• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

צעדים ראשונים

lavender

משתמש רשום
דירוג
39
שלום לכולם,

איך הכל התחיל?
אני בת 22, משוחררת מצה"ל מזה שנה. נחשפתי בצורה "רצינית" (אם אפשר לקרוא לזה כך) לעולם הכלכלה לפני כמה חודשים, כשחזרתי מטיול ארוך בדרום אמריקה וידעתי שאני צריכה לתכנן את החיים שלי.

יש כמה גורמים שאני מאמינה שאפשרו לי התחלה קלה יחסית: עבדתי תמיד (מגיל 14), אני אדם מאוד חסכן מטבעי, ואני חנונית רצינית, שזה אומר שאני קוראת כל מה שמצליח לתפוס את תשומת ליבי. לשמחתי, אחד הדברים הללו הוא הבלוג של דורין.

מה קורה עכשיו?
אז כמו שאמרתי, אני בת 22 (וחצי, אבל מי סופר), חוסכת במרץ לקראת לימודים אקדמיים והחיים בכלל. המטרה שלי תמיד הייתה מאוד ברורה: להיות אקדמאית בתחום מדעי הרוח. תמיד ידעתי שזאת התשוקה שלי, ולשמחתי גם קיבלתי פידבק חיובי מאוד לזה. אני יודעת שבחרתי לעצמי/זכיתי בתשוקה לא רווחית מבחינה כלכלית, אבל זאת הדרך שלי ואני שמחה בה ורוצה בה בלב שלם.

אם לדבר לרגע על מספרים, חסכתי עד כה כ-118 אלף ש"ח (כן כן, לבד, גם אחרי הטיול ;)), ועד אוקטובר יעמדו לרשותי משהו כמו 142-154 אלף ש"ח (בחישוב מלגה שאני עתידה לקבל + משכורות עתידיות - קניית מחשב והוצאות מחיה). אי שם מחכים לי גם כספי הפיקדון, שבינתיים לא ניצלתי (כ-13 אלף ש"ח). אני עובדת כרגע ב-2 עבודות, אחת כשכירה עד הלימודים והשנייה כעצמאית, עבודה מהבית שתמשיך איתי גם לאורך הלימודים, אינשאללה.

למה אני פה ומספרת את כל זה?
כי אני מרגישה שמצד אחד צברתי המון מידע, ומצד שני קשה לי לתרגם אותו למעשים. הייתי רוצה לשמוע דעות, הצעות ורעיונות מאנשים כמוני, ולא רק מבנקאים ויועצים שאני לא בהכרח יכולה לסמוך על מידת האובייקטיביות שלהם.

מאחר והעתיד שלי כאקדמאית (טפו טפו חמסה חמסה) לא בדיוק מציע לי משכורות עתק, המטרה הכלכלית שלי היא ליצור משענת כלכלית לטווח הרחוק, שתאפשר לי - אם ארצה או אזדקק - קיום סביר גם בהינתן משכורת נמוכה. לדעת שיש לי אופציה.

השאלות שלי, בעצם:
1. עם מי מתייעצים על בניית תיק השקעות? איך אני יכולה לדעת שאפשר לסמוך על היועץ שמולי? אני מפחדת ממצב שאצטרך "להשתעבד" לניהול התיק, או חלילה אטעה ואפסיד חלק ניכר מהחסכונות שלי. הכיוון שלי, נכון להיום, הוא בנייה של תיק השקעות ביחס של 35% אג"ח ו-65% מניות, נטו בגלל פחדנותי לסכן יותר. אני עדיין מתלבטת עם כמה כסף להתחיל, ובכל מקרה אשמח להצעות ותובנות. לו אתם במקומי, מה הייתם עושים?

2. כפי שכתבתי, אתחיל בקרוב בלימודי תואר ראשון וכתוצאה מכך גם אצא מבית ההורים, על כל ההוצאות הנלוות לכך. לפי החישוב שערכתי אזדקק לכ-3,000 ש"ח בחודש (בתרחיש הפסימי), אבל בתור סטודנטית שעובדת כעצמאית לפי שעות, השכר שלי יהיה כ-2,500 בחודש (לפחות בשלב ראשון, אבל אין לדעת כמה זמן זה יקח). אמנם יש לי חסכונות שיעזרו לי, אבל איך בכל זאת חוסכים ומפרישים לקופת הגמל/תיק ההשקעות כשהמשכורת חלקית והזמן לעבודה מוגבל ל-3 השנים הקרובות לפחות?

זהו, עד כאן החפירה הארכיאולוגית להיום. מקווה לעדכן בדברים טובים בהקדם. וכפי שכתבתי - אשמח לקרוא הצעות, רעיונות והארות.

ברוכה הבאה לפורום!

נתחיל בברוכה הבאה אל הפורום! זה בהחלט המקום הנכון להתחיל לשאול שאלות.
זה ממש מעודד לדעת שאני לא היחיד שהולך ללמוד מדעי הרוח פה בתוך ים המתכנתים שמסביב (לא לקחת אישית בבקשה:>). אני חושב שזה חשוב שיהיה לך כרית ביטחון בצד של כמה חודשי מחייה (לדעתי אפילו שווה לך לעשות אחת שתחסה את כל שנת הלימודים הראשונה) כי את נכנסת לעולם חדש ויקח זמן עד שתביני מי נגד מי וכמה זמן/אנרגיה יש לך להשקיע בעבודה בנוסף. מעבר לזה מעבר מהבית זה תמיד מוצלח לדעתי, זה מלמד אותך להיות יותר עצמאי ומראה לך כמה באמת אתה צריך בשביל לחיות טוב.
ובקשר להשקעות קטונתי, תקראי, תשאלי את האנשים הנהדרים שפה בפורום ובסוף תחליטי איזה סוג השקעה ואיזה רמה של הקצאת נכסים הכי מתאימה לך (בקיצור תחת איזה רמת סיכון את תוכלי לשון בשקט ולשכוח מהכסף).
שיהיה בהצלחה!

ההתחלה היא קשה כי נכנסים אל הלא נודע. אבל אחרי שעושים את זה שנה או שנתיים הלא נודע הופך לברור והפחד הופך לשעמום.
לכן לדעתי הדבר הכי טוב שאת יכולה לעשות זה פשוט להתחיל.
אפשר להתחיל עם רק חלק מהכסף.
אפשר להתחיל עם חלק שמנוהל ע״י יועץ בבנק / בית השקעות או נמצא בפוליסת חסכון של אחת מחברות הביטוח וחלק בניהול עצמי.
הכי חשוב שתעשי משהו שאת מרגישה איתו בנח ושתוכלי להתמיד בו מבלי לתת לרגשות שהשוק מציף כמו פחד וחמדנות לשלוט בהחלטות שלך.

ושאפו על ההישג עד כה! לא טריוויאלי בכלל ומאד מעניין איך אפשר להנחיל חשיבה כזאת לנוער של ימינו.

תודה רבה לכולם! כיף לקבל תמיכה כזאת.

החלטתי בשלב ראשון ללמוד עוד קצת ולהתחיל "בקטן", עם השקעה של 20,000 שקל. ברור לי שאפסיד חלק מהכסף במסגרת תהליך הלמידה, אבל זה סכום שאני מסוגלת לחיות איתו. בנוסף, אני מתכוונת להתייעץ עם יועץ/ת השקעות, כי נראה לי שלאור חוסר הניסיון שלי שווה לשמוע חוות דעת מקצועית.

אני אשמח לשמוע רעיונות לגבי הפרשה מהמשכורת הנמוכה. כי יש לי כרית ביטחון לשנה הקרובה לפחות (+ פיקדון שיהיה נזיל רק בעוד 4 שנים), אבל מאחר ואני הולכת להיות סטודנטית ב-3 השנים הקרובות לא הייתי רוצה לסמוך עליה באופן בלעדי.

אני מתכוונת להתייעץ עם יועץ/ת השקעות, כי נראה לי שלאור חוסר הניסיון שלי שווה לשמוע חוות דעת מקצועית.
קחי בחשבון שיועצי השקעות שמייעצים לך בחינם בבנק הם לא בהכרח מקצועיים כמו שהיית רוצה, וכיון שלא את משלמת להם את המשכורת קשה להיות בטוח שהאינטרסים שלהם הם האינטרסים שלך ולא של הבנק.

אני מתכוונת להתייעץ עם יועץ/ת השקעות
כמו שאמרו מעלי, גם עליהם את לא באמת יכולה לסמוך. את יכולה להתחיל מלקרוא את כל הפוסטים בנושא השקעות בבלוג,
וגם את סדרת הפוסטים על בניית תיק השקעות בבלוג התמונה הגדולה.
את יכולה לקחת לעצמך כמה חודשים של קריאה והפנמה לפני שתתחילי להשקיע בפועל.
אם אחרי זה עדיין לא תרגישי שאת לא בשלה להשקיע בעצמך, אז אולי תנסי לבחור יועץ השקעות שיעזור לך.

אבל איך בכל זאת חוסכים ומפרישים לקופת הגמל/תיק ההשקעות כשהמשכורת חלקית
לגבי הפרשה של סכומים קטנים, הסולידית כתבה על כך פוסט שאת מוזמנת לקרוא. נשמע שאת חסכנית ומחושבת, כנראה שמה שתצליחי לחסוך בלי להתאבד על כך יהיה המקסימום שאת יכולה וגם לחיות בצורה מאוזנת. זה לא נורא אם ב 3 שנים הקרובות תחסכי מעט, הרוב הגדול של הסטודנטים לא חוסכים בכלל.
את יכולה לשקול למרוח קצת את התואר, לעבוד בהיקף משרה יותר גבוה ולחסוך יותר. לא יקרה אסון אם תסיימי אותו ב 4-5 שנים במקום 3, ואולי עד סוף התואר תגיעי למסקנה שונה לגבי רצונותייך העתידיים. אני יכול להעיד על עצמי שמה שחשבתי שאני רוצה בגיל 22, שונה מהותית ממה שאני חושב שאני רוצה היום עשור אחרי.

ברור לי שאפסיד חלק מהכסף במסגרת תהליך הלמידה, אבל זה סכום שאני מסוגלת לחיות איתו.
איך שאני רואה את זה הפסד כספי יכול להגיע רק מעמלות על פעולות (מיותרות), מהמרות מט"ח ומקניית ניירות במחיר גבוה ממה שאולי היית יכולה לקנות (למשל לימיט לא נכון או פקודת מרקט כשיש מרווח גדול מידי בין מחיר ביקוש להיצע). מעבר לזה כל עוד לא נעלת הפסד - אין הפסד!

נערך לאחרונה ב:
איך שאני רואה את זה הפסד כספי יכול להגיע רק מעמלות על פעולות (מיותרות), מהמרות מט"ח ומקניית ניירות במחיר גבוה ממה שאולי היית יכולה לקנות (לשמל לימיט לא נכון או פקודת מרקט כשיש מרווח גדול מידי בין מחיר ביקוש להיצע).

זה חלק מהדברים שאני מניחה שאלמד (גם אם בדרך הקשה) - מתי משהו הוא מיותר ומתי מחיר גבוה מדי... :>

איך שאני רואה את זה הפסד כספי יכול להגיע רק מעמלות על פעולות (מיותרות), מהמרות מט"ח ומקניית ניירות במחיר גבוה ממה שאולי היית יכולה לקנות (למשל לימיט לא נכון או פקודת מרקט כשיש מרווח גדול מידי בין מחיר ביקוש להיצע). מעבר לזה כל עוד לא נעלת הפסד - אין הפסד!
לפי דבריך אנחנו לא נפסיד כלום אם:
1. לא נמיר שקלים למט"ח.
2. לא נבצע פעולות שעולות בעמלות.
3. לא ניתן פקודות מקרט או לימט לא טובות.

איך בדיוק אנחנו מרוויחים מלא לעשות כלום ולהשאיר את הכסף בפק"מ?

תמיד יש הפסד תשואה אלטרנטיבית.
אני בשמחה אשלם עמלות המרות מט"ח ופעולה בשביל לקבל תשואה במקום "לא להפסיד עמלות" ולא לקבל תשואה...

איך בדיוק אנחנו מרוויחים מלא לעשות כלום ולהשאיר את הכסף בפק"מ?
הכוונה היתה שמשקיע פסיבי יכול להפסיד בדרכים האלה.

תמיד יש הפסד תשואה אלטרנטיבית.
כמובן, שכחתי לציין הפסד תשואה אלטרנטיבית. מצד שני לכל אסטרטגיית השקעה ובכל תקופה נתונה תוכל למצוא אסטרטגיית השקעה אחרת שהניבה תשואה גבוהה יותר באותה תקופה כך שזה לא ממש מקדם אותנו לשום מקום.

עריכה - בעיני יש שני סוגים של הפסד. הראשון הוא שיש לך פחות ממה שהיה לך קודם, השני הוא שיש לך פחות ממה שיכול היה להיות לך. בתגובה שלי התייחסתי לסוג הראשון.

נערך לאחרונה ב:
אבל איך בכל זאת חוסכים ומפרישים לקופת הגמל/תיק ההשקעות כשהמשכורת חלקית והזמן לעבודה מוגבל ל-3 השנים הקרובות לפחות?
ניהול נכון של הזמן שלך.
במידה והעבודה כעצמאית אינה דורשת ממך המון זמן פר יום ורק דורשת ממך מחשב על מנת לעבוד, הייתי מציע לך לקחת עבודה חלקית נוספת (לילות, אחה"צ, או סופ"ש) שבה יתאפשר לך ללמוד (או לחילופין תוכלי לעבוד על המחשב תוך כדי העבודה).
דוגמאות: פקידת קבלה בבנייני משרדים, אבטחה במוקדים, וכדומה...
עם מי מתייעצים על בניית תיק השקעות?
בעיקרון אני תומך בגישה שהיועץ הכי טוב בשבילך הוא את :)
תסתובבי פה בפורום ותקראי, הייתי מציע לך להשתמש בשרשור על מנת להפיג את חששותייך ואנו ננסה לעזור לך במידת האפשר וכפוף לחוק כמובן.
לפחות בהתחלה הייתי מציע לך לפני שאת עושה השקעה כלשהי, להשתמש באתר מעות על מנת להבין יותר טוב מה כל מונח בהשקעות משמש.
אקדמאית (טפו טפו חמסה חמסה) לא בדיוק מציע לי משכורות עתק
1. חשבת אולי על הצטיינות בלימודים, ואז להמשיך לתואר שני\דוקטורט-----קריירה אקדמית ?
2. הסבת אקדמאים להוראה הינה גם דרך להרוויח משכורת (והתנאים שם די טובים לפי מה שאני שמעתי, למרות שאין לי מושג באופן אישי), וככל שיש לך יותר תארים\השתלמויות השכר קופץ בהדרגה
הייתי רוצה לשמוע דעות, הצעות ורעיונות מאנשים כמוני
יש לך את הפורום הזה ורבים אחרים. בנוסף על כך מתקיימים מפגשים של קהילת הסולידים ברחבי הארץ, שמפורסמים מידי פעם פה.
יש ביום שבת הקרוב מפגש בתל-אביב (דברי עם @yossik אם תרצי פרטים), שבו תוכלי להכיר ולדבר עם אנשים שחיים את אורך החיים שלנו.
@shaisha גם קרוב לגילך והוא בחר בגישה הסולידית, את בהחלט מוזמנת לדבר איתו על יעילות, עבודה לא שגרתית, או חסכון (בנימה אישית, אני מאוד מעריך אותו ויש הרבה מה ללמוד ממנו)

לא קיים יועץ השקעות שיעזור לך, לא כי הם לא טובים (אולי יש כמה נורמלים) אלא כי הם לא יכולים למנוע ממך לעשות טעויות וכשתראי שהתיק יורד את תשתפני ומייד תבקשי ממנו לעבור לאפיק סולידי יותר ולנעול הפסדים. אין מנוס מלהבין את הדינמיקה של שוק ההון, להתנסות בעליות והמורדות בעצמך. אי אפשר לעשות לזה מיקור-חוץ.
את פשוט צריכה לקרוא, חפשי בגוגל בניית תיק השקעות של הבלוג התמונה הגדולה.

נ.ב. גם אם יש לך 150K לא תוכלי לחיות מהם. סכום כזה שווה לכ-500ש"ח בחודש לפי כלל 300 חודשי מחייה.

המטרה שלי תמיד הייתה מאוד ברורה: להיות אקדמאית בתחום מדעי הרוח.

למה הכוונה באקדמאית? אני מניח שהכוונה לבעלת תואר שלישי, אם תתקני אותי אתקן את מה שאני כותב:

אם זו המטרה, אזי העדיפות הראשונה שלך הינה לקבל ציונים גבוהים, והחל מהשנה השנייה-שלישית לתואר ראשון, להשתלב במחקר. ציונים גבוהים מבטיחים מלגות גבוהות, דוקטורנט במדעי הרוח עם מלגה יוקרתית מרוויח כ-8-10k פטור ממס.

בקיצור אם זו המטרה שלך, כדאי שתשמשי בחיסכון שלך בכדי להגשים אותה (לא לעבוד תוך כדי התואר, אלא להשקיע בלימודים).

1. התיק שהעלית דווקא טוב מאוד לגילך, אבל לא מצויין. בגילך את יכולה לקחת יותר סיכון. אני הייתי מוריד את פל"ח האג"ח ל-25%-30% [נמחק - בבקשה לא להיות פרטני בהמלצה, יוסיק] אם את לא רוצה את המניות המפחידות.
2. לדעתי לא כדאי לך לצאת מבית הוריך בשלב הזה. לא יודע אם את מרגישה לחץ לצאת וכמה, אבל כיום חברתית זה מאוד מקובל לנשים לגור אצל ההורים גם עד גיל 30 - אני רק לא ממליץ על זה כי לדעתי לגור בחוץ אלה כישורים שכדאי לרכוש בגיל קצת צעיר יותר. עדיף שתסיימי את התואר בראש שקט.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
@AlexNOSAM
אני חושב שהניסוח שלך נחשב ייעוץ לפי ההגדרות הנוקשות של בעלת הבית.

@AlexNOSAM
אני חושב שהניסוח שלך נחשב ייעוץ לפי ההגדרות הנוקשות של בעלת הבית.
לא חושב שהייתי פרטני מדי, בכוונה לא אמרתי אילו קרנות אלא רק סימנתי את הענף. בכל אופן, לא מתווכח. אני מבין את ההשלכות שיכולות להיות אם מישהו יקשיב בחוסר אחריות לזר מהאינטרנט..

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
P יומן מסע - צעדים ראשונים יומני מסע אישיים 40
ETF Shark צעדים ראשונים בתחום ה-Data Science: תואר ראשון והתחבטויות התפתחות אישית 9
littleSeal צעדים ראשונים בקניית ניירות ערך פוסטים מאיכות נמוכה 1
R נדלן בחול - צעדים ראשונים נדל"ן 10
M צעדים ראשונים בעולם הנדלן- איפה ומה לקרוא נדל"ן 2
כ צעדים ראשונים במינוף נדל"ן 14
Ron.B צעדים ראשונים בעולם הנדלן- מאפייני נכס רצוי נדל"ן 23
T צעדים ראשונים בבחירת דירת להשקעה נדל"ן 18
R צעדים ראשונים בתיק שוק ההון 24
ח צעדים ראשונים שוק ההון 10
L צעדים ראשונים בתחום - מספר שאלות שוק ההון 6
H צעדים ראשונים יומני מסע אישיים 8
אוריאל א צעדים ראשונים בשיפור הרווחים מהחסכונות שלי שוק ההון 13
גיא88 צעדים ראשונים בעולם ההשקעות שוק ההון 12
Odysseus צעדים כאינדיבידואל בצל השגת AGI על ידי האנושות אוף טופיק 10
D 2 צעדים מהיעד פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
NightStyle צעדים לחסימה(פרסומות), אבטחה, פרטיות(מעקב),מהירות הגלישה ברשת. שתפו! אוף טופיק 34
א תיכנון צעדים פיננסים שוק ההון 19
Myrath צעדים ראשוניים בסיסיים בשוק ההון שוק ההון 85
T הקמת עוסק פטור וצעדים ראשונים התפתחות אישית 5
ס קורסים ראשונים במדעי המחשב התפתחות אישית 30
G ימים ראשונים בעבודה חדשה אוף טופיק 15
adamshalev לשכת תעסוקה ודמי אבטלה - 90 יום ראשונים צרכנות פיננסית 54
R שלבים ראשונים בפתיחת קרן השתלמות IRA שוק ההון 0
Captain Sparo קניית אופניים ראשונים אוף טופיק 13
O פתיחת תיק וצעדים ראשונים שוק ההון 9
yossik אחרונים בדירוג - ראשונים בפרסום שוק ההון 5

נושאים דומים

Back