציב החינוך כולל הפנסיות ומערכת ההשכלה הגבוהה, הוא 72 מיליארד שקל.

מדברים על 25-30K שנתי
אתה יכול לראות כאן שהתקציב הזה כולל רק את שעות ההוראה עצמן. זה לא כולל את כל הדברים שמפורטים בפסקה האחרונה, ויותר חשוב - זה ממש לא כולל את כל המערך הבירוקרטי העצום של משרד החינוך עצמו.
שוב, תקציב משרד החינוך עצמו, ללא פנסיות, ללא מערכת השכלה גבוהה, הוא כמעט 60 מיליארד שקל, תחלק במספר התלמידים ותקבל את הנתון הסופי בהחלט שתוכל לקבל אם נסגור את משרד החינוך ונחלק את הכסף ישר להורים, שזה יוצא קרוב ל 3500 שקל לחודש. וגם אם זה "רק" 3000 נניח, אז מה? זה עדיין סכום עצום, שאפשר לעשות איתו דברים משמעותית יותר טובים בבית ספר פרטי. זה לא מאוד רחוק ממה שהבתי ספר הפרטיים כיום גובים, וחלק מהגבייה הזו נובע מבירוקרטיה מיותרת אל מול משרד החינוך, כך שאם תבטל אותו הם יוכלו לגבות פחות.

אני חושב שאת טועה עובדתית והרוב המכריע של אלו ששולחים את ילדיהם לחינוך פרטי הם מצביעי ימין דווקא
יש לך סימוכין לכך? גם שלי יחימוביץ שלחה את בנה לבית ספר פרטי (צביעות משהו..), ויש לי תחושה שהוא לא למד בחברת ימניים.

לפעמים פתרונות כאילו מופרטים
אז בוא לא נעשה את זה כאילו מופרט, אלא מופרט באמת. יש הבדל בין להפריט משהו כמו הרכבת הקלה בירושלים, שמן הסתם אף אחד לא יכול לפתוח רכבת קלה מתחרה אז אין לך ברירה אלא להשתמש בהם, לבין בתי ספר. אם באמת ובתמים יהיה קל לפתוח בית ספר חדש, כי לא תהיה שום בירוקרטיה או חסמי כניסה, אין סיבה שזה לא יעבוד טוב. בדיוק כמו שקורה עם גנים לילדים עד גיל 3. זה לא ברשות המדינה, יחסית קל לפתוח גן (אבל לא מספיק קל), יש תחרות, ולמרות שאלו גילאים שצריך הרבה כוח אדם סביבם, הם עולים בסביבות ה 3000 שקל לחודש או פחות. ואנשים רושמים את הילדים שלהם לגנים מוצלחים, יש המון נישות שנוצרו מבחינת סגנון הגן, וההורים יכולים לעבור אם הם לא מרוצים. מה הבעיה כאן? למה שזה יפסיק לעבוד בגיל 4?

נערך לאחרונה ב:
יש לך סימוכין לכך? גם שלי יחימוביץ שלחה את בנה לבית ספר פרטי (צביעות משהו..), ויש לי תחושה שהוא לא למד בחברת ימניים.
לא הבנתי איך קשורה כאן שלי יחימוביץ'. אם מה שכתבת נכון והיא התבטאה בעד שיוויון בחינוך אז המקרה מוכיח את הטענה על צביעות של פוליטיקאים כפי שטענתי בכל השרשור.
הנתון שחיפשת נמצא כאן:
http://www.knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m03141.pdf

• אהבתי
Reactions: HHH
לא הבנתי איך קשורה כאן שלי יחימוביץ'.
היא לא הייתה קשורה למשהו שאתה אמרת, רק ציינתי שהיא צבועה. מקשקשת על שיוויון, ושולחת את בנה לבית ספר פרטי.

הנתון שחיפשת נמצא כאן:
לא הבנתי מה ימין כאן. החרדים לא מכירים בקיומה של היישות הציונית, גם את הערבים אי אפשר להגיד שהם ימניים. ויש לא מעט של חינוך עצמאי שכנראה הם חילונים ומי יודע בכלל מה הדעות הפוליטיות של ההורים שלהם.
על סמך אתה אומר שהם ימניים?
וגם אם כן, מה זה משנה? בוא נאפשר לכולם לשלוח את ילדיהם לחינוך פרטי שיהיה יותר מוצלח מאשר המערכת המנוונת והרקובה שנקראת משרד החינוך.

לא הבנתי מה ימין כאן. החרדים לא מכירים בקיומה של היישות הציונית, גם את הערבים אי אפשר להגיד שהם ימניים. ויש לא מעט של חינוך עצמאי שכנראה הם חילונים ומי יודע בכלל מה הדעות הפוליטיות של ההורים שלהם.
מה שכתבת זו הכללה מאד לא מדוייקת.
הבוחרים של אלי ישי (קרוב ל-4 מנדטים בבחירות האחרונות) רואים עצמם כמאד ימניים.
הבוחרים של אריה דרעי גם כן (רובם המכריע).
אפילו החרדים האשכזים מעדיפים ממשלת ימין מאשר שמאל ("השותפים הטבעיים" כדברי נתניהו).
כשהימין מינה עכשיו שופטים לעליון ונציגיו ביקשו מועמדים שמרנים, זה בהחלט תואם את עמדת החרדים ועדיף להם משופטים ליברלים.

אם תבדוק אצל חילונים שמגדירים עצמם ימניים לעומת כאלו שמגדירים עצמם שמאלנים, יש לך השערה באיזה קבוצה יותר עושים קידוש וצמים ביום כיפור?

אם תבדוק אצל חילונים שמגדירים עצמם ימניים לעומת כאלו שמגדירים עצמם שמאלנים, יש לך השערה באיזה קבוצה יותר עושים קידוש וצמים ביום כיפור?
אני מוצא את כל הדיון הזה מאוד לא רלוונטי לנושא השרשור.
יש לך נימוקים קונקרטים נגד שיטת הוואצ'רים?

אז בוא לא נעשה את זה כאילו מופרט, אלא מופרט באמת. יש הבדל בין להפריט משהו כמו הרכבת הקלה בירושלים, שמן הסתם אף אחד לא יכול לפתוח רכבת קלה מתחרה אז אין לך ברירה אלא להשתמש בהם, לבין בתי ספר. אם באמת ובתמים יהיה קל לפתוח בית ספר חדש, כי לא תהיה שום בירוקרטיה או חסמי כניסה, אין סיבה שזה לא יעבוד טוב. בדיוק כמו שקורה עם גנים לילדים עד גיל 3. זה לא ברשות המדינה, יחסית קל לפתוח גן (אבל לא מספיק קל), יש תחרות, ולמרות שאלו גילאים שצריך הרבה כוח אדם סביבם, הם עולים בסביבות ה 3000 שקל לחודש או פחות. ואנשים רושמים את הילדים שלהם לגנים מוצלחים, יש המון נישות שנוצרו מבחינת סגנון הגן, וההורים יכולים לעבור אם הם לא מרוצים. מה הבעיה כאן? למה שזה יפסיק לעבוד בגיל 4?
אני לגמרי בעד, רק שים לב שעל גנים אתה משלם מכיסך ישירות. זה ממש לא וואצ'רים ש"צבועים" רק לתשלום למוסדות. אם תציע לתת לכולם 3,000 ש"ח החזרי מיסים ותשאיר את השימוש בכסף להחלטת ההורים , אני בעד התכנית שלך. אחרת, זה רק סוג אחר של מערכת בשליטה מרכזית, וגרוע אולי ממערכת מולאמת לחלוטין.

יש לך נימוקים קונקרטים נגד שיטת הוואצ'רים?
אני לא נגד שיטת הוואצ'רים באופן גורף.
הנימוקים המקובלים נגדה הם פגיעה בשיוויון ופגיעה ביכולת לאכוף תכנים משותפים בחינוך.

אם תציע לתת לכולם 3,000 ש"ח החזרי מיסים ותשאיר את השימוש בכסף להחלטת ההורים , אני בעד התכנית שלך
אני לגמרי בעד לעשות את זה ככה בסופו של דבר. העניין הוא שמבחינה פרגמטית, אני חושב שיהיה יותר קל מבחינת דעת הקהל לעשות את המעבר קודם דרך שיטת וואצ'רים.
אם כי אני לא מבין למה אתה חושב שזה גרוע יותר מהמצב היום. כל זה אם מחוקקים את החוק כך שבאמת לא תהיה דרך לפוליטיקאים לחסום ממוסדות מסויימים לקבל את הכסף. כלומר שכל אחד יכול לפתוח בית ספר עם מעט מאוד חסמים ודרישות, ומקבל תשלום פר תלמיד שרשום אליו. איזו שליטה מרכזית יש כאן?

הנימוקים המקובלים נגדה הם פגיעה בשיוויון ופגיעה ביכולת לאכוף תכנים משותפים בחינוך.
איך זה פוגע בשיוויון אם כל אחד מקבל תקציב זהה לחלוטין? מה יותר שיוויוני מזה? אני בטוח שיזם פרטי יכול להקים בית ספר באופקים עם רמה הרבה יותר גבוהה מאשר הבתי ספר הקיימים שם כיום.
טוב מאוד שיש פגיעה ביכולת לאכוף תכנים משותפים בחינוך. כמו שאתה לא רוצה שיום אחד אלי ישי יהיה שר החינוך, ויוכל לכפות על ילדיך (נכדיך?) תכנים מסויימים, כך גם אנשים אחרים לא מעוניינים שפוליטיקאים ישפיעו על החינוך של ילדיהם.
וגם ככה יש חינוך נפרד לערבים, לחרדים, לדתיים גם היום.

איך זה פוגע בשיוויון אם כל אחד מקבל תקציב זהה לחלוטין? מה יותר שיוויוני מזה? אני בטוח שיזם פרטי יכול להקים בית ספר באופקים עם רמה הרבה יותר גבוהה מאשר הבתי ספר הקיימים שם כיום.
יש עוד הגדרות לשיווין מלבד ההגדרה שלך (שקוראים לה "שיוויון פורמלי").
היום, למשל, המדינה משקיעה יותר בבתי ספר עניין מאשר בעשירים. זו החלטה פוליטית כמובן, שאינה יותר נכונה או פחות נכונה מההצעה שלך.
טוב מאוד שיש פגיעה ביכולת לאכוף תכנים משותפים בחינוך. כמו שאתה לא רוצה שיום אחד אלי ישי יהיה שר החינוך, ויוכל לכפות על ילדיך (נכדיך?) תכנים מסויימים, כך גם אנשים אחרים לא מעוניינים שפוליטיקאים ישפיעו על החינוך של ילדיהם.
דעתי שונה. לדעתי הרוב (עדיין) מאמין בדמוקרטיה ובכללי משחק, ולדעתי הרוב חושב שהנחלת הכללים האלו היא חלק מהחינוך הממלכתי.
ומזווית אחרת - אני מסכים שילדיי ילמדו סיפורים על נחשים מדברים ופירות מורעלים כי אלו סיפורים שהם חלק מהמורשת שלנו והבסיס המשותף שלנו כעם. אלי ישי מסכים באופן דומה לתכנים הדמוקרטים המוסכמים על הרוב?

היום, למשל, המדינה משקיעה יותר בבתי ספר עניין מאשר בעשירים.
אבל זו החלטה לא שיוויונית. אז לצאת נגד שיטת ווצ'ארים בה בהגדרה כל אחד מקבל כסף בצורה שיוויונית, ולהגיד שיש עם זה בעיה של פגיעה בשיוויון, זה מגוחך.
חוץ מזה, אתה רוצה לתקצב דיפרנציאלית? נו מילא. אז יהיה מענק פריפריה שתלמידים שמגיעים מישובים מסויימים יקבלו 4000 שקל וואצ'ר במקום 3000. אז יהיו בתי ספר שיתחרו עליהם, שבטוח יעשו עבודה יותר טובה מאשר מערכת החינוך הגרועה שיש לנו היום.

אני מסכים שילדיי ילמדו סיפורים על נחשים מדברים
ואם אני לא מסכים? למה אתה רוצה לכפות עלי משהו רק כי הוא מסתדר לך ואתה לא מתחשב בשונה ממך?

אלי ישי מסכים באופן דומה לתכנים הדמוקרטים המוסכמים על הרוב?
כנראה שלא, וזו בדיוק הייתה הנקודה שלי. אז היום במקרה יש שר חינוך שאתה לא לחלוטין סולד מדעותיו, והוא לא מנסה לדחוף עד כדי כך תכנים שלדעתך הם נוראיים. אבל מה יקרה ביום בו יהיה שר חינוך שלא עונה על התנאים הנ"ל?
למה לתת לפוליטיקאים שליטה מוחלטת על התכנים שמעבירים לילדיך, ועוד עם חוק חינוך חובה ככה שאתה לא יכול לברוח?
ומה יותר דמוקרטי מאשר לתת לכל הורה את השליטה המלאה על חינוך ילדיו?

אבל זו החלטה לא שיוויונית. אז לצאת נגד שיטת ווצ'ארים בה בהגדרה כל אחד מקבל כסף בצורה שיוויונית, ולהגיד שיש עם זה בעיה של פגיעה בשיוויון, זה מגוחך.
למה הגדרה אחרת משלך היא מגוחכת?
חוץ מזה, אתה רוצה לתקצב דיפרנציאלית? נו מילא. אז יהיה מענק פריפריה שתלמידים שמגיעים מישובים מסויימים יקבלו 4000 שקל וואצ'ר במקום 3000. אז יהיו בתי ספר שיתחרו עליהם, שבטוח יעשו עבודה יותר טובה מאשר מערכת החינוך הגרועה שיש לנו היום.
מסכים ולכן כתבתי שאני לא מתנגד באופן גורף להצעה. אפשר ליישם אותה בדרכים שונות.
ואם אני לא מסכים? למה אתה רוצה לכפות עלי משהו רק כי הוא מסתדר לך ואתה לא מתחשב בשונה ממך?
כי לפחות בישראל יש חשיבות לאחוס המשותף. מי שלא מתאים לו, יכול למצוא מדינות עם אתוס חלש יותר (וגם בהן, קשה למצוא מערכות חינוך פרטיות לגמרי בלי שום תוכנית לימודים משותפת).
מעבר לכך, יש מחיר למחיה שלנו כעם ביחד ולרצון בלכידות חברתית ברמה מסויימת.
כנראה שלא, וזו בדיוק הייתה הנקודה שלי. אז היום במקרה יש שר חינוך שאתה לא לחלוטין סולד מדעותיו, והוא לא מנסה לדחוף עד כדי כך תכנים שלדעתך הם נוראיים. אבל מה יקרה ביום בו יהיה שר חינוך שלא עונה על התנאים הנ"ל?
זו לא שאלה של דעות, אלא של מהות המדינה. ביום בו הדעות של אלי ישי יהיו נחלת הרוב, אעזוב למדינה מתאימה יותר.
בפועל, שרי החינוך לא משפיעים כל כך על תוכניות הלימודים והשינויים בהן לא כל כך קיצוניים בין ממשלה לממשלה.

למה הגדרה אחרת משלך היא מגוחכת?
באיזו הגדרה של שיוויון, אם נותנים את אותו סכום לכל האנשים זה לא שיוויוני?
אתה אולי רוצה להגיד שהמדינה בכוונה נוקטת במדיניות לא שיוויונית, שהיא בוחרת לתת יותר לקבוצה מסויימת על פני אחרת, אבל איך לתת לכולם אותו דבר זה לא שיוויוני?
זו לא הגדרה אחרת לשיוויון, זו הגדרה למשהו שהוא לא שיוויוני.

כי לפחות בישראל יש חשיבות לאחוס המשותף.
אתוס לא נקבע בהכרח ע"י ממשלה. רוב התוכן של האתוסים התרבותיים נוצר בלי תכנון מרכזי.
וגם בהן, קשה למצוא מערכות חינוך פרטיות לגמרי בלי שום תוכנית לימודים משותפת
שבדיה ודנמרק הן מדינות די מלוכדות, עם אתוס יחסית חזק. יש בהן בתי ספר פרטיים לחלוטין אשר מעבירים תוכנית לימודים כרצונם.
מן הסתם, בגלל חלקים מהאתוס התרבותי (שלא נכפה ע"י השלטון), רוב ההורים מעוניינים בבית ספר "רגיל" ולא אוונגרדי במיוחד מבחינת תוכנית הלימודים. זה לא שכולם מתפרעים שם. פשוט בגלל התחרות וחופש הפעולה היחסי, נוצרים בתי ספר יותר מוצלחים מאשר של מערכת החינוך הציבורית, שגם קיימת במקביל.

כעם ביחד ולרצון בלכידות חברתית ברמה מסויימת.
אני לא רואה יותר מדי לכידות חברתית בין חלקים מאוד גדולים באוכלוסיה, ויש להם מערכות חינוך נפרדות גם ככה (חרדית, ערבית, דתית).
רק 38 אחוז מהתלמידים לומדים במערכת החינוך הממלכתית.

ביום בו הדעות של אלי ישי יהיו נחלת הרוב, אעזוב למדינה מתאימה יותר
למה לעזוב? למה לא במקום זה לחתור לכך שהפוליטיקאים לא יוכלו להתערב לך בחיים? כשזה המצב, אין שום סיבה לעזוב. יש לך בית ספר פרטי בו התכנים לא נכפים מלמעלה, אי אפשר לכפות עליך את חוקי ההלכה כי יש חופש דת, ואתה לא מממן קצבאות אברכים/ילדים לחרדים ככה שהם גם לא משפיעים על הכיס שלך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C העברות מט"ח בתוך הארץ שוק ההון 0
Y חלוקת הארץ לשתי מדינות - ישראל ופלסטין פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 28
Shnizelia פינת תסכול מהמין האנושי והפעם סוגיית התחממות כדור הארץ פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 75
T החזקת ניירות ערך מחוץ לגבולות הארץ שוק ההון 49
O שטחים "מתים" בנגב\צפון הארץ - כיצד ניתן לבנות בהם? נדל"ן 5
unrealx ייבוא מחירי מניות של בורסות הארץ לאקסל - הפסיק לעבוד? אוף טופיק 1
Fatty תיק השקעות של החייל המשוחרר הארץ ישראלי המצוי שוק ההון 8
י השקעה בדירות שותפים במרכז הארץ נדל"ן 21
E מחפש דוגמאות לתשואה במרכז הארץ נדל"ן 3
mudale222 שומו שמיים ותרעד הארץ. מס הכנסה ייקבל דוחות ללא הגשה פיזית שוק ההון 42
K מנוי לעיתון הארץ וכלכליסט צרכנות פיננסית 13
ט האם אפשר להשקיע במניות דיבידנד בדמי ניהול נמוכים דרך הארץ? שוק ההון 11
א זבל אנושי: מחיר הצרכנות על כדור הארץ ב15 תמונות עוצרות נשימה אוף טופיק 45

נושאים דומים

Back
למעלה