• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

צריך כמה חידודים לגבי ההבדלים בין קרן סל לקרן נאמנות, ופקודות קנייה.

יושב_על_הכס

משתמש ותיק
דירוג
58
הבנתי שבקנייה/מכירה של קרן נאמנות מחקה, נאמן הקרן מוכר/קונה עבורי יחידות בקרן- כלומר לפי שער המדד שהקרן מחקה. כאשר אני שולח פקודת KRN דרך הברוקר, אני מבקש למעשה לקנות יחידות בקרן, ומחיר היחידה נקבע בסוף יום המסחר האחרון לפי שער הנעילה של כל ניירות הערך שמרכיבים את הקרן.

לא ברור לי אם ככה, איך קרן סל נסחרת כמו מניה רגילה. הרי קרן סל עוקבת אחרי מדד כלשהו ומכילה ניירות ערך בהתאם למדד. כשאני מבקש לקנות קרן סל, אני לא בעצם מבקש מנאמן הקרן לרכוש עבורי יחידות בקרן?

בנוסף, מאחר והקרן סחירה כמו מניה רגילה, האם יתכן מצב בו מחיר הקרן לא משקף את מחיר המדד שהיא אמורה לייצג? נניח אם הרבה ממחזיקי הקרן יחליטו מסיבה כלשהי למכור אותה במחיר גבוה משווי המדד שהיא מייצגת..

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
5,829
בנוסף, מאחר והקרן סחירה כמו מניה רגילה, האם יתכן מצב בו מחיר הקרן לא משקף את מחיר המדד שהיא אמורה לייצג? נניח אם הרבה ממחזיקי הקרן יחליטו מסיבה כלשהי למכור אותה במחיר גבוה משווי המדד שהיא מייצגת..
חפש: עושה שוק

אוגורן

משתמש ותיק
דירוג
227
עושה השוק קונה ומוכר ממנפיק הקרן. כשזה קורה, אז יחידות של הקרן נוצרות או נהרסות והקרן צריכה לקנות או למכור נכסים. במסחר הזה המחיר קשור ישירות למדד שעליו הקרן עוקבת.
עושה השוק גם קונה ומוכר בבורסה, כמו כולם. הוא מוכן לקנות כל כמות בקצת פחות מהמחיר שנותן לו מנפיק הקרן, ולמכור כל כמות בקצת יותר. זה מחזיק את מחיר השוק בהכרח בין זה לזה.

Rahash

משתמש בכיר
דירוג
727
לא הצלחתי להבין איך זה עונה על השאלות שלי בהקשר של קרן סל.

יש גופים שיכולים לקחת את היחידות האלה של הקרן ולהמיר אותן למניות ממש. ככה שאם מחיר הקרן ירד, עושה השוק יקנה את היחידות, ימיר אותן למניות (ששוות יותר) וירוויח. כנל להיפך, אם מחיר הקרן יעלה, עושה השוק יהפוך מניות ליחידות, ימכור אותן במחיר הגבוה וירוויח

יושב_על_הכס

משתמש ותיק
דירוג
58
עושה השוק קונה ומוכר ממנפיק הקרן. כשזה קורה, אז יחידות של הקרן נוצרות או נהרסות והקרן צריכה לקנות או למכור נכסים. במסחר הזה המחיר קשור ישירות למדד שעליו הקרן עוקבת.
עושה השוק גם קונה ומוכר בבורסה, כמו כולם. הוא מוכן לקנות כל כמות בקצת פחות מהמחיר שנותן לו מנפיק הקרן, ולמכור כל כמות בקצת יותר. זה מחזיק את מחיר השוק בהכרח בין זה לזה.

יש גופים שיכולים לקחת את היחידות האלה של הקרן ולהמיר אותן למניות ממש. ככה שאם מחיר הקרן ירד, עושה השוק יקנה את היחידות, ימיר אותן למניות (ששוות יותר) וירוויח. כנל להיפך, אם מחיר הקרן יעלה, עושה השוק יהפוך מניות ליחידות, ימכור אותן במחיר הגבוה וירוויח

יש במערכת ספארק דרך לבדוק מה ההפרש בין מחיר השוק של קרן סל כלשהי, ל net asset value שלה?

יושב_על_הכס

משתמש ותיק
דירוג
58

אני רוצה לקנות קרן סל של בלאקרוק, אבל מאחר וזו "קרן סגורה" שהיחידות שלה נסחרות בבורסה כמו כל מניה אחרת, אני חושש ממצב בו שער הקרן יהיה גבוה בהרבה מהשווי "האמיתי" של הנכסים שהיא מחזיקה בהם. מהתגובות כאן אני מבין ש עושה השוק אמור "למתן" מצבים כאלה, ובכל זאת, אין דרך לעשות השוואה בעצמי בין מחיר השוק לNAV כדי להיות בטוח?

אורי ג.

משתמש בכיר
דירוג
21,752
אני רוצה לקנות קרן סל של בלאקרוק, אבל מאחר וזו "קרן סגורה" שהיחידות שלה נסחרות בבורסה כמו כל מניה אחרת, אני חושש ממצב בו שער הקרן יהיה גבוה בהרבה מהשווי "האמיתי" של הנכסים שהיא מחזיקה בהם. מהתגובות כאן אני מבין ש עושה השוק אמור "למתן" מצבים כאלה, ובכל זאת, אין דרך לעשות השוואה בעצמי בין מחיר השוק לNAV כדי להיות בטוח?
איזה קרן סגורה יש לBR?
בקרנות סגורות אין עושה שוק לדעתי.
בכל מקרה באתר המנפיק אפשר למצוא מה הNAV והמרחק מהNAV.

יושב_על_הכס

משתמש ותיק
דירוג
58
איזה קרן סגורה יש לBR?
בקרנות סגורות אין עושה שוק לדעתי.
בכל מקרה באתר המנפיק אפשר למצוא מה הNAV והמרחק מהNAV.

רגע, הקרן iShares MSCI ACWI UCITS ETF לא סגורה? בפוסט של הסולידית על קרנות סל היא כתבה שרק קרנות סגורות יכולות להיסחר בבורסה באופן רציף, או שלא הבנתי אותה נכון?

יושב_על_הכס

משתמש ותיק
דירוג
58
מהבלוג:

"שנית, קרן סל היא קרן נאמנות סגורה. זהו שינוי מעניין משום שרוב קרנות הנאמנות בישראל, וכל הקרנות המחקות הפועלות כיום, הן קרנות נאמנות פתוחות.

ההבדל בין קרן פתוחה לסגורה רלוונטי בעיקר לאופן הצעת יחידות ההשתתפות בקרן. בקרן פתוחה, יש מספר בלתי מוגבל של יחידות השתתפות, ומנהל הקרן יוצר יחידות חדשות לפי הביקוש.

לעומת זאת, בקרן סגורה, נקבע מספר מוגבל של יחידות בהנפקה הראשונית, ולאחר מכן למנהל הקרן אסור עוד ליצור יחידות חדשות, והמסחר מתנהל ביחידות קיימות בלבד.

שלישית, קרן סל נסחרת בבורסה בשלב המסחר הרציף. אם תהיתם מדוע קרנות הסל סווגו כקרנות סגורות, הרי לכם הסיבה."

יושב_על_הכס

משתמש ותיק
דירוג
58
פתוחה, כמעט כל הקרנות פתוחות.
אני לא מכיר קרן סל סגורה.

אז מה פשר הציטוט מהבלוג של הסולידית תגובה מעל?

אם הקרן פתוחה, למה אני לא יכול לרכוש יחידה במחיר NAV מנאמן הקרן וחייב לקנות במחיר שוק?

אורי ג.

משתמש בכיר
דירוג
21,752

יושב_על_הכס

משתמש ותיק
דירוג
58
אין לי מושג, אני לא היא.

לדעתי אתה יכול אם יש לך כמה מיליונים טובים.

אמרו לי שהשקעה פסיבית זה עניין פשוט, בפועל כשהגעתי סוף סוף למעמד הקנייה אני לא מבין מה אני צריך לעשות.

אני *בתאוריה* רוצה לקנות קרן של בלאקרוק מחקה מדד ACWI. אני רוצה לוודא שאני קונה במחיר NAV או קרוב לזה, ושאני לא נדפק כי בדיוק באותו יום מחיר השוק קפץ מעבר לשווי הנכסים.

מה אני צריך לעשות? מישהו יכול להאכיל אותי בכפית ולגאול אותי מייסורי?

אורי ג.

משתמש בכיר
דירוג
21,752
בפועל כשהגעתי סוף סוף למעמד הקנייה אני לא מבין מה אני צריך לעשות.
לקנות.
אני *בתאוריה* רוצה לקנות קרן של בלאקרוק מחקה מדד ACWI. אני רוצה לוודא שאני קונה במחיר NAV או קרוב לזה, ושאני לא נדפק כי בדיוק באותו יום מחיר השוק קפץ מעבר לשווי הנכסים.
תקנה תעודה נפוצה ואתה לא תדפק.
מה אני צריך לעשות? מישהו יכול להאכיל אותי בכפית ולגאול אותי מייסורי?
בכיף:
תקנה תעודה נפוצה בשעות המסחר והכל יהיה בסדר.

אורי ג.

משתמש בכיר
דירוג
21,752

יושב_על_הכס

משתמש ותיק
דירוג
58
תעודה מעל 1B$

אין כזה דבר "שער נתון" יש BID ויש ASK
אם תשים לימיט בASK תקבל ביצוע.
אגב ב99.9% מהמקרים האמצע בין הBID לASK הוא השווי ההוגן.

בלבל אותי שקראת לזה "תעודה" כי אנחנו מדברים על קרן סל.
ה bid וה ask במערכת ספארק נמצאים בחלון תחת היצע וביקוש?

https://i2.wp.com/www.hasolidit.com/wp-content/uploads/2021/01/spark-3.png?ssl=1

עריכה: טוב אני אשנה את השפה לאנגלית כדי להימנע מבעיות תרגום כאלה.

עוד שאלה קטנה לגבי פקודת limit:

יש היגיון בשליחת פקודת limit לא בשעות מסחר? נניח ששער מניה ננעל בסוף יום מסחר על 10 ש"ח, לי נראה שאין לי שום סיבה לשלוח פקודת limit עבור שער זה לפני שהמסחר נפתח ביום למחרת. כי אני רק יכול להפסיד- אם בפתיחה שער המניה ירד, יש סיכוי שאני אקנה ביוקר, ואם יעלה, אז במילא אני כנראה לא אמצא מוכר. אני מפספס כאן משהו?

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
aminadav שאלה לגבי 6 כללי אצבע להרכבת תיק השקעות. בשביל לישון בשקט צריך להיות מוכן להפסיד את הכל, לא רק חצי, לא? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 23
T לוקח פסק זמן מהעבודה - האם צריך לדאוג באופן מיוחד לקופות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
D למה צריך חשבון ממוסה (תיק פרטי) בנוסף לחשבון פטור (IRA) ? שוק ההון 11
נירוש צריך חוות דעת לגבי PEPPER פוסטים מאיכות נמוכה 15
S מה אני צריך לחפש בצבא? התפתחות אישית 17
S קרן סל מחקה MID/SMALL CAP גלובאליות - צריך עזרה בחיפושים שוק ההון 1
סול אולי הייתי צריך למצע? יומני מסע אישיים 28
ע מה צריך לעשות כדי לקבל את מענק הקורונה של טראמפ? אוף טופיק 1
F האם צריך תואר כדי להתברג בתכנות ? ועוד שאלה על תחומי הייטק אחרים אוף טופיק 59
מ צריך עזרה בנוגע למס מיסים 5
ח אחרי שלושה עשורים צריך למצוא כיוון. התפתחות אישית 16
M החזר מס לשכיר - האם צריך להגיש טופס 134? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
מ כמה מזומן באמת צריך בעובר ושב שוק ההון 14
P נשברתי - צריך לשנות כיוון התפתחות אישית 5
P פתיחה ברשויות המס - האם גם בימינו צריך ללכת פיזית? צרכנות פיננסית 2
Shaz מישהו יודע איזה טופס צריך למלא כדי לקבל את המענק שהמיסים שלנו ממנים לנו? פוסטים מאיכות נמוכה 5
Lemonade צריך את הערכתכם למשך זמן הדרוש ללימוד פיתוח, שדרוג ועיצוב אתרים התפתחות אישית 4
C מעבר לבית על גלגלים צריך ייעוץ מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
O כדאיות הלוואה לרכב אם ״לא צריך״ מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
ע כיצד לבנות תיק השקעות כאשר צריך את הכסף נזיל? שוק ההון 15
C שאלה - האם מצויין בחוק בתוך כמה זמן מס הכנסה צריך להחזיר שומת מס אחרי הגשת מסמכים? צרכנות פיננסית 8
ג איזה מדד צריך להשוות לתשואות של מסלולים מנוהלים שוק ההון 14
R אילו עלויות אני צריך לקחת בחשבון בניהול תיק השקעות? שוק ההון 0
ד מה צריך לדעת לפני שנותנים הלוואה עם שעבוד של דירה (משכנתא) לטובת ההלואה? נדל"ן 13
ש האם צריך אג"ח וכמה אג"ח? שוק ההון 12
ב משקיע עם IB. לא מוכר. מקבל דיבידנדים לאחר 25%. צריך להגיש דו״ח? צרכנות פיננסית 27
L 'אתה צריך להכיר חמישה אנשים כדי להגיע לאדם שאתה רוצה' מי מזהה מה מקור המשפט? אוף טופיק 2
L יזמים או בעלי עסקים, אילו תכונות וכישורים צריך וכדאי לשפר? התפתחות אישית 34
P ביטול עסקת מקרקעין + פיצוי, צריך פיצול סעדים? נדל"ן 6
ק צריך עזרה להבין למה קרן ממונפת בהכרח מפסידה לאורך זמן שוק ההון 63
H אני צריך קצת הכוונה אני מבולבל נדל"ן 15
י על איזה מדד צריך להסתכל כדי לדעת האם הכלכלה טובה? אוף טופיק 13
Liron2035 אם פתחתי חשבון בIB השנה(2018) אני צריך לדווח למס הכנסה בסוף 2019? צרכנות פיננסית 20
ק צריך לפתוח קופת גמל והלכתי לאיבוד צרכנות פיננסית 7
unrealx פינוי ובינוי - מה צריך לבדוק? נדל"ן 17
נ בחירת קרן סל ספציפית - מה צריך להביא בחשבון? שוק ההון 4
F מה צריך ללמוד כדי להגיע לעצמאות פיננסית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 29
לא חשוב שמות צריך את דעתכם בנוגע לסמינרים בנושא "ידע פיננסי" מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
B האם צריך 200K ש"ח כדי לעבור לקרן פנסיה בניהול עצמי (IRA)?! צרכנות פיננסית 20
c881 למה מפתח תוכנה/מתכנת צריך לדעת מתמטיקה? אוף טופיק 13
ע רישום לIB צריך עזרה שוק ההון 7
I בשביל לעבוד כמפתח front end צריך תואר? אוף טופיק 1
T כמה טופסיאדה צריך לצרף עבור ביצוע החזר מס? צרכנות פיננסית 7
מ איזה כלי צריך לשחרור דלת תקועה? אוף טופיק 3
א מה צריך לקרות כדי שתירצו לעבוד עד גיל פרישה? אוף טופיק 16
G משקיע מתחיל - צריך עזרה לבניית תיק שוק ההון 10
amidar צריך עזרה בחישוב החזר הלוואה. שוק ההון 6
סול צריך קצת סדר בבלאגן שוק ההון 22
K כמה כסף צריך כדי לפרוש? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 2
wa11a כלי עבודה שכל הנדי מן(או וומן) צריך מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 30