• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

צעדים ראשונים בתחום - מספר שאלות

Lior Bar

משתמש רשום
דירוג
1
שלום,

שמי ליאור (20), חייל בשירות חובה, משתחרר בעוד כחצי שנה.
לאחרונה אני מתעניין יותר ויותר בתחום החסכון וההשקעות ומנסה למצוא מידע שיעזור ויכוון אותי קדימה. לאחר עיון קצר בפורום הגעתי לשתי תובנות. אחת, אני נמשך לתחום הזה אפילו יותר ממה שחשבתי עד היום. השנייה, אני פשוט לא מבין כלום! כול המושגים המעורפלים האלה מתערבבים לי ומקשים אליי להבין איך אפשר להתקדם.

אעשה קצת סדר.
בעוד כחצי שנה אני משתחרר משירות חובה. אני עובד במשרה חלקית שמאפשרת לי להרוויח מעט כסף תוך כדי השירות הצבאי. למעשה כך אני רואה את ההון האישי שלי בסיום השירות הצבאי:
45,000 ש"ח - כרגע בעובר ושב בבנק.
33,000 ש"ח - סכום שנמצא כרגע בפק"מים בבנק (ניתן לשחרר אותם בנקודות יציאה בסוף כול שנה קלנדרית).
12,000 ש"ח - סכום שעתיד להצטבר בחצי השנה הקרובה עד לשחרור מהמשכורת הצבאית + עבודה במשרה חלקית מחוץ לצבא.
12,000 ש"ח - מענק שחרור.
18,000 ש"ח - פקדון צבאי (נתון למימוש למטרות מסויימות, למשל לימודים, או חופשי כעבור 5 שנים מהשחרור).
סה"כ כ-120,000 ש"ח בסיום השירות הצבאי, בגיל 21.
אין לי תכנון לטיול אחרי צבא, לקניית רכב, להוצאות משמעותיות בתקופה הקרובה כך שהכסף די נזיל. הדבר היחיד שכן יש לקחת בחשבון מבחינתי הוא הרצון להתחיל ללמוד תואר ראשון בעוד כשנה, אם כי ייתכן והמימון לכך יגיע ממלגות או מאפיקים נוספים אבל אעדיף להשאיר לי אופציה פתוחה למימון התואר מהחסכון הקיים.
אני בן אדם די חסכני באופיו, גר עם ההורים ומקבל מהם תמיכה כלכלית. ההוצאות הנוכחיות שלי מסתכמות בכמה מאות שקלים בחודש (אם כי צפוי שיעלו במעט בתום השירות הצבאי).
הכיוון שלי הוא חסכונות לטווח זמן בינוני, אם כי אני כלל לא פוסל חסכונות לטווח זמן ארוך אם ישנה תוכנית/כלי השקעה שעונה על הצרכים שלי ומאפשר חסכון יעיל, אפקטיבי ומרוויח.

אני מרגיש שאני נמצא בנקודת פתיחה טובה. עם זאת, אני עדיין מחפש איך להתקדם ולהשתמש בחסכונות הללו לנקודת פתיחה טובה יותר. אני כבר אחרי שלב ההבנה שלהשאיר את הכסף בעו"ש או בפק"מים בבנק זה מעשה מיותר ולא רציני שיביא להפסדים.
עם זאת, יש בי חשש מסויים להיכנס אל תוך "עולם ההשקעות", אם ניתן לקרוא לזה ככה. החשש נובע בעיקר משתי סיבות. אחת, פחד מסויים להתעסק עם תחום חדש לגמרי עבורי, שרק מסקירה קצרה בפורום הכניס אותי עוד יותר לחרדה ולבלבול. הסיבה השנייה היא הפחד להפסיד את הכסף. בין אם מטעויות שלי בדרך ובין אם מהשקעה באפיק/כלי שיגרור אותי להפסד. לכן עד היום, האופציה הנוחה ביותר עבורי הייתה להשאיר את הכסף בבנק. אין באמת סיכון לכסף, אני יודע מה יהיה גודל החסכון בסוף התקופה, אין צורך להתעסק בזה יותר מידי, כמה פשוט. נקודה נוספת היא שהבנק נראה לי תמיד מקום יותר "בטוח" במובן של יציבות והתעסקות רק מול גוף אחד.

מבירור קצר באינטרנט הכרתי את הכלי שנקרא קופת גמל להשקעה. הרעיון של חסכון לטווח זמן בינוני, עם אפשרות שבירה מיידית למקרה הצורך (או לחילופין לקיחת הלוואה בסכום הנמצא בקופה) נשמע כמו אופציה לא רעה. במיוחד שניתן להפוך אותה לחסכון לטווח ארוך ולקבל בתמורה הטבות מס לא קטנות. מה שמטריד אותי הוא עניין הסיכון. לא מצאתי מידע על הסיכון שכרוך בקופה שכזאת. אולי זה נשמע מעט ילדותי, אבל המחשבה שחסכון לא קטן שהשקעתי בו כול כך הרבה יכול לרדת להיפגע משמעותית בגלל שהעברתי אותו ממקום "בטוח" ויציב כמו בנק לכלי שאני לא מכיר ועלול להוביל להפסדים, מטרידה אותי מאוד.

בקיצור, לפי מה שהבנתי יש איסור לייעץ למשתמשים בפורום בנושא השקעות וכיצד להשקיע. לכן אשמח לקבל מכם לאו דווקא ייעוץ והדרכה, אלא יותר סקירה על האפשרויות שיש לצעירים בגיל ובמצב שלי להתקדם לנקודת פתיחה כלכלית טובה ונכונה יותר. אם תוכלו להוסיף כמה טיפים להתנהלות נכונה בהתאם לתיאור המצב שלי (או אולי מה אתם הייתם עושים במצבי?) זה יהיה מבורך.

תודה מראש ושנה טובה!!

@yossik יש לך פה שני משתמשים חדשים במחיר אחד.... :>

לפני שאתה נכנס להשקעות שאתה לא מבין מומלץ קצת ללמוד את החומר. צריך קצת להבין את הבסיס לאט לאט להתרחב והכל נמצא פה בבלוג. הייתמ מתחיל מפה:
https://www.hasolidit.com/איך-להשקיע-בבורסה-מדריך-למתחילים
סחטיין, ההודעה הראשונה שלך בפורום, ואתה קודם עוזר לאחרים. כל הכבוד!

ברוכים הבאים!!

מה שמטריד אותי הוא עניין הסיכון. לא מצאתי מידע על הסיכון שכרוך בקופה שכזאת.
בכל קופת גמל להשקעה אתה יכול לבחור מסלול השקעה.
מסלולי השקעה שונים, נבדלים ברמת הסיכון זה מזה.
לכן הגיוני שלא מצאת מידע על הסיכון של "קופת גמל להשקעה" באופן כללי, כי הוא עשוי להשתנות מאוד ממסלול למסלול.

ככלל, נהוג למדוד רמת סיכון באמצעות האחוז מהכסף שחשוף לנכסים עתירי סיכון, ובפרט מניות.
(זו אחד הפרמטרים כמובן, והיא נוגעת בד"כ לכלל הרכוש שלך)
רמת סיכון בהקשר הזה היא משהו אינדיבידואלי שכדאי שכל אדם יחליט בעצמו מה מתאים לו. תוכל להיעזר בזה.

ניתן להפוך אותה לחסכון לטווח ארוך ולקבל בתמורה הטבות מס לא קטנות.
אני מוכרח לפקפק במשפט הזה.....

עם אפשרות שבירה מיידית למקרה הצורך
רוב שיטות ההשקעה הסטנדרטיות מאפשרות שבירה מיידית.
פקדונות בבנקים הם חריגים בהקשר הזה שאם הם פחות נזילים, הם נותנים תשואה טובה יותר.
ברוב המוצרים הסטנדרטיים, כמו מניות, אג"ח, זהב, קרנות ריט ועוד, אין נקודות יציאה או דברים כאלו.
עם זאת, ברוב המוצרים, אם תצטרך את הכסף בדיוק כשיש נפילה בערך המוצר שקנית, אתה עלול לממש הפסדים.

הסיבה השנייה היא הפחד להפסיד את הכסף.
זה הדבר המשמעותי ביותר. אחרי לימוד, תוכל להעריך בצורה טובה יותר את הסיכונים.
זה לא מבטל את הפחד הזה, אבל זה מקל להתעמת איתו. לפחות בשבילי.

אני מרגיש שאני נמצא בנקודת פתיחה טובה.
כמו שאמרו לך מעליי, אתה צריך ללמוד על מה שאתה עושה.
אני אתן לך עוד קישורים שיכולים להיות מקום טוב להתחיל בו, אבל ככלל עדיף שתבין קצת יותר את הבלוג לפני שאתה רץ לפורום.
https://www.hasolidit.com/90-%d7%a9%d7%90%d7%9c%d7%95%d7%aa-%d7%a4%d7%99%d7%a0%d7%a0%d7%a1%d7%99%d7%95%d7%aa-%d7%a9%d7%94%d7%aa%d7%91%d7%99%d7%99%d7%a9%d7%aa%d7%9d-%d7%9c%d7%a9%d7%90%d7%95%d7%9c

מתוך הבלוג, הקטגוריה היותר רלוונטית עבור שאלותיך, היא השקעות.
אבל מתוכם, יש כאן מן תוכן עניינים. הפוסט הבולט ביותר שחסר לי שם הוא "פירמידת הצרכים של המשקיע", קרא גם אותו, אבל ממש לא בהתחלה, כשאתה יותר קרוב לסוף, הוא לא נמצא שם כנראה כיוון שהוא נכתב אחרי שתוכן העניינים הזה נכתב.

עוד פוסט חמוד שאני יכול להמליץ לקרוא זה זה. יכול גם להוביל אותך עם קישורים לפוסטים נוספים.

ככלל, כשאתה נתקל בנושאים שאתה לא מבין, חפש עליהם קצת בבלוג, אם לא מצאת, חפש קצת בפורום, ואם לא מצאת, שאל.

בהצלחה!

מצבך טוב מאוד. 120K בגיל 21 זה נהדר.
זה לא רק הסכום המכובד, זה בעיקר ההבנה בגיל צעיר שיש מה לעשות איתו חוץ מלצרוך, ושאם תכלכל את צעדייך בתבונה, תוך לקיחת סיכון מחושב, תוכל לשפר את יכולתך הכלכלית ולהקטין את התלות שלך באחרים.

לגבי סיכון - גם כאן מצבך טוב, כי אתה מכיר במגבלות היכולת שלך לקחת סיכון, שזה גם משהו שלא אופייני לבני גילך. חשוב להבין שבכל השקעה, כולל שמירת הכסף בבנק, ישנו סיכון מובנה. ללא הסיכון לא תהיה תשואה. גם כאשר אתה משאיר את הכסף בחסכונות אתה למעשה לוקח סיכונים (שהכסף יישחק כתוצאה מהאינפלציה, שלא תוכל להנזיל את הכסף במועד שבו תצטרך אותו ועוד).
מאד יכול להיות שאחרי שתלמד עוד יותר את הנושא, תרגיש נוח יותר ותדע לאמוד טוב יותר את מידת הסיכון הרצויה שלך. יתכן שאם אתה טיפוס שסולד מסיכון, יהיה לך נכון להתחיל בהשקעות בסיכון נמוך, וכאשר תצבור ידע והון נוסף, אולי תחליט ליטול סיכונים מחושבים על חלק מההון שלך.
בכל מקרה, אתה לגמי במקום הנכון, תתחיל מלקרוא את החומרים בבלוג, בלי למהר להגיע להחלטה. אם תקדיש כמה שעות בשבוע לקריאה, עד סוף השירות אתה תהיה כבר עם ידע עצום. כמובן שתוך כדי תשאל שאלות ממוקדות כאן בפורום, אנשים ישמחו מאד לענות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ETF Shark צעדים ראשונים בתחום ה-Data Science: תואר ראשון והתחבטויות התפתחות אישית 9
P יומן מסע - צעדים ראשונים יומני מסע אישיים 40
littleSeal צעדים ראשונים בקניית ניירות ערך פוסטים מאיכות נמוכה 1
R נדלן בחול - צעדים ראשונים נדל"ן 10
M צעדים ראשונים בעולם הנדלן- איפה ומה לקרוא נדל"ן 2
כ צעדים ראשונים במינוף נדל"ן 14
Ron.B צעדים ראשונים בעולם הנדלן- מאפייני נכס רצוי נדל"ן 23
T צעדים ראשונים בבחירת דירת להשקעה נדל"ן 18
R צעדים ראשונים בתיק שוק ההון 24
ח צעדים ראשונים שוק ההון 10
H צעדים ראשונים יומני מסע אישיים 8
אוריאל א צעדים ראשונים בשיפור הרווחים מהחסכונות שלי שוק ההון 13
L צעדים ראשונים יומני מסע אישיים 29
גיא88 צעדים ראשונים בעולם ההשקעות שוק ההון 12
Odysseus צעדים כאינדיבידואל בצל השגת AGI על ידי האנושות אוף טופיק 10
D 2 צעדים מהיעד פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
NightStyle צעדים לחסימה(פרסומות), אבטחה, פרטיות(מעקב),מהירות הגלישה ברשת. שתפו! אוף טופיק 34
א תיכנון צעדים פיננסים שוק ההון 19
Myrath צעדים ראשוניים בסיסיים בשוק ההון שוק ההון 85
T הקמת עוסק פטור וצעדים ראשונים התפתחות אישית 5
ס קורסים ראשונים במדעי המחשב התפתחות אישית 30
G ימים ראשונים בעבודה חדשה אוף טופיק 15
adamshalev לשכת תעסוקה ודמי אבטלה - 90 יום ראשונים צרכנות פיננסית 54
R שלבים ראשונים בפתיחת קרן השתלמות IRA שוק ההון 0
Captain Sparo קניית אופניים ראשונים אוף טופיק 13
O פתיחת תיק וצעדים ראשונים שוק ההון 9
yossik אחרונים בדירוג - ראשונים בפרסום שוק ההון 5
M מתלבט על הצעד הבא בתחום הנדל״ן נדל"ן 6
T עבודה ראשונה בתחום אחרי התואר התפתחות אישית 1
E בן 19 חדש בתחום דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 2
הפרופסור משרה ראשונה בתחום לא כזה מעניין ובתנאים לא מצויינים התפתחות אישית 10
ר מה דעתכם על השקעות בתחום הנשק? שוק ההון 9
S עצמאי בתחום היעוץ בנוסף להיותי שכיר... התפתחות אישית 16
נ מעוניין לעבור להיות יועץ עצמאי בתחום שלי, לפי פרוייקטים בתחום המומחיות שלי, התפתחות אישית 4
ט מיזם בתחום החסכונות/השקעות אוף טופיק 14
ג מקצוע בתחום הטיפול(פיזי) אוף טופיק 2
Body Solid בנק ישראל בטיוטת הוראות לבנקים: לא יוכלו עוד לסרב באופן גורף לפעול בתחום הקריפטו השקעות אלטרנטיביות 56
ח כשל שוק בתחום הטיסות ואזהרה על חברת אל על אוף טופיק 126
ע כמה שאלות של חדש בתחום נדל"ן 0
M עסק בתחום פינוי המתכות אוף טופיק 8
C פתיחת חסכון עם 0 ידע/זמן בתחום. שוק ההון 5
Blue מחפש הכוונה - מקצוע בתחום הפיננסי התפתחות אישית 25
ב שאלה למבינים בתחום - חובות עו"ד כלפי מוכר הדירה נדל"ן 15
S קורסים בתחום הנדלן. התפתחות אישית 17
A עבודה בתחום הmachine learning ,deep learning התפתחות אישית 1
M עצמאות בתחום הדיגיטל התפתחות אישית 3
D זיכיון לייבא מוצר לחסר ניסיון בתחום אוף טופיק 15
S גיוס משקיעים בתחום הנדל"ן - שאלה נדל"ן 1
ג מניות הריטייל בארה"ב - בתחום הלבשה ואופנה שוק ההון 34